PDA

View Full Version : سوالاتی از دیدگاه یک کاربر ویندوز در مورد لینوکس

JavanSoft
جمعه 28 فروردین 1383, 19:01 عصر
بالاخره تصمیم به نصب لینوکس گرفتم و فهمیدم چقدر راحت است
اغلب تاپیک های این بخش را هم خواندم و بسیار از آن استفاده کردم
اما چند سوال در مورد لینوکس دارم ...اگر سوالاتم از دیدگاه ویندوز است مرا ببخشید

1) هدف اصلی من از نصب لینوکس کار با Kylix بود ... در برخی تاپیکها دیدم که دوستان با آن برنامه نویسی کرده اند اولا آیا Kylix مانند دلفی دارای ورژن های متعدد است ؟ و آیا نسخه ای شبیه به دلفی 8 دارد یا خیر

2) با Officeنیز در لینوکس کار کردم ..اما انچه بنظر من می رسد فارسی تایپ کردن در آن معنی ندارد و یا من نمی دانم ... خواهش میکنم راهنماییم کنید

3) لینوکسی که نصب کردم RedHat9بود با KDEو GNome .. سوال ...چرا 2 پوسته مختلف روی یک هسته ایجاد شده ... و دیدم که محیط TEXTرا نیز پشتیبانی می کند .. آیا همانگونه که یک دوست عزیز فرمودند بخاطر سازگاری با یونیکس است ؟

4) فارسی نویسی در برنامه هایی مانند Kylix چگونه است

5) اگر ممکن است یک تاپیک مانند تاپیک بسیار مفیدی که در مورد مقاله های این سایت هست در مورد لینکهای مفید برای لینوکس تشکیل شود

6) انچه بنظر می رسد اینست که در لینوکس یک برنامه نوشته می شود و توسط دیگران تکمیل می گردد .. مانند برخی بازیهای مشابه و یا دیکشنری های مشابه ... آیا این براشت من درست است یا خیر

ممنون از لطفتان

oxygenws
جمعه 28 فروردین 1383, 20:54 عصر
سلام،

1- نمی دونم.

2- اول اینکه کل لینوکس ردهت 9 چندان درست و حسابی فارسی رو پشتیبانی نمی کنه ولی قابل فارسی کردن هست. دوم اینکه اون openoffice که با لینوکس ردهت 9 نصب می شه فارسی ساپورت نیست. ولی نسخهء جدیدش که رو اینترنت مجانی قرار داره فارسی ساپورت می کنه.

3- همه چی open source هستش، همه چی. هر کی دلش بخواد می تونه یه پوسته واسه خودش بنویسه. ردهت 9 هم اومده 2 تا پوستهء معروف و محبوب رو به طور پیش فرض نصب می کنه واسه شما. و در مورد محیط text باید بگم که خیلی خیلی خیلی از کارا در محیط غیر گرافیکی راحت تر و سریع تر انجام می شه، به شرطی که بدونی!

4- احتمالا باید لینوکس رو فارسی کنی. برای فارسی سازی یه مقالهء خوب تو سایت technotux.com هست، برو به بخش مقالات.

5- ...

6- تا حدودی، ولی این قضیه ربطی به لینوکس نداره، اینی که شما می گی در open source انجام می شه.

موفق باشید، امید

shaniaki
جمعه 28 فروردین 1383, 21:04 عصر
با عرض ادب:

1) هدف اصلی من از نصب ویندوز کار با Kylix بود ... در برخی تاپیکها دیدم که دوستان با آن برنامه نویسی کرده اند اولا آیا Kylix مانند دلفی دارای ورژن های متعدد است ؟ و آیا نسخه ای شبیه به دلفی 8 دارد یا خیر
بله فعلا نسخه 3 آن موجود است که معادل نسخه 6و7 دلفی در ویندوز است. اگر منظورتان از معادل دلفی 8 در لینوکس دلفی برای دات نت است خیر؛ در حال حاضر پروژه هایی مانند مونو در آستانه به سرانجام رسیدن است بنابراین به نظر می رسد چنین حرکتی زود باشد. تا جایی که من اطلاع دارم خود بورلند هم در این زمینه حرکتی جداگانه نکرده است.

2) با Officeنیز در لینوکس کار کردم ..اما انچه بنظر من می رسد فارسی تایپ کردن در آن معنی ندارد و یا من نمی دانم ... خواهش میکنم راهنماییم کنید

با کدام آفیس؟!
هم KOffice داریم هم OpenOffice هم برنامه های جداگانه دیگر .
اما به عنوان یک جواب: اگر به سایت http://www.technotux.com/html/index.php سری بزنید خواهید دید که در پایین آن نوشته:«HTML BY OpenOffice»

3) لینوکسی که نصب کردم RedHat9بود با KDEو GNome .. سوال ...چرا 2 پوسته مختلف روی یک هسته ایجاد شده ... و دیدم که محیط TEXTرا نیز پشتیبانی می کند .. آیا همانگونه که یک دوست عزیز فرمودند بخاطر سازگاری با یونیکس است ؟
ببینید این یک مطلب مهم است که باید هر کاربری آن را کاملا درک کند:
لینوکس واقعی نه دارای محیط گرافیکی است و نه محیط متنی و نه حتی یک boot loaderی که با آن بالا بیاید؛ بلکه فقط یک kernel خشک و خالی است.
آنچه که شما غیر از خود کرنل می بینید چه ابزار برای detect سخت افزار و چه محیط های گرافیکی تماما تلاش هایی مستقل (که عمدتا open source اند) برای اضافه کردن این امکانات و تکمیل سیستم عامل است. بنابراین ممکن است شما برای بسیاری کارها چند انتخاب پیدا کنید:
GNome و KDE برای پوسته گرافیکی
grub و lilo به عنوان bootloader
bashو zshوcsh و... برای محیط متنی
و...
این یکی از اهداف open source است که نتیجه اش را می بینید. شما ملزم به استفاده از چیز خاصی به عنوان تنها انتخاب نیستید. از هر یک که خوشتان آمد استفاده می کنید.

4) فارسی نویسی در برنامه هایی مانند Kylix چگونه است

راستش من زیاد با فارسیش سر و کله نزده ام. اگر دوستان تجربه ای دارند ذکر کنند وگرنه من یه نفر که این کارو کرده سراغ دارم باید صبر کنید تا ازش بپرسم. 8)

5) اگر ممکن است یک تاپیک مانند تاپیک بسیار مفیدی که در مورد مقاله های این سایت هست در مورد لینکهای مفید برای لینوکس تشکیل شود

بسیارخوب. باید ببینیم آقای hosseinzadeh چه نظری دارند :wink:

6) انچه بنظر می رسد اینست که در لینوکس یک برنامه نوشته می شود و توسط دیگران تکمیل می گردد .. مانند برخی بازیهای مشابه و یا دیکشنری های مشابه ... آیا این براشت من درست است یا خیر
ممنون از لطفتان
هم آره هم نه.
مثلا Apache اول یه سیستم ساده ای بود که اول به شکل وب سرور فعلی هم نبود ولی صاحبش آن را به صورت سورس باز در اختیار قرار داد. بعد همه دیدند که چیز جالبی هست هر کس بنا به نیازش یه patch نوشت که قابلیتی بهش اضافه کنه پس از مدتی شد یه سیستم کوچیک با چندین patch که به همین خاطر بهش گفتن A Patchy System یا Apache (داستان فوق را با تحریف تعریف کردم).
ولی در اصل کار به این صورته که پروژه های گروهی (در مکان هایی مانند sourceforge یا سایت های مستقل) تعریف می شه و افراد با تخصص های مختلف روش کار می کنند . بعضی پروژه های معروف تر مثل apache یا mysql یا kde هم مستقل عمل می کنند.

یه نکته: اگر با کایلیکس کار می کنید patch رفع نقص آن یادتان نرود. در سایت بورلند موجود است :)

یه عشق برنامه نویسی خفن

shaniaki
جمعه 28 فروردین 1383, 21:09 عصر
با عرض ادب:
وقتی شروع به نوشتن کردم oxygenws چیزی ننوشته بود.
مورد 3 رو صحیح می فرمایند.
در خصوص مورد 2 هم احتمالا منظورشون fedora core 1 هست که من در خانه از آن استفاده می کنم و راضی هستم.

یه عشق برنامه نویسی خفن

hosseinzadeh
جمعه 28 فروردین 1383, 22:26 عصر
سلام
ممنون از سوالتون؛

الان دو تا آفیش خیلی مطرحه...Koffice و OpenOffice .اولی قسمتی از پروژه KDE است.فارسی را نصفه نیمه پشتیبانی می کند اما تو خط چپ به راست و این چیزا نیست!!!
دومی نسخه سورس آزاد StarOffice شهیره که محصوله سان است.ظاهرا فارسی را به خوبی پشتیبانی می کند.(البته نسخه های جدیدتر.
اما در مورد فارسی سازی.در مورد GNOME چیزی نمی دونم اما KDE از نسخه 3 به بعد از فارسی پشتیبانی می کنه.برای اطلاعات بیشتر ر.ک:http://www.farsikde.org
فارسی سازی زیاد سخت نیست باید چند تا فونت هم بگیری از اینجا: http://www.linuxiran.org

فارسی نویسی در برنامه هایی مانند Kylix چگونه است
مراجعه کنید به فروم Kylix تاپیک : فارسی؟!

5) اگر ممکن است یک تاپیک مانند تاپیک بسیار مفیدی که در مورد مقاله های این سایت هست در مورد لینکهای
مفید برای لینوکس تشکیل شود
ایده خوبی است.به زودی ...

بسیارخوب. باید ببینیم آقای hosseinzadeh چه نظری دارند
نظر مساعده...

همان طور که برادر گرامی shaniaki فرمودند :تقریبا.اگر برنامه های کوچک KDE را نگاه کنید متوجه می شوید که در بعضی برنامه ها مثلا از سال 1999 تا 2001 یه نفر مسئول توسعه بوده و از سال 2001 تا 2003 یه نفر دیگه.اما همیشه این طور نیست.

موفق باشی. :flower:

Inprise
جمعه 28 فروردین 1383, 22:58 عصر
<span dir=ltr>

Dear Vakili :flower:
I Say you welcome to our beauty Open source world where life means freedom , keep your road to freedom and do not waste your time Developing damn M$ ready code after this improvment . Stay flexible and affordable , just like now . we , all , say you a warm Hello :)

Yet another Inpy 8-)

</span>

oxygenws
جمعه 28 فروردین 1383, 23:41 عصر
ولی نسخهء جدیدش که رو اینترنت مجانی قرار داره فارسی ساپورت می کنه.

در خصوص مورد 2 هم احتمالا منظورشون fedora core 1 هست که من در خانه از آن استفاده می کنم و راضی هستم.
منظور من خود openoffice بود. من با فدورا کار نکردم ولی از صحبت های شما بر میومد که در نسخهء فدورا ما openoffice فارسی شده داریم.

موفق باشید، امید

JavanSoft
شنبه 29 فروردین 1383, 13:52 عصر
می بینم که محیط لینوکس نه تنها صمیمی است بلکه در انجمن ان نیز جوابهای بیشتر نیز دریافت میشه ... البته لازم به ذکر است که در چند انجمن دیگر هم عضوشدم ..در سایتهای دیگر ... اما به اندازه اینجا جوابها کامل نبود

1)

بله فعلا نسخه 3 آن موجود است که معادل نسخه 6و7 دلفی در ویندوز است
آیا می توانید لینک Download آنرا زحمت بکشید ...چون با جستجو در اینترنت به نتیجه نرسیدم
2)
در حال حاضر پروژه هایی مانند مونو در آستانه به سرانجام رسیدن است
مونو چیست ؟
3)
دوم اینکه اون openoffice که با لینوکس ردهت 9 نصب می شه فارسی ساپورت نیست. ولی نسخهء جدیدش که رو اینترنت مجانی قرار داره فارسی ساپورت می کنه.
آدرس ؟
4)
دومی نسخه سورس آزاد StarOffice شهیره که محصوله سان است.ظاهرا فارسی را به خوبی پشتیبانی می کند.(
آدرس؟
5)
مراجعه کنید به فروم Kylix تاپیک : فارسی؟!
چشم ..اما 1 سوال آیا با فارسی تحت Kylix کار کرده اید ؟

6) در تمامی سایتهایی که مقاله در مورد لینوکس بود و همچنین پستهای برخی دوستان که حسب الظاهر از لینوکس ارسال می شود مشکل "ی" وجود دارد .... من این مشکل را با Replaceکردن آن حل میکنم ..اما واقعا اشکال از کجاست

7) موزیلا را برادر اینپرایز در یک تاپیک دیگر کمی توضیح داده بودند ... اما می خواهم بدانم ایا معادل دیگری برای IE در لینوکس هست یا خیر

8) در مورد برنامه هایی که برای Download الان تحت ویندوز هست مانند Getright/DAp و غیره ...آیا معادلی در لینوکس هست ؟

9) شما از چه لینوکسی استفاده میکنید؟

10)
Dear Vakili
I Say you welcome to our beauty Open source world where life means freedom , keep your road to freedom and do not waste your time Developing damn M$ ready code after this improvment . Stay flexible and affordable , just like now . we , all , say you a warm Hello

Yet another Inpy

Tanks ... i like to enjoy the free world ...but i have to try check it first ... Isfahanian Says "Hich arzoni bi dalil nist" &#58;wink&#58;

hosseinzadeh
شنبه 29 فروردین 1383, 15:02 عصر
آیا می توانید لینک Download آنرا زحمت بکشید ...چون با جستجو در اینترنت به نتیجه نرسیدم
با اجازه:
در سایت بورلند موجود است. http://www.borland.com/kylix
برای اطلاعات کلی در مورد کایلیکس: ر.ک:
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=2688

آدرس؟
آدرس OpenOffice :
www.openoffice.org
این برنامه توسط بسیاری از توزیعات پشتیبانی می شود.
نکته کنکوری:بیشتر سایتهای پشتیبان لینوکس طی قانونی نانوشته از پسوند:org استفاده می کنند.

سوال آیا با فارسی تحت Kylix کار کرده اید ؟
من که نه!

7) موزیلا را برادر اینپرایز در یک تاپیک دیگر کمی توضیح داده بودند ... اما می خواهم بدانم ایا معادل دیگری برای IE در لینوکس هست یا خیر
بله:
Netscape:که می شناسیدش:
Mozilla
Konqueror :مرورگر KDE.نمایش فارسی اش بدک نیست.
Opera:نسخه معادل لینوکس
W3M:مرورگر تحت خط فرمان.
برای اطلاعات بیشتر ر.ک:
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=6242

در مورد برنامه هایی که برای Download الان تحت ویندوز هست مانند Getright/DAp و غیره ...آیا معادلی در لینوکس هست ؟
برنامه ای به نام caitoo وجود دارد که ظاهرا به KGet تغییر نام داده.
ر.ک:
http://linux.tucows.com/preview/31942.html
(البته برنامه های متفاوت دیگری هم موجود است)
نکته:برای پیدا کردن برنامه می توانید به سایتهای زیر مراجعه کنید:
www.tucows.com
apps.kde.org
www.freshmeat.net
آخری عضو رسمی شبکه توسعه گران سورس باز (OSDN) است.

شما از چه لینوکسی استفاده میکنید؟
SuSE Linux 8.0

موفق باشید :flower: :flower:

oxygenws
شنبه 29 فروردین 1383, 16:24 عصر
سلام،
اینم جوابای من....

مونو چیست ؟
.net framework تحت لینوکس. که هنوز نسخهء درستی ازش منتشر نشده!! و حول و حوش نسخهء صفر می پره! آدرس سایتش هم www.go-mono.com

آدرس؟

آدرس OpenOffice :
www.openoffice.org
این برنامه توسط بسیاری از توزیعات پشتیبانی می شود.

شما از چه لینوکسی استفاده میکنید؟
فعلا redhat 9. البته به دلیل امکانات کم نتونستم رو محیط های دیگه برم!!!

در مورد برنامه هایی که برای Download الان تحت ویندوز هست مانند Getright/DAp و غیره ...آیا معادلی در لینوکس هست ؟
نرم افزار های دانلود منیجر:
Downloader for X.
Caitoo (former Kget).
Prozilla.
Wget (console, standard).
GUI for Wget: Kmago, Gnome Transfer Manager, QTget, Xget, ...
Aria.
Axel.
Download Accelerator Plus.
GetLeft.
Lftp.

نرم افزار های دانلود سایت:
Httrack.
WWW Offline Explorer.
Wget (console, standard). GUI: Kmago, QTget, Xget, ...
Downloader for X.
Pavuk.
XSiteCopy.
GetLeft.
Curl (console).
Khttrack.

موفق باشید، امید

JavanSoft
یک شنبه 30 فروردین 1383, 15:21 عصر
ممنون از جوابهای دوستان عزیز

و باز هم سوال
1) آیا معادلی برای SqlServerدر لینوکس هست؟
2) در جایی(تو این چند روز از بس راجب به لینوکس خوندم یادم رفته کجا بوده ) خواندم که انواع لینوکس به دلیل کاربردهای متفاوت آن آنست مثلا RedHatبرای سرور و SuSe برای ایستگاههای کاری و ...... آیا این دسته بندی درست است ؟
3) آیا ممکن است در کنار آن تاپیکی که قرار است برای لینکها ایجاد شود یک تاپیک برای نظر خواهی نوع لینوکس مورد استفاده و دلیل آن نیز ایجاد شود ؟
4) آیا موافقید (با تعدادی از شاگردانم که در سایت هم هستند این توافق را کرده ایم ) که یک برنامه را (نه زیاد سخت ) مورد هدف قرارداده و راهکارهای حل آن را پیدا کنیم ؟

Monaa
یک شنبه 30 فروردین 1383, 15:46 عصر
1. Mysql - oracle - sybase -msql - db2

2. بستگی به فردی دارد که این طبقه بندی را ارائه کرده است . معمولا لینوکسهای
معروف برای کاربردهای مختلف به اندازه کافی قدرتمند هستند . لینوکسهای خاصی هم
تولید شده اند که فقط قابلیتهای خاصی دارند

oxygenws
یک شنبه 30 فروردین 1383, 17:58 عصر
4) آیا موافقید (با تعدادی از شاگردانم که در سایت هم هستند این توافق را کرده ایم ) که یک برنامه را (نه زیاد سخت ) مورد هدف قرارداده و راهکارهای حل آن را پیدا کنیم ؟

یعنی چی؟!!

hosseinzadeh
یک شنبه 30 فروردین 1383, 19:26 عصر
در جایی(تو این چند روز از بس راجب به لینوکس خوندم یادم رفته کجا بوده ) خواندم که انواع لینوکس به دلیل کاربردهای متفاوت آن آنست مثلا RedHatبرای سرور و SuSe برای ایستگاههای کاری و ...... آیا این دسته بندی درست است ؟
لینوکس های معروف،معمولا چند منظوره هستند اما بعضی از توزیعات (مثل ردهت) کار خود را بر روی سرورها و پروژه های عظیم متمرکز کردند.بعضی از توزیعات هم اختصاصا برای کار معینی طراحی شده اند...مثلا linuxppc برای مکینتاش, و یا بعضی توزیعات که real time هستند و توزیعاتی که به صورت embedded طراحی شده اند.مثلا توزیعی از لینوکس وجود دارد که تنها بر روی Simputer (کامپیوترهای جدید و ارزان قیمت هندی )اجرا می شوند.کلا لینوکس به دلیل platform-independent بودن می تواند بر روی گستره عظیمی از سخت افزارها اجرا شود.

آیا ممکن است در کنار آن تاپیکی که قرار است برای لینکها ایجاد شود یک تاپیک برای نظر خواهی نوع لینوکس مورد
استفاده و دلیل آن نیز ایجاد شود ؟
والا قبلا انجام شد اما در مجموع 10 نفر رای ندادند.اما با این وجود چشم.دوباره ایجاد می شود.

آیا موافقید (با تعدادی از شاگردانم که در سایت هم هستند این توافق را کرده ایم ) که یک برنامه را (نه زیاد سخت ) مورد هدف قرارداده و راهکارهای حل آن را پیدا کنیم
متاسفانه متوجه منظورتون نشدم.

موفق باشی! :flower:

JavanSoft
دوشنبه 31 فروردین 1383, 12:28 عصر
سلام
ممنون از جوابهاتون ...خیلی خوب بود
علی الخصوص در مورد توزیعهای لینوکس

اما پیشنهادی که من کردم این بود ...شما همگی با لینوکس و Kilyx کار کرده اید ... اما من دارم هردو را از صفر شروع میکنم .... (یعنی از خرید CD)
بهترین راه یاد گیری رقابت است ... اگر بتوانیم مدتی را برای کار و آمادگی پیشنهاد کنیم و سپس برنامه ای را بصورت هدف تعریف کنیم .... مثلا نوشتن یک دفتر تلفن ساده و یا حتی یک Messanger انوقت می توانیم در عین هدفدار بودن یادگیری به همدیگر در رسیدن هدف کمک کنیم و از تجربیات یکدیگر نیز استفاده کنیم