صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 99

نام تاپیک: رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    خوزستان

Question رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

سلام و خسته نباشید خدمت شما
    می خواستم مطلبی را مطرح کنم که شاید ربط زیادی با موضوعات تالار نداشته باشد ولی به دلیل اینکه اکثر دوستانی که در این تالار مشغول به فعالیت هستند از مهندسین کامپیوتر و فناوری اطلاعات هستند بهتر دونستم آن را در این تالار مطرح کنم.

به نظر شما در حال حاظر و با توجه به آینده و امکانات کشور از دو رشته مهندسی کامپیوتر (نرم افزار) و فناوری اطلاعات کدام بهتر است ؟ و چرا ؟
    - از نظر بازار کار و درآمد
    - از نظر امکانات کشور و اهمیت دولت به رشته
    - و...

با تشکر

کاربر تازه وارد آواتار miradli
    محل زندگی
    تهران

نقل قول: رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

دوستان عزیز توجه کنید در مقطع کاردانی تفاوتی به چشم نمی خورد ! البته از نظر سر فصل ها و سیلابس دروس . اگه برای کسی مدرک به تنهایی اهمیت دارد IT به دلیل جدید بودن از کلاس جدیدی برخوردار است !
    در کل آی تی به زمینه شبکه و وب و تجارت الکترونیکی نزدیک است و با توجه به نو پا بودن این موضوع جا برای پیشرفت هست ! من فکر میکنم شما بیشتر به علاقه خودت نگاه کن . در کل باید اعتراف کرد در دنیا موبایل و کامپیوتر بازار گرمی دارند و برنامه نویسی یکی از پر درآمدترین مشاغل آمریکاست ! اما در ایران هنوز بازار آماده ی پذیرفت برنامه نویس به معنای واقعی نیست .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    اینجا!

نظر من با توجه به رشته های دانشگاهیمون که کاملا منسوخ هستند و چه بسا برنامه نویسهای دانشگامون اصلا تخصصی هم نیست (زمانی که کلا فقط یک مهندسی نرمافزار داریم) و با توجه به اینکه الان شدیدا مملکت اشباح شده از همین برنامه نویسها (البته استثنا کم نیست ولی زیادم نیست) رشته it هم آینده بهتری داره و هم استاندارد تره. ولی باید همون طور که دوستمون اشاره کرد به علاقیاتت توجه کنی.

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    خوزستان

ممنون از شما دوستان عزیز که جواب دادید.
    راستش را بخواهید این سوال را یکی از دوستانم از من پرسید و برای اینکه اطلاعات بیشتری کسب کنم اینجا مطرح کردم.

دوست من دانشجوی ترم دوم رشته کارشناسی کامپیوتر است. و علاقه به رشته فناوری اطلاعات دارد و با توجه به شباهت درس ها، موقعیت تغییر رشته را دارد.
    مساله اصلی آن بازارکار آن است! حال به نظر شما این کار را بکند یا همان رشته کامپیوتر بهتر است ؟

کاربر تازه وارد آواتار miradli
    محل زندگی
    تهران

دوست عزیز همونطور که دوستمون گفتن اطلاعات داخل دانشگاه پوسیده و کم هست ! یعنی اگه با همون مهندسی نرم افزار چندتا دوره جدید بگذرونه و کمی سعی کنه که به روز بشه میتونه کار کنه اما اگه علاقه هم داره آی تی جای کار بیشتری داره .

کاربر دائمی آواتار sepehr.net
    محل زندگی
    تهران

به نظر من اگه طرف علاقه داشته باشه فرقی نمیکنه که چه رشته ایی بره . اگه علاقه باشه تو هر رشته ایی موفقه و اگر موفق باشه در امد خوبی میتونه داشته باشه. ولی اگر فقط به خاطر مدرک میخواد رشته رو عوض کنه بهش پیشنهاد میکنم که کمی بیشتر فکر کنه

کاربر دائمی آواتار khz-web1
    محل زندگی
    اهواز

سر فصل های IT چیه ....
    چه دروسی می خونن .... تخصصی ها

منتظر تایید آدرس ایمیل

Exclamation نقل قول: رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در ایران یک گرایش از کامپیوتر است.
    بهتره بگیم : فناوری اطلاعات و ارتباطات یا نرم افزار(و یا سخت افزار)؟؟؟
    من مهندسی IT رو گرفتم و الان دارم واسه ارشد تجارت الکترونیک دانشگاه شیراز می خونم.
    در کل این رشته خیلی روی مدیریت، برنامه نویسی ، تجارت الکترونیکی و اینترنت فوکوس کرده و رشته های سخت افزار و نرم افزار رو شامل میشه(به طور کلی مجموعه گرایش های کامپیوتر)

فناوری اطلاعات و ارتباطات دارای 6 زیر گروه است:
    ICT
    eCommerce
    Multi media
    IT
    ...

در ایران نباید انتظار درآمد بالا(از کار دولتی) رو در این رشته داشت با وجود اینکه تمام اداره ها ملزم به تشکیل بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات شده اند.
    اما درآمد آزاد هم کم نیست(برنامه نویسی،طراحی سایت،مخابرات،شبکه و...)درآمد فعلی من از برنامه نویسی در کار دولتی حدوداً 450 هزار و آزاد حدود 2 میلیون تومان ماهیانه است.

البته خیلی خیلی خیلی به علاقه و استعداد شما بستگی داره.
    (خودتون می دونید که دانشگاه فقط راه رو نشون میده.مثلا فقط در حد آشنایی یه مسئله رو براتون باز میکنه)

به امید موفقیت شما

کاربر دائمی آواتار Microsoft.net
    محل زندگی
    مشهد

رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد زیر گروه رشته صنایع است و نگاه مدیریتی به مهندسی کامپیوتر داره ، در هر صورت نمی شه گفت کدوم بهتره و کدوم بدتر ، این شما هستید که با توجه به قابلیتهایی که دارید میتونید ارزش خودتون رو در رشته مورد نظرتون بالا ببرید وگرنه صرف داشتن مدرک از گرایش خاصی باعث ایجاد فرصت شغلی خوب و با درامد بالا برای شما نخواهد شد .

کاربر دائمی آواتار Modifier
    محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

سلام علیکم

فقط میخوام چند جمله بگم :

این که میگید توی آی تی جای کار بیشتره و مهندسی نرم افزار رو میشخ با چند تا دوره یاد گرفت ، صحبت منصفانه ای نیست.

مباحث مربوط به مهندسی نرم افزار آنقدر وسیع و گسترده هست و همین طور لذت بخش ، که واقعا جای بحثی نمیزاره.

اینو بدونید که در دنیای بیرون مهندسی نرم افزار زیر شاخه ی آی تی میباشد.

در دنیا 150 شغل زیر سایه آی تی فراهم شده است.

کلا آی تی یک مبحث است که اکثر رشته های تحصیلی رو تحت تاثیر قرار داده.

در مباحث مهندسی نرم افزار در دانشگاه ها ، علوم پایه ایی تری رو فرا میگیرند.

تا اونجایی که من میدونم توی دانشگاه های بیرون رشته هایی تدریس میشه که زیر شاخه آی تی هستند نه خود آی تی.

بحث بسیار و مجال کم.

موفق باشید.

یا علی.

کاربر دائمی آواتار afsharm
    محل زندگی
    http://paysa.ir

پیشنهاد می‌کنم IT بخوانید چون این رشته به تصوری که مدیران دولتی و عوام الناس (بابا ننه و زن و بچه و...) از کامپیوتر دارند خیلی نزدیک‌تره. مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی به مفهوم خارجی‌اش خیلی تخصصیه و چون در ایران عزیز ما (!) اوضاع کارها خیلی تخصصی نیست نمی‌شه خیلی توش پیشرفت کرد و همیشه باید حسرت کفار آن سوی آب‌ها را خورد. در ایران هر کسی این رشته را بنا به تخیل خودش می‌شناسد نه واقعیت. به همین خاطر است که ممکن است خان دایی شما به شمایی که مهندس نرم افزار هستید بگوید که بچه ۱۲ ساله من هم کامپیوتر بلد است!! یا بعضی از دوستان فکر می‌کنند با گذراندن چند دوره می‌توانند توسعه دهنده نرم افزار شوند و یا حتی بعضی از دوستان بسیار بسیار عزیز به خودشان می‌گویند می‌رویم فلان رشته را می‌خوانیم و در کنارش برنامه نویس هم می‌شویم!!!!
    دردا و حسرتا از این اوضاع...

کاربر دائمی آواتار Modifier
    محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

Wink نقل قول: رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

نقل قول نوشته شده توسط afsharm مشاهده تاپیک
    پیشنهاد می‌کنم IT بخوانید چون این رشته به تصوری که مدیران دولتی و عوام الناس (بابا ننه و زن و بچه و...) از کامپیوتر دارند خیلی نزدیک‌تره. مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی به مفهوم خارجی‌اش خیلی تخصصیه و چون در ایران عزیز ما (!) اوضاع کارها خیلی تخصصی نیست نمی‌شه خیلی توش پیشرفت کرد و همیشه باید حسرت کفار آن سوی آب‌ها را خورد. در ایران هر کسی این رشته را بنا به تخیل خودش می‌شناسد نه واقعیت. به همین خاطر است که ممکن است خان دایی شما به شمایی که مهندس نرم افزار هستید بگوید که بچه ۱۲ ساله من هم کامپیوتر بلد است!! یا بعضی از دوستان فکر می‌کنند با گذراندن چند دوره می‌توانند توسعه دهنده نرم افزار شوند و یا حتی بعضی از دوستان بسیار بسیار عزیز به خودشان می‌گویند می‌رویم فلان رشته را می‌خوانیم و در کنارش برنامه نویس هم می‌شویم!!!!
    مباحث مربوط به مهندسی نرم افزار ، همون طوری که از خودش هم معلومه ... مهندسیه ، اگر کسی بخواد کار کنه واقعا تخصصیه و خیلی شیرین ولی خیلی ها هستند که این رو نمیدونن حتی خود کسایی که تحصیل کردند تو این رشته و نظر الکی میدن و اعصاب ما رو هم خرد میکنن (تایید صحبت دوستمون)

اما آی تی همون طوری که گفتم یه مبحث کلیه که اکثر تخصص های دیگه رو تحت تاثیر قرار داده ...

ببینید مثلا کار با نرم افزار های گرافیک و گرافیست کامپیوتری شدن جز زیر شاخه های IT هستو خیلی چیزهای دیگه ...

آی تی تو جامعه ما اسمش جا نیفتاده ، ولی فراگیر تره.

موفق باشید.

کاربر دائمی آواتار Elham_gh
    محل زندگی
    Tehran

اما خودائیش هیچ کدوم رشته ای که من خوندم نیمی شه!
    این رشته دیگه نیست! ریاضی گرایش کامپیوتر.
    اگه بود می گفتم حتما اینو بخونین.واقعا مغز وا کن! و کاربردیست :)
    آخرین ویرایش به وسیله Elham_gh : سه شنبه 08 بهمن 1387 در 09:19 صبح

سلام به همه دوستان
    منم با بعضی از دوستان موافقم
    ولی چون خودم دانشجوی مهندسی نرم افزار هستم نرمافزار رو پیشنهاد می کنم
    در ضمن یک مهندس نرم افزار با یک برنامه نویس (حتی از نوع حرفه ایش ) کلا فرق می کنه و نمی شه گفت که کار یک مهندس نرم افزار فقط برنامه نویسی هست

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

نقل قول نوشته شده توسط lord_ahriman مشاهده تاپیک
    یک مهندس نرم افزار با یک برنامه نویس (حتی از نوع حرفه ایش ) کلا فرق می کنه و نمی شه گفت که کار یک مهندس نرم افزار فقط برنامه نویسی هست
    دقیقا! کسی رو می شناسم که ارشد نرم افزار بوده و دکتری هم اگه اشتباه نکنم همین طور، منم خیلی قبولش دارم، اما اصلا بلد نیست یه برنامه ساده بنویسه! چون زمینه تحقیقاتیش کلا چیز دیگه ای بوده و توی اون هم حرف زیادی برای گفتن داره.

پیشنهاد می‌کنم IT بخوانید چون این رشته به تصوری که مدیران دولتی و عوام الناس (بابا ننه و زن و بچه و...) از کامپیوتر دارند خیلی نزدیک‌تره. مهندسی نرم افزار و برنامه نویسی به مفهوم خارجی‌اش خیلی تخصصیه و چون در ایران عزیز ما (!) اوضاع کارها خیلی تخصصی نیست نمی‌شه خیلی توش پیشرفت کرد و همیشه باید حسرت کفار آن سوی آب‌ها را خورد.
    با قسمت اول حرفتون موافقم! من خودم آی تی خوندم و همیشه به به چه چه کردن مردم رو از اسم رشته ام شنیدم! و همیشه هم خندیدم که مگه مهندسی نرم افزار چه قدر با آی تی فرق داره که این جوری می گن؟!
    با بخش دومش خیلی موافق نیستم. توی همین ایران اساتید نرم افزاری زیادی داریم که مقالات علمی زیادی توی مجلات علمی دنیا دارن. البته واژه "مهندسی نرم افزار" یه معنی دیگه هم داره، اگه منظورتون رعایت اصول مهندسی نرم افزار در توسعه یه نرم افزار باشه، خوب بله، البته حتی در این صورت هم مشکل از خود "ما"ی توسعه دهنده است که مشکل داریم با کار تیمی و هزار تا مورد دیگه که اینجا جای بحث کردنش نیست.

Cool نقل قول: رشته کامپیوتر بهتر است یا فناوری اطلاعات

ممکن است خان دایی شما به شمایی که مهندس نرم افزار هستید بگوید که بچه ۱۲ ساله من هم کامپیوتر بلد است!! یا بعضی از دوستان فکر می‌کنند با گذراندن چند دوره می‌توانند توسعه دهنده نرم افزار شوند و یا حتی بعضی از دوستان بسیار بسیار عزیز به خودشان می‌گویند می‌رویم فلان رشته را می‌خوانیم و در کنارش برنامه نویس هم می‌شویم!!!!

دمت گرم واقعا درکت میکنم چی داری میگی. نزدیک بود به خاطر همین قضیه از رشته تحصیلیم انصراف بدم
    واقعا حسرتا به طرز افکار عمومی....

محل زندگی
    Tehran

اما يك سئوال!!
    خوداييش كار تخصصي مهندسي نرم افزار چيه؟
    حالا كاري به اينور آب و اونور آب ندارم.

کاربر دائمی آواتار kiosksoft
    محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

مهندس نرم افزار :

مهندس : که به درد خیلی جاها میخوره مثلا پوز دادن , خواستگاری رفتن و کارهای شبیه اینا

نرم افزارش : اگه ویندوز یکی از فامیل ها خراب شد بری نصبش کنی!!

ضمنا خودم از این گروه هستم.

مهم برنامه نویس بودن هست !

بهتره برنامه نویس بودن در نظر بگیرید , هر رشته که باشه : ریاضی , نرمافزار , IT

نقل قول نوشته شده توسط Elham_gh مشاهده تاپیک
    اما يك سئوال!!
    خوداييش كار تخصصي مهندسي نرم افزار چيه؟
    حالا كاري به اينور آب و اونور آب ندارم.
    مهندسی نرم افزار پیشه ای است که به یاری دانش رایانه و دیگر فناوری ها و روش ها به آفریدن و نگاهداری نرم افزار رایانه ای می پردازد.

مسائل اصلی مهندسی نرم افزار تولید نرم افزار بر اساس موارد زير است:

الزامات تعیین شده
    در زمان تعیین شده
    در محدودهٔ بودجه پیش بینی شده
    کاربردهای مهندسی نرم افزار دارای ارزش های اجتماعی و اقتصادی هستند، زیرا بهره وری مردم را بالا برده، چند و چون زندگی آنان را بهتر می کنند. مردم با بهره گیری از نرم افزار، توانایی انجام کارهایی را دارند که قبل از آن برایشان شدنی نبود. نمونه های از این دست نرم افزارها عبارتند از: سامانه های توکار، نرم افزار اداری، بازی های رایانه ای، و اینترنت.

فناوری ها و خدمات مهندسی نرم افزار به کاربران برای بهبود بهره وری و کیفیت یاری میرساند. نمونه هایی از زمینه های بهبود: دادگان، زبان ها، کتابخا نه ها، الگوها، فرآیندها و ابزار.
    نقل قول نوشته شده توسط asp.net.csharp.ir مشاهده تاپیک
    مهندس نرم افزار :
    مهندس : که به درد خیلی جاها میخوره مثلا پوز دادن , خواستگاری رفتن و کارهای شبیه اینا
    نرم افزارش : اگه ویندوز یکی از فامیل ها خراب شد بری نصبش کنی!!
    ضمنا خودم از این گروه هستم.
    مهم برنامه نویس بودن هست !
    بهتره برنامه نویس بودن در نظر بگیرید , هر رشته که باشه : ریاضی , نرمافزار , IT
    اینجا یک انجمن تخصصی هستش و بحث ها و پاسخ های مربوط به اون، به طبع باید تخصصی باشه!
    موفق باشید

نقل قول نوشته شده توسط Itist82 مشاهده تاپیک
    دقیقا! کسی رو می شناسم که ارشد نرم افزار بوده و دکتری هم اگه اشتباه نکنم همین طور، منم خیلی قبولش دارم، اما اصلا بلد نیست یه برنامه ساده بنویسه! چون زمینه تحقیقاتیش کلا چیز دیگه ای بوده و توی اون هم حرف زیادی برای گفتن داره.
    میشه بگی این شخص که شما ازش صحبت کردی در چه زمینه ای فعالیت میکنه ؟
    اصلا در مقاطع بالاتر کامپیوتر در چه زمینه هایی میشه فعالیت کرد ؟
    من میخواستم که برای ارشد یکی از گرایشهای کامپیوتر رو انتخاب کنم ولی یکی از استادم
    منو دو دل کرده و حرفشم این بود که در ایران تحصیل در کارشناسی ارشد چیز زیادی به آدم اضافه نمیکنه (یعنی میشه از طرق دیگه هم کسب اطلاعات کرد) و خیلی از افراد در فوق لیسانس سواد برنامه نوشتن ندارن در واقع موفقیت در مقاطع بالاتر رو منوط به توانایی در برنامه نوشتن میدونست اما با توجه به حرفی که شما میگی زمینه های کار خیلی بیشتر از برنامه نویسی صرف هست

کاربر دائمی آواتار el_abdollahi
    محل زندگی
    شهر قنات و قنوت و قناعت

چيزي كه من توي دوران دانشجوييم با سر و كله زدن با استادا فهميدم اين هست كه هرچي مدرك تحصيلي بالاتر باشه، سطح كلاسشون هم بالاتره و از برنامه نويسي دورترن. در واقع ميشه گفت كه برنامه نويسي يه كار سطح پايين كاريه و از فوق به بالا برنامه نوشتن افت داره. در واقع اونايي هم كه با فوق كار نرم افزار ميكنن اكثرا ديدم يا تحليل گرن يا مدير پروژه. در واقع كار تخصصيشون رو ميكنن.(تحليل و الگوريتم) . البته بايد در نظر داشت كه يك تحليل گر يا مدير فني خوب بايد تجربه كد زدن هم داشته باشه(قبلا يه برنامه نويس خوب بوده باشه) و از تكنيك هاي جديد برنامه نويسي هم خبر داشته باشه تا برنامه نويسا كلاه سرش نزارن!!!

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط el_abdollahi مشاهده تاپیک
    چيزي كه من توي دوران دانشجوييم با سر و كله زدن با استادا فهميدم اين هست كه هرچي مدرك تحصيلي بالاتر باشه، سطح كلاسشون هم بالاتره و از برنامه نويسي دورترن. در واقع ميشه گفت كه برنامه نويسي يه كار سطح پايين كاريه و از فوق به بالا برنامه نوشتن افت داره. در واقع اونايي هم كه با فوق كار نرم افزار ميكنن اكثرا ديدم يا تحليل گرن يا مدير پروژه. در واقع كار تخصصيشون رو ميكنن.(تحليل و الگوريتم) . البته بايد در نظر داشت كه يك تحليل گر يا مدير فني خوب بايد تجربه كد زدن هم داشته باشه(قبلا يه برنامه نويس خوب بوده باشه) و از تكنيك هاي جديد برنامه نويسي هم خبر داشته باشه تا برنامه نويسا كلاه سرش نزارن!!!
    كار مهندس نرم افزار تحليل و مديري پروژه نيست.

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط Pr0grammer مشاهده تاپیک
    مهندسی نرم افزار پیشه ای است که به یاری دانش رایانه و دیگر فناوری ها و روش ها به آفریدن و نگاهداری نرم افزار رایانه ای می پردازد.

مسائل اصلی مهندسی نرم افزار تولید نرم افزار بر اساس موارد زير است:

الزامات تعیین شده
    در زمان تعیین شده
    در محدودهٔ بودجه پیش بینی شده
    کاربردهای مهندسی نرم افزار دارای ارزش های اجتماعی و اقتصادی هستند، زیرا بهره وری مردم را بالا برده، چند و چون زندگی آنان را بهتر می کنند. مردم با بهره گیری از نرم افزار، توانایی انجام کارهایی را دارند که قبل از آن برایشان شدنی نبود. نمونه های از این دست نرم افزارها عبارتند از: سامانه های توکار، نرم افزار اداری، بازی های رایانه ای، و اینترنت.

فناوری ها و خدمات مهندسی نرم افزار به کاربران برای بهبود بهره وری و کیفیت یاری میرساند. نمونه هایی از زمینه های بهبود: دادگان، زبان ها، کتابخا نه ها، الگوها، فرآیندها و ابزار.

اینجا یک انجمن تخصصی هستش و بحث ها و پاسخ های مربوط به اون، به طبع باید تخصصی باشه!
    موفق باشید
    دوست عزيز ممنون
    اما من يكسري صحبتهاي شما رو متوجه نشدم. مثل:
    الزامات تعیین شده
    در زمان تعیین شده

در كل اين كارهايي كه گفتين به نظر مهندسي نمياد.هر كس پس از كسب تجربه لازم از پسش بر مي ياد.

محل زندگی
    Tehran

دوست عزيز كي گفته برنامه نويسي سطح پايينه؟
    برنامه نويسي كه ساعتي 40 هزارتومن داره كار مي كنه كارش سطح پايينه؟
    اصلا كار سطح پايين يعني چي؟ اگه كسي تو چرخه نرم افزار اين كار به قول شما سطح پايينو انجام نده خروجي تيم چيه؟
    اصلا مگه كسي مي تونه تا برنامه نويس خوبي نباشه وظيفه اي ديگه اي در چرخه نرم افزار رو خوب انجام بده؟
    اين اصطلاح سطح پايين فقط تو ايرانه كه وجود داره

رشته کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارشد زیر گروه رشته صنایع است
    یعنی چی زیر گروه رشته صنایع؟؟؟؟؟؟؟ با استناد به چی این نظریه صادر شده؟

كار مهندس نرم افزار تحليل و مديري پروژه نيست.
    اتفاقا یکی از مهمترین کاراشون می تونه همین باشه! پس این همه تجزیه و تحلیل و مخلفات می خونن برا چی؟ پس اونی که دارهMSE می خونه کارش چیه؟ کد زدن با ساعتی 40 هزار تومن؟

در مورد رشته آی تی هم باید خدمت دوستان عزیز عرض کنم فقط توی ایران اینهمه سرو صدا کرده و دهن پر کن شده ، البته منظور من این نیست که این رشته رشته خوبی نیست نه منظورم اینه که دیکه تو ایران بی دلیل اینقدر بزرگ شده و کلا به نظر من که صد البته به نظر شخصی هم بیش نیست در مقطع لیسانس در برابر مهندسیه نرم افزار حرفی برای گفتن نداره!
    آخرین ویرایش به وسیله manvaputra : چهارشنبه 09 بهمن 1387 در 11:28 صبح
    One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man (Elbert Hubbard)

محل زندگی
    شهر قنات و قنوت و قناعت

من هنوز هم سر حرفم هستم. اوني كه ساعتي 40 هزار تومن ميگيره در كنار برنامه نويسيش ، تحليل هم ميكنه. وگرنه چند تا if و for كه 4000 تومن هم زيادشه....
    اگر كار تحليل به خوبي انجام شده باشه و مستنداتي مثل ERD,DFD,PSPEC و STD به صورت كامل آماده شده باشند . ديگه ميشه گفت برنامه نويسي وجود نداره بلكه كد زدن وجود داره!!! ( كد زدن خيلي سطح بالاست؟)
    و تبديل شبه كد به كد 40000 تومن خرجشه؟؟؟؟
    ميشه بگين اون شركت كجاست؟ من هم سر بزنم.
    من اطمينان دارم كه اوني كه 40000 تومن پول ميگيره كار تحليل هم انجام ميده....

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط manvaputra مشاهده تاپیک
    یعنی چی زیر گروه رشته صنایع؟؟؟؟؟؟؟ با استناد به چی این نظریه صادر شده؟

اتفاقا یکی از مهمترین کاراشون می تونه همین باشه! پس این همه تجزیه و تحلیل و مخلفات می خونن برا چی؟ پس اونی که دارهMSE می خونه کارش چیه؟ کد زدن با ساعتی 40 هزار تومن؟

در مورد رشته آی تی هم باید خدمت دوستان عزیز عرض کنم فقط توی ایران اینهمه سرو صدا کرده و دهن پر کن شده ، البته منظور من این نیست که این رشته رشته خوبی نیست نه منظورم اینه که دیکه تو ایران بی دلیل اینقدر بزرگ شده و کلا به نظر من که صد البته به نظر شخصی هم بیش نیست در مقطع لیسانس در برابر مهندسیه نرم افزار حرفی برای گفتن نداره!
    سئوال منم همينه كار مهندس نرم افزار چيه؟
    تحليل و مديريت پروژه رو بچه هاي صنايع مي گن تخصص ماست.و در ضمن اين دو كار نياز به درس مهندسي نداره. تمام اطلاعات كلاسيك اون تو رشته ما هم بود(رياضي گرايش كامپيوتر -كه الان اين رشته نيست).پس اون چه كاريه مربوط به خود مهندسي نرم افزار است؟

محل زندگی
    Tehran

من هنوز هم سر حرفم هستم. اوني كه ساعتي 40 هزار تومن ميگيره در كنار برنامه نويسيش ، تحليل هم ميكنه. وگرنه چند تا if و for كه 4000 تومن هم زيادشه....
    اگر كار تحليل به خوبي انجام شده باشه و مستنداتي مثل ERD,DFD,PSPEC و STD به صورت كامل آماده شده باشند . ديگه ميشه گفت برنامه نويسي وجود نداره بلكه كد زدن وجود داره!!! ( كد زدن خيلي سطح بالاست؟)
    و تبديل شبه كد به كد 40000 تومن خرجشه؟؟؟؟
    ميشه بگين اون شركت كجاست؟ من هم سر بزنم.
    من اطمينان دارم كه اوني كه 40000 تومن پول ميگيره كار تحليل هم انجام ميده....
    خير ايشون تحليل نمي كردن و كد جاوا مي زدن.
    فكر مي كنيد چند تا برنامه نويس يا حتي كد زن خوب داريم كه سرشون به تنشون بيارزه.
    كد تميز با performance بالا و مستند شده؟ فكر مي كنيد برنامه نويسي خوب حتي كد زني خوب،هنر كمي است؟
    به جرات ميتونم بگم تو كل سابقه كاريم شايد 2-3 نفر ديدم كه كدشون واقعا كد بوده.اولين چيزي كه به ذهنش اومده ننوشته. قابل پيگيري و پشتيباني است.

محل زندگی
    شهر قنات و قنوت و قناعت

كد تميز با performance بالا و مستند شده؟ فكر مي كنيد برنامه نويسي خوب حتي كد زني خوب،هنر كمي است؟
    به جرات ميتونم بگم تو كل سابقه كاريم شايد 2-3 نفر ديدم كه كدشون واقعا كد بوده.اولين چيزي كه به ذهنش اومده ننوشته. قابل پيگيري و پشتيباني است.
    به شما توصيه ميكنم براي گرفتن جوابتون كتاب مهندسي نرم افزار از راجر اس . پرسمن ترجمه محمد مهدي سالخورده انتشارات خراسان رو بخونيد.
    اينجوري با وظايف مهندس نرم افزار آشنا ميشين .
    توي اين كتاب نوشته مهندس صنايع نقش مدير سيستم رو داره و مهندس نرم افزار ، مدير پرو‍ژه هست...

سئوال منم همينه كار مهندس نرم افزار چيه؟
    بفرمایید توضیحات کامل در مورد Software Engineering :

http://www.swebok.org/ironman/pdf/SWEBOK_Guide_2004.pdf
    آخرین ویرایش به وسیله manvaputra : پنج شنبه 10 بهمن 1387 در 08:35 صبح
    One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man (Elbert Hubbard)

سلام به دوستان عزيز.
    خدايش از همين اول حساب رشته صنايع رو جدا كنيد.
    قبل از اين كه جواب اين سوال كه هدف مهندس نرم افزار چيه لطف كنيد اول بفرماييد هدف مهندس صنايع چيه؟؟؟؟؟
    خدايش با اين سرفصل اي وزارت علوم انتظار داريد كه مثلا اتومايسون بيماستان x رو يه مهنس صنايع مديريت كنه؟
    ولي در مورد نرم افزار:
    ما سالانه چند نفر پذيرش تو رشته نرم افزار داريم؟
    با چه سطح علمي؟
    با چه منابعي؟
    با چه اساتيدي؟
    به صورت لغوي مهندس نرم افزار كارش توسعه سيستم هاي نرم افزاري.
    ولي خدايش شماهايي كه اينجاييد ،تو سايت برنامه نويس‌ ، حسابتون از بقيه جداست.
    به دورو ورياتون نگاه كنيد .
    اگه قانون و قاعده رو كنار بزاريم تو ايران همه چيز فرق ميكنه.
    به نظر من هدف مهندس نرم افزار تو ايران تدريسه و يا استخدام توي اداره اي كه از سواد زير كادانيشون استفاده ميبره.
    تدريس به بقيه كه اونا هم يه مدرك بگيرن و جاي اساتيدشونو بگيرن و باز تدريس كنن.....
    يه چرخه .. اين وسط هم چند نفري مثل بچه هاي سايت برنامه نويس زحمتي كشيدن و كار مثبتي واسه ملت انجام ميدن.
    اين وسط اين قسمت از بچه ها بايد همه كاره باشن.
    تحليل گر و برنامه نويس و گرافيست و .....

کاربر دائمی آواتار kiosksoft
    محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

جناب manvaputra

رشته IT در مقطع لیسانس در برابر مهندسیه نرم افزار حرفی برای گفتن نداره!
    حقا که گل گفتی .

درود بر شما

كاري به اينكه IT در ايران موفق هست يا نيست ندارم و اصلاً مقابسه اي رو انجام نمي دم چون از مقابسه كردن خيلي بدم مياد. اين اطلاعاتي هستش كه از طريق ارتباط با دوستانم بدست آوردم و مي تونه اشتباه باشه و اگر اشتباه هست با دليل ذكر كنيد تا من هم از اين خواب غفلت بيدار بشم:
    1- IT در مقطع كارشناسي ارشد جزئي از رشته صنايع حساب ميشه.

2- رشته IT يك رشته مديريتي هستش نه مهندسي كه از تركيب چندين رشته علوم كامپيوتر، مديريت بازرگاني، مديريت مالي، صنايع و حسابداري بوجود اومده كه هر كدوم از اين رشته نيز خودشون به شاخه هاي مختلفي تقسيم بندي ميشن. مثلاً علوم كامپيوتر به رياضيات كاربردي، مهندسي نرم افزار، مهندسي سخت افزار، هوش مصنوعي و... تقسيم بندي ميشه و در مقاطع بالاتر تخصصي ميشه.

معذرت از دوستان در ادامه صحبت ها يادم رفت كه چي بگم. پوزش.

با سلام ..به نظر من شما باید اول تعیین کنید که بعد از اتمام درستون حالا چه ارشد و چه لیسانس چه کار می خواهید بکنید...
    اگه می خواهید برنامه نویسی انجام بدین و این جور کارا به نظر من برای نشستن پای کامپیوتر و خوب و بهینه کد نوشتن حالا با هر تکنولوژی لازم نیست حتما دکتر باشید فقط کافیه علاقه داشته باشید و آپدیت باشید..حتی برای مدیر پروژه بودن هم شما باید اول یک برنامه نویس خوب باشید...و از راهکارهای جدید برنامه نویسی اطلاع داشته باشید..وگرنه مدیر پروژه خوبی نخواهید بود..
    ولی اگه می خواهید کارهای تحقیقاتی رو بکنید و کلاس کاریتون بالا بره و این جور کارا ..دانشگاه خوبه حالا چه It و چه نرم افزار...
    من خودم کم آدم سراغ ندارم که با داشتن لیسانس نرم افزار به خاطر خوب بودن کارشون..اینقدر پیشرفت کردن که یک فوق لیسانس اینقدر پیشرفت نکردن...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

نقل قول نوشته شده توسط obalitjoOon مشاهده تاپیک
    كاري به اينكه IT در ايران موفق هست يا نيست ندارم و اصلاً مقابسه اي رو انجام نمي دم چون از مقابسه كردن خيلي بدم مياد. اين اطلاعاتي هستش كه از طريق ارتباط با دوستانم بدست آوردم و مي تونه اشتباه باشه و اگر اشتباه هست با دليل ذكر كنيد تا من هم از اين خواب غفلت بيدار بشم:
    1- IT در مقطع كارشناسي ارشد جزئي از رشته صنايع حساب ميشه.

2- رشته IT يك رشته مديريتي هستش نه مهندسي كه از تركيب چندين رشته علوم كامپيوتر، مديريت بازرگاني، مديريت مالي، صنايع و حسابداري بوجود اومده كه هر كدوم از اين رشته نيز خودشون به شاخه هاي مختلفي تقسيم بندي ميشن. مثلاً علوم كامپيوتر به رياضيات كاربردي، مهندسي نرم افزار، مهندسي سخت افزار، هوش مصنوعي و... تقسيم بندي ميشه و در مقاطع بالاتر تخصصي ميشه.

معذرت از دوستان در ادامه صحبت ها يادم رفت كه چي بگم. پوزش.
    1- رشته IT یک رشته ی میان رشته ای (مهندسی نرم افزار، صنایع و مدیریت) هست و هیچ کدوم از اینا نیست ولی هر سه تای اینا هم هست!! من خودم آی تی خوندم. نمی شه گفت جزئی از صنایعه، چون مثلا شما گرایش امنیت رو بگیرید، هزارتا موضوع مورد بحث تو این رشته هست که حتی یه دونش هم به صنایع ربط نداره
    2- آی تی کاملا مهندسیه ولی با نگاه مدیریتی. .توی مقطع لیسانس فقط 9 واحد مدیریت داره. مهندس آی تی هم حرف مدیر رو می فهمه هم دید مهندسی داره.

نقل قول نوشته شده توسط asp.net.csharp.ir مشاهده تاپیک
    جناب manvaputra

حقا که گل گفتی .

درود بر شما
    دوست عزیز آی تی فرق زیادی با مهندسی نرم نداره، تازه از جهاتی برای کسی که برنامه نویس بخواد بشه بهتره! چون چرت و پرت هایی مثل مدار الکتریکی و کامپایلر و ریز پردازنده نداره. عوضش 4 تا درس که به آدم دید بهتری می ده داره. ایا شما به این درس ها افتخار می کنید؟! خوب می رفتید برق یا سخت افزار می خوندید! البته من معتقدم کاش به جای تاسیس آی تی مهندسی نرم رو بهتر می کردن.

نقل قول نوشته شده توسط amir1400 مشاهده تاپیک
    میشه بگی این شخص که شما ازش صحبت کردی در چه زمینه ای فعالیت میکنه ؟
    اصلا در مقاطع بالاتر کامپیوتر در چه زمینه هایی میشه فعالیت کرد ؟
    من میخواستم که برای ارشد یکی از گرایشهای کامپیوتر رو انتخاب کنم ولی یکی از استادم
    منو دو دل کرده و حرفشم این بود که در ایران تحصیل در کارشناسی ارشد چیز زیادی به آدم اضافه نمیکنه (یعنی میشه از طرق دیگه هم کسب اطلاعات کرد) و خیلی از افراد در فوق لیسانس سواد برنامه نوشتن ندارن در واقع موفقیت در مقاطع بالاتر رو منوط به توانایی در برنامه نوشتن میدونست اما با توجه به حرفی که شما میگی زمینه های کار خیلی بیشتر از برنامه نویسی صرف هست
    اون استادی که ازش حرف زدم توی تحلیل سیستم و پایگاه داده یه استاد واقعیه و توی ارشد و دکترا موضوعاتی مثل پردازش تصویر و پایگاه داده چند رسانه ای و اینا رو دنبال کرده. البته چیزای دیگه ای هم هست روشون کار کرده و من درست نمی دونم. برنامه نویسی با تمام حساسیتش که من خودمم عاشقشم یه کار سطح لیسانسه. توی مقاطع بالا اصولا بحث یه چیز دیگه است. مثلا توی پروژه ی ارشد شما نمی تونی یه موضوع عملیاتی و پیاده سازی برداری، باید موضوعت از جنس علم باشه نه فناوری. به همین خاطر کسی که دکترا می گیره تو مایه های برنامه نویسی نیست.

کاربر دائمی آواتار saeed-kh
    محل زندگی
    مازندران - بابل

به نظر من تا کارشناسی هر چی بخونی فرقی نداره
    اما واسه ارشد فرق میکنه.
    البته آی تی هنوز تو ایران جاافتاده نیست و حتی تو تارشد هنوز منابع مشخص ودرستی واسش تعریف نشده.
    هر چند آی تی یه جوری مادر دیگر گرایشهای کامپیوتر و بنیادی تر هست
    اما اینجا ایران هست.و دانشگاهاش هم هیچی نداره.
    الان دانشگاههای ما اینجاست و توی مثل همچین سایتهایی.که از چندین داشگاه معتبر کشور هم بروزتره.
    کاش خودم یه اینترنت پرسرعت داشتم تا میتونستم 24 ساعت تو سایت باشم و استفاده کنم.
    اما اینترنتشونم ....

دوست عزیز آی تی فرق زیادی با مهندسی نرم نداره، تازه از جهاتی برای کسی که برنامه نویس بخواد بشه بهتره! چون چرت و پرت هایی مثل مدار الکتریکی و کامپایلر و ریز پردازنده نداره.
    همون دیگه به این دروس می گی چرت و پرت چون دید آی تی داری نه مهندسی! مثلا همین درس ریز پردازنده یکی از مهم ترین دروس در زمینه کار با کنترلر های صنعتیه که کاربرد زیادی هم توی صنعت داره دوست عزیز برنامه نویسی فقط نصب دان نت و VB و چهار تا فرم سر هم کردن نیست.

خوب می رفتید برق یا سخت افزار می خوندید!
    جالبه نمی دونستم توی رشته برق کامپایلر درس می دن!

لبته آی تی هنوز تو ایران جاافتاده نیست و حتی تو تارشد هنوز منابع مشخص ودرستی واسش تعریف نشده.
    هر چند آی تی یه جوری مادر دیگر گرایشهای کامپیوتر و بنیادی تر هست
    دوست عزیز روی چه حسابی می گید آی تی مادر دیگر گرایشهای کامپیوتره ، اونوقت این چه مادریه که بعد از فرزنداش وارد عرصه شده!

کاربر دائمی آواتار saeed-kh
    محل زندگی
    مازندران - بابل

نقل قول نوشته شده توسط manvaputra مشاهده تاپیک
    دوست عزیز روی چه حسابی می گید آی تی مادر دیگر گرایشهای کامپیوتره ، اونوقت این چه مادریه که بعد از فرزنداش وارد عرصه شده!
    اول اینکه اینجا ایرانه
    دوم اینکه اینجا محیط انتزاعیه و آدم به جایی نرسیده که هنوز آگاهی لازم نسبت به همه علوم رو داشته باشه.
    پس زیاد بعید به نظر نمیرسه که مارش بعد از بچش بیاد
    از این لحاظ میگم مادر چون بیشتر دروس پایه و مدیریتی واسه کامپیوتر توی آی تی است.
    رشته آی تی تمام گرایشهای کامپیوتر رو دور هم جمع میکنه و مدیریت میکنه.
    حالا فرزند جای توسعه بیشتر داره اما برنامه ریزیشو مدیریتش دست آی تی است.
    همین پروژه کارت سوخت هوشمند،در راس این پروژه آی تی است و بقیه گرایشها رو مدیریت و برنامه ریزی کرده.
    البته من خودم مدرکم علوم کامپیوتر هست

من از اولین پست این تاپیک رو دنبال می کردم.
    دوستان نظراتی دادن که نمیشه گفت کاملا صحیح یا کاملا غلطه. به نظر من به جای مقایسه میشه در مورد چیزای بهتری هم بحث کرد که لااقل منفعتی به خوانندگان تاپیک برسونه.
    معمولا بحث هایی با چنین مقایسه هایی (بهتر بودن) به سرانجام نمی رسن، چون معیار خوبی رو برای مقایسه انتخاب نکردن (مثل مقایسه بین دات نت و جاوا یا سی شارپ و وی بی(
    بحث های دوستانی مثل Elham_gh ، manvaputra ، el_abdollahi ، Itist_82 و ... رو اگه بدون غرض و با شناخت بیشتر از منظورشون نگاه کنی ، همه درستن ؛
    قرار نیست هیچ چیزی (رشته ، ابزار ، انسان ، ....) کامل باشه.
    در مورد بعضی از حرفای دوستان :
    چون چرت و پرت هایی مثل مدار الکتریکی و کامپایلر و ریز پردازنده نداره. عوضش 4 تا درس که به آدم دید بهتری می ده داره.
    معمولا هر کسی نسبت به دروسی حساسیت داره (خود من از تمام دروس عمومی متنفرم) منتها بعضی درسا هستن که شاید هیچ وقت در عمل ازشون به طور مستقیم استفاده نکنیم ، ولی از اثراتشون به طور غیر مستقیم بهره می بریم. در مورد دروسی که اسم بردید و یه سری دیگه ، من هم در دوران دانشجویی ازشون بدم می اومد؛ ولی الان حس می کنم اینا به نحوی بهم دید دادن. شاید گزینۀ بهتر این می بود که یه سری دروس رو اختیاری می کردن تا بهتر بتونیم انتخاب کنیم (اون وقت شاید مثلا شما به جای کامپایلر یه درس مدیریتی انتخاب می کردید و من به جای اخلاق ، نظریۀ اعداد و همه خوشحال بودیم!). شاید حساسیت بعضی از دانشجو ها به برخی از دروس برگرده به منابع بد و کهنه یا اساتید کم سواد یا .... . { وگرنه منم دوست داشتم در مورد مدیریت و اقتصاد و جامعه شناسی و ریاضیات محض و ... چیزی یاد بگیرم ولی چه کنیم که عمر انسان کوتاهه و علم روز به روز تخصصی تر میشه.}
    اول اینکه اینجا ایرانه
    اینقدر ایرانی بودنمون رو تو سرمون نزنید. قبول دارم که ما خیلی مشکل داریم (از هر نظر) ولی فعلا داریم تو همین ایران زندگی می کنیم (و بدم نمی یاد اگه برم تو سوئد کار و زندگی کنم) و از همین ایران آدمای بزرگی دارن می یان بیرون (همین الان). نمیشه جواب هر چیزی رو با این جمله داد که اینجا ایرانه. تغییر بنیادی به دست من و تو صورت می گیره؛
    در مورد بحث دوستان بر سر ساعتی 40 هزار!:
    Elham_gh:
    درسته شاید مهندسی نرم افزار به صورت جنرال کارش تحلیل و مدیریت نباشه (لطفا در مورد معنای تحلیل کمی تساهل و تسامح به خرج بدید) ولی اون شخصی که مدیر پروژه های برنامه نویسی یا طراح یا معمار یا ... است بهترین رشته رو برای تحصیل ، همین مهندسی نرم افزار می بینه. منتها در طول تحصیل و بعد از اونه که تخصص ها جدا میشن (همۀ دانش آموختگان مهندسی نرم افزار که لزوما coder نیستن. یه سری میرن تو کار شبکه ، یه سری ادامه تحصیل میدن به قصد کار آکادمیک و تدریس و تحقیق ، یه سری امنیت نرم افزار ، متحرک سازی ، .... . منی که میخوام در آینده کارم مدیریت پروژه باشه معمولا مهندسی نرم افزار یا آی تی رو برای رشته ام انتخاب می کنم تا جغرافی. درسته ؟(
    el_abdollahi: من با نظراتتون (strictly speaking) در پست 21 مخالفم؛ نمیشه اینقدر به طور کلی قضاوت کرد. همون قدر که حرف شما درسته این واقعیت هم درسته که بسیاری از دکتراها/اساتید/architect ها و ... دارن کد می نویسن و این کار رو هم دوست دارن. (لطفا اگه جوابی برای این بحث دارید از طریق پیام خصوصی در میون بذارید که آف تاپیک نکنیم(
    برنامه نویسی با تمام حساسیتش که من خودمم عاشقشم یه کار سطح لیسانسه. توی مقاطع بالا اصولا بحث یه چیز دیگه است. مثلا توی پروژه ی ارشد شما نمی تونی یه موضوع عملیاتی و پیاده سازی برداری، باید موضوعت از جنس علم باشه نه فناوری. به همین خاطر کسی که دکترا می گیره تو مایه های برنامه نویسی نیست.
    به هر حال همون علم رو باید توسط فناوری پیاده سازی کرد یا نه ؟ خیلی از تز های دکترا خروجیشون یه برنامه/نرم افزاره
    به هر حال من فکر می کنم یه سری مینی کل کل ها و میکرو آف تاپیک ها به دلیل عدم توضیح کافی از طرف دوستان بوده، شاید اگر به جای سه چهار خط منظورتون رو بیشتر توضیح می دادید بحث زیاد کش داده نمی شد.
    پ ن : گاهی وقتی کسی به ابزار یا رشته یا .... ای حمله می کنه و شخص دیگری واکنش نشون میده خنده ام می گیره. انگار که به خودش حمله کردی. این که مهندسی نرم افزار خوبه یا بد در روند کار من تاثیری نداره؛ گاهی باید کمی آروم تر با بحث های دوستان برخورد کنیم که در نهایت باعث کدورت نشه؛ بحث خوبه ولی از اون بهتر بحث آرومه (پدر روحانی!)
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •