PDA

View Full Version : اسمبلی یا سی ؟ لطفاً راهنمایی کنید !!!!

omid_ah61
جمعه 26 تیر 1383, 20:43 عصر
برای برقراری ارتباط با سخت افزار سی بهتره یا اسمبلی ؟
چرا بهتره ؟
کدوم بهتر و آسونتره ؟ :shock: :shock:

whitehat
جمعه 26 تیر 1383, 21:20 عصر
خب اسمبلی قابلیت انعطاف بیشتری داره ولی C راحتتر هست.

MSK
چهارشنبه 07 مرداد 1383, 15:57 عصر
من خودم اسمبلی رو پیشنهاد میکنم.
قلب تمام زبانهای برنامه نویسی اسمبلی است
ممکنه سی راحتتر باشه ولی وقتی ریز بشی چون سی فراگیره بعضی وقتا اسمبلی به مراتب راحتتره .
من توی ترجمه یه برنامه سی به اسمبلی حتی با باگ در کامپایلر های سی هم مواجه شدم ولی در اسمبی این غیر ممکنه.

البته بدون بزرگترین برنامه نویسای دنیا چندین زبان را بلدن و توی یه برنامه ترکیبی از چند زبان را استفاده می کنن(هر جاش با هر زبانی که راحتتره)

اگه من جای تو بودم سعی می کردم بطور همزمان هر دو رو یاد بگیرم
(توی قلب برنامه سی اسمبلی می تونی بنویسی به کمک asm_)
:idea:

Malakootee
جمعه 08 آذر 1387, 11:24 صبح
خب C یک زبان سطح بالاست و اسمبلی یک زبان سطح پایین
اسمبلی میشه گفت مادر تمام زبانهاست ولی c خب به زبان انسانها نزدیک تر و کار کردن باهش راحت تر هستش.
شما میتونی برای اینکه راحت تر تصمیم بگیری اول c رو یاد بگیری بعد بیای سراغ اسمبلی، چون این جوری می تونی برنامتو راحت تر تحلیل کنی. مثلا اول به زبان c برای خودت پیاده سازی کنی بعد بیاریش توی این زبان سطح پایین اسمبلی
اسمبلی مستقیم رابط بین سخت افزار و نرم افزار هست.
در کل میخوام بگم اسمبلی بهتره و c راحت تره.

vcldeveloper
جمعه 08 آذر 1387, 16:49 عصر
مزیت عمده C نسبت به اسمبلی در این هست که وابستگی کمتری به پیاده سازی سخت افزار داره؛ یعنی اگر سخت افزاری که براش برنامه می نویسید، هم عوض بشه، در صورتی که براش یک کامپایلر C وجود داشته باشه، می تونید کد C خودتان را به آن منتقل کنید، اما برای اسمبلی، تغییر سخت افزار به معنی تغییر برنامه نوشته شده هست. در واقع Portability که C ارائه میده بسیار بیشتر هست. علاوه بر این، در C هر زمان که نیاز داشتید کدی مخصوص یک سخت افزار خاص بنویسید، می تونید در کد خود مستقیما از اسمبلی استفاده کنید.

majid325
شنبه 09 آذر 1387, 02:41 صبح
همونطور كه آقاي كشاورز فرمودند ‍C در مقابل اسمبلي ارزش سرمايه گزاري بيشتري داره، شما در نظر داشته باش كه تقريبا هر خط c به چند خط اسمبلي ترجمه ميشه و ‍C نزديك تر به زبان انسان هست و به همين دليل قابل فهم تر هست ،‌لازم به ياد آوري هست كه پروژه ممكنه بعد از يه بازه زماني بلند نياز به ويرايش داشته باشه وبا توجه به اينكه يك برنامه نويس خوب روي اين مسئله ها تمركز خاصي داره ولي زبان اسمبلي كم خالي از مشكلاتي نيست كه به دليلي كه ذكر كردم هزينه توليد و نگهداري رو نسبت به برنامه هايي سطح بالاتر افزايش بده، كلا انتخاب ابزار براي پروژه يعني سرمايه گزاري شما.
آقاي كشاورز ما شما رو از دوستان و اساتيد خودمون ميدونيم:

برای اسمبلی، تغییر سخت افزار به معنی تغییر برنامه نوشته شده هست
من فكر ميكردم كه اسمبلي وابسته به يك خانواده از cpu ميباشد ، اين تصور من تا چه حد درست بوده؟

Red Phoenix
یک شنبه 17 آذر 1387, 11:25 صبح
با سلام دوستان این بحث خیلی برای من جالبه چون منم به این مشکل بر خوردم من C را تا حدود قابل قبولی بلدم ولی می خوام یک زبان بلد باشم هم قدرت مند و هم کم حجم و هم عمری باشه خودم اسمبلی رو ترجیح می دم ولی خوشحال می شم بازم دوستان نظر بدن(البته کار من برنامه نویسی است)
می دونم دوستان بالا توضیحاتی رو دادن اما بد نیست این بحث رو بازم ادامه بدیم البته مقایسه کار اشتباهیست به نظر من چون هر کدوم قابلیت خودش رو داره پس اگه بگیم قابلیت هر کدوم را بیش تر توضیح بدیم .
ممنون و با تشکر از همگی

vcldeveloper
یک شنبه 17 آذر 1387, 16:32 عصر
من فكر ميكردم كه اسمبلي وابسته به يك خانواده از cpu ميباشد ، اين تصور من تا چه حد درست بوده؟
بله، وابسته به CPU هست، و هر خانواده CPU برای خودش دستورالعمل های خاص خودش را دارد.

با سلام دوستان این بحث خیلی برای من جالبه چون منم به این مشکل بر خوردم من C را تا حدود قابل قبولی بلدم ولی می خوام یک زبان بلد باشم هم قدرت مند و هم کم حجم و هم عمری باشه خودم اسمبلی رو ترجیح می دم ولی خوشحال می شم بازم دوستان نظر بدن(البته کار من برنامه نویسی است)
این بستگی داره که شما بخواید چه نوع نرم افزاری تولید کنید. مثلا اگر شما قصد تولید یک Web Application را داشته باشید، کسی به شما C یا اسمبلی را پیشنهاد نمیکنه!

sang9111
یک شنبه 17 آذر 1387, 19:19 عصر
چه فرقی می کنه اینقدر میان این چیزا فرق نذارید سی هم از اسمبلی کمک گرفته تا با سخت افزار ارتباط برقرار کنه یعنی مثلا کد اسمبلی رو اومده و داخل یک تابع خودش قرار داده در این جور مواقع از سی استفاده کنید بهتره ولی در کنارش اسمبلی هم لازمه الان دارن با vb برنامه ریزی سخت افزار آموزش می دن به بچه های برق دانشگاه ما دیگه سی که جای خودش داره تقریبا با اکثر زبان ها میشه زیاد سخت نگیر برو برنامتو بنویس حالشو ببر چه فرقی داره !!!:لبخند:

FiACKER
یک شنبه 17 آذر 1387, 20:31 عصر
چه فرقی می کنه اینقدر میان این چیزا فرق نذارید سی هم از اسمبلی کمک گرفته تا با سخت افزار ارتباط برقرار کنه یعنی مثلا کد اسمبلی رو اومده و داخل یک تابع خودش قرار داده در این جور مواقع از سی استفاده کنید بهتره ولی در کنارش اسمبلی هم لازمه الان دارن با vb برنامه ریزی سخت افزار آموزش می دن به بچه های برق دانشگاه ما دیگه سی که جای خودش داره تقریبا با اکثر زبان ها میشه زیاد سخت نگیر برو برنامتو بنویس حالشو ببر چه فرقی داره !!!

خيلي جالبه !
يعني واقعا به نظره شما فرقي نداره با چي برنامه بنويسيد ؟

sang9111
یک شنبه 17 آذر 1387, 21:17 عصر
:لبخند: چرا دوست من مهم هست ولی علت این گفته من این است که ما در دنیایی زندگی می کنیم که کتابخانه های برنامه نویسی به طرز وحشتناک سریعی در حال گسترش هستند و همه زبان ها تقریبا غنی هستند و امکانات مختلفی رو برای برنامه نویس فراهم می کنن به قول معروف زبان های برنامه نویسی دیگه خیلی از هم کم نمی یارن و با خیلی هاشون کارای خاصی میشه انجام داد
در مورد این هم من گفتم چه کاری بهتره اینقدر با اسمبلی برنامه نویسی سخت و فرسایشی است که کاره اشتباهی سی رو ول کنی بیای با اسمبلی برنامه بنویسی برنامه نویس های بیچاره قبل ما زحمت کشیدن و اون دستور ها رو در سی پیاده کردن تا منو شما راحت یک تابع صدا بزنیم و حالشو بببریم و هی mov ننویسیم
مهم نتیجه هست نه راه رسیدن این اصل ماکیاولی رو در کار های علمی یادتون نره
برید فکر نون کنید که خربزه آب پول در بیارید نه اینکه سر زبان بحث کنید
الان کسی برای اسمبلی پول نمیده الان برای c# پول می دن اینجا ایرانه
از حرف های منم ناراحت نشید همتون دوستای عزیز من هستید

Red Phoenix
دوشنبه 18 آذر 1387, 00:23 صبح
با سلام دوستان عزیز
دوست عزیز من این حرف شما رو قبول ندارم (با پوزش)البته این نظر شخصی منه به نظر من هر چیزی جایگاه خود را دارد مثلا تا حالا نه من نه شما ندیدید که بگن C# رو برای برنامه نویسی بایوس استفاده کنند ولی اسمبلی رو هزار بار من قبلنم گفتم هر زبان جایگاه خود را دارد و بعضی از ما ایرانی ها این رو بورس بودن را اوردیم. از اصل مطلب دور نشیم دوستان من می خوام برنامه های سطح پایین و کم حجم و قدرتمند رو یاد بگیرم و همینطور این برنامه ها باید با سخت افزار به راحتی ارتباط بر قرار کنه و تحت شبکه هم باشه.
خواهشا هر زبانی رو معرفی می کنید کتاب اموزشیش رو هم بگین(جامع ترین و کامل ترین نسبت به بقیه کتابا).
با تشکر

Red Phoenix
دوشنبه 18 آذر 1387, 00:25 صبح
خواهشا هر زبانی رو معرفی می کنید کتاب اموزشیش رو هم بگین(جامع ترین و کامل ترین نسبت به بقیه کتابا).
با تشکر
اینی که گفتم منظورم بین C یا اسمبلی بود .
بازم ممنون

sang9111
دوشنبه 18 آذر 1387, 00:51 صبح
با سلام دوستان عزیز
دوست عزیز من این حرف شما رو قبول ندارم (با پوزش)البته این نظر شخصی منه به نظر من هر چیزی جایگاه خود را دارد مثلا تا حالا نه من نه شما ندیدید که بگن C# رو برای برنامه نویسی بایوس استفاده کنند ولی اسمبلی رو هزار بار من قبلنم گفتم هر زبان جایگاه خود را دارد و بعضی از ما ایرانی ها این رو بورس بودن را اوردیم. از اصل مطلب دور نشیم دوستان من می خوام برنامه های سطح پایین و کم حجم و قدرتمند رو یاد بگیرم و همینطور این برنامه ها باید با سخت افزار به راحتی ارتباط بر قرار کنه و تحت شبکه هم باشه.
با تشکر
اگه به حرف من دقت کرده باشید من گفتم با اکثر زبان ها میشه خیلی کار ها کرد نه با همشون همه کاری کرد
ولی در سطوح پایین تفاوت زیادی نیست
من اگه از c# نام بردم به خاطر بعد اقتصادیش بود نه بعد فنی
من تجربه خدمو بهتون می گم برو دنبال کاری که برات نون داشته باشه از این جور چیزا نون در نمی یاد بعدا می فهمی سرمایه عمر رو از دست دادی چیزی گیرت نیومد
برو c# , java یاد بگیر نگو چیست این که سرمایه آینده هست این
اسمبلی رو رها کن حق پول ادا کن
از ما گفتن بود از بازار عقب نیوفتی
چیزی که زیاده کتاب هم اسمبلی هم سی هر چی بخوای ریخته

vcldeveloper
دوشنبه 18 آذر 1387, 01:46 صبح
اگه به حرف من دقت کرده باشید من گفتم با اکثر زبان ها میشه خیلی کار ها کرد نه با همشون همه کاری کرد
ولی در سطوح پایین تفاوت زیادی نیست
من اگه از c# نام بردم به خاطر بعد اقتصادیش بود نه بعد فنی
من تجربه خدمو بهتون می گم برو دنبال کاری که برات نون داشته باشه از این جور چیزا نون در نمی یاد بعدا می فهمی سرمایه عمر رو از دست دادی چیزی گیرت نیومد
برو c# , java یاد بگیر نگو چیست این که سرمایه آینده هست این برنامه نویسی سطح پایین (http://www.barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=117) > برنامه نویسی اسمبلی خانواده x86 (http://www.barnamenevis.org/forum/forumdisplay.php?f=47)
به عنوان تالار خوب دقت کردید؟! در تالارهایی که در آنها حرفی مرتبط با موضوع تالار ندارید، پست بی ربط ارسال نکنید!

سوالی درباره مزایا و معایب C بر اسمبلی در برنامه های سطح پایین پرسیده شد، اگر حرفی مرتبط با سوال دارید مطرح کنید، وگرنه بخاطر ایجاد پست های نامرتبط با موضوع تاپیک، جریمه میشید.
کسی که تونسته تا پایین فهرست سایت اسکرول کنه، و تالار برنامه نویسی اسمبلی را پیدا کنه، در بین راه به تالارهای #C و جاوا برخورد کرده. اگر لازم داشت، در اون تالارها سوال می پرسید.

موفق باشید

Red Phoenix
دوشنبه 18 آذر 1387, 03:07 صبح
دوست عزیز می دونم شما رو دوستی اینو می گید ولی همه که یه جور نون در نمی اورند که من یه جور شما هم یه جور دیگه راستی آخرش نگفتید برای منی که می خوام برنامه هام کم حجم و قدرت مند در ارتباط با سخت افزار و حتی امکان بتونه تو شبکه اجرا بشه و با هاش کارای کرک رو بشه انجام داد (اگه حرفم اشتباه است نادیده بگیرید) و در مورد کتاب بله این همه کتاب ولی من گفتم کدوم جامع تر و مفصل تر
(کامل تر) یاد داده.
بازم ممنون که جواب دادید.

sang9111
سه شنبه 19 آذر 1387, 00:22 صبح
آقای کشاورز من الان 1 ساله در سایت برنامه نویس فعالیت می کنم ولی با دقت به نوع برخورد شما می بینم لحن خوبی در حرف های شما وجود نداره و نوعی مدیریت دیکتاتور معابانه دارید که اصلا صحیح نیست به شما پیشنهاد می کنم از این نوع برخورد دست بردارید و سعی کنید همانند یک مدیر مدبر باشید تا یک دیکتاتور و لحن خودتون اصلاح کنید
و به عنوان یک فرد با سواد کمک علمی کنید تا ........

vcldeveloper
سه شنبه 19 آذر 1387, 01:06 صبح
آقای کشاورز من الان 1 ساله در سایت برنامه نویس فعالیت می کنم ولی با دقت به نوع برخورد شما می بینم لحن خوبی در حرف های شما وجود نداره و نوعی مدیریت دیکتاتور معابانه دارید که اصلا صحیح نیست به شما پیشنهاد می کنم از این نوع برخورد دست بردارید و سعی کنید همانند یک مدیر مدبر باشید تا یک دیکتاتور و لحن خودتون اصلاح کنید
تشکر از بابت پیشنهاد شما. کسی که یک سال عضو سایت هست، باید بیشتر از افراد تازه وارد به قوانین سایت مسلط باشه. به نظر شما، وقتی کسی بجای جواب دادن به یک سوال که در بخش اسمبلی مطرح شده، بحث بی ربطی رو مطرح میکنه و مدعی میشه که کاربر سوال کننده باید بره #C و جاوا یاد بگیره، فعالیت علمی هست؟! وقتی هم که کاربر سوال کننده به پست شما اعتراض میکنه، همان مطالب را به شکل دیگه ایی مطرح می کنید!
انتظار دارید مدیر سایت بابت این کار چه رفتاری با شما داشته باشه؟! کاربر تازه وارد که نیستید به شما تذکر بدیم که اینجا بخش #C یا جاوا نیست. احتمال اینکه متوجه بخش اسمبلی نشده باشید هم که نزدیک به صفر هست. پس یا باید به شما هشدار جدی داده می شد، یا اینکه بدون هشدار پست هایتان در این تاپیک پاک می شد و بابت اینها یک جریمه هم در پروفایلتان ثبت می شد. اون موقع هم احتمالا همین پستی که اینجا زدید را در تالار گفتگو با مسئولان می زدید!

دوست عزیز، احترام احترام میراره. وقتی به قوانین سایت بی توجه هستید، یعنی به وقت و انرژی ما هم بی اعتنا هستید. وقتی قوانین سایت را بعد از یک سال عضویت نقض می کنید، در واقع به مدیران سایت که سعی می کنند سایت را منظم نگه دارند، بی احترامی می کنید!

دوستان لطفا اینگونه اعتراضات یا پیشنهادات را از طریق پیام خصوصی برای بنده یا سایر مدیران بفرستید، نه در تاپیک. چون وقتی در تاپیک می نویسید، ما یا باید برای حفظ نظم پست شما را پاک کنیم، اون وقت میشیم دیکتاتور، یا اینکه همینجا جواب شما را بدیم، تا شما و دیگرانی که پست شما را دیدند و سوال شما را داشتند، جواب خود را دریافت کنند.

با تشکر

Lars_cs
چهارشنبه 06 خرداد 1388, 04:05 صبح
:عصبانی++:همه می دونن C بهتره حتی برای کار با سخت افزار!!!
Assembly کلا چیز بیخودیه...

khazaie01
جمعه 08 خرداد 1388, 23:01 عصر
سلام دوستان ... همین اول بگم من مبتدی هستم ...
چرا اسمبلی ؟ یعنی کارهایی که با اسمبلی میشه کرد را با سی نمیشه انجام داد ؟!
من این ترم اسمبلی دارم , برای نوشتن یک برنامه کوچیک کلی کد باید بنویسی ! کی میاد با این برنامه های کاربردی بنویسه ؟! مواردی هست که بدون اسمبلی کار انجام نشه ؟

ممنون