صفحه 2 از 3 اولاول 123 آخرآخر
نمایش نتایج 41 تا 80 از 96

نام تاپیک: مسائل و مشکلات فارسی نویسی و راه حلهای آن

کاربر دائمی آواتار Esikhoob
    محل زندگی
    Tehran
    بچه ها منوی من ظاهرا اسمش shortcut menu است ولی این دستور
    SET SYSMENU TO RTLJUSTIFY
    ا
    فقط منو هایی که با pad تعریف میشوند را می‌فرستد اون ور.
    در دستور
    DEFINE POPUP......RTLJUSTIFY
    چرا RTLJUSTIFY هیچ کاری نمی کند؟
    خلاصه این shortcut menu را چگونه راست به چپ کنم؟

مدیر بخش آواتار binyaz2003
    محل زندگی
    کرمان
    نمیشه اینکارو کرد
    وب سایت شخصی
    وبلاگ آموزش ویژوال فاکس پرو - به دلیل تعطیل شدن میهن بلاگ نوشته های وبلاگ به وب سایت شخصی منتقل شدند.

محل زندگی
    Tehran

اجرای برنامه VFP5 در VFP9

با سلام

دوستان ،برنامه ما در VFP5 و در Win 2000/XP در حالی که در قسمت:
    Regional and Language Options ------>Advanced------>language for non-Unicode programs
    زبان English انتخاب شده ، کار میکند که این آخری به خاطر اینست که ما بتوانیم برای menu ها، فونت "ایران سیستم" را انتخاب کنیم.چون تمام فونت های برنامه ما "ایران سیستم" است ، اسم فونت هم هست:Irnsys.FON
    عکس چپ مربوط به زمانی که با settingبالا کارمیکند و همه چی درست است..
    حالا ما می خواهیم این را در VFP9 اجرا کنیم و menu ها هم برایمان مهم نیست ، و به farsiهم نیاز داریم برای همین language for non-Unicode programs را رویfarsi می گذاریم ،ولی به طور ناخواسته دو اشکال به وجود آمده که در عکس نشان داده ام، این دو اشکال با آن دو موضوعی که در کنارش نوشته ام در رابطه است. یکی از اشکالات مربوط به farsi ساز ویندوز است و دیگری مربوط به اجرای برنامه در فاکس پرو های بالاتر از 5 (البته 7و 8 را امتحان نکردیم).

از دوستان تقاضا دارم اگر راه حل اجرای درست این برنامه را میدانند به ما بگویند.
    به هر حال از اینکه این مطلب را خواندید متشکرم.
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه

محل زندگی
    کرمان
    وب سایت شخصی
    وبلاگ آموزش ویژوال فاکس پرو - به دلیل تعطیل شدن میهن بلاگ نوشته های وبلاگ به وب سایت شخصی منتقل شدند.

محل زندگی
    Tehran
    برنامه ما با CodePage "ایران سیستم" هست که با CodePage فارسی مایکروسافت فرق دارد. آیا باز هم این موارد به درد ما می خورد؟

تغییر کلیدهای کیبورد

میخوام با توابع API کلیدهای صفحه کلید را عوض کنم ، یعنی صفحه کلید مثل صفحه کلید ایران سیستم بشه و مثلا با زدن کلید ~ حرف پ درج شود

محل زندگی
    Tehran
    1-این قسمت:
    Regional and Language Options ------>Advanced------>language for non-Unicode programs
    به نظر اشکال دار و Bug دار میآید، در پست قبلی که داشتم گفتم که اگر ما این قسمت را به جای English روی farsi بگذاریم ، آن فونت های بالای جدول( در برنامه ما )بهم می ریزد که دلیل منطقی ندارد ، اصلا چه فرقی بین فونت بالای جدول (Grid) و فونتهای داخل textbox ها و چاپ شده روی فرمها و screen (بجز menuها)میکند؟
    2-چرا وقتی می خواهیم متن فارسی ای را که در VFP 9 که طبق دستور "بی نیاز" فارسی شده (البته به جای Arabic در قسمت Non-Unicode ،من فارسی را انتخاب کردم) ، انتخاب کنیم جای الفبا بهم میریزد ، مثل اینکه متنهای فارسی از انتخاب شدن یا همان HighLight شدن فرار میکنند؟

محل زندگی
    کرمان
    با سلام
    مقاله اولی رو که من به شما معرفی کردم ترجمه دستوراتی است که خود میکروسافت برای پشتیبانی از راست به چپ و طبیعتا فارسی نوشتن مشخص کرده نه من!
    اگر بخواهید بر اساس یونیکد فارسی بنویسید و نمایش و چاپ کنید باید این عملیات رو دقیق انجام بدید.
    بقیه موارد مثل موردیکه گفتید یا اینکه مثلا در بعضی جاها با فشردن کلید سمت راست نشانگر به چپ و همینطور برای کلید سمت چپ برعکس عمل میکنند مشکلات ویژوال فاکس پرو هست که با مطالعه مقاله دوم اکثریت انها حل میشوند.دلیل این مشکلات رو هم آقای رضا توکل بارها در پستهای گوناگون گفتند.
    وب سایت شخصی

شما تغییر کلید پ رو با یک فارسی ساز میتونید حل کنید خواستید بگید من یک فارسی ساز بدون تبلیغ و لوگو و .... ساختم نصبش هم 5 ثانیه بیشتر طول نمیکشد .

محل زندگی
    کرمان
    برای ویندوز؟ نیکی و پرسش!
    وب سایت شخصی

کاربر دائمی آواتار javad_1349
    محل زندگی
    سرزمین خدا
    با سلام به دوستان
    توضیح مختصری در مورد Activex و کاربرد آن درصورت امکان ویک مثال کوچولو
    متشکرم

نقل قول نوشته شده توسط javad_1349 مشاهده تاپیک
    با سلام به دوستان
    توضیح مختصری در مورد Activex و کاربرد آن درصورت امکان ویک مثال کوچولو
    متشکرم
    سلام

من یک قسمت راجع به FM20.dll توضیح داده ام

در واقع ActiveX یک ocx یا dll است که به صورت ویژوال قابل برنامه نویسی است.

کاربر دائمی آواتار mehran_337
    محل زندگی
    رشت
    یکسری امکانات فراتر از اشیا و یا ابزارهای استاندارد برنامه در قالب فایلهای dll یا ocx وجود دارند که به آن اکتیوایکس گفته می شود.
    مثلا یک اکتیوایکس به نام richtext این امکان را فراهم می کند که که در فرم بتوانیم یک ادیت باکس با قابلیتهای وورد مانند تغییر قلم یک کلمه یا رنگ یا سرچ - تراز چپ و راست و وسط و ... ایجاد کنیم
    و یا اکتیوایکس دیگری باعث می شود بتوانیم فایل زیپ ایجاد کنیم
    حتی یاهو مسنجر و مدیاپلیر هم ocx دارند و می توانید از آنها در فرم خود استفاده کنیم مثلا مدیاپلیر را در فرم بگذاریم
    روش استفاده :
    tools\options\controls
    'گزینه activX control را انتخاب کنید . لیست ocx ها را می بینید حال می توانید انتخاب کنید
    فقط کافیست در نوار ابزار form control روی آیکت کتاب (view classes) کلیک کنید و بخش activeX control را بزنید تا انچه را انتخاب کرده اید ظاهر شود .
    توجه : ممکن است بعضی ها با فاکس کار نکند

محل زندگی
    Tehran
    دوستان
    در پست 43 مشکلاتی را مطرح کردم ، میخواستم بگویم راه حل آن را یافتم.
    در مورد اشکالی که با upgrade کردن برنامه از VFP5 به VFP9 پیش آمده بود و همانطور که در عکس پیداست caption بعضی از صفحات pageframe1 به هم ریخته ، من فهمیدم اگر PageFrame1.RightToLeft را مساوی .F. قرار دهیم این مشکل حل میشود.
    حالا چگونه میتوانم یک برنامه بنویسم که به طور اتوماتیک تمام این form های(با پسوند .scx) مرا اصلاح کند؟ من فقط در قسمت تغییر propertyیک فرم ،به وسیله برنامه مانده ام.

اول فرم رو از طریق use مثل یک جدول باز کن و بعد

replace properties WITH STRTRAN(properties,"RightToLeft = .T.","RightToLeft = .F.") ALL FOR ("pageframe" $ BaseClass)

محل زندگی
    Tehran
    فقط من 2 چیز را نمی فهمم:
    1 - چرا در help نوشته است که Propertyی RightToLeft در ورژن های غیر خاور میانه تاثیر ندارد؟(که دارد)
    2- چرا اول که PageFrame را به form اضافه می کنیم :
    RightToLeft = .T.
    است در صورتی که در پرانتز جلوی .F. نوشته Default
    این در حالی است که در help ، گفته است .T.

سلام
    این وقتی اثر داره که پشتیبانی از RigthToLeft توی ویندوز فعال شده باشه که توی XP از Control Panle/Reginal and language setting/language/Complext script language right to left ... را باید فعال کنید.
    و Default بستگی به تنظیمات ویندوز دارد.

محل زندگی
    Tehran
    با سلام
    در مورد سئوال دوم ، Default در کجای ویندوز تنظیم میشود؟البته تنظیمات معمول را که برای خاورمیانه ای کردن نرم افزار لازم است می دانم ، بیشتر منظور من اینست که چرا در کامپیوتر من، از میان Control های فرم ،فقط Pageframe است که بر خلاف Default از ابتدا
    RightToLeft=.T.
    دارد؟
    آخرین ویرایش به وسیله Esikhoob : جمعه 03 فروردین 1386 در 11:01 صبح دلیل: مفهوم دقیقتر

محل زندگی
    Tehran

lockcolumns

با سلام
    در VFP9برای یک Grid یک property وجود دارد به نام : lockcolumns
    اگر ما در زبان فارسی ، بخواهیم این عمل را انجام دهیم (یعنی ستونها را از راست ثابت کنیم) ، چه کار باید بکنیم؟

با تشکر

محل زندگی
    Tehran
    دوستان عزیز
    می‌خواهم سئوال قبلی را طور دیگری مطرح کنم :
    اگر یک Grid که در آن اطلاعات فارسی است ، و تعداد ستونهای زیادی داشته باشد به طوری که برای دیدن کل اطلاعات یک ردیف باید کلی scroll را به چپ و راست ببریم ،آنوقت یک ستونی باشد که ما بخواهیم همیشه معلوم باشد (انگار به سمت راست Grid چسبیده)و در scroll به سمت چپ از صفحه بیرون نرود چه کار باید بکنیم؟

بسیار خوشحال می‌شوم اگر در این زمینه ما را راهنمایی بفرمایید.

فاکس و فارسی

از تمام امکانات فاکس میتوان براحتی برای متون فارسی استفاده کرد و نیازی به کنترل خارجی نیست اگر درست تنظیم کنید متونین از تمام امکانات فاکس استفاده کنین

اصلا نیازی به اینکارا نیست . تمام امکانات فاکس قابل فارسی کردن هستند.

کاربر جدید
    محل زندگی
    مشهد
    سلام خسته نباشید و شب بخیر.
    این activatekeyboardlayout و loadkeyboardlayout که گفتید از کجا نتظیم میشه ؟

ورود شما به این بخش خیر مقدم و خوش آمد طرف من و سایر بچه های این بخش برای شما دوست عزیر .
    اینها دو API (تابعهایی که در فایلهای اساسی ویندوز هستند.) از ویندوز هستند که زبان صفحه کلید را تغییر می دهند. مانند مثال زیر:

DECLARE LoadKeyboardLayout IN WIN32API String,integer
    IF OS(3)="4"
    LoadKeyboardLayout("00000401",1)
    ELSE
    LoadKeyboardLayout("00000429",1)
    ENDIF

با این کد صفحه کلید فارسی می شود. و با این یکی :

=LoadKeyboardLayout("00000409",1)

انگلیسی می شود.

البته اضافه کنم که بهتره برای یکبار در ابتدای لود شدن برنامه این دستور

رو بدید تا در حافظه قرار بگیره
    حالا وقتی وارد یک تکست باکس میشید در خاصیت gotfocus آن دستور

=LoadKeyboardLayout("00000429",1)

را بنویسید
    و در خاصیت lostfocus آن دستور

LoadKeyboardLayout("00000409",1)

را بنویسید
    بدین صورت شما در زمان ورود به یک تکست باکس بطور اتوماتیک امکان تایپ فارسی را دارید و در زمان خروج از همون تکست باکس کیبوردتان لاتین میشود
    به همین راحتی
    در تندیس های تخت جمشید هیچ کس در حال تعظیم نیست ، هیچ کس عصبانی نیست ، هیچ کس سرافکنده و شکست خورده نیست ، هیچ کس سوار بر اسب نیست ، هیچ قومی بر قوم دیگر برتر نیست ، هیچ کس برده نیست و هیچ تصویر خشنی دیده نمیشود.
    ************************************************** ******************************************
    اندیشه کن , آنگاه سخن گو تا از لغزش بر کنار باشی

کاربر تازه وارد آواتار mn3250

نقل قول: مسائل و مشکلات فارسی نویسی و راه حلهای آن

نقل قول نوشته شده توسط ali_foxpro مشاهده تاپیک
    اصلا نیازی به اینکارا نیست . تمام امکانات فاکس قابل فارسی کردن هستند.
    درسته اما من در فارسی کردن messagebox و منوها مشکل دارم. مابقی بدون نیاز به کار خاصی کار میکنند و نیازی به تغییر زبان ویندوز وجود نداره.
    اساتید گرامی راه حل ارائه کنند.

محل زندگی
    کرمان

وب سایت شخصی

نقل قول نوشته شده توسط binyaz2003 مشاهده تاپیک
    استاد با سلام
    من در یکی از برنامه ها از منو در فرم استفاده کرده و تکه کدی که اشاره فرمودید رو قرار دادم و از کلیه اشیاء داخل toolbar استفاده کرده و از Microsoft Toolbar Control استفاده نکردم و مشکلی هم پیش نیومد. مسئله چیست ؟

(ذکر فرموده که در صورت استفاده از روش کدهای مورد نظر امکان استفاده از toolbar وجود ندارد.)
    درضمن من از vfp 9 استفاده میکنم .

جناب binyaz2003 متشکرم اما مشکل من رو حل نمیکنه. فقط بار اصلی منوست که مشکل داره. عرض کردم بدون تغییر زبان پیش فرض ویندوز.
    جناب IC_prog درست میفرماییدبه هیچ کنترل اضافه ای نیاز نیست و همه چیز درست کار میکنه.
    بنظرم باید یکبار دیگه فارسی سازی در ویندوز رو بررسی مجدد کنیم.
    من از vfp9 با سرویس پک 2 استفاده میکنم.

اجازه بدید بهتر مطرح کنم:
    بنا به دلایلی امکان تغییر زیان ویندوز رو در یک پروژه چند زبانه ندارم.
    استفاده از fontcharset عربی 178 تا اینجا بدون مشکل بوده و همه جا جواب میده.
    الا در messagebox ها و بار اصلی منو.
    البته منو رو به این شیوه:

DEFINE MENU
    _mainmenu BAR AT LINE 0 IN WINDOW (THISFORM.Name) FONT 'Tahoma', 10 , 178

تعریف کردم. جالب اینجاست که وقتی

DEFINE MENU
    _mainmenu BAR AT LINE 1 IN WINDOW (THISFORM.Name) FONT 'Tahoma', 10 , 178

تعریف کنم منو هم صحیح نمایش داده میشه. البته در کلیک و جلو و عقب رفتن مشکل پیدا میکنه اما از همه مهمتر جای منو هست که به شیوه دوم مقداری از صفحه رو از دست میدم.
    اساتید راهنمایی کنند لطفا.

محل زندگی
    Tehran

اگر بخواهیم مانند برنامه WORD در یک TEXTBOX هر چه بخواهیم تایپ کنیم ، علاوه بر اشکالات تا حالا گفته شده ، دلم می خواهد که مشکلات دیگری را هم بگویم ،تا نگویند که در یک سایت فارسی زبان ، اشکالات تایپ زبان خودشان را نگفتند:
    1-کاراکترهایی مثل ; ) ( یا تایپ انگلیسی ما بین فارسی موجب پس و پیش شدن عبارات میشود .
    2- در صورت که بخواهیم یک عبارت فارسی که قبلا تایپ شده را ، با BACKSPACE پاک کنیم ، نمیشود ، انگار اون حرف آخر جمله فارسی جزو حروف مقدس است.

حتی این سایت هم با فارسی مشکل دارد، مثلا اگر همینجا که دارم فارسی تایپ میکنم بخواهم بنویسم:
    @ GET
    نمیشود درست نوشت و هی اون @ می افتد سمت راست ، در حالی که من در خط بالا هم زبان صفحه کلید را انگلیسی کردم و هم دکمه ردیف چپ را از اون بالا (توی منوی همینجا که دارم مینویسم) زدم .

کاربر جدید
    محل زندگی
    مشهد

نقل قول نوشته شده توسط javad_hosseiny مشاهده تاپیک
    دوستان مشکلی کوچکی در بحث ادیت باکس ها هست که در متون فارسی با قید تنظیمات right to left , align مشکلی است که مشابه گراید در نسخه های قبل 7 کلیدهای کرسر (مکان نما) معکوس کار می کنند آیا برای این مشکل راه حلی دیده اید؟
    بله خاصیت control Scource ادیت باکس را به فیلدی وصل نکنید . مقدار فیلد را در خاصیت Value آن قرار دهید و آنرا را Right to left کرده مشکل حل میشه.

محل زندگی
    Tehran

بله مشکلاتی که من در پست قبلیم گفتم بر اساس EditBox بود که اکثرشان با راه حل sr_kazemi حل میشود.

محل زندگی
    Tehran

با سلام
    ضمن تبریک سال نو ، من متوجه موضوعی در اجرای VFP9 sp2 بر روی32bit WinXP شدم. و آن اینکه وقتی ویندوز را طوری تنظیم میکنیم که VFP فارسی بشود ، بیشتر error و Hang میکند و به اصطلاح unstable میشود.
    پیغامی هم که موقع error میدهد یک پیغام خطای عمومی ویندوز که دکمه های SEND و Don`t SEND دارد و در مواردی هم یک پنجره خطای VFP باز میشود که این تیپ خطاها را در فایل vfp9err.log که در دایرکتوری فاکس پرو است مینویسد.
    vfp9err.log مال برنامه من پر است از خطای:
    Fatal error: Exception code=C0000005 @. . .
    این پیغام مخصوصا هنگام کار با debugger پیش میآید . هم چنین بعضی وقتها که در حال تایپ کد هستم هم پیش میآید.
    برای حل این اشکال هم Foxuser.dbf را پاک کردم و هم یک کاربر جدید تعریف کرده ام و با آن کاربر وارد ویندوز شدم ، در این حالت error کمتر شد اما باز هم زیاد ERROR میدهد.
    وقتی ویندوز را دوباره انگلیسی کردم ، ERROR خیلی کمتر شد(اما باز پیش میآید؟؟؟؟).
    می خواستم ببینم شما دوستان هم متوجه unstable شدن VFP بعد از فارسی کردنش شده‌اید یا نه؟
    متشکرم.

محل زندگی
    کرمان

با سلام
    vfp9 سرويس پک 2 تعداد زيادي باگ دارد که پيشنهاد ميشه سرويس پک 2 نصب نشود.شايد اصلاحيه اي براي رفع مشکلات قرار بدهند.حتي در نسخه نمايشي sp2 بطرز بسيار مزحکي لوگوي فاکس توسط paint کلمه sp2 بهش اضافه شده بود که بعد اصلاح شد.
    وب سایت شخصی

محل زندگی
    Tehran

با سلام
    دوستان میخواستم بپرسم چرا VFP9 به انواع مختلف فایل CodePage هایی اختصاص میده ؟
    مثلا در یک Project شما میتوانید ، در قسمت Project info…. و در tab با نام files برای هر فایلی codepage ی مشاهده کنید ، آیا مهم است که اینجا برای فایل SCX ما codepage ENGLISH-1252 انتخاب کنیم یا Win ARABIC-1256 .
    همینطور دستوری به نام : SET CPCOMPILE TO وجود دارد ، این دستور چطور روی کمپایل تاثیر میگذارد ؟
    من که هم با 1256 هم با 1252 ، کمپایل کردم فرقی متوجه نشدم .(حتی وقتی با 1252 SET CPCOMPILE TO هم که کمپایل کردم و فایل EXE ساختم ، بازهم تمام خاصیت های فارسی بودنش کارمیکرد)
    فقط فکر کن برنامه ای که با حالت 1256 کمپایل شده را اگر در محیط ویندوز english ببریم و کمپایل کنیم ممکن است قاطی پاتی کند.

محل زندگی
    Tehran

با سلام مجدد
    دوستان برای MESSAGEBOX فارسی ، که عبارت را درست از سمت راست مرتب کند چه راه حلی استفاده میکنند؟

چیزی شبیه به SYS(3009,1 که سر خط متن tooltip را به خوبی به سمت راست میآورد .

با تشکر
    آخرین ویرایش به وسیله Esikhoob : سه شنبه 12 آبان 1388 در 08:35 صبح دلیل: تعویض کلمه right to left به سرخط از راست - من یک ایده آلیستم

کاربر دائمی
    محل زندگی
    اراک

با سلام
    من هم در تکست باکس این مشکل را داشتم و کنترل سورس آنرا گرفتم درست شد
    اما در گرید آنرا چگونه حل کنم
    مثلا 27/م/88 (عدد 27 سمت راست و عدد 88 سمت چپ) آنرا در تکست باکس درست نشان میدهد در هنگام چاپ هم درست نشان میدهد ولیکن در گرید آنرا وارونه نمایش میدهد عدد 27 را در سمت چپ و 88 را در سمت راست نشان میدهد چگونه میتوان این مشکل را در گرید هم حل کرد.
    با تشکر از دوستان

در یک textbox که مقدار اولیه value برابر صفر داده شده وقتی مثلا یک عدد 10 رقمی وارد میشود .
    چنانچه با tab یا کلیدهای arowkey به این textbox برگردیم میتوان یک عدد 9 رقمی تایپ کرد و هر دفعه در موقع ویرایش کرسر بجای آنکه در انتهای سمت چپ textbox قرار بگیرد . در آخرین نقطه ویرایش textbox قرار میگیرد !!!!
    راه حل چیست ؟

محل زندگی
    Tehran

دوستان من جواب خودم را در مورد چپ به راست کردن پنجره ()MESSAGEBOX که در 3 پست قبل پرسیده بودم پیدا کردم
    چنانچه به اول عبارت پیغام مورد نظر دوتا کاراکتر (254)CHR اضافه کنیم ، MESSAGEBOX ، از چپ به راست میشود.

متاسفانه اگر کلمات انگلیسی هم قاطی پیغام ما باشند ، کلمات فارسی را پس و پیش میکنند.
    مثال:

c=" در تاريخ 1388/12/05 حرکت کرديم - رفتيم به کاشان از اون ورم به انديمشک بعدم ساکن شديم به خانمان"
    MESSAGEBOX(CHR(254)+CHR(254)+c,16,"")

صفحه 2 از 3 اولاول 123 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •