PDA

View Full Version : سوییچ به sql server 2005

gomnam
یک شنبه 24 تیر 1386, 18:29 عصر
سلام دوستان
از مدیران معذرت میخوام اگه جای این تاپیک اینجا نیست
آخه موضوع به نحوی با سی شارپ در ارتباطه واسه همین اینجا گذاشتم
و اما مشکل من
البته مشکل که چه عرض کنم
ببنیدی دوستان من تا الان از sql server 2000 البته نسخه enterprise اون استفاده میکردم توی برنامه هایی که مینوشتم و بعدش از MSDE برای اجرای برنامه هام روی سیستم های دیگه استفاده میکردم که نخوام کل SQL SERVER را نصب کنم
اما الان میخوام از sql server 2005 برای کار های دیتا بیسم استفاده کنم
سوال من اینجاست که آیا نسخه خوبی از sql 2005 توی ایران هست ؟ آخه نسخه 2000 من enterprise بود و خیلی خوب بود
و سوال دیگه من اینه که چیزی مثل msde برای 2005 وجود داره که اونو روی کامپیوتر کاربر نصب کنیم و دیتا بیس را روی اون attach کنیم (با کد) که نخوایم کل sql server را نصب کنیم؟
در ضمن نمی خوانم از نسخه sql server2005 espress که همراه خود VS.net هست استفاده کنم
ممنون اگه راهنماییم کنید

gomnam
دوشنبه 25 تیر 1386, 05:48 صبح
یعنی تا حالا با sql server 2005 کسی برنامه ننوشته ؟ از همون 2000 هنوز استفاده میکنینن؟
ممنون میشم جواب بدین چون واقعا نیاز دارم

reza_rad
دوشنبه 25 تیر 1386, 07:19 صبح
بعدش از MSDE برای اجرای برنامه هام روی سیستم های دیگه استفاده میکردم که نخوام کل SQL SERVER را نصب کنم

در ضمن نمی خوانم از نسخه sql server2005 espress که همراه خود VS.net هست استفاده کنم

اتفاقا جواب شوال شما همین SQL Express هست. این نسخه در 2005 جایگزین MSDE شده و قابلیت هاش هم مثل MSDE هست. ضمن اینکه برای نصب SQL Express شما لازم نیست حتما Visual Studio رو نصب کنید بلکه می تونید فقط SQLServer Express رو نصب کنید. مثل زمانی که MSDE رو نصب می کردید.

سوال من اینجاست که آیا نسخه خوبی از sql 2005 توی ایران هست ؟ آخه نسخه 2000 من enterprise بود و خیلی خوب بود

بله هست. SQLServer 2005 هم نسخه Enterprise داره که اگه تهران هستید می تونید از آبی کامپیوتر تهیه کنید. اما نسخه Enterprise 2005 روی ویندوز سرور نصب میشه.
اگه ویندوزتون سرور نباشه می تونید نسخه Standard و یا Developer رو نصب کنید.

gomnam
دوشنبه 25 تیر 1386, 17:20 عصر
ممنون جناب راد که جواب دادین
حالا چند تا سوال دیگه دارم
اول اینکه این نسخه EXPRESS را از کجا باید نصب کنم
درواقع وقتی ویژوال استودیو را نصب میکنم همراه با اون خودش نصب میشه ولی روی سی دی های VS یا بهتره بگم DVD که من دارم و هر 8 تا سی دی را شامل میشه چیزه جدایی به نام SQL EXPRESS نیست
میخواستم ببینم کگه توی همین سی دی های ویزوال استودیو هست ، البته مطمئنن هست اگر نبود که نصب نمی شد ولی گفنم شاید با اسم دیگه ای هست اگه در این مورد کمکم کنید ممنون میشم
سوال دیگه اینکه آیا نصب EXPRESS توضیح خواصی نداره ؟ مثلا MSED با 2 تا کلیک و next نصب میشد
و سوال آخرم هم البته فعلا اینکه آیا نسخه های standard و developer با نسخه enterprise از لحاظ قابلیت خیلی فرق میکنن؟
چون من معمولا پروژه برای بیرون مینویسم این سوال را کردم آخه نمی خوام sql ای که استفاده می کنم جنبه آموزشی د اره
ممنون از لطفتون

reza_rad
سه شنبه 26 تیر 1386, 07:15 صبح
خواهش می کنم.

توی DVD ویژوال استودیو دنبال این فایل بگردید: SQLEXPR.EXE
البته چون الان جایی که من هستم این DVD دستم نیست نمی تونم دقیقا آدرسش رو بهتون بگم.
ولی اگه اینترنت با سرعت خوب دارید این فایل 53 مگابایتی رو می تونید از اینجا دانلود کنید چون free هست:
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=220549b5-0b07-4448-8848-dcc397514b41&displaylang=en

سوال دیگه اینکه آیا نصب EXPRESS توضیح خواصی نداره ؟ مثلا MSED با 2 تا کلیک و next نصب میشد

نه توضیح خاصی نداره غیر از خصوصیاتی که باید سیستمی که روش اینو نصب می کنید داشته باشه که توی فایل readMe توی آدرس بالا موجود هست.

و سوال آخرم هم البته فعلا اینکه آیا نسخه های standard و developer با نسخه enterprise از لحاظ قابلیت خیلی فرق میکنن؟
چون من معمولا پروژه برای بیرون مینویسم این سوال را کردم آخه نمی خوام sql ای که استفاده می کنم جنبه آموزشی د اره

ببینید نسخه Enterprise کاملترین نسخه SqlServer 2005 هست اما چون فقط روی سرور نصب میشه ممکنه مناسب برای developement شما نباشه.
این نسخه غیر از 64 بیتی بودن یکسری خصوصیت ها مثل clustring و نداشتن محدودیت روی تعداد CPU ها و رم ها و ... رو داره.
نسخه Standard نسخه ای هست که قابلیت های Enterprise رو داره البته غیر از Clustring و چند مورد خاص دیگه ولی محدودیت نصب روی ویندوز سرور رو نداره(البته Standard edition 64 بیتی هم پیدا میشه) این نسخه برای شما که کار پروژه ای انجام میدید خوبه و محدودیتی براتون ایجاد نمی کنه.
نسخه Developer همونطوریکه از اسمش پیداست برای Developer هاست و یکی از محدودیت هاش انه که remote connection رو ساپورت نمی کنه.
توضیحات کامل در مورد edition های مختلف SqlServer 2005 :

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms144275.aspx

http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143761.aspx

gomnam
سه شنبه 26 تیر 1386, 07:46 صبح
باز هم ممنون از توضیحات خوبتون جناب راد
من مسیر فایل SQL EXPRESS را پیدا کرد
برای بقیه دوستانی که مثل من نمی دونستن کجاست
مسیر فایل اینه :
توی دی وی دی یا سی دی visual Studio یه فولدر به نام WCE هست در داخل این فولدر یه فولدر به نام SSE هست وبعدش هم فایل SQLEXPR هست
حجمش هم همونطور که آقای راد گفتن 53 مگ است
ولی آقای راد یه سوال دیگه اینکه در داخل همین فولدر یه فایل دیگه هست به نام sqlexpr32.exe این فایل چیه ؟ حدس من اینه که این فایل مختص سیستم های 32 بیتی هست و فایل قیلی هم برای 32 و هم برای 64
درسته؟ اگه درست نیست ممنون میشم درستش را جواب بدین

باز هم ممنون

reza_rad
سه شنبه 26 تیر 1386, 08:12 صبح
حدس من اینه که این فایل مختص سیستم های 32 بیتی هست و فایل قیلی هم برای 32 و هم برای 64

بله درسته.

There are two executables available to install SQL Server Express:

SQLEXPR.EXE. Installs on x86-based computers and supports WoW64 on x64 but not IA64.

SQLEXPR32.EXE. Install on x86-based computers only. This program will not run on any 64-bit platform (not even WoW64).

ماهیت SQLExpress 32 بیتی هست نه 64 بیتی.
اما همونطوریکه خودتون هم حدس زدید SQLEXPR.EXE روی Platform های 32 و 64 بیتی نصب میشه(پلتفرم 64 بیتی یا به عبارتی ویندوز 64 بیتی و نه CPU 64 بیتی) یعنی WoW64 (http://en.wikipedia.org/wiki/WOW64)
ولی فایل SQLEXPR32.EXE فقط روی پلت فرم های 32 بیتی نصب میشه
این هم لینک منبع:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143680.aspx

gomnam
پنج شنبه 28 تیر 1386, 12:11 عصر
بله درسته.

There are two executables available to install SQL Server Express:

SQLEXPR.EXE. Installs on x86-based computers and supports WoW64 on x64 but not IA64.

SQLEXPR32.EXE. Install on x86-based computers only. This program will not run on any 64-bit platform (not even WoW64).

ماهیت SQLExpress 32 بیتی هست نه 64 بیتی.
اما همونطوریکه خودتون هم حدس زدید SQLEXPR.EXE روی Platform های 32 و 64 بیتی نصب میشه(پلتفرم 64 بیتی یا به عبارتی ویندوز 64 بیتی و نه CPU 64 بیتی) یعنی WoW64 (http://en.wikipedia.org/wiki/WOW64)
ولی فایل SQLEXPR32.EXE فقط روی پلت فرم های 32 بیتی نصب میشه
این هم لینک منبع:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143680.aspx

سلام جناب راد
باز هم ممنون از راهنماییتون
من SQL 2005 را نصب کردم
البته نسخه enterprise هست
ولی من روی XP نصب کردم و نصب شد البته instance ای که برای من نصب کرد به این صورت هست
ali\sql express
ali اسم کامپیوتر من هستش
حالا میخوام بدونم که آیا از توی برنامه سی شارپ به همون شکلی که به sql 2000 وصل میشدم
میتونم به این sql هم وصل شم؟
منظورم دستور connection string هستش
من برای 2000 از connection زیر استفاده میکردم

SqlConnection con = new SqlConnection("server=(local);database=[databaseName];Integrated Security=True;");

و هیچ مشکلی هم نداشتم و برنامه خیلی خوب کار میکرد
البته برای برنامه های لوکال نه اونایی که رو شبکه هستند
حالا میخواستم ببینم باز هم میتونم از همین دستور برای این نسخه SQL و instance ای که برای من نصب کرده یعنی ali\sql express استفاده کنم
باز هم ممنونم

reza_rad
شنبه 30 تیر 1386, 18:49 عصر
ولی من روی XP نصب کردم و نصب شد البته instance ای که برای من نصب کرد به این صورت هست
ali\sql express

جالبه! من که نتونستم تابحال روی XP نصب کنم!

از کجا این رو مطمئنید؟
فکر کنم نسخه ی evaluation اش رو نصب کرده اید.
به این لینک سری بزنید:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx

قسمت Operating System Requirements (32-Bit)
رو ببینید ... Sql server 2005 Enterprise edition روی Xp نصب نمیشه.

حالا میخوام بدونم که آیا از توی برنامه سی شارپ به همون شکلی که به sql 2000 وصل میشدم
میتونم به این sql هم وصل شم؟
منظورم دستور connection string هستش
من برای 2000 از connection زیر استفاده میکردم

البته میشه. فقط باید حواستون باشه که اگه روی اون سیستم هم 2000 و هم 2005 نصب هست دیگه اسم سرور 2005 رو باید وارد کنید بجای local . یعنی همون ali\sqlexpress . اما اگه فقط 2005 نصب کردید که مشکلی نداره.

gomnam
یک شنبه 31 تیر 1386, 09:42 صبح
جالبه! من که نتونستم تابحال روی XP نصب کنم!

از کجا این رو مطمئنید؟
فکر کنم نسخه ی evaluation اش رو نصب کرده اید.
به این لینک سری بزنید:
http://msdn2.microsoft.com/en-us/library/ms143506.aspx

قسمت Operating System Requirements (32-Bit)
رو ببینید ... Sql server 2005 Enterprise edition روی Xp نصب نمیشه.

البته میشه. فقط باید حواستون باشه که اگه روی اون سیستم هم 2000 و هم 2005 نصب هست دیگه اسم سرور 2005 رو باید وارد کنید بجای local . یعنی همون ali\sqlexpress . اما اگه فقط 2005 نصب کردید که مشکلی نداره.

جناب راد سلام و ممنون از توضیحاتتون
راستش اون لینکی که دادین را من خونده بودم و برای خودم هم جای تعجب داره آخه نسخه ENTERPRISE را نصب کردم البته موقعی که داره سیستم را config میکنه توی نصب یه پیغام میده که همون System requerment و .... هست ولی به هر حال نصب شد ومن تونستم راحت دیتابیس توش تعریف کنم و ....

حالا کاری به enterprise ندارم در واقع من نسخه standard را پیدا کردم و نصب کردم
حالا اگه براتون زحمتی نیست به سوالاتی که برام پیش اومده جواب بدین ممنون میشم
1 ) توی management studio سروری که باهاش connect میشه ali\sqlexpress هست
وقتی میخوام از طریق کد به دیتابیسم کانکت بشم کد زیر را استفاده می کنم و مشکلی نیست

SqlConnection con =new SqlConnection("Data Source=ALI\\sqlexpress;Initial Catalog=test;Integrated Security=True");

حالا سوال اینجاست که من اگه بخوام این برنامه را روی یه کامپیوتر دیگه اجرا کنم آیا با دستور فوق یازم میتونم به دیتا بیس وصل بشم ؟ طبیعتا نمی تونم
توی اس کیو ال 2000 از کلمه LOCAL استفاده می کردیم و برنامه توی هر سیستمی اجرا میشد و لی حالا که لوکال نداریم چی ؟
2)سوال دیگم اینه اینه که آیا نسخه ENTERPRISE هم باز هم EXPRESS حساب میشه ؟ اگه آره پس چه کاریه ؟خود SQL EXPRESS را نصب میکنیم منظورم همون فایل 53 مگا بایتس هستش
و اگه اینطور نیست و فرق میکنه چرا وقتی میخوام برم توی MANAGEM,ENT STUDIO و با دیتا بیس هام کار کنم سرور ALI\SQLEXPRESS را به عنوان سرور شناخته و کانکت میشه ؟(به کلمه EXPRES ) توجه کنید
و سوال آخر هم اینه که اگه بخوام برنامه را توی یه سیستم دیگه اجرا کنم برای دیتا بیس همون فایل 53 مگا بایتی کفایت میکنه ؟ و میتونم با همون STORE PROCEDURE که برای ATTACH استفاده می کردم یعنی SP_ATTACH_DB دیتا بیسم را با کد ATTACH کنم یا نه؟
باز هم ممنون از راهنماییتون

reza_rad
یک شنبه 31 تیر 1386, 13:43 عصر
1 ) توی management studio سروری که باهاش connect میشه ali\sqlexpress هست
وقتی میخوام از طریق کد به دیتابیسم کانکت بشم کد زیر را استفاده می کنم و مشکلی نیست

کد:

SqlConnection con =new SqlConnection("Data Source=ALI\\sqlexpress;Initial Catalog=test;Integrated Security=True");حالا سوال اینجاست که من اگه بخوام این برنامه را روی یه کامپیوتر دیگه اجرا کنم آیا با دستور فوق یازم میتونم به دیتا بیس وصل بشم ؟ طبیعتا نمی تونم
توی اس کیو ال 2000 از کلمه LOCAL استفاده می کردیم و برنامه توی هر سیستمی اجرا میشد و لی حالا که لوکال نداریم چی ؟

فکر کنم منظورتون اینه که از روی یه سیستم دیگه به SQLServer ای که روی همون سیستم نصب شده وصل بشید . درسته؟
اگه همینطوره می تونید از همون Local استفاده کنید و درست کار می کنه. من گفتم توی حالتی با مشکل مواجه می شید که چند Instance از sqlserver روی یک سیستم نصب باشه. در کل توی حالتی که شما روی سیستمی SQL server 2005 رو نصب کردید معمولا خودش Default Instance هست.

2)سوال دیگم اینه اینه که آیا نسخه ENTERPRISE هم باز هم EXPRESS حساب میشه ؟ اگه آره پس چه کاریه ؟خود SQL EXPRESS را نصب میکنیم منظورم همون فایل 53 مگا بایتس هستش
و اگه اینطور نیست و فرق میکنه چرا وقتی میخوام برم توی MANAGEM,ENT STUDIO و با دیتا بیس هام کار کنم سرور ALI\SQLEXPRESS را به عنوان سرور شناخته و کانکت میشه ؟(به کلمه EXPRES ) توجه کنید

بین نسخه Enterprise و Express تفاوتهای زیادی هست...
در تعداد CPU و رم و حجم دیتابیس و ... تفاوت می کنند.
اما حالا اینکه چرا اسم Instance ای که شما نصب کردی Express هست شاید یک جایی این اسم رو وارد کرده اید؟ برای مطلع شدن از edition اس کیو ال سرور روی سرور توی Management studio راست کلیک کنید و گزینه Properties رو کلیک کنید. توی قسمت General - Product می تونید edition رو ببینید.

و سوال آخر هم اینه که اگه بخوام برنامه را توی یه سیستم دیگه اجرا کنم برای دیتا بیس همون فایل 53 مگا بایتی کفایت میکنه ؟ و میتونم با همون STORE PROCEDURE که برای ATTACH استفاده می کردم یعنی SP_ATTACH_DB دیتا بیسم را با کد ATTACH کنم یا نه؟

بله درسته .همونطوریکه گفتید فقط SqlExpress رو نصب کنید و بعد با اون SP فایل دیتابیس تون رو روش اتچ کنید.