صفحه 3 از 3 اولاول 123
نمایش نتایج 81 تا 114 از 114

نام تاپیک: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

نقل قول: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

ایشالا ادامه دار باشه قبلا فکر میکردم شاید روزی که بچه هامون دارن فارسی برنامه نویسی میکنن را ببینیم :)

با سلام
    آقاي توفيق جان
    با وجود همه مشكلاتي كه در سر راهته اميدوارم به آرزوت برسي
    يه سري به اين برنامه بزن
    كار خودمه
    ولي خوب حالاحالاها كار داره
    شايد يه جورايي به هم ربط دارن
    http://www.persianupload.com/549609

سلام و متشکرم
    مطمئنم تا همین جا هم خیلی زحمت کشیدی
    امیدوارم تجربه های این پروژه رو زمانی که دوباره فارسی نت می شه استفاده کنی

قول داده بودم گزارش پروژه رو منتشر کنم:
    سورس و گزارش پروژه فارسی نت

کاربر جدید آواتار mohsen_t1
    محل زندگی
    همسایه ی امام رضا

بابا بی خیال .
    یکی اومده خودشو این همه تو زحمت انداخته حالا شما می گین بیهوده بوده. حداقل برای خودش که تجربه خوبی بوده .
    به جای این همه تو سری زدن و مسخره کردن یه کم انصاف داشته باشین .
    این هم یه ایده بوده که به اجرا رسیده .
    شاید کاربرد عملی نداشته باشه ولی حداقل باعث خلاق تر شدن ذهن نویسندش شده.
    من که بهش تبریک می گم.

اینم بحثی دیگر در زمینۀ زبان انگلیسی برای برنامه نویسا:
    http://www.codinghorror.com/blog/archives/001248.html
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

کاربر دائمی آواتار SMRAH1
    محل زندگی
    مشهد

سلام

اول : این اولین پروژه نیست.من سالها قبل برنامه زبانی (با کمی احتیاط این کلمه رو بکار بردم) دیدم به اسم «دانشمند» که تحت VB6 بود و یک مفسر بود (با دستوراتی که به زبان فارسی نوشته می شد).
    دوم : وقتی پروژه بالا رو برای اولین بار دیدم ،تازه یادم اومد که وقتی می خواستم توی 10/11 سالگی برنامه نویسی یاد بگیرم چقدر اذیت شدم.(کلماتی انتگلیسی رو که نمی فهمیدم،منبع من هم اونقدر سطح بالا بود که یک بجه 5 دبستان نفهمه).
    سوم : این می تونه یک شروع باشه برای بردن برنامه نویسی به سنین پایین (فرض کنید یک بچه از 8 سالگی ،وقی دست چپ و راستشو می فهمه،بتونه برنامه بنویسه ، در اینصورت دیگه این همه - با احترام به همه دوستان - آدم پیدا نمیشن که یک vb نصف و نیمه بلدن و فکر می کنن بیل گیتس شدن).شاید مهمترین مزیتش این باشه ما یاد بگیریم اول دست به زانوی خودمون بگیریم بعد به نرم افزار آماده مراجعه کنیم و این همه کار ساده که به راحتی میشه با یک برنامه کوچیک ،کامپیوتریش کرد،مثل زمان ناصرالدین شاه انجامش میدن (این مال همه جای دنیا و ایران است و مکان خاصی مد نظرم نیست).

در هر حال امیدوارم موفق باشید

کاربر تازه وارد آواتار amir-yazdel
    محل زندگی
    کاشان-یزدل

کار خیلی بزرگیه

فکر می کنم هر کی داره این موضوع رو نقد می کنه و یه جوری فاقد اعتبار می دونه، دلش نمی خواد پیشرفت دیگران در برنامه نویسی رو ببینه و یا کلاً حسودی اش میشه که یکی تونسته این کار رو بکنه.
    خیلی وقت ها، خیلی چیز ها درست میشه اما به کار انداخته نمیشه. دلیل نمیشه همه مجموعه اون زحماتی که کشیده شده نادیده گرفته بشه چون خود این کار یک تجربه خیلی بزرگه. کما اینکه مطمئناً با ادامه اون، حتی کاربردی هم خواهد شد.

خیلی از عزیزانی که اینجا نقد گذاشتن با تمام احترامی که براشون قائلم سن شناسنامه ای شون کمتر از سن برنامه نویسی این حقیر است
    اما بعد
    این کار بسیار در خور توجه و بسیار جسورانه است در مقاله ها و وب سایتهای مختلفی قبلا این جمله را عرض کرده ام که "برنامه نویسی صرفا یک مهارت نیست " بلکه یک نوع دیگری از نگرش ، در روند حل مسایل است . اتفاقا اگر این نوع نگرش را از کودکی بتوان ایجاد کرد کار بسیار ارزنده ای است و چه بهتر که ایجاد این نوع تفکر با مفاهیم شی گرایی وراثت و انتزاع آمیخته باشد. دوستان انتظار دارند با این پروزه بتوان یک وب سایت مشابه بانکداری اینترنتی بانک ملت ایجاد کرد!!!
    کاری که دات نت و ویزوال استدیو با صد ها هزار نفر ساعت انجام داده با این کار قابل مقایسه نیست اما در جای خودش بسیار جای تقدیر دارد به این دوست تبریک میگویم .
    زمینه آموزش ان بسیار پررنگ تر از دیگر موارد است و قرار نیست با این مجوعه سیستم شتاب را از اول پیاده سازی کرد در نقد ها منصف تر باشیم

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    Room

می دونین به چه دردی میخوره!! واسه ماها که بی مصرفه!! اما برا بچه های خیلی خیلی کوچیک که ذهنشونو باز کنن خیلی خوبه!!

کاربر دائمی آواتار محمدامین شریفی
    محل زندگی
    تهران - شیراز

Tick نقل قول: انتشار زبان برنامه‌نويسي فارسي‌نت 1.0

نقل قول نوشته شده توسط mrtofigh مشاهده تاپیک

این قسمت رو برای همه می نویسم:
    پیگیری این پروژه برای من و هر فارسی زبان دیگری که آن را به عهده گیرد، آموزه هایی دارد که هرگز با پیاده سازی یک زبان لاتینِ موجود حاصل نمی شود. ببینید، نحو نهایی برای شما آشنا است چون به زبان های امروزی می ماند. اما اینطور نبوده که من مثلا به یک باره نحو #C را ترجمه کنم. بلکه ساختارها سیر تکامل داشته اند. شاید برایتان جالب باشد که بگویم اولین نسخه گرامر 2000 تضاد داشت!! کم کم قواعد اصلاح و تضادها برطرف شد تا جایی که من گفتم نکند همان سیری که طی سال ها، زبان های دیگر داشته اند، این زبان هم دارد دنبال می کند؟! بگذارید مثال بیاورم.
    فارغ از بحث این پروژه.
    به نظر من هم اگر گروهی از نویسندگان خوب ما بیایند و کتاب هایی را تالیف کنند که برای یک برنامه نویس ایرانی، نکته هایی گفته شود که در کتاب های انگلیسی پیدا نمی شود.بدون حتم کتاب های ماندگاری را خواهند داشت.نکاتی چون:تقویم شمسی،حل کردن مشکلات راست به چپ،تاریخ شمسی،تایپ اعداد فارسی و تمام مسائلی که باید یک برنامه نویس ایرانی بداند.متاسفانه خیلی از تاپیک های ما صرف جواب دادن به این مشکلات تکراری و ساده میشود.
    مثلا نقطه در «فارسی.پایانه»، عملگر حوزه است. اما در ابتدا نظر من این بود که طبق قواعد زبان فارسی باید «پایانه» را به صورت مضاف و قبل از «فارسی» آورد: «پایانۀ فارسی». سعی کردم با الگوبرداری از اسمالتاک آن را پیاده کنم، اما نشد. فکر می کنید چرا؟ راهنمایی می کنم: برخلاف مضاف، فعل (فراخوانی متد) باید بعد از گروه اسمی بیاید. برای لزوم یک نماد مانند نقطه دلیل دیگری هم می توان آورد: بدون آن نمی توان (در آینده) امکانات Intellisense را به محیط توسعه افزود.
    اگر میخواهید برنامه ای فارسی(پارسی)طراحی کنید.دیدتان را از انگلیسی به فارسی تغییر دهید.
    مثال دیگرش همین قالب فعل هاست که گفتید. من ابتدا می خواستم نحو به گونه ای باشد که شناسۀ فعل (متد) به تناسب کاربرد (فراخوانی) تغییر کند. مثلا در بدنه کلاس بنویسیم «چاپ کنم» و در بیرون «چاپ کن» و در جای دیگر «چاپ کند». برای یافتن راه حل به سراغ زبان هایی گشتم که به انگلیسی طبیعی نزدیک باشند. کوبول چنین ادعایی دارد، اما این زبان صِرفا کلی کلیدواژه دارد که خیلی از آنها حشو هستند و به این گونه سعی دارد دستورات را به قالب جملات انگلیسی نزدیک کند (مثلا Add x To y). اما من به دنبال نحوی بودم که به برنامه نویس هم اجازه تعریف چنین افعالی را بدهد، و کوبول چنین قابلیتی نداشت. به هر حال این قابلیت هم (تغییر شناسۀ افعال) خیلی زائد و پرهزینه می آمد و کنار گذاشته شد.
    به نظر من کار خوبی کردید،واژه چاپ،همون چاپ کن،چاپ کنم،چاپ شود و... است. ما یک برنامه نویسیم.پس دیدمان هم literary نیست بلکه Keyword ای است.

محل زندگی
    تهران - شیراز

یکی از نگرانی هایی که دوستان داشتند،مسئله ترجمه لغات بود و دیگری مشکل حروف فارسی.
    در مورد مسئله اول باید بگویم در خود زبان انگلیسی هم برای یک concept چند لغت وجود دارد.که بعضی از این لغت ها در جایی بیشتر کاربرد دارد و بعضی از آنها در جایی کمتر کاربرد دارد.(پ.ن:مثال عامیانه آن washing room,rest room,toilet است) و حتی گاهی برای هر واژه چند نوع نگارش وجود دارد مانند:color و colour(پ.ن:زمانی که داشتم این لغت را در FF مینوشتم بهم خطای لغوی داد و بجای آن واژه color را پیشنهاد داد!).ولی از بین همه اینها تنها یک واژه تبدیل به "کلید واژه" میشود.دوست ما گفت که دارد به این پروژه Intellisense اظافه میکند. و کلید موفقیت این کار همکاری خوب با فرهنگستان است.
    در مورد مشکل دوم هم که براحتی چه در سمت کامپایلرمان(پ.ن:زبانی برای همه ایرانی هاست،نه؟)چه در سمت درایور صفحه کلید قابل حل است
    در مورد مشکل بهم ریختگی فارسی با انگلیسی هم که دوست ما گفتند،در حال پیاده سازی یک Editor قدرتمند هستن.این مسئله نه برای تمام برنامه نویسان ایرانی(با هر زبان برنامه نویسی) بلکه برای تمام عرب زبانان و عبری زبانان مفید است.
    یکی از سیاست های پروژه های تحت GNO مانند لینوکس و ویکی پدیا،بومی سازی زبان هر کاربر می باشد و شما را تشویق میکنند که مطالبتان را به زبان خودتان بنویسید.دوستان مگر این را فراموش کردید؟(پ.ن:به مراتب این بحث های غیر علمی را در تاپیک های لینوکس فارسی و این چنینی دیده ام).به نظر من اگر این پروژه تحت GNO یا امثالهم در بیاید بیشتر دوام می آورد.سیاست های ماکروسافت را رئیسانشان رقم میزنندو مرتب در حال تغییر است.اما در زبان هایی مثل ++C جو بسیار آرامتر ، دوستانه تر ، منطقی تری حاکم است.
    به دوستمان پیشنهاد میکنم.این پروژه را از دید تجاری ببینند نه از دید ناسیونالیستی.
    پروژه را قدم به قدم اجرایی کنند.نه اینکه بخواهند یک چیز بزرگ را تهیه کنند و همه را شگفت زده کنند.
    برای مثال در اولین قدم یک editor بومی سازی شده درست کنند و در Codeplex و سایت های مشابه به صورت Open source قرار دهند.
    در دومین قدم.واژه های سره فارسیی که پیدا کرده اند را به فرهنگستان تقدیم کنند.و کار بهتر اینست که وبسایت قوی ای را جهت واژه های فارسی دایر کنند(پ.ن:متاسفانه وبسایت فرهنگستان خیلی ضعیف است)[اگر شما از واژه های سره در "کلید واژه" هایتان استفاده نکنید،پروژه یتان بدلیل بی هویتی با شکست روبرو میشود.]
    در سومین قدم،مراحل ساخت یک compiler را برای برنامه نویسان آموزش دهند.
    و قدم به قدم خروجیتان، کارهای اجرایی باشد نه مقاله
    در آخر هم به شما پیشنهاد میکنم که با شناخت کامل محیط اطرافتان پروژه یتان را به فرجام برسانید نه صرفا افزایش توانایتان در دات نت.درباره دلایل ناموفقی "زبان اسپرانتو" هم بیشتر تحقیق کنید.
    در آخر هم اکیدا پیشنهاد میکنم بر روی زبان های "متن بسته"دیگران زبان دیگری را نچسبانید،بر روی جاده روشن زبان های "متن باز" زبانتان را گسترش دهید.مخاطبان خود را بشناسید،قطعا مخاطبان شما برنامه نویسان 18 سال به بالا نیستند،چون دلیلی برای محاجرت نمیبینند.مخاطبان شما می توانند کودکانی باشند که میخواهند الگوریتم های فارسی خود را اجرایی کنند. با اظافه شدن Intellisense می تونانید از کلمات سره استفاده کنید و در مستطیل Intellisense معادل انگلیسی آنرا نمایش دهید.
    در آخر هم زبانتان را از دات نت مستقل کنید[ماکروسافت نتوانسته ++C را با پیشرفت روز دات نت هماهنگ کند،حالا شما با این بودجه ناچیز چگونه می توانید با دات نت خودتان را بروز کنی؟،دوست من مخاطبان 18- شما توقع یک زبان نزدیک به فارسی و راحت و بروز را دارند نه یک زبانی که با Directx و API و XAML کار کند.اگر سکوی خود را از دات نت جابجا نکنید،همیشه با دات نت مقایسه میشوید و ارزش کارتان بسیار پایین میاد] ،بسیار جالب میشود که به گروه لینوکس شریف بپیوندید و به کاربر ایرانی همه چیز را یکجا بومی هدیه کنید.

میتواند شعار شما (slogan) این باشد:"لینوکس ملی با کامپایلر ملی"این شعار میتواند.
    (پ.ن:متاسفانه همه کشور ها برای خودشان لینوکس ترک و عرب و حالا اماراتی ها ربات ابن سینا ساخته ان.حالا ما داریم به یک نفر که از هزینه خودش این کار را کرده است،متلک میگیم.برای خودمان واقعا متاسفم.)
    و کمترین خوبیش این است که شرکت های خارجی به ایرانیان و زبان فارسی بیشتر بها میدهند.و زبان فارسی در خبر پراکنی های بین المللی مطرح میشود.این کار برای پویای زبان ما بسیار مفید است.

پیروز باشید
    آخرین ویرایش به وسیله aminsharifi67 : یک شنبه 27 اردیبهشت 1388 در 11:46 صبح

من چون یک زبان شناس هستم و اساساً دوست دارم که مردم حتی به این موضوع فکر کنند که یک زبان برنامه نویسی چیست؟ بسیار خشنود میشوم از اینکه کسی کاری در این زمینه بکنند حالا هر کاری به شدت خوشحال میشوم! براتون آرزوی پیروزمندی مکنم مثلاً امیدوارم که یک زبان با ایده های جدید و به زبان انگلیسی در ادامه کارهاتون داشته باشید!

کاربر دائمی آواتار golbafan
    محل زندگی
    در قلب دوستان

سلام
    من معتقدم که کار باید نتایج عملی داشته باشه
    در دنیایی که اینقدر زبانهای برنامه نویسی پیشرفت کرده چطور فارسی نت میتونه قد الم کنه؟
    چطور میشه نرم افزار هایی در سطح بالا با این زبان نوشت و اصولا چه گارانتی هایی داره؟
    عملا هیچ...
    مردم کدوم کشور حاضرند با این زبان برنامه بنویسند؟؟
    حتی ایرانی ها هم این کار را نمیکنند.

ولی در کل به عنوان یک پروژه دانشجویی میشه روش حساب کرد.

محل زندگی
    تهران - شیراز

نقل قول نوشته شده توسط golbafan مشاهده تاپیک
    سلام
    من معتقدم که کار باید نتایج عملی داشته باشه
    در دنیایی که اینقدر زبانهای برنامه نویسی پیشرفت کرده چطور فارسی نت میتونه قد الم کنه؟
    چطور میشه نرم افزار هایی در سطح بالا با این زبان نوشت و اصولا چه گارانتی هایی داره؟
    عملا هیچ...
    مردم کدوم کشور حاضرند با این زبان برنامه بنویسند؟؟
    حتی ایرانی ها هم این کار را نمیکنند.

ولی در کل به عنوان یک پروژه دانشجویی میشه روش حساب کرد.
    فکر کنم بیشترین نگرانی که اساتید داشتند،ترس از عدم پیشرفت این زبان و عقب ماندن از قافله برنامه نویسان حرفه ای بود.برخی دوستان به هماهنگی بعدی آن با مثلا پایگاه داده های جدید[که حتی خود ماکروسافت هم توش مونده] اذعان داشتند.کاملا این حرف ها منطقی است و اگر تیم سازنده به این حرف ها گوش نکند،قطعا شکست میخورد.
    درباره مخاطبان آن: میتواند کودکان کشورهای ایران،تاجیکستان،امارات،کو ردستان،افغانستان،عمان و حتی اردو زبانان(پ.ن:با توجه به اینکه سالها هند بودیم،میدانم که زبان اردو بسیار نزدیک فارسی می باشد و جمعیت اردو زبانان هم کمتر از فارسی زبانان نیست) و دیگر پارسی زبانان دنیا باشد.
    دوستان به همان دلیلی که ماکروسافت محصولاتش را به زبان های فرانسوی،اسپانیایی،آلمانی و عربی بومی سازی میکند و لینوکس های ملی زیادی در کشور های دیگر در حال بکارگیری هستند.این پروژه هم اگر قدم به قدم پیش برود آینده خوبی دارد.کم ترین مزیتش برای تیم برنامه نویسیش این هست که فردا روزی که میخواهند به عنوان استاد یا مهندس وارد جامعه بشوند،با یک نمونه کاری بزرگ و رزومه خوب وارد می شوند.
    باز هم میگویم اگر خوب مخاطب شناسی بشود،این پروژه پیشرفت میکند.
    دوستان اگر این پروژه با CPP جلو برود خیلی موفق تر از پیشرفت آن با دات نت است.به دلایل زیر:

1. سیاست های ماکروسافت درباره زبان های برنامه نویسیش دائما در حال تغییر است
    2. زبان برنامه نویسی دانشگاهی ما CPP است(پ.ن:برای آینده کاری سازنده ها یش هم مفید تر است.
    3. CPP زبانی هست که بیشترین کاربرد را در کوچکترین وسایل تا بزرگترین وسایل را دارد، و مورد حمایت جامعه بزرگ متن باز است، و به همین دلیل تغییر سیاست بزرگ ندارد
    4. کودکان ما به دنبال زبانی هستند که اگر فردا روزی وارد دنیای واقعی شدند بتوانند بخوبی با جامعه وفق پیدا کنند.دات نت بستر مناسبی برای این کار نیست.
    5. این پروژه در لینوکس ملی و حتی آموزش کودکان میتواند از طرف دولت پشتیبانی شود ولی با انتخاب دات نت،همه چیز منتفی میشود .مدیران دولتی میتوانند برای استفاده نکردن از دات نت n دلیل بیاورند ولی در قبال استفاده از CPP هیچ دلیلی نمی توانند بیاورند.

دوستان من،لطفا درباره اینترنت ملی و پیشنهاد ...[و ...] همشهریم به دولت و همچنین تلف شدن سرمایه های ملیمان، بیشتر تحقیق کنید.انسان عاقل دو بار در چاه نمی افتد.

پ.ن:کاشکی خطمان هم تغییر پیدا نمیکرد،که دیگر مشکلات خطی و نگارشی را در این پروژه نداشتیم،به نظرم کار کردن با خط خودمان در رایانه و برنامه نویسی بسیار راحت از خط عربی است.ولی متاسفانه این کار فعلا ناشدنیه.

سلام
    همیشه با خودم فکر می کردم که چطور شد که ژاپن اینقدر تو روبوتیک پیشرفت کرد؟!.
    بعد یک روز یک مستند از شبکه 4 خودمون دیدم که بچه های 7 تا 10 ساله ژاپنی تو مدرسه از روی نقشه روبات مونتاژ می کردن و برنامش رو هم خودشون می نوشتن ؟!!!!
    اونا این کار رو با یک کامپایلر انگلیسی انجام می دادن
    اما باید این رو بگم که اونا از لحظه تولد دوتا زبان مادری یاد می گیرن ؟
    ژاپنی و انگلیسی
    اما ما که خدا رو شکر از هفت دولت برای یاد گیری انگلیسی آزادیم
    پس اگه بخواهیم به کودکانمون برنامه نویسی یاد بدیم
    یا باید سیاست های آموزشی رو عوض کنیم یا یه زبان فارسی ابدا کنیم
    که فکر کنم دومیش بهتر باشه
    از طرفی این زبان فارسی ابزار خوبی برای اون دسته از دوستانیه که تازه الگوریتم نویسی رو دارن یاد می گیرن
    پس ساخت چنین زبانی نمیتونه بد باشه
    البته این نظر منه و نظر دوستان دیگه هم قابل احترام

محل زندگی
    تهران - شیراز

نقل قول نوشته شده توسط omidsha مشاهده تاپیک
    اونا این کار رو با یک کامپایلر انگلیسی انجام می دادن
    اما باید این رو بگم که اونا از لحظه تولد دوتا زبان مادری یاد می گیرن ؟
    ژاپنی و انگلیسی
    اما ما که خدا رو شکر از هفت دولت برای یاد گیری انگلیسی آزادیم
    پس اگه بخواهیم به کودکانمون برنامه نویسی یاد بدیم
    یا باید سیاست های آموزشی رو عوض کنیم
    ایشالا وقتی رفتید ژاپن،زبان انگلیسی ما را با آنها مقایسه کن.
    نقل قول نوشته شده توسط omidsha مشاهده تاپیک
    یا یه زبان فارسی ابدا کنیم
    که فکر کنم دومیش بهتر باشه
    از طرفی این زبان فارسی ابزار خوبی برای اون دسته از دوستانیه که تازه الگوریتم نویسی رو دارن یاد می گیرن
    پس ساخت چنین زبانی نمیتونه بد باشه
    البته این نظر منه و نظر دوستان دیگه هم قابل احترام
    ما توی ترم اول دانشگاه هم الگوریتم فارسی بهمون یاد می دند،حالا اگر زبانی ساده موجود باشد که این الگوریتم را شبیه سازی کند و یا به زبان دیگری تبدیل کند،یادگیری الگوریتم نویسی، بسیار ساده می شود.

نقل قول: انتشار زبان برنامه‌نویسی فارسی‌نت 1.0

سلام
    صحبت اول من با عزیزانی است که این پروژه را طراحی و پیاده سازی کرده اند و تشکر و قدردانی بخاطر زحمات آنان .
    دیگر اینکه کسی که فکر های بزرگ در سر دارد باید از تفکرات کوچک اطرافیان خود دوری و فقط از تفکر آنان در جهت رسیدن به هدف خود استفاده کند.

ما در ایران دانشمندان و شاعران زیادی داشتیم که هنوز هم در سطح جهان مطرح و قابل تقدیرند و در زمان شهرت آنان علم و زبان چندان به گونه امروز پیشرفت نکرده بود . پس اگر بخواهیم ما ایرانی ها می توانیم زبان برنامه نویسی طراحی کنیم که انحصاری بوده و دیگران و مایکروسافت مجبور به طراحی مفسر برای زبان ما شوند .

با توجه به اینکه زبان انگلیسی یک زبان بین المللی است و دلایل آن را حتما می دانید . شما باید دو مورد را مورد توجه قرار دهید یا اینکه با این پروژه قصد تغییر زبان بین الملل را داشته باشید که گفتم شدنیست و دور از دسترس نیست ولی اراده ای همچون دانشمندان گذشته ایرانی می خواهد و یا اینکه قصد دارید زبانی سطح بالا طراحی کنید که دیگران یا خودتان مجبور به طراحی مفسر آن خواهید بود .

نکته آخر :
    هدف از این پروژه اگر واقعا یک زبان برنامه نویسی است که آن وقت شما باید آشنایی کامل به کامپوتر داشته باشید نه اینکه از زبان های دیگر کپی برداری کنید و اگر قصد شما این است که کپی برداری کنید و الگوهای زبان های برنامه نویسی دیگر را استفاده کنید باید این را بدانید که همیشه یک قدم عقب تر از دیگر کمپانی ها خواهید بود .

همانگونه که طی سال های اخیر کمپانی های بزرگ قطعات سخت افزاری و نرم افزاری همچون امریکا و ... پس از اینکه قطعه ای را تولید می کنند بلافاصله در اختیار کشور های خاور میانه و ضعیف قرار می دهند(یعنی به اون صورت ما را تحریم نمی کنند ) ! چرا ؟ برای اینکه ما در زمانی که در حال یادگیری ، استفاده و کپی برداری از آن هستیم آنها وقت کافی برای پیشرفت بیشتر و دستیابی به تکنولوژی های جدید را داشته باشند .
    پس همیشه به آرزوها و اهداف بزرگ خود فکر و آن ها را دنبال کنید .

البته تحریم های چند سال اخیر برای ما خوب بوده و تونستیم کمی از اون حال و هوا بیرون بیام . البته ما تازه از حالت استفاده کننده داریم در میایم و رو به کپی بردای میریم و امیدوارم در آینده نزدیک ایده های خودمون رو در جهان مطرح کنیم .
    من استفاده از این سایت های گفتگو رو بسیار مفید و رویکرد جدید و بسیار آموزنده ای می دونم با توجه به اینکه ایرانی های عزیز بدون هیچ چشم داشتی معلومات و پروژه های خود رو در اختیار دیگران قرار می دهند .

با سپاس

کاربر جدید
    محل زندگی
    تبريز

خوب اين كار جاي تشكر و سپاس دارد ولي به نظر من اگه اين زبان ( فارسي نت ) بتواند خود را در ميان زبان هاي برنامه نويسي رايج قرار دهد و مشكلي در زمان برنامه نويسي يا بعد از آن بوجود نياورد واقعا انجاست كه بايد بگيم اي ول

زمانی که کشورهای آسیای میانه و هند و .. همه به زبان شیرین پارسی ما سخن میگفتند و ادبیات ما شهره ديگر کشور ها بود فارسی یکی از غنی ترین زبانها بود . چون پارسیان در علم سرامد بودند.

ولی حالا که ما در وادی تولید علم جز پائین ترین کشورهای دنیا هستیم زبانی برنامه نویسی فارسی مثل طفلی میماند که بخواهد قصیده بسراید .

برادران ! وقتی ما برای برای لغات روزمره و پایه کامپیوتری یا دیگر تگنولوژی ها معادل نداریم یا در یک جمله زبان تخصصی کامپیوتر برای نیمی از کلمات معادل فارسی وجود نداشته باشد چطور میخوایم مباحث پیشرفته رو با زبان بومی مطرح کنیم ؟

ما وقتی میتونیم این کار رو عملیاتی کنیم که زبان غنی داشته باشیم و زمانی ما زبان غنی خواهیم داشته که بتونیم علم تولید کنیم .

با بلند پروازیهای بعضی از دوستان به یاد یک ضرب المثل محلی قدیمی میافتم که میگه :

شکم گشنه ------------- قرقر پاشنه

موفق باشید

یک بار و برای همیشه می خواهم چیزهای زیادی ندانم.فرزانگی نیز برای شناخت , محدودیت می آفریند .(پندها وپیکان ها – فردریش نیچه)

کاربر دائمی آواتار UltraZoom
    محل زندگی
    تهران

ما در وادی تولید علم جز پائین ترین کشورهای دنیا هستیم
    منبع خبر رو خاطرم نیست ولی ایران از لحاظ تولید علم که شاخص های خودش رو مثل انتشار مقالات بین المللی و تعداد اختراعات و ... رو داره جزو کشورهای بالایی جدول هست .
    هر چند جدایی صنعت و علم در ایران مشهود هست .

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

نقل قول نوشته شده توسط mazdadoost مشاهده تاپیک
    لینک تکراریه

به خاطر دارم زمانی که با Commodore 64 کار می کردم (دوران جوونی)، یک کارتریج بود که Basic V2 رو تبدیل به فارسی می کرد.
    این پروژه من رو یاد اون زمان میندازه.

دستشون درد نکنه که این پروژه رو ایجاد کردند و به اجرا درآوردند. اما به نظر من این پروژه فقط به درد تحقیق می خوره و اگر بخواهیم به عنوان ابزار در پروژه های عملی ازش استفاده کنیم پاسخگو نخواهد بود.
    البته این نظر شخصی بنده هست و امیدوارم کسی به دل نگیره.

موفق باشید.

سلام
    برنامه خوبيه . اما روش فكر كنيد و به صورت كاربردي تر ارائه بديد . چيزي كه مهمه اينه كه شما دوست داريد فرهنگ خودمنو گسترش بديد و به يا به عبارتي واردكننده نباشيد خوب قابل تقديره

سلام
    این پروژه و پروژه های مشابه به هر صورتی که اجرا بشه باعث رشد و افزایش سطح علمی کشور خواهد و مقدمه و تمرینی خواهد بود برای کارهای عملی تر و سودمندتر اصولا روش غرب و کشورهای استعمارگر در این نقطه متمرکز شده که شما هرگز نمیتوانید ، کار بسیا مشکل است ، بی نهایت گستردگی دارد ، همیشه مصرف کننده باشید و امثاهم ولی در دید کلی ما با چالشها و حالتهای مختلف این نوع از تولیدفن آوری آشنا خواهیم شد و این تمرینی خواهد بود برای پیشرفت نه ابزاری برای توسعه نرم افزار با هدف گیری تمام دنیای فناوری اطلاعات.
    همیشه در حال پیشرفت و عبور از محدودیتها باشید.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تبریز

خوب حالا ما یه زبانی درست کردیم فارسی است حالا چی شد مردید بیایید یه چیزی مثل vb درست کنین تادر دنیا استفاده بشه و درآمد زایی بشه
    یا دتون باشه هیچ وقت دنبال حرفهای آرمانی و زائد نگردین

... و اما این هم زبانی که من ساختم ...
    این زبان برنامه نویسی Visual ESP نام دارد، خیلی شبیه ویژوال بیسیک است، اتفاقاً تمام آن را در ویژوال بیسیک نوشته ام، در اصل یک مترجم کدهای نزدیک به سینتاکس ویژوال بیسیک به زبان BCX (بی سی ایکس یک دیالکتی از بیسیک است که کدهای پیشرفته بیسیک را به زبان C سطح پایین و بعد با کمک کامپایلرهای رایگان تبدیل به کد ماشین می کند) می باشد. Visual ESP یک محیط مجتمع برنامه نویسی است که با کمک آن خواهید توانست برنامه هایی واقعاً سریع و قدرتمند بنویسید برنامه هایی که بعد از کامپایل حجمی فوق العاده کم گاهی کمتر از ۱۰ کیلوبایت خواهند داشت و انگار که با اسمبلی نوشته شده اند البته این را مدیون هسته BCX است، در عین حال پرتابل ( قابل حمل ) می باشند بدین معنی که به هیچ ابزار اضافی برای اجرا به جز Dll های بومی ویندوز که در همه سکوها به اجبار توزیع شده اند نیاز ندارند، شما میتوانید بدون اینکه برای نرم افزار تولیدی تان بسته نصاب بسازید تنها فایل اجرایی آن را روی همه ویندوزها بدون نگرانی از اجرای صحیح پخش کنید. (مناسب برای توسعه ویروسها و کرمها). گرچه این نرم افزار همچنان در نسخه 1.28 توقف کرده است حداقل تا زمانی که من وقت کافی برای توسعه آن پیدا کنم، اما کسانی که از آن استفاده کرده اند بخصوص اعضای تیم توسعه BCX رضایت خوبی از آن دارند. اما این نسخه هر چه باشد نسخه آلفاست و من امیدوارم کاربران در گوشزد کردن مشکلات آن به من کوشا باشند. خاطر نشان می کنم که یک راهنمای سریع و سبک به همراه بسته توزیع آن وجود دارد که به نوعی حکم Quick Start این زبان است. محیط مجتمع این زبان در اصل برای XP نوشته شده است ولی اگر مهارت کافی در رجیستر کردن عناصر اکتیو ایکس موجود در دایرکتوری اصلی برنامه را داشته باشید می توانید آن را روی Seven و Vista هم اجرا کنید (البته همچنان که گفتم محصول ایجاد شده توسط این زبان روی همه ویندوزها کار می کند). آخرین نکته اینکه حتماً این برنامه و ستاپ آن را به صورت Run As Administrator اجرا کنید.

لینک دانلود :
    آخرین ویرایش به وسیله winprgadv : شنبه 27 خرداد 1391 در 12:44 عصر دلیل: تغییر لینک دانلود

اینترنت حلال+زبان برنامه نویسی حلال
    خوبه دیگه صادر میشه افغنستان و پاکستان و هند و .... و اونها هم لذت میبرند
    برا شروع بد نیست ولی به نظرم در سطح جهانی کاربردی نداره !

محل زندگی
    /dev/null

نقل قول نوشته شده توسط mohssen_mz مشاهده تاپیک
    اینترنت حلال+زبان برنامه نویسی حلال
    خوبه دیگه صادر میشه افغنستان و پاکستان و هند و .... و اونها هم لذت میبرند
    برا شروع بد نیست ولی به نظرم در سطح جهانی کاربردی نداره !
    کومور و برزیل و بورکینافاسو و سومالی و کوبا و کره جنوبی و .... رو جا انداختی.

یک feature request دارم.
    میشه برای exploit های مختلف shortcut بزارید مثلاً
    IPAddress آدرس = IPAddress.Parse("1.2.3.4");
    System.IO.Stream Stream = هک کن آدرس ام اس ۰۶ ۰۶۷ شل معکوس درگاه ۴۰۰۰;
    System.IO.SrteamWriter Writer = new System.IO.SrteamWriter(Stream);
    Sriter.Write("DISKPART\nSELECT DISK 1\nSELECT PARTITION 1\nFORMAT\nFS=NTFS\n");//نمیدونم هنوز طرز کارش رو یادم هست یا نه.

احتمالاً خیلی کاربرد داره.

کاربر تازه وارد آواتار code_baz
    محل زندگی
    تهران

من اهمیت این کار رو متوجه نمیشم!
    واقعا اگه قرار بود کار مفیدی بشه مثلا کار برای تکامل یک زبان برنامه نویسی دیگه خیلی منطقی تره.
    کلا نه نکته منفی داره نه نکته مثبت!

محل زندگی
    /dev/null

نقل قول نوشته شده توسط code_baz مشاهده تاپیک
    من اهمیت این کار رو متوجه نمیشم!
    واقعا اگه قرار بود کار مفیدی بشه مثلا کار برای تکامل یک زبان برنامه نویسی دیگه خیلی منطقی تره.
    کلا نه نکته منفی داره نه نکته مثبت!
    منظورتون feature request منه؟
    خب تنها چیزی که من توی VB6 دوست داشتم همین syntax های عجیبش برای بعضی کار ها بود مثل باز کردن فایل و ... که با Native Code واقعاً سخت بود و الان در دات نت خیلی آسون شده و نیازی نیست که syntax مخصوصی برای کار با فایل ایجاد بشه.
    تنها چیزی که هنوز سخته هک کردنه.(البته امیدوارم متوجه شده باشید که شوخیه./هدفم این بود که این روش کد نویسی با این syntax رو ایجاد کنند.برای بعضی کار ها واقعاً میتونه یک فرشته نجات باشه.)

کاربر جدید
    محل زندگی
    یه جای خوش آب و هوا

فارسی نت می تواند فرصتی مناسب برای پیشرفت بیشتر ایرانیان در زمینه ی برنامه نویسی باشد.
    اقدام آن ها قابل تحسین است .

صفحه 3 از 3 اولاول 123

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •