PDA

View Full Version : برنامه نویسی موبایل با سی شارپ

مهدی رحیم زاده
سه شنبه 20 شهریور 1386, 06:45 صبح
سلام
می خوام یه برنامه برای موبایل بنویسم که بتونه یک سری اطلاعات رو از بانک بخونه و نشون بده ..
و این برنامه رو می خوام طوری بنویسیم که روی هر موبایلی جواب بده ...
اگر میشه منبع معرفی کنید ، راهنمایی کنید ...

abadanboy
سه شنبه 20 شهریور 1386, 09:42 صبح
سلام
تا اونجایی که من می دونم موبایلی که براش می خوای برنامه بنویسی باید روش .netframework نصب باشه که این قابلیت فقط برای موبایل هایی که windows دارند عملی است مثل imate
برای برنامه نویسی هم باید یه کامپوننت که ماله خوده microsoft هست رو داشته باشی
اگه اشتباه نکنم windowsmobile sdk 5.0 که تو برنامت addrefrens میکنی و استفاده می کنی

choobin84
سه شنبه 20 شهریور 1386, 21:52 عصر
سلام
می خوام یه برنامه برای موبایل بنویسم که بتونه یک سری اطلاعات رو از بانک بخونه و نشون بده ..
و این برنامه رو می خوام طوری بنویسیم که روی هر موبایلی جواب بده ...
اگر میشه منبع معرفی کنید ، راهنمایی کنید ...

می تونم بپرسم موضوع پروژه تان چی هست؟

gomnam
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 00:09 صبح
من یه زمانی روی برنامه نویسی موبایل برای وینودز مبایل ها کار میکردم
یادمه اون زمان یه کاری میخواستم بکنم که برنامه نویسای موبایل همشون میگفتن امکان نداره
ولی من اون کار را کردم
حتما میگین چه کاری؟
همونطور که احتمالا اطلاع دارید عربی ساز arabizer که البته الان کیبورد فارسی اون هم اومده در واقع تنها فارسی ساز یا بهتره بگم بهترین فارسی سازه که برای ویندوز موبایل ها وجود داره

اولین مشکلی که برای نوشتن برنامه های ویندوز موبایل دارید اینه که زبان فارسی ساپورت نمیشه یعنی شما نمیتونید یه دکمه روی فرم (صفحه اصلی برنامتون) بذارین که متن اون فارسی باشه (هنگامی که برنامه اجرا میشه حروف فارسی به صورت مربع در میآیند)
برای حل این مشکل باید یه فونت روی موبایل نصب بشه که اولا true type باشه و ثانیا persian support باشه
حالا مشکل همین جا بود
چون من گوشی موبایل نداشتم (به دلیل قیمت زیاد) مجبور بودم از SDK استفاده کنم و کاری که میخواستم بکنم و بقیه میگفتن نمیشه این بود که یه فونت با مشخصات فوق روی SDK و در واقع گوشی مجازی دات نت نصب کنم
ولی من نه تنها این کار را کردم بلکه هر چی فونت توی فولدر font ویندوز بود را در موبایل نصب کردم :لبخند::لبخند:
بعد فکر کردم که مشکل فارسی حل شده ولی چشمتون روز بد نبینه وقتی که یه برنامه نوشتم و اون simulate کردم متن فارسی نشون داده میشد ولی بر عکس یعنی کلمه مهدی به صورت ی دهم نشون داده میشد و ....
ولی با حرکت انتهاری تونستم arabizer را باز هم روی virtual موبایل نصب کنم و بدین ترتیب مشکل فارسی را حل کردم برای برنامه نویسی موبایل در دات نت
ولی الان خیلی وقته نرفتم سراغش

و اما موادی که لازم دارین برای برنامه نویسی ویندوز موبایل ها
یک عدد دات نت
یک عدد windows mobile SDK (اون موقع اخرین ورژنش 5 و 174 meg حجم اون بود)
و active Sync که باز هم اون موقع آخرین ورژنش 4.5 بود

و اگر هم بخواین برنامه های دیتا بیسی بنویسین باید کامپوننت SQLCE را هم از سایت ماکروسافت بگیرین (SQLCE=SQL COMPACT EDITION)

برای نوشتن برنامه هاتون وsimulate کردن اونا به چیزه دیگه ای تا اونجایی که یادمه نیاز ندارین
اما برای اجرای برنامه ها و در واقع نصب کردن اونا بر روی گوشی واقعی نیاز به .Net Compact FrameWork دارین که باز هم فکر کنم حدود 200 Meg هست
و کامپوننت SQLCE برای دیتا بیس هاتئن که باید بر روی گوشی نصب کنید

امید وارم که مفید بوده باشه
اگه سوالی داشتین بپرسین اگه بلد بودم در خدمتم
موفق باشین

مهدی رحیم زاده
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 05:49 صبح
راستشو که بخواین من یه برنامه نوشتم که می خوام همونو روی موبایل هم طراحی کنم...
اما من تاحالا برنامه نویسی موبایل انجام ندادم ...
در ضمن این برنامه من باید روی هر موبایلی هم جواب بده ، چطوری هنوز نمی دونم ..
من این چیزایی رو که شما گفتید دانلود می کنم و بعد اگر امکان داره کمک کنید تا باهم اوایل کار رو شروع کنیم ، یه خورده که پیشرفت کردیم دیگه زیاد مزاحمتون نمی شم ...
فقط اگر امکان داره واسه دانلود اینا لینک بزارین ...

ممنونم :قلب:

MH2538
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 07:01 صبح
سلام
برای چندمین بار دارم این سئوال رو میبینم و باز هم می نویسم.
دوستان بین موبایل و PocketPC تفاوت از زمین تا آسمان است.
بین خود موبایل ها هم نگارش های مختلف از یک سیستم عامل ها وجود دارد.
نتیجه موجز:
در حال حاضر تنها راه اینکه یک برنامه بنویسید که توی همه موبایل ها و PocketPC ها اجرا بشه (حداقل با کمترین تغییر) برنامه نویسی براساس Java برای موبایل است.
برای رفع مشکل فارسی نمایش دادن هم در حال حاضر در PocketPC از Arabizer (کمی قدیمی شده) و یا LEng استفاده میشه و در گوشی هایی که جاوا رو پشتیبانی می‌کنند برای حل این مشکل از یک روش مبتنی بر قرار دادن تمام حالت های ممکن تمام کلمات در قالب یک تصویر و در مختصات مشخص و در نهایت استفاده از هر تکه کوچک این فایل گرفایکی بوجود آمده استفاده می‌کنند.

choobin84
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 07:03 صبح
دوستان من هنوز نفهمیدم موضوع پروژه موبایل چی می تونه باشه

سار
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 10:12 صبح
ابزاری به نام crossfire وجو داره که متاسفانه من هیچ کرکی براش پیدا نکردم.
این ابزار روی VS نصب میشه و برای کد نویسی از زبانهای خود VS استفاده می کنه.
در نهایت هم میتونید نوع گوشی مورد نظرتون رو برای کامپایلش انتخاب کنید.
من ورژن 30 روزخ اون رو استفاده کردم و خیلی بذام جالب بود. به تازگی ابزار خیلی بهتری هم پیدا کردم که متاسفانه العلن حظور ذهن ندارم برای نام این ابزار ولی با جاوا کار می کنه.

gomnam
چهارشنبه 21 شهریور 1386, 11:24 صبح
فقط اگر امکان داره واسه دانلود اینا لینک بزارین ...

لینک ها
Active Sync 4.5 (http://www.download.com/3000-2178_4-10714484.html)

Windows Mobile 5.0 SDK for Pocket PC (https://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=83A52AF2-F524-4EC5-9155-717CBE5D25ED&displaylang=en)

NET Compact Framework 2.0 Redistributable (http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=9655156b-356b-4a2c-857c-e62f50ae9a55&displaylang=en)

amir_h251
سه شنبه 27 شهریور 1386, 13:11 عصر
سلام. من یک سوال در مورد Pocket PC داشتم و اون اینکه چگونه میتوان یک User Control در آن ساخت. مثلا یک Button با ظاهر و امکانات متفاوت. ظاهرا Pocket PC امکانات معمولی PC رو برای ساخت User Control نداره.