نمایش نتایج 1 تا 31 از 31

نام تاپیک: حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت نرم افزار

کاربر دائمی آواتار earse+erse
    محل زندگی
    ساري

Cool حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت نرم افزار

این مقاله حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت رو از سه مرجع تقلید بزرگ می پرسه (با تصویر و دست خط)

می تونین ازش برای نرم افزاراتون استفاده کنین تا شاید کپی کننده عزیز! دلش به رحم بیاد و رایت نکنه

فایل ورد رو ضمیمه کردم که راحت باشین
    اون پایینی هم فونت های بکار رفته است.(Bfont)

تشکر هم یادتون نره!
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه
    آخرین ویرایش به وسیله earse+erse : جمعه 16 بهمن 1388 در 12:12 عصر دلیل: مثل اینکه به کسی بر نخورد!

کاربر دائمی آواتار m.hamidreza
    محل زندگی
    کره زمین

نقل قول: حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت نرم افزار

"جایز نیست" خیلی بی انصافیه! یعنی چی این حرف؟
    کسانی که مثله آب خوردن محرمات رو انجام میدن شما توقع داری "جایز نیست" ها رو انجام ندن...

محل زندگی
    ساري

نقل قول نوشته شده توسط m.hamidreza مشاهده تاپیک
    "جایز نیست" خیلی بی انصافیه! یعنی چی این حرف؟
    کسانی که مثله آب خوردن محرمات رو انجام میدن شما توقع داری "جایز نیست" ها رو انجام ندن...
    این طور استنباط میشه که "جایز نیست" = حرام است

خوب به نظر من اونا اصلا جزء آدمیزاد محسوب نمیشن

دکتر به یکی یه نسخه بده اون استفاده نکنه بعدش بیفته بمیره تقصیر دکتره، مگه؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

واقعا" جالبه ؛ چند وقت پیش تو صدا و سیمای .... ! یه برنامه پخش کرد که از یه آیت الله ( اسمش دقیق یادم نیست ) پرسیدن حکم کپی نرم افزار چیه ؟
    گفت اگر نرم افزار ایرانی باشه قطعا" حرامه ولی اگر خارجی باشه و وابسته به استکبار جهانی مشکلی نداره چرا که خودش نوعی مبارزه در راه اسلام به حساب میاد.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کاربر دائمی آواتار joker
    محل زندگی
    اصفهان

قبل از اینکه به حکم شرع لازم باشه آدم برسه ، عقلش بهش میگه مالی که حاصل دسترنج یکنفر دیگه هست و صاحبش اون را در ازای مبلغی بابت زحمتش داره میفروشه را نباید مفتی صاحب بشه
    به نظر من کسی که عقلش به این حد نیست ، شرع و غیرشرع و اخلاق و اینا براش مهم نیست...

پیوست:
    این فتوای شامل نرم افزارهای اجنبی هست

محل زندگی
    ساري

Cool نقل قول: حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت نرم افزار

نقل قول نوشته شده توسط joker مشاهده تاپیک
    قبل از اینکه به حکم شرع لازم باشه آدم برسه ، عقلش بهش میگه مالی که حاصل دسترنج یکنفر دیگه هست و صاحبش اون را در ازای مبلغی بابت زحمتش داره میفروشه را نباید مفتی صاحب بشه

;
    به نظر من کسی که عقلش به این حد نیست ، شرع و غیرشرع و اخلاق و اینا براش مهم نیست...
    کاملا موافقم

;
    پیوست:
    این فتوای شامل نرم افزارهای اجنبی هست
    البته میشه واسه این قضیه یه کلاه شرعی نوشت (آخه ما برنامه نویسیم)
    برای مثال
    اگر کپی کردن یه نرم افزار از بلاد کفر (!) که باعث ضرر به دشمنان اسلام و ایران باشد و باعث رشد علم مسلمانان بشود چه حکمی دارد؟

جواب: هیچ مشکلی ندارد هیچ صواب هم دارد !

بستگی داره چه طوری به ماجرا نگاه کنیم؟

فکر میکنم این فتوا ها مربوط به چند وقت پیش باشه.

آقای مکارم شیرازی کپی کردن از نرم افزار رو با اجازه سازنده صحیح میدونه و بدون اون رو حرام. ولی اگر مربوط به کفار حربی باشه کپی کردنش هیچ اشکالی نداره! که با سوال از بخش آنلاینش متوجه شدم شرکت میکروسافت و الباقی هم جزو همین دسته هستن!!

فکر میکنم صحبت اون دوستمون که گفت : "عقلش بهش میگه مالی که حاصل دسترنج یکنفر دیگه هست و صاحبش اون را در ازای مبلغی بابت زحمتش داره میفروشه را نباید مفتی صاحب بشه"

کاملا دقیق و انسانی تر باشه. چون با وضع کنونی مشکلات رو هم بیشتر میکنه این کارها!

محل زندگی
    ساري

نقل قول نوشته شده توسط blue_lotus مشاهده تاپیک
    فکر میکنم این فتوا ها مربوط به چند وقت پیش باشه.
    کدوم فتوا ها رو می گی؟

کاملا دقیق و انسانی تر باشه. چون با وضع کنونی مشکلات رو هم بیشتر میکنه این کارها![/
    اینی که گفتی یعنی چه؟

کاربر دائمی آواتار ali_kolahdoozan
    محل زندگی
    اون سر دنیا

هیچ اشکالی ندارد برید حالش را ببرید و ایرانی و غیر ایرانی هم نداره . برید حال کنید

اگر کپی کردن یه نرم افزار از بلاد کفر (!) که باعث ضرر به دشمنان اسلام و ایران باشد و باعث رشد علم مسلمانان بشود چه حکمی دارد؟
    امیر المومنین یه روز با سپاهش داشتن میرفتن,سپاهیانش یه یهودی رو میبینن و میرن جواهراتش رو
    میگیرن,امیرالمونین همونجا شروع به گریه میکنن و میفرمایند کاش من میمردم و چنین صحنه ای رو نمی دیدم.
    در ضمن ما از کپی نرم افزارها قصد ضرر زدن به دشمنان اسلام نداریم,ما قصدمون مفت خوریه(با عرض معذرت).
    به نظر شما پیرو حضرت مسیح کافره؟؟؟؟
    بستگی داره چه طوری به ماجرا نگاه کنیم؟
    بستگی به دید اسلام داره نه دید ما.
    شما اگه یه نرم افزار تولید کنی و تو آمریکا توزیع کنی همه جوره پشتیبان محصولت هستن,آیا اونا هم میگن
    بیاید به اسلام ضرر بزنیم؟؟؟؟
    یه لحظه به این فکر کنید که کار ما مشکل داشته باشه میدونید اون دنیا چه بلایی سرمون میارن؟؟؟
    من خودم یه سری ایبوک داشتم که قدیمی ترینشون مال سال 2008 بود, خواستم به صورت تجاری توزیع
    کنم که کارا داشت خوب پیش میرفت ولی یه آن به خاطر ترس از حرام بودن درآمدش بی خیال شدم.
    موفق باشید.

این مسئله نیازی به رساله و فتوا نداره. من به شما تضمین میدم فرقی هم بین آدم مذهبی و غیرمذهبی از این جهت نیست که حالا برای نوع مذهبی اش فتوا بنویسی. تازه در مجموع با توجه به مسئله استکبار جهانی که دوستمون مطرح کرد افراد غیرمذهبی کپی رایت رو بیشتر رعایت می کنند چون لزومی به لگد زدن به پیکره استکبار جهانی ندارن . به اخلاقیات رجوع کنید و ببینید آیا کپی نرم افزار رو مجاز می دونید یانه. مسئله رو به این شکل ببینید. سخت افزار/نرم افزار. شکستن قفل نرم افزار کرک کردنش مثل این می مونه که شما سخت افزار رو از مغازه بدزدید، بجای اینکه بخرید.
    و اجازه بدید یه یه اعتراف هم بکنم. من یه نرم افزار پایرت روی لپتاپ دارم اما بقیه اش درسته. ویندوزم و آنتی ویروسم هر دو پولشون رو دادم و بقیه نرمافزار ها هم رایگان هستند و بیشتر وقتها هم از با لینوکسم میام بالا چون اونجا همه چیز 100 درصد قانونیه. یه لینوکس نصب کنید و تقریباً هر آنچه که احتیاج دارید رو به صورت رایگان و قانونی استفاده کنید. ممکنه گاهی امکانات کمتر باشه اما از اصول اخلاقی عدول نکرده اید.
    پ.ن: تنها نرم افزار پایرت که بهش اشاره کردم خداییش قابل خریدن نیست. Matlab. کمرم میشکنه اگه بخوام بخرمش.
    پ.ن2: دروغ نگم. غیر از متلب یه دلفی 7 قدیمی دارم که به عنوان آچار فرانسه گاهی ازش استفاده می کنم.

کاربر دائمی
    محل زندگی
    تهران

امیر المومنین یه روز با سپاهش داشتن میرفتن,سپاهیانش یه یهودی رو میبینن و میرن جواهراتش رو
    میگیرن,امیرالمونین همونجا شروع به گریه میکنن و میفرمایند کاش من میمردم و چنین صحنه ای رو نمی دیدم
    یعنی چی!! شما این رو از کجا آورده اید؟

کاربر دائمی آواتار UltraZoom
    محل زندگی
    تهران

قبل از اینکه به حکم شرع لازم باشه آدم برسه ، عقلش بهش میگه
    عقل بشر همواره گرفتار نقص نسبی است . ممکن است شما عملی را که چند سال قبل عقلانی می دانستید ، اکنون بسیاری از کسانی که در دانشگا ه های غربی اقدام به نظریه پردازی در باب فلسفه علم میکنند ، به فاقد اصالت بودن علم حاصل از تجربه اعتراف دارند . در حالی که صده ها سال است در غرب اصالت را به تجربه می دادند .
    جدا کردن خدا از محاسبات باعث کسب معرفت و عقلانیت ناقصی خواهد شد که همه جانبه نیست .
    رفتار عقلانی رجوع به افکار فردی نیست . شما باید به قانون و شرع و عقل هر سه با هم رجوع کنید .
    این مسئله نیازی به رساله و فتوا نداره.
    دلیل شما برای این حرف چیست ؟
    به اخلاقیات رجوع کنی
    تعریف شما از اخلاقیات چیست ؟

کاربر دائمی آواتار mahdi68
    محل زندگی
    تبریز

یعنی باید در این موارد به قانون رسمی کشور رجوع شود
    یعنی با این حرف شما اگه تو کشوری(به دلیل نقص قوانین) دزدی آزاد باشه تو اون کشور دزدی جایز هست دیگه ؟!؟!

کاربر دائمی آواتار m.hamidreza
    محل زندگی
    کره زمین

نقل قول نوشته شده توسط earse+erse مشاهده تاپیک
    این طور استنباط میشه که "جایز نیست" = حرام است
    جایز نیست یعنی بهتره انجام نشه و به هیچ وجه معادل حرام است نیست.
    دزدی فقط از دیوار مردم بالارفتن که نیست؛ توجیه های شرعی ما هم در نوع خودش جالبه!

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

نقل قول نوشته شده توسط UltaZoom
    عقل بشر همواره گرفتار نقص نسبی است . ممکن است شما عملی را که چند سال قبل عقلانی می دانستید ، اکنون بسیاری از کسانی که در دانشگا ه های غربی اقدام به نظریه پردازی در باب فلسفه علم میکنند ، به فاقد اصالت بودن علم حاصل از تجربه اعتراف دارند . در حالی که صده ها سال است در غرب اصالت را به تجربه می دادند .
    فکر می‌کنم، دین اسلام، همان عقل باشد.
    خداوند تا همان «عقل بشر» از او مسئولیت می‌خواهد چنانکه «دیوانه» را گناهی نیست.
    «علم» با «عقل» متفاوت است و نمی‌توان آنها را مشابه فرض کرد.

نقل قول نوشته شده توسط Nima NT
    واقعا" جالبه ؛ چند وقت پیش تو صدا و سیمای .... ! یه برنامه پخش کرد که از یه آیت الله ( اسمش دقیق یادم نیست ) پرسیدن حکم کپی نرم افزار چیه ؟
    گفت اگر نرم افزار ایرانی باشه قطعا" حرامه ولی اگر خارجی باشه و وابسته به استکبار جهانی مشکلی نداره چرا که خودش نوعی مبارزه در راه اسلام به حساب میاد.
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    پاسخ من به کسی است که در صدا و سیما این حرف را زده!
    پیامبر اسلام، هیچوقت به شیوه‌ی «غیر انسانی و غیر فطری»، بر دشمنان پیروز نمی‌شد.
    اگر در قرآن یا در روایات «معتبر»؛ یافتید که پیامبر «در راه اسلام، دروغ گفته است»، آن وقت بیایید و این حرف را بزنید! در حالیکه پیامبر هیچگاه از روش‌های «ننگین و ضد فطرت پاک انسانی» برای پیشرفت اسلام استفاده نکرده است.

به نظر شما، آیا دزدیدن نرم‌افزار بر خلاف «فطرت و ارزش‌های انسانی» نیست؟ بهرحال کافر هم یک «انسان و یک بنده خدا» است. شما به عنوان یک بنده‌ی خدا در جایی نیستید که تشخیص دهید برای پیشرفت اسلام، «حقوق کافران را باید پایمال کرد تا به آنها ظلم شود». چون حتی پیامبر اسلام به عنوان یک «معصوم و رهبر مسلمین» هم این کار را نمی‌کرد.

اصلا آیا جایی خوانده‌ای که «پیامبر، کافری را برای مسلمان شدن، مجبور کند؟».
    اصلا جنگ بین پیامبران و کافران به خاطر پایان ظلم کافران بوده است، نه برای رواج و تبلیغ دین.
    در میدان جنگ هم مطمئن باشید که به شیوه‌ی ناجوان‌مردانه کسی را نمی‌گشتند. اصلا آیا پیامبر یا معصومی را می‌شناسید که با خوراندن زهر، دشمن خود را ناجوان‌مردانه هلاک کند؟
    پس کاملا این جمله در تناقض با دین اسلام است: «دزدیدن نرم‌افزارهای بلاد کفر برای پیشرفت اسلام» که روش گفته شده در این جمله، کاملا ناجوان‌مردانه است.

نقل قول نوشته شده توسط UltaZoom
    در کتاب رساله 9 مرجع که من در منزل دارم . حکم کپی نرم افزار ، طبق نظر اکثر مراجع منطبق بر قرارداد است . یعنی باید در این موارد به قانون رسمی کشور رجوع شود
    قانون رسمی کشور هم بر همگان روشن است . نرم افزار های خارجی فعلا تحت حمایت قانونی دولت قرار ندارند .
    پس استفاده از این گونه نرم افزار ها تا زمانی که قراردادی مبنی بر عدم استفاده ، امضا نشده است ، اشکالی ندارد .
    در واقع مشکل ما این است، که فکر می‌کنیم قوانین کشور، همان قوانین اسلام است. قوانین کشور، سعی می‌کند (!) که بر طبق قوانین اسلام باشد ولی دقیقا همان نیست.
    در ضمن، قبل از نصب هر نرم‌افزار، یک قرارداد (LICENSE) به کاربر نمایش داده می‌شود و کاربر بر طبق آن قرارداد از آن نرم‌افزار استفاده می‌کند. پس LICENSE حکم یک قرارداد دارد که بین کاربر و شرکت مالک نرم‌افزار، بسته می‌شود. اینکه کشور ایران؛ قراردادهای بین یک شهروند ایرانی و شرکت‌های خارجی را قبول ندارد، به معنای این نیست که خدا هم آن را قبول نخواهد داشت. نیازی به قوانین دولت و کشور نیست، طبق دین، این کار حرام است.
    آخرین ویرایش به وسیله PC2st : شنبه 17 بهمن 1388 در 12:52 عصر

محل زندگی
    ساري

نقل قول نوشته شده توسط مرتضی پیروزی مشاهده تاپیک
    میگیرن,امیرالمونین همونجا شروع به گریه میکنن و میفرمایند کاش من میمردم و چنین صحنه ای رو نمی دیدم.
    در ضمن ما از کپی نرم افزارها قصد ضرر زدن به دشمنان اسلام نداریم,ما قصدمون مفت خوریه(با عرض معذرت).
    به نظر شما پیرو حضرت مسیح کافره؟؟؟؟

بستگی به دید اسلام داره نه دید ما.
    شما اگه یه نرم افزار تولید کنی و تو آمریکا توزیع کنی همه جوره پشتیبان محصولت هستن,آیا اونا هم میگن
    بیاید به اسلام ضرر بزنیم؟؟؟؟
    یه لحظه به این فکر کنید که کار ما مشکل داشته باشه میدونید اون دنیا چه بلایی سرمون میارن؟؟؟
    موفق باشید.
    شما دارین خودتون جواب خودتون رو میدین شما مسیحی و یهودی رو کافر حساب کردین؟
    من این رو نگفتم در ضمن اگه به "!" دقت می کردی می فهمیدی نظر من چیه
    در ضمن اینجا من و تو ولی امر نیستیم اسلام مرجع داره و مرجع من میگه اگه ایرانی نباشه اشکالی نداره!

در ضمن این بحث داره خیلی بی هوده کشدار می شه من دیگه علاقه ای به ادامه بحث ندارم هر کار می خواین بکنین، بکنین

محل زندگی
    تهران

همانطور که طبق قانون استفاده از نرم افزار های خارجی مجاز است . (شرع حکم بر قانون می کند . اصطلاحا به قانون احکام ثانویه می گویند )
    بحث عقل و شرع هر کدام در جای خود درست است و خلط مبحث است اگر این دو را با هم مشترک بگیرید .

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

همانطور که طبق قانون استفاده از نرم افزار های خارجی مجاز است . (شرع حکم بر قانون می کند . اصطلاحا به قانون احکام ثانویه می گویند )
    شرع، قانون‌مدار است ولی خدم و حشم و سیاه و سفید نمی‌شناسد. چه کسی گفته که هر چه در قانون حکومت ایران باشد، شرع است؟
    در پیش‌گاه خدا، فرقی بین ایرانی و خارجی یا عرب و عجم نیست. چیزی که پیامبر هم به آن تاکید داشت؛ حقوق انسان‌ها فارق از جنس و نژاد، نباید پایمال شود.
    قوانین حکومت جمهوری اسلامی ایران، بر اساس سیاست‌های خارجی و داخلی و به نفع ایران و برای ایران، وضع می‌شوند.

بحث عقل و شرع هر کدام در جای خود درست است و خلط مبحث است اگر این دو را با هم مشترک بگیرید .
    دینی که خلاف عقل باشد، چه دلیلی برای مقبولیت آن وجود دارد؟! اصلا چگونه می‌توان کافری را بدون دلیل و برخلاف عقل، مسلمان کرد؟!
    این یک جمله نژادپرستانه، خودخواهانه است؛ دزدیدن نرم‌افزار خارجی، اشکال ندارد ولی دزدیدن نرم‌افزار ایرانی، حرام است.

محل زندگی
    تهران

دینی که خلاف عقل باشد، چه دلیلی برای مقبولیت آن وجود دارد؟!
    خلط مبحث که می گویم از این جای بحث ناشی می شود . بنده نگفتم که دین اسلام خلاف عقل است . اگر خلاف عقل بود که این طور گسترش پیدا نمی کرد .
    شرع را هم نگفتم که خلاف عقل است . بلکه احکام شرعی نیاز به تخصص برای استخراج از بطن دین دارند . این کار به عهده متخصصانی است که بالای 16 سال درس حدیث و فقه می خوانند . ممکن است بنده نابلدو پیاده بیایم بگویم عقلانی نیست که زن نصف مرد ارث ببرد . اما فقیه می گوید با توجه به موارد a و b و n کاملا هم عقلانی است . پرداختن به این امور ابزار نیاز دارد و گذر اول عقل بر مباحث اینچنینی حتما درست نیست .
    پیش پزشک که بروید درد شما را با درد دیگری دوا می کند ( آمپول) . کاری غیر عقلی از منظر نخست می نماید و لی در بطن آن عملی است عقلی .
    اعدام اگر به دست قاضی اتفاق بیفتد ، عملی است طبق قانون ولی اگر همان کار را من بکنم می شود خلاف قانون . اینها مواردی است که عقل اشتباه می کند .
    عقل برای اندیشیدن نیاز به ابزار دارد . نیاز به تربیت و آموزش دارد . کاری که در حیطه تخصص من نیست چرا باید احساس کنم که می توانم در آن ساحت نظرات درست را بر طبق عقل خود بدهم .
    حکم شرع و قانون را بر عهده قانون گذار و شارع بگذارید . وظیفه ما عمل به قانون و شرع است .
    قانون و شرع حدود جامعه اند و در حکومت های مدنی نهایت انگاره های ذهنی .
    قانون همیشه درست نیست ولی چیزی که هست این است که واقعیت است . رفتار ها و هنجار ها بر اساس آن شکل می گیرد . چه عملی دزدی است و یا چه عملی نیست ، چیزی است که قانون و شرع مشخص می کنند .
    اخلاقیات مطلق است و نسبی و طبق نظر اکثریت نیست .
    چه کسی گفته که هر چه در قانون حکومت ایران باشد، شرع است؟
    در این مورد خاص نظر شرع منطبق بر قانون است .
    زمانی که امام خمینی در فرانسه بودند ، یاران ایشان گوسفندی قربانی می کنند و محضر ایشان می برند . امام نمی خورد و می گوید طبق قوانین دولت فرانسه ذبح گوسفند در خانه جایز نیست و از گوشت آن گوسفند نخوردند . این اهمیت قانون را در موارد ی که الزام آور به حرام نیست را می رساند .
    البته مطلب بالا ربط مستقیمی به بحث نداشت . نکته ذوقی بود که از قلم گذشت .
    این یک جمله نژادپرستانه، خودخواهانه است
    البته قانون همیشه بر مدار حق نیست . ممکن است خود خواهانه و نژاد پرستانه باشد . ولی وظیفه ما عمل به آن در چارچوبی است که شرع مشخص کرده .

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

اینطور که من متوجه شدم، شما نظراتان بر این است؛
    «حتی اگر قانون خلاف حق باشد، باید به آن عمل کرد چون اطاعت از قانون، خواسته‌ی شرع است.»

پاسخ من؛
    در اینکه برای آشنایی با دین، به علماء نیاز است شکی نیست ولی علما هم در برخی موارد با هم اختلاف نظر دارند. شاید از بین ۱۰۰ نفر عالم، تنها ۲ نفر از نظر من حرف درست بگویند، پس من آن کسی را انتخاب می‌کنم که به نظر من «اعلم‌تر» است. (در واقع همه مراجع این را قبول دارند)

یک قانون خاص را همگان نمی‌نویسند و همانطور که گفتم، علماء در جزییات با هم اختلاف نظر دارند، پس نمی‌توان گفت که عمل به قانون، مطابق با دستورات دین است. پس قانونی که شما از آن یاد می‌کنید، طبق خواسته‌ی همه‌ی علماء نیست. پس نمی‌توان گفت که اطاعت از قانون، همواره طبق خواسته‌ی شرع است.

احترام و اطاعت از قانون خواسته‌ی شرع هست ولی تا زمانی که برخلاف عقاید دینی نباشد.
    آداب و رسوم پسندیده بسیار خوب است ولی آداب و رسوم ناپسند را باید به خاطر دین، کنار گذاشت.

درست است که من نمی‌توانم خیلی چیزها را تشخیص دهم و راه درست را از علماء می‌پرسم ولی علماء نیز دلیل منطقی برای کار خود دارند (در واقع از منطق و عقل خود برای احکام شرعی کمک می‌گیرند) و همانطور که گفتید، ممکن است بگویند به «این دلیل و آن دلیل» این کار خوب است. ولی می‌شود به این سوال پاسخ دهید؟
    «به چه دلیل، دزدی نرم‌افزار خارجی، کار بدی نیست؟»
    اگر جواب این باشد: «چون آنها کافر هستند و با اینکار به آنها ضربه می‌زنیم و اسلام پیشرفت می‌کند.» اگر جواب این باشد، من هم در چند پست قبل گفتم که به چه دلایلی این کار خلاف دین است و این دلیل، ضد اخلاق اسلامی است.
    اگر جواب این باشد: «حقوق کفار مهم نیست و می‌توان صرف نظر کرد.» و در پاسخ به این دلیل، همانطور که در قبل گفتم، اگر شما یا قانون کشور شما، از آن صرف نظر کند، طبق دین، خدا فراموش نخواهد کرد. در نظر خداوند، حقوق انسان‌ها (حتی کفار) پای‌مال نمی‌شود. همچون پیامبر که کافری را آزار نداد.
    حال جواب شما چیست و به چه دلیلی این کار بدی نیست؟ می‌توانید از مرجع تقلیدتان بپرسید. امیدوارم دلیل شما، یک دلیل به اصطلاح عقلانی باشد و ناقض معیارهای دین اسلام نباشد.

راستی، شما در رابطه با اخلاق پرسیده بودید:
    تعریف شما از اخلاقیات چیست ؟
    تعریف من، همان «اخلاق اسلامی» است که در کتب آمده است. فکر نمی‌کنم دین حاضر باشد که در راستای پیشرفت خود، اخلاقی که خود تعریف کرده است را زیر پا بگذارد چون در اینجا «چیزی به نام اجبار برای جلوگیری از گناه بزرگتر» وجود ندارد. یعنی اگر کسی دزدی نکند، گناه بزرگتری انجام نمی‌دهد.

اگر پیش از این بحث را به قانون و حکومت کش بدهیم، بحث سیاسی خواهد شد و متاسفانه بنابه‌دلایلی من نمی‌توانم سیاسی صحبت کنم. امیدوارم بحث از قانون بیرون آمده و به همان شرع محدود گردد و به دلایلی که در بالا نوشتم، به نظر من قانون به طور ۱۰۰٪ بر خواسته‌ی شرع نیست و شرع آن قسمت از قانون را می‌پذیرد که مخالف با ارزش‌های اسلامی نباشد.

کاربر دائمی آواتار lordarma
    محل زندگی
    رشت

بابا بلاد کفر کجا بود؟!!!
    اکثر شرکت های کامپیوتری خصوصی هستند و با رعایت نکردند قانون کپی رایت شخص یا اشخاص متضرر می شودند، پس بلکُل مشکل داره و نمی شه روش سرپوش گذاشت،
    حالا شاید این فکر به ذهنتان بیاید که خود بنده چه کار می کنم؟
    خب این کار منه:
    اول اینکه من آدم مذهبی نیستم پس موارد بالا به من مربوط نمی شود.
    دوم اینکه من به خاطر ایرانی بودنم و عشق به ایران، نرم افزار های وطنی را کپی نمی کنم و حتی نسخه کپی را خریداری نمی کنم.
    سوم اینکه، کسانی که به فکر تولید نرم افزار هستند، خودشان باید به فکر کرکر ها و افراد سودجو هم باشند، به قول بیل گیتس: "دنیا جوانمرد نیست و نباید از او انتظار جوانمردی داشت."
    و در نهایت، چهارم اینکه، من انتظار ندارم دیگران، حق کپی رایت نرم افزار ها و سورس های من را رعایت نمایند.
    پس به شما پیشنهاد می کنم، اگر شما هم این 4 مورد را قبول دارید، و از نظر مالی ضعیف هستید،
    همچون پیش، به کرک و کپی نرم افزار ها ادامه دهید!
    موفق باشید!!!!

کاربر دائمی آواتار syntiberium
    محل زندگی
    scrin galaxy

شايد از نظر شما شكستن قفل نرم افزار خارجي به پيشرفت ما كمك كنه ولي از نظر من به پسرفت ما كمك مي كنه چون وقتي ما مثلا يه پك king را 16 هزار تومن مي خريم و داخلش ميليون ها دلار نرمافزار قفل شكسته هست ديگه كي پاميشه بره بابت نرم افزار هاي ايراني 1 ريال پول بده ؟ و خوب خيلي واضح است كه ساخت نرم افزار توي ايران هيچ پيشرفتي نمي كنه و فقط نرم افزار سازي محدود مي شه به ديكشنري و نرم افزار هاي ديتا بيسي و اينجور چيز ها و بازي هاي ايراني را هم بهترين هاشو داريم مي بينيم كه مثلا لطف علي خان زند با اون گرافيك افتضاحش 6500 تومن پولش هست و خوب وقتي بازي هاي با گرافيك خدا را فوق فوقش اگه فارسيش كرده باشن تازه قيمتش مي شه 5000 تومن و خوب كسي نمياد بره لطف علي خان زند بخره و اين ها همش به خاطر بد بختي نداشتن قانون كپي رايت براي نرم افزار هاي خارجي هست.

محل زندگی
    ساري

سلام به دوستان

من قول داده بودم که به این تاپیک دیگه پاسخی ندم اما دیگه داره اوضاع داره 8*6 میشه.

تا حالا چندتا مقاله دیدین که تو تاپیکش 3 تا صفحه پر بشه؟

این بحث ها وقت تلف کردنه هرکی هرکاری که دوست داره می کنه پی چرا الکی بحث می کنه؟

مدیر محترم این بخش جناب آقای فتاحی :

این تاپیک رو قفل می کنین ؟
    یا تاپیک های اضافی (از جمله تاپیک های من رو ) حذف می کنین؟

یا من خودم این تاپیک رو ShiftDelete کنم؟

این به هیچ وجه یک دستور نیست.
    بلکه یک خواهش است.

با تشکر سید علیرضا اصفهانی/ بهمن ماه 1388

کاربر دائمی آواتار lordarma
    محل زندگی
    رشت

Smile نقل قول: حکم شرعی عدم رعایت کپی رایت نرم افزار

نقل قول نوشته شده توسط earse+erse مشاهده تاپیک

این بحث ها وقت تلف کردنه هرکی هرکاری که دوست داره می کنه پی چرا الکی بحث می کنه؟

ولی من فکر نمی کنم این بحث ضرری هم داشته باشد،
    هرچه باشد ما هم یک روز (دیر یا زود) به همچین قانونی احتیاج خواهیم داشت،
    بگذارید همه نظرهایشان را بیان کنند، شاید کسانی که خواستند قانون تصویب کنند (یا حکم شرعی بدهند!!!) با توجه به این مطالب نظرشان عوض شود...
    موفق باشید

محل زندگی
    تهران

قصد ادامه بحث را ندارم اما نکات زیر را دوست ندارم مبهم رها کنم
    «حتی اگر قانون خلاف حق باشد، باید به آن عمل کرد چون اطاعت از قانون، خواسته‌ی شرع است.»
    حکمی که بیان کردید نظر کلی من نیست . به قانون کاری ندارم . فقط گفتم در این مورد خاص شرع ما را به قانون ارجاع می دهد . فقط در این مورد خاص .
    حکم قابل بسط به کل قوانین نیست .
    «به چه دلیل، دزدی نرم‌افزار خارجی، کار بدی نیست؟»
    اول از همه من معتقدم تا زمانی که قراردادی بین ایران و سایر کشور های عضو قانون کپی رایت امضا نشده . این کار اصلا دزدی نیست .
    یعنی اصلا دزدی نمی بینم که بخواهم بگویم دزدی خوب است یا بد .
    2 - هیچ چیزی مثل دروغ و دزدی مطلق بد و مطلق خوب نیست . این یک دیدگاه مورد پذیرش در بین تمام فقها است . تنها چیزی که مطلق خوب است "عدالت " است .

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

۱) به نظر من این مورد خاص نیست. شاید من اشتباه کنم، در واقع من زیاد اشتباه می‌کنم.
    ۲) پس «زورگویی» و «زنا» و «بی‌احترامی» هم ممکن است نسبی باشد!

«دزدی» یعنی مالک شدن اموال یک نفر، بدون اجازه از صاحب مال.
    حال نسبیت آن را می‌توان در دو مورد بررسی کرد:
    الف) شخص آگاهی کافی ندارد و فکر می‌کند که می‌تواند هر آنچه از اموال دیگران را که بخواهد، بدون اجازه برای خودش بردارد. پس چون این شخص آگاهی کافی ندارد، گناهی مرتکب نشده است که احتمالا این شخص یا دیوانه یا هنوز بچه است و هیچ یک از این دو را تدبیر نیست.
    ب) ممکن است حالت خاصی پیش بیاید که اگر دزدی نکنیم، میلیون‌ها نفر کشته می‌شود ولی اگر دزدی کنیم، جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌ایم و در این حالت مجبور هستیم که دزدی کنیم (یک فیلم جذاب!) با این حال، تصمیم‌گیری در این مورد هم بسیار سخت است، چه بسا دزدی کنیم و میلیون‌ها نفر هم کشته شوند (!) یا اینکه راه‌های بهتری به جای دزدی هم وجود داشته بود ولی ما از آن بی‌خبر بودیم (!) که بسیار بحث مفصل و پیچیده‌تری می‌تواند باشد.

اما در مورد کرک نرم‌افزار یا به اصطلاح «دزدی نرم‌افزار»:
    +) اگر «دزدی نرم‌افزار» نکنیم، هیچ کار خطایی رخ نداده و بلایی هم بر سر کسی نخواهد آمد.
    +) اگر «دزدی نرم‌افزار» کنیم، همانند این است که بدون اجازه‌ی صاحب مال، از آن استفاده کرده‌ایم (همان تعریف «دزدی» است) و به یک نفر یا به کارمندان یک شرکت، ظلم و ستم خواهد شد. تا به حال در هیچ‌کجا هم یک دلیل قانع‌کننده برای «دزدی نرم‌افزار» را نشنیده‌ام که بتوانم این کار را خوب جلوه دهم.

درست است و در این مورد با شما موافق هستم که نمی‌توان گفت که «کرک نرم‌افزار» عین دزدی است ولی «کرک نرم‌افزار» و «دزدی» با هم شباهت دارند و بهترین اصطلاحی که می‌توان برای «کرک‌کردن نرم‌افزار» در نظر گرفت، همین است. از نرم‌افزارهای انحصاری متنفرم و «نرم‌افزارهای انحصاری» را مورد ستایش و طرفداری قرار نداده‌ام و حتی به نظر من، «نرم‌افزار انحصاری» بدترین شیوه است (بطور مثال من ویندوزی را خواهم خرید و حتی اجازه ندارم آن را به دوستم بدهم وگرنه «دزد» می‌شوم! حتی نمی‌توانم آن را بر روی بیش از ۴ کامپیوتر نصب کنم! این بدترین شیوه‌ی خرید یک محصول است) با اینکه با این روش «انحصاری» مخالفم ولی آنها حق و حقوق خود را تعیین کرده‌اند و «کرک» این گونه نرم‌افزارها دقیقا مشابه «پای‌مال‌کردن حق و حقوق» آنهاست. من خوب‌بودن «کرک نرم‌افزار» را به هیچ‌وجه درک نمی‌کنم!

نقل قول نوشته شده توسط UltraZoom
    اول از همه من معتقدم تا زمانی که قراردادی بین ایران و سایر کشور های عضو قانون کپی رایت امضا نشده . این کار اصلا دزدی نیست .
    از این جمله تنها می‌توان استنباط کرد که بیشتر میهن‌پرست هستید سپس خداپرست.

نقل قول نوشته شده توسط earse+erse
    این تاپیک رو قفل می کنین ؟
    یا تاپیک های اضافی (از جمله تاپیک های من رو ) حذف می کنین؟

یا من خودم این تاپیک رو ShiftDelete کنم؟

این به هیچ وجه یک دستور نیست.
    بلکه یک خواهش است.
    این گفتگوهایی که در اینجا صورت گرفته است، دقیقا مطابق با عنوانی است که شما برای گفتگو در نظر گرفته‌اید. تجربه‌ای برای شما بود که قبل از ایجاد یک گفتگوی تازه، عواقب ناشی از آن را هم در نظر بگیرید.
    هر چند من مشکلی در این گفتگوی دوستانه نمی‌بینم، نه بی‌احترامی شده است و خوشبختانه سیاسی هم نبود.

واقعا من هر چه در ذهنم بود را گفتم، دیگر چیزی به ذهنم نمی‌رسد و قدرت اثبات و دلیل و برهان من هم تا همین اندازه بود.
    آخرین ویرایش به وسیله PC2st : یک شنبه 18 بهمن 1388 در 19:01 عصر دلیل: «سپس خداپرست» به جای «تا خداپرست»

نقل قول نوشته شده توسط Nima NT مشاهده تاپیک
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    چقدر دوستان به فکر نرم افزارهای خارجی هستن.
    انصافاً کدومتون از نسخه اصل Visual Studio یا Jbuilder استفاده میکنین؟

کاربر دائمی آواتار behnam-s
    محل زندگی
    CPU

باید به سه مسئله توجه بشه
    1) قانون
    2) شرع
    3) اخلاق

شاید قانون و شرع از این کار جلوگیری نکنن ولی استفاده از نرم افزارهای خارجی به صورت کپی (که به نظر من بدون شک دزدیه ، حتی تو ایران) به دور از اخلاقه مخصوصاً برای ما که هر کدوممون به طریقی از این راه کسب درآمد می کنیم.
    غیر قانونی استفاده کردن از نرم افزارها با این توجیه که سازندش نماز نمی خونه درست نیست!

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

خوب من مقاله‌ای که در پست اول ضمیمه شده است را خواندم و خوشبختانه تمام مراجع مذکور هم بر «جایز نبودن» این کار (کرک نرم‌افزار) موافق هستند.

برای ما در عمل فرقی بین این دو واژه نیست: جایز نیست = حرام است

دوستان عزیز، چرا در مورد موضوعی که در آن تخصص ندارید، اینقدر بحث و جدل می کنید؟!
    این یک موضوع فقهی هست، و هر مرجعی هم با توجه به استدلال ها و دلایل خود درباره آن فتوایی صادر کرده یا می کند. دلایل و استدلال های آن مراجع هم اینجا ذکر نشده.
    درباره استفتاء هم باید به شرایط ذکر شده در سوال توجه کرد، و جوابی که با توجه به همان شرایط ذکر شده داده می شود. معمولا در جواب اینگونه استفتاء ها عباراتی مثل "با شروط ذکر شده" یا امثالهم ذکر می شود که از آن جواب یک برداشت کلی برای همه شرایط نشود.
    من همه اون مطالب را ندیدم، ولی در یک مورد که در پست یکی از کاربران ذکر شده بود، دیدم که شرط "کافر حربی" ذکر شده بود. کافر حربی یک مفهوم هست به معنی فرد، افراد، نظام،یا دولتی که با اسلام و مسلمین سر جنگ دارد، لزومی نداره مرجع تقلید مصداق آن را هم ذکر کند، ممکن هست در شرایطی مصداق آن ذکر شود، ممکن هم هست که مصداق به مقلِد واگذار شود. شما ممکن هست با دلایلی دولت آمریکا و برخی شرکت های بزرگ و تاثیر گزار آن را مصادق حربی در نظر بگیرید، یا اگر در این زمینه یقین ندارید، از مرجع تقلید خودتان در این زمینه که آیا فلان کشور با فلان شرایط کافر حربی هست یا نه، استفتاء کنید.

در هر حال، بحث درباره اسلامی بودن یا نبودن یک فتوا نه در حوزه تخصص بنده هست، نه دوستانی که اینجا در حال بحث هستند. اگر این موضوع خیلی براتون جای سوال هست، می تونید به مرجع تقلید مورد نظر خودتان یا نماینده تعیین شده از طرف وی مراجعه کنید، و در این زمینه سوالات و شبهات خودتان را مطرح کنید، و دلایل صدور فتوا را پیگیری کنید.

در ضمن، یکی از دوستان ذکر کردند که "جایز نیست" یعنی بهتر است انجام نشود، که این معنی غلط است. "جایز نیست" در اصطلاح فقهی مترادف "حرام" است.

با توجه به مطالبی که ذکر شد، لزومی به ادامه بحث نیست، و تاپیک قفل می شود.

با تشکر

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •