PDA

View Full Version : frame grabber & motion detection

Mohsen_Foladi
جمعه 10 فروردین 1386, 14:11 عصر
من قصد دارم برنامه ای بنویسم که از طریق یک web cam تصاویری را از محیط گرفته و بتواند شی خاصی را پردازش کند .
راه هایی از جمله استفاده از DirectX و DirectShow پیشنهاد شده اند . لطفا اگر راه های دیگری وجود دارند معرفی کنید .
باتشکر:قلب:

hdv212
جمعه 10 فروردین 1386, 14:44 عصر
این مقاله کمک خوبی بهت میکنه :
http://www.codeproject.com/cs/media/Motion_Detection.asp

Mohsen_Foladi
شنبه 11 فروردین 1386, 07:18 صبح
باتشکر از جواب شما . من قبلا این برنامه را بررسی کرده ام . پیچیدگی زیادی دارد .

Alireza_Salehi
شنبه 11 فروردین 1386, 10:50 صبح
باتشکر از جواب شما . من قبلا این برنامه را بررسی کرده ام . پیچیدگی زیادی دارد .

اتفاقا این لینکی که دوستمون گذاشتن زیاد هم پیچیده نیست ، مطالبی که در این لینک هست تقریبا چیز تخصصی نداره هم چیزش حاضره .

برای همچین کاری کلی تحقیق و بررسی لازمه (مگر این که یه کامپوننتی مجانی پیدا کنی) ، باید واحد DigitalImageProcessing و MachineVision رو پاس کنی بعدا شاید بتونی همچین سیستمی طراحی کنی! اول باید فریم ها رو داشته باشی ، نویز رو در این فریم ها برطرف کنی ، شدت روشنایی و .. رو تشخیص بدی ، تصویر رو تقسیم کنی ، نواحی رو جدا کنی ، اشیا رو استخراج کنی ، بعد فریم ها رو با هم مقایسه کنی ، تازه بعد از این همه کار ببینی موقعیت اشیا عوض شده یا نه! تمام این کارها هم کلی جزئیات داره که بسته به محیط و شرایط باید تعدیل و بهینه سازی بشه!

reza_ali202000
چهارشنبه 17 مهر 1392, 01:32 صبح
1. برا تشخیص حرکت گار سختی نیس. کافیه که فریم قبل رو با این فریم مقایسه کنی اونم با حلقه فور. هرپیکسلی که فرق میکرد مثلا قرمزش کنه. 2. برا تشخیص بر اساس رنگ هم خیلی سادس. کافیه که هر دفه فریمتو فیلتر کنی(HSL) بعد اولین پیکسل مونده و اخرین پیکسل مونده رو مربع بکشی. 3. برا تشخیص بر اساس شی خیلی کار داره که مهمترین بخشش سرعت پردازشش هس. تو این قسمت میتونی بر اساس SURF کار کنی ولی یه خورده کار بیشتری تاخود این مدل کار داره. منم دارم روی همین مدل کار میکنم. دو مدل اولی رو کاملش کردم حالا گیر سوی هستم فعلا.