PDA

View Full Version : بعد کامپایل هسته،فایل کامپایل شده کجاست؟

بمب منطقی
جمعه 23 آذر 1386, 19:44 عصر
با سلام خدمت دوستان محترم بخش:

بعد از استفاده از دستور Make (با تمام مخلفاتش) فایل کامپایل شده کجاست و آیا باید اونو به /boot منتقل کرد؟اگه آره از کدوم دایرکتوری باید پیداش کنم؟

saeedIRHA
شنبه 24 آذر 1386, 00:22 صبح
google it first
http://linuxplanet.com/linuxplanet/tutorials/202/1/

بمب منطقی
شنبه 24 آذر 1386, 16:01 عصر
البته من تو گوگل زیاد سرچ زدم و حداقل 3-4 مقاله در مورد کامپایل هسته خوندم.ولی تو هیچ کدومشون این رو ذکر نکرده بودن که بعد از make modules باید قید کرد:
cp /usr/linux/src/arch/i386/zImage /boot/newkernel
وبعد make modules_install.

من بعد از make modules مستقیم make modules_install رو زدم.
پس سوال اینجاست که بالاخره نیاز به کپی فایل Image است یا نه؟ و اینکه آیا حتما باید اسم فایل ZImage ، Image باشه؟ پون تو این مقاله از این اسم استفاده کرده بود(هرچند که تو مقاله ای که من خودم اسمش bzImage بود) و چرا وقتی این اسم رو با i کوچیک (یعنی bzimage )می نویسم خطا میده؟

می بخشید که 3 تا سوال رو یکجا پرسیدم چون مشتق شده از مطلب و لینک پست قبلی بود.

oxygenws
شنبه 24 آذر 1386, 18:24 عصر
یه سوال جانبی، نسخهء لینوکست چیه؟!

Inprise
شنبه 24 آذر 1386, 18:44 عصر
موقع کامپایل میتونی بخواهی که Image را Zip یا BZip فشرده بشه . اون z و bz مال این هستش . هر کدوم رو که درخواست کردی کرنلت همونطوری ساخته میشه . فایل Image رو از محلی که گفته شد به دایرکتوری بوت منتقل کن . اینستال کردن ماژولها فقط باعث میشه ماژولهای کرنل جدید هم به دایرکتوری مناسب منتقل بشن . بعد از این دو مرحله باید بوت لودرت رو هم برای استفاده کرنل جدید تنظیم کنی . معمولا بهتر هست که این فرآیند رو دستی انجام ندی . مثلا اگر از دبیان یا اوبونتو استفاده میکنی میتونی کل فرآیند ساخت کرنل (http://www.falkotimme.com/howtos/debian_kernel2.6_compile/) و بسته بندی اش در پکیج و نصب رو خودکار کنی که باعث میشه هیچ دردسر و مشکلی پیش نیاد .
بهرحال روش معمول روی همه دیستروها جواب میده و فرقی نداره

بمب منطقی
شنبه 24 آذر 1386, 22:25 عصر
یه سوال جانبی، نسخهء لینوکست چیه؟!

2.6.15 بود که به 2.6.23.9 تغییرش دادم.(و توزیعم هم Fedora5 هست) الانم تو loader هر دو رو برای انتخاب دارم و این برام خیلی عجیبه.چجوری این امکان داره؟! حالا چطور مگه؟!

موقع کامپایل میتونی بخواهی که Image را Zip یا BZip فشرده بشه . اون z و bz مال این هستش .

اگه فقط یه فشرده سازی ساده هست کدومشون سریعتر اینکار رو انجام میدن( Zip یا BZip)،تا اونو برای اینکار انتخاب کنم،تا موقع لود شدن هم سریعتر UnCompress بشه.یا فرقی بین انتخاب این دو هست؟!

معمولا بهتر هست که این فرآیند رو دستی انجام ندی.مثلا اگر از دبیان یا اوبونتو استفاده میکنی میتونی کل فرآیند ساخت کرنل (http://www.falkotimme.com/howtos/debian_kernel2.6_compile/) و بسته بندی اش در پکیج و نصب رو خودکار کنی که باعث میشه هیچ دردسر و مشکلی پیش نیاد .
تو فدورا چی؟ Grub رو اگه خودم دستکاریش کنم مشکلی که پیش نمیاد؟! تو مقالات و مطالبی که خوندم فقط نوشته بود باید تنظیمش کنی ولی هیچ کدمشون نگفته بودن چجوری!

oxygenws
شنبه 24 آذر 1386, 23:10 عصر
2.6.15 بود که به 2.6.23.9 تغییرش دادم.(و توزیعم هم Fedora5 هست) الانم تو loader هر دو رو برای انتخاب دارم و این برام خیلی عجیبه.چجوری این امکان داره؟! حالا چطور مگه؟!
آره، رو لینوکس می تونید نامحدود کرنل داشته باشید و هر کدوم می تونه با سخت افزار ها یا برای شرایط خاص تنظیم شده باشند :)

اگه فقط یه فشرده سازی ساده هست کدومشون سریعتر اینکار رو انجام میدن( Zip یا BZip)،تا اونو برای اینکار انتخاب کنم،تا موقع لود شدن هم سریعتر UnCompress بشه.یا فرقی بین انتخاب این دو هست؟!
zip سریع تره و کمتر فشرده میشه و bzip برعکس.

تو فدورا چی؟ Grub رو اگه خودم دستکاریش کنم مشکلی که پیش نمیاد؟! تو مقالات و مطالبی که خوندم فقط نوشته بود باید تنظیمش کنی ولی هیچ کدمشون نگفته بودن چجوری!
تا جایی که من می دونم توی فدورا راه ساده ای برای کانفیگ کردن نیست (دقیقا نسخه رو برای همین پرسیدم، که برادر اینپرایز توضیح دادند :) ) و باید دستی فایل رو تنظیم کنی.

اصولا اشکالی پیش نمیاد، مگر بد کانفیگ کنی و این برای یک تازه کار خیلی طبیعی است :)

Inprise
شنبه 24 آذر 1386, 23:16 عصر
برای فدورا (http://www.howtoforge.com/kernel_compilation_fedora) هم کار ساده ای هست ولی نه بسادگی دبیان . برای انتخاب zip و bzip بستگی داره که ماژولهای مختلف رو بصورت جداگانه میسازی یا داخل کرنل . اگر به هر دلیل همشون رو داخل کرنل میسازی باعث میشه اندازه کرنل خیلی زیاد بشه .

بمب منطقی
یک شنبه 25 آذر 1386, 00:04 صبح
آره، رو لینوکس می تونید نامحدود کرنل داشته باشید و هر کدوم می تونه با سخت افزار ها یا برای شرایط خاص تنظیم شده باشند

خیلی جالبه.این لینوکس عجب دنیای جالبی داشته و ما خبر نداشتیم.

برای انتخاب zip و bzip بستگی داره که ماژولهای مختلف رو بصورت جداگانه میسازی یا داخل کرنل .

اینطور که من متوجه شدم اگه تو حافظه اصلی سیستم غنی باشیم عقلانی تر اینه که سورس ماجولهای پر استفاده و مهم رو به کرنل اضافه کرده و کامپایل کنیم تا بعد از Load لینوکس،با کرنل تو حافظه مقیم بشن و در غیر اینصورت بهتره به کرنل ضمیمه نشن و از بسته های RPM و debian و ... استفاده بشه تا هر وقت هر کدومشون اجرا شد تو حافظه Load بشن.و اگه تو حافظه جانبی هم مشکلی نیست بهتره از ZIP استفاده بشه تا سرعت بالا اومدن لینوکس افزایش پیدا کنه.همیشه دو موضوع سرعت و حافظه نقطه مقابل هم دیگه بودن و هستن.درست می گم؟

واقعا از شما ممنونم که وقتتون رو برای من گذاشتین.خیلی چیزا تو همین Topic از شما دوستان یاد گرفتم.امیدوارم کاربران دیگه ای که به این تاپیک مراجعه میکنن هم به اندازه من استفاده ببرن. از لینک هائی که جناب Inprise لطف کردن و گذاشتن هم بسیار متشکرم چون خیلی چیزا رو برام روشن کرد.پس با اجازه شما بزرگواران این بحث رو "راحل" قلمداد میکنم.

Inprise
یک شنبه 25 آذر 1386, 03:45 صبح
اگه تو حافظه اصلی سیستم غنی باشیم عقلانی تر اینه که سورس ماجولهای پر استفاده و مهم رو به کرنل اضافه کرده و کامپایل کنیم تا بعد از Load لینوکس،با کرنل تو حافظه مقیم بشن و در غیر اینصورت بهتره به کرنل ضمیمه نشن

نه نتیجه گیری درستی نیست ولی این بحثش خیلی مفصل هست و از محدوده این تاپیک هم خارج هست . باشه در یک فرصت مناسب اگر سوالی مطرح شد در مورد رابطه ماژولها و کرنل و ...یه بحثی میکنیم . برای کامپرشن از همون bzip استفاده کن . روی کامپیوترهای جدید دیگه این چیزا خیلی مطرح نیست