صفحه 2 از 2 اولاول 12
نمایش نتایج 41 تا 53 از 53

نام تاپیک: یادگیری برنامه نویسی . چگونه ؟

نقل قول: یادگیری برنامه نویسی . چگونه ؟

منظور از مسلط به این معناست از نظر من که هرکار و هر خواسته ای را بتوانی پیاده کنید .

موفق باشید.

دوست عزیز که تایپیک زده اید !
    من از شما چند تا سوال دارم .
    شما فرق شی گرا و ساخت یافته رو میدونید ؟
    میدونید کلاس یعنی چی ؟
    میدونید بانک اطلاعاتی چیه و کارش چیه ؟
    میدونید دات نت چیه ؟
    میدونید برنامه نویسی تحت سیستم عامل چیه و تحت نت چیه ؟
    اینا همون اصطلاحات برنامه نویسی هستند .
    وقتی اینها رو یاد گرفتید میتونید برین سر الگوریتم نویسی .
    البته منظورم از یادگیری این نیست که تو گوگل سرچ کنید "شی گرائی چیست" و متن رو بخونید و بعد فکر کنید دیگه فهمیدید شی گرائی چیه . باید بتونید به یه نفر که میخاد بدونه شی گرائی چیه تفهیم کنید که شی گرائی چیه و چند تا مثال هم بتونید بزنید . اون موقع هست که میتونید مطمئن باشید مفهوم رو یاد گرفتید .

و یا اینکه :
    شما میدونید فاکتوریل 7 چند میشه ؟
    مطمئنا در جواب سوال با خود فکر میکنید که ، 7*6*5*4*3*2*1 = 5040 !!
    جواب درسته . ولی اینو باید بدونید که زبان برنامه نویسی اینو نمیفهمه . چون اگه بخای واسه مثلا عدد 1235456465465465435 یه برنامه بنویسی که فاکتوریلش رو محاسبه کنه مطمئنا این راه ضرب کردن به هم جواب نمیده !! هر وقت تونستی واسه این عدد هم یه راه حل ارائه بدی و تونستی واسه جمع دو عدد یه راه ارائه بدی که فقط از چهار عمل اصلی استفاده کرده باشی میتونی قبول کنی که الگوریتم نویسی رو تقریبا یاد گرفتی .

این دو موردی که ذکر کردم درسته که ممکنه یه شعار به نظر بیاد ، ولی من هم اولش مثل شما بودم . عجله داشتم که بعد اینکه شروع به مطالعه کردم بعد 2 ماهش یه برنامه بنویسم . ولی بعد کلی سرو کله زدن با زبانهای برنامه نویسی و خوندن کتاب و تحلیل کدهای تو نت و کتابها به این نتیجه رسیدم که تو این مدت اگه به این دو عامل خوب عمل میکردم حالا وضعم بهتر بود .

شما هم مطمئنا اگه عجله نداشته باشید واسه حرفه ای شدن ، میتونید پیشرفت خوبی داشته باشید .
    برنامه نویسی یعنی خلق ایده ، یعنی خلاقیت ، نه سرهم کردن چند تا کد !!

یکی از دوستان گفته بود وقتی میگید برنامه نویسی یاد بگیر نه زبان رو یعنی چی؟
    یک مثال ساده:
    میخواهیم از database یک مقداری رو بخونیم:
    ۱.وصل میشیم به دیتابیس
    ۲.SQL Command رو اجرا میکنیم
    ۳.نتیجه رو میریزیم تو یه datareader
    ۴.و در مرحله آخر iterate میکنیم تو datareader و اطلاعات رو میخونیم.
    خوب این در همه زبان ها مشترکه.این یعنی شما تکنولوژی اون رو یاد گرفتید.
    اما خوب شاید شما برید اول سراغ LINQ .فکر میکنید LINQ خودش از چه روشی استفاده میکنه تا اطلاعات رو از دیتابیس بخونه؟
    اون هم از همین روش استفاده میکنه اما شما نمیبینید.
    شما اگه روش اول رو یاد بگیری در هر زبانی میتونی ازش استفاده کنی اما روش دوم فقط واسه دات نت جواب میده.
    باز هم نمونه میخواید؟
    کار کردن با XML و روش های دستکاری اون مثل DOM,XPath,...
    multi threading
    serialize کردن ,soap,json,binary
    کار کردن با protocol ها ،مثل http,ftp
    اینها هیچ کدوم به زبان بستگی ندارن.بلکه تکنولوژی هستن.
    در ضمن دنیای برنامه نویسی اینجوری هستش.چشم امید شما نباید به کلاس و استاد باشه.
    شما باید بتونید خودتون با یک reference همه این ها رو یاد بگیرید.تو دنیای برنامه نویسی هر ۴-۵ سال تکنولوژی ها تغییر میکنن.بلاخره که چی؟تا کی میخواید برید کلاس؟
    اولش لازمه.قبول دارم.اما برای حرفه ای شدن باید خودتون بتونیداگه نمی تونید پس بذاریدش کنار.
    چون دارید وقتتون رو تلف می کنید.
    به یه بچه کوچیک نگاه کنید،اولش نمیتونه راه بره ،بغلش میکنن،دستشو میگیرن،و کمکش میکنن.
    اما اونی که قهرمان دو المپیک میشه کسی کمکش نکرده.اینجوری نیس که یه نفر دستشو گرفته باشه و یه دفعه رو خط پایان قرار داده باشه.
    حالا این که اولش کجاش و کمک تا چه زمانی لازمه به استعداد و پشتکار خود شخص بستگی داره.
    هدف این نیس که کسی رو نا امید کنم،دارم حقیقت رو میگم،و متاسفانه حقیقت گاهی خیلی تلخه.
    اگه نمیتونید تو این رشته گلیم خودتون رو از آب بیرون بکشید ،باید بذاریدش کنار.
    آخرین ویرایش به وسیله mahmoodramzani : شنبه 07 فروردین 1389 در 18:44 عصر

زیاد وقتت رو به یاد گرفتن سینتکس زبان ها هدر نده . من دانشجو دیدم که مثلا میخواست جاوا یاد بگیره یک جزوه برداشته بود با خوکار چند رنگ بعد نکات مهم ! رو یادداشت میکرد! خب این باید میرفت رشته ادبیات ! .
    سعی کن زبان رو از روی کدهای از قبل نوشته شده یاد بگیری. حتی نحوه تعریف متغیر رو . یک سرچ روی کدها میزنی میبینی چجوری متغیر تعریف کرده اند تو هم همون کار رو میکنی ! دیگه کتاب خوندن نمیخواد . من خودم اولین کدی که برای شرکت نوشته بودم یک PL SQL بود 450 خط . و کلا اولین باری بود که با سینتکسش آشنا میشدم .
    آخرین ویرایش به وسیله JaguarXF : شنبه 14 فروردین 1389 در 04:43 صبح

من فقط یه چیزی رو بهت میگم.
    تو برنامه نویسی یاد گیری به صورته درختی هستش.
    با جونه زدنه هر شاخه شاخه های دیگه ای روش به وجود میان.
    پس عجله نکن یه گوشه رو بگیر برو جلو.
    خیلی به دوردست نگا نکن فقط یه گوشه چشم بهش داشته باش.
    چون اگه زیاد بهش توجه کنی ارادت سست می شه.
    و اگر که اصلا نگاه نکنی آخر کار اونجایی که باید باشی نیستی.
    علاقه
    دقت
    پشتکار
    (البته این بیشتر از یکی شد)

نقل قول نوشته شده توسط navidwhacker مشاهده تاپیک
    من فقط یه چیزی رو بهت میگم.
    تو برنامه نویسی یاد گیری به صورته درختی هستش.
    با جونه زدنه هر شاخه شاخه های دیگه ای روش به وجود میان.
    پس عجله نکن یه گوشه رو بگیر برو جلو.
    خیلی به دوردست نگا نکن فقط یه گوشه چشم بهش داشته باش.
    چون اگه زیاد بهش توجه کنی ارادت سست می شه.
    و اگر که اصلا نگاه نکنی آخر کار اونجایی که باید باشی نیستی.
    علاقه
    دقت
    پشتکار
    (البته این بیشتر از یکی شد)
    تعبیر قشنگی بود،منظورم ساختار درختیشه.
    هرچند که درسته اما گاهی فکر میکنم یادگیریش از نوع دسترسی تصادفی

سلام
    1. من یه چیز دیگه می گم و در قالب یک داستان ...
    دیدید که بیشتر دختر خانم ها (لا اقل در فیلم‌ها ) همیشه منتظرند یکی با اسب سپید بیاد و خوشبختشون کنه ! وقتی هم بهترینها قسمتشون میشه باز هم از زندگی ناراضی هستند! بخاطر اینه که همیشه منتظرند یکی دیگه اونها رو خوشبخت کنه !

حال اگر شما هم منتظری یکسی بیاد شما رو برنامه نویس حرفه‌ای کنه یا کتابی یا مقاله یا سرچ در اینترنت شما رو ارتقا بده سر کاری !!!!

2. آموزش فقط راه رو نشون میده ، یعنی به شما میگه تو این راه شما هم چاه داری هم چاله داری و هم سنگ هست. ولی دستت رو نمی گیرده راه رو تا آخر بیاد ، حالا هر کی تا آخر رفت به مقصد رسیده و هر کی نرفت ، خوب خودش نرفته پس به جایی نمیرسه !

3. حرکتها همیشه دو دسته هستند و عبارتند از حرکت موشکی و حرکت قدم به قدم.
    یعنی شما تا زمانی که انتظار داشته باشی ظرف دو ماه برنامه نویس بشی و ظرف 6 ماه حرفه ای ، یعنی داری موشکی فکر می کنی و هر لحظه امکان سقوط وجود داره ! اما اگر برنامه داشته باشی برای برنامه نویس شدن ممکنه کمی دیرتر بررسی ولی درست، سالم و مطمئن می رسی!
    مثلا بزنم : شما باید ابتدا یک مدت زمان بذاری واسه فهمیدن برنامه نویسی و اگه رشته تحصیلیت برنامه نویسی بوده و درسهات رو خوب نخوندی یا اصلا رشته تحصیلیت نبوده ، باید بری سراغ یکسری درسها مثل تجزیه و تحیل، ذخیره و بازیابی ، سیستم عامل و شبکه. حتا اگر شرده سر سری مطالعه کنی و اونجایی که می فهمی رو فقط بخونی حتما بخون چون بهت کمک می کنه که چطور فکر کنی.

4. حالا که فهمیدی یک برنامه فارغ از اینکه تحت وب هست یا تحت سیستم عامل چه طور کار می کنه یکی رو انتخاب می کنی. وقتی شاخه کاری رو انتخاب کردی دوباره سری جدید تحقیق رو شروع می کنی و اینبار ریزتر میشی تو مسائل مربوطه . مثالا اگر شاخه طراحی وب رو انتخاب کردی میری سراغ پروتوکل ها ، شبکه ، وب ، سرورها و سیستم عاملهای سرویس دهنده و بعد دوباره وارد اصول برنامه نویسی تحت وب می شی. حالا که فهمیده چطور برنامه برای وب تهیه میشه میری سراغ یک زبان برنامه نویسی که خواسته های تو رو بر طرف کنه . از اینجا به بعد زیاد سخت نیست. اگر بدونی چه کار می خوای بکنی به پیدا کردن راه حل 50 درصد نزدیک شدی. حالا اینترنت و کتاب و چیزهای دیگه می تونه کمکت کنه حرفه ای بشی و گر نه هیچ !!!!

6. خیلی خیلی مهمه و اون اینه که خودت خودت رو باور کنی که از عهده اش بر میایی. اگه خودت باور نداشته باشی هیچی دست گیرت نمی شه ! اگه باور کنی که اون کسی که برنامه نویس حرفه ای هست با تو هیچ فرقی نداره اون وقت می تونی کاری انجام بدی و گر نه یک کار ساده هم از دستت برنمیاد.

به نظر من همین الان تصمیم بگیر که شروع کنی و برو سراغش. هر چا هم خسته شدی یک تصویر تو ذهنت درست کن که وقتی حرفه ای شدی و هر کاری از دستت بر می یاد و انرژی بگیر و در مقابل یک تصویر هم داشته باش که نتونستی و به جایی برسی و همه از دستت دلگیر یا شاید هم خود رو تو خطر ببین که انرژی حاصل از این تصویرها تو رو حل بده به سمت جلو و موفقیت .

با اجازه دوستان عزیز میخوام ترجیاتم در در اختیار این دوست عزیز بذارم:
    0-به خدا توکل کن(مغرور نباش و سوال کن نگو خودم باید بفهمم چون صرفه جویی در زمان و زمان از غرور بیجا مهم تره)
    1-به خودت زمان بده زمانی شاید در حد 5 سال خواندن مستمر
    2-مسائل تئوری را را به کمک استادید و سوال از اساتید مجرب و مطالعه یاد بگیرید مثلا(سیستم عامل(سیلبر شات یا ویلیام استالینک)-ذخیره و بازیابی اطاعات(آقای رانکوهی)-ساختمان داده -اصول طراحی پایگاه دادهها -مهندسی نرم افزار (پرسمن) -یک زبان برنامه که بهترین C#‎‎(دیتیل and دیتل) هستش htmlو css3 بعد java scrip بعد asp بعد php)
    3-سعی کنید در مراحل اولیه برنامه نویسی از خودتون زیاد انتظار نداشته باشید از ویندوز فرم شروع کنید به برید سوراغ دیتا بیس بعد سوراغ وب نویسی
    4-مسائل تئوری را که خوندید در حین برنامه نویسی حلاجی کنید از استاد سوال کنید سوال کردن عیب نیست ندانستن عیب است
    5-یک پروژه خوب که شامل خیلی از مسائل و تکتنیکهای برنامه نویسی باشه را با کمک استاد خوب انتخاب کنید و اون را باز به کمک استاد(برای جلوگیری از اشتباه یا استفاده از تکنیکهای اشباه) به نتجه برسونید.
    6-ممکن است مجبور بشید برگرید مسائل طوری را که مربوط به یک بحث یا تکنلوژی باشه را دوباره مرور کنید.
    7-همه برنامه نویسها در مراحل اولیه یک پروژه را مطلعه میکنن اینطور نیست تا پروژه بهشون بدن شروع به برنامه نویسی کنن بلکه با استفاده مسائل طوری اون رو تحلیل میکنن تا بهترین تکینیک و تکنلوزی را برای پیاده سازی اون انتخاب کنن
    8-اعتماد به نفس داشته باش اشباه جزئی از برنامه نویسی هست مثلا خود ویندوز که شاید صدها نخبه برنامه نویس رو اون کار کردن خالی از اشتباه نیست پس کم کم اشتباه هات رو اصلاح کن و بخاطر بسپار یا یاداشت کن
    9-اون چیزی رو یاد گرفتی برای بقیه توضیح بده یا یاد بده چون اولا باعث میشه بیشتر روش فکر کنی ثانیا یادت هم نمیره
    10-روشهای درست مطلعه رو یاد بگیر یعنی کتابی راجع به این موضوع مطلعه کن
    11-سعی کن بعد از از اینکه مسائل تئوری را یاد گرفتی وارد یک گروه نرم افزاری بشی حتی اگه حقوق خیلی کمی هم بهت بدن)
    دیگه خسته شدم بای

کاربر جدید
    محل زندگی
    دورود

توضیحات کامل هستن و فکر نکنم چیزی رو از قلم انداخته باشن
    آخرین ویرایش به وسیله mohammadrazani : یک شنبه 14 تیر 1394 در 00:02 صبح

10. چهارشنبه 03 تیر 1394, 09:21 صبح

سلام.من دانشجوی ترم 2 مهندسی نرم افزار هستم.سوال من اینه که کسی که بخواد در اینده برنامه نویس ios بشه و swift و c زبان های مرتبط رو یاد بگیره تا اخر دوره ی فوق تو دانشگاه این زبان هارو یاد می گیره یا به صورت فوق برنامه باید خودش بره دنبالش؟؟؟
    پیشاپیش ممنون از پاسختون

نقل قول نوشته شده توسط hooman008 مشاهده تاپیک
    سلام.من دانشجوی ترم 2 مهندسی نرم افزار هستم.سوال من اینه که کسی که بخواد در اینده برنامه نویس ios بشه و swift و c زبان های مرتبط رو یاد بگیره تا اخر دوره ی فوق تو دانشگاه این زبان هارو یاد می گیره یا به صورت فوق برنامه باید خودش بره دنبالش؟؟؟
    پیشاپیش ممنون از پاسختون
    توی دانشگاه خیلی کم برنامه نویسی یاد میدن
    توی ارشد خیلی کمتر از لیسانس
    باید بری موسسه های مختلف
    آخرین ویرایش به وسیله mahkoom021 : پنج شنبه 30 دی 1395 در 01:09 صبح

کاربر جدید
    محل زندگی
    مازندران ، ساری

سلام
    یکی از بهترین راه های یادگیری برنامه نویسی و طراحی سایت کار آموزی در کنار افراد متخصص و با سواد این حوزه هستش.

من از طریق آگهی استخدام کار آموز شرکت چکاوک شهر با این شرکت آشنا شدم و توی دوره ی کارآموزیش ثبت نام کردم ، خب مدت کار آموزی دوماهه که زیر نظر استاد انجام میشه
    شیوه ی کار به این صورته که هفته ای دو ساعت آموزش آنلاین و حضوری داشتیم که توسط استاد تدریس میشد و بعد از تدریس استاد آموزش ویدیویی مربوط به اون مبحث برای کار آموزان در پنل کاری فعال میشه
    چیزی نزدیک به 70 ساعت آموزش ویدیویی هست.

نکته ای که در مورد آموزش ویدیویی وجود داره اینه که در طول مدت هشت هفته انجام میشه و مباحث از پایه ای ترین حالت ممکن به صورت پلکانی به کارآموز تدریس میشه ، همچین این امکان وجود نداره که کارآموز به صورت قطاری ویدیو هارو مشاهده کنه و بره جلو باید هفته به هفته ویدیو هارو مشاهده کنه و تمارین و پروژه های انتهایی هر هفته رو انجام بده تا دسترسی برای ویدیو های هفته ی بعد داشته باشه.

یکی از ویژگی های خوب این دوره ی کارآموزی اینه که به صورت کاملا پروژه محور و عملی برگزار میشه یعنی کار آموز در طی دوره طراحی انواع وب سایت های شرکتی ، خبری ، وبلاگ ، فروشگاهی ، رزرواسیون و ... رو یاد میگیره.

بخش های متفاوت هر سایت مثل طراحی برگه ها طراحی انواع قالب ها طراحی هدر و فوتر و محتوای اصلی سایت طراحی صفحه تک محصول ، طراحی انواغ قالب های آرشیو محصولات و وبلاگ طراحی صفحه سبد خرید طراحی قسمت های مربوط به تسویه حساب و فروش محصول و .... به صورت کامل و با رعایت جزئیات به کار آموز یاد داده میشه.

مطلب بعدی که به نظرم در این دوره خیلی عالی بود کار با انواع پلاگین ها به خصوص پلاگین صفحه ساز المنتور بود که واقعا با این افزونه میشه هر نوع سایتی رو طراحی کرد و طراحان رو بی نیاز از هرگونه کد نویسی میکنه و این قابلیت رو طراحان میده که انواع برگه ها و قالب ها رو برای سایتشون بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی طراحی کنند.

موفق باشید.

آخرین ویرایش به وسیله mufateh : سه شنبه 08 اسفند 1402 در 11:18 صبح

کاربر دائمی آواتار godofphp
    محل زندگی
    between 0 and 1

نقل قول نوشته شده توسط mufateh مشاهده تاپیک
    سلام
    یکی از بهترین راه های یادگیری برنامه نویسی و طراحی سایت کار آموزی در کنار افراد متخصص و با سواد این حوزه هستش.

من از طریق آگهی استخدام کار آموز شرکت چکاوک شهر با این شرکت آشنا شدم و توی دوره ی کارآموزیش ثبت نام کردم ، خب مدت کار آموزی دوماهه که زیر نظر استاد انجام میشه
    شیوه ی کار به این صورته که هفته ای دو ساعت آموزش آنلاین و حضوری داشتیم که توسط استاد تدریس میشد و بعد از تدریس استاد آموزش ویدیویی مربوط به اون مبحث برای کار آموزان در پنل کاری فعال میشه
    چیزی نزدیک به 70 ساعت آموزش ویدیویی هست.

نکته ای که در مورد آموزش ویدیویی وجود داره اینه که در طول مدت هشت هفته انجام میشه و مباحث از پایه ای ترین حالت ممکن به صورت پلکانی به کارآموز تدریس میشه ، همچین این امکان وجود نداره که کارآموز به صورت قطاری ویدیو هارو مشاهده کنه و بره جلو باید هفته به هفته ویدیو هارو مشاهده کنه و تمارین و پروژه های انتهایی هر هفته رو انجام بده تا دسترسی برای ویدیو های هفته ی بعد داشته باشه.

یکی از ویژگی های خوب این دوره ی کارآموزی اینه که به صورت کاملا پروژه محور و عملی برگزار میشه یعنی کار آموز در طی دوره طراحی انواع وب سایت های شرکتی ، خبری ، وبلاگ ، فروشگاهی ، رزرواسیون و ... رو یاد میگیره.

بخش های متفاوت هر سایت مثل طراحی برگه ها طراحی انواع قالب ها طراحی هدر و فوتر و محتوای اصلی سایت طراحی صفحه تک محصول ، طراحی انواغ قالب های آرشیو محصولات و وبلاگ طراحی صفحه سبد خرید طراحی قسمت های مربوط به تسویه حساب و فروش محصول و .... به صورت کامل و با رعایت جزئیات به کار آموز یاد داده میشه.

مطلب بعدی که به نظرم در این دوره خیلی عالی بود کار با انواع پلاگین ها به خصوص پلاگین صفحه ساز المنتور بود که واقعا با این افزونه میشه هر نوع سایتی رو طراحی کرد و طراحان رو بی نیاز از هرگونه کد نویسی میکنه و این قابلیت رو طراحان میده که انواع برگه ها و قالب ها رو برای سایتشون بدون هیچ گونه دغدغه و نگرانی طراحی کنند.

این دوره ی کار آموزی مستقیما زیر نظر شخص مدیر عامل شرکت (مهندس علیرضا مخمری) انجام میشه که این خودش یک امتیاز مثبت برای کار آموز حساب میشه چون میتونه با همه ی خواسته ها و نیاز های شرکت و کارفرما آشنا بشه و سریع تر پیشرفت کنه که این مورد رو من توی بقیه ی دوره ها و کار آموزی ها مشاهده نکردم.

در پایان دوره ی کار آموزی هم استخدام وجود داره که کار آموز با انجام فعالیت هایی مثل آزمون استخدامی و انجام پروژه ی نهایی میتونه توی شرکت استخدام بشه و کار خودش رو به صورت حرفه ای در دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت شروع کنه.

موفق باشید.

ممنون از شما که یه تاپیک مربوط به دوران دایناسورها را اپدیت کردید فرصتی شد منم دوره ی ۱۲ قدم برنامه نویسی را معرفی کنم . دمت گرم

صفحه 2 از 2 اولاول 12

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •