PDA

View Full Version : واقع بینی در بر خورد با لینوکس – انتقاد از لینوکس؟؟؟

pesarkhobeee
پنج شنبه 31 خرداد 1386, 23:50 عصر
خیلی از ما با خوندن یه مقاله در باره ی لیوکس عاشقش می شیم؟ بدون اینکه بدونیم چرا لینوکس در خارج این همه طرفدار داره!
جون در خارج چیزهایی مثل هزینه و لیسانس دست و پای کاربرهارو بسته ولی اگه بخواهیم واقع بین باشیم برای ما ایرانیا ویندوز خیلی ارزشمندتره!
در این جا قصد دارم به معایب لینوکس در برابر ویندوز بپر دازم . دیگه گفتن از محاسن بسه!
یه خورده واقع بین باشید.
در ضمن من در برسیم از اخرین ویرایش مجانی red hat 9 و knoppix 4 live و linspire 2005
استفاده کردم:
1. نداشتن یک و فقط یک برنامه جامع و کامل برای پخش اکثر فایلهای صوتی و تصویری در حد widows media player
2. نبود یک استاندارد جامع برای فایلهای نصب و یک برنامه نصاب برای تمام توزیع ها.
3. سخت بودن دسترسی به پارتیشن یا همان هاردهای ویندوز " البته به جز knoppix"
4. نداشتن یک them شبیه ویندوز xp برای راحتی تازه وارد ها از ویندوز!
5. ممکن نبودن اجرای برنامه های ویندوز روی لینوکس حتی با برنامه هایی مثل win
6. نبود یک استدیو ی برنامه نویسی جامع مثل visual
7. راحت نبودن نصب لینوکس بر روی ویندوز بدون نگرانی اطلاعات ویندوزتان
8. منتشر نشدن بازی های روز دنیا بر روی لینوکس
9. همچنین من نتونستم فایل pdf ای که با مجموعه بسیار خوب open office درست کردم به هارد ویندوزم انتقال بدم البتهبا وجود اینکه اونو مونت کرده بودم!
10. برای برخی از سخت افزارها از جمله مودم های win راه انداز به این راحتی ها پیدا نمی شه!!!

در اخر به کسانی که می خواهند برای اولین بار چشمشان به جمال لینوکس روشن شود میگویم توقع خود را زیاد بالا نبرید!؟!
به خصوص که از موحبت یا مصیبت! برخورداری از نرم افزارهای قفل شکسته برخورداریم!
از همه کسانی که تجاربی در لینوکس داشتند خواهش می کنم انها را پست کنند و نظرشان را بگویند تا چراغی باشد برای تازه واردها.

SoftDevCo
جمعه 01 تیر 1386, 00:06 صبح
2. نبود یک استاندارد جامع برای فایلهای نصب و یک برنامه نصاب برای تمام توزیع ها.
5. ممکن نبودن اجرای برنامه های ویندوز روی لینوکس حتی با برنامه هایی مثل win
7. راحت نبودن نصب لینوکس بر روی ویندوز بدون نگرانی اطلاعات ویندوزتان

تایید میشه.

نظر شخصی من اینه که: ساختن دوباره چرخ کار بیهوده ای هست.

[ من هم با Ubuntu و هم با VISTA Ultimate کار کردم. ]

someCoder
جمعه 01 تیر 1386, 00:07 صبح
بذارید من برای دوستانی که ممکنه گیج شده باشن، 10 مورد رو خلاصه کنم:
1و2و3و4و7و9: چرا لینوکس سخته؟
5و6: چرا لینوکس ویندوز نیست؟
مورد 10 هم واضح نوشته شده و نیاز به توضیح نداره!

البته با وجود دوستانی مثل امید عزیز (oxygenws) من به خودم جرات بیشتر حرف زدن در این موارد رو نمیدم. فقط اینو بگم که در 9 مورد اول، من مشکلات شما رو نداشتم! در مورد 10 هم یکمی سر درایور کارت گرافیک لپ تاپم اذیت شدم که میدونم اگر وقت بذارم اونم درست میشه.

oxygenws
جمعه 01 تیر 1386, 00:28 صبح
در ضمن من در برسیم از اخرین ویرایش مجانی red hat 9 و knoppix 4 live و linspire 2005
استفاده کردم:با خوندن همین یک خط و تیتر تاپیک فهمیدم مشکل شما از عدم اطلاعاتتون در مورد لینوکس می باشد... به هر حال متاسفم که بررسی خودتون رو فقط روی نظریات خودتون انجام دادید و کوچیک ترین جستجویی توی اینترنت یا حتی همین سایت برای رفع مشکلاتتون انجام ندادید :)

در نهایت توصیه می کنم در گیر های آتی بیشتر دقت کنی و فعلا کاملا انسان دوستانه جوابت رو می دم :دی

۱- mplayer رو ببین (نسخه ویندوز هم داره!)
۲-۱- «استاندارد برای فایل های نصب» یعنی چی؟!
۲-۲- لینوکس یعنی آزادی(!) هر distro ای می تونه روند نصب خودش رو داشته باشه، چونان rpm برای redhat و نسخه های مشابه یا deb برای دبیان و نسخه های مشابه (مثل اوبونتو)
ضمن اینکه روند نصب مشترکی برای تمامی نسخ وجود داره به نام «کامپایل از سورس»!!!!
۳- این مشکل به مایکروسافت بر می گرده... اگر منظورم رو نفهمیدی و تحقیقات انجام دادی و به نتیجه نرسیدی، اونوقت بگو تا برات توضیح بدم.
۴- جان؟!! حالتون خوبه؟؟!!!!
۵- تا حدودی به مورد «۳» مراجعه کنید. (به هر حال این سوال نشان دهنده عدم اطلاعات شما در مورد سیستم عامل ها و کلا برنامه نویسی می باشد)
۶- گشتی؟!! توی اینترنت رو هم دیدی؟!! عزیزم، آب فقط توی آبشخور نیست، توی اقیانوس هم آب وجود داره.
۷- به مورد «۳» مراجعه کنید.
۸- با شرکت های بازی سازی تماس بگیرید، اگر بازی برات مهمه، برو یک کنسول بازی بخر یا از همون ویندوز استفاده کن :دی
۹- به مورد «۳» مراجعه کنید.
۱۰- باشرکت های سازندهء مودم تماس بگیرید. شرکت های سخت افزاری هستند که باید یک سیستم عامل رو پشتیبانی کنند. (ضمن اینکه الان تقریبا تمامی انواع مودم ها روی لینوکس نصب می شوند!)

در اخر به کسانی که می خواهند برای اولین بار چشمشان به جمال لینوکس روشن شود میگویم توقع خود را زیاد بالا نبرید!؟من هم توصیه می کنم که لینوکس رو با نگاه ویندوز نگاه نکنید، شما با استفاده از لینوکس با دنیای جدیدی مواجه می شوید که با هیچ دنیای دیگه ای قابل مقایسه نیست.

موفق باشید.

Inprise
جمعه 01 تیر 1386, 01:15 صبح
خیلی از ما با خوندن یه مقاله در باره ی لیوکس عاشقش می شیم؟

با توضیحاتی که دادی مشخص شد بدون اینکه چیزی درمورد لینوکس بدونی تلاشهائی برای استفاده از اون کردی و نتیجه ای که گرفتی چندان برات جالب نبوده . استفاده وافر از کلمه های "راحت" و "یک" و "جامع" در نوشته ات مهمترین نشانهء عدم درک منطق لینوکس است . کمی در موردش جستجو و مطالعه کن

pesarkhobeee
جمعه 01 تیر 1386, 11:29 صبح
مثل اینکه همه اینجا یه طرفه به قاضی می رن!
از جمله خود من!!!
من یه چیز خیلی واضح گفتم!
البته نظر خودم بود!ولی از تحدید مدیر سایت معلوم شد ایشونهم نظر خودشون رو فقط می بینند!
در ضمن بنده با vb6 هم برنامه نویسی می کنم و بامفهوم اجرای برنامه ها بر روی پلاتفرم های مختلف اشنا هستم و همچنین می دو نم برای اجرای دست و پا شکسته برنامهی ویندوز از برنامه هایی مثل cross fire و win استفاده می شه
پس لطفا نگید :

(به هر حال این سوال نشان دهنده عدم اطلاعات شما در مورد سیستم عامل ها و کلا برنامه نویسی می باشد)

در ضمن من نگفتم لینوکس اخه ! نرید بخرید! بلکه چیزهایی که یه کاربر ویندوز برای اولین بار باهاش بر می خوره رو گفتم!
که البته ندیدم کس دیگه ای بگه!شاید از ترس:

فعلا کاملا انسان دوستانه جوابت رو می دم :دی
و در اخر باید بگم من چشم و گوش بسته به طرف لینوکس نرفتم بلکه اول یه دور تمام سایت های فارسی مربوط رو گشتم!که البته اگه غیر این بود حتی نمی تونستم اونو نصب کنم!
من هم قبول دارم لینوکس یه دنیای جدیده ولی از اینکه وقتی مقاله ای می خونم لینوکس می شه خوب مطلق و ویندوز بد مطلق حالم بهم میخوره!

حامد مصافی
جمعه 01 تیر 1386, 12:07 عصر
در ضمن بنده با vb6 هم برنامه نویسی می کنم و بامفهوم اجرای برنامه ها بر روی پلاتفرم های مختلف اشنا هستم و همچنین می دو نم برای اجرای دست و پا شکسته برنامهی ویندوز از برنامه هایی مثل cross fire و win استفاده می شهاگه آشنا بودی مفهوم خروجی های Cross Platform محیط های توسعه رو با اجرای فایل های PE ویندوز روی سیستم عامل هایی مثل گنو/لینوکس اشتباه نمی گرفتی. اینگونه فایل های فقط برای اجرا روی ویندوز طراحی شدند و بس.

ضمناً

1- امید اشاره کرد
2- بعد از این کار یک محیط گرافیکی یک هسته و کلاً یک سیستم همسان برای همه توزیع ها بوجود بیاد و مفهوم ازادی انتخاب هم از بین بره؟؟؟
3- در اکثر گنو/لینوکس هایی که بر مبنای دبیان بنا شدند دسترسی به پارتیشن های ویندوز بسادگی صورت می گیره (مثل knopix , ubuntu , kubuntu) اما در ویندوز چطور؟ پارتیشن های لینوکس رو داری؟
4- دقیقاً این تم وجود داره. اما چرا اصولاً باید همچین جیزی بخواهید ؟؟؟ www.kdelook.org (http://www.kdelook.org)
5- اشاره کردم.
6- ویژوال؟؟؟ ویژوال چیه؟؟؟ یه محیط توسعست؟؟؟ محیط های توسعه در لینوکس بمراتب بیشتر از ویندوز هستند.
7- اولاً که فقط باید نحوه انجام این کار رو بدونید همونطور که هنگاه نصب ویندوز باید نحوه ساخت پارتیسن ها رو بدونید. دوماً وقتی ویندوز رو روی لینوکس نصب می کنی حتی نمی تونی از باقی موندن لینوکس در منوی بوت اطمینان داشته باشی.
8- اکثراً منتشر میشن. ضمن اینکه اگر توقع تو از یک کامپیوتر امکان اجرای بازی هاست بهتره همون ویندوزت رو نگهداری.
9- من pdf های زیادی ساختم و به پارتیشن های ویندوزم انتقال دادم.
10- حق با شماست.

خب به جز مورد 10 در بقیه موارد با شما موافق نیستم!

نظر شخصی من اینه که: ساختن دوباره چرخ کار بیهوده ای هست.میشه بگی اولین بار چرخ کجا ساخته شد؟؟؟
گنو از ویندوز استفاده کرده یا مایکروسافت از اوپن سورس؟؟؟

من هم قبول دارم لینوکس یه دنیای جدیده ولی از اینکه وقتی مقاله ای می خونم لینوکس می شه خوب مطلق و ویندوز بد مطلق حالم بهم میخوره!این سیستم عامل ها نسبت به همدیگه مقایسه میشن ...

whitehat
جمعه 01 تیر 1386, 12:15 عصر
البته نظر خودم بود!ولی از تحدید مدیر سایت معلوم شد ایشونهم نظر خودشون رو فقط می بینند!

من تهدیدی در این نوشته ها ندیدم، و فکر هم نمی کنم این موارد نظر شخصی باشه ،بسیاری از کاربران لینوکس با این نظرات موافق هستند.

در ضمن بنده با vb6 هم برنامه نویسی می کنم و بامفهوم اجرای برنامه ها بر روی پلاتفرم های مختلف اشنا هستم و همچنین می دو نم برای اجرای دست و پا شکسته برنامهی ویندوز از برنامه هایی مثل cross fire و win استفاده می شه
VB بیشتر یک زبان ماکروسافتی است ! بسیاری از زبانها حتی بدون استفاده از Wine یا برنامه های مشابه، می توانند بر روی لینوکس کامپایل شوند این برنامه ها برای اجرای فایل های اجرایی بکار می رود نه کامپایل زبانها ، شما می توانید از پرل ،پیتون ، C ، ++C ، جاوا ، PHP ، پاسکال، ADA ، فرترن ، و حتی #C در لینوکس و ویندوز استفاده کنید.
مواردی را که نوشتید نشان می دهد کمتر از چیزی که گفتید در مورد لینوکس تحقیق کردید ! به غیر از مورد 10 با تمامی مواردی که نوشتید موافق نیستم. در کل برای کاربران تازه کار و البته ویندوزی دو عیب میشه روی لینوکس گذاشت،یکی عدم حمایت شرکتهای سخت افزاری و از لینوکس ، دوم کمی تعدد شرکتهای تجاری ای که برای لینوکس نرم افزار/بازیهای تجاری می سازند.

oxygenws
جمعه 01 تیر 1386, 13:48 عصر
همونطور که دوستان گفتند به نظر می رسه تحقیقاتت خیلی ناقص و مختصر بوده و البته به نظر من اطلاعات عمومی ات، در مورد سیستم عامل و برنامه نویسی.
اسم اون برنامه هایی که می گید هم CrossOver و Wine می باشد :) البته در نهایت هر دو همون wine می باشند!

در ضمن من نگفتم لینوکس اخه ! نرید بخرید! بلکه چیزهایی که یه کاربر ویندوز برای اولین بار باهاش بر می خوره رو گفتم!
می تونی بگی ویندوز چقدر لینوکس رو پشتیبانی می کنه؟!!
می تونی بگی چرا لینوکس باید احتیاج های یک کاربر ویندوزی رو مد نظر قرار بده؟!!
می تونی ب‍گی چرا یک کاربر باید اول ویندوز کار بشه و بعد بیاد روی لینوکس؟!!

موفق باشید.

Inprise
جمعه 01 تیر 1386, 14:11 عصر
ولی از اینکه وقتی مقاله ای می خونم لینوکس می شه خوب مطلق و ویندوز بد مطلق حالم بهم میخوره!

این حرف خوبی است . البته ارتباطی به سوالهای اولت نداره . مونت کردن NTFS و نوشتن روی آن کار ساده ای است و اگر نتوانستی انجام بدهی دلیلش اینه که مطالعه نکردی ؛ همین . اما همیشه افراد کم سوادی هم هستن که با تسلط نسبی بر یک مسئله سعی میکنن با بزرگ کردن و ساختن یه فضای غیر واقعی ، مثلا مقاله یا مطلبی بنویسن که همه چیز رو رد میکنه ، تا شاید نسبت به خودشون و همان کار ساده ای که یاد گرفتن انجام بدن حس خوبی داشته باشن . اینها رو نباید جدی گرفت .

واقعیت در مورد لینوکس ساده هست . لینوکس یک محیط آزاد است . اینجا آزادی یک مفهوم فنی است . یعنی تو آزادی که هر کاری انجام بدی ، و کافیه که یاد بگیری اونکار چطور انجام میشه . تو نمیتونی کرنل ویندوز رو تغییر بدی ، ممکنه بتونی یه قسمت رو Patch کنی اما هیچی ضمانت نشده . اما در مواجهه با لینوکس تو "آزاد" هستی هر کاری انجام بدی . کافیه این مفهوم رو خوب درک کنی ، کمی در مورد تاریخ و فلسفه نرم افزارهای آزاد مطالعه کنی و با خوندن راهنماهای مختلف سعی کنی از انجام دادن کارهای ساده شروع کنی . من بهت قویا توصیه میکنم از Ubuntu استفاده کنی ، حتی اگر در سایتشون ثبت نام کنی مجانی DVD و CD اش رو برات میفرستن ، و میتونی خودت هم داونلود کنی یا بخری . راهنماهای خوب و کتابهای متعددی هم داره . چند ماهی که در یک مسیر منطقی برای یادگرفتن تلاش کنی ، میتونی قضاوت بهتری داشته باشی . موقع استفاده از لینوکس حق داری انتظار داشته باشی هر چیزی روی ویندوز یا سایر محیطها داری ، اینجا هم داشته باشی ، ولی درست نیست که خیال کنی همه چیز باید دقیقا به همون شکل انجام بشه ؛ چون تو خیال میکنی کار کردن با ویژوال بیسیک راحت تره به این دلیل که اول اون رو دیدی و چند سال باهاش کار کردی . اگر جائی زندگی میکردی که باید برای اینها مبلغی از حساب بانکی ات کم میشد ، و بجاش ترجیح میدادی با Eclipse روی لینوکس کد Python یا Ruby بنویسی ، اگر بعد سه سال ویندوز و ویژوال بیسیک رو جلوت میذاشتن ، به حماقت کاربرانش میخندیدی . مسئله به همین سادگیه . برای این تغییر ، باید نوع نگاهت هم تغییر کنه .

tux-world
جمعه 01 تیر 1386, 19:51 عصر
و در اخر باید بگم من چشم و گوش بسته به طرف لینوکس نرفتم بلکه اول یه دور تمام سایت های فارسی مربوط رو گشتم!که البته اگه غیر این بود حتی نمی تونستم اونو نصب کنم!
خسته نباشید . بهتون تبریک می گم که فقط همون یه دور رو زدید. :قهقهه:
لازم به ذکر هستش که معنای آزادی که شما می گین رو هنوز تو لینوکس درک نکردین . البته ویندوزی ها به خاطر اینکه از طرف میکروسافت به جیب مبارکشون پول واریز میشه نمی تونن بیان لینوکس کار کنن . حال بگذریم از قانون کپی رایت که داره کم کم اجرا میشه .
شما که الان سنگ ویندوز رو به سینه می زنین میشه بگین که ویندوز به غیر از اینکه چشموت رو می بنده و یه لقمه جویده شده رو تو دهنتون میذاره و شما زحمت قورت کشیدن رو هم همیشه ناز میکنین و میگین وای چقدر خوشمزه هستش چه سودی براتون داشته.
خداوند لینوکس را آفرید تا معاشقه آغاز کنین .:قلب:
این حرف امید که تو یه پست دیگه داده بود واقعا عالی بود و نشون می داد که واقعا معنا و مفهوم open source , آزادی رو در کردن ولی خود من هنوز به اون درجه از ایشون و حتی اینپرایز رسیدن ، نرسیدم و هنوز باید روم کار بشه .
من میگم بهتره با ویندوز کار کنین لینوکس براتون اونقدر آزادی داره که اگه باهاش کار کنین دیوانه میشین چون جنبشو ندارین.
من به نسبت شغلم کمتر با کامپیوتر کار میکنم ولی بدونین که 2500 برگه مقاله از سایتهای اینترنتی مخصوصا همین سایت در اوردم قشنگ صفحه بندی کردم و پرینتش کردم و دادم صحافی کردن .می دونی برای چی ؟
برای این که مثل شما نیام چرت و پرت از خودم در ورکنم :لبخند:و سوالهایی که ازم می پرسن رو خوب و منطقی جواب بدم.
و هر چیزی که لازم هست در مورد لینوکس می خوام یاد بگیرم چون من عاشقشم
لینوکس کارا فدارکارن ، فداکار . البته شما معنای این کلمه رو درک نمی کنین بذارین توضیح مختصری بدم
کاربرای لینوکس همیشه و همیشه راهنمای شما هستن و همیشه کارایی که انجام میدن و تو پروژه ها شرکت میکنن از ته دل هستش و هزینه ای بابت نمی خوان و میگن یاد بگیرین و یاد بدین . خوب ذکات علم هم همین هستش (امام علی ع)
و هر گونه مشکلی که داشته باشین به سراغتون میان ولی ویندوزی ها اول فاکتور می نویسن و بعد از دریافت وجه (اگه خوش برخوردباشن بعدا) بهتون کمک می کنن . اون هم کمکی که دوباره بهوشن نیازمند باشی.
بگذریم . این بحث طولانی شد. امیدوارم درک کنین من تا وقتی ویندوزی بودم خنگ بودم ولی الان نه کم کم داره یه چیزایی حالم میشه:بامزه:

pesarkhobeee
جمعه 01 تیر 1386, 21:02 عصر
اما همیشه افراد کم سوادی هم هستن که با تسلط نسبی بر یک مسئله سعی میکنن با بزرگ کردن و ساختن یه فضای غیر واقعی ، مثلا مقاله یا مطلبی بنویسن که همه چیز رو رد میکنه ، تا شاید نسبت به خودشون و همان کار ساده ای که یاد گرفتن انجام بدن حس خوبی داشته باشن . اینها رو نباید جدی گرفت .
مثل اینکه اینجا توهین حرف اول رو می زنه!خب منم می تونستم به بعضی ها بگم خود بزرگ بین و ... ولی نمی گم!

همونطور که دوستان گفتند به نظر می رسه تحقیقاتت خیلی ناقص و مختصر بوده و البته به نظر من اطلاعات عمومی ات، در مورد سیستم عامل و برنامه نویسی.
خب این حد از اطلاعات برای حضراتی که تو شهرهای بزرگ کشور مثل تهران و مشهد و .. هستند و وفور نعمت از هر جهت هست باید هم کم باشه!ولی برای کسی که تو شهری که نرم افزار 2005 وقتی می رسه که سال 2007و یه کتاب کامپوتر ! چه برسه به لینوکس به زور پیدا می شه خیلی هم زیاده!

البته ارتباطی به سوالهای اولت نداره .
در این مورد هم باید بگم خیلی ربط داره چون معایب لینوکس از نظر یه کاربر تازه وارد رو می گه!

من بهت قویا توصیه میکنم از Ubuntu استفاده کنی ، حتی اگر در سایتشون ثبت نام کنی مجانی DVD و CD اش رو برات میفرستن
به خدا چند هفته پیش ثبت نام کردم! برای این قسم خوردم تا نگید نخواست کم بیاره!!
در مورد vb هم سعی کردم از معادلش یعنی گامباس استفاده کنم!

می تونی بگی ویندوز چقدر لینوکس رو پشتیبانی می کنه؟!!
می تونی بگی چرا لینوکس باید احتیاج های یک کاربر ویندوزی رو مد نظر قرار بده؟!!
می تونی ب‍گی چرا یک کاربر باید اول ویندوز کار بشه و بعد بیاد روی لینوکس؟!!
برای این موارد هم باید بگم از نظر من برنامه ای باید سازگار باشه که تو اکثریات نیست!
در ضمن می شه بگید چرا لینوکس نتونسته به توفیق چندانی روی دسکتاپ بدست بیاره !
یا چرا دولت ایران با وجود خرجی که بالای foss.ir داده بازم دوره ICDL برای کارمنداش می زاره؟!
همه اینا به خاطر یک چیزه:
همه با گفتن یه حرف "ازادی" حق انتخواب رو از کاربر می گیرن و با یه توزیع user friendly مخالفت می کنن! ولی همین Ubuntu از این فرمول استفاده کرده!
من هم قصد دارم یه روزی یه توزیع ای که از سه حرف زیر پشتیبانی می کنه بسازم:
"راحت" و "یک" و "جامع"