PDA

View Full Version : امکان استفاده سی از wxwidget و qt هست

pcrlth0n
جمعه 19 بهمن 1386, 22:34 عصر
سلام..
من کتاب Cross-Platform GUI Programming with wxWidgets رو دانلود کردم چون فکر می کردم از زبان سی استفاده میکنه..اما با زبان سی پلاس پلاس توضیح داده بود...
حالا سوالم اینه که میشه من از زبان سی استفاده کنم. (در محیط wxwidget)
اگر امکانش هست چطوری .. از همین کتاب میشه کمک بگیرم..
یه توضیحی بدید...
توی محیط کیوتی چی ...
میشه از زبان سی استفاده کنم.. اموزشی یا کتابی هست..
تذکر: من زبان سی رو گفتم نه سی پلاس رو ... چون خیلی ها تا یه کتاب در مورد برنامه نویسی gui در سی میخوای کتابهایی رو معرفی می کنند که از این زبان استفاده نکرده...

Nima_NF
جمعه 19 بهمن 1386, 23:54 عصر
حالا سوالم اینه که میشه من از زبان سی استفاده کنمخیر ، فریمورک Qt و wxwidgets توسط برنامه نویس شئی گرا ++C نوشته شده اند و لذا استفاده از آن توسط زبان های شئی گرا میسر می باشد.
تنها راه ، اضافه کردن به اطلاعات شما با یادگیری قابلیت های شئی گرا ++C می باشد ، سایر موارد بین دو زبان C و ++C بسیار به هم شبیه می باشد ، کسی که قصد کار با این فریمورک ها را دارد نباید یادگیری ++C برایش سخت باشد.

زبان های مورد پشتیبانی wxwidgets (البته برای غیر ++C با نسخه های مختلف غیر از نسخه اصلی آن) :
C++, Python, Perl, and C#/.NET

برای Qt هم :
java و ++C

Inprise
شنبه 20 بهمن 1386, 08:51 صبح
اگه واقعا خیلی اصرار داری که فقط از سی استفاده کنی و دنبال یک تول کیت میگردی GTK رو ببین .

pcrlth0n
شنبه 20 بهمن 1386, 13:05 عصر
سلام..
از بابت جوابتون ممنون ...
اقای Inprise جی تی کا مگه یه کتابخانه نیست ... چطوری میشه از این کتابخانه استفاده کرد...مثلا IDE یا چیزی هست...
کتابی هم معرفی کنید ممنون میشم...

Inprise
شنبه 20 بهمن 1386, 20:21 عصر
GTK با سی نوشته شده . محیط گرافیکی هم داره . سایتش رو ببین .
اما کلا چیز زیاد منعطفی نیست و خصوصا کار کردن باهاش با سی سخت و زمانبر هست . اگر واقعا یک اجبار وجود نداره احتمالا کار کردن با QT برات بهتر باشه

pcrlth0n
یک شنبه 21 بهمن 1386, 09:07 صبح
سلام..
دستت درد نکنه از جوابی که دادی ...
مشکلی نیست یاد می گیرم..
یه سوال دیگه هم دارم اونم اینه که توی لینوکس (بیشتر توزیع ها) چیزی به نام api وجود داره تا من از اون ها مثل ویندوز استفاده کنم...
کتابی یا مرجعی معرفی هم کنید ممنون...

Inprise
دوشنبه 22 بهمن 1386, 08:11 صبح
لینوکس هم مجموعه سیستم کال هائی داره که میشه ازشون استفاده کرد اما به دلیل تفاوت معماری لینوکس با ویندوز این روتینها معمولا نباید توسط برنامه نویسان سطح بالا برای کارهای متداول استفاده بشه . بهتر هست که از امکانات کامپایلرت ( سی / فری پاسکال / پایتون / هر چی ) به همراه کتابخانه مورد علاقه ات ( GTK/QT و ...) استفاده کنی . در کل این بهترین روش برنامه نویسی روی لینوکس هست . برای مرجع و منبع هم هر کدوم از این سایتها و وبلاگهائی که کتابهای برنامه نویسی رو منتشر میکنن رو بگردی نمونه زیاد هست . کتاب Advanced Linux Programming با اینکه قدیمیه اما ممکنه مفید باشه ، اونم دم دستت باشه

Nima_NF
دوشنبه 22 بهمن 1386, 11:18 صبح
ضمنا در لینک پایین قبلا توضیحاتی داده بودم ، که اگر پست آخر آن را بخوانید دلیل استفاده کردن از این toolkit ها را متوجه می شوید:
http://barnamenevis.org/forum/showthread.php?t=92332

pcrlth0n
دوشنبه 22 بهمن 1386, 15:31 عصر
سلام..
بابت کتاب ممنون...
تشکر می کنم از شما ها بابت جوابهاتون خیلی کمکم کرد...

hamid206
پنج شنبه 25 بهمن 1386, 19:35 عصر
اما کلا چیز زیاد منعطفی نیست
لطفا دلیل خودتون رو بگید ؟