PDA

View Full Version : مهاجرت از Access به sql Server با کمک دوستان انجمن

MORTEZA66
سه شنبه 08 آبان 1386, 10:28 صبح
سلام
من یه پروژه کوچولوی بانک اطلاعاتی با Access و VB.Netنوشتم و حالا از من خواسته شده که اونو به sql server تبدیل کنم و حالا مشکل اونجاست که اصلا sql server کار نکردم ممنون می شم اگه در زمینه های زیر راهنمایی بفرمایید.
1)آیا برای کار با sqlserver2005 همون نسخه ای که با خود دات نت نصب میشه(Express) فقط ابزار sql server Managementکافیه یعنی همه نیازها را برآورده میکند یا نه؟
2)اگه مثلا قرار باشه 5 تا یا بیشتر کلاینت به برنامه وصل شوند آیا باید از حالت windows Authentication استفاده کرد یا SqlServerAuthentication و اصلا این دو تا چه فرقی باهمدیگه دارند؟
3)آیا باید برای هر کدام از کلاینتها که به برنامه وصل می شوند که login جداگانه در sql serverداشت یا خیر؟
4)اگه می شه دوستان یه توضیح ساده ای برای ایجاد جدول و وصل شدن به آنها با هر کدام از روشهای بالا رو بدهند
5)و آخر اینکه برای ساخت setup برای اینجو برنامه ها باید یه نسخه جدا برای نصب روی سرور داد و یا اینکه فقط فایل بانک بدیم به مدیر شبکه کافیه؟
** من فکر کنم خیلی ها در این زمینه ها مشکل دارند و منم هر چقدر تونستم توی اینترنت گشتم و توی این انجمن ها ولی چیز بدردبخوری گیر نیاوردم یا اگه بود اینقدر پیچیده بود که... بهرحال از همه ممنون می شم اگه خیلی ساده بفرمایین**
:گریه::گریه::گریه::گریه::گریه: :گریه::عصبانی++::عصبانی++::عصب نی++:

MORTEZA66
چهارشنبه 09 آبان 1386, 09:40 صبح
بابا این اولین سوال من از این سایت بود اینقدر ناامیدمون نکنید
:گریه::گریه::گریه::گریه::گریه: :گریه:

saeed_rezaei
چهارشنبه 09 آبان 1386, 11:33 صبح
سلام دوست عزیز.
قبل از هر چیزی، ورودتون رو به این انجمن خیر مقدم می گم.
یه چیزهایی که بلدم می گم، شاید جواب سوالاتت رو بتونی اسخراج کنی.
قبلش بگم من با اس کیو ال 2000 کار کردم نه 2005 . این دو نسخه هم یه تفاوتهایی با هم دارن. اما چیزهایی که می نویسم واست تقریبا توی هر دو ورژن یه جورن.

اس کیو ال در نسخه های متفاوتی ارائه می شه. بهترین نسخه ای که تا 2000 من استفاده کردم، sql server 2000 enterprise هست که یه اضافه جهت کنترل و مدیریت sql ، بانکهای اطلاعات کاربران و ... رو بهت می ده. دقت کنید که این ورژن بر روی ویندوز سرور مثل 2000 کار می کنه و برای نصب روی ویندوز ایکس پی ، بایستی یه نسخه دیگه هم به اسم desktop engian رو نصب کنید.
اسکیو ال بر خلاف اکسس، منابع و بانکهاش رو در یه جا مدیریت می کنه. یعنی کنسول مدیریت داره. که توی ورژن اینترپرایز می تونی ازش استفاده کنی.
هنگام نصب اسکیو ال از تون در مورد نحوه ارتباط با بانک های اطلاعاتی از طریق شبکه سوال می کنه. همانطور که خودتون هم گفتید دو روش وجود داره.
اعبتار سنجی سطح ویندوز و اعتبار سنجی خود اسکیو ال
در حالت اعتبار سنجی ویندوز، هر کاربری که در ویندوز سطح دسترسی داشته باشه و بتونه وارد سیستم بشه، در دسترسی به بانکهای اطلاعاتی اسکیو ال مجاز و موفق هست.
به عبارتی، همین که ویندوز این کاربر را معتبر تشخیص بده برای اس کیو ال کفایت می کنه. تو شبکه هایی که domain می زنن بیشتر از این روش استفاده می کنند.
اما در سطح دسترسی اس کیو ال، شما باید یه سری کاربر توی خود همون کنسول مدیریت اسکیو ال بسازید، و هنگام برقراری ارتباط با بانکهای اس کیو ال، با همون کاربرها ارتباط رو برقرار کنید.
هنگامی که برنامه های وی بی قصد داردن که با بانک های اطلاعاتی ارتباط برقرار کنند، از کلاس connection بهره میگیرن. این کلاس برای کار با بانک اکسس oledbconnection و برای بانک اس کیو ال sqlconnection هست. این کلاسها برای اینکه بدونن به کدوم سرور وصل شن، اسم بانکها چی هست، با چه سطح دسترسی وارد بشن و از این قبیل چیزها، نیاز به تنظیم یه خاصیت دارن به اسم رشته اتصال (connection string).
توی این رشته می تونید مشخص کنید که به چه اسمی می خواید به اس کیو ال login کنید. به همین دلیل نیازی نیست که هر کاربر با یک accunt جداگانه login کنه. می تونن از یه حساب مشترک استفاده کنن.
برنامه شما هر جا روی شبکه می تونه نصب شه، همه ورژنها یکی هست. چه اونی که روی سروره چه اونی که روی ایستگاه هست. تفاوتشون توی رشته اتصال هست.
برنامه ای که روی سروره، اسم سرور در رشته اتصالش با اسم سروری که در رشته اتصال موجود در ایستگاهها هست فرق می کنه. اما خود برنامه یکی هست.
معمولا اونهایی که می یان توی انجمنها عضو می شن، می رن یه موضوع را یاد می گیرن و بعد اگه مشکلی بود می پرسن. نمی یان خیلی سوالات رو با هم مطرح کنند. واسه همینه که خیلی ها جواب سوالاتتون رو بلدن اما چون جواب طولانیه، حالا یا وقت ندارن و یا ... .
موفق باشید

babak23
چهارشنبه 09 آبان 1386, 14:46 عصر
سلام

1)آیا برای کار با sqlserver2005 همون نسخه ای که با خود دات نت نصب میشه(Express) فقط ابزار sql server Managementکافیه یعنی همه نیازها را برآورده میکند یا نه؟

نخیر کافی نیست.این نسخه کامل نیست و توانایی هاش محدود هست
پیشنهاد میکنم با اسکول 2000 کار کنید.

سلام

2)اگه مثلا قرار باشه 5 تا یا بیشتر کلاینت به برنامه وصل شوند آیا باید از حالت windows Authentication استفاده کرد یا SqlServerAuthentication و اصلا این دو تا چه فرقی باهمدیگه دارند؟
3)آیا باید برای هر کدام از کلاینتها که به برنامه وصل می شوند که login جداگانه در sql serverداشت یا خیر؟

بهتره از SqlServerAuthentication استفاده کنی یک لوگین در سرور میسازی و در برنامه هات ار این لوگین استفاده میکنی.(برای همه کاربران)

سلام

5)و آخر اینکه برای ساخت setup برای اینجو برنامه ها باید یه نسخه جدا برای نصب روی سرور داد و یا اینکه فقط فایل بانک بدیم به مدیر شبکه کافیه؟

نیاز به نصب برنامه در سرور نیست .

MORTEZA66
جمعه 11 آبان 1386, 08:20 صبح
از همه دوستان خیلی خیلی ممنون

MORTEZA66
جمعه 11 آبان 1386, 08:24 صبح
اگه هر کدوم از دوستان که میتونند یه آموزش همراه با عکس برای همین مطالب بگذارند تا همه استفاده کنند
ممنون

MORTEZA66
جمعه 11 آبان 1386, 08:26 صبح
اگه هر کدوم از دوستان که میتونند یه آموزش همراه با عکس برای همین مطالب بگذارند تا همه استفاده کنند(ایجادجدول+برقراری ارتباط بین جدولها+ایجاد لوگین برای بانک +وصل شدن به بانک)
ممنون

morteza_261
جمعه 11 آبان 1386, 23:51 عصر
سلام دوست عزیز
هرچند کمه ولی همین قدر از دستم بر میومد
این قطعه کد برای ارتباط برنامه با بانک اطلاعاتیه

("Data Source=" name server";Initial Catalog=Institute;Integrated Security=True")=

این قطعه کد رو مساوی یک پارامتر از نوع string قرار بده و بجای نام سرور نام سرور سیستم مورد نظر رو قرار میدیم.

MORTEZA66
شنبه 12 آبان 1386, 09:13 صبح
ممنون دوست عزیز

morteza_261
شنبه 12 آبان 1386, 12:01 عصر
دوست من آموزش تصویری گیر نیاوردم ولی فکر کنم این مقاله بدردت بخوره...

saman_itc
دوشنبه 27 اسفند 1386, 09:59 صبح
منم تازه میخوام با Sql کار کنم.Sql server 2008 بهترین ورژنه؟