PDA

View Full Version : انتخاب لیسانس برای برنامه

alireza82
پنج شنبه 12 مهر 1386, 21:29 عصر
سلام به همه دوستان
حقیقتش من یه برنامه اپلود سنتر نسبتا خوب نوشتم (با php) که میخوام تحت یکی از لیسانس های اپن سورس منتشرش کنم اما 2 تا مشکل دارم:
1- کدوم لیسانس به نظرتون انتخاب شه براش بهتره؟و چرا؟ چون لیسانس های متعددی هست من با GNU و GPL برخورد کردم و یه چیزایی راجبشون خوندم اما لیسانی ها خیلی بیشترن برا همین ازتون میخوام یه لیسانی خوب معرفی کنید تا از اون استفاده کنم.
(لازم به ذکر هست که هیچ حق و حقوق و چشم داشتی هم برای این برنامه ندارم:چشمک:)
2- برای انتشار یه برنامه به صورت اپن سورس چه مراحلی باید طی شه! اصلا مرحله ای لازم هست طی شه یا خیر؟!
ممنون میشم در این مورد کمکم کنید.
موفق باشید و خدانگهدار.

Folaani
دوشنبه 07 آبان 1386, 10:54 صبح
اگر از جی پی ال استفاده کنید کسی نمیتونه از برنامهء شما در یک برنامهء انحصاری استفاده کنه.
اگر از بی اس دی استفاده کنید این قابلیت رو به استفاده کنندگان میدید. این لایسنس با جی پی ال سازگار هست، ولی مسلما بنیاد نرم افزار آزاد استفاده از جی پی ال رو توصیه میکنه اگر بخواید بین این دو لایسنس یکی رو انتخاب کنید.
برای کتابخانه ها و موارد مشابه، لایسنس ال جی پی ال هم هست که اجازه میده برنامهء شما در برنامه های انحصاری استفاده بشه. ولی تنها برای مواردی هست که برای گسترش استفاده از اون بطور مثال کتابخانه و موجودیت یافتن عملیش نیاز به اینکار باشه.
بطور مثال لایسنس کتابخانهء تصاویر PNG از این نوع بود/هست و به همین خاطره که امروز روی تمام مرورگرهای معروف (حتی اینترنت اکسپلورر) این فرمت وجود داره و عملا استفاده ازش در وب بدون مشکله. حداقل برای گسترش هرچه سریعتر این فرمتها (و موارد ذاتا مشابه)، این لایسنس خیلی موثره.
رویهء دیگه شرکتهایی هست که Dual license میکنن. یعنی مثلا برای استفادهء انحصاری باید لایسنس پولی خریداری بشه، ولی برای استفاده های غیرانحصاری لایسنس آزاد داره. از اینها مای اس کیو ال خیلی معروف هست.

Mamdos
پنج شنبه 01 آذر 1386, 00:01 صبح
بررسی و مقایسه مجوزهای گوناگون از جهات مختلف (http://www.farsilinux.org/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=printpage&artid=213)