PDA

View Full Version : دلایل مهاجرت یا عدم مهاجرت به نسخه های جدید دلفی

Cave_Man
سه شنبه 13 آذر 1386, 17:10 عصر
در پستی مشابه و البته با موضوعی متفاوت آماری تهیه شد که نشان از موفقیت دلفی 7 در جذب برنامه نویسان و عدم موفقیت نسخ جدید به ترغیب آنها برای مهاجرت از دلفی 7 بود.
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=86628
البته میشه این پست رو هم به پرسشنامه و رای گیری تبدیل کرد اما نتایج دیگه به درد نخواه خورد و برای این پرسش ها باید به روشی شبیه مصاحبه بپردازیم.

در این پست دلایل کاربران رو اینگونه میپرسیم که
چرا از دلفی 7 یا نسخ قدیمی تر به نسخه های جدید مهاجرت نمیکنید؟
چرا از نسخه های جدید دلفی مانند 2006 یا 2007 استفاده میکنید؟

لطفا همه کاربران اعم از کسانی که دلفی 7 یا نسخ دیگه ای رو استفاده میکنند در این پست شرکت کنند
قبلا متشکرم!

Cave_Man
سه شنبه 13 آذر 1386, 17:21 عصر
من جزو کسانی هستم که تمایل زیادی به مهاجرت از دلفی 7 ندارم

اولین دلیل من برای مهاجرت نکردن وجود کامپوننت هایی بوده که در سیستم های نرم افزاری خودم از اونها استفاده میکردم و در نسخه های جدید دلفی اون کامپوننت ها ساپورت نمیشده یا بیم از وجود تغییرات خاصی در اونها میفرته که بر سیستم اثر خاص و دور از کنترلی بزاره(کامپوننت)

دومین دلیل من استفاده از سیستم کامپیوتری(سخت افزار) نسبتا قدیمی برای توسعه نرم افزار برای توجه به کارایی سیستم های نرم افزاری بر روی سیستم های قدیمی تر کامپیوتری(سخت افزار)

سومین دلیل شکل ظاهری و کلاسیک دلفی هست که واقعا دوستش دارم و دوست ندارم شکل کلیش رو از دست بده و تغییر کنه یه شکل محیط های شبیه ابزارهای توسعه مایکروسافتی(IDE)

JAFO_IRAN
سه شنبه 13 آذر 1386, 17:39 عصر
سلام

محافظه کاری در روشی که برای انجام کارها از اون استفاده میکنیم و عدم تغییر بدون دلیل، یک اصل منطقی است و سری که درد نمیکنه رو اصولا دستمال نمیبندند.

اما دلیل اصلی برای مهاجرت (اگر لازم باشه) حتما اجباره - یعنی یا در قبلی‌ها مشکلی وجود داشته باشه که در بعدیها حل شده باشه - مثل ADO در دلفی 5 یا MIDAS در دلفی 6 یا تکمیل Web Services در دلفی 7
یا اینکه ابزارهای جدید و لازمی در نسخه‌های جدید درست شده باشه...

اما از این بحث‌های منطقی که بگذریم، به هر حال استفاده از یک ابزار جدید "لذت" خودش رو داره - هم از نظر تنوع طلبی (که البته قابل دفاع نیست) هم لذتی که "یادگرفتن" به آدم میده و احتمال اینکه در ابزارهای جدید بشه چیزهای جدیدی رو فهمید و یادگرفت.

من به شخصه دائما دنبال بهانه میگردم که به نسخه های جدید سوئیچ کنم؛ اما این بهانه رو هنوز بدست نیاوردم - برعکس، یک کار بخصوصی که در دلفی 6 انجام میشه و برام خیلی مهم هم هست، حتی در دلفی 7 هم bug داره و سورسش هم نیست (همانکه در پست قبلی هم اشاره کردم).

البته دنیای نرم افزار از نظر مشکلات مدرن بودن، دیگه گندش رو درآورده، آخه چرا باید "هر سال" یک ابزار جدید داشته باشیم و غصه upgrade و .... تا میای به چیزی عادت کنی باید در مورد تغییر تصمیم بگیری - آرامشی در کار نیست...

ارادت

SYNDROME
سه شنبه 13 آذر 1386, 21:49 عصر
و اما دلیل مهاجرت من.
من هم روز اولی که اقدام به این کار کردم دقیقاً یک ماه طول کشید تا برنامه خودم را از 7 به 2007 انتقال دهیم.
ولی الان با کار کردن با محیط 2007 کاملا احساس خوبی دارم و کار کردن با این محیط برای من بسیار لذت بخش است.
ولی الان هم بعضی مواقع که با دلفی 7 که روزی عشق من بود کار می کنم واقعا برام خسته کننده و از نظر امکانات واقعا قابل مقایسه با 2007 نیست.
البته این هم نظر شخصی بنده است.
موفق باشید

ebnsina
دوشنبه 19 آذر 1386, 11:48 صبح
من از سال 1382 با دلفی 7 پروژه های مختلف و بزرگی رو نوشتم و هنوز هم در حالی که دلفی 2006 و 2007 رو روی کامپیوترهای منزل و محل کار دارم اما هنوز متقاعد نشدم که به دلفی های جدید منتقل بشم.
جدای از دلایل نوستالوژیک و احساسی من نسبت به دلفی 7 (:قلب:) ، از لحاظ منطقی این دلایل رو می تونم بگم :

1- با نصب Castalia امکانات محیطی دلفی 7 در بعضی موارد از 2007 هم بهتر شده !
2- با نصب ModelMaker و MMX امکانات مدل سازی و UML دلفی 7 من چیزی کم نداره.
3- بعضی از کامپوننت هایی رو که در دلفی 7 دارم هنوز یا نسخه 2007 ندارند، یا نسخه رایگان رو پیدا نکردم و یا نسخه 2007 اونها ناپایدارند.
4- سرعت بالا اومدن دلفی 7 با DelphiSpeedUp بطور قابل ملاحظه ای از نسخه های جدیدتر دلفی بالاتر میره (هر چند اینکار رو یکبار و در اول روز انجام بدم!)
5-با نصب Component Pallet Expert در دلفی 7 ، لیست کاربرگِ تمام کامپوننت ها رو میده که براحتی میشه به کاربرگ هر مجموعه کامپوننتی در ظرف سه سوت (نیم ثانیه!) دسترسی داشت.
6- (یه خاطیره هم از خودم دَر وکنم!) در دلفی 7 در ADOTable و ADOQuery ها در رویداد OnFetchProgress باگ وجود دارده و دلفی7 در برنامه های حجیم در این رویداد قاط میزنه! لذا لازم دیدم که به دلفی جدیدتر یعنی 2006 برم (جدید البته در سال پیش!) ولی برای اجرای پروژه ام در دلفی 2006 یک هفته زمان گذاشتم و کلی از برنامه زمانبندی عقب افتادم و وقتی، از پس دهها مشکل برنیومدم و زمان هم در حال از دست رفتن بود عقب گرد کردم و از خیر Progress در حال گرفتن دیتا هم گذشتم !:گیج:
7- و ...

راستی مشکل Unicode رو هم هرجا که لازم بود با کامپوننت های رایگان TNT در دلفی 7 حل کردم.

حالا شما راهنمایی کنید،
والا اگر مشکلات ذکر شده من و دوستان حل بشه، من از اولین کسانی هستم که خیلی هم دوست دارم با کامپایلر و دیباگر بهتر و جدیدتر در دلفی 2007 کار کنم.
:متفکر:

delphi5
دوشنبه 19 آذر 1386, 16:31 عصر
من از دلفی 5 به دلفی 2006 اومدم و راضی هستم .

Mahdi_S_T
دوشنبه 19 آذر 1386, 17:39 عصر
من هم دلفی 7 رو ترجیح میدم چون کمپایل اون سریع تر است و اکثر کامپوننت های من برای دلفی 7 است و مخصوصا یه کامپوننتم که دیگه ورژن جدید اون نمیاد و برام کارایی زیادی داره.
کاش میشد یه جوری کامپوننت های دلفی 7 رو به 2007 تبدیل می کرد

SYNDROME
دوشنبه 19 آذر 1386, 20:56 عصر
کاش میشد یه جوری کامپوننت های دلفی 7 رو به 2007 تبدیل می کرد
باید کامپونتی سازگار با ورژن جدید پیدا کنید.
سورس آن را داشته باشید و در دلفی جدید خودتان کامپایل کنید.
موفق باشید

Delphi Coder
جمعه 23 آذر 1386, 19:10 عصر
من شخصا خود دلفی رو هم در حال حاضر و هم اونموقعی که Delphi.net اومد رو بیشتر از .net قبول دارم وفکر میکنم هنوزم قابلیت RAD دلفی رو .net نداره یعنی فعلا نرسیده. در ضمن نسخه های بعد از 7 کلی ظاهرشون تغییر کرده که تا آدم عادت کنه طول میکشه بدون اینکه ضرورتی برای یاد گیریش احساس کنم. در ضمن بعضی وقتا هزینه زیادی هم داره.

best_ariya
شنبه 24 آذر 1386, 21:30 عصر
به نظر من سرعت لود و سرعت کامپایل کردن و وجود چند کامپوننت و غیره دلیل بر این نمی شه که دلفی 7 بهتر باشه.
اگه این طور باشه سرعت بالا آمدن ویندوز 98 از xp , ویستا و لینوکس و ... بیشتر هست که این دلیل برتری اون نسبت به بقیه نیست.
به نظر من دوستانی که بیشتر با برنامه نویسی شبکه و برنامه نویسی دیتابیس کار می کنن علاقه خاص به دلفی 7 دارن و کسانی که بیشتر با وب و برنامه نویسی مبتی بر وب کار می کنند چه از php کارها و چه از .net کارها علاقه خاص به نسخه های جدید دلفی دارن که دلیل اون هم نسبتا مشخص هست.
ولی من شخصا به دلیل داشتن بیش از 7 گیگابایت کامپوننت و عدم داشتم کرک و یا سورس نسخه های جدید و داشتن تعداد زیادی از برنامه های نوشته شده با دلفی 7 علاقه زیادی به مهاجرت ندارم.

SYNDROME
یک شنبه 25 آذر 1386, 05:59 صبح
ولی من شخصا به دلیل داشتن بیش از 7 گیگابایت کامپوننت و عدم داشتم کرک و یا سورس نسخه های جدید و داشتن تعداد زیادی از برنامه های نوشته شده با دلفی 7 علاقه زیادی به مهاجرت ندارم.
دقیقاً شما درست گفتید چون اکثر دوستان با مهاجرت از دلفی 7 به ورژنهای بالاتر کامپونتها و برنامه های زیادی را از دست می دهند از این پیشرفت خیلی استقبال نمی کنند.
ولی واقعاً این کار درست است؟
موفق باشید

Mohammad_Mnt
یک شنبه 25 آذر 1386, 19:04 عصر
درستی و نادرستی مطلق نیست. برای من دلفی ۲۰۰۷ درست است و برای best_ariya دلفی ۷. لزومی نداره که چون دلفی ۲۰۰۷ نسخه ی جدیدتری است همه بهش سوییچ کنند

Touska
یک شنبه 25 آذر 1386, 22:31 عصر
ولی یک چیزو من به واقع تجربه کردم که 7 گیگا بایت کامپوننت هم تا آن چنان حدی که فکر می کنیم

به سرعت برنامه نویسی ما کمک نمی کنن.

و حتی تا جایی نیز باعث برگشت ما به عقب می شن.

ولی من شخصا عبرت گرفتم که به دلفی 2007 برم و تا آنجایی که میتونم از کامپوننت استفاده نکنم.

موفق باشید :)

Cave_Man
یک شنبه 25 آذر 1386, 23:02 عصر
ولی من شخصا عبرت گرفتم که به دلفی 2007 برم و تا آنجایی که میتونم از کامپوننت استفاده نکنم.
این حرف شما بر خلاف اصول مهندسی نرم افزار هست و بیشتر دید ساخت یافته رو میشه توی صحبت شما دید.

مهدی کرامتی
یک شنبه 25 آذر 1386, 23:17 عصر
کامپوننت های آماده رو زمانی باید استفاده کرد که راه حل دیگه ای وجود نداشته باشه.

Cave_Man
یک شنبه 25 آذر 1386, 23:35 عصر
کامپوننت های آماده رو زمانی باید استفاده کرد که راه حل دیگه ای وجود نداشته باشه.

میشه بگید چه راه حل های دیگه ای ممکنه برای ما وجود داشته باشه؟
اینکه کامپوننت رو خودمون بر حسب نیاز خودمون بنویسیم؟ من موافقم ولی این دلیل بر صحت صحبت دوستمون Touska (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=6323) نیست.
راه دیگه از توابع و پروسیجر ها استفاده کنیم؟ که فرقی با استفاده از کامپوننت نیست جز اینکه این یکی شی ء گراست و بسیار مزایای در اختیار ما قرار میده.

SYNDROME
دوشنبه 26 آذر 1386, 08:13 صبح
درستی و نادرستی مطلق نیست. برای من دلفی ۲۰۰۷ درست است و برای best_ariya دلفی ۷. لزومی نداره که چون دلفی ۲۰۰۷ نسخه ی جدیدتری است همه بهش سوییچ کنند
به نظر شما اگر 7 گیگ کامپونت دوستمان را بتوان در دلفی 2007 استفاده کرد آیا دوباره دوستمان با دلفی 7 کار می کند.
من که فکر می کنم اگر مشکل کامپونتها دوستمان حل می شد میزان استقبال از دلفی 2007 خیلی بالا می رفت.
موفق باشید

Cave_Man
دوشنبه 26 آذر 1386, 12:48 عصر
به نظر شما اگر 7 گیگ کامپونت دوستمان را بتوان در دلفی 2007 استفاده کرد آیا دوباره دوستمان با دلفی 7 کار می کند.

مشکل خیلی ها فقط کامپوننت که نیست. موارد دیگه ای هم هست که شاید از کامپوننت براشون مهم تر باشه.
نباید اینطور القا کنید که مهاجرت به نسخه های جدید یه اجبار هست.

A.Nemati
دوشنبه 26 آذر 1386, 15:22 عصر
با این نظر کاملا موافقم. تجربه چند ساله این رو به ما یاد داده.

میشه بگید چه راه حل های دیگه ای ممکنه برای ما وجود داشته باشه؟
اینکه کامپوننت رو خودمون بر حسب نیاز خودمون بنویسیم؟
کسانی که عادت دارن از کامپوننتها استفاده کنند، اگه یه نگاهی به برنامه‌هاشون بیاندازند می‌بینند که خیلی از کارها رو با کامپوننتهای استاندارد و یا کمی کد نویسی هم می‌شد انجام داد.
این خوب نیست که خودت رو وابسته به چیزهایی بکنی که مانع پیشروی‌ات بشن.
من همین مشکل رو با یک کامپوننت از دلفی 5 به 7 داشتم و واقعا دچار دردسر شدم.

یک نکته هم بگم:
اگر کامپوننتی رو که واقعا بهش نیاز دارید، مال یک شرکت درست و حسابی باشه حتما نسخه‌های بعدی‌‌اش رو هم داره. اگه هم بی‌نام و نشونه، هرچی زودتر سعی کنید از وابستگی‌اش دربیایید که دچار دردسرهای بعدی نشید.
اینارو نگفتم که برید به D2007. این مساله رو خودتون باید باهاش کنار بیایید. باید بهش احساس نیاز کنید. باید مزایا و معایبش رو نسبت به کار خودتون بسنجید و بعد تصمیم بگیرید.

موفق باشید

SYNDROME
دوشنبه 26 آذر 1386, 17:45 عصر
نباید اینطور القا کنید که مهاجرت به نسخه های جدید یه اجبار هست.
درست است یک اجبار نیست ولی به نظر بنده یک پیشرفت است.
موفق باشید

Cave_Man
دوشنبه 26 آذر 1386, 19:10 عصر
کسانی که عادت دارن از کامپوننتها استفاده کنند، اگه یه نگاهی به برنامه‌هاشون بیاندازند می‌بینند که خیلی از کارها رو با کامپوننتهای استاندارد و یا کمی کد نویسی هم می‌شد انجام داد.
این خوب نیست که خودت رو وابسته به چیزهایی بکنی که مانع پیشروی‌ات بشن.

من با این صحبت شما کاملا مخالفم
شما اگر از کامپوننت استفاده نمیکنید یا تمایلی به استفاده از اونها ندارید فقط خودتون رو از یک نعمت و تکتولوژی محروم کردید.درسته که کامپوننت هایی وجود دارن که ممکنه در آینده توسعه داده نشن.اما شما دارید کلا میگید که از کامپوننت های استاندارد و با کمی کد نویسی کار کنیم و این درست نیست.
مثلا من برای اینجام کارهام کامپوننت هایی نوشتم که کارهام رو خیلی راحت تر کرده توسعه سیستم هام رو آسونتر , مدیریت روی کدهام و خطایابیم رو خیلی ساده و سریع کرده.مزایای شی گرایی و کامپوننت گرایی خیلی بیشتر از اونیه که بخاید خودتون رو از استفاده بیشتر از اون محروم کنید و عملا خودتون ضرر میکنید.
ولی همون طوری که قبلا هم گفتم با صحبت آقای کرامتی که میگن کامپوننت های آماده کمتر استفاده بشه من موافق هستم اما تحت شرایطی. اگر کامپوننتی که بدست میاریم همراه باسورس باشه دیگه مشکل چندانی برای مهاجرت به نسخه های بعدی دلفی وجود نداره و میشه با خیال راحت تری از اونها استفاده کرد.
البته صحبت آقای کرامتی دلایل فنی هم داره مثل کم کردن حجم پروژه ها با استفاده از تکه کدهایی که فقط شما به اونها احتیاج دارید و نه کل کامپوننت آماده ی تهیه شده توسط یک شرکت دیگه.
به هر حال اینها هیچ کدوم مزایای استفاده از کامپوننتها رو کم نمیکنه .

Cave_Man
دوشنبه 26 آذر 1386, 19:21 عصر
درست است یک اجبار نیست ولی به نظر بنده یک پیشرفت است.
موفق باشید
این چیز هایی که ما داریم ازشون استفاده میکنیم فقط ابزار کار هستند و پیشرفت رو باید در سطح کلی تری بهش نگاه کرد
پیشرفت برای شرکتی که 10 تا کامپوتر داره و باید برای استفاده از نسخه جدید دلفی 2007 سخت افزار اونها رو ارتقا بده احتمالا هزینه کمی نداره.بنابراین کاری رو که در حال حاظر میشه به خوبی در یک ابزار خوب مثل دلفی 7 انجام داد چراباید در ابزار جدیدتری که هزینه ای رو هم برای ما داره انجام بدیم.
این مهاجرت ممکنه برای شما پیشرفت باشه ولی برای دیگران ممکنه اینطور نباشه.
البته توی کشور ما میشه دلفی 2007 رو با 10/000 تومن درب منزلمون تحویل بگیریم و اصلا هزینه ی تهیه این کارخونه عظیم(دلفی)رو در نظر نمیگیریم.

A.Nemati
دوشنبه 26 آذر 1386, 20:04 عصر
اگر خودتان کامپوننتی نوشتید که فبها!

مثلا من برای اینجام کارهام کامپوننت هایی نوشتم که کارهام رو خیلی راحت تر کرده توسعه سیستم هام رو آسونتر , مدیریت روی کدهام و خطایابیم رو خیلی ساده و سریع کرده.
این خوبه.

مزایای شی گرایی و کامپوننت گرایی خیلی بیشتر از اونیه که بخاید خودتون رو از استفاده بیشتر از اون محروم کنید و عملا خودتون ضرر میکنید.

قبلا هم گفتم، اگر کامپوننت آماده‌ای باشه که واقعا مورد نیازم باشه، مسلما این کار رو می‌کنم. حتی در مواردی اونها رو خریدم.

ولی همون طوری که قبلا هم گفتم با صحبت آقای کرامتی که میگن کامپوننت های آماده کمتر استفاده بشه من موافق هستم اما تحت شرایطی. اگر کامپوننتی که بدست میاریم همراه باسورس باشه دیگه مشکل چندانی برای مهاجرت به نسخه های بعدی دلفی وجود نداره و میشه با خیال راحت تری از اونها استفاده کرد.

نه با خیال خیلی راحت. چون:

البته صحبت آقای کرامتی دلایل فنی هم داره مثل کم کردن حجم پروژه ها با استفاده از تکه کدهایی که فقط شما به اونها احتیاج دارید و نه کل کامپوننت آماده ی تهیه شده توسط یک شرکت دیگه.

به این مطلب اضافه کنید تکنولوژی کامپوننتی رو که مثلا با دلفی 5 یا 7 نوشته شده، با کامپوننتی که با دلفی 2007 نوشته شده.
اگه شما خودتون کامپوننت رو نوشته باشید می‌تونید اونو ارتقاء بدید. اما در غیر اینصورت بهتره نسخه جدیدش رو تهیه کنید. شاید بپرسید چه نیازی به ارتقاء هست؟ این که داره جواب می‌ده؟ ولی فکر می‌کنید کار یک کامپوننت صرفا راه انداختن کار شماست؟ یه نگاهی به سورس SysUtils دلفی 7 و 2007 بیاندازید. ساختار بعضی از فانکشن‌هایی که شما با همان اسم قبلی فراخوانی‌شون می‌کنید عوض شده! چون دنیای برنامه‌نویسی همیشه دنبال روش‌های مطلوب‌تری برای بهینه شدن است. خود شما اگه دو سال پیش یک کامپوننت نوشته باشید، اگه امروز نگاهش کنید، به نظرتون نمی‌آد که خوبه یه جاهاییش رو بهینه کنید؟

باز هم روی حرف آقای کرامتی تاکید می‌کنم:

best_ariya
دوشنبه 26 آذر 1386, 23:56 عصر
من هم با دوستان در این مورد نظر موافق دارم باید زمانی از کامپوننت استفاده کرد که دیگر راهی وجود نداشته باشد

2 دلیل ساده برای استفاده نکردن

1-خطا یابی و رفع مشکل که این نیز در صورت داشتن و یا نداشتن سورس کد متفاوت هست ولی این یکی از مشکلات اساسی من با کامپوننت می باشد.
2-اضافه کردن امکان جدید که باز هم در صورت نداشتن سورس کد مشکل می باشد.

2 دلیل ساده برای استفاده کردن
1- بجای نوشتن چندین هزارخط و گذاشتن ساعتها وقت بایک کلیک ساده متوان از کامپوننت برای این کار استفاده کرد و اساتید می دانند که در مبانی مهندسی نرم افزار به این نکته تکید شده
2- رایگان بودن و در دسترس بودن کامپوننت.در ایران کسی تا به حال برای کامپوننت پولی پرداخت نکرده مگر سورس و یا کرک و یا نسخه جدید اون کامپوننت رو نداشته باشد و مجبور به پرداخت پول باشد که در برای پرداخت نیز دچار مشکلات پرداخت از جمله تحریم ها و غیره هست.

ولی اگه دوستان هم مثل من شانس داشته باشن و یه دوستی مثل آقا مصطفی پیدا کنن و یا از سی دی های موجود در بازار استفاده کنند زندگی با کامپوننت بسیار بهتر می باشد.

حال به خاطر این که از بحث خارج مشیم یه تجربه کوچک خودم رو در اینجا بگم و اون اینکه من شخصا پس از 5 سال کار با دلفی در سال گذشته اون رو گذاشتم کنار و به صورت موردی باهاش کار می کنم و بیشتر به سمت وب رفتم .ابتدا در ابتدا با دلفی خواستم شروع کنم دیدم نیازها مو براورده نمی کنه بعد مجبور به تغییر زبان از دلفی به php شدم و بسیار هم جواب گرفتم و حاصل اون نوشتن بیش از 50 ماژول و 12 پرتال در این مدت بود.
به نظر من با وجود اینکه delphi for php و دلفی 2007 تو بازار هست و کمتر به سراغ اون می رن ، عدم آشنایی و همچنین نبون منابع جهت حل مشکل هست .یه مثال ساده بزنم که مس تونید همین الان تست کنید.
یه سوال در مورد یه قسمت خاص در delphi for php و یا دلفی 2007 تو همین سایت بکنید و یه سوال هم در مورد دلفی 6 و 7 بکنید و بینید به کدام سوال زودتر پاسخ می دهند .

ولی نظر شخصی من به عنوان یه برنامه نویس در بین اساتید اینکه هست که باید به سمت نگارش های جدید زبانهای برنامه نوسی رفت و یکی از دلایل اصلی اون سازگاری بیشتر زبانها برنامه نویسی در نگارش های جدید و رفتن به سمت برنامه نویسی وب می باشد.اگه به شرکت های بزرگ دنیا که در زمینه نرم افزار فعالیت می کنند بکنید می بینید که نسخه های جدید آنها بیشتر بر روی وب نیز کار می کنند مانند windows و آفیس و فتوشاپ که نسخه جدید تو همین جند روز وارد بازار شده و هزار نرم افزار و حتی سیستم عامل به سمت وب حرکت کرده اند که با تغییر نسخه و حتی زبان برنامه نویسی ما نیز می توانیم همسو با بقیه به این سمت حرکت کنیم.
(البته این نظرات شخصی منه که مرجع علمی نداره)

(در ضمن دوست عزیز نکته جالبی رو نوشتی قابل توجه چند ستاره ها و کسانی که جواب سربالا می دن:قهقهه:
اگه بتونی با چیزهایی که بلدی حتی یک نفر رو هم خوشحال کنی
اونوقت می‌تونی از اینکه یه چیزهایی بلدی خوشحال باشی.:تشویق:)

vcldeveloper
سه شنبه 27 آذر 1386, 02:12 صبح
یه سوال در مورد یه قسمت خاص در delphi for php و یا دلفی 2007 تو همین سایت بکنید و یه سوال هم در مورد دلفی 6 و 7 بکنید و بینید به کدام سوال زودتر پاسخ می دهند .
فکر می کنی برنامه هایی با دلفی 7 چقدر از نظر کدنویسی با دلفی 2007 فرق می کنند که داری سوالات مربوط به این دو را از هم تفکیک می کنی؟ در اکثر موارد سوالات و جواب هایی که مطرح میشه در تمام نسخه های دلفی (حتی 4 و 5) به درستی کار میکنه.
Delphi for PHP هم قبلا توضیح داده شد که صرفا اسمش Delphi هست و اصلا ربطی به Delphi نداره و بدرد توسعه گران PHP میخوره. سوالاتش هم در بخش PHP پرسیده میشه. البته با توجه به تجاری بودن آن و عمر کم آن، سوال زیادی هم درباره اش مطرح نمیشه.

مزایای شی گرایی و کامپوننت گرایی خیلی بیشتر از اونیه که بخاید خودتون رو از استفاده بیشتر از اون محروم کنید و عملا خودتون ضرر میکنید.

فکر نکنم دوستانی که اینجا با استفاده از کامپوننت مخالفت می کنند، نظرشون این باشه که به جای کامپوننت از توابع و بطور کلی برنامه نویسی رویه ایی باید برای توسعه نرم افزار استفاده کرد. کسی شکی در مزایای شی گرایی و تولید کامپوننت نداره، دوستان بحثشان در رابطه با استفاده یا عدم استفاده از کامپوننت های آماده Third Party هست.

کامپایلر دلفی فقط بخش هایی از سورس کد را که از آن در برنامه استفاده کردید، کامپایل می کند، در نتیجه استفاده یا استفاده نکردن از کامپوننت ها تاثیری در حجم کد کامپایل شده نداره، اما در حجم کد نوشته شده داره، یعنی برای یک کامپوننت یک بار کد نوشته میشه و بارها از آن در پروژه های مختلف استفاده میشه. این کار باعث میشه که هم نگه داری و تغییر برنامه ها ساده تر بشه، هم کار برنامه نویس کمتر بشه.

SYNDROME
سه شنبه 27 آذر 1386, 07:40 صبح
این چیز هایی که ما داریم ازشون استفاده میکنیم فقط ابزار کار هستند و پیشرفت رو باید در سطح کلی تری بهش نگاه کرد

ولی این را هم باید توجه کنیم که ابزار کار شما هر چقدر امکانات بیشتری به شما بدهد شما بهتر می توانید حرکت کنید.
موفق باشید

Cave_Man
سه شنبه 27 آذر 1386, 11:37 صبح
کامپایلر دلفی فقط بخش هایی از سورس کد را که از آن در برنامه استفاده کردید، کامپایل می کند، در نتیجه استفاده یا استفاده نکردن از کامپوننت ها تاثیری در حجم کد کامپایل شده نداره،
پس این موردی که آقای Zarko Gajic (http://delphi.about.com/mbiopage.htm) در لینک زیر گفتن چی ؟ مخالف صحبت شما است. مورد 7 از این لینک رو ببینید
http://delphi.about.com/od/objectpascalide/a/speedsize.htm

Touska
سه شنبه 27 آذر 1386, 12:11 عصر
این حرف شما بر خلاف اصول مهندسی نرم افزار هست و بیشتر دید ساخت یافته رو میشه توی صحبت شما دید.

من نظرم در رابطه با کامپوننت های Third Party بود و فکر نکنم منافاتی با اصول مهندسی نرم افزار داشته باشه.

و من سعی می کنم برنامه خودم رو بر پایه کامپوننت هایی که خودم تهیه کردم بنویسم چون بهشون اعتماد دارم.

نباید اینطور القا کنید که مهاجرت به نسخه های جدید یه اجبار هست

کسی قصد این کار رو نداره فقط من و اکثریت نظرات تئوری و تجربی خودشون رو ارائه می دن.

کسی اجبار نمی کنه.

موفق باشید :)

vcldeveloper
سه شنبه 27 آذر 1386, 14:56 عصر
پس این موردی که آقای Zarko Gajic (http://delphi.about.com/mbiopage.htm) در لینک زیر گفتن چی ؟ مخالف صحبت شما است. مورد 7 از این لینک رو ببینید
http://delphi.about.com/od/objectpas.../speedsize.htm (http://delphi.about.com/od/objectpascalide/a/speedsize.htm)
بله. ایشون اشتباه کرده. اگه یک یونیت به پروژه خودتون اضافه کنید و فقط یکی از توابع آن را فراخوانی کنید، متوجه میشید که در زمان کامپایل، کامپایلر دلفی فقط برای سورس همون تابع کد اجرایی تولید میکنه (دایره های آبی که کنار هر خط نمایش داده میشه).

Delphi Coder
سه شنبه 27 آذر 1386, 15:20 عصر
بله. ایشون اشتباه کرده. اگه یک یونیت به پروژه خودتون اضافه کنید و فقط یکی از توابع آن را فراخوانی کنید، متوجه میشید که در زمان کامپایل، کامپایلر دلفی فقط برای سورس همون تابع کد اجرایی تولید میکنه (دایره های آبی که کنار هر خط نمایش داده میشه).
نه اشتباه نکردن. ممکنه یه یونیت مثل یونیت Classes داشته باشید که شامل Initialization و finalization باشه و تو این قسمتها سایر توابع استفاده شده باشه. در نظر بگیرید یه پروژه خالی بدون فرم رو. Add کردن یونیت Classes همانا و رسیدن حجم EXE از چیزی حول حوش 16kb به 375kb همانا.

vcldeveloper
سه شنبه 27 آذر 1386, 15:52 عصر
نه اشتباه نکردن. ممکنه یه یونیت مثل یونیت Classes داشته باشید که شامل Initialization و finalization باشه و تو این قسمتها سایر توابع استفاده شده باشه. در نظر بگیرید یه پروژه خالی بدون فرم رو. Add کردن یونیت Classes همانا و رسیدن حجم EXE از چیزی حول حوش 16kb به 375kb همانا.وقتی کدی در قسمت initialization یک یونیت قرار میگیره، یعنی اون یونیت (به نوعی تمام کلاس ها و توابع تعریف شده در آن)، به این initialization وابسته هستند، پس در شرایط عادی copy\paste کدی از یک یونیت که دارای initialization هست، بدون توجه به تاثیر کد initialization بر آن، کار بی ارزشی محسوب میشه. اگر قرار باشه کد مربوطه Copy\Paste بشه، باید اول ارتباطش با initialization و Finalization مشخص بشه، و بعد در صورت لزوم، کد initialization و finalization هم باهاش کپی بشه!
البته اکثر یونیت هایی که توسط کامپوننت ها استفاده میشند، اصلا initialization و finalization ندارند.

به این نکته هم توجه داشته باشید که Copy\Paste کدها نهایتا موجب پیچیده شدن تغییر در کد و نگه داری از آن هم میشه.

در نهایت، باز هم تکرار می کنم که به نظر من، موردی را که ایشون به عنوان یک Rule برای افزایش کارایی برنامه ذکر کردن، اصلا قابلیت تعریف شدن به صورت یک Rule عمومی را ندارد.

Delphi Coder
سه شنبه 27 آذر 1386, 16:23 عصر
کاملا موافقم. همیشه بستگی به شرایط داره و به هیج وجه نمیتونه به شکل یه قانون گفته بشه بعضی وقتا ممکن یه procedure که سهله یه تیکه از کد رو لازم باشه copy/paste کرد و بعضی وقتا شاید برداشتن همون یه تیکه کد دردسرساز بشه برای برنامه چه برسه به procedure.

Cave_Man
سه شنبه 27 آذر 1386, 16:33 عصر
آقای کشاورز من بسیار پیش اومده که
یک کامپوننت رو به فرمم اضافه کردم و یک سری unit به قسمت uses اضافه شده و باعث افزایش حجم فایل App شده , در حالی که هیچ تایع , کلاس یا پروسیجری از اون unit رو استفاده نکردم...
و بعدا که هون unit رو از uses حذف کردم موجب کاهش حجم App شده !!

Touska
سه شنبه 27 آذر 1386, 18:21 عصر
این زمانی هست که شما از چه جور Unit هایی Uses زده باشید.

مثلا اگر از کامپوننت هایی از نوع Design Time یا Runtime Time استفاده کرده باشید در هر صورت

شما نا خواسته باعث استفاده از Constructor یا Destructor یا Initialization و ... می شوید.

و اگر یک Unit معمولی باشه خیر.

البته این یک نظر دقیق و علمی نیست.

Delphi Coder
سه شنبه 27 آذر 1386, 19:51 عصر
آقای کشاورز من بسیار پیش اومده که
یک کامپوننت رو به فرمم اضافه کردم و یک سری unit به قسمت uses اضافه شده و باعث افزایش حجم فایل App شده , در حالی که هیچ تایع , کلاس یا پروسیجری از اون unit رو استفاده نکردم...
و بعدا که هون unit رو از uses حذف کردم موجب کاهش حجم App شده !!
احتمالا یونیتهایی که استفاده کردید Initialization و finalization داشته بوده ممکنه زنجیره ای تو uses list همون یونیت هم از یه یونیت این تیپی دیگه استفاده شده باشه. دلفی موظفه که قسمت Initialize و Finalize هر یونیتی که اینارو شامل باشه و تو یکی از Uses list های برنامه باشه اجرا کنه ولی به هر حال کدی که استفاده نشه کمپایل نمیشه.
البته مخاطب آقای کشاورز بودن. امیدوارم پاسخ بنده رو حمل بر بی ادبی نکنید.