PDA

View Full Version : شماره سریال در برنامه

Valadi
شنبه 09 تیر 1386, 08:38 صبح
من می خوام یک برنامه ویزیت بیمار بنویسیم و تا به یک جاهای پیش رفتم دو تا مشکل دارم
1 - من می خوام از یک طرح (درواقع شکل طرح کاغذی ویزیت است ) n پرینت بزنم یعنی از شماره فلان تا شماره فلان ؟
2- سوال دوم اینکه می خوام در هر برگه یک شماره سریال ایجاد کنم یعنی برگ اول شماره سریالش 2589 بود و پرینت بعدی 2590 باشه و دفعه بعد از اجرا برنامه دوباره از شماره 2590 به بعد روی برگهای پرینت شماره سریال بزنه

با تشکر

mahboob
شنبه 09 تیر 1386, 09:29 صبح
جناب ولدی باسلام
اگه در مورد برنامتون بیشتر توضیح بدین بهتر میتونم راهنماییتون کنم مثلا ایا شما Database هم (حتما باید داشته باشید) دارید با این فرض من توضیحاتی میدم:
اول اینکه جدولی ایجاد کنید که شماره سریال شما را بگیرد و شامل فیلد های : ابتدای شماره سریال و انتهای شماره سریال باشد .
دوم جدولی دارین که اطلاعات موجود در نسخه رو در اون وارد میکنید که باید یکی از فیلداش شماره سریال اون نسخه باشه .
حالا در برنامتون ابتدا باید ابتدا و انتهای شماره سریال رو توی جدول سریال وارد کنید و بعد هنگامی که می خواهید اطلاعات نسخه جدید رو وارد بانکتون کنید اول میگید که بره آخرین رکورد جدول نسخه رو بخونه و سریالشو توی متغیر بریزه وبه اون یکی اضافه کنه اگه از انتهای شماره سریال جدول سریال کمتر باشه به عنوان شماره سریال اون نسخه ذخیره بشه و اگه بزرگتر از اون هست پیغام بده که باید یک سری جدید برای شماره سریال ایجاد کنید .

Valadi
شنبه 09 تیر 1386, 14:14 عصر
منون از جناب mahboob

بله در این برنامه دیتا بیس داریم فکر می کنم سوالم جور دیگیری بیان می کنم :

فرض کنیم یک برنامه فروش بلیط سینما می خواهیم بنویسیم و مشتری می آید میگه 5 تا بلیط می خوام
1 - اولا باید شماره سریال داشته باشه و مشخص بشه چند بلیط فروخته شده و به چه کسانی ؟
2 - وقتی 5 بیلیط یک مشتری می خواد 5 تا بلیط باید یک باره پرینت بگیره با تفاوت که شماره سریالها تکراری نباشه
2 -در این پروژه علاوه بر شماره سریال باید شماره صندلی مانند شماره سریال یکی یک اضافه بشه

MNosouhi
شنبه 09 تیر 1386, 14:41 عصر
خب در مطالبی که گفتید که موضوع سختی نیست. یه دیتابیس ساده و یه پرینت ساده. چی رو باید براتون توضیح بدیم؟

SYNDROME
شنبه 09 تیر 1386, 15:31 عصر
با سلام

منون از جناب mahboob
بله در این برنامه دیتا بیس داریم فکر می کنم سوالم جور دیگیری بیان می کنم :
فرض کنیم یک برنامه فروش بلیط سینما می خواهیم بنویسیم و مشتری می آید میگه 5 تا بلیط می خوام
1 - اولا باید شماره سریال داشته باشه و مشخص بشه چند بلیط فروخته شده و به چه کسانی ؟
2 - وقتی 5 بیلیط یک مشتری می خواد 5 تا بلیط باید یک باره پرینت بگیره با تفاوت که شماره سریالها تکراری نباشه
2 -در این پروژه علاوه بر شماره سریال باید شماره صندلی مانند شماره سریال یکی یک اضافه بشه
1-یک Table با چند فیلد که شماره سریال و مشخصات دیگر را ذخیره کند.
2-شما می توانید در table خود این 5 شماره را ایجاد کنید و حالا در پرینت خود بلیط را طراحی کرده و با یک Select ساده (مثلا ID>100 and ID<105) به صفحه Preview بفرستید.
3-ولی فکر کنم شماره صندلی بر خلاف شماره سریال باید Reset بشه.شماره سریال از 1 شروع می شود تا N ولی شماره صندلی محدود بوده وباید طبق یک ساختار خاص از اول شروع بشود.(مثلا پایان هر روز یا با رسیدن به انتها به اول برگردد.یک Loopساده)
موفق باشید.

Valadi
یک شنبه 10 تیر 1386, 11:36 صبح
کسی نمونه سورسی نداره در باره شماره سریال ؟؟؟؟؟؟
بد جوری گیر کردم

mahboob
یک شنبه 10 تیر 1386, 12:56 عصر
کسی نمونه سورسی نداره در باره شماره سریال ؟؟؟؟؟؟
بد جوری گیر کردم
با سلام
شما در برنامتون database تون رو مشخص نکردین چیه . در ضمن اگه برنامه رو نوشتین یعنی اگه به جاهایی رسوندین کمی بیشتر توضیح بدین تا بهتر بتونم راهنمایی کنم من برنامه ای نوشتم که در اون نیاز به شماره سریال داشته بانکم SQL Server2000 بوده اما نمونه شماره سریال رو ندارم.

Valadi
یک شنبه 10 تیر 1386, 12:59 عصر
بانک من dbisam
من فکر کنم باید از یک فایلی کمک گرفت که آخرین شماره در آن ذخیره و برای درخواست مجدد آخرین شماره +1

dkhatibi
یک شنبه 10 تیر 1386, 15:44 عصر
بانک من dbisam
من فکر کنم باید از یک فایلی کمک گرفت که آخرین شماره در آن ذخیره و برای درخواست مجدد آخرین شماره +1

می تونی از فایل رجیستری و ... کمک بگیرید. اما امنیت کمی دارند
شاید بهتر از همه استفاده از یک رکورد در بانکت باشد.

SYNDROME
یک شنبه 10 تیر 1386, 17:25 عصر
با سلام

بانک من dbisam
اگر شماره سریالهای قبلی را نخواهی می توانی از این روش استفاده کنی.
ولی اگر نیاز به شماره سریالهای قبلی داشته باشی برای سهولت در جستجو از یک Table باید استفاده کنی.
موفق باشی

mahboob
سه شنبه 12 تیر 1386, 13:11 عصر
بانک من dbisam
جناب ولدی شما حتما نیاز به نگهداری سوابق نسخه ها دارید و هر نسخه هم یک شماره سریال منحصر به فرد دارد پس نیاز داری که سابقه شماره سریالهای موجود رو داشته باشید در تاپیک اول خدمتتون گفتم که باید تو بانکتون یک جدول با فیلدهای گفته شده در تاپیک اول بسازید و ابتدا و انتهای شماره سریال مربوط به نسخه ها در اون نگهداری بشه و در جدول مربوط به سوابق نسخه باید فیلدی برای نگهداری شماره سریال اون نسخه در نظر گرفته بشه و هر بار که شما اطلاعات مربوط به نسخه جدید رو به جدول مورد نظر اضافه میکنید باید شماره سریال نسخه قبلی رو بخونه(یعنی اخرین فیلد جدول نسخه) وبه اون یکی اضافه بکنه

m_azar
سه شنبه 12 تیر 1386, 13:21 عصر
شما میتونید با یک دستور sql ساده آخرین شماره سریال جدولتان را پیدا کرده و قبل از اینکه یه جدولتان insert کنید آنرا یکی اضافه کرده و در رکورد جدید ثبت نمائید مثلا

select max(serail) from table_name

البته نوع فیلد serail از نوع int باشد .