نمایش نتایج 1 تا 19 از 19

نام تاپیک: چطور میشه برای کامپوننت تو پالت کامپوننتها شکلک گذاشت؟

کاربر دائمی آواتار mbshareat
    محل زندگی
    شهر مقدس قم-چهارمردان-کوچه 37

Smile چطور میشه برای کامپوننت تو پالت کامپوننتها شکلک گذاشت؟

عنوان تاپیک خودش گویاست!
    من می خوام برای کامپوننتی که خودم ساختم تو پالت کامپوننتها تصویر کامپوننتم که مثلا یه دکمه هستش باشه آیا باید از فایل RES استفاده کنم یا راه دیگه ای داره اگه دستورشو برام بنویسین که تو یونیت بذارم هم خیلی لطف می کنین!
    ---------------------------------
    «
    آنکس که بداند و بداند که بداند *** اسب خرد از گنبد گردون بجهاند»

«آنکس که بداند و نداند که بداند *** بیدارش نمایید که بس خفته نماند»
    «آنکس که نداند و بداند که نداند *** لنگان خرک خویش به منزل برساند»
    «آنکس که نداند و نداند که نداند *** در جهل مرکب ابدالدهر بماند»

نقل قول: چطور میشه برای کامپوننت تو پالت کامپوننتها شکلک گذاشت؟

دستوری نداره،
    برای بسته‌ی مربوطه بايد همنام با اون يه فايل با پسوند و ساختار dcr وجود داشته باشه، اين فايل رو با Image Editor دلفی يا Resource Builder محصول SiComponent ميتونی بسازی و البته نرم‌افزارهای ديگری هم قطعاً وجود دارند. داخل اين فايل، برای كلاس مرتبط با اون كامپوننت بايد يك ريسورس همنام با كلاس بسازی و تصوير مورد نظرت رو ايجاد كنی. وقتی كامپوننتت رو می‌خوای نصب كنی اين فايل همراه با كامپوننتت ديده ميشه و به صورت خودكار تصوير داخل اون در دلفی نمايش داده ميشه.
    فلويد گواهي مي دهد به آنکه زيستن در هنگامه‌ی استبداد، چه آسان روياها را واژگون مي کند، چه سهل بر چهره‌ی آزادی تيغ می‌کشد!

کاربر تازه وارد آواتار volvo B12
    محل زندگی
    همین جا، ایران

با سلام
    من برای قرار دادن آیکون مورد نظرم در کامپوننتی که ساخته بودم به این صورت عمل کردم که ابتدا یک فایل Resource را که حاوی آیکون مورد نظرم بود رو ایجاد کردم سپس اون رو در مسیر جاری کامپوننتم قرار دادم بعد به سراغ کد کامپوننتم رفته و در آنجا این فایل resource را اضافه کردم و در نهایت پروژه را از نو ساختم.
    بعد از نصب کامپوننت ساخته شده آیکون کامپوننتم فرقی نکرده!!! نمی دونم کجای کارم ایراد داره؟
    کدی که برای ساخت فایل Resource نوشتم به صورت زیر است :
    ICON CUSTOMMONEYEDIT "CUSTOMMONEYEDIT.ICO"

توجه داشته باشید که اسم کامپوننتم CustomMoneyEdit است.
    و کدی که فایل CustomMoneyEdit.Res را در برنامم قرار می ده هم به شکل زیر است :

implementation
    {$R CustomMoneyEdit.Res }
    .
    .
    .

نمی دونم کجای کارم ایراد داره؟
    فکر کنم بهترین راهنمایی که دوستان می تونن انجام بدن قرار دادن یه نمونه عملی و ساده در رابطه با قرار دادن آیکن برای کامپوننت است.
    ممنون

من یک مقاله توی این پست قرار دادم . میتونی از اون استفاده کنی
    https://barnamenevis.org/showth...=149089&page=2

محل زندگی
    همین جا، ایران

با سلام
    تمام راهنمایی هایی که در اینجا برای ایجاد آیکون جهت کامپوننت ها مطرح شد کاملا درست و اجرایی اند اما در هیچ کدام از این راهنمایی ها یه مورد خیلی مهم در نظر گرفته نشده است و اون هم همون چیزی است که بنده در پست قبلی بهش اشاره کردم.
    در همه راهنمایی ها برای ایجاد فایل Resource حاوی آیکون از نرم افزار بسیار ضعیف و البته قدیمی Image Editor استفاده شده است، که همونطور که مستحضرید این نرم افزار بسیار محدود است اما من می خوام آیکن مخصوص خودم رو که قبلا ایجاد کردم را به عنوان آیکون کامپوننتم قرار بدم و نمی تونم اون رو با این نرم افزار محدود دوباره طراحی کنم.
    برای این کار به جای استفاده از نرم افزار مذکور برای ایجاد Resource حاوی آیکون اومدم دستی اون Resource را ایجاد کردم. در ضمیمه این پست فایلی رو قرار دادم که حاوی چند فایل من جمله نحوه ساخت اون Resource است و البته فایل pas. کامپوننتم که باید این Resource درونش قرار گیرد.
    همه چیز ظاهرا درست و اصولیه اما نمی دونم چرا به مقصودم نمی رسم؟
    لطفا ضمیمه را بررسی و کمکم کنید.
    ضمنا برای توضیحات بیشتر باید بگم درون فولدر ضمیمه یه فولدر دیگه ای هست به نام Icon Resource که نحوه ساخت فایل Resource حاوی آیکون را نشان می دهد.
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

محل زندگی
    همین جا، ایران

سلام دوستان
    با تشکر از همه دوستانی که فایل های ضمیمه پست قبلی مرا دانلود کردند. اما جای تعجب که ظاهرا هیچکس واسه مشکل ما راه حلی پیدا نکرده!!!
    نکنه همه منتظر استاد کشاورز نشستید!!!
    یعنی واقعا کسی نیست که بتونه این مشکل خیلی کوچیک رو حل کنه؟

با سلام,
    من هم با Image Editor مي توانم ولي دستي نتوانستم آيکن کامپونت خودم را عوض کنم. من هم مشکل volvoB12 را داشتم، نشد. کسي راه حل بهتري از Image Editor داره ؟ در دو سه تاپيک در همين سايت آقاي کشاورز يه راه حلي گفته بودند اما نمي دانم چرا نميشه ؟
    https://barnamenevis.org/showth...=176476&page=2

آیکن ها باید تصاویر Bitmap با اندازه 24x24 باشند. هر آیکن در فایل Resource باید هم نام کلاس کامپوننت متناظر با آن باشه، و نام آن بصورت حروف بزرگ نوشته شده باشه (مثل TEDIT).
    بهتر هست بجای استفاده از فایل های res. از فایل های dcr. استفاده بشه، چون فایل های dcr فقط توسط IDE دلفی استفاده میشند، و در Package تولید شده ذخیره نمیشند، اما داده های موجود در فایل های res. در داخل Package تولید شده ذخیره میشند، و در صورت زیاد بودن اینگونه آیکن ها، حجم Package افزایش پیدا میکنه، در حالی که این تصاویر در زمان اجرا هیچ کاربردی ندارند، و فقط در زمان طراحی توسط IDE استفاده میشند.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

محل زندگی
    همین جا، ایران

سلام
    مگه بازم استاد کشاورز قدم جلو بذارن
    جناب کشاورز هر کاری که گفته بودید قدم به قدم انجام دادم اما بازم جواب مطلوب رو نگرفتم.
    من برای تغییر آیکون کامپوننتم مراحل زیر را انجام دادم :
    1. انتخاب آیکونی با پسوند bmp و سایز 24*24
    2. ایجاد فایل Rc. به وسیله Notepad که حاوی تکه کد زیر :
    TCUSTOMMONEYEDIT Bmp "TCUSTOMMONEYEDIT.bmp"

توجه داشته باشید که اسم کامپوننتم CustomMoneyEdit است.
    3.کامپایل فایل تولید شده در مرحله قبل با استفاده از brcc32.exe و تولید فایل Resource مورد نظر توسط آن
    4.انتقال فایل Resource تولید شده در مرحله قبل به مسیر جاری کد کامپوننت مورد نظر
    5.اضافه کردن تکه کد زیر به کد کامپوننتم در فایل pas. آن :
    {$R CustomMoneyEdit.Res}

6.ایجاد Package جدید برای کامپوننتم

با اینکه تمامی مراحل بالا را با دقت اجرا کردم اما نتیجه مطلوب را نگرفتم یعنی آیکون کامپوننتم در پالت کامپوننتها تغییر نکرد!!!
    آقای کشاورز خواهشمندم فایل های ضمیمه را که نتیجه انجام مراحل فوق الذکر است را دانلود و کنترل کنید.
    بازم ممنون

تا جایی که خاطرم هست، در عمق رنگ محدودیت هایی وجود داره. حداقل در نسخه های قدیمی دلفی مثل دلفی 7 این محدودیت وجود داره. در نسخه های جدیدتر مثل دلفی 2009 ممکن هست این محدودیت وجود نداشته باشه.
    سعی کنید از تصویری با عمق رنگ پایین تر استفاده کنید. فکر کنم برای دلفی 7 عمق رنگ حداکثر 4 یا 8 بیت بود. الان تصویر شما عمق رنگش 32 بیت هست.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

محل زندگی
    همین جا، ایران

سلام استاد
    بازم دم شما را گرم
    به غیر از موردی که اشاره کردید
    سعی کنید از تصویری با عمق رنگ پایین تر استفاده کنید. فکر کنم برای دلفی 7 عمق رنگ حداکثر 4 یا 8 بیت بود. الان تصویر شما عمق رنگش 32 بیت هست
    آیا سایر مراحل را درست انجام داده بودم؟
    توی فایل resource ساخته شده مشکلی نبود؟
    این سوال رو از این بابت پرسیدم چون که وقتی resource خودم رو با image editor باز می کنم عکسم رو به صورت BMP نشون میده اما وقتی resource نمونه شما رو (که توی یه تاپیک دیگه واسه یه دوستی گذاشته بودید به نام TSAMPLE) با iamge editor باز می کنم عکس رو به صورت bitmap می نویسه؟
    گفتم شاید این تفاوت در ریسورس ها باعث به وجود امدن مشکل شده؟ شاید!!!

این سوال رو از این بابت پرسیدم چون که وقتی resource خودم رو با image editor باز می کنم عکسم رو به صورت BMP نشون میده اما وقتی resource نمونه شما رو (که توی یه تاپیک دیگه واسه یه دوستی گذاشته بودید به نام TSAMPLE) با iamge editor باز می کنم عکس رو به صورت bitmap می نویسه؟
    من اون نمونه ایی که شما ذکر کردید رو یادم نمیاد. ولی بطور کلی تفاوت خاصی نیست، من هم یک فایل RC ساده نوشتم و با Resource Compiler دلفی آن را کامپایل کردم که فایل RES از روی آن تولید بشه.

محل زندگی
    همین جا، ایران

من اون نمونه ایی که شما ذکر کردید رو یادم نمیاد.
    برای روشن تر شدن موضوع دو تا resource مورد بحص رو برای استاد کشاورز در اینجا قرار می دم.
    ریسورس CustomMoneyEdit ساخت بنده و ریسورس SAMPLE ساخت استاد کشاورز هست.
    لطفا هر دو را با Image Editor باز کنید و نتیجه را ببینید.

توی فایل resource ساخته شده مشکلی نبود؟
    بخاطر اینکه در زمان ساخت فایل RC، من نوع ریسورس را BITMAP نوشتم، شما BMP نوشتید.

من خودم در دلفی 2009 تست کردم و تا 256 رنگ با سایز 48*48 پشتیبانی میکنه.
    در ضمن فکر نکنم Image Editor نرم افزار ساده ای برای طراحی آیکن باشه. طراح آیکن باید ذوق و سلیقه داشته باشه تا بتونه آیکن رو زیبا طراحی کنه.
    یا حق

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    مشهد

سلام

در فايل RC بايد به جاي Bmp از Bitmap استفاده كني. به اين صورت:

TCUSTOMMONEYEDIT Bitmap "TCUSTOMMONEYEDIT.bmp"
    همچنين عمق رنگ Bitmap بايد حداكثر 24 بيت باشد.

من فايل شما را با فرمت 24 بيت ذخيره كردم و آن را كامپايل كردم و پس از نصب مجدد كامپوننت، آيكون آن هم در پالت نمايش داده شد. فايل Res نهايي را ضميمه مي كنم.

موفق باشي.

محل زندگی
    همین جا، ایران

با سلام خدمت دوستان عزیز آشنا و نا آشنا
    در تکمیل صحبت های آقای اسدی و استاد کشاورز باید بگم که ذخیره آیکنی با bit depth بیشتر از 24 توسط تکه کد زیر در یک فایل Resource (از Rc به Res) اصلا کار محال و غیر ممکنی است یعنی فایل Resource ساخته نخواهد شد الا به اینکه سایز و عمق رنگ را به استاندارد خواسته شده شرکت بورلند برای دلفی و بهتر بگم برای Resource Compiler ببرید.
    TCUSTOMMONEYEDIT Bitmap "TCUSTOMMONEYEDIT.bmp"

بنابراین مشکل مطرح شده با انتخاب آیکنی مناسب حل خواهد شد.
    ضمنا سرور گرامی جناب hadisalahi2 شاید توانایی های شما در کار با image editor زیاد باشد اما هرچه قدر هم حرفه ای باشید قادر نخواهید با محصولی که حدود 10 سال پیش ساخته شده است (البته در سه مرحله به روز هم شده) آیکنی به زیبایی آیکن های تولید شده با سایر ابزار را بسازید و اینها همه ضرورت تولید دستی فایل های Resource را می رسانند و در یک جمع بندی کلی به تازه برنامه نویسانی مثل بنده تذکر می دهند که دوره دلفی 7 گذشته خودت رو به روز کن!!!
    از همه ممنون

ضمنا سرور گرامی جناب hadisalahi2 شاید توانایی های شما در کار با image editor زیاد باشد اما هرچه قدر هم حرفه ای باشید قادر نخواهید با محصولی که حدود 10 سال پیش ساخته شده است (البته در سه مرحله به روز هم شده) آیکنی به زیبایی آیکن های تولید شده با سایر ابزار را بسازید و اینها همه ضرورت تولید دستی فایل های Resource را می رسانند و در یک جمع بندی کلی به تازه برنامه نویسانی مثل بنده تذکر می دهند که دوره دلفی 7 گذشته خودت رو به روز کن!!!
    دوست عزیز اینکه یک نرم افزار چند سال پیش ساخته شده است فکر نکنم در توانایی های آن یا کمبود های آن تاثیری داشته باشد. شاید مشکل همه کسانی که در مملکت ما با کامپیوتر سروکار دارند ، نبودن قانون کپی رایت باشه. چون اگه ماهم مثل اروپا و آمریکا و حتی خیلی از کشورهای درو برمون این قانون رو رعایت میکردیم و برای نرم افزارهای دیگران ارزش قائل میشدیم،و برای خرید یک نرم افزار مثل دلفی ، چند صد هزار تا چند میلیون تومان پول میدادیم، اون وقت سعی میکردم با همون ابزارهای ابتدایی ، کارهای خارق العاده ای
    بکنیم که دیگه احتیاجی به نرم افزارهای دیگه نداشته باشیم.
    در کل حالا که همچین قانونی نداریم، بهتره همون کاری رو که خودت میخوای انجام بدی.
    "Update To Delphi 2009 Or 2010"

دوست عزیز اینکه یک نرم افزار چند سال پیش ساخته شده است فکر نکنم در توانایی های آن یا کمبود های آن تاثیری داشته باشد.
    داره، Image Editor فعلی توانایی ساخت یا ویرایش آیکن های XP و ویستا را نداره؛ یعنی توانایی کار با آیکن هایی با عمق رنگ بالاتر از 16 رنگ، و تصاویر بالاتر از 256 رنگ را نداره، همچنین بالاترین اندازه آیکن در آن 32x32 و بالاترین اندازه Bitmap در آن 1024x768 هست. آیکن های استاندارد XP عمق رنگ 32 بیتی (16 میلیون رنگ) و حداکثر اندازه 48x48 دارند. در ویستا حداکثر اندازه آیکن به 256x256 رسیده.
    پس Image Editor حرف خاصی برای برنامه های نوشته شده برای سیستم عامل هایی مثل XP یا ویستا نداره، از طرف دیگه، نسخه های جدید دلفی هم از نسخه های قدیمی تر ویندوز مثل ویندوز 98 یا 95 پشتیبانی نمی کنند، در نتیجه Image Editor استفاده خاصی در این نسخه ها نداره، و از این نسخه ها حذف شده. الان اگر شما دلفی 2009 یا دلفی 2010 را نصب کنید، خبری از این Image Editor نیست.

در ضمن، Image Editor موجود با دلفی یک نرم افزار رایگان نبوده، بلکه بخشی از بسته نرم افزاری دلفی بود. پس اگر کسی بخواد با توجه به قانون کپی رایت از آن استفاده کنه، باید اول یک نسخه قانونی از دلفی خریداری کنه، در غیر اینصورت اجازه استفاده از آن را نداره.

در هر حال، بحث تاپیک را با مطرح کردن اینگونه موضوعات منحرف نکنید.

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •