PDA

View Full Version : طراحی مجتمع =! خوانایی

moslem-visual
دوشنبه 10 اردیبهشت 1386, 19:11 عصر
سلام دوستان، یه مساله ای هست که خیلی وقته میخوام مطرح کنم. فرض کنید شما میخوایید سایت یک مرکز آموزشی رو طراحی کنید که بخشهای مختلفی مثل دانش آموزان، دبیران، نمرات سالانه، نمرات روزانه، والدین، وضعیت تحصیلی و اخلاقی و ... را داراست، عرف بر اینه که برای هر بخش یک صفحه ی PHP جدا ایجاد بشه و کد PHP در میان HTML جاگذاری و فعال بشه اما روشهای دیگه ای هم هست.

شما میتونید با استفاده از یک سوویچ مثلا با نام command با استفاده از URL دستورات رو بگیرید و در هر کیس کد HTML خروجی رو تلید کرده و درون متغیری مثلا به نام main بریزید، از اتهای صفحه هم کدهای HTML باشند که خروجی شما با یک دستور echo در میان اونها قرار میگیره به این ترتیب شما تمام برنامه رو در یک فیال جمع آوری می کنید، چند مثال برای واضح شدن موضوع :

کیسهای مربوط به بخش دانش آموزان : add_student ، edit_student ، del_student و ...
کیسهای مربوط به بخش نمرات سالیانه : show_s_numbers ، add_s_numbers و ...

خب این طراحی مزیت هایی مثل مجمع شدن برنامه ی شما و جلوگیری از پراکندگی و کمک به مدیریت راحت تر را دارد اما در مقابل کمی برای افرادی که با روش برنامه نویس آشنا نباشند ناخوانا خواهد بود، در مسابقات هم استفاده از این روش غیر مجازه و حداقل 10 صفحه PHP برای هر پژوژه ضروری هست حالا میخوام نظر شما رو بدونم، این روش چه مزایا و معایب دیگه ای داره و آیا شما باهاش موافقید یا من خیلی آماتور هستم؟! ممنون.

imankho
سه شنبه 11 اردیبهشت 1386, 05:04 صبح
سلام
طرحت بسیار خوبه اما به گفته خودت استاندارد نیستو در مسابقات هم این کار خطا محسوب میشه
من فکر میکنم که این کار دردسر زیادی داشته باشه و حتی وقت گیر هم باشه و به علت اینکه برنامه به قول خودت فشرده و جمع شده خطا یابی اون سخت تر میشه چرا که برنامه شلوغ شده .
حالا من یه سوال از شما می پرسم چرا وقتی میشه برنامه خودمون رو در صفحات جداگانه خوانا و زیبا بنویسیم می خواهی همچین کاری بکنی؟

ArtCom
سه شنبه 11 اردیبهشت 1386, 08:48 صبح
شما فکر می کنید تا چند صفحه یا فرم رو می تونید این جوری suport کنید ؟ فکر کردید برای یه تغییر کوچولو توی interface که توی echo اومده چه قدر باید دقیق کار کنید؟ ...
فکر کنم هیچ نوع طراحی نمیتونه به اندازه madular کار کردن مفید باشه .و حتی الامکان از تداخل کدها باید جلوگیری بشه.
و فکر کنم Debug گیری این قدر سخت میشه که ارزششو نداره.

موفق باشید.

moslem-visual
سه شنبه 11 اردیبهشت 1386, 14:57 عصر
کاملا با شما موافقم اما من بیشتر با این روش کار می کنم، میخوام روشم رو تغییر بدم و یه چیز درست و حسابی رو در پیش بگیرم چون یه مسابقه هم تیر ماه دارم و باید باهاش هماهنگ بشم اون هم روش من رو تایید نمیکنه که البته حتما روش نادرستیه، اگه ممکنه کمی به جزئیات کار با HTML در روش چند صفحه ای اشاره کنید، ممنون.