PDA

View Full Version : InterBase

sayeh007
پنج شنبه 02 فروردین 1386, 17:15 عصر
با سلام و خسته نباشید به تما افراد این انجمن
میشه منو در مورد بانک اطلاعاتی InterBase راهنمای کنید که چطوری و از کجا شروع کنم
یا برام یه توضیح کلی بدید که خوبه یا نه ایا میشه باهاش کار کرد یا نه .
خیلی ممنون میشم اگه منو راهنمای کنید
با تشکر از شما

Bahmany
پنج شنبه 02 فروردین 1386, 19:55 عصر
والا راستش این بانک اطلاعاتی مرجع مکتوب خواصی نداره ( بصورت کتاب ) فقط چندتا فایل chm و pdf می تونی ازشون استفاده کنی.
توی سایت هم چند تا مقاله خوب اعضا زحمت کشیدن و ارائه دادن.
من خودم تا بحال 4 تا پروژه باحاش انجام دادم که تا بحال به هیچ گیری نخوردم کاربردی ترین قسمتش برای من استفاده از شمارنده های اون بود ( Generator ) که کار تولید عدد رو بر عهده دارند.
همکنون دو شرکت بانکی در اروپا و شرکت سونی از این بانک اطلاعاتی استفاده می کنن. حدود 3 تا چهار صفحه درباره این بانک اطلاعاتی در کتاب Mastering Delphi7 ( مرجع کامل دلفی 7 ) توی قسمت dbExpress هستش می تونی استفاده کنی.
به نظر بنده این بانک اطلاعاتی به خاطر سهولتش توی نصب بروی کامپیوترها و فضای کم ( 15 تا 16 مگ ) خیلی خوش دسته و همچنین اینکه دلفی ابزارهایی برای نوشته که می شه کارهای کم نظیری برای استفاده از این بانک اطلاعاتی به کار گرفت و خیلی مزیت های دیگه که اون رو به نظر من در بعضی جزئیات منحصر به فرد میکنه داره و ...
فقط چندتا عیب هم داره که تمامی Transaction ها و log ها و Data در یک فایل ذخیره می شن و در اصل هیچ وقت با کم شدن اطلاعات در بانک اطلاعاتی سرعت ( Delete ) اون بالا نمیره این رو خودم توی پروژه هام داشتم که باید کلا از استفاده از فیلدهای blob پرهیز کرد که مطمعنا بعد از چند وقت سرعت کلی کاهش پیدا می کنه. اگه درست اطلاعات table هات رو طبقه بندی کنی امکان داره بعد از 10 الی 15 سال به مشکل بخوری. بعد مشکل دیگه ای که داره بسته ODBC رو بهت نمی ده و مجبوری برای ODBC بری کلی توی اینترنت جستجو کنی تا به نرم افزار نصبی پیدا کنی و بعد از نصب بتونی از گزینه ای که در ODBC برات ظاهر میشه استفاده کنی ( برای انتقال اطلاعات به بانک اطلاعاتی دیگر یا ADO ) و ....
در کل من برای شروع کارم از IB6 شروع کردم سخت بود ولی آموزنده اگه خوب باهاش کار کنی توی بانک اطلاعاتی دیگه مشکلی نخواهی داشت.

nPad.Net
پنج شنبه 14 مرداد 1389, 08:27 صبح
میشه منو در مورد بانک اطلاعاتی InterBase راهنمای کنید که چطوری و از کجا شروع کنم

http://docs.embarcadero.com/products/interbase/IB7.5/IB_OpGuide.pdf