PDA

View Full Version : می خواهم دات نت یاد بگیرم، از چه شروع کنم؟

MehranVB
یک شنبه 14 مرداد 1386, 21:02 عصر
سلام خدمت همگی دوستان عزیز
بنده قصد دارم که برنامه نویسی دات نت را شروع کنم. قبلاً هم به زبان ویژوال بیسیک برنامه نویسی می کردم. از آنجا که دات نت خود دارای زبان های متعددی است، می خواستم بدانم که چه زبانی را یاد بگیرم بهتر است؟ منظورم از بهتر این است که کاربرد وسیعتری داشته باشد، یادگیری آن راحت باشد (با توجه به اینکه با وی بی آشنا هستم)...
می خواهم که دو زبان یاد بگیرم، یکی برای نوشتن برنامه های تحت ویندوز و دیگری برنامه های تحت وب.
منتظر جوابهایتان هستم
ممنون از توجهتان

PC2st
یک شنبه 14 مرداد 1386, 21:19 عصر
یادگیری آن راحت باشد (با توجه به اینکه با وی بی آشنا هستم)...
با اینکه خودم از سی شارپ خوشم میآد و بنظرم خیلی مناسب است ولی با توجه به اینکه گفتید راحت باشد و قبلا وی بی کار کردید، همان بیسیک.نت را یاد بگیرید.

atilla snowman
یک شنبه 14 مرداد 1386, 23:38 عصر
دوست من توی محیط دات نت در واقع زبان زیاد مهم نیست. در واقع می تونی پروژه هاتو به چند زبان بنویسی. اگه وقتت کمه مثلا یک ماه توصیه می کنم vb.net رو شروع کنی چون پیش زمینه شو داری. اگه وقت داشته باشی می تونی #c یاد بگیری و بعد در ادامه می تونی کد ASP.net رو به زبان #C هم بنویسی . در واقع تو NET . همه کار به دوش net. هست و زبان ها صرفا زبانهایی برای ارتباط و استفاده از اون هستند.

MehranVB
دوشنبه 15 مرداد 1386, 08:00 صبح
با توجه به صحبت هایی که شد نتیجه گرفتم که سی شارپ زبان بهتری است. اما آیا سی شارپ هم مانند وی بی برای ساختن برنامه های تحت ویندوز استفاده می شود؟
و اینکه برای محیط وب چه زبانی بهتر است؟

Javad_Mail
دوشنبه 15 مرداد 1386, 15:38 عصر
سلام
بستگی به کارت داره . اگه می خوای کم نیاری هر دو رو یاد بگیر . البته من خودم وی بی دوست دارم ولی سی شارپ باحالتره ولی وی بی قشنگر تره ولی سی شارپ با کلاس تره .
نتیجه : دوتاشم خوبه
دوتاشم یاد بگیر ;)

__H2__
دوشنبه 15 مرداد 1386, 16:31 عصر
سلام
VB.Net و C#.Net اش فرقی ندارد و با هر دو میتوانید به راحتی در ویندوز و وب برنامه بنویسید ولی نکته مهم این است که
اول : خواندن کتاب - تست عملی
دوم: خواندن کتاب - تست عملی
سوم: خواندن کتاب - تست عملی !!!
اگر وقتی ماند دیدن کدهای دیگران و دانلود از اینترنت هم خوب است
ضمناً آموزشگاه هم اصلاً، ابداً، به هیچ وجه!

اینطور نباشد که هر کاری بکنید بجز خواندن کتاب! اصل را داشته باش فرعیات خودشان می آیند!!!! :لبخند:
موفق باشید.

MehranVB
دوشنبه 15 مرداد 1386, 17:06 عصر
سلام
VB.Net و C#.Net اش فرقی ندارد و با هر دو میتوانید به راحتی در ویندوز و وب برنامه بنویسید ولی نکته مهم این است که
اول : خواندن کتاب - تست عملی
دوم: خواندن کتاب - تست عملی
سوم: خواندن کتاب - تست عملی !!!
اگر وقتی ماند دیدن کدهای دیگران و دانلود از اینترنت هم خوب است
ضمناً آموزشگاه هم اصلاً، ابداً، به هیچ وجه!

اینطور نباشد که هر کاری بکنید بجز خواندن کتاب! اصل را داشته باش فرعیات خودشان می آیند!!!! :لبخند:
موفق باشید.

خوب حالا بهترین کتابی که می توانم بخوانم چیست؟ (فارسی و انگلیسی)
آیا MSDN را بخوانم کافی است؟

و اینکه آیا ASP.Net برای وب خوب است؟ اگر با آنها می توان در وب هم نوشت چه فرقی با هم دارند؟
و اینکه چرا وی بی قشنگتر است اما سی شارپ بهتر است؟
ببخشید از اینکه زیاد سئوال می کنم.

__H2__
سه شنبه 16 مرداد 1386, 09:47 صبح
سلام

خوب حالا بهترین کتابی که می توانم بخوانم چیست؟ (فارسی و انگلیسی)
آیا MSDN را بخوانم کافی است؟

MSDN که بینظیر است ولی به شرطی که انگلیسی تان ای بدک نباشد! ولی میشود متوجه شد
ولی بهتر است حتماً چند کتاب فارسی تهیه کنید (فرقی ندارد)
البته نمیخواهم قضیه را کیلویی و متری کنم ولی بهرحال کتابهای قطور تر عموماً مطلب بیشتری دارند، اگر میخواهید خوب یاد بگیرید یک VB.Net یا C#.Net و یک ASP.Net و یک ADO.Net یک چیز مسلم است کتاب بیشتر ضرر ندارد و مهکم کاری است!

و اینکه آیا ASP.Net برای وب خوب است؟ اگر با آنها می توان در وب هم نوشت چه فرقی با هم دارند؟
متوجه نشدم!!!!!!!!!!!!!! مگر با ASP.Net میتوان غیر از وب هم برنامه نوشت؟؟؟؟؟؟

و اینکه چرا وی بی قشنگتر است اما سی شارپ بهتر است؟
ببخشید از اینکه زیاد سئوال می کنم.
امیدوارم این تاپیک هم به عرصه جنگ تبدیل نشود،
در جای دیگر گفته ام اینجا هم میگویمف دوست داشتن یک قضیه ریاضی نیست، یک جورایی فلسفی و روانشناسی است و در نتیجه بی قاعده و بی درو پیکر!
من عاشق فلان رنگ هستم و بقل دستی ام از آن متنفر است
شما به نظر میرسد VB را دوست دارید ولی کس دیگری عاشق سینتکس C#.Net است و از VB متنفر است و... :متفکر:

اما در مورد بهتر بودن C#.Net هم من اصلاً ، ابداً و به هیچ وجه به آن اعتقاد ندارم، نه اینکه ضعیف تر است! نه! من میگویم برابرند و مایکروسافت هم گفته که زبانهای تحت دات نت صرف تفاوئت سینتکس را دارند و هر کس هر کدام را دوست دارد میتواند با ان کار کند بدون انکاه چیزی را از دست بدهد یا به دست بیاورد. (بجز استثنای VC++.Net )

ولی هنوز هم برادران C#.Net کار میخواهند مثل گذشته با زدن تو سر VB کارها خودشان را برتر جلوه دهند ولی این بار سندیت ندارد!!!!!!!!!!!!! :قهقهه:

مهم ان است که دات نتی باشید! (از شوخی گذشته ما مخلص تمام برنامه نویسان آخرین ورژنی هستیم!)
جمیعاً موفق و پیروز و دات نتی باشید!

MehranVB
سه شنبه 16 مرداد 1386, 11:27 صبح
ممنون از راهنمایی های شما دوست عزیز
تقریباً فهمیدم که دنبال چه باید بروم، اما تنها چیزی که می ماند منیع فارسی است، شما گفتید هر کتابی که قطورتر است را انتخاب کن، اما با تجربه ای که من از کتابهای آموزش کامپیوتر دارم، معتقدم هر موضوعی کتاب خودش را دارد، فرضاً در فلش کتاب انتشارات ناقوس بهترین توضیح را می دهد یعنی آموزشش مفهومی و جامع و علمی و ... است (البته مثال بود)
شما که در این کار تجربه دارید، چه کتابی را در دات نت بهترین می دانید؟ یعنی جامع، مفهومی و ....

__H2__
سه شنبه 16 مرداد 1386, 16:26 عصر
سلام
مجدداً تاکید میکنم به کتاب خاصی اعتقاد ندارم، مطالبی بوده در کتاب 700 صفحه هیچ صحبتی راجبش نشده ولی یک کتاب غیر معروف لاغر مردنی راجبش بحث کرده، نتیجه اخلاقی آنکه هر زمان و با هر صطح معلومات هر کتاب مرتبط با کارتان را که دیدید نگاهی بیاندازید.
ولی نگاهی به لینک زیر بیاندازید (بعد از لجبازی یکی از دوستان شفیق مجبوراً چند کتاب را معرفی کردم)
اگر بتوانید نسخه 2005 دایتل را برای VB.Net یا C#.Net گیر بیاورید فکر کنم خیلی بهتر باشد.
(این معرفی بیشتر جنبه VB.Net دارد، اگر C#.Net را انتخاب کرده اید اعلام کنید تا دوستان دیگر کتاب معرفی کنند، گرچه باز میگویم فرقی ندارد!)
http://forum.p30world.com/showthread.php?t=128872&page=4

راستی وحشت برتان ندارد، ولی اگر بعد از کتوب اختصاصی VB.Net-C#.Net و ASP.Net و ADO.Net وقت کردید سری هم به کتابهای SQL Server و Windows API بزنید ضرر ندارد!!

PC2st
سه شنبه 16 مرداد 1386, 17:00 عصر
از اینکه گفته میشه تفاوت سی شارپ و بیسیک فقط به Syntax مربوط است، کاملا مخالفم...
چون مواردی مثل اشاره گرها، پارامترهای اختیاری و دیگر قابلیتها، در یکی وجود دارد ولی در دیگری وجود ندارد و این موارد هم به Syntax ربطی ندارد.

کسی ممکنه یک قابلیت رو برتری بداند ولی شخص دیگری آن قابلیت را ناچیز پندارد (!) و انتخاب زبان برنامه نویسی، فقط و صرفا یک Syntax ساده نیست.
در ضمن، کسی که با یک زبان برنامه نویسی قدرتمند کار کند، لزوما برنامه نویس خوبی نیست و بلعکس.

MehranVB
سه شنبه 16 مرداد 1386, 20:30 عصر
ممنون از راهنماییهای شما دوستان گرامی
امیدوارم بتوانم در آینده جبران کنم.

تصمیم من سی شارپ است، در کنار آن وی بی هم یاد می گیرم.
با توجه به حرف __H2__ (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=35296) اگر کتاب مناسبتری برای سی شارپ هست و معرفی نمایید ممنون می شوم.

PC2st
سه شنبه 16 مرداد 1386, 23:10 عصر
سه کتاب الکترونیکی به زبان فارسی:

کتاب آقای نصیری که از همین فروم میتونی دانلودش کنی:
http://barnamenevis.org/forum/attachment.php?attachmentid=479&d=1124368657
(حجم 800KB)

جزوه ای که به ایمیل آقای زواری فرستاده شده و نویسنده خودش رو بهش معرفی نکرده...
لینک این کتاب رو پیدا نکردم، پس آپلودش کردم:
http://www.parsaspace.com/muhammadsadegh/ebooks/csharp/csharp.pdf
روی لینک بالا کلیک راست کنید و با انتخاب Save target As دانلودش کنید یا از دانلود منجر استفاده کنید.
(حجم 719KB)

کتاب آقای هاشمیان که از لینک زیر میتونید دانلودش کنید،
در لینک زیر چندین محل برای دانلود وجود داره که همش خرابه، فقط آخرین لینکی که از Rapidshare هست کار میکنه:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=50298
توجه کنید که Rapidshare اجازه استفاده از دانلود منجر رو نمیده!
(حجم تقریبا 10MB)

کتاب آقای هاشمیان کاربردی تره، ولی پیشنهاد میکنم همشون رو بخونید.
بعدش که همه کتابها رو خوندید، MSDN همواره دم دست باشه خوبه.
از این کتابهای انگلیسی هم اگر خواستید بخونید،
من از کتاب Pro C# 2005 and the .NET 2.0 Platform خوشم اومد ولی یه خورده تنبلی کردم و هنوز کامل نخوندمش!

PC2st
سه شنبه 16 مرداد 1386, 23:43 عصر
راستی برای کتاب غیر الکترونیکی (کتابهای توی بازار) اگر خواستی، همین کتاب آقای هاشمیان چاپ هم شده...
از کتابهای چاپی، دقیقا نمیدونم چه کتابی خوبه، اگر کسی کتاب خوبی سراغ داشت، عنوان کند...

PC2st
چهارشنبه 17 مرداد 1386, 01:31 صبح
یک کتاب دیگه هم قبلا دانلود کرده بودم، که اونهم آپلود کردم،
خواندن این کتاب خالی از لطف نیست...
http://www.parsaspace.com/muhammadsadegh/ebooks/csharp/cs_net.pdf