PDA

View Full Version : انتخاب کدام بهتر ؟

eworkpro
جمعه 16 آذر 1386, 06:41 صبح
سلام.
دوستان کمک ! برای یک سیستم مثلا پنتیوم 4 که در ویندوز از برنامه های ویژوال استودیو و فتوشاپ و sql server و ... استفاده می کرده چه توزیعی از لینوکس می تونه مناسب باشه ؟
با توجه به اینکه محیط لینوکس گرافیکی باشه و فرد تا حالا با لینوکس کار نکرده باشه ؟!
و اینکه آیا این برنامه های مایکروسافتی رو می شه با نرم افزارهای خاصی در لینوکس اجرا کرد ؟!
لطفا ورژن جدید و مشخصات اون سیستم عامل لینوکسی مناسب رو بهم بدین !
ممنون

rasool_brn
جمعه 16 آذر 1386, 09:57 صبح
دوستان کمک ! برای یک سیستم مثلا پنتیوم 4 که در ویندوز از برنامه های ویژوال استودیو و فتوشاپ و sql server و ... استفاده می کرده چه توزیعی از لینوکس می تونه مناسب باشه ؟فرقی نمی کنه . تقریبا تمام توزیعهای لینوکس در هر زمان از یک نسخه کرنل استفاده می کنن.و رفتار تقریبا مشابی با سخت افزار دارن.

با توجه به اینکه محیط لینوکس گرافیکی باشه و فرد تا حالا با لینوکس کار نکرده باشه ؟!ممکنه لینوکس در ابتدا کارت گرافیکتو نشناسه. ولی اصلا مهم نیست چون میتونی لینوکس رو در حالت متنی نصب کنی وبعد از نصب شدن وارد محیط گرافیکی بشی.

و اینکه آیا این برنامه های مایکروسافتی رو می شه با نرم افزارهای خاصی در لینوکس اجرا کرد ؟!بله میشه.برنامه هایی مثل Wine و VirtualBox و ... این کارارو انجام میدن.

لطفا ورژن جدید و مشخصات اون سیستم عامل لینوکسی مناسب رو بهم بدین !من Ubuntu 7.10 رو پیشنهاد می کنم.

rezaTavak
جمعه 16 آذر 1386, 23:48 عصر
ubuntu 7.10 + Debian 4.1 یعنی اینکه ابونتو برای نصب و از دبیان برای بقیه پکیجها. که نیازی به دانلود و ... نداشته باشید.

در ضمن محیط گرافیکی kubuntu برایر تازه کار شاید بهتر باشد.

suse هم می تواند توزیع خوبی باشد اما PCLinux اینروزها دارد جا باز میکند.

برای اجرای برنامه ویندوز به خصوص بازیها و برنامه هایی که میکروسافتی نباشند! wine برای اجرای برنامه های ویندوزی و تحت داس هم dosbox

(VirtualBox شبیه ساز ماشین است نه احرا کنند فایلی.)

حامد مصافی
شنبه 17 آذر 1386, 12:43 عصر
وقتی زیر ساخت تغییر می کنه ثابت نگه داشتن ابزار ها (هر چند در صورت امکان) کار بیهوده ایه. شما قصد دارید ویژوال استودیو رو تحت لینوکس نصب کنید که باهاش چی کار کنید؟؟ برای ویندوز برنامه بنویسید؟ خب این کار رو در همون محیط ویندوز انجام بدید.
شاید بهترین کار جایگزین کردن این برنامه ها باشه.
به جای MS SQL Server از MySQL و به جای ویژوال استودیو (اگر دات نت کار می کنید) از مونو استفاده کنید.
در اینصورت زوزه انتخاب مناسبی خواهد بود. هم به خاطر محیط گرافیکی زیباش که تازه واردین رو آزاد نمیده و هم به خاطر سهل النصب بودن مونو روی اون.

eworkpro
دوشنبه 19 آذر 1386, 07:12 صبح
ممنون از شما دوستان به خاطر کمکتون !
اینکه من می خوام ویندوز رو به لینوکس تبدیل کنم مطمعنا کارایی و قدرت لینوکس هستش !
ولی آخه قدرت ویژوال استودیو و نرم افزارهای مایکروسافتی رو به هیچ وجه نمی شه زیر سوال برد !

rezaTavak
دوشنبه 19 آذر 1386, 07:44 صبح
نرم افزارهای ویندوزی در لینوکس به خوبی اجرا نخواهند شد چراکه wine دقیقا شبیه ویندوز نیست. پس بهتر به فکر mono develop باشید.

eworkpro
سه شنبه 20 آذر 1386, 06:17 صبح
ببینید شاید علت اینکه لینوکس نسبت به ویندوز هنوز اینقدر فراگیر نشده همینه !
آخه یکی مثل من که 2-3 سال وقتش رو گذاشته رو دات نت نمی تونه به هیج وجه اون رو رها کنه ! پس باید فکر لینوکس رو از سرش بیاره بیرون !؟
بعدش هم آخه سورس باز مثلا php به هیچ وجه تو برنامه نویسی تحت وب دیگه مشتری نداره !
بهترین سیستم های مدیریتی سایت سورس باز و بصورت رایگان هستش !
حالا نمی دونم !!!! چیکار کنم .

eworkpro
سه شنبه 20 آذر 1386, 06:20 صبح
یک سایت جدید باز شده که فروشگاه گنو هستش !
قصد تبلیغ ندارم . می خوام ببینم مثلا تو این سایت برای ubuntu 7.10 سه - چهار مدل دی وی دی هست ! کدومش رو باید بخرم ؟؟!
http://linuxshop.ir

rasool_brn
سه شنبه 20 آذر 1386, 09:39 صبح
آخه یکی مثل من که 2-3 سال وقتش رو گذاشته رو دات نت نمی تونه به هیج وجه اون رو رها کنه ! پس باید فکر لینوکس رو از سرش بیاره بیرون !؟از mono develop استفاده کن.

می خوام ببینم مثلا تو این سایت برای ubuntu 7.10 سه - چهار مدل دی وی دی هست ! کدومش رو باید بخرم ؟؟!من مدل Cpu که ازش استفاده می کنی رو نمیدونم . اگه از Cpuی 64 بیت(AMD) استفاده میکنی توزیعهایی x86-64 انتخاب کن . و اگه Cpuی شما 32 بیت هست توزیعهای i386 رو انتخاب کن.
توزیعهایی Live دیسکهای زنده هستند یعنی می تونی اونارو تو CD-Rom بذاری و با CD بالا بیای و با لینوکس به طور زنده کار کنی و اگه دوست داشتنی اونو نصب کنی.
توزیعهای Alternate زنده نیستند یعنی با گذاشتن اونا تو CD-Rom وبالا آمدن با CD صفحه نصب ظاهر میشه و دیگه نمیتونی به طور زنده با لینوکس کار کنی.
توزیعهای Server برای سرویس دهنده ها و توزیعهای Desktop برای سیستم های خانگی استفاده می شه.

Folaani
جمعه 23 آذر 1386, 16:32 عصر
البته رفتن به سمت لینوکس فقط بخاطر قدرت و بدون شناخت عمیق و اصولی و اعتقاد داشتن به فلسفهء اون، چندان مطلوب نیست.
از نظر تکنیکی شاید برای خیلی افراد مزایای زیاد نباشه (چون کاربردهاش رو ندارن).
گرچه بنظر بنده امنیتش گزینهء وسوسه انگیز و دلچسبی هست و یک مزیت واقعی بزرگه!
مثلا بنده الان مدتهاست با لینوکس کار میکنم و توی اینترنت میام و خیالم از ویروس و تروجان و هک با یاهومسنجر و غیره راحته و دیگه قیافهء نحس آنتی ویروس مسخره ای که کلی از منابع سیستم رو هم مصرف میکنه و مدام از هاردم کار میکشه و ضمنا پیغام منو آپدیت کن و اوه اوه صدتا ویروس جدید اومده و غیره رو ندیدم و به این راحتی عادت کردم و به همین خاطر دیگه هم نمیخوام قیافهء نحس این نرم افزارهای مضحک انحصاری کرک شده رو ببینم!!
اینقدر دنبال اینها دویدیم و سر و کله زدیم و سیستم بهم ریخت سر نصب و آنیستالشون و انقضا و سریال و غیره که ازشون متنفر شدم.
اگر فقط به فکر پول و راحتی هستید، لینوکس بهشت رویایی شما نیست؛ بخصوص در این مملکت.
ولی خب استفادهء در کنار هم، اگر بتونید و فرصتش رو داشته باشید و در کارهاتون ناسازگاری و تداخل ایجاد نشه، یک گزینهء میانی معقولی هست.
هم از جهت استفاده از بعضی مزایای عملیش مثل امنیت، و هم از جهت یادگیری و آینده نگری. به هیچ وجه نمیشه این دنیای اصیل و قدرتمند و ظاهرا آینده دار رو نادیده گرفت. فعلا که جنگ سخت و خونینی بین انحصار و آزادی درگرفته. اما نرم افزار آزاد اگر بذارن قدرت و جذابیت خودش رو خوب داره نشون میده. روز به روز غنی و کامل میشه. اما در مقابل انحصار روز به روز انحصاری تر و تحقیرآمیزتر و محدودتر و هزینه و دردسربر تر میشه.

بهرحال نرم افزار آزاد باید بمونه و احتمال زیاد قویتر از همیشه خواهد ماند، چرا که عرصه هایی هست که هیچ چیزی جایگزین مناسبی براش نیست. مثلا محیطهای تحقیقاتی و آموزشی و خیلی سازمانها و شرکتهای علمی مهم. ضمنا جامعهء هکرها (منظور هکر به معنا منفی نیست) و خیلی گروهها و کشورهایی که به این آزادیها نیاز و علاقمندی بالایی دارن.

شما بهتره ابتدا از توزیعهای راحت و مبتدی استفاده کنید. لینوکس رو اول باید یاد گرفت و با استانداردهاش آشنا شد.
میتونید یک نگاهی به توزیعهای زنده مثل knoppix و parsix که ایرانی هست (و یکسری سفارشی سازی رو آماده داره) هم بیاندازید؛ اینها قابل نصب هم هستن.
توزیعهای معروف و خوب: دبیان - فدورا - اوبونتو/کوبونتو که حرفه ای هستن.
البته شخصا با کوبونتو کمی مشکل داشتم.
ضمنا خوبی توزیعهایی مثل فدورا و دبیان در تعداد زیادی سی دیهای اونها هست که توش کلی برنامه های مختلف هست و موقع نصب میتونید هرکدوم رو که میخواید نصب کنید. بقیه احتمالا باید سی دی برنامه رو پیدا کنید (که در اینجا کاملا کمیاب هستن) و یا از اینترنت دانلود کنید که خب با اینترنت غیر پرسرعت نمیشه هرکاری کرد.
راحت ها هم مثل سوزه که دوستان گفتن (اینهم سی دیهای زیادی داره).

اینجا از انتخاب و امتحان زیاد نباید برسید؛ تنوع اینها طبیعی هست و البته کمی دردسر سازی و گیج گننده و وحشت آور بخصوص برای مبتدیها.

گنو/لینوکس اصولا بخاطر معیارهای مختلفی، هنوز هم کاربر قوی و حرفه ای و فنی تری نیاز داره نسبت به ویندوز. ویندوز اسباب بازیه در این وادی!! گرچه برنامه های فراوان خوب و راحتی داره.

eworkpro
یک شنبه 02 دی 1386, 22:21 عصر
پس حالا یک دیسک زنده ی خوب باید چی برداشت ؟
آیا می شه مثلا ایکس پی نصب باشه بعد با دیسک زنده سیستم عامل لینوکس رو بالا اورد ؟

rasool_brn
یک شنبه 02 دی 1386, 23:05 عصر
پس حالا یک دیسک زنده ی خوب باید چی برداشت ؟Ubutnu7.10

آیا می شه مثلا ایکس پی نصب باشه بعد با دیسک زنده سیستم عامل لینوکس رو بالا اورد ؟دیسک زنده کاری با سیستم عاملهای نصب شدت نداره (توسط CD-Rom بالا میاد).

tux-world
دوشنبه 03 دی 1386, 10:08 صبح
اوبونتو به نظر شخصی خودم ناپایدارتر از بقیه هستش . من لیو سی دی ناپیکس رو ترجیح میدم

tux-world
جمعه 07 دی 1386, 12:20 عصر
[quote=eworkpro;432451]ببینید شاید علت اینکه لینوکس نسبت به ویندوز هنوز اینقدر فراگیر نشده همینه !
آخه یکی مثل من که 2-3 سال وقتش رو گذاشته رو دات نت نمی تونه به هیج وجه اون رو رها کنه ! پس باید فکر لینوکس رو از سرش بیاره بیرون !؟e]

کی چنین فتوایی داده ؟ کودوم مجتهد ؟
از مونو استفاده کردین ؟

eworkpro
چهارشنبه 30 مرداد 1387, 09:01 صبح
آقا اخرش چی ؟ از کدام توزیع استفاده کنم که مثل ویندوز کار باهاش راحت باشه ؟ حداقل کارهای معمولی مثله رفتن تو اینترنت و آهنگ گذاشتن و ... و یک رومیزی خوب داشته باشه . گرافیکی توپ هم داشته باشه ؟ برا تازه کار بهترین انتخاب باشه ؟

zfarhad2000
چهارشنبه 30 مرداد 1387, 12:29 عصر
آقا اخرش چی ؟ از کدام توزیع استفاده کنم که مثل ویندوز کار باهاش راحت باشه ؟ حداقل کارهای معمولی مثله رفتن تو اینترنت و آهنگ گذاشتن و ... و یک رومیزی خوب داشته باشه . گرافیکی توپ هم داشته باشه ؟ برا تازه کار بهترین انتخاب باشه ؟
بهتره با پارسیکس شروع کنی که تقریبا اکثر کارهایی رو که می‌خوای راحت میشه انجام داد.

ضمنا لینوکس اصلا قابل مقایسه کردن با ویندوز نیست چه از نظر کارآیی و چه از نظر نحوه برخورد با سیستم عامل. اگه انتظار داشته باشی که یک ویندوز جدید با همون کارکرد رو می‌خوای توی لینوکس ببینی همون اول شکست می‌خوری و میزاریش کنار. بهتره با این دید نگاه کنی که یک سیستم عامل جدیدتر و قویتر هست که در کمتر از 20 درصد با ویندوز مشابهت داره.

miradli
پنج شنبه 31 مرداد 1387, 01:25 صبح
دوست عزیز به دلیل گسترش و تعدد توضیع های لینوکس معمولا کاربرها در انتخاب گیچ می شوند ، اما اصلا موضوع پیچیده ای وجود ندارد و در زمانی کوتاه شما به توضیع دلخواه خود خواهید رسید ! این موضوع رو در نظر داشته باشید که تمام نسخه های لینوکس همان لینوکس هستند و در پکیج ها متفاوت هستند و ...
لینوکس از دو میز کار KDE و Gnome استفاده میکنه که معروف ترین میزکارها و راحت ترین ها از نظر کاربری هستند ... توضیع های لینوکس بیشتر از نظر پکیج های موجود در بسته و ... و امکانات متفاوت هستند تا میزکار ! اگر برای میزکار نگرانی این رو بدون که این دو میز کار روی بیشتر توضیع ها موجود است و یا قابل نصب . پس در مرحله اول از نظر امکانات یک توضیع رو پیدا کن که بدرد کارت بخوره ... می تونی در ابتدا دو نوع لینوکس زنده تهیه کنی که میزکار آنها یکی گنوم و دیگری کا د ای باشد و خودت تصمیم بگیری با کدوم راحت تر هستی ، این موضوع بیشتر صلیقه ای هست .
یا در از همون ابتدا از نسخه های نصب شونده استفاده کنی ( به عنوان مثال OpenSuse ) نسخه های نصب شونده کامل تر هستد ، به عنوان مثال اوبونتو پر طرفدار هست اما نسخه زنده به نظر من برای کار کافی نیست ! ( پکیج های کمی داره و خلاصه شده )
در مورد نصب کنار ویندوز هیچ مشکلی نسیت :
1 - یک دی وی دی OpenSuse که الان نسخه جدید موجود در بازار 11 هست رو تهیه کن
2 - هنگام نصب ویندوز بجای یک درایو C که ویندوز نصب میکنی ، درایو سی رو به دو قسمت تقسیم کن
3- نیمی از فضای موجود رو برای نصب اکس پی در نظر بگیر و فرمت کن و نیمه دیگر رو خالی بگذار ( پارتیشن نسازید )
4 - بعد از نصب اکس پی ، شروع به نصب لینوکس کنید .... معمولا مشکلی پیش نخواهد آمد و هنگام نصب خود لینوکس متوجه فضای خالی شده و آن را برای نصب لینوکس اختصاص می دهد .
5 - شما فقط بسته های مورد نیاز تون و میز کار رو انتخاب کنید تا نصب شروع بشه !
6 - حالا بعد از نصب خواهید دید که لینوکس ویندوز شما رو شناسایی می کنه و در منوی بوت با انتخاب لینوکس و ویندوز می تونید بین اونها سویچ کنید !
توجه کنید که برای نصب کامل ( تمام بسته های این نسخه ) فضای زیادی لازم است " دقیق نمی دونم شاید حدود 15 گیگ فقط برای بسته ها و البته فضا برای Home و ...." که معمولا کسی نیاز به تمام بسته ها ندارد !

در بعضی از نسخه های لینوکس هم سعی شده که شبیه به ویندوز باشه ! البته محیط گرافیکی .... همون طور که دوست عزیزم فرمودند PCLINUX یکی از آنهاست که اگر اصرار به این موضوع دارید میتونید این توضیع رو آزمایش کنید .

امیدوارم کمکی هرچند کم کرده باشم .