PDA

View Full Version : مقاله فارسی در مورد dbisam

farhaj
یک شنبه 05 فروردین 1386, 12:39 عصر
با سلام و تبریک سال نو ، خدمت اساتید محترم
می خواستم اطلاعاتی را در مورد نحوه کار با dbisam کسب کنم.
تمام سایت را به دنبال یک مقاله آموزشی فارسی خوب گشتم ولی چیز پیدا نکردم.
اگر می شود آدرس یک مقاله فارسی در مورد dbisam را برای من که هیچ چیز از آنت نمی دانم برای من بگذارید.
ممنون از لطف تمامی دوستان

Valadi
یک شنبه 05 فروردین 1386, 13:03 عصر
با عرض تبریک سال نو به آقای حاجی پور

پشتیبانی کامل 100 زبان بین المللی ( از جمله فارسی و انگلیسی )
پشتیبانی تاریخ هجری شمسی
ایندکس و سورت صحیح فارسی
تنظیمات خاصی برای استفاده بصورت Client/Server نیاز نیست .
بازده استثنایی وبهینه سازی Filtering وSQL .
امکانات بازسازی و تعمیر درون ساخت .
امکان تبدیل فرمت تمام انواع Database به فرمت DBISAM .
دارای برنامه کمکی ویژه جهت Browse ،Restructure ، Update وجستجوی Database
پشتیبانی کامل Blob ،شامل block size قابل تنظیم بصورت دلخواه
Buffered Transaction جهت حفاظت داده‌ها هنگام قطع برق و امثال آن
ایندکس های Primary و Secondary
پشتیبانی کامل Filter
فایلهای داده in-memory با پشتیبانی Streaming
جستجوی در ایندکس با استفاده از علامتهای (* ، ؟)
تعیین محدوده (بازه) با تعداد دقیق رکورد‌ها
پشتیبانی فیلد Auto-Increment
اعداد منطقی ترتیبی
پشتیبانی کامل NULL
Min/Max وبررسی Validity
مقادیر پیش فرض
فشرده سازی کلیدها وایندکس‌ها
فشرده سازی اتوماتیک ایندکس‌ها
پشتیبانی Database های read-only برروی CD-ROM
پشتیبانی کامل BCD
ایندکس‌های Case-Insensitive
حفاظت از داده ها با Password-Encryption
ایندکس‌های ثانویه Unique
امکان تعریف Version Numbering فایلهای داده توسط کاربر

DBISAM اصلا چیست؟

DBISAM یک موتور Database مانند BDE ، SQL Server و Interbase است، با امکانات خارق‌العاده.

عدم نیاز به هیچگونه Driver یا DLL برای اجرای برنامه

جالب است نه؟ یعنی برنامه شما برای اجرا به هیچگونه درایور یا DLL ای نیاز ندارد، چرا که تمام موتور Database و ملحقات آن مستقیما به درون فایل Exe شما کامپایل میشود. حجمی هم که به فایل شما اضافه میشود مقداری جزئی و قابل چشم پوشی است.

این در حالی است که BDE برای باز کردن یک فایل ساده Paradox به مجموعه‌ای از درایورها نیاز دارد و برنامه شما در صورت عدم حضور آنها با نمایش یک Exception با یک دردسر اساسی روبرو خواهد شد.

استفاده از DBISAM بعنوان یک جایگزین برای BDE

اکثر برنامه نویسانی که با BDE کار کرده اند با مشکلات آن به خوبی آشنا هستند: خراب شدن ایندکس‌ها ، خراب شدن فایلهای داده در صورت قطع برق ، مشکل User Lock و ...

اینها همه مشکلاتی است که در DBISAM حل شده است .

تبدیل برنامه Desktop به Client/Server

هنگامی که از یک برنامه‌نویس خواسته می‌شود تا برنامه‌ای که با BDE نوشته است را تبدیل به نسخه Client/Server کند کابوس او شروع می‌شود، زیرا باید اکثر بخشهای برنامه‌اش را باز نویسی کند .

اما با استفاده ازDBISAM این کار به آسانی مقدار‌دهی یک مشخصه در کامپونت Session است:

Session Type := StRemote;

بله به همین سادگی است‌! یعنی با صرف زمانی کمتر از چند دقیقه می‌توانید هم سرور DBISAMرا نصب و راه اندازی کنید و هم برنامه‌تان را تبدیل به نسخه Client /Server کنید. هیجان انگیز است! نه ؟

نصب Database Server در کمتر از چند دقیقه!

اگر تا کنون Database Engine های دیگر مانند SQL Server و امثال آن را نصب کرده باشید حتما میدانید که عملیات نصب و پیکربندی آنها نزدیک به یکساعت وقت میگیرد، البته بشرطی که تجربه لازم در نصب و پیکربندی آنها را داشته باشید، در غیر اینصورت باید ساعتها وقت را نیز برای یادگیری موارد فوق کنید، این درحالی است که می‌توانستید چنین وقتی را صرف رسیدن به امور مهمتری مانند رسیدگی به برنامه خود کنید.

اما نصب Database Server این سیستم در 1 دقیقه نیز ممکن است!!! چگونه؟ با طی مراحل فوق:

انتخاب کامپیوتری که قرار است نقش Database Server را بعهده بگیرد.
انجام تغییرات لازم در فایل .INI مربوطه (از جمله مشخص کردن IP Address سرور، ... ).
اجرای Database Server (که یک فایل Exe بیش نیست!).

قابلیت اجرای برنامه ها در حالت Read-Only

فرض کنید میخواهید برنامه‌ای بنویسید که حاوی یکسری داده باشد (مانند دیکشنری، برنامه های مالتی‌مدیا، دایرة‌المعارف ، و ...) ونیز برنامه شما قرار است در یک محیط Read-Only (مثلا از روی CD یا DVD) اجرا شود . دراین حالتDBISAM بشما اجازه می‌دهد بدون هیچگونه تغییری در کد برنامه، آنرا به محیط مقصد (CD ، DVD) منتقل کنید و بدون نیاز به انجام هیچ تغییر خاصی آنرا اجرا کنید.

پشتیبانی زبان فارسی

DBISAM اولین Database Engine ای است که زبان Farsi را هم تحویل گرفته و آ نرا پشتیبانی می‌کند، شما هنگام طراحی جداول می‌توانید زبان جدول را بر روی "Farsi" قرار دهید

در اینصورت اگر روی یکی از فیلد های حاوی حروف فارسی ایندکس تعریف کنید خواهید دید که عبارات شما بر اساس ترتیب حروف فارسی مرتب خواهند شد

****در ضمن این مقاله را آقای کرامتی تهیه و تنظیم کرده است ****

MNosouhi
یک شنبه 05 فروردین 1386, 23:35 عصر
حالا که صحبت از dbisam شد یه نکته ای رو بگم ، dbisam در کنار مشکلاتی که داره یه نقطه قوت بزرگ داره و اون هم پشتیبانی اون هست ، یه مدت پیش در dbisam به مشکلی برخورد کردم که نتونستم حلش کنم و در همین سایت هم مطرح کردم و جوابی نگرفتم ، برای همین به یه ایمیل به قسمت پشتیبانی dbisam فرستادم و مشکل رو مطرح کردم و جوابم رو هم دادن ، 2 نکته این قضیه برام جالب بود :
1- هیچ سوالی در مورد اینکه من دارم از نسخه رجیستر شده استفاده می کنم یا نه نکردن.
2- خیلی سریع جواب دادن .
اولی بخصوص برای ما ایرانیها که عادت به استفاده از نسخه های کراک شده داریم خیلی مهمه، دومی هم چون وسط یه پروژه گیر کرده بودم و وقت برام خیلی اهمیت داشت خیلی کمکم کرد.
البته هنوز هم استفاده از dbisam رو توصیه نمیکنم بخصوص برای اشخاصی که میخاند تازه شروع کنن.

farhaj
دوشنبه 06 فروردین 1386, 14:39 عصر
آقای ولیدی
با سلام
این مطلبی را که شما از آقای کرامتی نقل قول نموده اید ناقص می باشد و مطلب کاملتر آن در سایت موجود می باشد.
منظور من مطلبی از این کاملتر بود.