PDA

View Full Version : I386 و I686

بمب منطقی
جمعه 23 آذر 1386, 20:24 عصر
سلام:

وقتی میخوام سورس یا بسته RPM مربوط به نرم افزاری (مثالا نرم افزار کلاسترینگ OpenMosix)رو دانلود کنم برای هر نسخه از اون چند توزیع وجود داره که دو تا از اونا معمولا i386 و i686 هستن که دو نوع از تکنولوژی ساخت CPU های Intel هستن.
حالا سوالم اینه که تفاوت این دو تو چیه و کدام یک از CPU ها شامل 386 و کدامن یک شامل 686 میشن.

Folaani
جمعه 23 آذر 1386, 20:41 عصر
پنتیوم ۳ بنده i686 هست!
بنابراین شما اگر ۳ یا بالاتر و احتمالا تمام سی پی یوهای سازگار (مثل ای ام دی) رو داری با اطمینان همون i686 رو دانلود کن.
این باعث بهینگی و سرعت بالاتر میشه که در موارد خاصی ممکنه کاملا مشهود بشه.
۳۸۶ هم که دیگه خیلی قدیمیه. البته برای خیلی نرم افزارها و پکیجها آپشن دیگری نیست و مشکل خاصی نداره در اون موارد. یعنی ۳۸۶ با پنیتوم هم به خوبی کار میکنه. در خیلی موارد اصولا نیاز قابل توجهی به ارایهء پکیجهای اختصاصی با نسل جدیدتر سی پی یو نیست احتمالا. بسته به برنامه و کدش و فرمانها و امکاناتی داره که ازشون استفاده میکنه یا میتونه استفاده کنه.
۴۸۶ هم همینطور.
فقط هرچی شماره بالاتر و نزدیکتر به نسل سی پی یوی شما باشه، بهینه تر و سریعتر هست به احتمال زیاد.
اما یک نسل بالاتر به سی پی یوی پایینتر نمیخوره.
خلاصه اینطوریه!!

بمب منطقی
جمعه 23 آذر 1386, 23:25 عصر
من وقتی از دستورات زیر در terminal استفاده می کنم این خروجی ها رو میده:

for processor type
uname -p
output: i686

for hardware platform
uname -i
output: i386

حالا بالاخره کدومشون درسته؟

Inprise
شنبه 24 آذر 1386, 03:09 صبح
خیلی از توزیعها برای حذف سازگاری با کامپیوترهای قدیمی هنوز از باینریهای i386 استفاده میکنن . بنابراین هر چند برنامه ها بزرگتر و کندتر هست اما اون لینوکس از شعار اجرای لینوکس روی کامپیوترهای ارزون و قدیمی حمایت میکنه . بنابراین مهم نیست که پردازنده ات چقدر جدیده چون باینری هات کماکان برای i386‌ کامپایل شدن . بعضی از توزیعها هم به بهینگی و کیفیت تکیه کردن و باینریهای i686 رو منتشر میکنن .

rasool_brn
شنبه 24 آذر 1386, 11:10 صبح
تفاوت این دسته از Cpuها در تعداد و نوع دستوراتی هست که Cpuها می تونن اجرا کنن و همچنین آدرس ها و دستورات خاصی که توی اسمبلی برای این نوع CPU ها مشخص شده. Cpuهای نوع i686 می تونن دستورات i486 , i386 و i586 رو اجرا کنن و علاوه بر اینها تعدادی دستور ویژه خودشون دارند .
اگه cpu شما 2000 به بالاست باید باید i686 رو انتخاب کنید وگر نه همون i386 روانتخاب کنید.البته برای مطمئن شدن از نوع Cpu خودتون می تونین از دستور uname -m استفاده کنین.

بمب منطقی
شنبه 24 آذر 1386, 15:23 عصر
خیلی ممنون.مطلب برام روشن شد.