PDA

View Full Version : کمک در طراحی یک Erp سازمانی

best_ariya
جمعه 25 خرداد 1386, 15:25 عصر
ما در پروژه جدید می خواهیم سیستم Erp که شامل سیستم های حقوق و دستمزد ،حسابداری ، انبار داری ، اموال ، سپرده ، قراردادها ، پرسنلی ، تدارکات ، خزانه داری و سایر سیستم طراحی کنیم .

حال افرادی که مایل به کمک در طراحی این سیستم هستند لطفا با ارسال پیام خصوصی مشخصات خودشون رو اعلام کنند.

در ضمن یه سوالی که داشتم می خواستم بدونم برای انجام این چنین پروژه ای چه زبان برنامه نویسی بهتر می باشد.
جاوا ، دلفی ، ,.net. و یا ...

دومین سوالی که دارم اینکه که این سیستم ها رو با افراد تیم از اول تجزیه و تحلیل کنیم و بعد شروع به طراحی کنیم و یا از شرکتهای که اسن نرم افزار ها را تولید کرده اند سورس خریداری کنیم که من چند شرکت رو پیدا کردم که سورس رو به صورت کامل به فروش می رسانند.

SYNDROME
جمعه 25 خرداد 1386, 15:40 عصر
با سلام

ما در پروژه جدید می خواهیم سیستم Erp که شامل سیستم های حقوق و دستمزد ،حسابداری ، انبار داری ، اموال ، سپرده ، قراردادها ، پرسنلی ، تدارکات ، خزانه داری و سایر سیستم طراحی کنیم .
حال افرادی که مایل به کمک در طراحی این سیستم هستند لطفا با ارسال پیام خصوصی مشخصات خودشون رو اعلام کنند.

نظری ندارم.

در ضمن یه سوالی که داشتم می خواستم بدونم برای انجام این چنین پروژه ای چه زبان برنامه نویسی بهتر می باشد.
جاوا ، دلفی ، ,.net. و یا ...

این سوال را جای خوبی بیان نکردید اکثر کسانی که ایت تاپیک را می بینند Delphi کار هستند.سوال را در جایی مطرح کن که همه برنامه نویسان ببینند و با هم بتوانند بحث کنند و دلیل ممتاز بودن محیط برنامه نویسی خود را بیان کنند.

دومین سوالی که دارم اینکه که این سیستم ها رو با افراد تیم از اول تجزیه و تحلیل کنیم و بعد شروع به طراحی کنیم و یا از شرکتهای که اسن نرم افزار ها را تولید کرده اند سورس خریداری کنیم که من چند شرکت رو پیدا کردم که سورس رو به صورت کامل به فروش می رسانند.
سورسی را که خود شما بنویسید براحتی قابل تغییر است و برنامه نویسان شما می توانند آن را تغییر دهند ولی اگر تجربه کافی نداشته باشید باید اول کل این سیستم ها را ببینید تا بتوانید خوب نحوه ارتباط آنها را مشخص کنید.
اگر هم سورس را بخواهید از شرکت دیگری بخرید اگر شرکت فوق قوی عمل کرده باشد مبلغ کلانی باید پرداخت کنید و اگر شرکت کوچکی نوشته باشد که بعضی از آنها را بنده سراغ دارم نخریدن بهتر از خریدن است.
----------------------------------------------
اگر امکان دارد نام شرکتهایی را که می خواهی سورس را از آنها بخری بنویس تا اگر دوستان می شناسند نظر خود را در رابطه با برنامه ها بیان کنند.اگر هم نمی توانی پیغام خصوصی بزن.

azmoodeh
جمعه 25 خرداد 1386, 15:42 عصر
دوست عزیز
سلام . خسته نباشید .

سیستمهایی که فرمودید جزء سیستمهای پایه MIS محسوب می شوند نه ERP !!

در ضمن سوالهایی که فرموده بودیدپاسخ مورد نظر شما بسیار بسیار بسیار نیاز به داشتن اطلاعات در مورد سازمان مورد نظر دارد و به نظر بنده اگر کسی با همین اطلاعات مختصر بخواهد به شما پاسخی دهد باید در مورد دانش فنی اش شک کنید !!!

اگر صلاح می دانید اطلاعات جامعی از سازمان را در پست های بعدیتان در اختیار دوستان کاربر سایت قرار دهید تا انشالله بحث جدی آن امکان پذیر شود .

موفق باشید

best_ariya
جمعه 25 خرداد 1386, 21:25 عصر
در پاسخ به دوست عزیزم SYNDROME باید بگم که ما به دلیل تجربه نداشتن در مدیریت تیم و به خصوص در تجزیه و تحلیل سیستم ها در اکثر پروژه های خود با مشکل روبه رو شده ایم.و شاید می توان گفت دلیل اون هم حجم بالای پروژه ها و مدت زمان کم برای انجام آنها می باشد.و دلیل دوم این برای خرید سورس این هست که ما در طراحی سایت ها از یه تیم قوی کمک گرفته ایم که اکثرا این تیم رو می شناسید .اون هم تیم سیستم مدیریت میترا با طراحی جناب آقای بلوردی می باشد .
این هم آدرس سایتش http://www.persiadesigner.com
که با کمک این تیم توانستم بزرگترین پرتالهای اداری و سازمانی کشور رو طراحی کنیم .

و در بخش سخت افزار تیم به راحتی دارند به تولید کیوسک های اطلاع رسانی و خدمات رسانی و نصب و راه اندازی دوربین های مدار بسته و فروش سیستم کار می کنند و بسیار در ای بخش موفق هستم و توانسته ایم سازمانها و ادارات بزرگی رو زیر پوشش قرار بدیم.

ولی در مورد برنامه نویسی که اکثرا با دلفی و بانکهای Sql server هستند با مشکل های متعدد روبرو شده ایم .

از جمله از دست دادن وقت برای انجام بسیاری از برنامه ها .

حال در پیشنهاد جدیدی که به ما شده طراحی سیستم های داخل اداری می باشد که ما برخی از آنها را طراحی کرده ایم از جمله سیستم انبار داری ، کنترل بودجه ، سیستم نامه نگاری بدون کاغذ (Paper less) و چندین برنامه دیگر که به صورت اختصاصی برای برخی از سازمانها و ادارات طراحی شده اند .

از شرکتهای که در این زمینه موفق بوده و فروش بالای نیز در کشور و سایر کشور ها داشته اند شرکتهای همکاران سیستم و چارگون و دوران و رایان کاوه اصفهان و چند شرکت دیگر می باشد که اینها همه نرم افزار ها را با قیمت بالا داده و دلیل آنها نیز سطح بالای برنامه نویسی و داشتن مشتریان زیاد آنها می باشد و دلیل همکاری نکردن ما با این شرکتها نیز همین مورد می باشد و دلیل دیگر که اصلی ترین دلیل می باشد این است که بتوان سیستم رو بر اساس نیاز مشتری تغییر دهیم .

و در پاسخ دوست عزیز دیگر نیز باید این مورد رو عرض کنم ما برای ارگان خاصی نمی خواهیم سیستم رو طراحی کنیم بلکه به صورت عمومی می خواهیم سیستم رو به فروش برسانیم.

و در مورد Erp شاید حق با شما باشد ولی تا آنجا که من در جریان هستم سیستم های Erp به صورت یکپارچه بوده و دارای یه Work Flow برای ارتباط کلیه نرم افزار ها با یک دیگر می باشد
با یه جستجوی ساده در گوگل به این نتیجه می رسی که erp بهترین انتخاب می باشد
این هم برخی از لینکها که به نظرم رسید یه نگاه بیندازی به این نتیجه می رسی و اگه من اشتباه می کنم حتما اعلام کن
با تشکر

http://www.barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=16277
URL="http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=7683"]http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=7683[/URL
http://www.systemgroup.net/fa/view/articles.asp?p=5.3&i=470
http://unerp.persianblog.com/
http://www.pcworldiran.com/ict/ERP-7-17.html

تفاوت ERP با MIS

سیستم اطلاعات مدیریت ( MIS)، اطلاعات مورد نیاز برای تصمیم گیری افراد ذیصلاح و مدیران ارشد را بطور جداگانه از سایر زیر سیستم های موجود در یک سازمان گردآوری می نمود واین در حالی بود که گزارشات تهیه شده نیز در پاره ای از مواقع با هم تناسخ و تناسب لازم را نداشت مثلا قیمت تمام شده ای که توسط حسابداری صنعتی تهیه می شد با بهای تمام شده ارائه شده توسط قسمت تولید همخوانی نداشت. علت این ناهمگونی عدم گردش صحیح و کامل اطلاعات بین امور مالی، مدیریت ستادی، تولید و انبارداری بود. ERP این سیستم های منفرد از هم را بصورت یک مجموعه کامل در می آورد که این مجموعه از ماجول های نرم افزاری معادل با هر یک از سیستم های منفرد قبلی، تشکیل شده است. حسابداری، تولید، انبارداری، خرید و فروش و سایر سیستم های موازی موجود در سازمان هنوز ماهیت خود را حفظ می کنند با این تفاوت که این سیستم ها به نحوی به یکدیگر متصل می شوند که گردش اطلاعات بطور سیال در کلیه این سیستم ها جریان پیدا کرده و بطور مثال یک مدیر براحتی میتواند به اطلاعات مالی، تولید، انبارداری و ... دریک آن دسترسی داشته باشد و این سهولت دسترسی در سیستم های MIS بدین طریق وجود نداشت. یکی از ویژگی های ERP این است که آنقدر انعطاف پذیر هستند که بتوان بعضی از ماجول ها را بدون نیاز به داشتن کل مجموعه راه اندازی کرد

منبع : http://maryam1362.blogfa.com

SYNDROME
جمعه 25 خرداد 1386, 22:06 عصر
با سلام
دوست عزیز متشکر از جوابی که دادید.
شرکت X که شما در بالا اسم بردید درست است شرکت بزرگی است و بنده نیز سعی می کنم از برنامه های این شرکت یاد بگیرم و واقعاً کلاس آموزشی خیلی خوبی برای بنده بوده است.ولی . . .
اکثر دوستان بنده از سیستم های این شرکت استفاده می کنند ولی شما می دانید که انبار این شرکت در بعضی از قسمتها کاربر را خسته کرده و کاربران واقعاً از این موضوع ناراحتند یا سیستم حقوق و دستمزد آن به طور مثال بعد از این سالها هنوز عیدی را محاسبه نمی کند.
البته از نکات بسیار قدرتمندی که در این برنامه است نباید به حق گذشت که واقعاً در ایران تک است.
به نظر بنده شما سعی کنید سیستمهای دیگری را که در بازار است ببنید که خیلی از آنها هزار نکته منفی و یک نکته مثبت دارند و سعی کنید آن نکته مثبت را استفاده کنید.
جمع بندی :
سیستمها زیادی را ببینید و با کاربران آنها صحبت کرده و نکات مثبت آن را استفاده و نکات منفی آن را اصلاح کنید.
به هر حال این پیشنهاد بنده بود و بس.

ali_fv
جمعه 25 خرداد 1386, 22:13 عصر
بنظرم در مورد شرکت پارس سیستم تحقیق کن ERP خوبی دارن

best_ariya
جمعه 25 خرداد 1386, 23:12 عصر
جمع بندی :
سیستمها زیادی را ببینید و با کاربران آنها صحبت کرده و نکات مثبت آن را استفاده و نکات منفی آن را اصلاح کنید.

دوست عزیز نکته اصلی همین هست که تیم ما بدون تجزیه و تحلیل صحیح شروع به برنامه نویسی کرده اند و بسیاری از قراردادهای ما از تاریخ اتمام آن گذشته و یا در حال گذشتن هست .حال هم نمی خواهیم مشتری های جدید را از دست بدهیم و هم مشتری های قبلی را خوب پشتیبانی بدهیم .

حال هدف اصلی از ایجاد این قسمت پیدا کردن افرادی جهت کار در این پروژه و کمک از اساتید با تجربه در طراحی این سیستم می باشد.

که قبلا آقای کشاورز در یک بخشی دیگر با جوابی که داده بودن کمک بزرگی به ما کردن .و کمک گرفتن از افرادی همچون آقای ذولقدر که نرم افزار حسابداری کاملی طراحی کرده اند و یا افرادی با تجربه بسیار بالا از جمله آقای کرامتی ، Inprise ، آقای سرباز زاده و سایر دوستان که بسیار قوی کار کردن اند.

SYNDROME
جمعه 25 خرداد 1386, 23:45 عصر
با سلام

دوست عزیز نکته اصلی همین هست که تیم ما بدون تجزیه و تحلیل صحیح شروع به برنامه نویسی کرده اند و بسیاری از قراردادهای ما از تاریخ اتمام آن گذشته و یا در حال گذشتن هست .حال هم نمی خواهیم مشتری های جدید را از دست بدهیم و هم مشتری های قبلی را خوب پشتیبانی بدهیم .
حال هدف اصلی از ایجاد این قسمت پیدا کردن افرادی جهت کار در این پروژه و کمک از اساتید با تجربه در طراحی این سیستم می باشد.

دوست عزیز حرف شما درست است ولی بنده هم مشکل شما را داشته ام.
من برنامه حسابداری را نوشته ام که از نظر خودم بد نشده.
حالا روی نرم افزار انبار و حسابداری انبار کار می کنم.
تاحالا دو بار این سیستم را نوشته ام و هر دو بار آن چیزی که باید می شد نشد چون کمی عجله کرده ام.
ولی دوباره شروع کرده ام ولی این بار :
با توجه به اطلاعات قبلی + دیدن نرم افزار شرکتهای بزرگ + کمک از کسانی که انبار دار هستند + کسانی که با سیستم های بزرگ کار کرده اند = امیدوار این دفعه موفق شوم.
دوست عزیز همه گفته های شما درست است ولی باید جایی این هزینه را پرداخت کنید.(شاید اگر بخواهید همه ابعاد را حفظ کنید از همه اونها بمانید)
بذار بنده خودم را برات مثال بزنم:
دقیقاً 14 ماه روی یک سیستم ERP به تنهایی کار کردن چون اعتقاد داشتم که باید پایه را درست بنا کنم و بعد از 12 ماه یک برنامه نویس هم به من اضافه شد و حالا دو نفری داریم کار می کنیم.
ولی باید بگویم برنامه نویسی دارد با من کار می کند اینقدر از نظر کد نویسی با استانداردهای من کنار آمده که بنده به راحتی می توانم کدهای او را اصلاح کنم(مثل برنامه خودم)
شاید بپرسی هزینه را کجا پرداخت کردی؟؟
می گویم بعد از 14 ماه هنوز 1 تومان پول نگرفته ام و مطمئن باش با آدم 14 ماه قبل حداقل 90 درجه تفاوت دارم.
پس کمی رویه را کند کن و کارهای مقدماتی را انجام بده و پایه را محکم کن ولی مطمئن باش در آینده نتیجه کار خوب خواهد بود.
اگر سوالی هم داشتی شاید بنده با این تجربیات کم بتوانم کمک کنم.
موفق باشی.
یا حق . . .

best_ariya
شنبه 26 خرداد 1386, 00:40 صبح
خوب به نظر شما بشینم از اول با گروه خودم و از پایه شروع به برنامه نویسی کنیم و دوباره تجزیه و تحلیل کنیم و یا بهتره با یه شرکت و یا تیم برنامه نویسی و یا فردی این کار رو انجام بدیم که هم تجربه این کار رو داره و هم موفق تر از ما هستند. یه چیزی که مهم است اینکه که در مدت کمتر از 4 ماه حداقل 10 مشتری آماده خرید رو از دست دادیم و در استانی که ما قرار داریم همه چیز پیدا می شه بجز برنامه نویس حرفه ای . آیا به نظر شما همین روال رو طی کنیم و تعداد افراد تیم رو بیشتر بکنم و برنامه نویس از شهر های دیگر بیارم و یا از سورس برنامه های آماده استفاده کنیم که هر دو احتیاج به سرمایه گذاری داره و باید ریسک کرد .

SYNDROME
شنبه 26 خرداد 1386, 15:07 عصر
با سلام

خوب به نظر شما بشینم از اول با گروه خودم و از پایه شروع به برنامه نویسی کنیم و دوباره تجزیه و تحلیل کنیم و یا بهتره با یه شرکت و یا تیم برنامه نویسی و یا فردی این کار رو انجام بدیم که هم تجربه این کار رو داره و هم موفق تر از ما هستند. یه چیزی که مهم است اینکه که در مدت کمتر از 4 ماه حداقل 10 مشتری آماده خرید رو از دست دادیم و در استانی که ما قرار داریم همه چیز پیدا می شه بجز برنامه نویس حرفه ای . آیا به نظر شما همین روال رو طی کنیم و تعداد افراد تیم رو بیشتر بکنم و برنامه نویس از شهر های دیگر بیارم و یا از سورس برنامه های آماده استفاده کنیم که هر دو احتیاج به سرمایه گذاری داره و باید ریسک کرد .
اگر من بودن با یک یم کوچک شروع می کردم و برنامه را از پایه می نوشتم و سپس بعد از مشخص کردن موارد زیر :
1- نوشتن توابع مورد نیاز.
2-نحوه طراحی برنامه.
3- و . . .
حالا برنامه به جایی رسیده که آماده است سرعت خوبی بگیرد و حالا موقع گرفتن برنامه نویس است آن هم یکی یکی .
البته اگر شما برنامه نویسان بزرگ را بگیرید هر کدام برای خودشان ایده های جالبی دارند ولی باید این ایده ها زیر نظر یک نفر کاربلد باشد تا کلیه ایده ها را جمع کرده و یک روش را پیش بگیرد.(به طور مثال برای خروج از برنامه : یکی میگه با Esc ، یکی میگه با F10 و . . .)
حالا اگر هر کس کار خودش را بکند دوباره روز از نو روزی از نو.
و این را مطمئن باش دوست عزیز کسی بیشتر از شما دلش به حال شما نمی سوزد.
ولی من به شما پیشنهاد می کنم از روش اول استفاده کنید ولی به شرط اینکه :
1-با افراد با تجربه در زمینه کار با برنامه مشورت کنید.
2-برنامه نویسان با تجربه برای راه کارهای برنامه نویسی مشورت کنید(خدا را شکر در سایت زیاد هستند)
3-همیشه اولین راه حل بهترین راه حل نیست.اگر درست حرکت کنید و مشورت را هم فراموش نکنید با تکیه بر خداوند موفق می شوید.
انشاءا.. روزی موفقی تو دوست گرامی را ببینیم.

Inprise
شنبه 26 خرداد 1386, 15:48 عصر
اینجا مربوط به برنامه نویسی دلفی است .