PDA

View Full Version : نصب ویندوز XP بر روی ویندوز Vista

farsoft
چهارشنبه 10 بهمن 1386, 18:39 عصر
سلام
این مسئله مربوط به ویستا می شود برای همین در این تاپیک آوردم لطفا تا انتها بخوانید .
افرادی که روی سیستم خود ویندوز xp دارند بعد از نصب ویندوز ویستا یک لودر جدید می بینند که گزینه اول ویندوز ویستا است و گزینه دوم ویندوز ایکس پی که خوب مشکلی نیست.
ولی این مسئله زمانی پیش می آید که شما یک لب تاپ خریداری کرده اید و روی اون ویندوز ویستا اورژینال است و کلی برنامه و دلتون نمی خواهد ویندوز به این جالبی را پاک کنید چون اگر شما اقدام به نصب ویندوز ایکس پی کنید ویستا شما به فنا می رود البته یک راه کوچولو هست که اگر وقت کردم براتون می نویسم
خوب در مرحله اول باید یک پارتیشن برای ویندوز ایکس پی بسازید اگر قیمت زیادی برای لب تاپ پرداخت نکرده اید احتمالا ویندوز ویستا شما نسخه خانگی یا بیزینس است که در هر دو حالت نمی توانید براحتی تغییر پارتیشن انجام دهید چون ویندوز ویستا فضای خیلی زیادی را برای خود رزور می کند تغریبا نصف فضای هارد درایو که این برای ما خیلی زیاد است خوب شما اگر از مدل های سونی خریداری کرده باشید با یک نرم افزار partition manager که توسط بوت سی دی اجرا شده است می توانید خیلی راحت سیستم خود را تغییر پارتیشن دهید و مشکل حل می شود ولی مشکل اصلی زمانی است که از مدل های دل و توشیبا استفاده می کنید
اخطار : برنامه partition manager مستر بوت هارد های دل و توشیبا را خراب می کند اصلا این مسئله که با این برنامه کار کنید را فراموش کنید
تنها برنامه ای که قادر است در ویندوز ویستا تغییر حجم دهد برنامه paragon manager است که نسخه جدید آن تحت ویندوز ویستا است ( نسخه 8.5 ) و ادمین عزیز نسخه کرک شده آن را در یکی از تاپیک ها گذاشته است شرمنده خودتون بگردید دنبالش تنبل می شی.د
بعد از دانلود این برنامه 22 مگابایتی و نصب و اجرای آن در ویندوز ویستا ( من اجرا کردم درست شد نترسید خدا بزرگه ) تغییر حجمی را که می خواهید بدهید
حالا می رسیم به جای خطر ناک ماجرا
بعد از این کار دلتون را به دریا بزنید ( دل خودتون را می گم نه لب تاپتون را اشتباه نکنید ها ) و سی دی نصب ویندوز ایکس پی را در درایو قرار داده سیستم را از روی سی دی لود کنید و ویندوز را در درایوی که ساختید نصب کنید بعد از اتمام نصب متوجه می شوید که دیگر ویستا ندارید قبل از سکته باقی ماجرا را بخوانید (البته اول این مطلب را تا اخر بخوانید بعد دست به این کار بزنید ها . حالا خیلی مونده )
قدم سوم شما حالا احتیاج به برنامه فریم ورک دات نت 2 دارید و بعد از اون برنامه VistaBootPRO 3.3 که به شما اجازه می ده بوت لودر ها را دست کاری کنید این برنامه رایگان است نترسید برید از سایتش بگیرید خوب بعد از این کار برنامه را اجرا کرده و بر روی دکمه manage os entries را کلیک کنید در قسمت پایین گزینه add new os enrty را بزنید و یک نام به سیستم عامل جدید ( همین ایکس پی که نصب کردید برای نمایش در بوت ) بدهید و در قسمت os type گزینه windows legacy را بزنید و در قسمت os drive حتما حتما درایو C را بزنید چون فایلهای بوت شما در این درایو هستند بعد از این کار apply Update را می زنید حالا روی system boot loader کلیک می کنید و گزینه windows vista bootloader را کلیک کرده و در قسمت پایین system partition را کلیک می کنید و دکمه install bootloader را کلیک می کنید و حالا برنامه را بسته با ذکر یک صلوات ویندوز را ریست می کنید اگر همه کارها را درست انجام داده باشید این بار بوت ویندوز ویستا را با دو گزینه می بینید که اولی به ویندوز ویستا می رود و دومی به ایکس پی و اگر چیزی نیامد فحش ندید چون من خودم انجام دادم شد حالا شما نتونستید به خودتون مربوطه
در قدم اخر برای اینکه مشکلی در بوت براتون پیش نیاید ( من دعا نکنم که بوت لودرتون پاک بشه ) در پایین صفحه روی گزینه تشکر یک کلیک کوچولو کنید که دعای خیر من پشت سر سیستمتون باشه
با تشکر از ادمین

Devilprogramer
چهارشنبه 04 اردیبهشت 1387, 10:35 صبح
جناب Farsoft فکر می کنی این روش رو hp pavilion هم جواب می ده؟ .. من با برنامه ای که روی dvd ایهxp recovery خودش بود پارتیشن c رو چند بار resize کردم و اون مقدار باقیمونده فضا رو برد به یه پارتیشن دیگه با فرمت Fat که ویستا نمی دیدش .. ایده ای یا نظری دارید؟ .. قضیه secure primary partition رو می تونی یه توضیحی بدی یحتمل؟ کم کم داره می زنه به سرم بزنم fdsik اش کنم خیال خودمو و همه رو راحت کنم (هر چند recovery ویستاشو گرفتم) ولی خوب ..

Devilprogramer
چهارشنبه 04 اردیبهشت 1387, 19:57 عصر
تازه جریانو فهمیدم من از Acronis Secure Zone استفاده کردم می شه حجم درایوا رو اعم از primary یا extended کم و زیاد کرد و یه فضایی برای یه partition مجازی که تو سیستم نشون نمی ده ولی می شه روش back up سیستم رو ریخت تا سالم نگه داشته شه .. باری به هر جهت ما که داریم دلو می زنیم به دریا و اول Xp رو در d بازخونی می کنم ببینم چی می شه ..و back up درایو d که recovery ایه ویستاهه رو هم که از قبل رو درایو مجازی ریختم

alimooghashang
جمعه 20 اردیبهشت 1387, 22:34 عصر
سلام داداش
مدل من hp pavilion 2680ee هست
ولی وقتی میزنم که ویندوز نصب بشه
اون کارای اولیه را که میکنه و وقتی که میخواد پارتیشن را برای نصب ویندوز انتخاب کنه میگه هارد ساتای شما شناخته نشد
نمیدونی باید چی کار کنم؟

Strategist
چهارشنبه 01 خرداد 1387, 23:20 عصر
alimooghashang (http://barnamenevis.org/forum/member.php?u=35292)
به یک ویندوز با درایور های ساتا نیاز دارید. می تونید با نرم افزارهایی شبیه nlite اونا را به ویندوزتون اضافه کنید.
چون من هم ساکن اصفهانم اگه سی دی آمادش را هم بخواهید می توانم براتون تهیه کنم.

alimooghashang
جمعه 03 خرداد 1387, 14:56 عصر
داداش مرسی

ساختم و تموم شد

اما الان دستم به درایور اش بنده

همه اش نصب کردم ام ولی گرافیک شو ندارم

Hp 2680ee مدل لپ تاپ ام هست