PDA

View Full Version : برنامه ای کوچک جهت یادگیری Client / Server

Mahdi_S_T
سه شنبه 29 اردیبهشت 1383, 18:13 عصر
با سلام

بیایید با هم یک برنامه کوچک برای Client / Server بنویسیم تا بتونیم از روی آن طریقه برنامه نویسی شبکه را یاد بگیریم . ممنون :?:

aliasghar
سه شنبه 29 اردیبهشت 1383, 22:07 عصر
ببین مهدی جان
client / server اینقدر ها هم که فکر میکنی چیز ترسناکی نیست فقط اسمش یه مقدار بد در رفته و باید یه تمهیداتی هم برای کار کردن چند نفر با هم (در شبکه و بر روی یک برنامه ) بکار برد که بیشترشون توی engine دیتابیس پیاده سازی میشه

بهر حال فکر میکنم بهتره خودت یه برنامه را شروع کنی و مشکلاتت را در اینجا از دوستان بپرسی

موفق باشی

Mahdi_S_T
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 13:22 عصر
مشکل اینجاست که من فقط می دانم توسط ADO می توان بر نامه شبکه نوشت و بس ؟

aliasghar
چهارشنبه 30 اردیبهشت 1383, 16:22 عصر
خوبه
پس شروع کن و بجای کامپوننتهای TTABLEو... معمولی از TADOTABLEو TADOQUERY و اینها استفاده کن
برای شروع کار بد نیست چند تا جدول اطلاعاتی هم در یکی از engine های معمول مثل SQL SERVER یا
INTERBASE یا ACCESS بسازی

ببین شروعش آسونه
اگه با SQL server یا interbase ساختی شاید بتونم سوالهایی که برات پیش میاد را جواب بدم و گرنه بقیه دوستان هستند و من هم یاد میگیرم

:wink:

Mahdi_S_T
دوشنبه 04 خرداد 1383, 10:02 صبح
با تشکر از راهنمایی شما

شروع کردم :flower:

kimia1
دوشنبه 04 خرداد 1383, 11:30 صبح
ببین اگه شروع کردی و تونستی یاد بگیری(که حتما یاد میگیری) بحث را توی همین تاپیک ادامه بده..چون مثل این که کسی نمی خواد از اطلاعاتش مصرف بشه(میترسن تموم بشه :قهر: ).من هم منتظرم :wink:

rambod51
دوشنبه 04 خرداد 1383, 17:06 عصر
سلام
منم به این درد مبتلا هستم بخ منم کمک کنید
1. برای ایجاد بانک در sqlserver چه کار باید کرد و چه برنامه ای را باید نصب کرد
2. برای INTERBASE چی
ممنون از شروع این کار
منم هستم کمک کن تا باشم

aliasghar
دوشنبه 04 خرداد 1383, 18:27 عصر
sql server نسخه های متفاوتی داره که میتونی از بازار تهیه کنی
برای نصب بر روی XP نسخه Desktop یا profetional باید تهیه بشه

interbase همراه cd دلفی هست البته licence داره ولی برای شروع کار خوبه

پیشنهاد من sql server هست

در ضمن

چون مثل این که کسی نمی خواد از اطلاعاتش مصرف بشه(میترسن تموم بشه ).

این حرف هم اشتباهه ( خیلی ها بدون هیچ انتظاری هر چیزی که بلد باشن را یاد میدن)!!!
در مورد client /server هم
من اینجا هستم و روزی یک بار هم به این سایت سر میزنم و تا حدی که بلد باشم کمک میکنم

kimia1
سه شنبه 05 خرداد 1383, 10:56 صبح
این حرف هم اشتباهه ( خیلی ها بدون هیچ انتظاری هر چیزی که بلد باشن را یاد میدن)!!!
در مورد client /server هم
من اینجا هستم و روزی یک بار هم به این سایت سر میزنم و تا حدی که بلد باشم کمک میکنم

اولا ممنون که یکی پیدا شده میخواد کمک کنه...ثانیا اگه یه سر به تاپیک های قبلی بزنید به حرف من میرسید..
راستی علی اصغر فامیلی شما رضایی نیست :?: :wink:

rambod51
سه شنبه 05 خرداد 1383, 13:34 عصر
ممنون میرم سراغش ببینم چکار می تونم بکنم

aliasghar
سه شنبه 05 خرداد 1383, 16:40 عصر
نه ، یه چیزه دیگست

در ضمن من هم منتظرم ببینم شما (ها) چیکار میکنید؟ { کار را شروع میکنید یا نه ؟}

Mahdi_S_T
سه شنبه 05 خرداد 1383, 18:20 عصر
با تشکر از همه دوستان که این تاپیک را فعال نگه می دارند

دوستان در نوشتن برنامه شبه آیا باید یک برنامه جهت سرور نوشت ویک برنامه جهت کلاینت ها

Mohammad S
سه شنبه 05 خرداد 1383, 19:15 عصر
آیا باید یک برنامه جهت سرور نوشت ویک برنامه جهت کلاینت ها
شاید بستگی به کار شما داشته باشد. من در حال حاضر فقط یک برنامه در جهت کلاینت نوشته ام و بانک اصلی در سرور قرار دارد. همین.

hotice
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 00:05 صبح
سلام
به نظر من باید رفت سر کار عملی از همینجا شروع میکنیم.البته من چیز زیادی بلد نیستم و امدم یاد بگیرم.
خوب من شروع کردم .
File>New
یک پروژه جدید حالا باید چیکار کنیم.
خوب به نظر من برای این پروژه چون همه گانی هست یعنی همه توش دست داریم یک سری اصول و قوانینی بزاریم که همه مون ازش پیروی کنیم که اگه یکی مون به مشکلی برخورد کرد بقیه بتونند راحت جوابشو بدن و بعد این که همه ما توشرایط یکسانی باشیم.
خوب یکی یکی قوانین رو به کمک هم مینویسیم.
1- نوع دیتا بیس.
2-چگونگی کار برنامه(یعنی برنامه باید چه کاری انجام بده و چطوری کار کنه)
.
.
خوب هم نظر بدید و هم اصول دیگه رو بگید که زود شروع کنیم
همگی موفق باشید. :)

rambod51
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 07:44 صبح
من یه سی دی از sql را پیدا کردم به نام پرسونال که روی ویندوز 98 نصب میشه اونو نصب می کنم ولی دو تا مشکل هست
1. روی بعضی از سیستم ها نصب میشه و روی بعضی دیگر با خطا نصب می شه
2. طریقه تنظیم کردن اونو بلد نیستم فکر کنم باید برای اون یه سرور مجازی تعریف کنی

در ضمن برنامه داروخانه را شروع کنیم اونم با sql server اگه اجازه بدین چون دارای بنکهای زیادی و ارتباط های مختلفی می باشه
شما هم نظرتونو بدین ممنون ـ من قبلا این برنامه رو بصورت سینگل نوشتم و برای شروع اطلاعاتی راجع به اون دارم

hotice
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 09:23 صبح
سلام
به نظر من زیاد فرقی نمی کنه برنامه چی باشه یکی رو انتخواب کنیم وشروع کنیم.
بقیه با بانک SQL SEVER موافقند؟
با برنامه ای که rembod51 گفت چی ؟
به نظر من زیاد فزقی نمی کنه.
موفق باشید. :)

Mohammad S
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 11:38 صبح
من موافقم
جناب رامبود، شما فیلد های جدول،‌ نوع آنها،‌ طول آنها و اسامی جداول را تعیین کنید.
یک نکته: بهتر است اسامی جدول با حرف یا کلمات خاصی شروع شود مثل tb_anbar_daro, tb_ bank_code_hesab در این دو مثال هم مشخص شده که Table داریم هم نوع کاربرد آن مشخص شده مثل بانک یا انبار و در نهایت نام آن آمده. در SQL Server بهتر است حتما از این روش استفاده شود تا جداول شما لابلای جداول سیستمی خود اس کیو ال سرور گم نشود.

موفق باشید. 8)

JavanSoft
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 14:00 عصر
جداول شما لابلای جداول سیستمی خود اس کیو ال سرور گم نشود
اگر هم گم شد با کلیک روی نوع می توانید فقط انهایی که USERهستند را نگاه کنید

aliasghar
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 15:47 عصر
یک بار ، یکی از دوستان به من گفت سنگ بزرگ نشانه ننداختن است

من یه برنامه کوچکتر مثل دفتر تلفن را پیشنهاد میکنم :flower:

hotice
چهارشنبه 06 خرداد 1383, 18:50 عصر
سلام به همه

یک بار ، یکی از دوستان به من گفت سنگ بزرگ نشانه ننداختن است
این حرف درست است پس بهتر ه که یک برنامه رو سیریع انتخواب کنیم و زود شروع کنیم.
من با اجازه بقیه برو بچ چند برنامه رو پیشنهاد میدم و ظرف مدت دو روز از این پیشنهاد رای گیری میکنیم.(این پیشنهاد روز 4 شنبه داده شده و روز جمعه برنامه شروع می شود)
بعد شروع به ساخت بانک اطلاعاتی و بقیه ماجرا...
خوب برنامه های پیشنهادی :
1) دفترچه تلفن (البته نه از این 200 تومانی هاش :wink: )
2)سیستم مکانیزه دارو خانه :shock:
3)برنامه ویدپو کلوپ
4)کتابخانه
5)اقا دیگه چیزی نیست همون چهارتا کافیه .

اول خودم نظر بدم سیستم کتابخانه چون هم کوچک نیست که کم باشه بعد هم تقریبا همه با ساز و کارش اشنا هستیم
هم شاید بعدا بدرد بخورد :دلار:

خوب بانک برنامه که مشخص شد SQL SERVER . دیگه تغیر نمیکند یعنی
خواهشمندیم درباره بانکش دیگه صحبت نشه که هم از بحث دور میشیم و هم قضیه سنگ بزرگ پیش میاد و علامت...

خوب نظر بدید

hotice
پنج شنبه 07 خرداد 1383, 17:47 عصر
سلام به همه بچه ها
چی شد مثل اینکه قضیه سنگ و علامت نزدن پیش اومد.
کسی نمی خواهد این بحث رو ادامه بدهد.

Mohammad S
پنج شنبه 07 خرداد 1383, 21:30 عصر
به نظر من سیستم ویدئو کلوپ بهتره چون ساده تره. برنامه کتابخانه کمی پیچیده و دردسر ساز خواهد بود. ببینم نظر دوستان چیه. :wink:

aliasghar
جمعه 08 خرداد 1383, 20:43 عصر
این پیشنهاد روز 4 شنبه داده شده و روز جمعه برنامه شروع می شود

جمعه هم تمام شد و هنوز تصمیمی گرفته نشده :mrgreen:

بهتره یک رای گیری انجام بشه

hotice
جمعه 08 خرداد 1383, 23:12 عصر
سلام

جمعه هم تمام شد و هنوز تصمیمی گرفته نشده

چرا تصمیم گرفته شد و با یک نظر سیستم ویدپو کلوپ انتخواب شد. :wink:

طراحی بانک مونده که چند نفره انجام میدیم.
حلا یک ویدپو کلوپ چه چیزهای برای طراحی بانک اطلاعاتی لازم داره.
خوب بگید تا بانک رو باهم طراحی کنیم.

وبعد اقا اینهمه این تایپک رو نگاه میکنید بابا نظر بدید.

Mohammad S
شنبه 09 خرداد 1383, 02:09 صبح
اول باید ببینیم چه چیزهایی باید ذخیره شود و چه چیزهایی در آینده نیاز خواهیم داشت.
مشخصات افراد عضو ویدیو کلوپ،‌ مشخصات فیلمها،‌ بانکی برای ثبت اطلاعات فیلمهای برداشت شده
البته به شرطی که حسابداری لازم نباشد.

منتظرم که دیگر دوستان هم نظر بدهند. :shock:

aliasghar
شنبه 09 خرداد 1383, 02:40 صبح
اوه
جدا" ویدئو کلوپ انتخاب شد :خیلی متعجب:
یعنی هیچ انتخاب ( پیشنهاد ) بهتری نیست؟ :قهر:

kimia1
شنبه 09 خرداد 1383, 08:01 صبح
بابا کجا رای گیری کردید و ویدپو کلوپ انتخاب شد :متفکر: فکر کنم کتابخونه بهتر باشه..حالا هر جور راحتید شروع کار مهمه
من هم هستم...بسم الله...

rambod51
شنبه 09 خرداد 1383, 08:10 صبح
سلام
البته من به شخصه با برنامه ویدئو کلوپ مخالف هستم چون خیلی ساده به نظر می اید و اون روابط خاص جداول رو نداره ولی به نظر دوستان احترام می زارم و اونو قبول می کنم
اما جداول
1. جدول مشخصات فردی مشتریان اعم از مشترکین و غیره
1. شماره اشتراک 2. نام 3. نام خانوادگی 4. نام پدر 5. تاریخ عضویت 6. آدرس 7. شماره تلفن
2. بانک فیلمها
1. نام فیلم 2. کارگردان 3. محصول 4. نام بازیگر اصلی 5.تعداد نسخه 6. تعداد حلقه 7.نوع ـ فیلم یا سی دی 8. مبلغ ـ اگر توسط مشتری برگردانده نشود مورد استفاده قرار خواهد گرفت و برای تعیین سرمایه 9. تاریخ خرید
3. جدول اجاره فیلم
1. نام مشترک ـ که بر اساس انتخاب نام یا شماره اشتراک انتخاب می گردد 2. نام فیلم 3. نوع - فیلم یا سی دی 4. نوع رهن ـمنظور نوع کارتی است که مشتری امانت می دهد مثل کارت شناسایی ، گواهی نامه و ... 5. تاریخ دریافت 6. تاریخ برگشت 7. کرایه هر شب ـاین فیلد نباشه بهتره 8. مبلغ کل اجاره ـ که اینم فیلد نیست اما اگه باشه بهتره اونم برای تعیین در امد ماهیانه کلوپ
فقط به این نکته باید توجه شود که مشتری ممکن است که مشترک نباشد و دارای کد اشتراک نیست پس سیستم باید یک شماره مجازی برای ایمگونه مشتریان در نظر بگیرد یا فاقد شماره اشتراک ذکر شود
اینم نظر من امید وارم بدرد بخوره
راستی طریقه تنظیم sql رو توی محیط ویندوز 98 نفرمودید به نظر من بهتره که کار رو در ویندوز 98 شروع کنیم البته این یه تجربه است

Mohammad S
شنبه 09 خرداد 1383, 12:24 عصر
در مورد جدول اجاره فیلم بهتر است حتما از کلید استفاده کنیم یعنی شماره فیلم،‌ شماره اشتراک شخص و برای همان رکورد هم یک فیلد شماره قرار دهیم.

hotice
یک شنبه 10 خرداد 1383, 11:57 صبح
سلام خدمت تمامی دوستان
اولا در مورد رای گیری

ظرف مدت دو روز از این پیشنهاد رای گیری میکنیم.(این پیشنهاد روز 4 شنبه داده شده و روز جمعه برنامه شروع می شود)
خوب بعد درمورد ویدیو کلوپ خوب از یک ویدیو کلوپ سر کوچه شرع میکنیم بعد نمایندگی هالیوود رو میگیریم.بعد والات دیزنی و همینجور گسترشش میدیم و کل خاور میانه رو ساپورت میکنیم پولش هم شریکی قسمت می کنیم.99٪ من بقیش هم بقیه خوبه نه :mrgreen: .

در مورد SQL SERVER هم بعد از ظهر من نصبش رو همینجا مینویسم.
طراحی بانکش رو هم می گم انشا الله.

Mohammad S
یک شنبه 10 خرداد 1383, 12:23 عصر
بابا کجا رای گیری کردید و ویدپو کلوپ انتخاب شد فکر کنم کتابخونه بهتر باشه..حالا هر جور راحتید شروع کار مهمه
باید به عرض این دوستمان و دوستان دیگر که با ویدیو کلوپ مخالف هستند برسانم که سیستم کتابخانه بسیار هم مشکل است و به آن راحتی که به نظر می آید نیست. من قبلا این سیستم را پیاده کرده ام و با مشکلات آن آشنا هستم. ضمنا مطمئن باشید که اگر ما سیستم کتابخانه هم بنویسیم به قول یکی دیگر از دوستان 1000 تومان هم از ما نمی خرند چون یک سیستم کتابخانه فراتر از آن چیزی است که من و شما فکر می کنیم. سیستم کتابخانه برای پیاده سازی حداقل احتیاج به یک کتابدار دارد. 3 سال پیش که من آن سیستم را نوشتم (البته برای محل خاصی نبود و برای یادگیری خودم می نوشتم) ،‌ سیستم کتابخانه یکی از دانشگاه ها را دیدم که حدود 3 میلیون تومان خریداری شده بود و وقتی امکانات آن برنامه را دیدم تازه متوجه شدم کتابخانه یعنی چه؟! :mrgreen:

به همین دلیل من با این نظر مخالف بودم. ضمنا چون هدف فقط آموزش است چه دو بانک داشته باشیم چه 10 بانک. ما باید نکات اصلی طراحی را یاد بگیریم و در موارد دیگر به کار ببریم.
یک نکته دیگر: برای این پروژه به این دلیل که قرار است چندین نفر روی آن کار کنند بهتر است یکی از افراد فعال در این تاپیک به عنوان مدیر پروژه اتتخاب شوند که نظرات نهایی را ایشان بفرمایند (البته بعد از مشورت با دیگران :wink: ) . من جناب hotice را برای این کار مناسب می دانم (تا نظر بقیه دوستان چه باشد :idea: )
برای شروع نحوه کار به چه صورت خواهد بود؟ آیا دستورات در اینجا نوشته شده و بقیه افراد آن را بر روی سیستم خود اجرا می کنند یا یک نفر فرم را طراحی می کند و اینجا می گذارد و دیگران آن را تکمیل می کنند (به عواقب و دردسرهای هر یک توجه داشته باشید :roll: )
اگر قرار باشد دستورات در همینجا نوشته شود بهتر است یک شکل و فرم خاص برای دستورات تعیین نمود مثلا
Name هر فرم بر اساس وظیفه آن فرم باشد مثلا ashkhas, moshakhasate_film یا چیزی شبیه اینها.
همچنین دستورات هم مثلا به صورت زیر باشد:

ashkhas.Edit1.Text
moshakhasate_film.ComboBox2.ItemIndex
====
منتظر نظر بقیه دوستان هستم
موفق باشید.

Gladiator
یک شنبه 10 خرداد 1383, 12:27 عصر
سلام رفقا ؛

فکر نمیکنید دارید زیادی مساله رو بزرگ میکنید ؟

نوشتن یک برنامه بانک اطلاعاتی تحت شبکه تونم با اس کیو ال سرور کار زیاد مشکلی نیست .

کافیه شما بتونید برنامه ای رو بصورت Desktop و تک کاربره بنویسید . تنها با در نظر گرفتن چند نکته اساسی میتونید همین برنامه رو به برنامه ای برای شبکه تبدیل کنید .

نکته مدیریتی :

برنامه های سرور / کلاینت تنها برنامه های بانک اطلاعاتی نیستند . سعی کنید روی اینجور برنامه ها کار کنید .

موفق باشید .

Mahdi_S_T
یک شنبه 10 خرداد 1383, 18:37 عصر
از روزی که این تاپیک توسط من ایجاد شده بیشتر موضوع به نظرخواهی گذشته تا عمل !!!

پس لطفا دوستان دست از نظرخواهی بردارند و کار را شروع کنیم . مهم نیست که برنامه کتابخانه باشد یا کلوپ و یا ... مهم این است که ما بانکی داشته باشیم و عمل Client/Server را روی آن انجام دهیم با توجه به اینکه همه در زمینه بانک اطلاعاتی معلومات کافی دارند.

موفق باشید

hotice
یک شنبه 10 خرداد 1383, 18:47 عصر
باعرض سلام خدمت دوستان
قرار شد که نصب SQL SERVER رو بگم.
تویک کتابی در مورد SQL SERVER میخوندم که :

این محصول 68٪ بازار را به خود اختصاص داده(بنا به اطلاعات سایت مایکرو مانی(سافت)). :!:
بنا به ارزیابی TCP-C درزمان نوشتن کتاب مزبور دارای بهترین عملکرد بوده و بهترین رکورد های قیمت وکارایی را به خود اختصاص داده. :shock:

نمی دونم این بنده خدا تا بحال چیزی به اسم ORACLE به گوشش نخورده بوده.

خوب بریم سر نصب SQL SERVER و پایگاه داده:
یک توضیح کوچولو برای افرادی مثل خودم که تازه کار هستند بدم.
اول پایگاه داده چی هست؟ این جوری تصور کنید جداولی که سطر های اون یک رکورد اند و ستون های اون یک فیلد.(چه تعریفی)
که می تونه این فیلد ها به صورت یونیک یا یکتا تعریف کرد یعنی هیچ فیلدی در این ردیف جدول مثل هم نباشه.که بهش میگن کلید.مثل کلید های خونه که هیچ کلید خونه ای نباید مثل خونه دیگه باشه وگرنه دزد میاد (:D)
خوب این فیلد ها در جداول مختلف میتوانند باهم رابطه داشته باشند. :?: برای چی؟
برای اینکه مثلا اگه ما در جدولی شماره : اشتراک/ اسم/ فامیل و .... برای مشترکین داشتیم. وقتی این مشترک فیلمی میبره و قراره که انو در جدولی ثبت کنیم.ازجدول قبلی بجای اینکه اسم فامیل طرف رو بنویسیم شماره اشتراک طرف رو از اون جدول می خونیم و می نویسیم.برای اینکه اشتباهم نشه و شماره ای خارج از لیست مشترکین وارد نشه.

خوب SQL چیه که سرورش چی باشه؟ زبان برنامه نویسی پایگاه داده ساده و استاندارد که برای پرس جو و اعمال تغیرات روی پایگاه داده بدرد میخوره.
SQL SERVER مایکروسافت یک موتور پایگاه داده Client/Server که برنامه هایی که مامی نویسیم روی کلاینت به عنوان اینترفیس کاربر هست خود SQL SERVER روی سرور اجرا میشه و برنامه ما ازطریق شبکه به این بنده خدا دست رسی داره و تمام اطلاعات و جداول روی اون ذخیره میشه.(خوبیش اینه که اگه یک وقت کامپیوترمون رو خراب کردیم اطلاعات از بین نمیره و بعد این که چندین کاربر میتوانند به این داده ها دست رسی داشته باشند).
البته ما چون یک کامپیوتر بیشتر نداریم روی همین نصب میکنیم و ازاون به عنوان هم سرور وهم کلاینت استفاده میکنیم.
:-x اصبانی نشید که چقدر حرف زدم.
نرمال سازی سطح یک و دو وسه رو بگم دیگه میریم سرغ نصب برنامه:
فرم نرمال اول(FNF) : در این فرم یک فیلد نمیتواند شامل مقادیر چند گانه باشد.مثلا یک فیلد نمیتواند شامل نام و هم نام خانوادگی باشد.
فرم نرمال دوم(SNF) دراین فرم هر ستون غیر کلید باید به یک کلید وابسته باشد.مثلا جدول فیلم ها باید فیلدی به عنوان کد شناسایی(که کلید هم باشد) درنظر گرفت چون نام فیلم ممکن است با فیلم دیگه اشتباه شود.(مثلا مومیایی اصلی با مومیایی ایرانی)
درضمن باید این فرم شرایط سطح اول را داشته باشد.
فرم نرمال سوم (SNF) در این فرم کلیه ستون های غیر کلید نباید به هیچ ستون غیر کلید دیگری وابسته باشند.
مثلا اگه جدول به اسم ادرس داریم نباید فیلد کد پستی این جدول به فلید غیر کلیدی مثل شهر وابسته باشد.
باید شرایط یک و دو را داشته باشد.
فرم چهارم و پنجم هم داریم که فعلا بیخی.
یک چیز دیگه زبانی که در SQL SERVER به عنوان پرس و جو استفاده میشه T-SQL یا Transact_SQL هست.
داره کم کم سر خودم گیج میره :گیج: .
خوب بریم سر نصب :gift:
من روی این کامپیوتر هنوز SQL نصب نکردم و با هم این کاررو شروع میکنیم:
SQL SERVER دو نوع داره Personal که می شه رو ویندوز 98 نصبش کردو Enterprise که روی ان تی به بالا نصب میشه.
البته ویرایش های دیگه ای رو داره که مثل Enterprise هست.
من Personal رو نصب میکنم اگه Enterprise هم نصب کنید اشکالی نداره روند نصبش تقریبا مثل همه.

اول فایل Aoutorun رو اجرا میکنید بعد یک اهنگ کوچولو میشنوید .
Setupرو انتخواب کنید بعد از چند NEXT از شما میپرسه که اسم کامپیوتری را وارد کنید که می خواهید یک نمونه از SQL SERVER روی اون ساخته بشه یا اگه برنامه از قبل روی اون وجود داره اونو تغیر بدید.
Local رو انتخواب کنید و گزینه های پیش فرض رو انتخواب کنید کد 25 حرفی رو وارد کنید.
ازتمام بروبچ مایکرومانی معذرت میخوام :

Microsoft SQL Server 2000

Serial Number: RP3HJ-2DD66-MTYPR-V4PW3-XP8PQ
:oops: شرمنده.
بعد چون هم ابزار Server و کلاینت رو لازم داریم پس Server and Client Tools رو انتخواب میکنیم.
برای نصب ابزار SQL SERVER گزینه (Client only) هم کافیه.بعد netx و next
خداییش خواستم گزینه Custom رو توضیح بدم ولی خسته شدم .
حیفم میاد تمومش نکنم. :cry:
دیالوگ Services Accounts فقط برای سیستم های NT Base پدیدار میشود پس برای 98 نمیاد چون این سرویس رو پشتیبانی نمی کنه.
درسیستم عامل های NT base به طور اتوماتیک خود برنامه درپشت صحنه اجرا میشود و نیازی به ران کردن آن نیست.
اگر می خواهید بیش از یک SQL SERVER بشکل یک پارچه استفاده کنید یعنی با سرویس های دیگری مانند Backoffice , Microsoft Exchange Servise بکار برید لازم است که سرویس ها را تحت یک حساب کاربر استفاده کنیم.(فکر نمی کنم)
اگر شما یک Admin شبکه هستید یا کسان خاصی به کامپیوتر شما دست رسی دارند باید برای خدمات سرویس یک حساب جداگانه باز کنید و اگر مثل من توی خونه کار میکنید بهتره گزینه use the local system accont رو انتخواب کنید.و دوتا next
سورت رو باینری انتخواب کنید و تولیستArabic رو انتخواب کنید.
بعد Next و در صفحه بعد فقط tcp رو انتخواب کنید. سوکت را پیش فرض همون باشه چندتا next و شروع نصب.
از همه عذر خواهی می کنم اخه اصلا حالم خوب نیست :گیج: کمکم افقی میشم.
طراحی رو یکی دیگه بگه چون الان زیاد نرمال نیستم.
با آرزوی سلامتی برای همه.

Mohammad S
یک شنبه 10 خرداد 1383, 20:31 عصر
برنامه های سرور / کلاینت تنها برنامه های بانک اطلاعاتی نیستند . سعی کنید روی اینجور برنامه ها کار کنید .
جناب گلادیاتور من با نظر شما موافقم ولی این موضوع را اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید همچنین عباراتی مثل Master/Detail و ...:oops:
با تشکر

hotice
دوشنبه 11 خرداد 1383, 00:55 صبح
با سلام خدمت دوستان

فکر نمیکنید دارید زیادی مساله رو بزرگ میکنید ؟

نوشتن یک برنامه بانک اطلاعاتی تحت شبکه اونم با اس کیو ال سرور کار زیاد مشکلی نیست .
این برنامه صرفا برای یاد گیری هست و نه چیز دیگری مثل فروش مگه این که نمایندگی فیلم های هالیوود رو بگیریم. (:D)
برای کسانی مثل من که زیاد چیزی بلد نیستند و اومده اند یا بگیرند.
و از نظرات بزرگانی چون شما بهره مند شویم.خواهش میکنم بیشتر به بحث های عملی بپر دازید تا حرف های بیهوده.
1- باید روی قراردادهای برنامه نویسی یکم تکیه کنیم که برنامه هارو مثل هم بنویسیم.
2-طراحی و اصلاح بانک مونده که چون الان ساعت 1:22 شب هست می گذاریم برای فردا. :wink:

Gladiator
سه شنبه 12 خرداد 1383, 12:59 عصر
جناب گلادیاتور من با نظر شما موافقم ولی این موضوع را اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید همچنین عباراتی مثل Master/Detail و ...

با سلام ؛

ظاهرا تایید شده که برنامه ویدئو کلوپ رو بنویسید . موفق باشید .

فکر میکنم یکیتون توی کار ویدئو کلوپی چیزی باشه که این پیشنهاد رو تایید کردید .

برای شروع کارها رو دسته بندی کنید و هر کس قسمتی رو به عهده بگیره .

یک نفر طرح برنامه رو مطرح کنه ٬ یکی جدولها رو طراحی کنه ٬ یکی بگه بسم الله ( جنها از اطرافتون دور بشن ) بقیه میخوان چیکار کنن ؟‌ :mrgreen:

ما هم مینشینیم و مینگریم که در نهایت چه خواهد شد .
موفق باشید . :heart: :flower:

Gladiator
سه شنبه 12 خرداد 1383, 13:01 عصر
راستی جواب او دوستمون رو هم بنویسم تا دوباره سایت خراب نشده .

برنامه های زیادی میشه نام برد . مثلا کنترل کامپیوتر از راه دور و غیره .... ( Remote Desktop ) .

خوش باشی .

hotice
سه شنبه 12 خرداد 1383, 13:28 عصر
سلام
ببخشید نمیدونم چرا من چند روز هرچی ادرس سایت رو میزدم نمیرفت. :cry:
برا همین نتونستم چیزی بنویسم.
انشا الله طراحی جداول هم میگم. (:D) البته با اجازه.

aliasghar
سه شنبه 12 خرداد 1383, 18:32 عصر
به این میگن یک کلاس خوب با کلی بچه های زرنگ :wink:

ولی خالی از شوخی هر وقت زمان نوشتن تریگر یا procedure شد یا اینکه ...
من هم میتونم کمک کنم

aliasghar
سه شنبه 12 خرداد 1383, 18:33 عصر
به این میگن یک کلاس خوب با کلی بچه های زرنگ :wink:

ولی خالی از شوخی هر وقت زمان نوشتن تریگر یا procedure شد یا اینکه ...
من هم میتونم کمک کنم

hotice
سه شنبه 12 خرداد 1383, 22:02 عصر
با سلام خدمت تمامی دوستانی که علامقمند به این بحث هستند.
اگه بقیه هم نظرات خودشان را بگویند ما خوشحال می شویم.
یک صحبتی که با دوستان داشتم این بود که از بحث های بیهوده دست برداشته و به کار عملی و علمی بپردازند.

کنون وقت کار است و گفتار نیست دوصد گفته چو نیم کردار نیست. حافظا!

حالا چه فرق میکنه که برنامه چی باشه مهم اینه که پاستوریزه باشه.......ببخشید کلاینت سرور باشه.و با SQL SERVER باشه و یه چیزی یاد گرفته باشیم.
ثانیا من فکر نمیکنم کسی از بچه ها که توبحث شرکت میکنن ویدیو کلوپ داشته باشند.حد اقل من ندارم. :|
یکی از دوستان برام پیامی فرستاده بود.می خواستم بگم که بابا من هم مثل خیلی ها چیز زیادی بلد نیستم و دارم همینجا یاد میگیرم. باور کنید. :mrgreen:
خوب دیگه حرف بسه بریم سر عمل بیل و کلنگ هارو بردارید (:D)
اول جداولی که اقای رامبد فیلد های اونو معرفی کرده اند رو بررسی کنیم که جداولمون درست طراحی شده باشه تابعد پیاده سازی شون کنیم.
خوب بطور معمول ببینیم که اگه ما یک ویدیو کلوپ داشتیم و یکم منظم بودیم چه چیزایی نگه داری می کردیم؟
خوب یک لیست از فیلم ها که هم ببینم موجودی خودم چی هست و هم وقتی مشتری اومد اون هم بدونه من چه چیزهایی دارم.
این جدول شامل چه چیز هایی میتونه باشه؟
1- کد فیلم 2- نام فیلم 3- کارگردان 4- محصول 5- بازیگر اصلی 6- نوع فیلم(VHS یا سیدی یا ....) 7-قیمت هر عدد 8- تاریخ خرید 9- عکس فیلم(شاید زیاد ضروری نباشد فقط برای اینکه ذخیره عکس تو دیتا بیس رو یاد بگیریم)
به نظر من چون ما با کامپیوتر میخواهیم این جدول رو درست کنیم وطبق اصول طراحی دیتابیس باید جلو بریم.یکم باید تغیرات توی این جدول بدیم تقریبا همه چی خوب هست فقط نوع فیلم رو اگه از یک جدول دیگه میخوندیم بهتر بود.چرا؟
ما برای نوع فیلم اگه کد(عددی) را بجای نوع ان وارد کنیم بهتر است اساتید متوجه هستند که عدد بجای کاراکتر کمتر جا در حافظه اشغال میکند.مثلا 100 تا بنویسیم سی دی بهتر است یا 100 بار عدد 1 را وارد کنیم. :?:
خوب پس جدولی برای نوع هم احتیاج داریم که شامل 1-کد 2- نوع است.
خوب برسیم به جدول ثبت کرایه فیلم ها ! قبلا از این باید مشتریهای خودمون رو دو دسته کنیم چرا ؟ چون از مشتری هایی که عضو این ویدیو کلوپ هستند چیزی به عنوان رهن دریافت نمیشه مثلا شناسنامه یا گواهی
ایا ماباید باید برای ثبت هم دو جدول بگیریم یعنی یکی برای مشترکین و دیگری برای افراد غیر مشترک؟
درجدولی که اقای رامبد زحمتش را کشیده اند فقط یک جدول هست که بنظر بنده حقیر یکم جای اشکال داره با فرض بالا که از مشترکین چیزی به عنوان ودیه گرفته نمیشود اگر مشترکین ما تابه امروز 30000 فیلم از ماکرایه کرده باشند ما 30000 فیلد خالی داریم که توش هیچی ذخیره نشده است یا یک چیزی به اسم مثلا این مشترک است در ان وجود دارد که اضافیست.یعنی یک چنین چیزی را فکر میکنم لازم نداریم.
ایا داشتن دو جدول جداگانه به منزله ان است که ما دو مکان جداگانه برای ورد اطلاعات باید داشته باشیم؟
نه ما میتوانیم از یک فرم برای این کار استفاده کنیم یعنی با تشخیص کد مشترک که فقط یک کد برای افراد غیر مشترک داریم میتواند تعین کننده جدول ذخیره کننده اطلاعات باشد.
خوب جدول مشترکین:
1- کد مشترک 2-نام 3-نام خانوادگی 4-تلفن 5- آدرس 6-مقدار ودیعه
جدولی برای ذخیره مشترکینی که فیلم برده اند:
1-کد مشترک -2 کد فیلم 3- تاریخ گرفتن فیلم 4- تاریخ بازگرداندن فیلم
(من در اینجا به مشکلی برخورد کردم که دوستدارم باهم راه حل آنرا پیدا کنیم فرض کنیم مشترک ما 5 فیلم میبرد ماباید برای این فرد 5 رکورود ایجاد کنیم ایا راهی برای جلو گیری از این که رکورد اضافی ایجاد نشود نداریم)
جدولی برای افراد غیر مشترک
1-کد(این یک فیلدی هست که به طور اتو ماتیک باورد هر رکورد جدید به ان اضافه میشود) 2-نام 3- نام خانوادگی 4-تلفن 5- آدرس 6- مقدار ودیعه 7-
جدول فیلم های گرفته شده توسط افراد غیر مشترک:
1- کد(همان کد بالا) 2- کد فیلم 3- تاریخ گرفتن فیلم 7- تاریخ بازگرداندن فیلم
شاید به نظر شما دو جدول عین هم مشکل داشته باشد(شاید درستش هم همین باشد) یک نکته را باید درنظر گرفت که تعداد افراد غیر مشترک شما انقدر زیاد باشد که روزی باشماره مشترکین شما وارد دعواشود :? مثلا اگه کد مشترک شما 100021 باشد شما بعد از یک سال اگه خوب ویدیو کلوپ را اداره کرده باشید ان عددی که همینجور زیاد میشود به این عدد برسد و باهم مشکل ساز شوند وبنده خدا ببیند که بابا یکی دیگه هم فیلم گرفته و به حساب اون گذاشته :twisted:
دست اخر یک بانک لازم داریم که کاربرانی که بابرنامه کارمیکنند اطلاعاتشون رو در اون ذخیره کنیم:
1-کد 2- نام 3-نام خانوادگی 4-نام کاربری 5- رمز ورود
ما اگه یک فیلد به بانکی فیلم هارو اجاره میدیم اضافه کنیم میتوانیم کاربری که فیلم را کرایه داده است را هم داشته باشیم نظر شما چیه؟
خوب دیگه چه بانک هایی لازم داریم؟
اگه کسی چیزی به فکرش میرسد بگه.
راستی این چیزایی رو که کفتم نقد مفید کنید که این جور انتقادها باعث پیشرفت و بهتر شدن می شود.
اگه جداول دارای اشکال هست من رو ببخشید چون همین الان که نشستم پای کامپیوتر اونارو نوشتم.بازم میگم اونارو نقد سالم کنید.
باتشکر
ببخشید اگه اشتباه تایپی داره چون کار دارم نمیتونم debugش کنم(اصلاح)

rambod51
سه شنبه 12 خرداد 1383, 23:52 عصر
با سلام دستت در نکه خوبه
برای کرایه فیلم به تعداد زیاد می تونیم از سه روش استفاده کنیم
1. اسنفاده از آرایه به تعداد فیلم ها ـ کار بی خودی
2. استفاده از یک بانک برای ذخیره فیلمها ـ این بهتره با کد به جدول اصلی مرتبط بشه
3. ذخیره کردن فیلم ها جداگانه و به صورت تکی ـ اشغال حجم اضافی
موفق باشی
من تا آخرش هستم پس شما هم باشید

hotice
چهارشنبه 13 خرداد 1383, 08:21 صبح
سلام به همه

استفاده از یک بانک برای ذخیره فیلمها ـ این بهتره با کد به جدول اصلی مرتبط بشه
اره من دیروز چون خیلی روش فکر نکردم راه حل خوبی پیدا نکردم.
بابا مشکل من اینجا بود که قرار بود برای تمام افراد غیر مشترک یک کد را درنظر بگیریم.
مثلا همه افراد غیر مشترک ازکد 10020 استفاده کنند.
خوب بانک دومی برای کرایه افراد غیر مشترک حذف شد.!

اسنفاده از آرایه به تعداد فیلم ها ـ کار بی خودی

ذخیره کردن فیلم ها جداگانه و به صورت تکی ـ اشغال حجم اضافی
اینهارو نفهمیدم :(
میشه توضیح بدی
موفق باشی. :)

Mohammad S
چهارشنبه 13 خرداد 1383, 11:30 صبح
(من در اینجا به مشکلی برخورد کردم که دوستدارم باهم راه حل آنرا پیدا کنیم فرض کنیم مشترک ما 5 فیلم میبرد ماباید برای این فرد 5 رکورود ایجاد کنیم ایا راهی برای جلو گیری از این که رکورد اضافی ایجاد نشود نداریم)
درسته که تاریخ بردن فیلم ها یکی است ولی تاریخ برگشت آنها شاید یکی نباشد. پس به نظر من لازم نیست بی جهت به خودمان دردسر بدهیم. :wink:

hotice
چهارشنبه 13 خرداد 1383, 13:30 عصر
با سلام
اقای رامبد چیز جالبی گفته بودند فرض کنیم یک نفر در روز چند بار برای گرفتن فیلم میاد اون وقت چی؟
چند چیز را باید در نظر بگیریم:
1- ایا ما اسم افراد را در برنامه ثبت میکنیم یا مشخصات چیزی که اورده مثل شناسنامه یا گواهی نامه برای همین کسی دو شناسنامه ندارد(این برای افراد غیر مشترک هست)
2- برای افراد مشترک ما به اندازه بیعانه ای که برای مشترک شدن پرداخت میکند یک سقفی تعین میکنیم که او بتواند سی دی ببرد(مثلا 5000 تومان 5عدد سی دی یا 3 فیلمVHS)
تمام کسانی که فیلم میگیرند محدودیت در بردن فیلم دارند.!
در ضمن به کسی دوتا فیلم از یک نمونه نمیدیم....

rambod51
چهارشنبه 13 خرداد 1383, 22:53 عصر
با سلام
شاید بضی از دوستان از این همه جرو بحث خسته شده باشند ولی اینو بگم که این همه حرف لازمه به این حرفها می گن تجزیه و تحلیل سیستم یعنی ما بفهمیم چه چیزهایی ذو باید به سیستم بدیم و یا چه چیزهایی رو باید از سیستم بگیریم تا در هنگام نوشتن برنامه دچار مشکل نشیم و اونو مرتب تغییر ندیم چون نوشتن برنامه رحت تر از تغییر دادن اون بعد از نوشتن برنامه است بگذریم
من پیشنهادم اینه که یه بانک برای بردن فیلمها با 6فیلد درست کنیم
1. کد مشتری ـ به هر مشتری یه کد منحصر بفرد تعلق بگیرد ب2- شماره اشتراک
3. نام فیلم 4. تاریخ دریافت 5. تاریخ برگشت 6. اجاره هر شب
پس ما تا اینجا سه بانک داریم
1. بانک مشترکان
2. بانک فیلم و سی دی
3. بانک اجاره
4. بانک فروش ـ این بانک برای اینه مه اگه یه فیلمی توسط مشتری گم شد یا توسط کلوپ فروخته شد از تعداد موجودی کم شود ـ البته میشه اینو با بان اول یکی کرد حالا هر جوری شما صلاح می دونین عمل کنید
راستی hotice جواب پست منو ندادی :?: :gift: :flower: :متفکر:

hotice
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 00:34 صبح
سلام به تمام برنامه نویسان

شاید بضی از دوستان از این همه جرو بحث خسته شده باشند ولی اینو بگم که این همه حرف لازمه به این حرفها می گن تجزیه و تحلیل سیستم یعنی ما بفهمیم چه چیزهایی ذو باید به سیستم بدیم و یا چه چیزهایی رو باید از سیستم بگیریم تا در هنگام نوشتن برنامه دچار مشکل نشیم و اونو مرتب تغییر ندیم چون نوشتن برنامه رحت تر از تغییر دادن اون بعد از نوشتن برنامه است بگذریم
دقیقا صحیح هست.50 امتیاز میری مرحله بعد (:D)

مابرنامه رو جوری طراحی میکنیم که برای هر مشترک یک کد خاص در نظر بگبره یعنی بطور اتو ماتیک خودش مثلا از شماره 1001 شروع به تولید کد برای هر مشترک کنه.
شماره اشتراکی که گفتید به نظر بنده لازم نیست چون کد مشتری یا مشترک همون کافیه تقریبا یکی هست.
برای افراد غیر مشترک مثلا کد 1000 را در نظر میگیریم که کد ثابت هست.
بجای نام فیلم هم کد استفاده بشه بهتره چون هم تایپش وقت گیره هم امکان تایپ اشتباه وجود داره.در ضمن به محض ورود کد فیلم برنامه را طوری نتظیم میکنیم که نام انرا نیز بیاورد. (:D)
اجاره هر شب در بانک باید در بانک نوع فیلم تعبیه شود مثلا سی دی 300 و..... پس همینجا فیلدی به عنوان قیمت اجاره به جدول نوع فیلم اضافه میشود. و در بانک فیلم ها نباشه بهتره چون فیلد جاگیری هست.
پس ما اینجا چهار بانک داریم:
1- بانک مشترکین
2-بانک فیلم ها
3-بانک نوع فیلم ها
4-بانک اجاره

درمورد بانک اخری(بانک فروش) چون فعلا در کار فروش سی دی نیستیم بهتره اونو کنار بگذاریم البته دوستان هرجوری را راحتند چون یکم بحث بزرگ ترمیشه
برای اینکه ما فیلم هایی که اجاره میدیم نمیتونیم بفروشیم. خدارو خوش نمیاد فیلم دسته دو به مردم بدیم. (:D)
دیگه لازمه که یکم تومایه های خرید فروش برایم که فعلا جالب نیست به نظر من با همین چند جدول شروع کنیم تا به جاهای بالا بالا برسیم.
جوابتون پست شد اقای رامبد
دوستان اگه کسی بامن کار داره میتونه به من میل بزنه یا ای دی منو ادد کنه معولا اولاین هستم بغیر از شب ها.

Mail : creativeperson_ir@yahoo.com
ID : creativeperson_ir
من به تازگی گروهی ساختم به اسم برنامه نویسان خلاق اگه دوست داشتید میتونید اونو هم ببینید (:D)

http://groups.yahoo.com/group/Creative_Programmer
خوب موفق باشید. :)

Mahdi_S_T
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 11:30 صبح
با تشکر از دوستانی که فعالانه در این تاپیک کار می کنند تا من و بقیه دوستان از راهنمایی های آنها استفاده نماییم

در صورت امکان اگر یکی از دوستان زحمت بانک ها و برنامه اولیه را متحمل شود و اینجا بگذارد خیلی عالی می شود چون سریعتر بحث به برنامه نویسی Client/Server می رسد.

ظاهرا چون از SQL Server استفاده می شود دوستان جهت کار با آن در دلفی باسیتی کامپوننت SDAC را تهیه نمایند !؟؟

موفق باشید .

hotice
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 15:31 عصر
با سلام
اگه به نظر شما بانکش چیزی کم نداره پیاده سازی اونو بگم.

aliasghar
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 15:45 عصر
یک پیشنهاد :
اگه میشه یه فیلد به عنوان نوع فیلم درست کنید که نشون بده فیلم مثلا" کمدی هست یا جنگی یا چیز دیگه

در ضمن با اینکار میشه بعدا" به برنامه امکاناتی اضافه کرد که user با توجه به مباحث مورد نظر خودش دنبال فیلم بگرده

hotice
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 15:54 عصر
سلام
ادرس SDAC اما هرچی کردم دانلود نشود
*** NO Warez Activity ***
اگه تونستید خبربدید یا ادرس دیگه ای پیدا کردید.

hotice
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 16:03 عصر
سلام

اگه میشه یه فیلد به عنوان نوع فیلم درست کنید که نشون بده فیلم مثلا" کمدی هست یا جنگی یا چیز دیگه
بسیار کار جالبی است .باشه این فیلد هم اضافه شد.

Look in future
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 16:52 عصر
سلام دوست عزیز Hotic
ـدرس بده تا برایت بفرستم

ali643
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 18:10 عصر
سلام
ادرس SDAC اما هرچی کردم دانلود نشود
اگه تونستید خبربدید یا ادرس دیگه ای پیدا کردید.

No Warez Activity
با این کارا آخرش در سایتو تخته می کنند اااااا :evil:
اگه چیزی خواستید Pm بدید تا لینک رو اونجا بهتون بدم :wink:

Mohammad S
پنج شنبه 14 خرداد 1383, 22:51 عصر
ظاهرا چون از SQL Server استفاده می شود دوستان جهت کار با آن در دلفی باسیتی کامپوننت SDAC را تهیه نمایند !؟؟
فکر نمی کنم لازم باشد همان SQL Server Personal 2000 کافی است ضمنا من الان روی سیستمم SDAC نصب نیست ولی به راحتی با SQLServer کار می کنم. :?:

aliasghar
جمعه 15 خرداد 1383, 07:25 صبح
احتیاجی به SDAC نیست چونکه با ADO هم میشه به آسونی کار کرد و همه نیاز ها را برآورده میکنه

rambod51
جمعه 15 خرداد 1383, 22:18 عصر
ممنون با شما تماس خواهم گرفت
انشاء ا... زودتر شروع کنیم طریقا ایجاد بانکها نیز تدریس شود

hotice
شنبه 16 خرداد 1383, 00:18 صبح
سلام

No Warez Activity
با این کارا آخرش در سایتو تخته می کنند اااااا
اگه چیزی خواستید Pm بدید تا لینک رو اونجا بهتون بدم

سایتی که ادرس اون نمیدونم کجارفت. :wink: سایتی نبود که............
خوب بگذریم.فکر نمیکنم شرکتی برای اینکه لینکی برای دانلود محصولش توی سایت دیگه باشه بخوات سایت ای رو تخته کنه.
آدرس برای دانلود SDAC
http://www.devdirect.com/ALL/sqlserverdataaccesscomponentssdac_PROD_00007707.as px?&Show=Files
خوب بهرحال با همون کمپوننت های دلفی میگیم تا به بروبچ برنخوره.
انشا الله شروع می کنیم.منتظر باشید که طراحی رو بگم چون الان شب هست.فردا......

Mahdi_S_T
پنج شنبه 21 خرداد 1383, 17:32 عصر
دوستان کجاپید :|

rambod51
جمعه 22 خرداد 1383, 00:26 صبح
یکی بود یکی نبود یه روزی با یکی قرار گداشتیم که یه چیزایی به ما یاد بده قرار بود که یه دو سه تایی بانک توی sql طراحی کنه ولی از بخت بد ما عموه رفت و دیگه بر نگشت ـ رفت و گم شد تو غروب رفت و از همه برید
به امید دیدار دوستان

Mohammad S
جمعه 22 خرداد 1383, 01:23 صبح
دوستان عزیز می بخشید ولی فکر می کنم الان همه درگیر امتحانات پایان ترم و ....... هستند. لااقل من یکی که الان کاملا مشغولم و اصلا وقت سر خواروندن هم ندارم چه برسه به ...... :mrgreen:

ladangh
شنبه 23 خرداد 1383, 08:45 صبح
سر کاری بود.
من از اول تا آخر رو خوندم.
ولی چیزی دستگیرم نشد.
آخه من هم بلد نبودم . :متفکر:

hotice
شنبه 23 خرداد 1383, 10:50 صبح
با عرض سلام و ادب خدمت دوستان

یکی بود یکی نبود یه روزی با یکی قرار گداشتیم که یه چیزایی به ما یاد بده قرار بود که یه دو سه تایی بانک توی sql طراحی کنه ولی از بخت بد ما عموه رفت و دیگه بر نگشت ـ رفت و گم شد تو غروب رفت و از همه برید
من تقریبا هر روز به این تاپیک سرمیزدم و می تونستم طراحی تیبل رو بزارم اما با خودم گفتم یکم صبر کن ببین چند نفر مشتاق هستند یاد بگیرند.
اما تقریبا بعد از چند روز دیدم هیچ کس هیچی نگفت .

سر کاری بود.
من از اول تا آخر رو خوندم.
ولی چیزی دستگیرم نشد.
آخه من هم بلد نبودم .
نه سرکاری نبود من امروز عصر طراحی رو میزارم. اما ادامه میدم بشرطی که شما هم نظر بدید و فعال باشید.
همه دوستان موفق باشند. :)

Mahdi_S_T
یک شنبه 24 خرداد 1383, 16:57 عصر
من قبلا گفتم که بهتر است هر چی سریعتر برنامه نویسی شبکه را شروع کنیم اما تا بحال به طراحی و نظرخواهی گذشت .
البته این را هم باید بگویم که طراحی بانک ها توسط SQL Server برای من خیلی جالب خواهد بود . دوست عزیزی هم که گفتن هیچ چیزی دستگیرم نشد .ظاهرا خیلی خیلی عجول هستند
از hotics هم کمال تشکر را دارم :flower: و امیدوارم با حرف های دیگران دلسرد نشه . حتما در به بخش Client/Server که برسیم بحث داغ تر می شود .

ladangh
دوشنبه 25 خرداد 1383, 07:12 صبح
مثل اینکه کم کم داریم را میفتیم.
خوب اگر اجازه میدهید من هم با شما همراه بشوم.
خیلی عجول نیستم ولی قبول کنید مدت زیادی گذشته ولی هنوز کاری انجام نشده.
البته بعضی وقتها یک شوک خوبه تا دوباره زندگی جریان پیدا کنه.
امیدوارم کسی ناراحت نشده باشه.
من تازه این سایت رو پیدا کردم وعضو شدم و از آشنایی با همه شما خوشحالم.
تقدیم به همه دوستان عزیز :flower:

hotice
دوشنبه 25 خرداد 1383, 14:10 عصر
سلام
شرمنده امروز سعی میکنم بفرستم.
اخه سرور ما خرابه.

hotice
سه شنبه 26 خرداد 1383, 00:41 صبح
باعرض سلام خدمت دوستان
از تمام شما برای اینکه یکم دیر شد عذر خواهی میکنم خط سرور مون خراب بود.
خوب از هرچه بگذریم سخن خودمون خوش تراست. (:D)
جداول مون مشخص شد که به شرح زیر است :

1- بانک مشترکین(tbl_account)
(1-کد مشترک(کلید)از نوع اضافه شونده (ID)
2- نام - 20 کارکتر (fname)
3- نام خانوادگی -30 کاراکتر (lname)
4- تلفن 10 رقم(tel)
5- آدرس -50 کاراکتر(add)
6-مقدار ودیعه از نوع پول(deposit) )

2-جدول فیلم ها(tbl_film)
(1-کد فیلم از نوع اضافه شونده (ID)
2- نام فیلم 20 کاراکتر (name)
3-کارگردان 20 کاراکتر (director)
4-محصول عدد(2004) (product)
5-بازیگر اصلی 20کاراکتر (actor)
6-نوع فیلم عدد (m_type) -> منظور media type هست
7-قیمت خرید از نوع پول (price)
8-تاریخ خرید ازنوع کارکتر 8 تایی(18/10/83) (s_date) -> منظور shop date
9-عکس فیلم از نوع تصویر (pic)
10- نوع فیلم(منظورم از نوع اکشن یا درام است) - عدد (ftype) منظور film type )

3-نوع فیلم(برای فیلد شماره 6) (tbl_mtype)
(1-کد اضافه شونده (ID)
2- نوع 10کاراتر(DVD یا SVCD) ا(mtype) )

4-نوع فیلم برای فیلد شماره 10 (tbl_ftype)
(1-کد اضافه شونده (ID)
2- نوع 10کاراتر (ftype) )

5-بانک اجاره فیلم (tbl_lease)
(1-کد اضافه شونده (ID)
2-کد فیلم - عدد (fID)
3-تاریخ گرفتن 8 کاراکتر (tdate) منظور take date
4-تاریخ باز گرداندن 8کاراکتر (rdate) منظور return date )

6-کد یوزر ها (tbl_user)
(1-کد از نوع اضافه شونده (ID)
2-نام 20 کاراکتر (fname)
3-نام خانوادگی 30 کارکتر (lname)
4-نام کاربری 20کاراکتر (uname) منظور user name
5-رمز ورود 20 کاراکتر) (pass)
توجه تمام کدهای اضافه شونده کلید هستند.
نام نوع هارا وقت پیاده سازی میگم.
شما به سه طریق میتوانید دیتابیس های خود را بسازید :
1-ویزارد Database creaton
2-برنامه Enterprise Manager
3-دستور CREATE DATABASE
من با دومی میگم البته زیاد فرق نمیکنه
نام تمام جداول و فیلد های آن کنار انها نوشته شده لطفا برای سازگاری با یک دیگر از نام های یک سان استفاده شود.
خوب حالا چطوری اینارو پیاده سازی کنیم. :wink:
برای اینکار بهتر است اول SQL SERVER خود را run کنید.(در استارت منو Microsoft SQL Server بعد Service Manager و کلیک روی Start اگه خودش ران هست که هیچی)
بعد در استارت منو و Microsoft SQL Server روی Enterprise Manager کلیک میکنیم.
به ترتیب زیر روی گزینه ها عمل میکنیم اول MICROSOFT SQL SERVER بعد SQL SERVER GROUP بعد اسم سرور احتمالا (local wondows nt) بعد DATA BASE خوب اینجا باید دیتابیس خودمونو بسازیم وقتی باز شد شما دیتابیس های پیش فرض زیر را مشاهده میکنید :
master,model,msdb,.....

ببخشید الان دیگه دیروقته من باید برم لالا (:D) تاهمینجا داشته باشید بقیش بعدا
چون سرور ماخرابه نمیتونم همیشه به سایت سربزنم سعی میکنم روزی یک بار بیام.انشاالله بقیش فردا اگه زنده ماندیم.
اگه مشکل املایی داشت ببخشید وقت ندارم.
بازم میگم نظر بدید........
همه گی موفق باشید. :)

Mohammad S
سه شنبه 26 خرداد 1383, 14:56 عصر
-4 تلفن 10 رقم(tel)
ممکنه بعضی ها شماره موبایل بدن: پس حداقل 11 رقم (اگر نخواهیم برای تلفن های ثابت کد شهر هم وارد کنیم) :idea: حالا شاید لازم شد پس از الان کم نگیریم: 15 بهتره.

8- تاریخ خرید ازنوع کارکتر 8 تایی(18/10/83) (s_date) -> منظور shop date
کاملا اشتباه (البته می بخشید جناب Hotic) : ده 10 رقم باید باشه دو تا "/" هم داریم.

:wink:

hotice
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 00:57 صبح
سلام
یک مدت فکر میکردم کسی این تایپیک رو دنبال نمیکنه.اخه هیچ نظری نبود.
واقعا از نظرات سازنده شما خوشحال شدم اقا محمد. :wink:
چشم تغیرات اعمال میشه
برای تاریخ اگه 10تابزاریم بجای 83 باید بنویسیم 1383 شاید برای روز مبادا بدرد بخورد مثلا برای ایران 1400 به بعد. (:D)
خوشحال شدم.

Mohammad S
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 12:58 عصر
یک مدت فکر میکردم کسی این تایپیک رو دنبال نمیکنه.اخه هیچ نظری نبود.
تا جایی که وقت داشته باشم دنبال می کنم فقط منتظرم این امتحاناتم تمام بشه :shock: :mrgreen:

Sepidar
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 13:15 عصر
جسارتا فکر می‌کنم همان طول 6 برای فیلد تاریخ کفایت می‌کند. چرا که وجود // فقط به حجم جدول اضافه میکند؛ در صورتیکه میتوان در فرایندهای ویرایشی این دو اسلش را به صورت دستی اضافه کرد.

با احترام

hotice
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 14:03 عصر
سلام
طول 6 یا 10؟
اگه 6 باشه در بانک 06/10/83 به صورت زیر باید ذخیره بشه 831006 و اگر 10باشه به صورت 06/10/1383.
اما من میگم 8 تا ! 8-) مایک DB MASK EDIT خودمون مینویسیم(فقط برای یادگیری) که از کلاس BDEDIT مشتق شده باشه که کارمون رو راحت تر کنه.
پس 8 تا میگیریم چون خود ماسک ادیت / رو فیلتر میکنه در ضمن میتونیم برای تاریخ های شمسی بنویسیم. :wink:
پس 8 تا بهتره.

Mahdi_S_T
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 18:47 عصر
اگر دوستان دسترسی به کامپوننت های تاریخ شمسی آقای فراهانی داشته باشند موضوع تاریخ حل شده است و دیگر احتیاج به کارهای بعدی روی تاریخ نیست

hotice
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 19:11 عصر
سلام
استفاده از کمپوننت خوبه بشرطی که نخواهی از درونش سر در بیاوری مگه اینکه اپن سورس باشه.
چون این تاپیک فقط جنبه اموزشی داره توصیه من اینه که خودمون بسازیم.
البته نظر دوستان هم شرطه.

Mohammad S
چهارشنبه 27 خرداد 1383, 19:23 عصر
جسارتا فکر می‌کنم همان طول 6 برای فیلد تاریخ کفایت می‌کند. چرا که وجود // فقط به حجم جدول اضافه میکند؛ در صورتیکه میتوان در فرایندهای ویرایشی این دو اسلش را به صورت دستی اضافه کرد.

یعنی این دو اسلش این قدر به حجم جدول می افزاید که احتیاج به کار اضافی و شاید هم خطا در برنامه نویسی است؟ :!:
کامپوننت تاریخ آقای ربیعی مجانی است که البته با سورس هم هست. یک Mask Edit دارای تاریخ را بر روی فرم قرار می دهد.

Mahdi_S_T
پنج شنبه 28 خرداد 1383, 12:20 عصر
دوست عزیز hotice

از اینکه تلاش زیادی را در همه موارد از خود نشان می دهی ممنون :تشویق: ولی فکر می کنم این تاپیک که نامش نوشتن برنامه Client/Server بود تبدیل شد به طراحی بانک - آموزش SQL - و حالا نوشتن کامپوننت جهت تاریخ و بعدا هم خدا می داند و اگر بخواهیم اینجوری پیش برویم هیچ وقت به قسمت برنامه نویسی شبکه برنامه نمی رسیم .

البته این نظر بنده بود و حتما نظر دوستان هم شرط است :|

rambod51
پنج شنبه 28 خرداد 1383, 12:47 عصر
با سلام
من مدتی نبودم
بهتره که طراحی بانک رو ادامه بدین و بحث طراحی رو تموم کنید و بعد روی بقیه حرف بزنیم. پس روش طراحی رو کامل کنید در ضمن سعی کنید که بانکها رو داخل یک زیر شاخه درون شاخه برنامه ایجاد کنید تا منظم باشه و بتونیم سال کاری رو نیز به راحتی تعریف کنیم

hotice
پنج شنبه 28 خرداد 1383, 16:05 عصر
با عرض سلام
دوست عزیز جناب مهدی متن شما جالب بود نمی دونم چرا ولی با خوندن این متن لبخند بر روی لبانم نقش بست. :)

فکر می کنم این تاپیک که نامش نوشتن برنامه Client/Server بود تبدیل شد به طراحی بانک - آموزش SQL - و حالا نوشتن کامپوننت جهت تاریخ و بعدا هم خدا می داند و اگر بخواهیم اینجوری پیش برویم هیچ وقت به قسمت برنامه نویسی شبکه برنامه نمی رسیم .
و اما جواب :
برنامه ای که برای Client/Server انتخاب شده یک برنامه بانک اطلاعاتی هست.
برنامه بانک اطلاعاتی نیازمند طراحی دیتابیس .‌آنالیز آن وپیاده سازی می باشد.از آنجا که بانک مورد استفاده SQL SERVER بود جهت اشنایی دوستان راجع به آن کمی توضیح داده شد . وچون برنامه گروهی بود احتیاج به اظهار نظر دوستان نیز داشت.
و در مورد طراحی کمپوننت : چه اشکالی دارد که کمپوننت نویسی هم یاد بگیریم! البته دوستان گفتند که کمپوننت آماده برای منظور مورد نظر هست واحتیاجی به نوشنت آن نیست.
در کل من فکر میکنم منظور شما این بوده که از بحث اصلی خارج نشویم. چشم.
خوب بقول آقای رامبد بهتر است برویم طراحی بانک رو ادامه بدیم که بحث کلیشه ای نباشه.

سعی کنید که بانکها رو داخل یک زیر شاخه درون شاخه برنامه ایجاد کنید تا منظم باشه و بتونیم سال کاری رو نیز به راحتی تعریف کنیم
چون از SQL SERVER استفاده می شود بانک روی سرور است.
اسامی فیلد ها و هم چنین نام جداول رو مشاهده کردید.
خوب حالا میرسیم به پیاده سازی.

چطوری اینارو پیاده سازی کنیم.
برای اینکار بهتر است اول SQL SERVER خود را run کنید.(در استارت منو Microsoft SQL Server بعد Service Manager و کلیک روی Start اگه خودش ران هست که هیچی)
بعد در استارت منو و Microsoft SQL Server روی Enterprise Manager کلیک میکنیم.
به ترتیب زیر روی گزینه ها عمل میکنیم اول MICROSOFT SQL SERVER بعد SQL SERVER GROUP بعد اسم سرور احتمالا (local wondows nt) بعد DATA BASE خوب اینجا باید دیتابیس خودمونو بسازیم وقتی باز شد شما دیتابیس های پیش فرض زیر را مشاهده میکنید :
master,model,msdb,.....
برای ایجاد یک بانک جدید در صفحه سمت راست کلید سمت چپ میکنیم و NEWDATABASE را انتخاب میکنیم.
و نام آنرا FilmDataBank میگذاریم و OK.(چون نمی خواهیم برای موضوعی مثل نام بانک وقتمان گرفته شود من با اجازه دوستان یک نام اختیاری انتخاب کردم).روی علامت بعلاوه کنار نام بانک در سمت چپ کلیک میکنیم و در لیست Table را برمی گزینیم.درسمت راست لیستی از جداولی که خود SS ایجاد کرده می بینیم جداول ما کنار این جداول ایجاد میشود.
بازدن کلید سمت راست وانتخاب New Table به صفحه ایجاد جدول میرویم.چون نام جداول و نام فیلد ها مشخص است من فقط به توضیح کمی در باره نوع ها بسنده میکنم تا سریع از طراحی دیتابیس خارج شویم و به خود برنامه بپردازیم.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-نوع اضافه شونده : rowversion
{با عرض پوزش داده بالا با توجه به مساپلی که در زیر اورده شده تغیر میکند برای اینکه یک داده از نوع افزاینده یا Auto Incrementing Rowverion بسازیم که داده ما از شماره ای دلخواه شروع به افزایش کند نوع داده را int قرار میدهیم و در پایین در تب ستون ها فیلد هویت Identity را Yes (Not For Replication) میکنیم برای اینکه داده ما تکراری نشود .Identy Speed نقطه شروع را تنظیم می کنیم و برای Identy Incerment مقدار افزاینده یا مقداری که با ورود هر رکورد به این فیلد افزوده شود را نتظیم میکنیم}
2-ما برای کاراکتر از رشته با طول ثابت استفاده میکنیم بجای رشته یا طول متغیر چون کارایی را بالا میبرد.پس Char برای کاراکتر.(اگر توضیحی لازم است در خدمتم)
3-برای ارقام از Int.
4-برای پول هم Money
برای ورود به SS لازم به تعریف کاربرهست که در جدولLogin در Securityتعریف میشود. برای شروع با نام پیش فرض SA که موجود در جدول است وارد می شویم.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خوب الحمد لله از بحث دیتابیس خارج شدیم و میرویم به طراحی (User Interface) یا UI برای UI بهتیرن UIی که User Frindly باشد انتخاب میشود.
خوب اگر نظراتی در این مورد دارید مطرح کنید.

Mohammad S
پنج شنبه 28 خرداد 1383, 22:00 عصر
نوع اضافه شونده : rowversion
من از SQL Server 2000 استفاده می کنم ولی همچین چیزی ندارم! :shock:

rambod51
جمعه 29 خرداد 1383, 10:18 صبح
سلام
لازم به ذکر است که اگر از sql desktop استفاده می کنید موضوع یه کمی فرق داره ولی اگر از نسخه پرسنال استفاده می کنید همینطوریه که دوست عزیز گفتند

Mohammad S
جمعه 29 خرداد 1383, 13:32 عصر
لازم به ذکر است که اگر از sql desktop استفاده می کنید موضوع یه کمی فرق داره ولی اگر از نسخه پرسنال استفاده می کنید همینطوریه که دوست عزیز گفتند
رامبود خان مطلب شما ایهام داره
مخاطب شما من هستم یا جناب Hotic. اگر منظورتان من هستم که من از نسخه Personal استفاده می کنم و مطلبی که در بالا ذکر کردم را ندارم :?

مهدی کرامتی
جمعه 29 خرداد 1383, 16:35 عصر
ببخشید، شما چرا مسئله رو از آخر به اول حل میکنید؟

بهتر نیست اول معماری Client/Server و نحوه برقراری ارتباط بین اونها از طریق TCP/IP رو شرح بدید و برای شرکت کنندگان جا بندازید، بعد برید سر پیاده سازی؟

چند تا مثال برای برقراری ارتباط بین دو برنامه Client و Server و تبادل داده‌ها بین اونها میتونه تمرین خوبی باشه.

hotice
شنبه 30 خرداد 1383, 17:13 عصر
باسلام خدمت دوستان
باعرض پوزش به خاطر اینکه توضیحاتی راجع به نوع rowversion ندادم واینکه جواب دیر شد.
وهمچنین تشکر از اقای جزایری عزیز بابت تماسشان.
اما تایپ rowversion :
نام جدید نوع داده timestamp بوده که هنوز توسط SS پشتی بانی می شود و با استاندارد ANSI SQL-99 بکار میرود
با هربار ورود یک رکورد جدید فیلد RV <span dir=ltr>(rowversion)</span> بطور خودکار اضافه میشود.و اگر سطری بروز رسانی شود RV نیز بطور خودکار بروز رسانی میشود.
این نوع داده مقداری یکتا و قابل بروز رسانی خودکار توسط SS ایجاد میکند.
توجه هر سطر فقط میتواند یک ستون RV داشته باشد.
با توجه به اینکه شاید این نوع داده بدرد ما نخورد (البته در این برنامه) ما نوع داده را عوض میکنیم.
یک داده دیگر با int قابل اضا فه شدن میسازیم توضیحات را من در تاپیک با لایی عوض کردم توجه فرمایید با بالا کنار row version .

بهتر نیست اول معماری Client/Server و نحوه برقراری ارتباط بین اونها از طریق TCP/IP رو شرح بدید و برای شرکت کنندگان جا بندازید، بعد برید سر پیاده سازی؟
بسیار عالی.
ابتدا با عرض پوزش برای اینکه شاید مطالب زیر جامع و کامل نباشند اما در هرحال بنا به فرموده مدیر سایت ما باید در ابتدا معماری رو بگیم.
من توضیحات رو کم میکنم و مستقیما به خود مطلب می پردازم.(البته شاید جامع تر ان را در فروم شبکه بتوانید پیداکنید)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ما انسانها روشهای برقراری زیادی با یکدیگر داریم صحبت کردن مستقیم / نامه / تلفن / تلوزیون / بیسیم / وغیره......
اگر توجه کرده باشید در هریک ا این ارتباط ها استاندار خاصی را مشاهده میکنید.مثلا در تلوزیون ارتباط یک طرفه است.در بیسیم ارتباط دوطرفه غیر همزمان (یکی صحبت میکند ویکی گوش میکند و برعکس).
در دنیای کامپیوتر ها هم این ماشین ها برای ارتباط با یک دیگر از قوانینی پیروی میکنند که به انها پروتکل می گویند.
این پروتکل ها در جاهای مختلف شبکه کامپوتری وجود دارد.حتی خود پروتکل ها شامل پروتکل های نیز میتوانند باشند.
در اینترنت و بعضی از شبکه های متداول <span dir=ltr>LAN(Local Area Network)</span> و یا بعضا بزرگتر از پروتکلی با نام TCP/IP استفاده میکننید که این خود دو پروتکل مجزااست که با هم استفاده میشوند.
<span dir=ltr>TCP (Transmission control Protocols)</span> :که به آن پروتکل انتقال داده گفته میشود پروتکلی است که بسته های ارسالی در شبکه را با اطمینان بالا ارسال میکند.در این پروتکل قبل از اینکه بسته ای ازسال شود باید بین منبع و مقصد یک ارتباط غیر فیزیکی برقرار شود که فرستنده از وجود منبع اطمینان لازم را داشته باشد. TCP با هر بسته یک شماره سریال اختصاص میدهد که در مقصد این شماره ها مورد بازبینی قرار میگیرد که از دریافت صحیح بسته ها اطمینان حاصل شود.
این پروتکل برخلاف پروتکل ISO که هفت لایه هست دارای 4 لایه میباشد.(لازم به توضیح بیشتری راجع به این پروتکل هست ؟)
<span dir=ltr>IP(Internet Protocols)</span> : پروتکلی برای صدور بسته های اطلاعاتی و مسیر دهی بسته ها از فرستنده به گیرنده است.در حال حاضر از پروتکل IPv4 برای ادرس دهی استفاده می شود.
همانطوری خانه های ما دارای نشانی است و دارای کد 10 رقمی پستی نامه ها وبسته های ار سالی از طرف دوستان به این ادرس می آید و اگر این ادرس نبود شاید ما خود نیز خانه خود را گم میکردیم.IP نیز نقش ادرس دهی بر عهده دارد.
در حال حاضر IP عددی 32 بیتی است که برای راحتی به چهار قسمت تقسیم شده که هر قسمت از 0 تا 255 متغیر است ومثلا 125.12.33.128 یک ادرس است.ادرس ها دارای کلاس های A / B / C / D /E هستند.
برای اینکه بفهمید ادرس کامپیوتر شما در اینتر نت چیست در RUN کامپیوتر خود دستور Command را تایپ کرده تا به صفحه داس بروید.وسپس IPCONFIG را تایپ کرده و اینتر کنید.
اما برنا مه های Client/Server (سرویس دهنده / سرویس گیرنده) :
یک مدا C/S دو کامپیوتر میباشند که با یکدیگر برای انجام یک کار همکاری می کنند.یک کامپیوتر سرویس گیرنده اطلاعات مورد نیاز خود را از کامپیوتر سرویس دهنده تقاضا میکند.کامپیوتر سرویس دهنده اطلاعات مورد نیاز را به کامپیوتر سرویس گیرنده برمیگرداند.
اینترنت بر روی مدا C/S کار میکند.
شاید شما از خود سوال کنید که وقتی بسته اطلاعاتی به کامپیوتر من برسد چگونه سیستم عامل باید بداند که این بسته متعلق به چه برناما ای هست.شاید همزمان چندین برنامه با اینتر نت کار میکند.
برای رفع این مشکل به هر برنامه یک عدد به نام پورت(Port) اختصاص داده می شود و بسته هایی که به کامپیوتر میرسد علاوه بر ادرس IP دارای پورت برنامه نیز میباشند.مثلا پورت HTTP 80 است.موقع نصب SS اگر یادتان باشد عدد پیش فرضی را بعنوان پورت نشان داد که می توانستیم تغیر بدهیم.در زیر تعدادی از پورت های استاندارد را اورده ام.
پورت/ نام پروسه
1 / TCPMUX
5 / RJE
7 / ECHO
11 / USERS
53 / DOMAIN
101 / HOSTNAMENIC
110 / POP3
1433,1434 / SQL SERVER
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
نمیدانم توضیحات کافی است یا نه؟
برنامه ما یک برنامه C/S است .داده های ما در سرور توی برنامه SS است و برنامه ما با این برنامه در ارتباط است و درخواسهایی برای لیست گیری ذخیره سازی و... دارد که SS به این درخواست ها پاسخ میدهد.
برای طراحی Inter Face می توانید از مقاله جناب مرندی کمک بگیرید.
http://www.barnamenevis.org/forum/viewtopic.php?t=5701
اگر اشتباه تایپی داشت ببخشید وقت دیباگ نداشتم.
در اخر موفق باشید. :)

A.VAHID
شنبه 30 خرداد 1383, 20:46 عصر
بچه ها سلام
-من الآن چند وقت میباشد که در حال برنامه نویسی تحت شبکه هستم و حاضر به پاسخگوئی به تمامی سؤالات شما در حد توانم خواهم بود
-در ابتدای کار بهتر است دیتا بین Microsoft SQR server 2000 را بر روی کامپیوتر خود نصب فرمائید
-سپس برنامه Enterprise Manager را اجرا نمائید
-در صورتی که در ابتدای نصب کامل و کامپیوتر خود را هر سرور و هم کلاینت نصب کرده باشید یک سرور را به نام کامپیوتر خود مشاهده خواهید نمود
-اگر آن را باز نمائید چند عدد دیتا بیس نیز مشاهد خواهید کرد
-شما میتوانید با زدن کلید سمت راست موس خود یک دیتابیس جدید به نام دلخواه خود بسازید
-پس از آن جداول برنامه خود را در قسمت جدول(Table)بسازید
-پیشنهاد میشود یک فیلد همیشه از نوع عدد بعنوان کلید جداولتان در نظر بگیرید و آن را از قسمت پائین بصورت آیدنتیتی تعیین کنید
-وقتی تمامی جداولتان تعریف شد میتوانید در قسمت دیاگرام جدولهایتان را به هم مرتبط ساخته و یک بانک یک پارچه داشته باشید
- به قسمت Sequrity رفته و یک کاربر تعریف کنید و قابل دسترس به بانک خودتان و آن را Qwner قرار دهید امید وارم با کمی سعی و تلاش و سماجت این مراحل را بتوانید انجام دهید
-این قدم اول بوده و مهمترین قسمت میباشد و در صورتی که بانکتان درست طراحی و ساخته شده باشد مطمئن باشید برنامه خوبی خواهید داشت
- در قسمت بعدی باید برنامه Database Desktop را که از زیر برنامه های دلفی میباشد اجرا نمائید و یک آلیاس تعریف کنید
-برای این کار به منوی Tools رفته و برنام Alias Manager را اجرا نمائید
- کلید New را فشار دهید
- یک نام را در قسمت Database alias وارد نمائید
- Driver Type را MsSql انتخاب نمائید
-Data Base را نامی که در Sql تعریف کرده بگذارید
- Server Name نیز نام سروری که گفتم میباشد که معمولا اگر شما انتخاب نکنید اس کیو ال نام کامپییوتر شما را انتخاب میکند
- نام کاربری که در اس کیو ال تعریف کرده اید را وارد کنید و کلید Ok را بزنید
- مجددا وارد Alias M. شوید و رمز عبور را وارد کنید اگر مراحل قبلی صحیح انجام شده باشد باز زدن کلید Connect باید به بانگتان متصل شوید
- در صورتی که تا اینجا موفق شدید به من اطلاع دهید تا من ادامه کار را تا آنجا که در توان و وقتم میباشد توضیح دهم
- در صورت مبهم بودن بعضی موارد و نیاز به توضیحات اضافه خوشحال خواهم شد که به من بگوئید

با تقدیم احترام
ع . و

Mahdi_S_T
یک شنبه 31 خرداد 1383, 18:43 عصر
از این دوست عزیز که به گروه ما وارد شدند تشکر می کنم . ظاهرا در ابتدا که دست پر آمدند.

در ادامه بحث من هم نحوه اتصال Client به Server ( ویندوز 2000) را توضیح میدهم :

پس از اجرای Enterprise Manager بر روی SQL Server Group کلیک راست کرده و گزینه New Sql Server Registrntion انتخاب نمایید وسپس Next و در پنچره بعدی در Available Server نام سرور SQL خود را که در ویندوز 2000 نصب کرده اید وارد کنید و Add و سپس Next را انتخاب کنید. در پنجره بعدی در مورد UserName سوال می شود که آیا از username ویندوز استفاده کند و یا از username خود SQL Server استفاده کند( گزینه دوم را انتخاب کنید) و Next کنید. حال LoginName و Password را وارد کنید و سپس Next و در پایان Finish را انتخاب کنید و سپس شروع می کند به متصل شدن به سرور .

موفق باشید.

A.VAHID
یک شنبه 31 خرداد 1383, 19:33 عصر
با عرض سلام مجدد
دوست عزیز از اینکه نوشته من را کامل کردی خیلی خیلی متشکرم
من امروز یک موضوعی را در مورد استفاده از برنامه نویسی C/S دنبال کردم و آن اینکه بهتر است از BDE استفاده شود و یا اینکه مستقیما به سرور متصل شویم (ADO)
اگر نیاز به توضیح بیشتر در این مورد میباشد بگوئید تا توضیح دهم

درکل اگر از BDE استفاده شود ما میتوانیم در فرمها یک سرور مجازی تعریف و جداولمان را به آن متصل کنیم و کلیه مسائل اتصال را به آن بسپاریم که انعطاف برنامه ما بیشتر خواهد بود چون در Database desktop آلیاسی تعریف میکنیم که میتوانیم نام سرور و دیتا بیس را یک جا تغییر دهیم و در کلیه برنامه ما استفاده شود

ولی اگر مستقیم و از طریق ADO برنامه نویسی کنیم مشکل این است که تمامی تنظیماتمان را باید در متن برنامه انجام داده و همیشه نام سرور و دیتا بیس ما باید یکی باشد و در صورتی که نیاز به تعویض سرور داشته باشیم باید در تمام متن برنامه تغیییر دهیم

در صورتی که کسی اطلاعات بیشتری در مورد ADO دارد خواهشمند است توضیح دهد
البته در اتصال دوم سرعت برنامه بطور قابل ملاحظه ای بالا تر خواهد بود ولی من در شرکتی کار میکنم که شرکت همکاران سیستم نرم افزار مالی خود را از روش BDE با دلفی و اس کیو الی پیاده سازی کرده است و در حدود 60 نفر کاربر مستقیم و مداوم دارد و سرعتش هم رضایت بخش است

با تشکر
منتظر نظرات دیگر دوستان هستم
ع.و

rambod51
جمعه 05 تیر 1383, 12:09 عصر
سلام به بد قولها
انگار دیگه کسی به این تاپیک سر نمی زنه

Mahdi_S_T
شنبه 06 تیر 1383, 16:58 عصر
دوست عزیز rambod51

اگر لطف کنی و بر روی همین برنامه ای که دوستان زحمت طراحی بانک های آن را کشیدن اینکار را انجام بدی خیلی عالی می شود چون احتمال دارد دوباره چند تاپیک به تصمیم گیری بگذرد و وقتی به برنامه نویسی شبکه ای آن برسد باز دوستان جا بزنند ( البته این نظر من است )

A.VAHID
شنبه 06 تیر 1383, 19:05 عصر
با سلام
امید وارم همگی دوستان تا اینجای مطالب گفته شده توسط دوستان دیگر و من مشکلی نداشته باشند

در ادامه کار

پیشنهاد میشود در فرم اصلی منوهای برنامه خود را بسازید و برای اینکه حجم برنامه شما بزرگ نشود برنامه های جانبی و گزارشات برنامه را بصورت Pakge ساخته و در برنامه استفاده کنید که این مسئله اولاً باعث کوچک شدن فایل اجرائی خواهد شد و ثانیاً خیلی راحتتر میتوانید یک پروژه را عیب یابی و پشتیبانی نمایید

خوب بریم سر اصل مطلب

یک فرم از نوع Data Madule بسازید
از منوی BDE آیکون Database را انتخاب و بر روی فرم قرار دهید
دو بار بر روی آن کلیک نمائید
آلیاسی را که در Desktop تعریف کردید در اینجا انتخاب نمائید
یک نام با معنی نیز انتخاب کنید مثلاً DataBaseMain
Login Prompt را غیر فعال کنید تا زمان اجرای برنامه یوزر و پسوورد نخواهد
کلید Default را بزنید
به غیر از Password و User name همگی را حذف نمائید
جلوی User Name نام کاربری را که در دیتا بیستان در SQL تعریف کرده اید بنویسید
جلوی Password رمز عبور را بنویسید
حال کلید Ok را بزنید
حالا شما یک دیتا بیس میانجی خواهید داشت
برای تست Connected را True کنید باید جواب دهد
حال اولی Table خود را در فرم قرار داده و DataBase Name آنرا این دیتا بیس قرار دهید
Tabe خود را انتخاب کنید
باید با True کردن Active راحت فایل باز شود
ما بقی کار مثل کار کردن با بانک Paradax میباشد و هیچ فرقی نمیکند

در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتری مبیاشد در خدمت هستم

A.VAHID
شنبه 06 تیر 1383, 19:16 عصر
راستی صحبت از استفاده از Pakage شد
این موضوع خیلی ساده است
شما میتوانید در قسمت New نوع Pakage را انتخاب کنید
حال هر فرمی که میخواهید در بالای آن اضافه کرده(قسمت Contains) و کلیه کارها مانند برنامه اصلی انجام دهید
اگر فرمی را قبلا ساخته اید توسط Add اضافه و اگر فرمی را نمیخواهید در این پکیج باشد توسط Remove حذف کنید
اگر از پکیجهای دیگری که خود نوشته اید میخواهید استفاده کنید در قسمت Requires اضافه کنید و یونیت آن را در برنامه خود Uses نمائید(قابل توجه است که باید فایل BPL را در این قسمت اضافه کنید و سورس برنامه را)
در قسمت Options مسیر خروجی فایل خود را که پسوند BPL دارد را کنار برنامه اجرائی خود قرار دهید
حال پس از ساختن پکیج خود آن را کمپایل نمائید تا یک فایل ساخته شود

حالا در برنامه اصلی خود در قسمت Options وارد شده و برگه Pakages را انتخاب نمائید

Build With Runtime .... را کلیک کرده و با زدن کلید Add سورس فایل Pakege که خود ساخته اید را به آن اضافه نمائید

حال میتوانید مانند حالتی که یک یونیت به پروژه شما اتصال دارد یونیتهای داخل Pakage را Uses کرده و از آن به راحتی استفاده کنید

در صورتی که نیاز به توضیحات بیشتر میباشد من در خدمت خواهم بود

با تشکر
ع.و

A.VAHID
شنبه 06 تیر 1383, 19:21 عصر
اگر اجازه دهید حالا مشکل خودم را مطرح کنم

من SQL را بر روی یک کامپیوتر که ویندوز XP بر روی آن میباشد نصب کرده ام و توسط دو کابل یک به یک دو کامپیوتر را به دو کارت شبکه که بر روی این کامپیوتر نصب است متصل کرده ام و برنامه ای که نوشته ام بر روی سه کامپیوتر و حتی سرور کار میکند حال زمانی که کامپیوتری که بصورت سرور است زیاد برنامه کار کند و زیاد از منوهای آن استفاده شود کم کم سرعت برنامه پائین مییاید و نمیدانم اگر نخواهم یک کامپیوتر را جدا کنم به بصورت سرور در نیاورم چگونه میشود این مشکل را حل کنم و سرعتم پائین نیاید.
با تشکر
ع.و

یاسر احسانی
یک شنبه 07 تیر 1383, 00:33 صبح
بچه ها همه توجه :::::::::::::::::::::::!!!!!!!!!!!!!!!!!

من یه برنامه مالتی مدیا آموزش دلفی دارم که تمام مشکلاتی که داریم به طور تمام و کمال حل میکنه 8)

اگه مخواین بهم ایمیل بزنین .. صددرصد پشیمون نمیشین .

آنجا براراتون میکم سرفصلاش چیه . :gift:

hotice
یک شنبه 07 تیر 1383, 01:06 صبح
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان
در ابتدا توضیحی برا ین که بد قولی خودم رو یک جوری توجیح کنم بدم! { به صلاح دید توسط خودم حذف شد}
و با عرض سلام خدمت دوست جدید A.VAHID .
توجه ایشون رو به چند نکته کوچک جلب کنم.
در ابتدا از توضیحاتی که داده اید شخصا تشکر میکنم. :تشویق: :flower:
شما با معلوماتی که دارید خیلی می توانید برای ما واین بحث که دوستان شروع کردند مفید باشید.
و بعد اینکه این یک تاپیک آموزشی است اگر به صفحات قبل رجوع کرده باشید خواهید دید که تاحدی که توانسته ایم تمام نکات ریز و درشت کارها را که یک کار بر مبتدی (مثل من) به آن نیاز دارد توضیح داده ایم.
برای اینکه تما کسانی که از این تاپیک استفاده می کنند برنامه هایشان مثل هم باشد که اگر کسی به مشکلی برخورد کرد دیگران سریع به جستجوی راه حل بگردند (همانطور که اگر دیده باشید ما از نام های یکسانی استفاده میکنیم).
اگر بحثی احتیاج به نظر سنجی داشته باشد برای هماهنگی دیگران چند روز(معین) انرا به نظر رای میگذاریم.

در آخر اینکه این یک تاپیک عمومی است.

وبعد ............برگردیم برسر بحث خودمان.
برای یاد اوری دوستام بعضی از قسمت ها را یاد اوری میکنم.
1-هدف : برنامه کوچک برای یادگیری کلاینت سرور(ازنوع دیتابیسی)
2-برنامه : کلوپ ویدپویی.
3-بانک : SQL SERVER.
4-جداول و فیلد ها : در صفحات قبل تعریف شده اند.
5-مر حله بعد.........

از شما دوستان سوال می کنم مرحله بعد از تعریف نیازمندی ها-طراحی و پیاده سازی بانک اطلاعاتی یک برنامه چیست؟
خوب اگر جواب شما نوشتن خود برنامه باشد در این مرحله چه چیزی را باید درنظر بگبریم؟
خود برنامه باید چگونه نوشته شود از کجا...............
مایک بانک اطلاعاتی که جداول و فیلد ها رو در ان طراحی و پیاده سازی کرده ایم آماده و دم دست داریم.حالا چکار باید بکنیم.
توجه منظورم غلط دریافت نکنید. ببینید منظورم در این تاپیک اموزشی است.شاید اگر برنامه را خودمان مینوشتیم از چیر خاصی پیروی نمیکردیم(همانطور که معمولا پیروی نمیکنیم)
به نظر بنده استاندارد نویسی. استاندارد سازی.و استاندارد پیشرفتن است.خوب فکر کنید من شما و تمام کسانی که از این تاپیک استفاده میکنیم و از آن چیز یاد میگیریم مثل یک تیم برنامه نویسی میمونیم.بله یک تیم.فکرش را بکنید اگر در تیم فوتبال هربازکنی برای خودش بازی کند چه میشود(حذف المان.انگلیس.فرانسه.ایتالی و...).
حرج و مرج : دقیقا کلمه مقابل نظم .
ببینید من نظر شما را نمیدانم ولی نظر من این است که کارها را بانظم خاصی پیش ببریم.
مراحل خود را مشخص کنیم که اگر یک روزی کسی خواست از این تاپیک استفاده کند راحت بتواند و قدم به قدم پیش برود.
من از استید میخواهم(البته بعنوان کسی که از این تاپیک چیز یاد میگیرد) که قبل ازاین که به بحث ارتباط دلفی با دیتابیس را بگویند بیاییم روالی را برای خود پیاده کنیم که همه پسند باشد.که وقتی کاربری می آید گیج نشود(شاید این بحث را بعد از اتمام به عنوان یک مقله اموزشی البته با غلط گیری در بخش مقالات بیاوریم).
خوب اگر دوستان روالی را در نظر دارند بگویند ما هم استفاده میکنیم.(برای درک بهتر هدف این تاپیک خود را کسی فرض کنید که می خواهد در یک کلاس قدم به قدم شاگردان را با برنامه نویسی کلاینت سرور اشناکند)
در اخر ..............
موفق با شید. :)

hotice
دوشنبه 08 تیر 1383, 14:32 عصر
سلام به دوستان
من منتظر موندم کسی پاسخ نداد به سوالم.
به زودی اگه کسی جواب نده من طراحی Interface رو میگم.

rambod51
سه شنبه 09 تیر 1383, 11:24 صبح
زودتر شروع کنید

Mohammad S
سه شنبه 09 تیر 1383, 13:56 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز
امیدوارم که این تاپیک هر چه زودتر به اتمام برسد.
علت نبودن من امتحانات دانشگاه بود که بحمدالله تمام شد. :oops:
برای طراحی فرم ها، طرحی که من پیشنهاد می کنم و البته آن هم به پیشنهاد آقای وکیلی (Javan_Soft) می باشد این است که برای هر بخش دو فرم طراحی شود. یکی برای نمایش اطلاعات و دیگری برای کارهایی نظیر New, Edit, Delete. یعنی مثلا در فرمی که مربوط به ثبت اطلاعات مشتریان می باشد، در فرم اول یک گرید قرار دهیم که اطلاعات را به صورت جدولی نمایش دهد و کلیدهایی در همین فرم باشد برای ویرایش، جدید، حذف و یا جستجو. سپس با کلیک بر روی هر یک از کلید ها فرم دیگری ظاهر شود که اطلاعات جدید را ویرایشی را در Editها، ComboBoxها و ... نمایش دهد.
ضمنا بانک اطلاعاتی را در یک DataModule برقرار می کنیم (از جمله کانکش ها، DataSetها و ...)
و یک مطلب دیگر، به نظر من باید یک نفر مسوول طراحی باشد یعنی این شخص یک طراحی از فرم ها را انجام دهد، و در واقع برنامه نویس او باشد. در این تاپیک هم هر کس نظر خاصی دارد نوشته و در صورت توافق، در طراحی و کدنویسی اعمال می شود و بعد از انجام هر مرحله (هر چند کوتاه) فایلهای برنامه را در اینجا قرار دهد تا دیگران آن را دانلود کرده و اشکلات احتمالی را بیابند. و برای اینکه چندان هم از حجم سایت گرفته نشود فقط 2 یا 3 نسخه از مراحل مختلف برنامه نگه داری شود و نسخه های قدیمی تر که مشکل داشت پاک شود.
موفق باشید و ان شاء الله که هر چه زودتر این تاپیک به پایان برسد. 8)

hotice
جمعه 12 تیر 1383, 00:32 صبح
با عرض سلام خدمت دوستان
من هم خیلی دوست دارم این تاپیک هرچه زود تر تمام شود.
خوب میرسیم سر طراحی فرم.من در باره طراحی فرم ها نظر خاصی دارم البته شخصی است.
در طراحی فرم ها بایدچند چیز را در نظر بگبریم اول انکه در ایران اکثر افراد یا کامپیوتر بلد نیستند یا در حد کم از کامپیوتر سردرمی آورند{البته با این طرح اموزش فراگیر ICDL برای اداره جات خیلی بهتر میشود} .حتی بعضی از افرادی که باکامپیوتر کار میکنند قدرت کار با موس را ندارند و باصفحه کلید کارمیکنند.
{تجربه شخصی} من بشخصه دیده ام که افراد با صفحه کلید راحت تر کار میکنند تا با موس.
استفاده از رنگ های بصورت غیر معمول و همچنین استفاده ناصحیح از عکس ها و ایکن ها باعث ناراحتی کاربر وخستگی ان میشود.
هیچ فکر کرده اید که چرا ویندوز با این همه گستردگی ان از رنگهای کمی استفاده کرده {فکر میکنم در حدود 16 رنگ}.
فرم ها و کلید ها باید گویای آن چیزی باشد که به آن عمل میکند.کابران فرمی را میپسنددن که بیشترین نیاز آنها را براورده سازد.یعنی اعمالی مثل حذف درج چاپ دیدن نتایج گزارشات جستجو و .... را برای انها فراهم سازد.کاربران از منو های زیادی فرم های جورواجور و ابزار های غیر متعارف دچار سردرگمی میشوند.
کاربرانی که کامپیوتر را در حد معمول بلد هستند هم انتظار دارند که فرم ها مشابه چیز هایی باشد که قبلا دیده اند و کلید ها همانگونه عمل کنند که انتظار دارند مثلا کلیدی که عکس ضربدر قرمز دارد برای چاپ نباشد.
قبل از هر چیزی من دو مثال از طراحی فرم خوب و بد را میزنم.
من اداره ای را میشناسم که برای قسمت حقوق و دست مزد خود نرم افزار ری از شزکت X خرایداری کردند.
نرم افزار فوق دارای امکانات بسیار جالب وزیادی بود .اعتراف میکنم که قابلیت های این نرم افزار در حد بسیار بالایی است.من چنین قابلیت هایی را در کمتر نرم افزار های داخلی دیده ام .امکاناتی مثل رپورت آزاد .خروجی به اکثر فرمت های نرم افزار های خارجی و بانک های اطلاعاتی.ونرم افزار افیس وغیره......Auto database build بنا به نیاز.وقابلیت هایی که گفتن آن در اینجا هم وقت من را میگیرد هم حوصله شما را سر می برد.
اما این برنامه که چند ملیون تومان بابت ان خرج شده بود و بعد از 3 ماه روی کار آمدن تصمیم به تعویض آن گرفتن برای اینکه برای کار با آن احتیاج به یک متخصص نرم افزار داشت و فرد عادی نمی توانست با آن کار کند.این برنامه دارای n تا منو و هر منو دارای m تا زیر منو بود و دارای n*m تا فرم عجیب و غریب بود.نظر من این است که این برنامه را راحت میتوانستند طراحی کنند.
من برای یکی از بانک ها دو برنامه نوشته ام که هنوز بعد از گذشت مدت ها با اون کار میکنند.جالب است کاربرانی که با ان کار میکردند تقربا اولین باری بود که با کامپیوتر کار میکردند بعد از چیزی حدود 2روز تقریبا به نرم افزار مسلط شدند وکاربا ان را یاد گرفتند.{خوب دیگه تعریف از خود بسه}
من بعلت کار روی پروژه ای نمیتوانم زیاد به این تاپیک سربزنم .من پیشنها میکنم که یکی از دوستان که وقت آزاد تری دارن اینترفیس برنامه را طراحی کند و در اختیار بقیه قرار دهد.برای اینکار بهتر است که برای هر کلید واشیاء دیگر نام های متناسب با کار انها انتخاب شوند وبرای فرم ها نیز هم چنین.من از اقای Mohammad S میخواهم که زحمت این کار را بکشد.
راستی برای فونت من پیشنهاد میکنم که از فنت Arabic Transparent استفاده شود که پژچگ را ساپورت میکند.
برای فرم ها از بشوند frm برای کلید ها از btn و.......استفاده شود.
بعد از طراحی فرم توضیحی کامل راجع به عمل کرد فرم و کارهایی که انجام داده اند بدهند.فعلا از گذاشتن کامپوننت های دیتابیس روی فرم خودداری کنید. فرم را به راحت ترین شکل و کاربر پسند ترین شکل طراحی کنید و سعی کنید که تما ابزار مورد نیاز درون فرم باشد.Add.Delete .Cancle.new.save.search.sort. و هرچیز که میدانید باعث راحتی کاربر میشود.

Mohammad S
جمعه 12 تیر 1383, 00:39 صبح
من از اقای Mohammad S میخواهم که زحمت این کار را بکشد.
جالب اینجاست که من هم درگیر یک پروژه هستم و می خواستم این کار را به شما واگذار کنم! :lol: و متاسفانه کمبود وقت هم دارم. :roll:

hotice
جمعه 12 تیر 1383, 01:14 صبح
سلام اقا محمد
پس یکی دیگه اینکار رو انجام بده.لطفا
یا اینکه صبر کنید بعد از چند روز خودم این کار رو انجام میدم.
موفق باشی. :)

A.VAHID
شنبه 20 تیر 1383, 19:33 عصر
با عرض سلام خدمت کلیه دوستان
همانگونه که میبینید ظاهراً کسی دیگر این پروژه را دنبال نمیکند و اگر هم دنبال میکند خواننده است
بهر حال من پیشنهاد میکنم کسانی دوست دارند بیشتر کار کنند و اشکالاتشان رفع شود خودشان یک پروژه بسته نیاز و علاقه خودشان انتخاب کنند و طراحی و پیاده نمایند چون فرق نمیکند که سیستم بانک فیلم باشد و یا کتابخانه و یا داروخانه اساس کار همه آنها یکی است و فقط برچست فرمها و نام فیلدها تغییر خواهد کرد لذا خواهشمند است تمامی دوستانی که احساس میکنند که نیاز به ادامه همکاری میباشد خود یک پروژه را در نظر بگیرند و طراحی و پیاده سازی نمایند و هر کجا که به مشکلی خوردند در همین قسمت ذکر کنند تا من و دیگر دوستان کمکهای لازم را بکنیم
فکر میکنم اگر از این روش استفاده کنیم زودتر به جواب خواهیم رسید
همانطور که میدانید کمتر ما ایرانیها کار گروهی میتوانیم بکنیم و در کارهای انفرادی موفقتر هستیم(البته این نظر من است و امیدوارم جسارت به کسی نباشد)
به هر حال من در خدمت هستم

rambod51
سه شنبه 23 تیر 1383, 13:18 عصر
من این فرم رو به عنوان نمون تهیه کردم که دیگه برنامه شروع بشه و بشه روی اون بحث کرد .
کم و زیاد اون اعلام کنید تا ادامه بدیم

A.VAHID
سه شنبه 23 تیر 1383, 20:20 عصر
فرم شما را چگونه میتوان دید

rambod51
چهارشنبه 24 تیر 1383, 07:20 صبح
با سلام خدمت دوستان
متاسفانه این سایت اجازه ارسال بیش از 2 مگابایت را به کاربران نمی دهد و من ظرفیتم پر شده به همین دلیل فرم طراحی شده را نتوانستم ارسال نمایم از راه چاره ای است ذکر نمایید تا استفاده شود

A.VAHID
پنج شنبه 25 تیر 1383, 19:17 عصر
با نرم افزار WinZip آنرا فشرده کنید فایلش بسیار کوچک خواهد شد

Mahdi_S_T
جمعه 26 تیر 1383, 09:46 صبح
اگر بشود در سایتی دیگر بگذارید تا دانلود نماییم :P

Developer Programmer
جمعه 26 تیر 1383, 19:37 عصر
جناب hotice عزیز از شما و همه دوستان عزیزپوزش میخوام که در بحث دخالت میکنم :oops:
جسارتا چند نکته به ذهنم اومد که اگه حمل بر بی ادبی نباشد در زیر ذکر میکنم :!:
1) تخفیف ! می دونید که برای فامیلها و آشنایان مبلغی کمتر از آنچه برای سایرین منظور میشود اخذ میگردد
2) جریمه ! به ازای تاخیر و یا آسیب رساندن به فیلم
3) اگر برای چندمین بار است که مشترک به فیلم آسیب میرساند یا مثلا دیرکرد دارد در اینصورت بفرض تا 2 هفته فیلمی کرایه داده نمی شود
3) بهتر بود در جدول فیلمها فیلدی هم در مورد اینکه فیلم اورجینال است یا کپی ذکر شود
4) میدونید که هیچ کلوپی فقط یک فیلم را نگهداری نمیکند یه این معنی که از یک فیلم میتواند تعداد متفاوتی داشته باشد
که در این صورت .... برنامه در هر بار کرایه فیلم یک واحد از کل موجودیهای یک فیلم کم میکند
5) مشترک ها چیزی را به ودیعه نمیگذارند بلکه پس از آوردن فیلم فقط پول میدهند
6) غیر مشترکها (رهگذرهای خیابانی) ممکن است پول نقد بگذارن یا حتی گواهینامه
7) معمولا از غیز مشترکها پول بیشتری اخذ میگردد
8) با این حساب بهتر بود یک جدول هم برای غیرمشترک ها در نظر گرفته میشد! :!: اینطوری افزونگی هم به حداقل میرسد :roll:
--------------
در پایان از دوستان خواهش میکنم از کش دادن بی خودی بحث خود داری کنن و اینقدر off-topic نفرستن
با تشکر از همه دوستان و یاوران استاد

hotice
یک شنبه 28 تیر 1383, 10:04 صبح
با عرض سلام خدمت تمامی دوستان
از Afshin_Zavar بسیار متشکرم از پیشنهادهایشان اگر کمی قبل تر این پیش انهاد ها را می دادید میشود توی دیتابیس جاشون داد.بعلت طراحی دیتابیس برگشت بعقب باعث رکود دباره این تاپیک میشود به همین علت نمیتوانیم انرا در دیتابیس جادهیم.
راجع فرم هم که دوست عزیزم جناب rambod51 زحمتش راکشیده اند.اگر با مدیر سایت هماهنگ کنید میتوانید انرا درون همین تاپیک بگذارید.درضمن مقدار آن مگر چند کیلو بایت است؟ چند فرم مگر طراحی کرده اید؟ شاید فاید های اضافی همراه برنامه است.
دوست عزیز rambod51 بعد گذاشتن برنامه درون تاپیک یک توضیح کلی راجه به نام ابجکتها و خود Interface برنامه بدید.
راستی از چه فنتی استفاده کردید.

rambod51
دوشنبه 29 تیر 1383, 13:10 عصر
با سلام خدمت دوستان عزیز
اندازه برنامه 300 کیلو بایت می باشه ولی متاسفانه ظرفیت ارسال من تموم شده و سایت اجازه ارسال به من نمی دهد
و پیغام ظرفیت ارسال شما 2 مگابایت می باشد صادر می شود . یعنی اینکه من قبلا از این ظرفیت استفاده نموده و دیگر اجازه ارسال از طرف سایت به من نمی دهند.
اگه مدیر سایت این مشکل رو حل کنه بنده در خدمت شما عزیزان هستم
در ضمن من یه سری کامپوننت برای مدیر سایت ارسال کردم تا برای شما دوستان در سایت قرار دهد اما تا حالا انجام نشده

Developer Programmer
دوشنبه 29 تیر 1383, 13:36 عصر
سلام
من یه چیزی رو نمیفهمم
اگه قراره برای غیر عضوها فقط کد ثابتی اختصاص بدین پس اطلاعاتی مثل نام رو کجا ذخیره میکنین؟ تو جدول مشترکین؟
جریمه تخریب یا آسیب یا دزدی را چطور وارد میکنین؟ تو قیمت از جدول امانات؟
:!: :!: :!:

golabi
دوشنبه 29 تیر 1383, 14:57 عصر
با سلام خدمت دوستان ‏
ضمن تشکر از مطالب خوبتون سوالی دارم.
سوال من اینه آیا برای نوشتن یه برنامه client/server سورس برنامه اون در دلفی هم تفاوت دارد در صورت تفاوت توضیح دهید.

Developer Programmer
دوشنبه 29 تیر 1383, 21:46 عصر
آیا برای نوشتن یه برنامه client/server سورس برنامه اون در دلفی هم تفاوت دارد
من متوجه منظورتون نمیشم! خوب نوشتن هر برنامه از زبانی به زبان دیگر مطمپنا فرق داره! حتی اگه از پایگاه داده sqlserver یا access استفاده کنی بازهم فرق دارن!

moradi_am
سه شنبه 30 تیر 1383, 07:36 صبح
اندازه برنامه 300 کیلو بایت می باشه ولی متاسفانه ظرفیت ارسال من تموم شده و سایت اجازه ارسال به من نمی دهد
با سلام .ببخشید من دخالت کردم البته این تاپیک را پیگیری کرده ام ولی شرکت نداشتم . من واقعا لذت میبرم از اینکه این بحثها انجام میشود ..... :mrgreen: اگر نیاز باشد بنده میتوانم آنها را در جایی آپلود کنم و آدرسش را اینجا بگذارم . فرمهاو کامپوننتها را برایم میل کنید .
m_amidabadi@yahoo.com

golabi
سه شنبه 30 تیر 1383, 14:58 عصر
منظورم اینه که اگر یه برنامه پایگاه داده با دلفی داشته باشیم برای نوشتن همون برنامه با دلفی ولی تحت شبکه (CLIENT/SERVER) از لحاظ کد نویسی خیلی تفاوت داره؟

hotice
چهارشنبه 07 مرداد 1383, 09:26 صبح
سلام
جناب rambod51 شما می توانید فایل را به مدیر سایت بفرستید.و او در این تاپیک قرار دهد.

Mahdi_S_T
پنج شنبه 08 مرداد 1383, 11:53 صبح
بلاخره چی شد !

reza_moridi
جمعه 09 مرداد 1383, 09:28 صبح
دوستان عزیزمن هم به شماها ملحق میشم تاببینم کارمون به کجا برسه
درضمن شمابایدsql server خودتان راریجسترکنیدیعنی یک بانک جدیدبرای آن تعریف کنید.

reza_moridi
جمعه 09 مرداد 1383, 11:08 صبح
درضمن اگربی احترامی نباشدادامه کاررادرصورتی که آقای وکیلی قبول میکنند به ایشان واگذارکنیم زیرا خوداودرکاربرنامه نویسی تحت شبکه تبحرخاصی دارند وبسیارانسان متواضعی میباشند

reza_moridi
جمعه 09 مرداد 1383, 11:09 صبح
دوستان ماهمچنان منتظرادامه کارهستیم چراپس میزنیدموضوع رازودتربه پایان برسانید

Mahdi_S_T
جمعه 09 مرداد 1383, 17:31 عصر
حتما همه از حضور جناب وکلیلی خرسند خواهند شد در صورتی که ایشان قبول زحمت بفرمایند و این تاپیک چند صفحه ای را به سرانجام برسانند.

najafi_1
سه شنبه 20 مرداد 1383, 10:37 صبح
با سلام به همه دست اندر کاران محترم
خسته نباشید
استفاده خوبی کردم. خودم در مورد برنامه نویسی c/s تجربه ای در محیط ویندوز ندارم لذا فقط به مرور این بخش می پرداختم. در برخی مواقع نکات جالبی مطرح میشد و بعضاً بدلیل کمی اطلاعات ما نادیده گرفته میشد اگه دوستان لطف کنن در این موارد که تخصصی هم هست توضیح بیشتری بدن ممون میشیم.
مثلا در مورد ایجاد آلیس و ارتباط با اس کیو ال از طریق bde

اما نکته مهمتر درخواست از آقایان وکیلی و کرامتی است که بعنوان پیش کسوتان در برخی موارد وارد بخث شده اند ولی خیلی گذرا
با توجه به اینکه بانی این سایت آموزشی خود ایشان میباشند انتظار میرود این بخث بسیار جالب را بیشتر حمایت معنوی کرده و چنانچه در برخی موارد بحث به خطا میرود راهنمایی کنند.
مثلا در مورد tcp/ip که آقای کرامتی عزیز تذکر دادند.
در هر صورت از تلاش همه سپاسگذارم.
آقای کرامتی عزیز و وکیلی محترم بسم ا...
منتظریم.
:flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Mahdi_S_T
چهارشنبه 28 مرداد 1383, 17:21 عصر
مثل اینکه مدیران بخش به این تاپیک توجهی ندارند :| :cry:

great_amin2002
پنج شنبه 29 مرداد 1383, 12:43 عصر
با سلام من کمی کمک در برنامه بانک تصاویر میخوام :)
یه چیز دیگه چطوری 50تا پست داشته باشم :shock:

Developer Programmer
جمعه 30 مرداد 1383, 01:40 صبح
آقایون و خانمها من این شکل رو در آوردم
تو نوشتن هم مشکل دارم با چند تا از دوستان برنامه نویس صحبت کردم اگه جواب بدن دیگه حله سورسش رو هم میدم تا مفتی استفاده کنین ...
همین

بابک کارچینی
جمعه 13 شهریور 1383, 16:24 عصر
لطفا اگه میشه درمورد Lock کردن یک رکورد (یک رکورد نه یک Table) جهت ویرایش توسط یک Client راهنمایی کنید.
با تشکر
:flower:

oracle
یک شنبه 29 شهریور 1383, 07:41 صبح
..چون مثل این که کسی نمی خواد از اطلاعاتش مصرف بشه(میترسن تموم بشه
خانومه کیمیا
شما هیچ وقت نباید انتظار داشته باشید که کسی پیدا شه و همه چیز رو بدونه اینکه چیزی ازش پرسیده شه بهت بگه. یعنی اگه هم بگن می گیم که طرف زود صمیمی میشه :oops:

بهترین راه و با صرفه ترین راه اینه که طرف خودش 1کم فعالیت بکنه و بعد تو این مسیر سوال از دیگران به پرسه.
در مورد سوال دوستان توجه کنن که با اکسس هم می شه Client Server نوشت.
در واقع ما تو دیتا بیس همیشه Client server می نویسیم .حتی تو پارادوکس فقط امکانات سرور فرق می کنه.

:oops:

مهندس
جمعه 03 مهر 1383, 04:29 صبح
سلام

دوستان من هم در زمینه Client/Server هیچ تجربه ای ندارم ولی :

از چندین صفحه این تاپیک که مطالعه کردم (‌= اتلاف وقت ) در کل به هیچ نتیجه ای نرسیدم ...
به جای اینکه اول بسم الله بیاین با دستورات و یه مثال کوچولو برای این کار شروع بکنید , رفتید سراغ
طراحی Database و فیلدها و غیره :D :lol: :D

در لابه لا هم نوشتید که برای تجزیه و تحلیل این کارها لازمه ... :lol:
برادر جان شما یه برنامه کوچیک هم نمیتونید بنویسید در این رابطه اونوقت چی لازمه ؟ :قهقهه:

اگر اینکاره هستید خوب شروع کنید یه برنامه ارتباط ساده بنویسید و ما هم یاد بگیریم :موافق: :مخالف: :wink:

oracle
جمعه 03 مهر 1383, 05:49 صبح
دوستان من هم در زمینه Client/Server هیچ تجربه ای ندارم ولی :

از چندین صفحه این تاپیک که مطالعه کردم (‌= اتلاف وقت ) در کل به هیچ نتیجه ای نرسیدم ...
به جای اینکه اول بسم الله بیاین با دستورات و یه مثال کوچولو برای این کار شروع بکنید , رفتید سراغ
طراحی Database و فیلدها و غیره

در لابه لا هم نوشتید که برای تجزیه و تحلیل این کارها لازمه ...
برادر جان شما یه برنامه کوچیک هم نمیتونید بنویسید در این رابطه اونوقت چی لازمه ؟

اگر اینکاره هستید خوب شروع کنید یه برنامه ارتباط ساده بنویسید و ما هم یاد بگیریم

جناب مهندس ...
من هم نفهمیدم منظور این تاپیک چیه. دوستان می خواهند دیتابیس بنویسن یا تروجان

اگه یکی پیدا بشه و بقه بنده می تونم کمک کنم. :?: :idea:

MiRHaDi
جمعه 29 آبان 1383, 23:31 عصر
سلام
برای برنامه نویسی Client/Server به جا SQL باید از WinSock و Indy و ... استفاده کنیم !
همین ! اگه سوالی چیزی بود دیگه بحث خیلی طولانی شده یک تاپیک دیگه باز کنیم و در این مورد از تجربیات دوستان استفاده کنیم
بای

Mahdi_S_T
چهارشنبه 04 آذر 1383, 16:04 عصر
آقای میرهادی !
لطفا دلیل آنرا بفرمایید ؟

MiRHaDi
چهارشنبه 04 آذر 1383, 22:52 عصر
سلام
به اون برنامه ها میگند Client/Server نه برنامه دیتابیسی معمولی !
مثلا یاهو میسنجر ! یا Sub7 یا ... برنامه Client/Server هستند
هر چیزی اسمی داره !
بای

Mahdi_S_T
جمعه 06 آذر 1383, 09:54 صبح
دوست عزیز
این تاپیک مربوط به برنامه نویسی شبکه است و حالا اگه شما چیز بیشتری در مورد SQL می دانید خیلی عالی میشود که این تاپیک را به پایان برسانید تا دعای خیر بقیه شامل حال شما شود نه اینکه بعد از این همه بحث حدود 12 صفحه . حالا بگویید که .....

موفق باشید- مهدی

vbc
شنبه 07 آذر 1383, 21:03 عصر
میگم اگه یه نمه بیشتر توضیح بدی...دیگه دمت گرم :thnx: :موفق:

MiRHaDi
یک شنبه 08 آذر 1383, 00:48 صبح
سلام
عزیزان دیگری هم اشاره کرده بودند ! مثلا آقای رییس و غیره !
من واضح تر گفتم !
برنامه نویسی Cliend/Server که تاپیک شما هست به این مطالب نمیخوره !
تاپیک رو به "برنامه نویسی در شبکه با SQL" یا ... تغییر نام دهید اگر میخواهید در این مورد بحث شود
سوالی اگر دارید در خدمتم
بای

Mahdi_S_T
یک شنبه 08 آذر 1383, 09:04 صبح
اگه با تغییر نام تاپیک این موضوع به سرانجام می رسد . پس از جناب کرامتی خواهشمندم که نام تاپیک را تغییر نام دهید .

najafi_1
شنبه 14 آذر 1383, 13:02 عصر
جناب MiRHaDi سلام
از اینکه وارد بحث شدی ممنون
از اینکه اعلام آمادگی کردی معلومه واردی
اما معلوم نیست چرا یه دفعه قات زدی چون به نظر میاد که data base هم یه جورایی به client/server ربط دارهو به نوعی میتونه از همون قماش باشه هر چند به قول شما برنامه های دیگه ای هم از این نوع هستند
اما در نهایت به نظر میاد اگه دست به کارشی و از آنچه وا دیدهای شمه ای واگویی بد نیست
معلوم میشه این تاپیک خیلی طرفدار داره که اینقده مطلب نوشته شده (هرچند به ظاهر نا مربوط)
یا علی مدد
:) :موفق:

vesal_Plus
چهارشنبه 02 دی 1383, 14:42 عصر
سلام دوستان
من هم به نوبه خودم یه کم اطلاعاتم رو برای شما مصرف میکنم :sunglass:
برای برنامه نویسی client / server شما می توانید از intraWEB استفاده کنید
همچنین باید اطلاعاتی هم در رابطه با XML داشته باشید ( ضرر نداره :mrgreen: )
در ضمن دلفی سرویس های قوی SOAP رو داره که قدرتمند ترین ابزار برای برنامه نویسی تحت وب است .
همچنین پشتیبانی از امکانات net. هم دست شما رو برای برنامه نویسی وب کاملا باز گذاشته است
در ضمن شما می توانید از امکانات WEB Broker و WebSnap هم استفاده کنید
پاینده باشید :flower:

R Yaghoobi
چهارشنبه 02 دی 1383, 17:45 عصر
برای این کار باید ابتدا بایستی برنامه نسخه Server را از مسیر زیر بنویسی
New Project\Other\MultiTier\Remote Data Module
بجای DataSource از DataSetProvider استفاده کن. یکبار برنامه را اجرا کن تا رجیستر بشود. سپس سراغ برنامه Client برو و از شی DComConnection و شی ClientDataSet و DataSource استفاده کن و ...

HaS
یک شنبه 06 دی 1383, 03:46 صبح
سلام
من یه چیزی رو نمیفهمم
اگه قراره برای غیر عضوها فقط کد ثابتی اختصاص بدین پس اطلاعاتی مثل نام رو کجا ذخیره میکنین؟ تو جدول مشترکین؟
جریمه تخریب یا آسیب یا دزدی را چطور وارد میکنین؟ تو قیمت از جدول امانات؟
:!: :!: :!:
سلام
دوست خوب آقای زوار
برای این مشکل چه راه حلی پیشنهاد میکنید؟
?(sql or interbase) and( ibx or dbexpress
درضمن من فکر میکنم دوستان دارند بحث را از مسیر اصلی منحرف میکنند.

mehdi7a22000
سه شنبه 22 دی 1383, 12:09 عصر
سلام

من تابه حال توی delphi از table استفاده میکردم. حالا تازه میخوام برنامه هامو با
sql server بنویسم.
table ها را import کردم و توی برنامه هم ADOTABLE گذاشتم.SETKEYوGOTOKEYوسایر موارد دیگه از این قبیل را با ADOها بلد نیستم.
خواهش میکنم منو راهنمایی کنید.
ممنونم.
مهدی از اصفهان

mavrick
جمعه 02 بهمن 1383, 07:40 صبح
با عرض سلام خدمت تمام دوستان
من 14 صفحه این تاپیک رو ذنبال کردم اما به نتیجه نرسیدم
فکر می کنم اگه می خواهیم به نتیجه معقولی برسیم بهتر بحث رو جمع بندی کنیم
اولا ما باید بحث در مورد برنامه تحت یه شبکه داخلی ادامه بدیم
مثلا فرض کنیم مه 1 سرور و 2 کلاینت داریم .دیتا بیس رو سرور و برنامه روی کلاینت می باشد
خوب
میشه به سادگی به این ترتیب عمل کرد :
ابتدا دیتا بیس رو با sql server2000 طراحی کنید
نرم افزار رو هم توسط دلفی طراخی کنید
به همون ترتیبی که یک نرم افزار لوکال می نویسید
اما چند تا نکته رو باید رعایت کنید : یادتون باشه مسله اصلی حفظ صحت اطلاعات در دیتا بیس است
که این کار توسط خود sql server اعمال می شود اما نیاز می باشد شما مکانیزم عمل رو بدونید و در جا های
کنترل عمل رو در دست بگیرید
خود sql server به این ترتیب عمل می کنه که از مفهوم قفل گزاری استفاده میکنه
یعنی با توجه به نوع دستور شما مثلا select از قفل اشتراکی استفاده میشه
یعنی چند کاربر با هم اجازه گرفتن اطلاعتو دارن اما اجازه ورود اطلاعات جدیدو ندارن
اما مثلا اگه از دستور delete استفاده شه قفل اختصاصی خواهد بود
یعنی هیچ کس تا زمانی که تکلیف اطلاعات مشخص نشه حق استفاده از جدولو نداره این باعث تضمین صحت اطلاعات میشه
خوب
پس تا اینجا روند فهمیدیم
اما ما نیز باید کنترل کار دستمون بگیرم
ابزار کنترلی ما استفاده از query و به موقع باز و بسته کردن جدول است
یعنی ما هر چی بیشتر از query استفاده کنیم و جداولو در حالت بسته قرار دهیم مشکل رو کم می کنیم (البته برای یه کار ساده)
خوب مرخله بعدی راه اندازی شبکه داخلی است
هینم بعد میگم الان باید برم :sorry

mavrick
چهارشنبه 07 بهمن 1383, 20:00 عصر
مثل اینکه کسی دنبال بحث نمی گیره
اگه خواستید بگید ادامه بدم

محمد حسین صمدیان
چهارشنبه 07 بهمن 1383, 23:48 عصر
:sad2: من همیشه در استفاده از SOAP مشکل داشته ام. :sad2:
کسی بیاد به من کمک کنه.
نمیتونم وب سرویس مورد نظرم رو ایجاد کنم.
:گیج: کی با SOAP کار کرده.؟؟ :گیج:

rambod51
پنج شنبه 08 بهمن 1383, 07:13 صبح
با سلام
من مدتها بود به علت مکلات پیش اومده نتونستم به این تاپیک سر بزنم و فکر می کردم تا الان بحث تمام شده و برنامه نوشته شده ولی انگار متاسفانه کسی نیست کمک کنه.mavrik جان شما ادامه بده ما هم هستیم و نیازمند کمک شما. پیشا پیش از شما متشکرم.

jirjirakk
یک شنبه 11 بهمن 1383, 16:27 عصر
mavrick تشکر چند تا از نکته هایی که گفتی چند وقت پیش واسم سوال بود که الان ...

به موقع باز و بسته کردن جدول است

جداولو در حالت بسته قرار دهیم مشکل رو کم می کنیم

mavrick
دوشنبه 12 بهمن 1383, 16:05 عصر
khob
bache ha age narahat nemishin man fingilish benevisam chon type farsi baram sakhte
:oops:
khob goftam marhale badi nasbe shabakas
yani shoma kari be barname nadashte bashin
ye shabake rah bendazin
ke shamele 3 system bashe
yeki be onvane server va 2 taye dige claient
mitonid servertono vaghan ye sarever bezarid yani windowse server nasb konid ya inke az 3 ta masalan systeme xp estefade konid
manzoor ine ke sql server ro ro sytemi ke gharare service dahande bank bashe nasb konid
baraye rahaty
felan mishe user ro ham user win gozasht yani roye sql server login nakone
ok
zamni ke servero nasb kardin
khodeton be sorate dasty beheshon ipo bedin
maslan servero bezarin 192.168.0.1 ba subnet mask 255.255.255.0.va client haro bezaid 192.168.0.2.va 192.168.0.3
ba subnet maske 255.255.255.0
hala system ha hamdigaro mibinan
khob
baraye inke betonid az axs ham poshtybani konid behtare az ado estefade konid
albate bde ya chizaye dige ham mishe
ama az ado estefade konid
roye ado conection double click konid va dar ghesmat use conection strin dokme build ra bezanid
dar ghesmate provider sql server ro entekhab konid va next ro bezanid
ok
hala to ghesmat server name ip servero bezanid 192.168.0.1
sepas to ghesmate login login windows nt intig.... ro entekhab konid
hala mitonid to combo box paen data base morede nazaro dar roye server entekhab konidd
data base ro entekhab konid va baraye motmaen shodam test connectiono bezanid ta ok bede
sepas to property adoconnection connected ra true konid va login prompt ro false bezanid
ok
hala mitonid mesele barane haye local kar konid yani ado table ezafe konid
ke man rtosiyam ine ta onajye ke mishe az query estefade koind
hamin
sadas na
ama honare shoma ine ke kari koind ke tabel ha ba tavajoh be ghofl haye ke goftam kam tar dar halate ghofle bemone
baraye inkar behatre mabhase ghoflaro motale konid
man manbae khobi ke khonadam ketab transact-sql entesharat naghos bood
hatamn motale konid
omidvaram movafagh bashin

m_kafman
دوشنبه 12 بهمن 1383, 18:15 عصر
دوست عزیز در تکمیل پیشنهادات دوستان
این رو به شما بگم که بهتر برای شروع با کتاب های آقای مهرداد اسمائیلی شروع کنیید
================================================
اگه می خواهی کسی رو یک روز سیر کنی یک ماهی به او بده
اگه می خواهی کسی رو دو روز سیر کنی دو ماهی به او بده
اگه می خواهی کسی رو یک عمر سیر کنی به او ماهیگیری یاد بده

[b]مهدی مظفری

HaS
سه شنبه 13 بهمن 1383, 00:57 صبح
آقا مشکل این Interbase
چیه که هیچکس اصلا در مورد اون حرف نمیزنه
ولی خود Borland
ازش تعریف میکنه
وآیا سرعت وسازگاری اون ازsql
بیشتر نیست؟

mavrick
دوشنبه 19 بهمن 1383, 23:01 عصر
mibinam ke hichki alaghe be in matlab nadare va nazare khasi nadare:))

jirjirakk
چهارشنبه 21 بهمن 1383, 01:32 صبح
درباره ادامه مطلب من یکی که میخونمش اما چونکه اطلاعات کافی تو این زمینه ندارم سعی میکنم تو دست و پای شما نچرخم :)
و الا :reading: هستیم

net_ved
پنج شنبه 22 بهمن 1383, 14:25 عصر
الان حدود 1 ماه که من دارم درباره انتقال فایل اونم فقط از خط تلفن سوال و تحقیق می کنم...از اونجایی که تو این بخش بچه ها خیلی فعالن...امید وارم حد اقل اینجا به جواب برسم...راستی اگه کسی خواست بگه از kdtele استفاده کن لطفا بگه چجوری...وگرنه وقتشو حروم نکنه چون اینو تا حالا 10000000000 نفر گفتن ولی خودشونم نمی دونستن چه جوری

morteza_5025
جمعه 23 بهمن 1383, 11:23 صبح
ممنون میرم سراغش ببینم چکار می تونم بکنمسلام دوستان عزیز :wink:
از بابت مطلبی که در رابطه با TADOTABLEو TADOQUERY گفتید تشکر میکنم این موضوعی که من هم خیلی مایل به یادگیریم ولی هیچ کس اطلاعات نمیده امیدوارم بحث را باز تر کنید من هم اگه برنامم کامل شد در اختیار بقیه قرار میدم

ای مرغ سحر عشق زپروانه بیاموز

Delphi Skyline
جمعه 23 بهمن 1383, 14:15 عصر
ای مرغ سحر عشق زپروانه بیاموز
منظور؟

مهدی کرامتی
شنبه 24 بهمن 1383, 21:19 عصر
آف تاپیک ممنوع!

m_sepandasa
یک شنبه 25 بهمن 1383, 14:33 عصر
با سلام
من در کار با odbc در دلفی مشکلی ندارم

اما کار با ان جالب نیست واشکالاتی دارد

من سه کتاب دلفی 7 را مطالعه کردم اما هیچ کدام روش های دیگر اتصال را درست توضیح نداده اند

خلاصه اینکه میخواهم با استفاده از ip به سروز sql وصل شوم

در صورت راهنمایی یا اموزش متشکر میشوم

علیرضا جاوید
چهارشنبه 26 اسفند 1383, 22:05 عصر
من چند صفحه آخرو اول این بحث رو دنبال کردم ولی این بحث یک کم قاطی شده چون موضوع خیلی قاطی هستش !
پیشنهاد میکنم بحث تقسیم شه ...
1- DDB(Distributed Databases)
2- SOAP tech.
3- ADO &amp; BDE
4- dbExpress
5- IntraWEB
6- Indy Components
تمام این موارد همه جزو تکنولوژیهای client/Server هستند که توی دلفی پشتیبانی شده اند (جدای از اکتیوایکسهای) مثل TSocket مایکروسافت برای اولین قدم من فکر میکنم یک چنین تقسیم بندی مناسب باشده تا تو هر قسمت با یک مثال بحث شروع بشه.

mmds
چهارشنبه 04 خرداد 1384, 14:44 عصر
اگر موافق باشی چنین برنامه ای را برات می فرستم ولی متاسفانه ایمل تو را ندارم

babak_delphi
پنج شنبه 05 خرداد 1384, 00:29 صبح
اگه ممکنه یه نمونه هم واسه من میل کن
ممنون می شم :reading: :wise1:

rainman
دوشنبه 09 خرداد 1384, 00:33 صبح
salam
man ham mitoonam komak konam
albate ba ejaze asatid mohtaram
ye kam tajroobe dar barname nevisi shabake daram ba SqlServer
javascript:emoticon(':sunglass:')

parish
سه شنبه 18 مرداد 1384, 07:41 صبح
سلام
من تازه این بخش رو دیدم . انگار کسی این بخش رو دنبال نمی کنه؟؟؟!!!

m_sepandasa
یک شنبه 23 مرداد 1384, 11:48 صبح
سلام
من مدتی پیش مطلبی نوشتم اما پاسخی دریافت نکردم
تصمیم گرفتم خودم که کار را دنبال کنم
متاسفانه بعد از مدتی متوجه شدم کسانی اطلاعاتی دارند حاضر به کمک کردن نیستند
با این حال موفق شدم برنامه را با ADO به پایان برسانم
شاید بیشترین مشکل مربوط به وصل شدن به سرور می باشد
در صورتی که کسی بخواهد سورس و برنامه کوچک را جهت راهنمایی ارسال کردم .
bye

parish
شنبه 05 شهریور 1384, 06:58 صبح
سلام
این اولین مشکل!!

mamizadeh
جمعه 13 آبان 1384, 11:40 صبح
به نام خدا

سلام

خلی سرمنده ام ولی من از این حرف های شما هیچی حالیم نشد کسی نیست که کمی زیر دیپلم حرف بزنه تا ما هم حالیمون بشه :افسرده:

مثلا من می مخواهم برنامه ای بنویسم که از کلاینت به سرور که فایلی و یا متنی را ارسال کنم و یا برعکس :چشمک:

با تشکر

سید مسعود موحد
یک شنبه 15 آبان 1384, 11:34 صبح
سلام
این اولین مشکل!!
آخر دوست عزیز
شما بجای اسم سرور IP آنرا وارد کردید که در ConnectionString‌نحوه استفاده آن فرق دارد

jahani1148
پنج شنبه 17 آذر 1384, 17:03 عصر
بسمه تعالی
مراحل ایجاد یک برنامه clint/server
توضیح : خیلی از عزیزان برای شبکه کردن indy را توصیه می کنند . درست است INDY برای ارسال پیام در شبکه و ایمیل و ... مناسب است ولی برای بانکهای اطلاعاتی درد سر بسیار دارد . در این ثال از datasnap استفاده شده که کار را بسیار راحت می کند .

الف : برنامه سرور
1-یک پروژه جدید باز کنید و با عنوان سرور ذخیره نمایید
2- به قسمت file / new / other/multitier رفته و بر روی remote data server کلیک نمایید
3- حال یک پنجره با عنوان remote data module wizard ایجاد می شود که در قسمت CoClass Name یک نام برای سرور انتخاب نمایید . و به قسمتهای دیگر کاری نداشته باشید و ok را بزنید .
4- بلافاصله یک datamodule جدید با نام سرور (نامی که در قسمت class name انتخاب نمودید ) ایجاد می شود .
5- حال با استفاده از ado یا bde یا ... به با نک اطلاعاتی وصل شوید . مثلا با adoquery به یک جدول از یک بانک اطلاعاتی sql server وصل شده . حال adoqueryr را فعال سازید تا ارتباط برقرار شود . در پنجره مشخصات adoquery خاصیت active را true نمایید .
6- در قسمت dataacess یک DataSetProvider1 را بر روی datamoule که ایجاد کرده ایم قرار می دهیم و روی dataset در پنجره مشخصات کلیک نموده تا نام ارتباط بانک اطلاعاتی نمایان شود ( adoquer در مثال بالا)
7- پس از اطمینال از اتصال صحیح با نک اطلاعاتی پروژه را ذخیره و یک بار اجرا نمایید تا سرور در شبکه ثبت شود .
8- توجه داشته باشید که برنامه سرور فقط محل نگهداری بانک اطلاعاتی و کنترل اتصالات و کاربران است . پس کار دیگری را انجام نمی دهیم و حال فایل اجرایی برنامه سرور را اجرا می کنم.

ب نوشتن برنامه کلاینت
1- یک پروژه جدید با عنوان کلاینت ایجاد نموده و ذخیره نمایید .
2- در روی فرم از قسمت datasnap یک SocketConnection1 را روی فرم قرار داه . در قسمت adress نام ip کامپیوتر سرور را وارد نمایید.(مثلا ip سرور در برنامه محل کار من 10.20.1.93 است ) . اگر ای پی سرور را نمی دانید می توانید نام کامپیوتر سرور را وارد کنید .حال در قسمت servername نام سروری را که در برنامه سرور ثبت کرده اید را انتخاب نمایید . اگه پیام خطا داده احتمالا در تنظیمات شبکه یا خود شبکه ایراد است . وقتی نام سرور را نتخاب کردید گزینه conecct از مشخصات SocketConnection1 vh را true کنید . اگر true شد یعنی ارتنباط با سرور بر قرا است .
3- حال در قسمت datascess یک ClientDataSet1 بر روی فرم قرار داده و تنظیمات زیر را انجام دهید
A: در قسمت remote server کلیک نمایید تا نام socketConnection1 ظاهر شود .
b: در قسمت provider name کلیک کنید تا نام DataSetProvider1 ظاهر شود
c:حال خاصیت active را true کنید .
4- حال از قسمت dataascess یک datasource1 بر روی فرم قرار دهید و خاصیت datadet آن را با نام clientdataset1ظاهر شود .
5- حال از قسمت data control یک datagrid روی فرم قرار داده و خاصیت datasource آن رو datasource 1 انتخاب کنید . می بینید که اطلاعات سرور نمایش داده می شود .

توضیحات . چون ما از SocketConnection2 استفاده می کنیدم که بر اساس tcp/ip عمل می کنید (پشتیبانی سوکت ها ) باید برنامه فعال سوکت ها فعال شود . برای این کار مرحل زیر را انجام دهید
1- در قسمت run ویندوز دستور cmd را تایپ نمایید .
2- پس از ورود به محیط cmd دستور مقابل را تایپ نمایید scktsrvr - install .

توضیح 2 : فرض بر این است که کلیه خوانندگان عزیز با بانک اطلاعتی و ارتباط با ان آشنایی دارند . اگر می خواهید به نتیجه برسید نامگذاری اشیاعی که بر روی فرم ها و ... می گذارید عین مثال باشد .
امیدوارم مورد استفاده قرار گرفته باشد . اگه کسی مشکل داشت با ایمل من تماس بگیرد
با تشکر
محمد رضا جهانی
jahani.mr@gmail.com

s
یک شنبه 25 دی 1384, 21:30 عصر
ادامه این تاپیک به اینصورت فقط گیج کننده است ، 17 صفحه بدون نتیجه! دوستان بهتر است فقط در راستای موضوع اصلی بحث کنند نه مسائل فرعی!
نوشتن یک چنین برنامه ای اولاً که ساده است، خیلی تفاوت زیادی با برنامه های desktopنداره مخصوصاً که بانک sql است .ثانیاَ ابتدا باید تجزیه و تحلیل و طراحی بانک و برنامه تکمیل شود . ثالثا قرار نیست sqlیا دلفی بصورت کامل از ابتدا آموزش داده شود، چون مدتها طول میکشد، فقط در حد صورت مساله و رفع مشکلات .
در نهایت به نظر من اگر یک نفر زحمت بکشه مطالب مرتبطی که تا بحال مطرح شده از قبیل طراحی جداول و تجزیه و تحلیل مسأله را در یک پست خلاصه کنه و از آن به بعد فقط در راستای موضوع به ترتیب مراحل پیش برویم خیلی سریعتر به نتیجه میرسیم . در هر صورت از این به بعد ما هم در خدمتیم.

تازه_کار
سه شنبه 04 بهمن 1384, 11:59 صبح
با سلام
دوستانی که این بحث را دنبال میکنند:
می توانید در مورد عناصر و کلاسهای مربوط به سوکتها توضیحی بدهید
Socket() - client/server
سپاسگذارم

babak_delphi
چهارشنبه 12 بهمن 1384, 00:43 صبح
jahani1148 عزیز
خیلی خوب بود
لطفا ادامه بدین
ممنون

am_sanatiz
یک شنبه 28 اسفند 1384, 06:33 صبح
با عرض سلام
در ابتدا که متشکرم از اینکه در مورد ایجاد بانکهای اطلاعاتی بر روی شبکه مرحله به مرحله و دقیق توضیح داده بودید چند سوال داشتم
یکی اینکه من دسترسی به شبکه ندارم و به سیستم خودم یک ipداده ام ودر قسمتadress از soketconection1 آن را وارد نموده ام این کار که مشکلی ندارد اگر نمی شود که حتما اشکالاتم به همین خاطر است که بر روی یک سیستم نمی توان این کار را انجام داد
اما بعد که servername را باز میکنم که نامی از آن انتخاب کنم این پیغام را می دهد
windows socket error : a socket operation was attampted to an unreachable host (10065),on api connect
و در انتها نیز مثلا برنامه سرور project2 باشد ودر پنجره remote data modul wizard
se را وارد کرده آیا باید در قسمت servername نوشت project2.se البته هنگامی من این را می نویسم در قسمت serverguid یک عبارتی می نویسد اما باز هم در صورت کلیک نمودن در قسمت connect همان پیام را می دهد در ضمن برنامه scktserver.exe را هم در محیط cmd نوشتم آیا هنگامی که می خواهیم به قسمت servername
مقداری دهیم باید برنامه سرور هم در اجرا باشد و آیا برای فعال بوذن برنامه scktserverکاری لازم استwindowsمن نیز xpاست
با آرزوی سلامتی وموفقیت

عمرانی
پنج شنبه 10 فروردین 1385, 18:19 عصر
برنامه ای بنویسیدکه n را از ورودی بگیرد( 100=›n و n فرد باشد ) سپس ماتریس زیر را در خروجی چاپ کند

عمرانی
پنج شنبه 10 فروردین 1385, 18:21 عصر
برنامه ای بنویسید که کنتور برق شبیه سازی کنید . یک آرایه 100 عنصری باشد و درخروجی مقدار را چاپ کند .

عمرانی
پنج شنبه 10 فروردین 1385, 18:28 عصر
عمرانی هستم از دوستان تازه وارد .

عمرانی
پنج شنبه 10 فروردین 1385, 18:30 عصر
به چه صورت جواب برنامه های که خواستم برایم ارسال می کنید و چه کسی پاسخو می باشد و تا چه زمانی ارسال میشود . مشکرم / عمرانی

aaaaaaa
جمعه 18 فروردین 1385, 00:31 صبح
من به برنامه ساده تحت شبکه که فایل های هم رو شرینگ کرده بودم نوشتم و خیلی خوب هم کار می کرد هر سورس اونو می خواد شماره ایمیل منو بگیره
برنامه کافی نت منیجر هست!

aaaaaaa
جمعه 18 فروردین 1385, 00:34 صبح
:گیج: من به برنامه ساده تحت شبکه که فایل های هم رو شرینگ کرده بودم نوشتم و خیلی خوب هم کار می کرد هر سورس اونو می خواد شماره ایمیل منو بگیره
برنامه کافی نت منیجر هست!

محسن سافت
شنبه 09 اردیبهشت 1385, 11:34 صبح
با سلام آقا ما در زمینه شبکه و برنامه نویسی شبکه صفر هستیم ولی بانک و ...
بدک نیستیم حالا اگر منبعی برای شروع برنامه نویسی برای شبکه دارید معرفی کنید
....ار خجالتتون در می یایم

محسن سافت
شنبه 09 اردیبهشت 1385, 11:40 صبح
تمرکز جان
خواهشن برام میلش کن اگه هم ممکن نیست میلت رو بنویس تا بیام خدمتت
از خجالتت در ما یام

shshahrooie
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 06:47 صبح
سلام به همه من امروز وارد بحث شما شدم
من آشنایی مختصری با دلفی و اس کیوال و اکسس دارم
خووشحال می شوم مرا در جمع خود راه دهید .
می خواهم پس می توانم

shshahrooie
یک شنبه 24 اردیبهشت 1385, 06:49 صبح
سلام به همه من امروز وارد بحث شما شدم
من آشنایی مختصری با دلفی و اس کیوال و اکسس دارم
خوشحال می شوم مرا در جمع خود راه دهید .
-----------------------------------------------------------------
می خواهم پس می توانم

mamizadeh
پنج شنبه 04 خرداد 1385, 19:13 عصر
با سلام
تمرکز جان
منم می خوام
منم می خوام
منم می خوام:kaf:

b_e_shamlu413
جمعه 12 خرداد 1385, 01:32 صبح
با سلام خدمت تمام بچهای عزیز این قسمت ( تاپیک ) با اجازه میخواهم من هم به جمع شما بپیوندم
خیلی جاب بود شروع تاپیک از سال 83 شروع شده و هنوز به پایان نرسیده و حال 1385 میباشد یعنی چیزی در حدود 2 سال چه کار میخواهید بکنید
اگر اجازه بدهید میخواهم که از اول شروع کنم یعنی
1- پروژه : ویدئو کلوپ
2- تعداد بانک 4 با نامهای
1- بانک مشترکین
2-بانک فیلم ها
3-بانک نوع فیلم ها
4-بانک اجاره
3- مشخصات بانکها به صورت ذیل
-کد مشترک(کلید)از نوع اضافه شونده (ID)
- نام - 20 کارکتر (fname)
- نام خانوادگی -30 کاراکتر (lname)
- تلفن 10 رقم(tel)
- آدرس -50 کاراکتر(add)
مقدار ودیعه از نوع پول(deposit)
2-جدول فیلم ها(tbl_film)
-کد فیلم از نوع اضافه شونده (ID)
- نام فیلم 20 کاراکتر (name)
-کارگردان 20 کاراکتر (director)
-محصول عدد(2004) (product)
-بازیگر اصلی 20کاراکتر (actor)
-نوع فیلم عدد (m_type) -> منظور media type هست
-قیمت خرید از نوع پول (price)
-تاریخ خرید ازنوع کارکتر 8 تایی(18/10/83) (s_date) -> منظور shop date
-عکس فیلم از نوع تصویر (pic)
- نوع فیلم(منظورم از نوع اکشن یا درام است) - عدد (ftype) منظور film type )
-کد اضافه شونده (ID)
- نوع 10کاراتر(DVD یا SVCD) ا(mtype)
-کد اضافه شونده (ID)
- نوع 10کاراتر (ftype)
-کد اضافه شونده (ID)
-کد فیلم - عدد (fID)
-تاریخ گرفتن 8 کاراکتر (tdate) منظور take date
-تاریخ باز گرداندن 8کاراکتر (rdate) منظور return date
6-کد یوزر ها (tbl_user)
-کد از نوع اضافه شونده (ID)
-نام 20 کاراکتر (fname)
-نام خانوادگی 30 کارکتر (lname)
-نام کاربری 20کاراکتر (uname) منظور user name
-رمز ورود 20 کاراکتر) (pass)
خوب حال فکر کنم که نوبت نوشتن برنامه توسط دلفی می باشد برای این کار پیشنهاد میکنم که
یک فرم اول بسازیم . وبعد داخل آن فرم یک دکمه با نام (ویرایش) یک دکمه بانام (کرایه) یک دکمه
با نام (بازگشت فیلم) بگزاریم یعنی در این فرم سه دکمه طراحی نماییم
حال خواهش میکنم ادامه را از همین جا شروع نمائید و بگوید در رویداهای این کلیدها چه دستوری
و در رویداد فرم چه دستوری و فرمهای دیگر را شروع نمائید

با سلام خدمت تمام بچهای عزیز این قسمت ( تاپیک ) با اجازه میخواهم من هم به جمع شما بپیوندم
خیلی جاب بود شروع تاپیک از سال 83 شروع شده و هنوز به پایان نرسیده و حال 1385 میباشد یعنی چیزی در حدود 2 سال چه کار میخواهید بکنید
اگر اجازه بدهید میخواهم که از اول شروع کنم یعنی
1- پروژه : ویدئو کلوپ
2- تعداد بانک 4 با نامهای
1- بانک مشترکین
2-بانک فیلم ها
3-بانک نوع فیلم ها
4-بانک اجاره
3- مشخصات بانکها به صورت ذیل
-کد مشترک(کلید)از نوع اضافه شونده (ID)
- نام - 20 کارکتر (fname)
- نام خانوادگی -30 کاراکتر (lname)
- تلفن 10 رقم(tel)
- آدرس -50 کاراکتر(add)
مقدار ودیعه از نوع پول(deposit)
2-جدول فیلم ها(tbl_film)
-کد فیلم از نوع اضافه شونده (ID)
- نام فیلم 20 کاراکتر (name)
-کارگردان 20 کاراکتر (director)
-محصول عدد(2004) (product)
-بازیگر اصلی 20کاراکتر (actor)
-نوع فیلم عدد (m_type) -> منظور media type هست
-قیمت خرید از نوع پول (price)
-تاریخ خرید ازنوع کارکتر 8 تایی(18/10/83) (s_date) -> منظور shop date
-عکس فیلم از نوع تصویر (pic)
- نوع فیلم(منظورم از نوع اکشن یا درام است) - عدد (ftype) منظور film type )
-کد اضافه شونده (ID)
- نوع 10کاراتر(DVD یا SVCD) ا(mtype)
-کد اضافه شونده (ID)
- نوع 10کاراتر (ftype)
-کد اضافه شونده (ID)
-کد فیلم - عدد (fID)
-تاریخ گرفتن 8 کاراکتر (tdate) منظور take date
-تاریخ باز گرداندن 8کاراکتر (rdate) منظور return date
6-کد یوزر ها (tbl_user)
-کد از نوع اضافه شونده (ID)
-نام 20 کاراکتر (fname)
-نام خانوادگی 30 کارکتر (lname)
-نام کاربری 20کاراکتر (uname) منظور user name
-رمز ورود 20 کاراکتر) (pass)
خوب حال فکر کنم که نوبت نوشتن برنامه توسط دلفی می باشد برای این کار پیشنهاد میکنم که
یک فرم اول بسازیم . وبعد داخل آن فرم یک دکمه با نام (ویرایش) یک دکمه بانام (کرایه) یک دکمه
با نام (بازگشت فیلم) بگزاریم یعنی در این فرم سه دکمه طراحی نماییم
حال خواهش میکنم ادامه را از همین جا شروع نمائید و بگوید در رویداهای این کلیدها چه دستوری
و در رویداد فرم چه دستوری و فرمهای دیگر را شروع نمائید

امید است که تمام دوستان مراببخشند ولی خیلی خوشحال میشوم که بصورت جدی بحث را ادامه دهند:متفکر:

babaei_229
دوشنبه 30 مرداد 1385, 07:01 صبح
با سلام خدمت همه شما من هم هستم هم در یادگیری و هم اگر بلد باشم یاد میدهم

dreadlord
سه شنبه 02 مرداد 1386, 10:31 صبح
مثل اینکه این تاپیک تموشده است و انگار سوخته .اونایی که شروع کردند کجایند؟
به نظر من اگه اول اینتر فیس ساخته بشه سریعتر به جواب میرسیم.
ایتطور 2 سال که خوبه 10 سال دیگه خمهم به هیجا نمییرسیم!
...

smm_2007
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 21:05 عصر
با سلام من دیروز به جمع کاربران این تاپیک پیوستم ، امروز هم مدت زیادی را صرف خواندن مطالب کردم ، چیزهای زیادی یادگرفتم که باید از اساتید عزیز تشکر کنم.
و گلایه دارم که چرا این بحث را به پایان نرسیده علتش چی بوده؟!؟
شاید اظهار نظر نکردن دوستان بوده به مطالب مفید نویسندگان و شلوغ شدن موضوع بوده است.
و اما سوالات بنده:

1) من یک alias برای اتصال به بانک اطلاعاتی MSSQL ساختم ولی کانکت نمی شود. یعنی پس از گذشت زمانی طولانی پیغام can not locate or connect to SQL server ... می دهد
درحالی که بر روی همان سیستم (اکس - پی ) SQL Server نسخه استاندارد نصب است و بانک اطلاعاتی هم تعریف شده و با ADO می توانم به آن متصل شوم.
2) برای قفل کردن رکورد در حال ویرایش در برنامه های تحت شبکه چه راهکاری وجود دارد.

اگر اساتید به من کمک کنند ممنون خواهم شد.

dkhatibi
چهارشنبه 24 مرداد 1386, 22:11 عصر
نام سرور را 127.0.0.1 و یک یوزر ساخته شده ی درست بگذارید.
در نهایت هم نام دیتابیسی وارد کنید در اینجا FilmDataBase

HosseinFQ
چهارشنبه 07 شهریور 1386, 01:08 صبح
سلام
در وسطای این مطالب در مورد نحوه کانکت شدن بود که برنامه نویس رو مجبور می کنه هنگام نصب برنامه روی یه سیستم لخت و عور BDE رو حتما نصب کنه که بتونه از Alias استفاده کنه. من برای اینکه از شر این قضیه خلاص شم . اومدم و ConnectionString مربوط به ADOConnection رو خودم به صورت پارامتر درآوردم. به این صورت که قسمتهایی که مربوط به تغییرات WorkStition و Server و Database بود رو خودم با استفاده از متغیر پر کردم.
مقدار دهی اولیه این متغیرها رو هم به عهده یک Ini فایل گذاشتم و از توی اون مقادیر رو می خونم.
انعطاف پذیری این کار فوق العاده زیاده و کفایت میکنه برای عوض کردن دیتابیس یا سرور یا کامپوتر ایستگاه کاری بیای و به صورت دستی یا توی برنامه خودت تنظیمات رو از نو Set کنی. به هر حال من فکر می کنم استفاده کمتر از فایلهای جانبی از آرزوهای یک برنامه Standalone هست.!!!!!

HosseinFQ
چهارشنبه 07 شهریور 1386, 01:14 صبح
راستی یادم رفت بگم که خود پروژه ظاهرا گم شد. چون هیچ مطلب مفیدی دیگه ندیدم. اگه تمایل داشتید می تونم در خدمت شما باشم.
یه تکه از اون متن کذایی
[BaseConfig]
FirmTitle=کارخانه تولید .....
Server=SaleServer
ServerIP=192.168.2.15
DBaseName=SaleAssistant
BackupPath=E:\Backup

vcldeveloper
چهارشنبه 07 شهریور 1386, 12:30 عصر
اگه تمایل داشتید می تونم در خدمت شما باشم.اگر تمایل داشتی به دوستان اینجا کمک کنی، بسم الله بگیر و راه حلت را برای دوستان توضیح بده، نه اینکه چهار خط کد بذاری، بعدشم بگی اگه تمایل داشتند، کمک می کنی.
برای روشن شدن مطلب، حتما به بخش 3 از مطلب مطرح شده در تاپیک زیر نگاهی بیانداز:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=76928

موفق باشی

leila63
دوشنبه 09 مهر 1386, 09:33 صبح
سلام من با data base access تو دلفی دارم

vcldeveloper
دوشنبه 09 مهر 1386, 15:45 عصر
سلام من با data base access تو دلفی دارم
یعنی چی؟! با Access توی دلفی مشکل دارید؟ مشکلتون رو که نمی تونیم حدس بزنیم! چه مشکلی دارید؟ چه کارهایی انجام دادید؟ مشکل در کجا و به چه شکلی رخ میده؟ آیا سایت را جستجو کردید که شاید قبلا کسی همین مشکل شما را داشته بوده و در سایت جواب گرفته؟ آیا مشکل شما با Access مربوط به برنامه های Client/Server که موضوع این تاپیک هست میشه؟
به این سوال ها جواب بدید، و بعد موضوع را پیگیری کنید.

موفق باشید

lena abbaszadeh
سه شنبه 24 دی 1387, 09:48 صبح
سلام
من یه پروژه نوشتم با دیتا بیس access
حالا میخوام بذارمش رو شبکه
چی کار باید بکنم؟
plz help me

mossaferin
پنج شنبه 26 دی 1387, 15:01 عصر
من یه پروژه نوشتم با دیتا بیس access
حالا میخوام بذارمش رو شبکه
چی کار باید بکنم؟
plz help me
مطرح کردن این سوال توی این تاپیک قدیمی جایز نبود
راهنمای استفاده از سایت رو مطالعه کن
از "حالت پیشرفته " استفاده کن و یه فایل اتچ کن

lena abbaszadeh
یک شنبه 29 دی 1387, 10:51 صبح
:ناراحت:شما قدیمیها هی حال ما جدیدارو بگیرین
چه فایلی اتچ کنم؟؟؟؟
tanx

alominum
سه شنبه 01 بهمن 1387, 14:38 عصر
جناب خانم عباس زاده به نظر بنده شما با مطالعه کامل این تاپیک به پاسخ خود می رسید...
توجه بیشتری معطوف فرمایید لطفاً... :تشویق::چشمک:
قدیم و جدید فرقی ندارد ...