PDA

View Full Version : مشکل ubuntu / vista و حذف اوبونتو؟

fireboy
شنبه 17 آذر 1386, 15:39 عصر
سریع میرم سراغ اصل مطلب ..
ویستا و اوبونتو رو لپتاپ نصب داشتم که خواستم اوبونتو رو پاک کنم و نشد جوری بشه که از منوی بوت حذف بشه و مجبور شدم دوباره نصبشم کنم اینقدر بهم ریخته شد که الان تو بوت لودر اوبونتو هست ولی نمیتونم وارد ویستا بشم و ویستا از منوی بوت هم رفته.
قبلا از داخل اوبونتو میتونستم وارد درایو ویندوز اما الان نمیشه و ارور مربوط به mount و اینجور چیزا میده ..
الان دنبال راهی غیر از ریستور کردن سیستم هستم که بتونم دوباره وارد ویندوز بشم که فایل هام از بین نره.
(لطفا توضیحات زیر دیپلم بدین چون لینوکس باز نیستم)

rasool_brn
شنبه 17 آذر 1386, 16:11 عصر
با Dos بالا بیا و تو خط فرمان بنویس:

fdisk/mbr

fireboy
شنبه 17 آذر 1386, 16:25 عصر
متوجه نشدم , باید با این فرمان چه اتفاقی بیافته؟

الان من توی تنظیمات حالت text mode داخل بوت لودر رفتم این فرمان رو زدم و یک بار هم با گذاشتن cd recovery , به ms dos prompt رفتم و این فرمان رو زدم و پیغام زیر رو داد:
fdisk is not recognized as an internal or external cammand,operable program or batch file.

من دقیقا کجا رو اشتباه رفتم؟

rasool_brn
یک شنبه 18 آذر 1386, 09:27 صبح
وقتی می خوای لینوکس رو از سیستمت حذف کنی باید Grub رو از رکورد اصلی راه انداز(MBR) حذف کنی. دستور بالا این کارو برات انجام می ده.
باید با cd یا دیسکت راه اندازDos رو بالا بیاری , بعد وقتی خط فرمان رو دیدی دستور بالا رو وارد کنی.
اگه نمی تونی وارد محیط Dos بشی از طریق سی دی Windows xp این کارو بکن . برای این کار اول سی دی xp رو بزار تو cdrom بعد سیستم رو با cd بالا بیار وقتی که صفحه آبی نصب رو دیدی کلید R رو بزن تا کنسول بازیابی اجرا شه . حالا تو خط فرمان دستور FIXMBR رو اجرا کن و اگه ازت تایید خواست کلید y رو بزن.

fireboy
پنج شنبه 22 آذر 1386, 11:17 صبح
در مورد R :
ویندوزم ویستا هست و همون ویندوزی که کمپانی روش نصب کرده سی دی یا DVD ویستا هم به همراه لپتاپ نبوده از اول فقط 2 تا DVD بک آپ دارم. فکر کنم اون R برای ویندوز XP مناسب باشه فقط.
از دوستان کسی هست بتونه این مشکل رو حضوری برطرف کنه, هزینه هم بگیره!

rezaTavak
پنج شنبه 22 آذر 1386, 11:59 صبح
احتمالا موقع نصب دوباره پارتیشن ویندوزی را فرمت کرده اید یا رونویسی کرده اید.

someCoder
پنج شنبه 22 آذر 1386, 12:43 عصر
این دستور رو تو کنسول اوبونتو بزن و خروجی شو اینجا پست کن:

sudo fdisk -l

rasool_brn
پنج شنبه 22 آذر 1386, 15:57 عصر
ویندوزم ویستا هست و همون ویندوزی که کمپانی روش نصب کرده سی دی یا DVD ویستا هم به همراه لپتاپ نبوده از اول فقط 2 تا DVD بک آپ دارم. فکر کنم اون R برای ویندوز XP مناسب باشه فقط.
من کاری به ویندوز قبلیت ندارم .این کاری رو که من می گم فقط برای format کردن MBR هست نه برای نصب ویندوز جدید(Windows xp) , نگران نباش ویندوز قبلیت رو از دست نمیدی البته اگه قبلا این کارو نکرده باشی و درایو ویندوزیت رو format نکرده باشی. کار سختی نیست کافی یه cd ویندوز xp یا ویندوز 2000 گیر بیاری و کاری رو که گفتم انجام بدی .