نمایش نتایج 1 تا 22 از 22

نام تاپیک: چگونگی ورود به بازار کار برنامه نویسی

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر دائمی آواتار en.kamali.ir
    محل زندگی
    ساوه

Post چگونگی ورود به بازار کار برنامه نویسی

سلام .
    هرچی گشتم نتونستم تالاری رو پیدا کنم که با موضوع این تاپیک ربط داشته باشه بنا براین اینجا گذاشتم .
    سوالم در مورد برنامه نویسی نیست و بیشتر درخواست یک راهنمایی از با تجربه هاست .
    به عنوان کسی که تا حالا از برنامه نویسی پولی در نیاورده میخوام بدونم که چگونه باید وارد بازار کار شد .؟؟
    پیشنهاد میکنید ابتدا خودم برنامه بنویسم مثلا واسه یک باسکول بعد برم دنبال فروش و بازار یابی ؟؟
    یا اینکه بیام اول برم توی یک شرکت و کار رو از فعالیت توی یک شرکت برنامه نویسی آغاز کنم ؟
    به نظر خودم روش اول صحیحه چرا که یک شرکت حتما رزومه فعال میخواد .
    هدفم از ایجاد این تاپیک اینه که بالایی ها راه رو به پایین دستی ها نشون بدند تا اونها هم بتونند شغل آیندشونو انتخاب کنند .
    ممنونم میشم اگه همکاری کنید .

نقل قول: چگونگی ورود به بازار کار برنامه نویسی

{ کلی می نویسم نه فقط خطاب به تو ، تا دیگران هم استفاده کنن.}
    هیچ راه بهتری وجود نداره. نگاه کن به "تجربه" + "دانش و مهارت" + "موقعیت اجتماعی" ات.
    دو بخشش می کنم. شرکت خودت ، یا استخدام در شرکت دیگری (البته فرض می کنم که گزینه های آکادمیک مد نظرت نیست (مثل محقق یا استاد دانشگاه یا ...) و همینطور نمیخوای یه مغازۀ کامپیوتری بزنی ؛و میخوای از طریق برنامه نویسی و نرم افزار پول در بیاری)

اگه مجردی و به زودی هم قصد ازدواج نداری و ایدۀ خوبی هم داری ، شروع یک شرکت نرم افزاری حول ایده ات (Micro ISV) گزینۀ خوبیه. حتی اگه ایدۀ بهتری هم داشته باشی که مختص به کاربران فارسی زبان شهر یا کشورت نباشه ، میتونی یه شرکت اینترنتی راه بندازی.
    این گزینه "زمان بر" و "سخته" و در واقع مناسب همه نیست (روحیۀ کارافرینی نیاز داره)
    (البته میتونی در شروع روی یه محصول کار کنی (کنید) و در مدت توسعۀ این محصول (و بعد ها بازاریابی و ...) برای زنده موندن کارای کوچیکی مثل پروژه های کوچولو و طراحی سایت و ... انجام بدی. اگه محصولت خوب باشه (اولین باشه یا مزایایی بر گزینه های موجود داشته باشه) و بتونه بین کاربرای صنف خودش صدا کنه ، کسب و کار خوبی خواهی داشت (مطمئنا منظورم پا جای بزرگان گذاشتن نیست. یعنی نمیتونی بری سراغ محصولاتی که به حد کافی در ایران معروف هستن و کسی حاضر نیست به یه محصول کمتر شناخته شده پول بده ، یا محصولاتی که به رایگان میشه به دستشون آورد. باید یه vertical market رو هدف قرار بدی مثل همون باسکول که گفتی)

اگه میخوای استخدام بشی یا باید بیفتی دنبال کار ( از طریق آگهی های روزنامه ها و مجلات مرتبط با کامپیوتر ، فروم های بزرگ (مثل اینجا) و سایت های کاریابی.) یا هم که کاری کنی که بیان سراغت (ایجاد یک وبلاگ که خوانندۀ زیادی داره ، نوشتن برنامۀ اپن سورس یا رایگانی که محبوبیت زیادی بین کاربران یا برنامه نویسا داره ، شرکت در فروم ها و ... که شناخته شده بشی و هر چیز دیگری که بتونه به عنوان تبلیغات word of mouth برات عمل کنه)
    (من شغل فعلیم رو از همین راه به دست آوردم. یعنی یه پیام خصوصی برای دعوت به همکاری)

گذشته از همۀ این ها باید نگاه کنی به علایق و هدفت در زندگی. آیا حاضری همیشه یه developer معمولی بمونی که تمام عمرت خلاصه میشه در سی شارپ و Visual Studio و ویندوز و MS SQL و ... یا نه اهداف بزرگتری تو کله اته و میخوای به جاهای بزرگ تر برسی و فراتر از یه "programmer" خالی باشی
    ولی هر چی که هست اگه میخوای کار خوب داشته باشی و حقوق خوب بگیری و روی پروژه های خوب کار کنی (حالا تعریف خوب بماند) باید خودت رو از یه حد متوسطی بکشی بالا. اگه میخوای تو این دنیای fast growing زنده بمونی ، باید روز به روز بهتر بشی ، روز به روز بر دانش و مهارت برنامه نویسیت افزوده بشه ؛ اون وقت مسئلۀ کار برات یه مسئلۀ حاد نیست و اون وقت مشکلت میشه انتخاب از بین پیشنهادایی که بهت میشن
    رزومه خود به خود پر نمیشه. نیاز مند مطالعه ، تجربه ، گذر زمان و ... است. منظورم از تجربه حتما تجربۀ کاری در یک شرکت نیست. ایجاد و توسعۀ یه پروژۀ اپن سورس خودش یه تجربه است. لااقل در شرکت های خصوصی در ایران میتونی بدون تجربۀ قبلی وارد بازار کار بشی.
    مهم تر از تجربۀ قبلی داشتن ، continuous learner بودن و عاشق کار بودن و میل به یادگیری داشتن و اینجور مسائل انسانیه.
    رک بگم تو خودت رو می فروشی به شرکتی که براش کار می کنی (تجربیاتت ، حاصل سال هایی از عمرت) پس بهتره ارزش خودت رو بالاتر ببری و ارزش یک برنامه نویس(و کلا انسان) با اموزش و تجربه بیشتر میشه.
    پ ن: شاید انتظار همچین جواب فلسفی ای رو نداشتی ، ولی ترجیح دادم قبل از قدم های میکرو ، یه نگاه ماکرو داشته باشی به مسائل
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

هدفم از ایجاد این تاپیک اینه که بالایی ها راه رو به پایین دستی ها نشون بدند
    گلد کویستی شد

محل زندگی
    ساوه

ممنونم از توضیح بسیار پربارت باور کن به خیلی از جوابایی که توی ذهنم بود رسیدم .
    میخوام مساله رو یک مقدار شخصی تر کنم بذار اینجوری بگم :
    من فوق دیپلم گرفتم از دانشگاه سراسری ولی فقط و فقط به خاطر عشقی که به برنامه نویسی داشتم اومدم توی این رشته و خواستم تحصیلات آکادمیک هم پیدا کنم وضعیتم به این شکله که من با دلفی ازدواج کردم خیلی از اطرافیانم هم اینو میدونند یعنی حالا حالا هم قصد ازدواج ندارم .
    دلفی رو خودم یاد گرفتم البته سره یک کل کل اومدم از وی بی به دلفی و دیدم که واقعا دلفی سرتره . اومدم و با دلفی موندم .
    تجربیاتم یک برنامه بانک اطلاعاتی در شبکه است و کلی برنامه که واسه خودم نوشتمشون (ساعت آنالوگ و ... ).
    وقت آزاد بسیار زیاد دارم منتظرم جواب خدمت بیاد تا برم خدمتم رو هم انجام بدم قصد اینه که یک تولید کننده باشم نرم افزار حسابداری بنویسم و از این مدل کارا . خوب فعلا اطلاعاتم در همین حده زیاد اطلاعات پیشرفته ندارم ولی علاقه دارم خیلی زیاد و پشت کار .
    از بازار کار میترسم که باید از کجا شروع کرد ؟؟
    اولین پروژه رو باید از کی بگیرم چه جوری شناخته بشم ؟؟
    گفتی بیام مثلا یک وبلاگ بسازم ولی خوب زیاد توی این فازها نیستم .
    میدونی الان مثلا اگه یکی بهم بگه بیا برنامه واسه من بنویس پول هم نگیر قبول میکنم چرا که فقط میخوام تجربه داشته باشم .
    شاید الان دلم میخواد یکی به من فقط پروژه بده که با استفاده از اون برم مطالب مربوط به اون رو یاد بگیرم .

محل زندگی
    ساوه

مشکل اینه که برای بالا بردن اطلاعات نیاز به این دارم که کار انجام بدم .
    به طوره کلی فعلا میخوام برنامه نویس بشم .
    از کجا شروع کنم و به کجا سرک بکشم تا خودم رو محک بزنم ؟؟

شخصی جواب نمیدم که بقیه هم بتونن استفاده کنن
    باید domain کاریت رو مشخص کنی. حوزه ای که قراره در اون مسلط باشی (این به معنای بوسیدن و کنار گذاشتن بقیۀ رشتۀ کامپیوتر نیست. مثلا یه نفر ممکنه windows developer حرفه ای باشه و سرو کارش با دات نت و VC و SQL و ... ولی در اوقات فراغت و برای دل خودش مثلا روی برنامه نویسی تابعی یا پردازش تصویر یا ..... مطالعه و کار کنه)
    بزرگترین توصیۀ من به جوونا (به عنوان یه مبتدی عین خودشون با چند ماه تجربۀ بیشتر) اینه که ارزش خودتونو بالا ببرید. در موردش قبلا بحث کردم. تا میتونی در حوزه ای که برای خودت انتخاب کردی حرفه ای تر شو. وبلاگ بزرگان رو بخون (مثال: Joel Spolsky ، Jef Atwood ، Paul Graham ، Scott Hanselman و ...) وبلاگ های مربوط به رشته ات رو حتما عضو شو (در مورد تو: وبلاگ برنامه نویسا و افراد خبره و مشهور در زمینه ی محصولات Codegear) اخبار مربوط به حوزۀ خودت مخصوصا و برنامه نویسی و کامپیوتر در کل ، رو دنبال کن. از مطالعۀ کتاب غافل نشو ؛ حتما مقالات و کتب کلاسیک رشتۀ نرم افزار رو بخون (Guy Steele ، Alan Kay ، Edgar Dijkstra ، Steve McConnel ، Knuth و ..) (مثلا Code Complete)
    در مورد این که چطور برنامه نویس بهتری باشیم (و اینطور مسائل انسانی برنامه نویسی) کتب و وبلاگ های زیادی هست.
    روحیۀ کنجکاویت رو که منجر به "یادگیری مداوم" خواهد شد از دست نده. زبان ها و ابزار جدید رو تست کن.
    اگه میخوای جزو بهترین ها باشی ، بخش تئوری دنیای نرم افزار رو دست کم نگیر (مطمئن باش به دردت خواهد خورد. مثل اسمبلی میمونه که اگه حتی بلد باشی کدش رو بخونی هم خیلی جاها به دردت خواهد خورد)
    بهاالدین خرمشاهی در "سیر بی سلوک" میگه: "تا سی سالگی هر چی به دستت می رسه بخون (در هر زمینه ای) و بعد از اون فیلتر کن ورودی هات رو"
    تا وقتی جوونی و با مشکلات dark side زندگی طرف نشدی تا جایی که میتونی اطلاعات و تجربه کسب کن. همین الان نگران انتخاب مسیر کل زندگیت نباش ، چون همواره برنامه ات عوض خواهد شد (و این یعنی انعطاف) این diversity به مرور باعث میشه بفهمی به چی علاقه داری و با افزایش تجربه و دانشت درصد تشخیص سیگنال به نویز درت بیشتر میشه و بهتر و راحتتر میتونی زواید رو حذف کنی و متمرکز تر بری جلو.
    کد بخون. کد بنویس. از این دو مهم تر برای یه برنامه نویس وجود نداره.
    حتما در جامعه باش. جامعه های برنامه نویسی مثل همین سایت یا stackoverflow و ....
    فعالیت در یک فروم و سعی در جواب دادن به سوالات دیگران و راهنمایی کردنشون مطمئنا باعث پیشرفتت خواهد شد.

در مورد اولین پروژه: ببین به چیب علاقه داری ، در اون زمینه یه برنامه بنویس و به مرور بهش feature اضافه کن. اگه در پیدا کردن ایدۀ اولیه مشکل داری میتونی در این فروم از بچه ها کمک بگیری (یا دوستانت که از تو حرفه ای ترن یا اساتید دانشگاه یا ....)
    یا میتونی به یه پروژۀ اپن سورس contribute کنی
    We work in the dark, we do what we can, we give what we have.
    Our doubt is our passion and our passion is our task.
    The rest is the madness of art

محل زندگی
    ساوه

در حال حاظر تنها پل ارتباطی من با دنیای برنامه نویسی همین سایته که 24 ساعته توشم و دارم مثل کتاب از اول تا آخرشو میخونم.
    ازتون میخوام یک برنامه بهم پیشنهاد کنید .
    مطالبی که توش یکم سر رشته دارم .
    بانک اطلاعاتی و شبکه هست .
    کار با پورت صفرم. که قصد دارم این قسمت رو هم توش یک دستی ببرم
    یک پروژه بگید که توش زیاد به مشکل بر بخورم یعنی زیاد سوراخ سنبه داشته باشه فکر میکنم واسه شروع کردنم خوب باشه . منتظر اولین پیشنهادتون هستم .
    ممنونم

محل زندگی
    ساوه

البته منظورم از اولین پیشنهاد اینه که من تظرم یکی یک برنامه بگه که من برای یادگیری برم دنبالش و با استفاده از اون بتونم اطلاعاتم رو توی دلفی بالا ببرم (منظور دریافت پروژه برای انجام جهت دریافت پول نیست )

محل زندگی
    ساوه

لطفا اون دوستانی که در حال حاظر در حال کاردن هستند و یا اون دوستانی که برنامه هاشون رو تونستند بفروشند راهنمایی فرماییند

شروع به تحلیل و نوشتن یکی از برنامه های زیر به دلخواه بکن :

1. نرم افزار مدیریت کتابخانه
    2. نرم افزار مدیریت آژانس
    3 . نرم افزار حسابداری

که به نظر من چون تازه کاری به ترتیب این پروژه ها رو انجام بده ، اول کتابخانه و بعد آژانس و در آخر حسابداری چون برنامه های حسابداری پیچیدگی های خاص خودش رو داره .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

با عرض سلام و ادب , با اجازه اساتید ( آقا مهدی )
    بهتره برای خودت مشخص کنی که تو چه زمینه ای میخوای کارکنی ( بانک اطلاعاتی , شبکه , تحت وب , امنیت و ... )
    این طوری راحت تر میشه کمک کرد , چرا که اگر شما بخوای رو برنامه های امنیتی کار کنی دیگه لزومی نداره بیای و بری تو بیخ بانک اطلاعاتی ( البته برای کار کردن , برای دریافت اطلاعات بیشتر و به روز بودن بهتره آدم الفبای هر چیزی رو بدونه ).
    اگر پیشنهاد کنم که بیا یه برنامه حسابداری بنویس , در حق شما خیانت کردم چون شاید بترسی و رهاش کنی و بالاخره خسته بشی.
    ولی چطوره که این طوری شروع کنی , مثلا" در نظر داشته باشی که من میخوام یه برنامه مدیریت فروشگاه تعمیرات موبایل بنویسم , اول میای و ملزومات رو طراحی میکنی , برنامه که تموم شد , میتونی به عنوان یه کیت شروع به نوشتن سیستم مالی هم براش بکنی.
    این روال دقیقا" تجربه خود من هست که از نوشتن یه برنامه برای مدیریت فروشگاههای نرم افزاری شروع کردیم و آخر سر این ماجرا تبدیل شد به برنامه ای که کل گردش مالی رو پشتیبانی میکنه , این طوری من در مرور زمان نوشتن یه برنامه حسابداری ساده رو یاد گرفتم و هم برنامه نویسیم بهتر شد.
    در ضمن ما قصد فروش برنامه رو نداشتیم ولی آخر سر دیدم که برنامه خریدار هم داره و فروش هم رفت.
    در مقابل راهنمایی های اساتید , عرایض من خیلی ساده بود که امیدوارم بنده رو ببخشید.

Smile نقل قول: چگونگی ورود به بازار کار برنامه نویسی

ازتون میخوام یک برنامه بهم پیشنهاد کنید .
    مطالبی که توش یکم سر رشته دارم .
    بانک اطلاعاتی و شبکه هست .
    کار با پورت صفرم. که قصد دارم این قسمت رو هم توش یک دستی ببرم
    یک پروژه بگید که توش زیاد به مشکل بر بخورم یعنی زیاد سوراخ سنبه داشته باشه فکر میکنم واسه شروع کردنم خوب باشه . منتظر اولین پیشنهادتون هستم .
    سلام

یک نکته بگم ، همانطوری که اساتید عزیز گفتند ، توی یک بخش حرفه ای ( به معنای واقعی) شو و به اندازه کافی(بدون محدودیت) تجربه و مهارت کسب کن

پیشنهاد برای یه برنامه

Documenter

یعنی یه برنامه ای داشته باشیم که دارای یک دیتابیس و سرور باشه که کلاینتها بتونن از طریق شبکه با سرور در ارتباط باشن و ورود اطلاعات داشته باشن

حالا چه اطلاعاتی وارد کنن

کلایتنهای این برنامه باید بتونن از طریق کلیپ برد ، درگ و دراپ ، لینک ، یا خود یک فایل(,wav,txt,doc,pdf,html,exe,...) ، صفحه کلید و یا راه های دیگه ای میتونه وجود داشته باشه ، اطلاعات مورد نظر رو به همراه مشخصات فرد وارد کننده و یه تعدادی رزر ورد ( کلمات حساس برای جستجوی مطالب ) ، تاریخ و ... به دیتابیس وارد کنن و همچنین امکانات جستجو ، ویرایش و بکاپ گیری (ترجیها رویDVD) رو داشته باشه

این برنامه درواقع یه ابزار برای ثبت تجربیات و اطلاعات هست که برای همه قابل استفاده می باشد

محل زندگی
    ساوه

بابا خیلی ممنونم دست شما درد نکنه .
    البته من هم از بیخ عرب نیستم ها برنامه نوشتم و تازه شروع نکردم که بگم مثلا یک دیبی گرید چی کار میکنه ؟
    یک برنامه نمونه که تقریبا دستتون بیاد چیکارم میذارم تا برای شروع در رابطه با اون نظر بدبد . ممنون میشم .
    برنامه جهت مدیریت یک صرافی تهیه شده و برای یکی از دوستانم طراحی کردم .طرف حساب معرفی میکنید و اطلاعات وارد میکنید و چند مدل گزارش هم میگیره .
    بانک با sql و خیلی ساده است .
    البته ممکنه پر از باگ باشه .
    برای اینکه برنامه کار کنه خودتون باید connection strring رو واسش بسازید . برنامه رو با دلفی باز کنید و تنظیمات مربوطه را در unit 11 انجام بدید .
    گزارشات با استفاده از rave است
    امیدوارم نظراتتون رو دریغ نکنید .در ضمن یک query هم توی unit 4 است زحمت بکشید connectionstring اون هم تنظیم کنید و برنامه رو باز کنید .
    رمز برنامه 1
    و نام کاربری هم 1 می باشد
    آخرین ویرایش به وسیله en.kamali.ir : سه شنبه 01 بهمن 1387 در 20:48 عصر

محل زندگی
    ساوه

اینم خود برنامه البته چون حجم بانکش یکم زیاد بود هرکی دانلود کرد email بده که واسش mail کنم بانکش رو
    ممنونم
    منتظرم
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه
    • نوع فایل: zip pey.zip‏ (304.0 کیلوبایت, 59 دیدار)

محل زندگی
    ساوه

این هم بانک هاش نیازی به ایمیل دیگه نیست
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

محل زندگی
    ساوه

لطفا نظراتتون رو هم بفرمایید . ممنون میشم اگه بتونید یک نمره به این برنامه بدید .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

به نظر من نمره 7 از 10 خوب باشه. :)

محل زندگی
    ساوه

ممنونم . تونستی برنامه رو کامل اجرا کنی ؟؟ گزارشاتش چی ؟؟
    به نظرت مشکل عمده من چیه توی کد نویسی یا بهتر بگم اشتباهم توی کد نویسی چی بوده ؟؟
    این 3 نمره به خاطر طراحی برنامه بود یا کدنویسی ؟؟
    گرافیک چی ؟؟ کاربر میپسنده ؟؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

گرافیک هم بد نبود ولی هر چقدر گرافیک رو بیشتر و بهتر کنی ضرر نکردی , چون نصف مردم عقلشون تو چشماشونه ( از جمله خود من ).
    :)

کاربر دائمی آواتار Mahyaa
    محل زندگی
    UAE

برای یونیت های اسمهای معنی دار بگذار
    برای متغیرها و کنترلها هم همینطور
    Indent را در کدها رعایت کن
    سعی کن از ابزارها بهترین استفاده رو ببری (برای سرعت گرفتن کار، مرتب کردن سورس و ...)
    گاهی یک کامپوننت Third Party خوب میتونه یک امکان فوق العاده ولی کم هزینه (از لحاظ زمانی) رو بهت بده.
    اگرچه حتما میدونی ولی خوب بد نیست تکرار کنیم که اولین مرحله تولید نرم افزار نوشتن کد نیست .

موفق باشی

محل زندگی
    ساوه

ممنونم از توضیحتون .
    در مورد نام گذاری حق با شماست و چون الان توی این برنامه که دستم هست دارم رعایت میکنم متوجه شدم که خیلی واجبه و خوانایی برنامه رو چقدر بالا می بره .
    Indent همون فرورفتگی در کد هاست ؟؟
    این هم دارم رعایت میکنم از این به بعد واقعا این چیز های ساده راهگشا هستند .
    Third Party اینو دیگه نفهمیدم چی بود اگه بشه یک توضیحی در این باره بدی ممنون میشم .
    در حال حاضر با این اطلاعاتی که دارم اولین قدم رو توی برنامه نویسی نوشتن الگوریتم و مستند سازی میدونم که خیلی واجبه و تقریبا بدون این کار آدم مثل یک راننده میمونه با 100 تا خیابون که نمیدونم باید از کدوم راه بره .
    در واقع کد نویسی آخرین مرحله است و برنامه نویس در اون مرحله که کد مینویسه داره کاره یک مترجم رو انجام میده . مهم الگوریتمه .
    بازم ممنونم.

کاربر دائمی آواتار Mahyaa
    محل زندگی
    UAE

Third Party Component یعنی یک کامپوننتی که توسط توسعه دهنده ای غیر از توسعه دهنده محصول (برنامه) اصلی تولید و ارائه میشه.
    منظور من همون کامپوننت هایی است که خیلی هامون میخریم و استفاده میکنیم.
    همونطور که گفتم استفاده از کامپوننت ها گاهی خیلی خوب و مفید میتونه باشه و البته گاهی هم میتونه نباشه : )

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •