PDA

View Full Version : درخواست کمک برای ریست کردن پسورد Root

Programmer.G
پنج شنبه 29 آذر 1386, 12:54 عصر
سلام

دوستان چطور می تونم پسورد اکانت های Fedora Core 5 رو ریست کنم؟ ( یکی دیگه برام نصب کرده )

با سپاس

rasool_brn
پنج شنبه 29 آذر 1386, 15:14 عصر
یکی دیگه برام نصب کرده پسورد Root رو بهت داده ؟

Programmer.G
پنج شنبه 29 آذر 1386, 22:26 عصر
پسورد Root رو بهت داده ؟

مشکل همینه که پسورد بهم نداده. اگه این سرور ریستارت بشه یا مشکلی براش پیش بیاد چکار کنم؟

مرسی

Inprise
پنج شنبه 29 آذر 1386, 23:46 عصر
این بحث قبلا مطرح شده
بهر حال ، اگر دسترسی فیزیکی داری یک سی دی لینوکس بذار و سیستم رو باهاش بوت کن ( اگر سی دی نداره میتونی اغلب دیسترو ها رو از روی یو اس بی هم بوت کنی ) ، اگر لایو نیست قطعا یک وضعیت Single User Mode داره که باید با همون بیای بالا و اگر لایو هست که کافی هست بوتش کنی . دیسک اصلی یا دیسکی که پارتیشن بوت ات اونجا هست رو مونت کن و بهش سی اچ روت کن و بعد با دستور passwd پسورد روت رو تغییر بده .
اگر دسترسی فیزیکی نداری ، دسترسی هائی که داری یا وضعیتی که هست رو توضیح بده که راهنمائی کنم

rasool_brn
پنج شنبه 29 آذر 1386, 23:54 عصر
بهر حال ، اگر دسترسی فیزیکی داری یک سی دی لینوکس بذار و سیستم رو باهاش بوت کن ( اگر سی دی نداره میتونی اغلب دیسترو ها رو از روی یو اس بی هم بوت کنی ) ، اگر لایو نیست قطعا یک وضعیت Single User Mode داره که باید با همون بیای بالا و اگر لایو هست که کافی هست بوتش کنی . دیسک اصلی یا دیسکی که پارتیشن بوت ات اونجا هست رو مونت کن و بهش سی اچ روت کن و بعد با دستور passwd پسورد روت رو تغییر بده .
اگر دسترسی فیزیکی نداری ، دسترسی هائی که داری یا وضعیتی که هست رو توضیح بده که راهنمائی کنمیعنی اینقدر راحت می شه پسورد Root رو عوض کرد؟ البته من پسورد نسخه Desktop رو عوض کردم ولی نسخه سرور فکر نمی کنم که بشه.

Programmer.G
جمعه 30 آذر 1386, 00:03 صبح
این بحث قبلا مطرح شده
اگر دسترسی فیزیکی نداری ، دسترسی هائی که داری یا وضعیتی که هست رو توضیح بده که راهنمائی کنم

دوست عزیز از لطفتون ممنونم.

کامپیوتر مال خودمه. دسترسی فیزیکی هم بهش دارم. قبلا سیستم عامل کش سرورم Windows Server 2003 بود که حدودا یه هفته پیش عوضش کردیم و فدورا 5 نصب کردیم (یه نفر دیگه برام نصب کرده که الان پیداش نمی کنم ). من هم تازه می خوام با لینوکس کار کنم و تجربه و اطلاعات کافی هم ندارم. ممنونم می شم یکمی بیشتر توضیح بدید.
راستی دیسک های فدورا رو هم دارم.

با سپاس

Inprise
جمعه 30 آذر 1386, 04:14 صبح
یعنی اینقدر راحت می شه پسورد Root رو عوض کرد؟ البته من پسورد نسخه Desktop رو عوض کردم ولی نسخه سرور فکر نمی کنم که بشه.

بله به همین راحتی و سرور و دسکتاپ هم در این زمینه فرقی نمیکنه . بعد از دسترسی فیزیکی به یه ماشین دیگه امکانات امنیتی مفهوم خاصی ندارن

rasool_brn
جمعه 30 آذر 1386, 08:53 صبح
بعد از دسترسی فیزیکی به یه ماشین دیگه امکانات امنیتی مفهوم خاصی ندارنمنظور شما دسترسی به ماشینیه که به عنوان سرور کار می کنه یا هر ماشین موجود در شبکه ؟

Ali_ix
جمعه 30 آذر 1386, 12:50 عصر
منظور شما دسترسی به ماشینیه که به عنوان سرور کار می کنه یا هر ماشین موجود در شبکه ؟
دسترسی فیزیکی به هر سیستمی که میخواد پسوردشو عوض کنید! چه سرور باشه چه کلاینت!

Programmer.G
جمعه 30 آذر 1386, 14:58 عصر
سلام

لطفا اگه ممکنه کمی بیشتر توضیح بدید.

با تشکر

saeedIRHA
شنبه 01 دی 1386, 02:36 صبح
بعضی موقع ها هم با وجود دست رسی فیزیکی به client نمیشه پسورد رو reset کرد
مثلاً وقتی که پیاده سازی کامپیوتر هایه شبکه بر
اساس پرتکل lightweight directory access - LDAP یا +NIS باشه!

Inprise
شنبه 01 دی 1386, 07:01 صبح
لطفا اگه ممکنه کمی بیشتر توضیح بدید.

لطفا فروم و گوگل رو جستجو کن . واقعا نمیشه برای جواب هر کدوم سوالها یک دوره آموزشی لینوکس برگزار کرد . کافی هست دو سه تا کلمه کلیدی جوابی که گرفتی رو داخل همین فروم جستجو کنی و بعدش اگر مشخص نبود سوال جدید رو دقیقتر بپرسی

بعضی موقع ها هم با وجود دست رسی فیزیکی به client نمیشه پسورد رو reset کرد
مثلاً وقتی که پیاده سازی کامپیوتر هایه شبکه بر
اساس پرتکل lightweight directory access - LDAP یا +NIS باشه!

موارد دیگری هم هست که نمیشه در اون زمان پسورد رو تغییر داد . اما پسورد لبهء امنیت نیست . وقتی گفته میشه دسترسی فیزیکی یعنی خداحافظی با ایمنی سیستم منظور این نیست که لزوما پسورد قابل بازیافت یا تغییر هست . آنچه که راه حل امنیتی قرار هست ازش حفاظت بکنه با دسترسی فیزیکی مورد استفاده قرار میگیره . مثلا ، برای از کار انداختن LDAP فقط کافی هستش که با سی دی بیای بالا و PAM رو Uninstall کنی و بعدش یک Root محلی اضافه کنی و ریبوت . در کل هر کسی که به ماشین دسترسی داره مالک ماشین هست . برای اینکه جلوی سوء استفاده گرفته بشه باید از راه حلهای سخت افزاری هم استفاده بشه مثل وجود نداشتن سی دی و رابط یو اس بی و دوربین مدار بسته و بررسی لاگهای هر کدوم از سیستم ها و ... . تنها چیزی که بصورت نرم افزاری میتونه جلوی سوء استفاده از دسترسی فیزیکی رو نسبتا" بگیره یا واقعا کندش کنه Full Disk Encryption هست .

tux-world
شنبه 01 دی 1386, 10:19 صبح
لیسانس این Full Disk Encryption چی هستش ؟ من نتونستم لینک دانلودی برای لینوکس پیدا کنم یکی برای ویندوز و لینوکس بود ولی لینک دانلودی نداشت

first_squit
شنبه 01 دی 1386, 13:30 عصر
با سلام

من نرسیدم پاسخ های دوستام رو در این زمینه ببینم :متفکر:

بنده با توضیع دبیان کار می کنم و این مشکل رو با استفاده از یک live CD مثلا (ParsX) حل می کنم

ابتدا با استفاده از یک live CD سیستم رو boot می کنیم سپس پارتیشنی رو که سیستم عامل روی ان نصب شده رو پیدا می کنیم (با استفاده از دستور )

CFDisk
مثلا سیستم عامل ما در مسیر
/dev/sda2
قرار دارد

حالا از دستورات زیر برای ایجاد یک پسورد جدید استفاده می کنیم

Mount /dev/sda2 X
ChRoot X

first_squit
شنبه 01 دی 1386, 13:32 عصر
البته

یادم رفت که بگم هنگامی که با استفاده از Live CD سیستم رو Boot می کنیم باید برای وارد کردن دستورات در مد Code قرار بگیریم