PDA

View Full Version : سوالاتی در پی مقایسه فناوری ODBC‌ با SQL Server

aliha499
سه شنبه 21 اسفند 1386, 14:29 عصر
دوستان عزیز سلام

من کمی راهنمائی در مورد SQL Server می خواستم. دوستان چند سوال دارم که اگر جواب اونها رو بگیرم ، خیلی از کارهام راه می افته. من می خوام از اکسس به اسکیوال سرور بروم. با توجه به مطالبی که تا بحال در مورد اسکیوال سرور شنیدم ، خیلی برام مهمه که بتونم برنامه هائی که می نویسم ، از پشتوانه اسکیوال بهره مند بشوند. و اما سوال هام :

1- من چند تا فایل بانک اطلاعاتی اکسس داشتم که با استفاده از اکسس اونها رو به اسکیوال تبدیل کردم. اما نمی دونم چطوری می تونم محل ذخیره اونها رو خودم تعیین کنم.

2- از اونجائی که با ویژوال استودیو 2005 کار می کنم ، سعی کردم از امکانات اون برای ساخت یک بانک اطلاعاتی اسکیوال استفاده کنم. ولی مشکلی که داشتم اینکه فایلهای تولید شده را در مسیر پوشه اسکیوال سرور در داخل پوشه سیستم عامل ویندوز کپی می کند.

با این شرایط مشکلات من و یا به نوعی سوالات من شروع می شود. که :

الف ) وقتی من برنامه خودم را به اتمام رسوندم ، وقتی اون رو بصورت پکیج تهیه می کنم ، اون بانکها رو چطوری به پروژه خودم ضمیمه کنم.

ب) وقتی اون فایلها در اون مسیری که گفتم تولید می شوند ، امنیت آنها چطور می شود.

ج) اگر برنامه من تحت شبکه باشد ، وقتی بخوام اونها رو بصورت فایل شیرینگ استفاده کنم ، یعنی اونها رو روی سرور بزارم و از طریق کلاینت ها چطوری می تونم به اونها لینک شوم.
من همیشه از اکسس با استفاده از درایور ODBC استفاده می کنم (البته بیشتر برای برنامه های تحت شبکه). آیا برای استفاده از بانکهای اسکیوال باید چگونه عمل کنم و آیا نقش بانکهای اطلاعاتی در اینجا چگونه می‌باشد؟

د) می دونید ، من ماهیت وجودی فایلهای بانک اطلاعاتی اسکیوال را نمی فهمم. یعنی نمی دانم آیا حتما لازم است که فایلها در آن مسیری که گفتم باشند؟ آیا لازم است برای استفاده یک برنامه تحت کلاینت باید آن فایلها را چگونه با برنامه خودم همراه کنم. آیا Sql Server Descktop engine می ‌تواند حین نصب برنامه من در کامپیوتر کابر نهائی نصب شود. آیا نام سروری که برای دسکتاب انجین بصورت پیش فرض استفاده می شود و یا من انحصارا آن را تعریف می کنم ، در کامپیوتر کاربر نهائی با نصب برنامه تولید خواهد شد؟

دوستان عزیز ، سوالات من خیلی زیاد است و شاید در حد یک کاب بگنجد! اما من یک تعریف کلی برای آن می خواهم. اگر یک مقاله برای شروع کر با اسکیوال باشد که از ابتدای کار همه چیز را توضیح داده باشد ، عالی می شود. اما منابعی که در اینترنت پیدا کرده ام ، عمدتا تخصصی بوده و برای اشخاصی بوده که آشنائی اولیه را با اسکیوال داشته اند. در واقع من همان آشنائی اولیه را می خواهم. شاید با یک کتاب که از بازار تهیه کنم مسئله حل شود ، اما دوست دارم قبل از آن بدانم چکاره ام؟

به هر حال متشکرم که من را راهنمائی می کنید. قبلا از این همه سوال عذر می خواهم.

بهروز علیها

مهدی کرامتی
سه شنبه 21 اسفند 1386, 15:00 عصر
الف- برای اجرای برنامه شما در سیستم مقصد SQL Server میبایست نصب باشد و شما برای نصب بانک اطلاعاتی تان یک Script از دیتابیس مبدا ایجاد کنید (که با فرمت DLL/زبان ایجاد Object ها در SQL ایجاد خواهد شد) و در دیتابیس سرور مقصد اجرا کنید. همچنین میتوانید یک کپی از فایلهای دیتابیس را به محل نصب برده و در سرور مقصد Attach کنید.

ب- تامین امنیت اونها به عهده سرور خواهد بود. استفاده کننده گان فقط از طریق یک IP Address در شبکه به SQL Server دسترسی دارند و با آن کار میکنند و لازم نیست برای استفاده از بانک اطلاعاتی مانند Access به فایلهای دیتابیس نیز دسترسی داشته باشند.

ج- در SQL Server مانند Access نیازی به File Sharing برای به اشتراک گذاشتن دیتابیس نیست، و این مسئله از طریق خود SQL Server مدیریت میشود.

د- در خطوط فوق پاسخ این سوال داده شد.

aliha499
پنج شنبه 23 اسفند 1386, 18:29 عصر
الف- برای اجرای برنامه شما در سیستم مقصد SQL Server میبایست نصب باشد و شما برای نصب بانک اطلاعاتی تان یک Script از دیتابیس مبدا ایجاد کنید (که با فرمت DLL/زبان ایجاد Object ها در SQL ایجاد خواهد شد) و در دیتابیس سرور مقصد اجرا کنید. همچنین میتوانید یک کپی از فایلهای دیتابیس را به محل نصب برده و در سرور مقصد Attach کنید.

ب- تامین امنیت اونها به عهده سرور خواهد بود. استفاده کننده گان فقط از طریق یک IP Address در شبکه به SQL Server دسترسی دارند و با آن کار میکنند و لازم نیست برای استفاده از بانک اطلاعاتی مانند Access به فایلهای دیتابیس نیز دسترسی داشته باشند.

ج- در SQL Server مانند Access نیازی به File Sharing برای به اشتراک گذاشتن دیتابیس نیست، و این مسئله از طریق خود SQL Server مدیریت میشود.

د- در خطوط فوق پاسخ این سوال داده شد.

از راهنمائی شما سپاسگزارم...!
آیا می توانید بیشتر توضیح بدهید...! من تقریبا چیزی در مورد خود اسکیوال سرور نمی ونم. ببینید ، من میتوانم با استفاده از امکانات ویژوال استودیو ، بانک اطلاعاتی را ساخته و با پایان مراحل مختلف برنامه نویسی که منجر به تکمیل آنها خواهد شد ، ادعای تکمیل برنامه را کنم حالا مشکل از اینجا شروع می شود که من می خواهم از برنامه یک پکیج ستاپ بسازم. آیا با نصب برنامه فوق در کامپیوتر مقصد ، پیش نیازهای استفاده از بانک اطلاعاتی را نصب خواهد کرد . مانند PreRequest (اشیاء لازم مانند دات نت فریم وورک) ، آیا می توان اسکیوال سرور دسکتاپ انجین یا 2005 اکسپرس را ضمیمه برنامه نمود یا اینکه باید بصورت جداگانه آن را نصب نمود.
مسئله بعدی اینکه پس از نصب برنامه ، آیا باید بصورت دستی فایلهای بانک اطلاعاتی را در سرور کپی کرد. یا اینکه...! می دانید ، واقعا ببخشید... من نمی خواهم در یک پاراگراف اسکیوال را از شما فرا بگیرم ، اما کمی موضوع برایم گنگ است.

الف )من در زمان برنامه نویسی با استفاده از اسکیوال اکسپرس یا ... ، محیط مجازی سرور را بوجود می آورم ، آیا این باور من صحیح است؟

ب) پس از نصب برنامه در کامپیوتر مقصد ، باید اسکیوال اکسپرس و ... نیز بصورت جداگانه نصب شوند و به بانکهای اطلاعاتی برنامه من که به محل سرور کپی شده اند ، اشاره کنند. آیا درست است؟

ج ) در واقع اسکیوال سرور با استفاده از نام کاربری و رمز عبور لازم ، دسترسی برنامه من را به بانکهای اطلاعاتی برقرار می کند؟ در صورت صحیح بودن این نکته ، من چگوه باید بانکهای اطلاعاتی را به آن معرفی کنم یا کپی کنم و یا ... ( گفته بودید Attach )

واقعا لطف می کنید که بنده را روشن می کنید. ضمنا اگر مقاله یا PDF ای وجود داشته باشد که استفاده از اسکیوال سرور را آموزش داده باشد ، سراغ داشته باشید ، ممنون می شوم لینک آن را بدهید.
در پایان به نوبه خودم ، از این انجمن و بانی و مدیران آن قدر دانی می کنم. در مدتی که عضو هستم ، استفاده های شایانی کرده ام. واقعا متشکرم.

قربان شما بهروز