PDA

View Full Version : یه سؤال در مورد SQL

علیرضا داودیان
سه شنبه 20 خرداد 1382, 19:21 عصر
سلام!
من یه مشکلی رو با SQL در دلفی دارم که اگه کمکم کنید ممنون میشم.
مشکل من اینه که نمیدونم چرا وقتی که می خوام اسم فیلد رو به صورت دو اسم مجزا بدم Error میگیره.
مثلا نمیتونم اسم فیلد رو "نام و نام خانوادگی" بذارم و نمیدونم چرا کامپایلر فقط نام هایی رو که از یک بخش تشکیل شده اند قبول میکنه! :cry:
شاید از کم تجربه گیم باشه! :(
به هر حال اگه کمک کنید ممنون میشم.
:wink:

(امید)
سه شنبه 20 خرداد 1382, 19:40 عصر
:?:
یعنی می خوای اسم فیلدها اینجوری باشه : name lname,date day? یا چیزه دیگه؟
بعد بهتره که نام یه فیلد باشه و نام خانوادگی هم یک فیلد دیگه.

امیــــــــد

علیرضا داودیان
سه شنبه 20 خرداد 1382, 19:57 عصر
نه نه! من فقط یه مثال زدم.نمیدونم تا حالا بهش برخورد کردید یا نه،ولی برای من پیش اومده و احتیاج پیدا کردم.
تا حالا نشده که بخواهید اسم فیلدتون رو مثلا "شماره تلفن" بگذارید؟
یا مثلا "نام خانوادگی"؟
(در SQL البته)

(امید)
سه شنبه 20 خرداد 1382, 20:54 عصر
خوب وقتی بخوای داده وارد کنی ایراد می گیره.
چرا وسطشون آندر لاین نمی ذاری؟
شاید اسم فیلد رو می خوای جایی مثل dbgrid نمایش بدی؟

علیرضا داودیان
چهارشنبه 21 خرداد 1382, 12:03 عصر
اووم...آره خوب می خوام تو DbGrid وارد کنم.ولی خوب دلیل نمیشه که بخواد ایراد بگیره .
تو DbGrid اسم فیلد رو فاصله دار هم میشه داد.

(امید)
چهارشنبه 21 خرداد 1382, 15:27 عصر
خوب واسه این کار می تونی رو DBGRID کلیک راست کنی و columns editor رو انتخاب کن. add all fields رو انتخاب کن . حالا تو صفت تک تک فیلدها title-->caption اون اسمی که می خوای نمایش داده بشه بنویس , فارسی و انگلیسی با آندر لاین و هر چی . امید وارم منظورت همین بوده باشه . اگه هم خودت می دونستی که هیچی دیگه :wink:

امیــــــــــــــــــد

baabi
چهارشنبه 21 خرداد 1382, 19:56 عصر
با سلام
عزیز بهتره که هدفت رو هم بگی چون من از اسم های جداگونه استفاده نمیکنم اما به هیچ مشکلی بر نخوردم

تا حالا نشده که بخواهید اسم فیلدتون رو مثلا "شماره تلفن" بگذارید؟

amirrf
چهارشنبه 21 خرداد 1382, 20:30 عصر
سلام،

اگر اسم فیلد موردنظر حاوی space است نام آن را در بین دو علامت نقل قول قراردهید، مثلا: 'Tel No'. اگرچه بهتر است نام فیلدها را طوری انتخاب کنید که حاوی space نباشند.

خوب واسه این کار می تونی رو DBGRID کلیک راست کنی و columns editor رو انتخاب کن. add all fields رو انتخاب کن . حالا تو صفت تک تک فیلدها title-->caption اون اسمی که می خوای نمایش داده بشه بنویس , فارسی و انگلیسی با آندر لاین و هر چی
در این مورد پیشنهاد می کنم فیلدهای ماندگار بسازید و خاصیت DisplayFormat فیلدها را مقداردهی نمایید.

علیرضا داودیان
پنج شنبه 22 خرداد 1382, 18:31 عصر
:P
با تشکر از همه دوستان که اینقدر به من لطف دارند.
درسته!اسم فیلدها رو در Column Editor میشه دستی وارد کرد :wink: ولی از اونجا که من خیلی اهل تحقیق هستم (:wink: )می خواستم بدونم آیا این امکان در SQL هم وجود داره که اسم فیلدها رو با فاصله وارد کنیم یا نه که گویا نمیشه :cry:
راستش تا حالا یه کتاب بدرد بخور ترجمه شده در مورد SQL در بازار ندیدم.
کتاب های زیادی وجود داره که به این بحث اشاره کرده ولی کتابی که صرفا به SQL پرداخته باشه ندیدم.اگه سراغ دارید منم خبر کنید.مرسی! :wink:

JavanSoft
پنج شنبه 22 خرداد 1382, 23:37 عصر
در Access اینکار امکانپذیره ولی در مورد Sql نمی توانید اینکار را انجام بدهید ولی می توانید
از شماره_تلفن استفاده کنید یعنی به جای فاصله از Underline
اگر انگلیسیت خوبه از راهنما Sql استفاده کن ... حداقل گیج نمی شوید و لی اگر خوب نیست Sqlرد 21 روز رو بخر

علیرضا داودیان
جمعه 23 خرداد 1382, 19:49 عصر
از راهنماییتان متشکرم. :wink:

amirrf
شنبه 24 خرداد 1382, 19:02 عصر
در MS SQL Server می توانید نام فیلد را بین دو [ ] قرار دهید.

CREATE TABLE TABLE1 ( [TEL NO] CHAR(7) )
...
SELECT [TEL NO] FROM TABLE1