نمایش نتایج 1 تا 3 از 3

نام تاپیک: سوال در مورد زبان برنامه نويسي در برنام هاي ...

کاربر دائمی آواتار a_mzadeh
    محل زندگی
    مشهد

سوال در مورد زبان برنامه نويسي در برنام هاي ...

سلام به همه اساتيد،
    يك سوالي براي من پيش اومده كه مدتيه بد جور ذهنم رو مشغول كرده (البته شايد براي شما خيلي پيش پا افتاده باشه). سوال من اينه كه برنامه هايي مثل فتوشاپ، ادوب آكروبات، فاير فاكس و خلاصه همين نرم افزار هايي كه ما استفاده مي كنيم با چه زبوني نوشته مي شه؟
    و مطلب ديگه اينكه آيا منطقي هستش كه ما هم از همون روش شركت هاي بزرگ كه چند هزار كارمند دارن استفاده كنيم؟ يا اينكه بهتره ما از زبون هايي مثل سي شارپ يا جاوا استفاده كنيم؟

از اون جايي كه يه جورايي حدس مي زنم احتمالاً اون زبون به سي مربوط مي شه ، سوالم رو اينجا مطرح كردم...اگر اين بخش مكان مناسبي براي سوال من نيست ببخشيد.

اکثر این نرم افزارهای تجاری که در سطح وسیع ساخته می شوند توسط زبان هایی مثل ++C/C و java ساخته می شوند و مهم ترین دلیل آن نیز Cross-platform بودن این زبان ها هست که در آن اجازه انتقال به سایر سیستم عامل ها و پلتفرم ها وجود دارد.

نکته ای که باید توجه کنید این است که همه این شرکت ها از روز اول چند صد کارمند نداشته اند و نسخه های اول خود را فقط با چند کارمند پیاده سازی کرده اند و پس از موفقیت توسعه یافته اند.

نمونه بارز این کار نرم افزار mudbox3d هست که نرم افزاری برای افزودن جزییات به کارکتر های گرافیکی 3 بعدی برای جلوه های ویژه فیلم ها و بازی ها هست، این شرکت (Skymatter) کار خود را در سال 2005/2006 فقط با چند انیماتور حرفه ای (حدود 5 نفر) و البته با زبان ++C شروع کرد و اکنون پس از ارائه نسخه 1.0 ، توسط شرکت بزرگ Autodesk خریداری شده است و به ظاهر به جمع چند هزار نفری پیوسته است و اگر این موضوع را نمی دانستید شما فکر می کردید که از ابتدا با سرمایه و قدرت عظیم Autodesk شروع کرده اند و البته از این نمونه ها بسیار زیاد هست.
    دقت کنید که اگر سورس این نرم افزار مثلا با #C بود کمتر شرکتی علاقه مند به خرید آن بود.

مطلب ديگه اينكه آيا منطقي هستش كه ما هم از همون روش شركت هاي بزرگ كه چند هزار كارمند دارن استفاده كنيم؟ يا اينكه بهتره ما از زبون هايي مثل سي شارپ يا جاوا استفاده كنيم؟
    متاسفانه با توجه به شرایط موجود در کشور و عدم امکان صادرات در سطح وسیع، اکثریت برنامه نویسان به سمت نرم افزار های سیستم اداری و پایگاه داده ای روی اورده اند و لذا برای تسریع در انجام توسعه از زبان های مخصوص این کار مثل #C استفاده می شود که با توجه به شرایط کنونی در بسیاری از موارد امری بجا هست (البته نه در همه موارد و هر نرم افزاری).

در هر صورت قبل از هر چیز باید مشخص شود که هدف از توسعه نرم افزار چه هست و چه نوع نرم افزاری ؟
    مثلا برای صادرات در سطح وسیع (منظور چند صد یا چند هزار نسخه) هنوز ++C در اکثر کشور ها استفاده می شود،
    برای توسعه و فروش تکی به شرکت خاص و در داخل کشور مانند سیستم ها اداری بیشتر از #C و java و ... استفاده می شود (مثلا در آلمان برای محصولات داخلی java کاربرد وسیعی دارد، در روسیه دلفی و ...)

تذکر: موارد فوق فقط چند نمونه هست و دلیل بر این نیست که در هر زمینه ای به همین شکل باشد.
    پس قبل از هر انتخابی ابتدا همه موارد باید سنجیده شود: هزینه اولیه ، چه نوع نرم افزاری و چه پلتفرمی و ... ، سپس زبان با توجه به کاربرد آن انتخاب شود.

اگر تحقیق کرده باشید متوجه می شوید که اولین توصیه ها به شما در کشور (مخصوصا از طرف افرادی که سال ها به زبان هایی مثل دلفی و #C گره خورده اند) بر می گردد به سرعت در توسعه بدون توجه به نکات دیگر، که به نظر من غلط هست و باید کیفیت و رضایت مندی مشتری در درجه اول مد نظر باشد،
    پس با پرسیدن چنین سوالی به طور کامل به نتیجه نخواهید رسید، لذا پیشنهاد می کنم سعی کنید خودتان شخصا با توجه به حوزه برنامه نویسی موردنظرتان تحقیق گسترده کرده و زبان را انتخاب کنید.

موفق باشید

کاربر دائمی آواتار a_mzadeh
    محل زندگی
    مشهد

جناب Nima_NF از بابت جواب جامع و کاملی که دادید کمال تشکر را دارم.

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •