PDA

View Full Version : چگونه برنامه نویس PHP قهاری شوم؟

jafar_tavakolian
دوشنبه 16 مهر 1386, 10:06 صبح
سلام به تمام دوستان عزیز خیلی دنبال جایی گشتم که بتونم سوالم رو مطرح کنم و دوستان پر اطلاعاتی باشند که جواب بهم بدند!
من این مطلب رو در مورد قدرت سایت کلوب در توسعه اش خوندم!‌و خیلی به فکر فرو رفتم چون تا امروز که کتاب خوندم و چیز یاد گرفتم هیچ وقت این حرفها به گوشم حتی نزدیک نشده بود!
http://blog.phpmystery.com/?plink=87
راستش من می خوام یک web developer خیلی قوی بشم مثل شما و پر از اطلاعات بشم
برای اینکار تا اینجا این کتاب ها رو خوندم ...

HTML
مرجع جامع آموزشی HTML ( ایز ایران )

PHP
مرجع کامل زبان برنامه نویسی PHP ۵ جلد یک و دو ( ناقوص )
توسعه برنامه های کاربردی وب با استفاده از Apache, PHP, MySQL

و این کتاب ها رو نیز جدیدا خریدم! تا بخونم :
خود آموزش جاوا اسکریپ در ۲۴ ساعت ( انتشارات نص‌)
راهنمای استفاده از Smarty برای برنامه نویسان PHP انتشارات ناقوص

و در ارتباط با پایگاه داده هم :
بانک اطلاعات علمی کاربردی ( جلد اول مفاهیم بنیادین تالیف دکتر مصطفی حق جو )
مفاهیم بنیادی پایگاه داده ها تالیف سید محمد تقی روحانی رانکوهی
آموزش MySQL در ۲۱ روز ( انتشارات نص )

هر چقدر هم فکر کنم این کتاببهایی که خوندم رو بخونم باز فکر نکنم بفهمم این آقا تو بلاگش چه چیزایی نوشته تو سایتش ( واقعا پر اطلاعاته ) در مورد کلوب و امکانات.
می شه کمکم کنید و بهم یه مسیر نشون بدید! مثلا بعدش باید برم دنیا چی؟
برم دنبای PHPDocumentor ؟
XML ؟
دنبال چه چیزایی؟!
اصلا چه چیزای دیگه ای لازم داره؟

ممنون می شم به من راهنمایی بدید ...

oxygenws
دوشنبه 16 مهر 1386, 10:45 صبح
من به عنوان یک ایرانی شرمنده ام که اینو می گم، اما حداقل در این زمینه، کتاب فارسی نخون!!!

ضمن اینکه فکر کنم دلیل اینکه مطلب ایشون رو نفهمیدی، همین مشکل انگلیسی ات باشه، چون مطلب ایشون بیشتر از اینکه فارسی باشه، انگلیسی است، در حالی که خیلی از کلمات می تونست فارسی باشه! مثل این که می تونست تماما فارسی باشه! (به جز کلمهء CSS)

پیاده سازی بخش View منطبق بر آخرین استاندارهای وب و بصورت Tableless و CSS Based، کوچک سازی Markup صفحات و استفاده از توان پردازشی Client side در صورت نیاز جهت به حداقل رساندن Cycle پردازنده Server

sweb
دوشنبه 16 مهر 1386, 14:20 عصر
برای یادگیری حرفه ای PHP منابع ایرانی متاسفانه از علم روز عقب تر هستند. برای آموزش خوب PHP میشه به دنبال منابع سایت ZEND (http://www.zend.com/) بری!

cybercoder
سه شنبه 17 مهر 1386, 13:07 عصر
انتشارات ناقوص
کتاب های انتشارات ناقوس رو فقط کسایی که اون کاره ان می فهمن نمی دونم چرا اینجوریه. یادمه واسه یکی از دوستانم کتاب دلفی 7 رو گرفته بودم چند سال پیش بعضی جاهاشو خودمم نفهمیدم چی نوشته. بعد که رفتم Help دلفی و Reference ها رو مطالعه کردم تازه دوزاریم افتاد که این چی می خواد بگه.
البته می تونی از کتاب های مرجع کامل آقای مهندس جعفرنژاد قمی استفاده کنی که به طرز معجزه آسایی قدرت Compress ایشون از KGB Archiver که PHOTOSHOP CS رو در 9 مگ Compress می کنه هم بیشتره. نمی دونم چرا مرجع کامل های ایشون از 300 صفحه تجاوز نمی کنه!!!!

برای شروع PHP یک کتاب فارسی بود که بدک نبود برای تازه کاران اونم فکر کنم PHP4 مال دیباگران تهران که ترجمه Sams Teach yourself PHP in فلان days.

موفق باشی

Bahram0110
سه شنبه 17 مهر 1386, 19:19 عصر
کتابهای ایرانی!!! ترجمهء کلمه به کلمه هستن
حتی اونی که ترجمش کرده خودش بیشتر جاهاشو نمی فهمه

به نظر من برای شروع خودت یه پروژه رو شروع کنی بهتره
مطمئنا تو بیشتر جاهاش گیر می کنی
هم می تونی اینجا مشکلاتو بپرسی و هم از رفرنس های خارجی استفاده کنی

nassim_20
چهارشنبه 18 مهر 1386, 00:57 صبح
کتاب های انتشارات ناقوس رو فقط کسایی که اون کاره ان می فهمن نمی دونم چرا اینجوریه. یادمه واسه یکی از دوستانم کتاب دلفی 7 رو گرفته بودم چند سال پیش بعضی جاهاشو خودمم نفهمیدم چی نوشته. بعد که رفتم Help دلفی و Reference ها رو مطالعه کردم تازه دوزاریم افتاد که این چی می خواد بگه.

فکر نمی کنم درست باشه با خوندن یه کتاب از یه انتشاراتی کل کتابهای اون انتشاراتی رو زیر سوال ببری!!
من کتاب PHP5 همین انتشارات رو خوندم (که البته دو جلد است) و اتفاقا خیلی سلیس و گویا تالیف شده.بنده حدود دو ماه است که یادگیری php را با خوندن این کتاب بدون راهنما و البته راهنماییهای دوستان عزیز http://barnamenevis.org شروع کرده ام و به نتایج قابل قبولی رسیده ام. ولی هنوز قهار نشده ام.
البته قبول دارم که خیلی کامل نیست و تمام مطالب گفته نشده و نمی توان بعنوان یه مرجع کامل ازش استفاده کرد ولی به نظر من برای شروع خیلی خوب است و در مورد هر قسمتی از php مطلبی گفته در واقع یه دورنمایی که بتوانیم با توانمندیهای php آشنا بشویم و در هر مورد که اطلاعات بیشتر خواستیم بدونم نیازمون در چه حیطه ای است
در ضمن رفرنسهای کاملی همراه cd کتاب هست.

cybercoder
چهارشنبه 18 مهر 1386, 11:30 صبح
فکر نمی کنم درست باشه با خوندن یه کتاب از یه انتشاراتی کل کتابهای اون انتشاراتی رو زیر سوال ببری!!

الف - مشت نمونه خروار است
ب- بقیه کتاباشم دیدم همشون همین جورین

در ضمن رفرنسهای کاملی همراه cd کتاب هست.

تنها Reference کامل فعلیphp که موجوده Manual خودشه. بقیه ها همه صرفا آموزش می دن.

موفق باشید.

morad_brd
جمعه 04 آبان 1386, 17:40 عصر
کاربر nassim_20 حرف قشنگی زد و من تاییداش میکنم
اولاٌ انتشارات ناقوس خیلی کتابهایش پر محتوا و یادگیریشان سریع است
دوماٌ باید از فکر ایرانی خودمان استفاده کنیم
مرد حساب به ما میگن ایرانی نه برگ چغندر

cybercoder
شنبه 05 آبان 1386, 09:46 صبح
بد نیست که واقعیت رو قبول کنیم.

از مدیر این بخش تقاضا میشه پست های غیرمرتبط رو ( به خصوص پستای منو ) حذف کنند تا دوستان سوپر ناسیونالیست ما رو محکوم به .... نکردند.

Folaani
شنبه 05 آبان 1386, 12:38 عصر
در کامپیوتر سعی کنید فورا انگلیسی خودتون رو به جایی برسونید تا از منابع اصلی استفاده کنید. اینکار با حفظ لغات شدنی هست. فعلا سینتاکس زیاد لازم نیست. با اینکار میتونید دوتا رفرنس فنی رو نسبتا براحتی بخونید.
نصف وقت همهء ما غیرانگلیسی زبانها سر همین صرف میشه!! بخوای توی برنامت کامنت هم بنویسی باید بلد باشی دو خط انگلیسی بلغور کنی.
حداقل در رایانه که سرعت تغییر و پیشرفتش خیلی زیاد هست کار ترجمه عملا ممکن نیست! خود بنده اینقدر رفرنسهای عالی و جذاب خوندم که آرزو کردم ترجمشون کنم و حتی کتاب دربیارم که شاید پولی هم ازشون دربیاد. ولی واقعا وقت نمیشه و میخوام بیشتر و سریعتر فقط یاد بگیرم! ضمنا تکثیر اینهمه منبع چه فایده ای داره جز صرف وقت و هدر دادن منابع؟
شاید یه نونی برای مترجمها باشه در رابطه با افرادی که تازه واردن و یا بهرحال به یه علتی به فارسی وابسته هستن؛ اما متخصص راهی نداره جز انگلیسی و منبع اورجینال. اینقدر نقص و خطا در این ترجمه ها هست که خدا میدونه. چون مترجم چنین چیزهایی درواقع باید هم مترجم باشه هم متخصص در اون زمینه و خوب درک کنه.
بنده هم اون اوایل چنتا کتاب فارسی اولا خریدم و بعدم خوندم! اما الان نه فارسیه و نه میخرم!! بلکه همه چی زیر دستمه!!

Nabi
چهارشنبه 09 آبان 1386, 04:53 صبح
سلام ،
اون سایت و مطلب مربوط به آقای (استاد!!!) نیما شایافر است.

تمام منابعی که شما نام بردید برای اینکه که وارد باغ بشیم ! بعد از اون فقط مقالات و ترفند ها میتونه آدم رو خبره کنه و البته مطالعه کتاب های زبان اصلی.

زبان خیلی مهمه. من به این نکته توجه کردم که تقریبا تمام کسانی که در زمینه طراحی وب و php (چون زمینه کاری خودم است عرض میکنم) حرفه ای هستند، مسلط به زبان انگلیسی هستند.

این نظر من بود.

با نظر اکسیژن هم موافقم ، آقا نیما کمی پیاز داغ قضیه رو زیاد کردند و خیلی از کلمات انگلیسی که بکار بردند رو همه میفهمند و باهاشون سر و کار داریم و پیچیده نیستند. که البته این سبک نوشتار رو من میپسندم.

نبی

saba2007
چهارشنبه 09 آبان 1386, 11:38 صبح
سلام کسی می دونه سیستم های همکاری چیه؟ اگه بگین کمک بزرگی به من می کنید

webism
جمعه 16 آذر 1386, 11:25 صبح
دوستان در واقع این مطالبی که در وبلاگ آقای شایافر هست مربوط به نحوه عملکرد معماری MVC در فریم ورک Zend هست ، مثلا منظور از routing اینه که url ایی که به سرور فرستاده میشه توسط یک Router که در Bootstrap سیستم قرار داره پردازش میشه و Controller (یکی از اجزای MVC )اون URL و سپس Action مربوط به آن پیدا شده و سیستم به اون قسمت Dispatch یا تعویض میشه، اگه معماری MVC را یه نگاهی بهش بکنید و چند روزی رو اساس و عملکرد اون کار کنید همه این چیزا را یاد می گیرید و ترسی نداره

منابع خوب:
http://en.wikipedia.org/wiki/Model-view-controller
Pattertns of Enterprise Application Architecture - By Martin Fowler , David Rice , Matthew (web presentation pattern)Foemmel
http://framework.zend.com/manual/en/zend.controller.basics.html

hidensoft
یک شنبه 18 آذر 1386, 09:28 صبح
البته به نظر من ایشون به غیر از چیزایی که خودشون بلد بودند دو نفر از بهترین PHP کار های ایران هم کنارشون بودند. جدا از اینکه خیلی چیز ها بلد بودند .. تجربه و اصولی کار کردن هم دو عامل مهم در موفقیت ایشون بودند. ولی خب این قدرت رو هم داشتند که یک فریم ورک رو اونقدر ارتقاع بدهند که دیگه نشه به اون Zend Framework گفت !
در مورد پیاز داغ هم به ایشون حق می دم .

موفق باشید