PDA

View Full Version : روش های توزیع برنامه های کاربردی (WIN APP)

In_Chan_Nafar
جمعه 17 فروردین 1386, 21:44 عصر
با سلام دوستان من می خواهم در این تاپیک در مورد روش های توزیع برنامه های کاربردی که در اغلب شرکت های نرم افزاری کاربرد دارد بحث کنم می خواهم نظر سایر دوستان و یا روش های دیگری که عرف است را بدونم
اولین و ساده ترین روشی که خیلی از شرکت های بزرگ نرم افزاری که با زبانهایی نطیر خانواده دات نت و یا ویژوال استادیو 6 و یا دلفی و... از آن استفاده می کنند روش Shahre کردن فولدر اصلی برنامه فایل اجرایی و گزارشات بر روی سرور است بدین ترتیب پس از Shahre کردن فولدر بر روی سرور و دادن سطح دسترسی و مسائلی از این دست به آن کافی است که Shortcut فایل اجرایی بر روی کلاینت ها گذاشته شود خوبی این روش این است شرکت مذبور دغدغهای برای Update برنامه ندارد فقط کافی است که Exe خود را Replace کند لازم می دانم که به دو نکته اشاره کنم
1- اگر زبان برنامه نویسی شما غیر از دات نت باشد و شما از ocx و یا dll ای که از تکنولوژی cOM استفاده می کند استفاده کرده باشید باید در کامپیوتر کلاینت نیز این فایل ها رجیستر شده باشد خواه این فایل ها در خود کلاینت باشد و یا آدرس مسیر آن را بر روی سرور بدهیم (کاری که ترافیک شبکه در در مسیر های طولانی اشغال می کند روش ناشیانه) و یا از تکنولوژی هایی نظیر dcom استفاده کنیم خیلی از شرکت های در این روش اغلب برنامه اشان فقط از یک فایل اجرای تشکیل شده و الباقی کامپوننت های مورد استفاده را در خود کلاینت ها رجیستر می کنند که اگر تغییر در هر کدام از این کامپوننت ها و dll ها به وجودذ آوردند (که اغلب نمی آورند) مجبور به Replace کردن آنها در کلاینت ها میشوند

2- و اما در روش دات نت خوشبختانه با توجه به اینکه در دات نت مشکل رجیستر و... وجود ندارد خیلی از شرکت ها از کامپوننت ها و dll های دات نت بیس (نظیر کامپوننت های مایکروسافت و سایر شرکت ها و...) استفاده کرده و فولدر مربوط به برنامه را Shahre می کنند که البته باید دات نت فریم روز در کامپیوتر کلاینت نصب شده و یکسری تنظیمات خاص در برخی از فایل های به وجود آورد.

یادمان باسد که بزرگترین حسن این روش (مثلا در دات نت) این است که هنگام تغییر برنامه کاربردی کافی است که کاربر فایل های خود را بر روی سرور جایگزین کرده مثلا در شبکه ای که 100 نفر کاربر دارد دیگر لازم نیست که تمامی کامپیوترها نسخه جدید را نصب کنند البته اگر از خانواده غیر دات نت استفاده می کنید کافی است که سیاست تغییر خود را بر پایه فایل های اجرایی بگذارید

خوب حالا از دوستان می خواهم بدونم که ضعف و خوبی این روش ها چیست و یا روش بهتری وجود دارد.

مثلا یکی از روش هایی که به نظرم می رسد روش توزیع برنامه (نسخه های جدید و..) ClickOnce در دات نت است.

hmm
شنبه 18 فروردین 1386, 08:36 صبح
سلام دوست گرامی،
فکر کنم بهترین روش ClickOnce هست
فرض کنید شبکه شما با یک ایستگاه کاری با VPN ای کم سرعت برقراره اگه میبایست در هر اجرا EXE ی شما که حدودا 3 مگابایته در این شبکه انتقال پیدا کنه فاجعه رو لمس میکنید .
ولی ClickOnce فقط یک ورژن رو چک میکنه و اگه لازم بود EXE منتقل میشه .
در ضمن ClickOnce رو میشه طوری تنظیم کرد که اگه شبکه هم Down بود باز هم از Local بشه اجرا کرد (البته در صورتی که نیاز به برقراری با بانک اطلاعاتی و سایر موجودات شبکه نداشته باشید)

reza.palang
شنبه 18 فروردین 1386, 09:01 صبح
... روش Shahre کردن ...
... پس از Shahre کردن فولدر بر ...
... به برنامه را Shahre می کنند ...

فکر میکنم درستش Share باشه:افسرده:

In_Chan_Nafar
شنبه 18 فروردین 1386, 15:40 عصر
دوستان به نظر من روش Shahr در زمانی که شبکه Local شما در داخل یک سازمان مثلا یک اداره چند طبقه باشه بهترین گزینه است چون برای اجرای روش ClickOnce و یا جلوی اجرای عملیات بروزرسانی را گرفتن در این گونه موارد توسط کاربر هیچ تظمینی وجود ندارد

اما روش ClickOnce در مواقعی که سرعت شما خیلی پایین است و می خواهید که مشکل لود شدن اینترفیس و... را نداشته باشید البته آن هم هنگام اجرای برنامه در هر بار (یعنی فقط ترافیک خط جهت نقل و انتقال اطلاعات بانک اطلاعاتی باشد) استفاده از این گزینه بهترین روش است

hmm
دوشنبه 20 فروردین 1386, 14:58 عصر
دوستان به نظر من روش Shahr در زمانی که شبکه Local شما در داخل یک سازمان مثلا یک اداره چند طبقه باشه بهترین گزینه است چون برای اجرای روش ClickOnce و یا جلوی اجرای عملیات بروزرسانی را گرفتن در این گونه موارد توسط کاربر هیچ تظمینی وجود ندارد

منظورتون رو متوجه نشدم.

aghili
دوشنبه 21 خرداد 1386, 14:53 عصر
اگه امکان داره یه طوری برای من مثال بزنید که بطونم از clickonce استفاده کنم. در واقع این بحث برای من روشن کنید.اگر مثال عملی گزاشتید مننون می سم.

once4ever
دوشنبه 21 خرداد 1386, 15:31 عصر
لطفا روش clickonce یکی توضیح بده کامل.
درضمن شدیدا پیشنهاد میکنم از shARE بجای shahr استفاده کنید! ;)

Sorenaa_s
دوشنبه 21 خرداد 1386, 20:00 عصر
به نظر من بهترین روش استفاده از Remoting است

Future
سه شنبه 22 خرداد 1386, 01:10 صبح
سلام دوستان،
میشه یکم بیشتر در مورد remotin و clickonce برای مبتدی ها توضیح بدید.
با تشکر

hmm
سه شنبه 22 خرداد 1386, 09:13 صبح
click once چیز پیچیده ای نیست از پنجره propertise میتونید پروژه خود رو منتشر کنید ولی قبلش باید یه سرور که مجهز به IIS هست رو داشته باشید

Sorenaa_s
چهارشنبه 23 خرداد 1386, 21:40 عصر
در مورد Remoting می تونید این مقاله رو بخونید:

http://www.codeproject.com/vb/net/RemotingTech.asp

تو یکی از تاپیک ها من یه برنامه کوچولو که با Remoting کار می کنه گذاشتم:

http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=69658