صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمایش نتایج 41 تا 50 از 50

نام تاپیک: (مقاله)::تعریف نرم افزار آزاد::

ایضا در مورد فروش:
    http://www.gnu.org/philosophy/selling.html

همچنین است:
     Does the GPL allow me to charge a fee for downloading the program from my site?
    Yes. You can charge any fee you wish for distributing a copy of the program. If you distribute binaries by download, you must provide "equivalent access" to download the source--therefore, the fee to download source may not be greater than the fee to download the binary.

اما:

Does the GPL allow me to require that anyone who receives the software must pay me a fee and/or notify me?
    No. In fact, a requirement like that would make the program non-free. If people have to pay when they get a copy of a program, or if they have to notify anyone in particular, then the program is not free. See the definition of free software.

The GPL is a free software license, and therefore it permits people to use and even redistribute the software without being required to pay anyone a fee for doing so.

اینم بخونی بد نیست:
    Can I write free software that uses non-free libraries?
    If you do this, your program won't be fully usable in a free environment. If your program depends on a non-free library to do a certain job, it cannot do that job in the Free World. If it depends on a non-free library to run at all, it cannot be part of a free operating system such as GNU; it is entirely off limits to the Free World.

So please consider: can you find a way to get the job done without using this library? Can you write a free replacement for that library?

If the program is already written using the non-free library, perhaps it is too late to change the decision. You may as well release the program as it stands, rather than not release it. But please mention in the README that the need for the non-free library is a drawback, and suggest the task of changing the program so that it does the same job without the non-free library. Please suggest that anyone who thinks of doing substantial further work on the program first free it from dependence on the non-free library.

Note that there may also be legal issues with combining certain non-free libraries with GPL-covered Free Software. Please see the question on GPL software with GPL-incompatible libraries for more information.
    بیا ای خسته خاطر دوست ! ای مانند من دلکنده و غمگین
    من اینجا بس دلم تنگ است
    بیا ره توشه برداریم
    قدم در راه بی فرجام بگذاریم

واژه آزادی در نرم‌افزارهای آزاد به معنای آزادی در استفاده(به هر منظور)، تغییر و/یا توزیع مجدد نرم‌افزار است. از آنجایی که در فارسی آزادی معنایی دوگانه نمی‌دهد نیازی به تفسیر انواع آزادی نیست، ولی به دلیل آن که «نرم‌افزار آزاد» ترجمه تحت الفظی اصطلاح "Free Software" است، بهتر است اصطلاح "Free Software" در انگلیسی را نیز اینجا بررسی کنیم، در انگلیسی این واژه دو معنا می‌دهد:

به همان معنایی که ما در بالا اشاره کردیم، یعنی Free به معنای آزادی، که این گونه نرم افزارها قابل استفاده، نسخه‌برداری، تغییر و/یا توزیع مجدداند، بدون محدودیت و یا با محدودیت‌هایی برای حفظ آزادی.
    و معنایی دیگر و در واقع هر تفسیری به جز تفسیر نوع اول که تنها معنای رایگان بدهد، مانند «آبجو مجانی» (یا در فرهنگ ایرانی، شربت صلواتی و یا هر چیز دیگری که اسمش را بگزارید).
    در فارسی منظور ما از نرم‌افزارهای آزاد معنای اول است.

فهرست مندرجات
    [مخفی شود]
    ۱ تعریف
    ۲ انگیزه
    ۳ حقوق پدیدآورنده
    ۴ کپی‌لفت
    ۵ امنیت
    ۶ مثالهایی از نرم‌افزارهای آزاد کاربردی
    ۷ پیوند به بیرون

تعریف
    نرم افزاری که آزادیهای زیر را برای کاربر قائل شود، نرم افزار آزاد خوانده می‌شود (توجه کنید که کلمه Free به معنای آزاد استفاده می‌شود و نه رایگان!):

آزادی اجرای برنامه برای هر کاری (آزادی صفرم)
    آزادی مطالعه چگونگی کار برنامه و تغییر آن (پیش نیاز: متن برنامه) (آزادی یکم)
    آزادی تکثیر و کپی برنامه (آزادی دوم)
    آزادی تقویت و بهتر کردن برنامه و توزیع آن برای همگان (پیش نیاز: متن برنامه) (آزادی سوم)
    هر نرم افزار آزاد، چنین آزادیهایی را برای کاربر دارد. علاوه بر اینها، یک شرط هم هست و آن هم اینست که اگر شما از این آزادیها استفاده کردید و نرم افزاری را تولید کردید و آنرا به دیگران دادید، باید این آزادیها را به کاربرانتان هم بدهید. اگر شما این آزادیها را داشتید پس دیگران هم باید داشته باشند، یعنی نرم افزار آزاد تا آخرین توزیعش باید آزاد بماند.

آزادی نرم‌افزارهای آزاد تا جایی هست که حتی می‌توان بدون پرداخت هزینه‌ای برای مجوز، کپی‌هایی از یک نرم‌افزار آزاد را، با یا بدون تغییرات، رایگان یا در ازای دریافت وجه، برای هرکس و هرجایی آن را توزیع کرد.

نرم‌افزارهای آزاد (به دلیل ابهام در لفظ free) به اشتباه بعنوان نرم‌افزارهای رایگان و احتمالاً بی‌ارزش تلقی می‌شدند، به همین دلیل این نرم‌افزارها به متن باز یا متن آزاد (Open Source) معروف شدند. در واقع در نرم افزاهای آزاد قیمت مورد نظر نیست بلکه آزادی مطرح است.

از دیگر ضمانت‌های که نرم‌افزار آزاد تامین می‌کند، اجازه‌نامه عمومی همگانی (GPL) است. GPL برای هر کس امکان دوباره توزیع‌کردن یا همگردانی (کامپایل) مجدد متن برنامه را فراهم می‌کند. طبق این اجازه‌نامه همچنین باید متن برنامه در دسترس قرار داده شود تا امکان استفاده و یا تغییر آن باشد. به برنامه‌های رایانه‌ای را معمولاً بازمتن گویند. متن چنین برنامه‌هایی نمی‌تواند به حالت «محدودشده» درآید مگر با نظر تک تک نویسندگان آن متن. بیشتر نویسندگان متن سیستم‌عامل لینوکس تحت این مجوز برنامه‌نویسی می‌کنند.

انگیزه
    از انگیزه‌هایی که باعث ایجاد نرم‌افزارهای آزاد شد می‌توان رقابت نرم‌افزارهای آزاد و سرمایه‌گرایی را ذکر کرد. فعالان این جنبش معتقدند که محدودیت‌هایی که سرمایه‌گرایی به نرم‌افزارها اعمال می‌کند، مانع از اصلاح و پیشرفت فنی آنها می‌شود با این نوع محدودیت‌ها مخالفند.

حقوق پدیدآورنده
    مسلماً اختراع یک نرم‌افزار حقوق مادی و معنوی برای مخترع نرم‌افزار ایجاد می کند که در ایران تحت عنوان قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای به تصویب رسیده است.

از جمله حقوق معنوی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

حق انتساب (نام پدید آورنده ذکر شود)
    حق یکپارچگی اثر
    حق انتشار گمنام یا نام مستعار
    و از جمله حقوق مادی می‌توان به حق تغییر یا نشر با اجازه‌ی پدیدآورنده اشاره کرد.

کپی‌لفت
    شما اجازه ندارید با افزودن محدودیت‌هایی به یک نرم‌افزار تحت حمایت قانون کپی‌لفت، آزادی‌های مرکزی آن را برای دیگران از بین ببرید. این قانون نه تنها با آزادی‌های مرکزی در تضاد نیست بلکه از آنها محافظت نیز می‌کند.

برای این نرم افزارها اجازه‌نامه قابل قبول است که اگر یک نسخه‌ی تغییر یافته از برنامه را توزیع کردید و توسعه‌دهنده‌ی قبلی یک کپی از آن را درخواست نمود٬ شما باید یک کپی برای او بفرستید.
    امنیت
    نرم‌افزارهای آزاد معمولاً با سرعت بسیار بیشتری نسبت به نرم‌افزارهای انحصار گرایانه به‌روز می‌شوند و حفره‌های امنیتی که در نسخه‌های پیشین وجود داشته ، در نسخه‌های جدید اصلاح می‌شود.

مثالهایی از نرم‌افزارهای آزاد کاربردی
    پروژه‌های سیسنم عامل گنو مانند gnome desktop
    هسته‌ی سیستم‌عامل گنو/لینوکس، داروین (سیستم‌عامل) و بی‌اس‌دی.
    کامپایلر جی‌سی‌سی، کتابخانه‌ی زبان برنامه‌نویسی سی.
    پایگاه‌داده‌های رابطه‌ای مانند : MYSQL،PostgreSQL
    زبان‌های برنامه‌نویسی مانند : تی‌سی‌ال، روبی، پیتون، پرل و پی‌‌اچ‌پی.
    مرورگر وب فایرفاکس
    اُپن آفیس
    برنامه‌های حروف چینی مانند تک، لاتک و فارسی تک

( با عرض معذرت که سر زده اومدم اما چون روش چندین سال مطالعه کردم می گم . نرم افزار های کد باز حقشون پایمال نمی شه . درسته که این حق هست که یکی بگیره تغییر بده و بعد بفروشه اما این ذات کد باز و همون چیزی هست که مایکروسافت رو به لرزه در آورد . امکان اینکه همه نظر بدن . همه تغییر بدن . همه به کد دسترسی داشته باشن . همه آزاد باشن در استفاده . بله شما می تونید کد رو تغییر بدید و بفروشید حتی اگر gpl داشته باشه و یا ... اما به وجود آورنده اصلی این کد هدفش بالاتر از فروشش هست . هدفش احقاق این جمله هست :

The millions of open minds cannot' be wrong

به این انجمن خوش آمدید.
    مطالب مفید و ارزنده ای بود.
    ممنون.
    بیا ای خسته خاطر دوست ! ای مانند من دلکنده و غمگین
    من اینجا بس دلم تنگ است
    بیا ره توشه برداریم
    قدم در راه بی فرجام بگذاریم

Cool

(میدونم حدود یک ماه گذشته ازاین موضوع ولی چون موضوع بسیار جالبی هست ....شرمنده)
    یه چیزو بگم که باعث شده درجه Free Software خونم یا همون Open Source بودن بیاد پایین.
    چرا ما همه این برنامه های آزاد رو (لا اقل برترینهاشو) با شرکت یا گروه شروع کننده اشون میشناسیم؟
    مثالهایی از نرم‌افزارهای آزاد کاربردی
    پروژه‌های سیسنم عامل گنو مانند gnome desktop
    هسته‌ی سیستم‌عامل گنو/لینوکس، داروین (سیستم‌عامل) و بی‌اس‌دی.
    کامپایلر جی‌سی‌سی، کتابخانه‌ی زبان برنامه‌نویسی سی.
    پایگاه‌داده‌های رابطه‌ای مانند : MYSQL،PostgreSQL
    زبان‌های برنامه‌نویسی مانند : تی‌سی‌ال، روبی، پیتون، پرل و پی‌‌اچ‌پی.
    مرورگر وب فایرفاکس
    اُپن آفیس
    برنامه‌های حروف چینی مانند تک، لاتک و فارسی تک
    مثلا همین فایرفاکس (چون خودم خیلی از Open Source بودنش استفاده کردم) درسته که License اون Free هست ولی چه موقع شروع به انتشار کرد و اونهم با چه سطحی.
    بنظرمن این دو مورد : ملحق شدن اسم یک شرکت با برنامه و حجم وسیع گسترش اولیه برنامه
    است که باعث میشه یک شرکت برنامشو آزاد کنه چون فقط و فقط باعث: 1. تبلیغات و 2. تکمیل شدنه برنامه اش میشه. و این نه تنها بد نیست بلکه قویترین راه تبلیغات همه گیر هست.
    و اضافه کنم که هدف اصلی این شرکتها این جمله نیست:
    The millions of open minds cannot' be wrong

بلکه هدف اصلی تبلیغات هست و این جمله هدف بعدی است که ظاهری قشنگتر و جذب کننده ای داره :)
    و این همون موضوعی هست که مایکروسافت رو به لرزه درآورده تبلیغات
    چون هر قدمی که مایکروسافت به سمت Free Software و بالطبع Open Source برداره قویترین تبلیغ برای اینگونه شرکتها است که ضربه اون برای مایکروسافت غیرقابل جبران هست. و این پدیده تبلیغاتی چیزی هست که با قدرت داره پیش میره.....
    (خیلی حرف بود که بزنم ولی فکر کنم همینم واسه فحش دادنتون کافی باشه )

ولی همیشه واژه Free Sotware همراه با تبلیغات میاد که نتیجه میده :)

اما چرا اینهارو گفتم؟
    من و شما نمیتونیم یک برنامه Free Software درست کنیم مگه اینکه اون دو زمینه رو فراهم کرده باشیم و و و و ....

بازم ممنون از آقای hosseinzadeh
    و شرمنده

حمید

ممنون خوب بود و آموزنده!

کاربر دائمی آواتار Mohammad_Mnt
    محل زندگی
    جنگلی به نام ایران
    دکمه تشکر سمت چپ می باشد!

ایا اطلاعاتی در مورد آنتی ویروس ها در لینوکس دارید؟

سوالات جدید را در تاپیک جداگانه بپرسید.
    آخرین ویرایش به وسیله hosseinzadeh : دوشنبه 14 خرداد 1386 در 09:56 صبح

کاربر تازه وارد آواتار pnusharp

نقل قول: (مقاله)::تعریف نرم افزار آزاد::

سلام دوست گرامي
    ممنون از مقاله ي قشنگت. من به يه مورد متن انگليسيش نياز فراوان دارم برا امروز ميخوام ،.........
    مي تونيد كمك كنيد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟
    پيروز ياشيد

کاربر جدید آواتار sajad2852
    محل زندگی
    نهاوند

نقل قول: (مقاله)::تعریف نرم افزار آزاد::

سلام دوستان
    من یه مقاله ی ده صفحه ای در مورد یکی از موضوعات زیر لازم دارم
    1.مقایسه و تشریح حد اقل 5 توزیع لینوکس
    2.برسی مسائل امنیتی در لینوکس
    3.برنامه نویسی shell در لینوکس
    4.نوشتن یک برنامه با جاوا که هم در لینوکس و هم در ویندوز اجرا بشه
    لطفا کمکم کنید