صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 78

نام تاپیک: سئوالاتی در آنالیز و طراحی

کاربر دائمی آواتار Elham_gh
    محل زندگی
    Tehran

سئوالاتی در آنالیز و طراحی

دوستان برای برآورد سطح دانش و بالا بردن دانسته هامون، من یک پیشنهاد دارم . اگر دوستان هم همراهی کنند , من از اینکار در جاهای دیگه نتایج خوبی گرفتم. اگر استقبالی نشه که تاپیک رو حذف می کنم.

یکسری سئوال مطرح می شه و از بقیه دوستان خواسته می شه جوابی که می دونن بگن. اینکه جوابش چیه و یا اگه اون مسئله رو چطور طراحی و مدل و یا آنالیز می کنند. و یا از چه pattern ی استفاده می کنند. در نهایت جوابها جمع بندی می شه و نفر بعدی سئوال دیگه ای رو مطرح می کنه. جمع بندی هر سئوال به عهده مطرح کننده سئوال است.
    فقط سئوال این مدلی نباشه که سیستم حسابداری را چگونه طراحی می کنید!!!
    و به پیشنهاد مدیر محترم بخش هم , اولین پست به فهرست بندی سوال اختصاص داده می شود.
    سئوال اول رو خودم مطرح می کنم. تا دوستان دیگر هم ادامه دهند.

فهرست:
    آخرین ویرایش به وسیله Elham_gh : شنبه 26 بهمن 1387 در 18:31 عصر

محل زندگی
    Tehran

نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی

سئوال 1- شما چگونه مدل می کنید؟

می خواهیم مجموعه ای از شرطها را در Class diagram مدل کنیم. مثلا شرط ما می تونه به این صورت ها باشه:
    Age<23
    Age <23 AND Gender=Female
    Not MaritalStatus=Married
    Gender=Female OR MaritalSatus=Married
    نمونه استفاده از این مسئله زیاد است.شما می تونید تو سیستمهای مختلف نمونه های آن را ببینید.مثل:
    شرایط احراز یک شغل- نحوه محاسبه یک مقدار در شرایط مختلف –شرایط استفاده از وام و ......

محل زندگی
    Tehran

کسی قرار نیست همکاری کنه؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط Elham_gh مشاهده تاپیک
    کسی قرار نیست همکاری کنه؟
    class diagram حالت ایستایی object ها رو نشون می ده. در صورتی که بخواهیم شرطها رو بین کلاسها و رابطه ای که بین اونها وجود داره رو نشون بدیم از sequence diagram استفاده می کنیم معمولا می شه گفت که sequence diagram حالات پویای بین object ها رو نشون می ده. گذاشتن شرط یا حلقه ها در این diagram نشون داده می شود

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط javaphantom مشاهده تاپیک
    class diagram حالت ایستایی object ها رو نشون می ده. در صورتی که بخواهیم شرطها رو بین کلاسها و رابطه ای که بین اونها وجود داره رو نشون بدیم از sequence diagram استفاده می کنیم معمولا می شه گفت که sequence diagram حالات پویای بین object ها رو نشون می ده. گذاشتن شرط یا حلقه ها در این diagram نشون داده می شود
    دوست عزیز ,
    در sequence diagram , ارتباط بین کلاسها مدل نمی شود بلکه پیغامهایی که بین کلاسها رد و بدل می شود مدل می شود. ارتباط بین کلاسها با همان Class Diagram ،که حالت static یا به قول شما استاتیک کلاسها را نمایش می دهد، مدل می شود.
    از طرفی در sequence diagram کلاسها در مدل سازی نقشی ندارند ، بلکه Object ها نشان داده می شوند.
    از کاربردهای sequence diagram مدل سازی سناریوی Use case است.

بدین ترتیب سئوالی که من مطرح کردم کاملا درست است دوست عزیز.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

دوست عزیز ,
    در sequence diagram , ارتباط بین کلاسها مدل نمی شود بلکه پیغامهایی که بین کلاسها رد و بدل می شود مدل می شود. ارتباط بین کلاسها با همان Class Diagram ،که حالت static یا به قول شما استاتیک کلاسها را نمایش می دهد، مدل می شود.
    از طرفی در sequence diagram کلاسها در مدل سازی نقشی ندارند ، بلکه Object ها نشان داده می شوند.

منظور از رابطه بین کلاسها مبتنی بر اساس سوال بود که چگونه اگر ها رو نشون بدیم من منظورم ارتباط بین کلاس ها نبود

محل زندگی
    Tehran

لازم به مدل کردن اگرها نداریم.
    شما برای این همچین صورت مسئله ای احتیاج به یک Class Diagram هم دارید دیگه. سئوال من همون Class diagram است.

کاربر دائمی آواتار Modifier
    محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

Thumbs up نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی

دوست عزیز ,

این که بگوییم sequence در مدل سازی نقشی ندارند ، نمیتواند صحبت دقیقی باشد ، همین که میتوان با آنها
    object ها را شناسایی کرد که البته یکی از راه های شناسایی object ها میباشد میتوان گفت که در مدل سازی
    کلاس ها نقش دارند بخصوص در مدل آنالیز ، چون میتوان حداقل با جمع بندی object ها به کلاس های مورد نظر
    رسید و البته این یکی از راه های یافتن کلاس ها میباشد.

سئوال 1- شما چگونه مدل می کنید؟

می خواهیم مجموعه ای از شرطها را در Class diagram مدل کنیم. مثلا شرط ما می تونه به این صورت ها باشه:
    Age<23
    Age <23 AND Gender=Female
    Not MaritalStatus=Married
    Gender=Female OR MaritalSatus=Married
    نمونه استفاده از این مسئله زیاد است.شما می تونید تو سیستمهای مختلف نمونه های آن را ببینید.مثل:
    شرایط احراز یک شغل- نحوه محاسبه یک مقدار در شرایط مختلف –شرایط استفاده از وام و ......
    حالابریم سر بحث اصلی : مدل کردن شرط در کلاس دیاگرام ...

بحث روی این قضیه نیازمند مطالعات بیشتری است ولی تا اونجایی که من میدانم شرط ها در کلاس دیاگرام مدل نمیشوند بلکه در درون متدها پیاده سازی میشوند و مسئله دیگری هم که مهم است این است که باید بدانیم که پس از احراز و مورد تایید قرار گرفتن یک شرط چه عملی ممکن است رخ دهد ، آن موقع قسمتی از بحث ما بر میگردد به طرف design pattern ها مثلا :

در الگوی simple factory با برقراری یک شرط یکی از کلاس هاس مشتق شده از کلاس abstract انتخاب و نمونه سازی میشود ...

احتمالا در مدل کردن شرط ها از سناریوی یوزکیس شروع میشه ، در sequence digram و همچنین در activity هم بحث میشه ... پس احتمالا میبایستی بر روی این موارد هم تمرکز کرد و همچنین بر روی کلاس دیاگرام که مورد اصلی سوال است ...

فعلا تا این حد در توانم بود ...

تا بعد ..

موفق باشید.

یا علی.

محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

خواستم بگم لطفا یه توضیحی در مورد اینکه چه سوالاتی رو بیان کنیم بدید تا هم من و هم بقیه روشن تر بشن ...

آیا محدوده فقط Systems Analysis and Design هست ؟

یعنی توی این گفتگو نباید سوالات و جوابها به طرف بقیه دسیپلین ها بخصوص Implementation و برنامه نوسی بره ؟

توی مباحث مربوط به طراحی ممکن هست یا بهتره بگم به احتمال زیاد در مورد ساختار و معماری یک زبان بحث خواهد شد و یا اینکه سوالاتی مطرح میشه.
    این که مشکلی نداره ؟

مباحث design pattern رو میشه اینجا مطح کرد ؟

آیا باید حتما جواب یه سوال داده بشه و بعد سوال بعدی پرسیده بشه ؟

در آخر امیدوارم موفق باشید چون مدیریت چنین گفتگویی خیلی سخته بخصوص در مباحث طراحی که هر آن ممکن به طرف پیاده سازی کشیده بشه.

موفق باشید.
    آخرین ویرایش به وسیله Modifier : شنبه 11 آبان 1387 در 02:23 صبح

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط Modifier مشاهده تاپیک
    خواستم بگم لطفا یه توضیحی در مورد اینکه چه سوالاتی رو بیان کنیم بدید تا هم من و هم بقیه روشن تر بشن ...

آیا محدوده فقط Systems Analysis and Design هست ؟

یعنی توی این گفتگو نباید سوالات و جوابها به طرف بقیه دسیپلین ها بخصوص Implementation و برنامه نوسی بره ؟

توی مباحث مربوط به طراحی ممکن هست یا بهتره بگم به احتمال زیاد در مورد ساختار و معماری یک زبان بحث خواهد شد و یا اینکه سوالاتی مطرح میشه.
    این که مشکلی نداره ؟

مباحث design pattern رو میشه اینجا مطح کرد ؟

آیا باید حتما جواب یه سوال داده بشه و بعد سوال بعدی پرسیده بشه ؟

در آخر امیدوارم موفق باشید چون مدیریت چنین گفتگویی خیلی سخته بخصوص در مباحث طراحی که هر آن ممکن به طرف پیاده سازی کشیده بشه.

موفق باشید.
    modifier عزیز,
    محدوده سوالها محدوده تالار است. هر سئوالی که تو حوزه این تالار باشه قابل طرح است.
    نظر من اینکه سئوالا به جواب برسه بعد سئوال بعدی مطرح شده. تا نظر اکثریت دوستان چی باشه.
    و من هم امیدوارم با همکاری دوستامون در این بحث کلی مطلب یاد بگیریم. :)

محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

Thumbs up نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی

modifier عزیز,
    محدوده سوالها محدوده تالار است. هر سئوالی که تو حوزه این تالار باشه قابل طرح است.
    نظر من اینکه سئوالا به جواب برسه بعد سئوال بعدی مطرح شده. تا نظر اکثریت دوستان چی باشه.
    و من هم امیدوارم با همکاری دوستامون در این بحث کلی مطلب یاد بگیریم. :)
    سلام

والا این باعث گیج شدن میشه .. این طور نیست !؟
    سوالات زیادی در محدوده این تالار هست ... که خیلی های از اون ها در بحث آنالیز و طراحی نمیگنجد.

به نظر شما تمام سوالات رو تو این تاپیک مطرح کنیم ؟!!!!!!

اینطور مطمئنا نمیشه .

البته باید بگم که خیلی سوالاتی که در این بخش مطرح میشه یا در مورد تحلیل و طراحی یک سیسم خاص است یا در مورد نرم افزار خاصی است و یا سوالات مطرح شده در حوزه آنالیز و طراحی خیلی تکراری و یا ... است .

میشه گفت این تاپیک خوبه برای سوالاتی که کمتر روش بحث شده ، چه در اینجا و چه در جایی های دیگه حتی کتابها و همین طور سوالاتی که جوابهای متعددی داره و همچنین سولات سختی که یه ذهن بعضی از کاربران میاد.

خوبه اگه با توضیح بالا صدق کنه چون میشه برای این جور سوالات به جمع بندی خوبی رسید.

البته من نمیگم با نظر من موافق باشید ولی من خودم سعی میکنم توی محدوده ای که توضیح دادم عمل کنم (طرح سوال و جواب دادن به سوالات) تا یه تاپیک عالی برای مباحث مهندسی نرم افزار بشه.

در ضمن اگر سوالات میتونه از بحث آنالیز و طراحی فرا تر بره لطفا عنوان تاپیک رو تغییر دهید.

موفق باشید.

یا علی.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی (یه سوال طراحی پایگاه داده)

سلام به همه
    امیدوارم سوالم توی محدوده این تاپیک باشه

فرض کنید می خواهیم یه پایگاه داده طراحی کنیم برای نگه داشتن اطلاعات شجره نامه ای یه خانواده. شرایط رو این جوری بگیرید که در زیر می گم و اگه چیز دیگه هم به ذهنتون رسید بهش اضافه کنید:

اتربیوت هایی مثل نام و جنسیت و تاریخ تولد و ... از افراد ثبت می شه، هر کس در طول زندگی ممکنه 0 تا n بار ازدواج کنه و می خواهیم اطلاعات همه همسرانشو داشته باشیم(با داشتن کلید اصلی یه نفر بشه گفت همسرانش کی ها بودن) می خواهیم فرزندان هر کس هم معلوم باشه(راطه خواهر برادری رو هم شاید جدا در نظر بگیریم بهتر باشه چون ممکنه نشه از روی اطلاعات مادر پدر اونو پیدا کرد، مثلا از مادر یا از پدر از هم جدا باشن).

فرض کنید بخواهیم کوئری هایی مثل پیدا کردن فامیل های درجه یک هر فرد و نسبت دونفر و اینا رو بگیریم.
    من فکر می کنم این سیستم یه موجودیت قوی داره به اسم فرد. اما یه مشکل اساسی داره، اینکه اون موجودیت یه رابطه چند به چند با خودش داره برای نشون دادن ازدواج! حتی اگه ازدواج رو یه موجودیت جدا بگیریم یه سیکل بد جور به وجود میاد از "فرد" به "ازدواج" و از اون باز به "فرد". من هر چی فکر کردم راه دیگه ای به ذهنم نرسید که چه کار باید کرد. چون این جوری اصلا نمی شه با این پایگاه داده کار کرد.
    تنها چیز دیگه ای که به ذهنم رسید این بود که دوتا جدول بگیریم و خانم ها و آقایون رو جدا کنیم!!!! حالا بین این دو جدول یه واسط داریم که همون موجودیت ازدواجه. ولی در این حالت هم نمی دونم رابطه ی فرزندی رو چه جوری نشون بدم!
    نظرتون چیه؟

فكر كنم شرطها را نمي شود در كلاس دياگرام نمايش داد. فكر كنم چاره كار چيزي شبيه Polymorphism
    باشه. براي نمونه براي محاسبه حقوق انواع كارمندان مي توانيم يك كلاس كارمند تعريف كنيم و كلاس هاي مانند كارمند قراردادي، رسمي و ... تعريف كنيم كه از آن به ارث ببرند و هر كدام متدهاي مورد نظر را بازنويسي كنند. اگر جواب صحيح نيست لطفا كمي راهنمايي كنيد
    آخرین ویرایش به وسیله mrub_mail : سه شنبه 14 آبان 1387 در 15:06 عصر

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط mrub_mail مشاهده تاپیک
    فكر كنم شرطها را نمي شود در كلاس دياگرام نمايش داد. فكر كنم چاره كار جزي شبيه Polymorphism
    باشه. براي نمونه براي محاسبه حقوق انواع كارمندان مي توانيم يك كلاس كارمند تعريف كنيم و كلاس هاي مانند كارمند قراردادي، رسمي و ... تعريف كنيم كه از آن به ارث ببرند و هر كدام متدهاي مورد نظر را بازنويسي كنند. اگر جواب صحيح نيست لطفا كمي راهنمايي كنيد
    بسیار عالی. بالاخره یکی قدمی برای حل صورت مسئله برداشت.
    بله درست می گید دوست عزیز. شما باید مدلی بسازید که یک عبارت شرطی رو نشون می ده. این عبارت از چند قسمت تشکیل شده. قسمت اول یک Comparative Operator و قسمت دوم.
    قسمت اول شامل یک ماهیتیست که باید مقداری بهش داده بشه. Comparative Operator می تونه < > <= >= <> باشه و در ساده ترین حالت قسمت دوم یک مقدار ثابت.

و همونطور که گفتید Generalization کار ساز نیست. حالا Aggriegation رو امتحان کنید
    (دوستان یک مسئله, یک راه حل نداره. لطف راه حلهاتونو ارائه بدین که بقیه هم استفاده کنند)

محل زندگی
    Tehran

نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی (یه سوال طراحی پایگاه داده)

نقل قول نوشته شده توسط Itist82 مشاهده تاپیک
    سلام به همه

فرض کنید می خواهیم یه پایگاه داده طراحی کنیم برای نگه داشتن اطلاعات شجره نامه ای یه خانواده. شرایط رو این جوری بگیرید که در زیر می گم و اگه چیز دیگه هم به ذهنتون رسید بهش اضافه کنید:

اتربیوت هایی مثل نام و جنسیت و تاریخ تولد و ... از افراد ثبت می شه، هر کس در طول زندگی ممکنه 0 تا n بار ازدواج کنه و می خواهیم اطلاعات همه همسرانشو داشته باشیم(با داشتن کلید اصلی یه نفر بشه گفت همسرانش کی ها بودن) می خواهیم فرزندان هر کس هم معلوم باشه(راطه خواهر برادری رو هم شاید جدا در نظر بگیریم بهتر باشه چون ممکنه نشه از روی اطلاعات مادر پدر اونو پیدا کرد، مثلا از مادر یا از پدر از هم جدا باشن).

فرض کنید بخواهیم کوئری هایی مثل پیدا کردن فامیل های درجه یک هر فرد و نسبت دونفر و اینا رو بگیریم.
    من فکر می کنم این سیستم یه موجودیت قوی داره به اسم فرد. اما یه مشکل اساسی داره، اینکه اون موجودیت یه رابطه چند به چند با خودش داره برای نشون دادن ازدواج! حتی اگه ازدواج رو یه موجودیت جدا بگیریم یه سیکل بد جور به وجود میاد از "فرد" به "ازدواج" و از اون باز به "فرد". من هر چی فکر کردم راه دیگه ای به ذهنم نرسید که چه کار باید کرد. چون این جوری اصلا نمی شه با این پایگاه داده کار کرد.
    تنها چیز دیگه ای که به ذهنم رسید این بود که دوتا جدول بگیریم و خانم ها و آقایون رو جدا کنیم!!!! حالا بین این دو جدول یه واسط داریم که همون موجودیت ازدواجه. ولی در این حالت هم نمی دونم رابطه ی فرزندی رو چه جوری نشون بدم!
    نظرتون چیه؟
    دوست عزیز بعد از به جواب رسیدن سئوال اول , مسئله شما رو یه کم بهینه و مطرحش می کنیم.
    ممنون

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

من تسلط چندانی روی UMLندارم، اما الان داشتم یه جزوه ای رو نگاه می کردم در این مورد، هر چی فکر می کنم می بینم مطرح کردن شرط توی کلاس دیاگرام معنی نداره. عین جمله ای که توی جزوه مهندسی نرم2 دکتر ناظمی اومده رو براتون می نویسم:

"تحلیل گران و برنامه نویسان به نمودار Sequence و Collaboration نگاه خواهند کرد تا ببینند که چگونه {احتمالا یه "در" جا افتاده}منطق سیستم، Object های سیستم پیغام های بین Object ها جریان خواهند داشت ... برنامه نویسان از نمودار Class و نمودار های State Transition استفاده خواهند کرد تا دید جزئی نسبت به قطعات سیستم و چگونگی ارتباط آن ها به دست آوردند."

با توجه به اینکه جریان منطق برنامه (همون شرط) رو مربوط به نمودار های دیگه ای دونسته و کلاس دیاگرام رو برای شرح جزئیات بیشتر هر قطعه سیستم و ارتباط بین اونا در نظر گرفته، من فکر نمی کنم بشه با کلاس دیاگرام این کار رو کرد.(دقت کنیم که اینجا ارتباط ترجمه ی Relation بوده و نه هر ارتباطی که می تونه شامل ارتباط "اگر و آنگاه" ای هم باشه)

محل زندگی
    اصفهان دیار شیخ بهایی

Exclamation نقل قول: سئوالاتی در آنالیز و طراحی

یکسری سئوال مطرح می شه و از بقیه دوستان خواسته می شه جوابی که می دونن بگن. اینکه جوابش چیه و یا اگه اون مسئله رو چطور طراحی و مدل و یا آنالیز می کنند. و یا از چه pattern ی استفاده می کنند. در نهایت جوابها جمع بندی می شه و نفر بعدی سئوال دیگه ای رو مطرح می کنه. جمع بندی هر سئوال به عهده مطرح کننده سئوال است.
    فقط سئوال این مدلی نباشه که سیستم حسابداری را چگونه طراحی می کنید!!!
    سلام به همه

نظرتون چیه؟
    نقل قول اولی رو با دقت بخونید.
    اینجا مربوط به سوالاتی است که به صورت جامع مسائل رو پوشش میده و کاری به یک سیستم خاص و مسئله ای خاص نداره.

لطفا از تکرار چنین مواردی پرهیز کنید تا این تاپیک مسیر خوبی رو برای پیشرفت پیدا کنه.

اگه بخواهیم مثل سوال شما رو اینجا مطح کنیم باید تقریبا کل بخش رو تو همین تاپیک خلاصه کنیم.

بهتره مثل بقیه اعضا سوالتون رو در یک تاپیک مجزا مطح کنید ، تا بهتر و زودتر به جواب برسید.

ممنون.
    دوست عزیز بعد از به جواب رسیدن سئوال اول , مسئله شما رو یه کم بهینه و مطرحش می کنیم.
    ممنون
    نمیدونم بهینه که بشه چه جور میشه اما من ترجیح میدم سوالات حول محور سوالاتی مثل سوال اول بچرخه ، و وارد مسائل خاص در یک سیستم خاص نشه.

البته احتمالا میشه سوال رو طوری مطرح کرد که جامعیت داشته باشه. انشاالله که این سوال هم بعدا همین طور بشه.

موفق باشید.

محل زندگی
    Tehran

من تسلط چندانی روی UMLندارم، اما الان داشتم یه جزوه ای رو نگاه می کردم در این مورد، هر چی فکر می کنم می بینم مطرح کردن شرط توی کلاس دیاگرام معنی نداره. عین جمله ای که توی جزوه مهندسی نرم2 دکتر ناظمی اومده رو براتون می نویسم:

"تحلیل گران و برنامه نویسان به نمودار Sequence و Collaboration نگاه خواهند کرد تا ببینند که چگونه {احتمالا یه "در" جا افتاده}منطق سیستم، Object های سیستم پیغام های بین Object ها جریان خواهند داشت ... برنامه نویسان از نمودار Class و نمودار های State Transition استفاده خواهند کرد تا دید جزئی نسبت به قطعات سیستم و چگونگی ارتباط آن ها به دست آوردند."

با توجه به اینکه جریان منطق برنامه (همون شرط) رو مربوط به نمودار های دیگه ای دونسته و کلاس دیاگرام رو برای شرح جزئیات بیشتر هر قطعه سیستم و ارتباط بین اونا در نظر گرفته، من فکر نمی کنم بشه با کلاس دیاگرام این کار رو کرد.(دقت کنیم که اینجا ارتباط ترجمه ی Relation بوده و نه هر ارتباطی که می تونه شامل ارتباط "اگر و آنگاه" ای هم باشه)
    با عرض معذرت بابت غیبت چند روزه ام.
    دوست عزیز من نگفتم تو class diagram از شزط استفاده کنید. اصولا تو این سئوال اصلا شرط مطرح نیست. شما باید خود عبارت شرط را مدل کنید.
    اگه تو این یکی دو روز کسی جوابی نداشته باشه, جواب پیشنهادی خودمو می دم.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

نقل قول نوشته شده توسط Modifier مشاهده تاپیک
    اینجا مربوط به سوالاتی است که به صورت جامع مسائل رو پوشش میده و کاری به یک سیستم خاص و مسئله ای خاص نداره.
    اگه بخواهیم مثل سوال شما رو اینجا مطح کنیم باید تقریبا کل بخش رو تو همین تاپیک خلاصه کنیم.
    .
    .
    .
    نمیدونم بهینه که بشه چه جور میشه اما من ترجیح میدم سوالات حول محور سوالاتی مثل سوال اول بچرخه ، و وارد مسائل خاص در یک سیستم خاص نشه.

البته احتمالا میشه سوال رو طوری مطرح کرد که جامعیت داشته باشه. انشاالله که این سوال هم بعدا همین طور بشه.
    ممنون از توجهتون
    متوجه هدف تاپیک هستم اما شکل این سوال جوری بود که اگه کلی می گفتم این می شد:
    یه موجودیت قوی داریم که با خودش را بطه ی n به n داره، چی کارش کنیم؟
    خوب اون وقت شما یا بقیه نمی پرسیدید یعنی چی؟ مثال بزن؟!
    فکر کنم اگه این جوری بگیم شبیه همون سوال اول هم می شه و همون طور که شما هم گفتید جامعیت هم داره. البته شاید کمتر سیستمی باشه که همچین چیزی توش به وجود بیاد.

البته فعلا منتظریم سوال اول بسته بشه، لطفا اگه جوابی برای مسئله من دارید بذارید بعد از نهایی شدن سوال دوستمون Elham_gh

محل زندگی
    Tehran

خوب گویا باید خودم جواب رو بذارم!
    برای حل این مسئله می شه از Interpreter Pattern استفاده کرد. یعنی:

بدین ترتیب راه حل مسئله می شه:

میشه ANDEXP و OREXP رو یکی در نظر گرفت مثلا CompundExp
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه   
    آخرین ویرایش به وسیله Elham_gh : یک شنبه 17 آذر 1387 در 10:37 صبح

در پاسخ به سوال اصلی :
    برای نمایش شروط در Class Diagram ، از Constraint ها استفاده می شه که خود Constraint ها هم درون {} ها کنار کلاس نوشته می شوند.

elham_gh
    میشه سوالتون رو با این pattern ای که گذاشتین map کنین و با مثالتون روی این pattern توضیح بدین. من یکی که چیز زیادی دستگیرم نشد.

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط odiseh مشاهده تاپیک
    در پاسخ به سوال اصلی :
    برای نمایش شروط در Class Diagram ، از Constraint ها استفاده می شه که خود Constraint ها هم درون {} ها کنار کلاس نوشته می شوند.
    نه دوست من
    Constraint محدودیت روی خود کلاس است. البته در سطح کلاس 2 نوع Constraint داریم. یکی در سطح کل کلاس و یکی در سطح هر attribute.
    مثلا شما برای attribute ی به نام نمره دانشجو محدودیت می زارید که باید بین 0 تا 20 باشد.
    و یا روی کلاسی به نام کارمند محدودیت می زارید که تاریخ استخدام باید بزرگتر از تاریخ تولد باشد.

اما سئوال من با این جنس محدودیتها سنخیت ندارد.

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط odiseh مشاهده تاپیک
    elham_gh
    میشه سوالتون رو با این pattern ای که گذاشتین map کنین و با مثالتون روی این pattern توضیح بدین. من یکی که چیز زیادی دستگیرم نشد.
    اصولا می دونین که Design Pattern ها الگوهای طراحی هستند. یعنی شرایطی که زیاد در طراحی پیش می یاد مدل شده و به عنوان الگو قابل استفاده و استناد هستند.
    یکی از انواع این الگوها Interpreter است.این الگو :
    1. گرامر یک زبان را تعریف می کنه . هر گرامر با یک کلاس مشخص می شه.(مثل <=)
    2. جملات زبان رو ارائه می ده. جملات داخل گرامر به صورت یک درخت انتزاعی با کلاسهای این الگو ارائه می شوند(مثل age<35 and maritalStatus=Married)
    3. جملات زبا رو تفسیر می کنه
    الگوی کلی به صورت زیر است.
    (شکل 1 جواب)

که در آن Terminal Expression ها عبارات خاتمه دهنده هستند که معمولا لیترال ها هستند.
    و Non-Terminal Expression معمولا کلاسهایی هستند که برای پیاده سازی قوانین داخل گرامر زبان به کار می روند. مثل :
    1. Alternations
    2. Repetitions
    3. Sequences
    حالا به مدل خودمون یه نگاهی بندازیم ببنیم چطور جمله زیر رو تفسیر می کنه:
    Marital Status=Married AND (StartValidDate>EndValidDate OR Age>35)
    گرامرهای ما در اینجا = <= >= < > <> AND OR هستند. و لیترالهای ما Married(مقدار ثابت است), 35 , EndValidDate , Age , StartValidDate, Marital Status هستند.
    یعنی:
    BooleanExp ::= VariableExp | Constant | And | ‘(‘ expression ‘)’ //AbstractExpression
    AndExp ::= expression ‘and’ expression //TerminalExpression
    Constant ::= ‘true’ | ‘false’ |'married'
    VariableExp ::= ‘StartValidDate’ | ‘EndValidDate’ | …// NonTerminalExpression
    ….

محل زندگی
    Tehran

انگار سئوال دوم رو هم باید خودم مطرح کنم!
    این بار یک سئوال خیلی خیلی ساده طرح می کنم.

سئوال دوم-رابطه های مجموعه و زیر مجموعه را چطور در class diagram مدل می کنید؟
    نمونه این سوال موارد زیادی است از جمله:
    -هر چند پرسنل , یک مدیر دارند
    -هر چند بخش یک قسمت را تشکیل می دهند و هر چند قسمت یک معاونت رو تشکیل می دهند و هر چند معاونت یک اداره
    -چند شهرستان و شهر و روستا یک استان رو تشکیل می دهند, هر چند استان یک کشور رو تشکیل می دهند و ...

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

در مورد مدل کردن این جور رابطه ها زیاد خوندم اما درست یادم نیست. فکر کنم نمادش شکل خطی بود که از یه کلاس به کلاس دیگه وصل می شد و سرش یه لوزی توخالی یا تو پر داشت. البته من فکر می کنم بهتره نگیم رابطه مجموعه و زیر مجموعه، اینا حداقل در تئوری شی گرایی روابط has a هستند.

محل زندگی
    Tehran

در مورد مدل کردن این جور رابطه ها زیاد خوندم اما درست یادم نیست. فکر کنم نمادش شکل خطی بود که از یه کلاس به کلاس دیگه وصل می شد و سرش یه لوزی توخالی یا تو پر داشت. البته من فکر می کنم بهتره نگیم رابطه مجموعه و زیر مجموعه، اینا حداقل در تئوری شی گرایی روابط has a هستند.
    اگه مثلا منظورتون اینه که بین 2 کلاس پرسنل و مدیر یک رابطه Aggrigation یا Composition(سرش یه لوزی توخالی یا تو پر داشت) باید باشه اشتباست.
    چرا؟رابطه Aggrigation بین دو کلاس رابطه "جزئی از" بر قرار می کنه.خوب آیا پرسنل جزئی از مدیر است؟؟ مسلما خیر.Composition همان Aggrigation است ولی ارتباط قوی تر است.
    از طرفی این قضیه که خوب خود مدیر هم دارای مدیر دیگریست اینطوری قابل پیاده سازی نیست.
    پس سعی کنید یه جور دیگه به مسئله نگاه کنید.برای راهنمایی سعی کنید کلاسهاتون رو بشناسید (با مشخص کردن خصوصیات و متدهاشون)

وممنون که در این سئوال و جوابها شرکت می کنید.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    قزوین

اگه مثلا منظورتون اینه که بین 2 کلاس پرسنل و مدیر یک رابطه Aggrigation یا Composition(سرش یه لوزی توخالی یا تو پر داشت) باید باشه اشتباست.
    چرا؟رابطه Aggrigation بین دو کلاس رابطه "جزئی از" بر قرار می کنه.خوب آیا پرسنل جزئی از مدیر است؟؟ مسلما خیر.Composition همان Aggrigation است ولی ارتباط قوی تر است.
    از طرفی این قضیه که خوب خود مدیر هم دارای مدیر دیگریست اینطوری قابل پیاده سازی نیست.
    پس سعی کنید یه جور دیگه به مسئله نگاه کنید.برای راهنمایی سعی کنید کلاسهاتون رو بشناسید (با مشخص کردن خصوصیات و متدهاشون)
    نه، منظورم این نبود که همچین رابطه ای بین اون کلاس هاست. من مشکلم اینه که به نماد های UML تسلط ندارم! شی گرایی رو با نماد ها اصطلاحات یه متدلوژی دیگه یادگرفتم! فکر می کنم رابطه یه مدیر و کارمندان یه instance connection معمولیه، حد اقل من اگه کلاس دیاگرامشو بکشم این جوری می کشم. یه چیزی مثل یه رابطه یک به چند توی پایگاه داده. در مورد نمادشم دیگه نظر ندم بهتره!

وممنون که در این سئوال و جوابها شرکت می کنید.
    ممنون!

کاربر تازه وارد آواتار Sociant
    محل زندگی
    اراک

با سلام
    به نظرم میتونیم کلاسهامون رو به این شکل تعریف کنیم:
    1- کلاس گروه کاری
    شامل :
    یک خاصیت از نوع کلاس کارمند با عنوان مدیر
    یک خاصیت از نوع آرایه ای از کلاسهای کارمند با عنوان کارمندان یا زیردستان

2- کلاس کارمند

میتونیم بین این دو کلاس ارتباط بر قرار کنیم و اگه اشتباه نکنم میشه تو تعریف آرایه تعداد عناصر رو مشخص کرد!

با عرض پوزش باید بگم سوال دوم کمی گنگ است . اگرمنظور نویسنده رابطه کل به جزء است که با دو روش می توان این کار را انجام داد:
    Composition
    Aggregation

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط m_Naderi مشاهده تاپیک
    با عرض پوزش باید بگم سوال دوم کمی گنگ است . اگرمنظور نویسنده رابطه کل به جزء است که با دو روش می توان این کار را انجام داد:
    Composition
    Aggregation
    ممنون از شركتتون در بحث.
    نه منظور من جزء به كل نيست. منظور من زير مجموعه بودن است.

محل زندگی
    اراک

ببخشید چیزی راجع به راه حل من نگفتین؟!

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط Sociant مشاهده تاپیک
    ببخشید چیزی راجع به راه حل من نگفتین؟!
    شرمنده من اولين پيغام شما رو اصلا نديده بودم.

اينگونه رابطه ها با يك كلاس لينك ساده پياده سازي است.
    مانند زير:(به هر حال هر رئيسي خودش يك كارمند است)

دوستان ديگر اگه سئوالات كلي اينچنيني دارند بسم الله
    آخرین ویرایش به وسیله Elham_gh : چهارشنبه 25 دی 1387 در 12:46 عصر

محل زندگی
    اراک

آخه شما گفته بودین مجموعه ای از کارمندا یک رئیس داشته باشن! واسه همین اینجوری طراحی کردم و گرنه طراحی شما کاملا درسته!

لطفا بازم از اینجور سوالات بپرسین. من uml رو فقط تئوری خوندم ، این مدل سوالا میتونه تمرین خیلی خوبی واسه من و امثال من باشه

محل زندگی
    Tehran

انگار کسی دوست نداره تو پرسیدن سئوالها بهم کمک کنه.
    باور کنید کار آسونی نیست اگه همکاری نکنید.

سئوال سوم- لایه های مختلف سیستمتون رو چطور مدل می کنید؟

فرض کنید معماری سیستمتون رو لایه در نظر گرفتید
    لایه UI
    لایه Business Logic
    لایه Business Rule
    لایه common
    لایه Data Access
    اینها رو چطور در مدلتون نشون کی دین؟

کاربر دائمی آواتار cups_of_java
    محل زندگی
    تهران

برای نشون دادن ساختار لایه ای، می شه از نمودار component (در صورتی که لایه هانون روی مولفه ها نگاشت بشن) استفاده کرد. از طرفی از بعد فیزیکی می شه از نمودار Package استفاده کرد براشون استفاده کرد اگه از نظر ساختار فیزیکی هر لایه رو روی یک package نگاشت کنیم.
    اما ارتباطاتی مثل وابستگی و یا چیدمان لایه ها (لایه ها افقی هستند یا عمودی) و واسط هایی که در اختیار هم قرار می دن رو در نمودار component می شه نشون داد.

کسی مطلب دیگه ای نداره در این مورد بگه؟

کاربر تازه وارد آواتار mehdi_m1360
    محل زندگی
    تهران

فکر میکنم استفاده از پکیج ها و ارتباط بین اونا بهترین راه حله، میشه از ارتباط بین پکیج ها برای نشون دادن معماری استفاده کرد.

تا اونجایی که من میدونم استفاده از component diagram ها برای نشون دادن لایه ها چندان جالب نیست. از اونا بهتر سرجای خودشون و توی Implementation Model استفاده کرد.

در کنار این موضوع، میشه بگید منظورتون از نشون دادن در مدل، نمایش توی design model هتسش؟

محل زندگی
    Tehran

نقل قول نوشته شده توسط mehdi_m1360 مشاهده تاپیک

در کنار این موضوع، میشه بگید منظورتون از نشون دادن در مدل، نمایش توی design model هتسش؟
    بله.منظور design Model است.

(خيلي دوست دارم كه ديگران هم در اين مورد نظر بدن بعد اين بحث رو جمع كنم.اين 2 دوستمون هم ممنون)

کاربر تازه وارد آواتار mehdi_m1360
    محل زندگی
    تهران

یه سوال دیگه، چرا باید معماری یه نرم افزار رو توی design model نشون بدیم؟ منظورم اینه که لزوم این کار چیه؟ دقیقتر بگم، وقتی صحبت از نمایش معماری در مدل میشه، باید با دیدن مدل هم طبق یه روش مشخص، بشه معماری رو تشخیص داد اما این موضوع به نظر نمیرسه خیلی مهم باشه به خصوص اینکه معماری سیستم قبل از بحث طراحی تعیین تکلیف شده و در طراحی ما تصمیم داریم به چگونگی پیاده سازی بپردازیم. البته طراحی سیستم متاثر از معماری اون هست اما بهتر نیست معماری سیستم درSoftware Architecture Document بیان بشه؟

کاربر دائمی آواتار cups_of_java
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط mehdi_m1360 مشاهده تاپیک
    یه سوال دیگه، چرا باید معماری یه نرم افزار رو توی design model نشون بدیم؟ منظورم اینه که لزوم این کار چیه؟ دقیقتر بگم، وقتی صحبت از نمایش معماری در مدل میشه، باید با دیدن مدل هم طبق یه روش مشخص، بشه معماری رو تشخیص داد اما این موضوع به نظر نمیرسه خیلی مهم باشه به خصوص اینکه معماری سیستم قبل از بحث طراحی تعیین تکلیف شده و در طراحی ما تصمیم داریم به چگونگی پیاده سازی بپردازیم. البته طراحی سیستم متاثر از معماری اون هست اما بهتر نیست معماری سیستم درSoftware Architecture Document بیان بشه؟

1. کجا گفته که معماری نرم افزار رو توی مدل طراحی نشون می دن؟

2. معماری یه مفهوم عام هست. می تونه به مدل های مختلفی اشاره کنه!

3. هیچ لزومی وجود نداره! روش های مهندسی هر کدوم با توجه به دیدگاه خودشون توصیه هایی می کنند که باید اول منظورشون رو فهمید و بعد با منطق جور در بیاد.
    روش های معماری-گرا مثل RUP یا XP یا USDP و ... همه بستری برای مشخص کردن معماری دارند. توی XP این رو با System Metaphor می شناسند. شبیه همون Software Arch. Document

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •