PDA

View Full Version : مشخصات یک برنامه ایده آل

noorsoft
جمعه 25 خرداد 1386, 09:07 صبح
به نظر شما یک برنامه ایده آل چه مشخصاتی باید داشته باشد؟
و کدوم مشخصه برای شما از اهمیت بیشتری برخورداره؟
و کلا ملاک مقایسه دو برنامه مشابه برای شما چیه؟

CodeMasterX
جمعه 25 خرداد 1386, 22:36 عصر
سنجش ایده آل بودن یک نرم افزار بستگی به نوع برنامه، پارامترهای پروژه و کاری که انجام میده و چندین پارامتر دیگه داره.این سوال رو توی بخش مهندسی نرم افزار می پرسیدین زود تر جواب می
گرفتین.ولی خیلی ساده و از دید تجربی و عملی میشه همچین چیزهایی رو ملاک قرار داد :

سهولت کارایی (UserInterface)
ارزیابی ورودی های برنامه (Validation)
امنیت کد نرم افزار
امنیت خود نرم افزار (کپی برداری، Limitations,Expirations,....)
استفاده از بهترین راه حل ها (برای هر وظیفه ای بهترین،امن ترین و سریع ترین و کارآمد ترین روش انتخاب شده باشه)
پاسخگویی درست و کامل به نیازهای کاربر (تامین نیازهای طرح شده)
قابلیت نگهداری و توسعه اسان و کم خرج
خوانا بودن کد (کنگره دار نوشتن کدها، استفاده از توضیحات در کد و ...)
حصول اطمینان از تولید خروجی های درست و سالمپارامتر ها زیاد هستن و توضیح هر کدام هم چند صفحه ای مطلب میخواد.تو بخش مهندسی نرم افزار دنبالش رو بگیرید.

noorsoft
شنبه 26 خرداد 1386, 04:46 صبح
نظر شما درسته به هر حال از جوابتون ممنونم

CodeMasterX
شنبه 26 خرداد 1386, 06:34 صبح
کتاب مهندسی نرم افزار از انتشارات مجتمع فنی تهران رو مطالعه کنید که روش آبشاری (WaterFall) رو کامل توضیح داده و مرجع خوبی برای بچه های مهندسی هست.

موفق باشید.

noorsoft
شنبه 26 خرداد 1386, 20:26 عصر
به هر حال سعی میکنم این کار را انجام بدم ولی بیشتر میخواستم ببینم از نظر کاربران چه برنامهای خوبه و چه برنامه ای ضعیفه

CodeMasterX
شنبه 26 خرداد 1386, 23:50 عصر
اگر از نظر یه کاربر میخواین بدونین و مسائل فنی و تخصصی خیلی مطرح نیستند :

من به شخصه برنامه ای رو دوست دارم که محیط گرافیکی جذاب و خوبی داشته باشه، سرعت کارآیی خوب،امنیت،و مهم تر از همه نظارت دقیق و قوی روی ورودی ها و خروجی های من و خطاهای برنامه داشته باشه.یه نمونه خوب رو میتونم فایرفاکس اعلام کنم.

noorsoft
یک شنبه 27 خرداد 1386, 12:44 عصر
خیلی خوبه من هم دقیقا همین را میخواستم
چرا نباید برنامه های ایرانی این خصوصیاتی که دوست عزیزمون گفت داشته باشند واقعا جای فکر داره ما خودمون حاضر نیستیم با برنامه های ضعیف کار کنیم ولی اغلب برنامه های خودمون همین طوره

golihaghighi
چهارشنبه 10 مرداد 1386, 10:14 صبح
مهمترین فاکتور سهولت استفاده و پوشش دادن تمامی خواسته های کاربر می باشد.
البته این نکته را نباید فراموش کرد که کاربر پس از نصب برنامه و کار کردن با آن خواسته هایش تغییر می کند و به اصطلاح توقعش زیاد می شود بنابراین نباید به یکباره تمام امکانات برنامه را در اختیار کاربر گذاشت