نمایش نتایج 1 تا 22 از 22

نام تاپیک: آموزش و گفتگو در مورد تابلو روان (فقط در این تاپیک)

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی

Lightbulb آموزش و گفتگو در مورد تابلو روان (فقط در این تاپیک)

از اونجایی که دیدم سوالات زیاد و غالبا تکراری در مورد تابلو روان پرسیده میشه ، این تاپیک رو ایجاد کردم تا همه مواردی که به تابلو روان مربوط میشه به صورت یکجا باشه.

یکسری آموزش میگذارم که اغلبشون رو کاربری به نام mehrdadgh از سایت ایران ویج گرد آوری کرده.

1. آموزش گام به گام ساخت تابلو روان (بخش اول):
    http://www.4shared.com/file/13306529...7/tablo_2.html

2. آموزش گام به گام ساخت تابلو روان (بخش دوم):
    http://www.4shared.com/file/13306499...93/TABLOO.html
    زبان برنامه نویسی در این آموزش بیسیک(بسکام) و میکروی استفاده شده avr هست.

3. آموزش تابلو روان با مثال (حرکت دادن تصویر) به زبان بیسیک (کامپایلر بسکام ) و میکروی avr:
    http://www.4shared.com/file/13306561...abloravan.html

4. آموزش تابلو روان از سایت www.hlachini.com :
    http://www.4shared.com/file/17191560.../amoozesh.html

---------------------------
    یکسری ابزار هم که میتونه مفید باشه:
    1. برنامه تبدیل فونت و نوشته (هر فونتی) به کد قابل استفاده در تابلو روان به همراه سورس کد:
    http://www.khazama.com/files/font2arraymsi.rar

2. دوتا ابزار آنلاین :
    https://barnamenevis.org/showpo...41&postcount=1

نقل قول: آموزش و گفتگو در مورد تابلو روان (فقط در این تاپیک)

سلام.با تشکر .یه سوال ؟ آیا این نقشه مداری که تو این لینکا هست کاملا درسته؟بافر نمی خواد؟ ترانزیستور چطور؟

اگه تعداد led ها بیشتر از 50 تا هست (جریان کلش بیشتر از 200 میلی آمپر هست) باید از بافر استفاده کنید.
    من نمیدونم کدوم نقشه منظورتونه ولی یکی از آموزشها رو که الان دانلود کردم ، تو مدارش بافر گذاشته بود (uln2003 ) . اگر از بافر استفاده بشه نیازی به ترانزیستور نیست.

سلام، ممنون از جوابتون.من مقاله tabloravan را دانلود کردم و می خوام یه تابلو روان 32*8 طراحی کنم .نمی خوام از ماتریس ها استفاده کنم. یعنی خودم ledها را درست کردم یعنی 256 led با توجه به بحث آند و کاتدشون. می خوام ببینم مداری که می خوام ببندم بافر (ULN2803یاULN2003?)که حتما احتیاج داره ولی آیا برای اتصال میکرو atmega 32 به سطرهای led هانیاز به ترانزیستور هست یا نه؟چون یکی بهم گفته علاوه بر بافرULN2803 نیاز به 8تا ترانزیستور BC328 هم دارم؟ و برای طراحی این مدار باید شماره آی سی لچ چند باشه؟74HC245 یا 74HC573?ببخشید اگه خیلی سوال می کنم آخه اولین کار عملی منه!!!

74245 بافر سه وضعیتی هست نه لچ (لچ 2 وضعیت داره). همون 74573 لچه.
    معمولا مدار باید 2 طرفش بافر(یا ترانزیستور) باشه ، چون جریان همونقدر که میره تو آند همونقدر هم از کاتد در میاد ! فقط اگه نسبت سطر و ستونها یکی نباشه ممکنه برای یکی بافر بخواد یا نخواد . هر پایه میکرو میتونه 5-4 تا led رو به صورت موازی روشن کنه (یه ردیف 4-5 تایی9) چون اگه همه اون ردیف روشن بشه جریان کل میشه حدود 20 میلی آمپر.
    اون شکل اولی که گذاشته بود نسبت سطر رو ستون ها یکی نبود (5*7) . بنابر این اگه یه ستون کامل روشن بشه حدود 35 میلی آمپر جریان میخواد که یه پایه(ستونی) نمیتونه اینقدر جریان بده برای همین بافر گذاشته. این 35 میلی آمپر بین پایه های سطر 1تا 7 تقسیم میشه و هر پایه سطری 5 میلی آمپر میکشه (هر سطر 1دونه روشنه دیگه) بنابر این برای اونا به بافر نیازی نیست. الان برای روشن کردن یه سطر میکرو در مجموع 7*5 میلی آمپر جریان میکشه نه 5*7 +35 چون اون 35 تا از طرف بافر میاد و پایه ستونی جریانی نمیده.
    اینطوری خودتون میتونید ببینید با توجه به مدارتون کجا بافر لازمه کجا نیست. با اینکه هر پایه میکرو میتونه 20 میلی آمپر جریان بده یا بکشه ولی در مجموع بیشتر از 200 میلی آمپر نمیتونه بده (یعنی نمیشه هر 32 تا پایه 20 میلی آمپر بده) . بنابراین وقتی تعداد سطر و ستونها زیاد میشه هر دو طرف سطر و ستون بافر میگذارن.

این بافر ها عملکرد مشابه ترانزیستور رو دارن (تو خود بافر ترانزیستوره) و میشه به جای همدیگه ازشون استفاده کرد. ولی چون بافر به صورت ic هست کار باهاش راحت تره.

خود لچ هم یه حداکثر جریانی میتونه بده که تو دیتاشیتش نوشته ، برای همین اگه جریان زیاد لازم باشه بعد از لچ یه بافر هم سر راه میگذارن (از لچ فقط برای چند برابر کردن پایه های io استفاده میکنن و جریان بالایی نمیتونه بده).

سلام، میشه این نقشه ایی که من کشیدم را ببینید کامله یا نه،لطفا پین به پین چک کنید که آیا درسته یا نه؟ میشه جای علامت سوالایی که گذاشتم را بهم بگید به کجا وصل میشه؟ و آیا این نقشه با همان برنامه که برای 32*8 گذاشتید جواب میده یا نه؟ reset میکرو را باید با یه مقاومت به vcc بزنم یا نمی خواد؟ آیا پایه های 12و13 میکرورا باید کریستال بذارم یا نه؟ و کلکتور ترانزیستورها باید به کجاوصل بشه؟
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

اون کلکتور ترانزیستور رو باید به vcc وصل کنید . مقاومت امیتر اون رو هم 330 بگذارید بهتره.
    جای آند و کاتد led ها رو باید عوض کنید و آند بره به ترانزیستور ها (چون ترانزیستور 5 ولت میده) .
    برای پای 12و13 اگه از کریستال داخلی میکرو استفاده میشه ، نیازی به کریستال خارجی نیست . در ضمن برای کریستال خارجی 2 تا خازن 22 پیکو میگذارن و اون شکل شما اینو نداره.
    ریست رو با مقاومت به vcc بزنید بهتره.
    پایه 10 به vcc
    11 به زمین
    31 به زمین
    اون 30 و 32 رو اصلا لازم نیست به جایی وصل کنید.

فایل آموزشی شماره 4 رو هم بخونید .
    در مورد برنامه من نمیتونم نظری بدم چون تا حالا تابلو روان نساختم و نخواهمم ساخت.

سلام، ببخشید بازم سوال می کنم ولی من 256 led ها را روی برد 1000 سوراخ خودم لحیم کردم و آندها را ستونها و کاتدها را سطرها قرار دادم و دیگه برام خیلی سخته که جاهاشونو عوض کنم.راه دیگه ای نیست که با این سخت افزار جای آند و کاتد را عوض نکنم؟

ترانزیستورتون الان npn هست که باید بشه pnp .

دوباره ببخشید،اون وقت با ترانزیستور pnpچه تغییری تو نقشه سخت افزار باید بدم؟منظورم کلکتور و امیترشه؟ باید به کجا وصل بشه؟ با چه مقاومتی؟ یه سوال دیگه ببخشیدا ولی پایه 1 لچ ها علاوه بر اتصال به پایه 33 میکرو باید به vcc هم وصل شه یا نه؟

کلکتورش رو به جای vcc میزنید به زمین.
    پایه 1 لچ رو یا باید به میکرو بزنید یا به gnd . یکدوم رو باید انجام بدید نه هردو.

متشکرم،من از صمیم قلب براتون آرزوی بهترینها را دارم. برام دعا کنید مدارم جواب بده، اذیت نکنه!!!

Question نقل قول: آموزش و گفتگو در مورد تابلو روان (فقط در این تاپیک)

سلام،میشه توضیح بدهید چه جوری پایه های تراتزیستور را از هم تشخیص بدهیم؟(منظورم بیس وکلکتور و امیترشه)

دو به دو با اهم متر میگیرید ، مثلا یکی میشه 940 ، یکی میشه 920 ، بقیه هم خیلی زیاد میشن
    اونی که مقاومتش کمتره کلکتوره ، اون مشترکه هم بیسه ، اون یکی که مقاومتش یک بیشتر بوده امیتره

کاربر تازه وارد

با سلام خدمت اساتید و مهندسین گرامی
    بنده برنامه نویسم و از الکترونیک هیچی نمیدونم
    میخوام یه تابلوی روان در ابعاد بزرگ درست کنم میشه نقشه کاربری اونو بهم بدید یا راهنمایی کنید که از کجا میتونم تهیه کنم؟ ممنون از لطفتون

با سلام، من برنامه تابلو روان را ازسایت hlachini گرفتم.این زبان برنامه نویسی اسمبلی یا بیسیکه؟ آِیا این برنامه را می تونم در نرم افزار codevision بنویسم و پروگرامش کنم یا حتما باید در bascom بنویسم؟این برنامه تابلو روان 32*8 را کسی برنامه c نداره براش؟ تو رو خدا کمکم کنید؟سخت افزارشو بستم و تو نرم افزارش موندم؟ چه جوری باید جواب بگیرم؟

کسی می تونه مراحل کار با برنامه bascom و نحوه پروگرام کردنشو بهم بگه؟

کاربر جدید
    محل زندگی
    تهران

Thumbs up نقل قول: آموزش و گفتگو در مورد تابلو روان (فقط در این تاپیک)

سلام دوستان. کسی در مورد برنامه HD چیزی میدونه؟ اگه کسی اونو داره لطفا لینک دانلودشو بذاره.

کاربر دائمی آواتار SEZAR.CO
    محل زندگی
    پشت کامپیوتر

با عرض سلام وتشکر
    بی زحمت اگه ممکن اموزش تابلو با کد ویژن را نیز قرار دهید
    باتشکر

کاربر دائمی آواتار SEZAR.CO
    محل زندگی
    پشت کامپیوتر

با تشکر از زحماتتون
    اگه برای avr atmel دارید معرفی کنید

سلام دوستان عزیز
    وقتی بخوایم کد متن رو عوض کنیم باید چکار کنیم؟
    مثلا روی تابلو کلمات دلخواه خودمون نمایش بده.
    در این مورد توضیح بیشتری ارایه میدید؟
    تغییرات توی برنامه به چه صورت باشه؟
    (بسکام)

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •