صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 50

نام تاپیک: چگونگی کار با پورت پرینتر و برنامه نویسی ربات (موضوع جالبی.)

مهمان

چگونگی کار با پورت پرینتر و برنامه نویسی ربات (موضوع جالبی.)

سلام دوستان .

میخواستم بدونم چطور میتونم با پورت پرینتر کار کنم و مثلا پین شماره 2 رو روشن کنم اصلا یک مقاله کامل برا برنامه نویسی رباتها و اینکه چطور ارتباط بین کامپیوتر و بخش الکترونیک صورت میگیرد (کاری به ارتباط بخش الکترونیکش با مکانیکی اش ندارم ) میخوام . میخوام این مقاله سوالات زیادی رو که برام بوجود اومده جواب بده مثل : روشن شدن مثلا پین شماره 2 جه ولتاژی داره و مثبت یا منفی است و اینکه اصلا چطور جریان رو بهش بدم ( یک بکنم ) و یا جریان رو قطع کنم (صفرش بکنم) . مقدار این جریان چقدر است و ده ها سوال دیگر .

:موفق:

کاربر دائمی آواتار Touska
    محل زندگی
    ایران زمین
    دادوند جان بزرگترین گروه های ربات ایران رو اینجا داریم تو شهر خودمان دو گروه که

برای مسابقات Osaka ژاپن دارن آماده می شن. چرا از آنها نمی پرسی.

موفق باشید :flower:

مهمان
    باشه دستت درد نکند هر چند وقت یکبار تو سلف اون شخص رو میبینم ازش میپرسم دستت درد نکند .

:موفق: :oops:

بهرتره که همه با هم هم فکری کنند یک موضوع جالب بهتره فراگیر باشه دوست عزیز می تونی از کتابهای Pc tools و این موارد استفاده کنی یا اینکه بااستفاده از کامپوننتهای موجود روی پورتها کار کنی

کاربر دائمی آواتار merced
    محل زندگی
    خراسان جنوبي
    باید اسمبلی کار کنید
    مثال

http://www.gu.edu.au/school/eng/mmt/PortDev.ZIP

کاربر دائمی آواتار merced
    محل زندگی
    خراسان جنوبي
    البته این برنامه در ویندوزXP کار نخواهد کرد

مهمان
    البته این برنامه در ویندوزXP کار نخواهد کرد

یک سرچی در اینترنت بزنید یک dll برا کار در ویندوز xp وجود دارد الان دم دستم نیست که اسمش رو بگم .

کاربر دائمی
    محل زندگی
    Iran
    معمولا کمتر گروهی با دلفی برای رباط کار میکنه
    اگه پرسیدی در مورد پورت usb هم سوال کن .نحوه ارتباط دلفی با این پورت البته ابزارهای استانداد خود دلفی نه کد اسمبلی در دلفی

محل زندگی
    ایران زمین
    بهترین استفاده این است که با C یا JAVA بتوانید برنامه نویسی پردازش تصویر رو انجام بدید بقیه اش ساده است.

چون سرعتی که در مسابقات فوتبال در لیگ KIDSIZE لازم است فقط با C یا JAVA امکان پذید هست و قابلیت

سازگاری با PDA را دارند یا POcket pc موفق باشید :flower:

کاربر دائمی آواتار Delphi Skyline
    محل زندگی
    شیراز
    متوجه نشدم . یعنی با جاوا میشه اما با دلفی نمی شه ؟

چون سرعتی که در مسابقات فوتبال در لیگ KIDSIZE لازم است فقط با C یا JAVA امکان پذید هست
    فکر نمی کنم سرعت Java در حد C باشه (با توجه به اینکه کدها در JVM اجرا میشند)

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

کاربر جدید
    محل زندگی
    hamed_prof@yahoo.com

port programing

salam yani aslan rahi nadarim ke beshe ba delphi barnamenevisi port konim :strange:

محل زندگی
    شیراز
    فکر نمی کنم سرعت Java در حد C باشه (با توجه به اینکه کدها در JVM اجرا میشند)
    کاملا درسته :
    اول :
    اسمبلی
    ++C
    Delphi
    #C
    JAVA
    VB

salam yani aslan rahi nadarim ke beshe ba delphi barnamenevisi port konim
    چرا داریم. منظور دوستان اینه که در برخی مواقع که بسرعت زیاد و پردازش های Real-time نیاز هست بهتره از ++C یا اسمبلی استفاده بشه.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

محل زندگی
    شیراز
    درسته . اما در این مواقع می شه در دلفی از کد اسمبلی استفاده کرد .

محل زندگی
    ایران زمین
    ما که سه سال هست در این کار ما نه بچه های ما هر سال برای پردازش تصویر از C استفاده می کنند.

چون از همه قوی تر هست و برای IC ها از BasCom استفاده می کنند. با زبان Basic.

برای دیدن سایت به آدرس زیر مراجعه کنید عکسهایی رو که می بینید عکس روبات پارسال هست.

Http://www.Kermanrobot.com

موفق باشید. :flower:

Re: چگونگی کار با پورت پرینتر و برنامه نویسی ربات (موضوع جال

نقل قول نوشته شده توسط dadvand
    سلام دوستان .

میخواستم بدونم چطور میتونم با پورت پرینتر کار کنم و مثلا پین شماره 2 رو روشن کنم اصلا یک مقاله کامل برا برنامه نویسی رباتها و اینکه چطور ارتباط بین کامپیوتر و بخش الکترونیک صورت میگیرد (کاری به ارتباط بخش الکترونیکش با مکانیکی اش ندارم ) میخوام . میخوام این مقاله سوالات زیادی رو که برام بوجود اومده جواب بده مثل : روشن شدن مثلا پین شماره 2 جه ولتاژی داره و مثبت یا منفی است و اینکه اصلا چطور جریان رو بهش بدم ( یک بکنم ) و یا جریان رو قطع کنم (صفرش بکنم) . مقدار این جریان چقدر است و ده ها سوال دیگر .

- تا وقتی از ویندوز استفاده میکنی ، API همه کاره است . توسعهء یک نرم افزار کنترلی کامل با اسمبلی که برتریهای کیفیتی چشمگیری داره نسبتا" غیر ممکنه و در این زمینهء به خصوص بین زبانهای سطح بالائی مانند دلفی - سی و ...تفاوت چشمگیری وجود نداره .

- معمولا تو مستقیما" دستور سخت افزاری ویژه ای صادر نمیکنی . یعنی تغییر ولتاژ و جهت جریان و مسائلی از این دست عمدتا" جای دیگری حل میشن ؛ چیزی که برنامه نویس برای کنترل و مدیریت روبات نیاز داره کتابخانهء نرم افزاری قابل اعتماد و مرجع مناسب است . این روزها کتابخانه های تجاری و رایگان متعددی برای انجام وظایف کنترلی وجود دارند که اغلب روباتهای نمایشی و صنعتی از همین کتابخانه های موجود استفاده میکنند . بسته به نوع و مدل و معماری و وظایف و نیازهای سیستم میتونه پیشنهادات مختلفی وجود داشته باشه .
    UNIX is simple. It just takes a genius to understand its simplicity
    -- Dennis Ritchie

مهمان
    تا وقتی از ویندوز استفاده میکنی ، API همه کاره است . توسعهء یک نرم افزار کنترلی کامل با اسمبلی که برتریهای کیفیتی چشمگیری داره نسبتا" غیر ممکنه و در این زمینهء به خصوص بین زبانهای سطح بالائی مانند دلفی - سی و ...تفاوت چشمگیری وجود نداره .

- معمولا تو مستقیما" دستور سخت افزاری ویژه ای صادر نمیکنی . یعنی تغییر ولتاژ و جهت جریان و مسائلی از این دست عمدتا" جای دیگری حل میشن ؛ چیزی که برنامه نویس برای کنترل و مدیریت روبات نیاز داره کتابخانهء نرم افزاری قابل اعتماد و مرجع مناسب است . این روزها کتابخانه های تجاری و رایگان متعددی برای انجام وظایف کنترلی وجود دارند که اغلب روباتهای نمایشی و صنعتی از همین کتابخانه های موجود استفاده میکنند . بسته به نوع و مدل و معماری و وظایف و نیازهای سیستم میتونه پیشنهادات مختلفی وجود داشته باشه .
    با تشکر از راهنمایی شما .
    من فعلا میخوام فقط یاد بگیرم که چطور به پین مثلا دومی جریان بفرستم و اون پین های دیگه جریانشون صفر باشه . یا به دوتا پین 2 و 6 مثلا جریان بفرستم .

محل زندگی
    ایران زمین
    اصلا در کل طراحی ربات با پورت Printer بی معنی است. :flower:

مهمان
    اصلا در کل طراحی ربات با پورت Printer بی معنی است.
    پس باید چه کار کرد چطور باید اینکار رو کرد . مصطفی جان یک راهنمایی بکن . راستی قرار بود برا اون قضیه یک زنگی بزنی . من منتظرم تماست هستم :flower:

:موفق: :موفق: :موفق:

در طراحی ربات کار با پارالل قدم اول است
    1) بسیار ساده است
    2) بدون نیاز به برنامه نویسی پیچیده می باشد
    3) می تواند یک طرفه باشد

قدم های بعدی می تواند COM برای افزایش سرعت ، و دوطرفه بودن و
    و USB برای نزدیک شدن به زمان واقعی باشد

مهمان
    حالا لطفا راهنمایی نمایید . فعلا من میخوام فقط مثلا پین شماره 3 را روشن و بقیه خاموش باشند .

چگونه این کار رو انجام بدم .

کاربر دائمی آواتار BOB
    محل زندگی
    http://www.mshams.ir
    سلام

در مورد استفاده از پورتها و اتوماسیون صنعتی قبلا بحث شده. اگر جستجو میکردی تا حالا به جواب خیلی از سوالهات رسیده بودی.

http://www.barnamenevis.org/viewtopic.php?p=93195
    http://www.barnamenevis.org/viewtopic.php?t=22014
    http://www.barnamenevis.org/viewtopic.php?t=9999
    http://www.barnamenevis.org/viewtopic.php?t=4491
    http://www.barnamenevis.org/viewtopic.php?t=477

موفق باشی

محل زندگی
    ایران زمین
    سلام به دادوند جان

برای کار حرفه ایی با ربات از MicroController استفاده می کنند.

و با برنامه نویسی CodeVision با C و BasCom و Basic

آقای دادوند منتظر تماس باش زنگ می زنم.

موفق باشید :flower:

سلام آقا سایتی داری برای آموزش BasCom؟؟؟؟؟/
    اگه داری یه ندا بده!!
    با تشکر

:) بطور کلی طراحی انژین نرم افزاری ربات ها به یک دلیل منطقی باید با سی انجام بشه (و نه حتی سی ++ ) :
    1- 2- 3- 4- 5- :) سی زبانی است که در همه جا موجود است... از یک میکروکنترلر کوچک تا یک کامپیوتر بزرگ! اما : دلیل سرعت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:)) فکر کنم من در مورد مقایسه سرعتها دهها مقایسه رو براتون توی سایت گذاشتم... شما حتی با دات نت هم سرعتی نزدیک به حداکثر سرعت را دارید! کد مدیریت شده تنها در برخی موارد می تواند باعث کاهش سرعت شود... این مقایسه بی منطق بود...
    زبانی که برنامه نویسی رابط های کاربردی استفاده می شود حتی الامکان باید سی باشد که امکان انتقال اطلاعات و کامپایل مجدد وجود داشته باشد.
    سیستم باید استاندارد طراحی شود (من از این مسابقات بدم نمی آید ولی به نظرم کار بی فایده ای است) مثلا توی ..... استانداردی رو طراحی شد که اجازه می ده اجزا به صورت کاملا منطقی اضافه و یا کم بشوند به سادگی نصب یک مودم..! و در عین حال مثلا کی فریم اینترقیس هایی تعریف شد که اجازه ارتباط منطقی و سریالی تمام اجزا رو بده و شما جزیی رو که از یک میکروکنترلر کاملا متفاوت استفاده می کنه رو به راحتی می تونید به صورت سریال به اجزا سیستم وصل کنید ... اجزا بر حسب اتصال به صورت هماهنگ شده فرامین رو می گرفتند و حرکت روبوت رو تنظیم می کنند (این پروژه نیمه صنعتی متعلق به اتجادیه اروپا است و در حال تستهای نهایی است) !!!

در هر وضع: بنده این رو می فهمم که این کارها باید استاندارد باشه و به شدت کنترل شده مثلا آقای فی فی نیاد یه کد یلخی بنویسه! دلیل انتخاب سی (و نه سی ++ حتی ) رو هم نوشتم و شما رو به دشت از استفاده از زبانی غیر از اون می ترسونم ! البته بگذریم که کارهایی که تو ایران انجام می شه برای هیچی انجام می شه و دلیلی برای سازگاری وجود نداره! و از دوست عزیزمون هم می خواهم که در مورد سرعت توجه بفرمایند : که سرعت کامپایلر دلفی هیچ فرقی با کامپایلر های سی نداره و حتی کدهای تولید شده در بعضی موارد دقیقتر می باشند.

در هر وضع: اگر کسی بخواهد فقط برای پی سی کار رو انجام بده و کارش هم صنعتی نیست دلفی همون کار سی رو انجام می دهد و در عین حال توی این کارها باید خیلی اصولی باشند و منطقی...

پس : سی برای زبان اصلی انژین
    سی ++ تا حدودی برای اینترفیس های دسکتاپ کامپیوتر (دلفی هم قابل استفاده است)
    پورت سریال : حتما و حتما : برای رابط های اطلاعاتی
    برودکستر و کی فریم منیجر : سی
    پردازش تصویر (سی و یا دلفی و یا سی ++ فرفی نداره! )
    طریقه طراحی : ترتیبی و سریال
    هدف : یک طراحی صنعتی و استاندارد نه مسابقه!
    نوع میکروکنترلرها متغیر است ! بسته به نیاز... مثلا توی روبوت های اسباب بازی از استپ موتورهای ارزان استفاده می شود و در عین حال ارزان ترین چیپ های ممکن/ استانداردها هم مشخص است هر شرکتی پلاتفرم خاص خودش را دارد. در کارهای صنعتی باید از سریعترین میکروکنترلر ها استفاده شود ! این کارها خیلی پیچیده است مثلا مهندس مکانیک و طراحی گیریبکس!!!!! (برای کارهای صنعتی) و تیم های کاملا مجزا با یک مدیریت برنامه نویس سیستمی که شغلش انژین نویسی باشد نیاز است!

در هر وضع: مسابقات روبوتیک معمولا تجربه ای عالی هستند ولی دلیلی بر سود آورد بودن و مقرون به صرفه بودن نیستند چون کارهای صنعتی و اصولی خیلی گرانقیمت هستند و باید تیم های نسبتا قوی روی آنها کار کنند و چند جوان هرچند مستعد کار را به پیش نمی برند! من اکثر شرکتهای بزرگ را دیدم که پلاتفرم های خاص خودشون رو دارند بخصوص هوندا! البته هوش مصنوعی و تفسیر گر ها بحثی در ماورای بحث ما هستند چون اول یک کار اصولی باید انجام بشه که بعدا یک کوه تفسیر ازش در بیاد!

سلام
    سرعت پورت پارالل از سریال بیشتر است نه کمتر. ضمنا توی ویندوز فکر نکنم برای کار با پورت پرینتر نیازی به برنامه نویسی Low Level باشه. شما توی ویندوز میتونین پورتهای سریال یا پارالل رو دقیقا مثل فایل با CreateFile باز کنید و توش بنویسید.

ممنون علی

من 2 برنامه روی کامپیوترم دارم که برای استفاده در اینجا قرار می دهم
    یک MapEditor است که مشخصات زمین را برای حرکت ربات تعیین می کند
    و DLL های ارتباط با پورت پرینتر(از اینترنت گرفتم)
    هردو برنامه در حد بسیار ساده ای است و نیاز به کار دارد ..اما شاید قدم خوبی برای شروع باشد
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

کاربر دائمی
    محل زندگی
    Iran
    دوست عزیز در خصوص استفاده از کامپیوتر برای کنترل لوازم الکترونیکی قبلا مواردی مطرح شد که اگه جستجو کنی حتما پیدا می کنی ولی برای شروع میتوانی از کتاب ترجمه شده فارسی با نام Pc Interface راهنمایی های خوبی برای استفاده از زبان دلفی و وپژوال بیسک بگیری.
    موفق باشی

کاربر دائمی آواتار disappear
    محل زندگی
    تهران
    سلام دوست عزیز .
    وقتی داری از پورت پارالل برای کارهای الکترونیک استفاده می کنی حتما اطلاعات رو Buffer کن یعنی قبل اینکه به پورت بفرستی از یک آی سی بافر استفاده کن چون اگه یک دفعه از پورت جریان زیادی کشیده بشه پورت تو می سوزه . چون پورت های کامپیوتر جریان زیادی رو نمی تونن بدن . هم برای ورود و هم برای خروج .

سلام!

پورت پرینتر مشکل کلی داره و یادمه بارها دیدم که فقط به خاطر اینکه زمانی که کامپیوتر روشن بوده و پرینتر رو وصل کردم همه چی رفته هوا...! دوستان سخت افزاری بهتر می دونند که اصولا پورت پرینتر دیگه روش بسیار بدیه برای این کارها...
    به نظر من کار با پورتهای سریال بسیار بهتره به دلایل واضحی :

1- تا 250 متر (درست می گم؟ ) با دوتا سیم می تونی اطلاعات رو منتقل کنی.
    کار با اونها ساده است. به اندازه کافی روتین ها و بافر ها (بافر خطی نسبتا ساده است) وجود داره .
    2- سریال مشکل تغییر ولتاژ و آسیب سخت افزاری رو نداره.
    3- پورت پارالل سریعتر بود! :) فکر نمی کنم در حال حاضر سرعت یک یو اس بی از اون کمتر باشه و ثانیا تا اونجا که من می دونم توسعه اش متوقف شده و کلا پورت پارالل چیز شاهکاری نیست و من سرعتی از اون ندیدم.
    4- روبوت که می خواهید طراحی کنید مگر استپ موتورها رو می خواهی مستقیم فرمان بدی؟ خوب... برو از کارتهای مناسبش استفاده کن هست کارتهای سخت افزاری که 50 تا پورت رو تقسیم کرده و هرکدوم یه سر خروجی دارند از 1.5 تا 5 ولت هم بالانس دارند فکر کنم که کار باهاشون ساده است : ولی به نظر من سریال یک باید است ... چجور طراحی روبوتیه که بدون سریال باشه؟

سلام
    منظور از پورت سریال، نحوه انتقال اطلاعات نبود منظورم همون پورت سریال قدیمی یا RS232 است که از پورت پارالل کندتره و گرنه فکر کنم دیگه هرکسی بدونه که USB=Universal Serial Bus از پورت پرینتر سریعتره:)
    ضمنا برای ارتباط با پورت USB باید مدارات مورد نیاز رو هم طراحی کنید یا از آی سی های اینترفیسش استفاده کنید همونطور که برای RS232 هم راه اندازش هست. ولی ارتباط با پورت پارالل برای تست و سریع جواب گرفتن خیلی بهتره. البته همونطور که دوستان گفتند باید بافر بگذارید وگرنه اگر مدار شما از پورت پارالل جریان بالا بکشه IO مادربوردتون میسوزه.
    ممنون علی

کاربر دائمی آواتار seyed_farid
    محل زندگی
    تهران
    این آدرسها تصحیح نمیشن که بتونیم استفاده کنیم؟
    اگر دوستان کمپوننتی برای کار با پورت سریال و پارالل دارند یه لینک لطف کنند.
    آخرین ویرایش به وسیله seyed_farid : شنبه 15 مرداد 1384 در 01:56 صبح دلیل: تکمیل

دردلفی 7 آیا امکان ارتباط با port printer آیا هست بدون استفاده از dll ؟

کاربر تازه وارد
    محل زندگی
    Esfahan , Iran

جواب

سلام به دوستان

یه کتاب هست به نام PC Interface از کانون نشر علوم فارسی در سی دی این کتاب یه DLL معرفی کرده به نام port.dll این DLL را در دلفی بار می کنی و می توانی از طریق آن به com1&2 و پرینتر و جویاستک و کارت Capture TV ارتبط برقرار کنی در سی دی این کتاب انواع مدارات A/D D/A را ارائه داده اما همه اینها مقدماتی است ولی بسیار خوبه برای راه افتادن تو این قضیه برنامه هاش هم همگی کار می کنه حتما بخر و اسفاده کن
    البته برای USB این کتاب چیزی نداره ولی یه کتاب در همین مورد تازه منتشر شده که وقتی خریدم اطلاعاتی در موردش می گویم
    موفق باشی

378

پورت شماره ی 378H (هگز) برای پورت پرینتره . می تونی از اون در پاسکال به شکل زیر استفاده کرد :
    PORT[378] := 01000000
    تو C هم این دستورش اینه :OUTPORT (البته مطمئن نیستم از هلپش استفاده کن )
    به این ترتیب پین 2 دارای برق میشه و بقیه بدون برق می مانند . اما تو دلفی نمیدونم دستورش چیه؟

کاربر دائمی آواتار amirsadeghi
    محل زندگی
    system32\amir.ocx
    استفاده از فایل IO.DLL پیشنهاد می شود.

کاربر جدید
    محل زندگی
    تهران / شهرک غرب

RS-232

دوست عزیز شما می تونید برای کار با منابع سخت افزاری سیستم از یک زبان قوی مثل C استفاده کنی ، الــــــــــــبته در هر زبانی این امکان هست ، مثلا در دلفی هم می تونید این کار رو انجام بدی ، اگه سری به سایت codeproject برنی بد نیست

کاربر دائمی آواتار kiosksoft
    محل زندگی
    تهران - کردستان - خامسان

Wink نقل قول: چگونگی کار با پورت پرینتر و برنامه نویسی ربات (موضوع جالبی.)

نقل قول نوشته شده توسط Delphi Skyline مشاهده تاپیک
    کاملا درسته :
    اول :
    اسمبلی
    ++C
    Delphi
    #C
    JAVA
    VB
    سرعت, دلفی !!!!!!!!!!!!!!! تجربه ثابت کرده که سرعت دلفی از همه کمتره.

نقل قول: چگونگی کار با پورت پرینتر و برنامه نویسی ربات (موضوع جالبی.)

سرعت, دلفی !!!!!!!!!!!!!!! تجربه ثابت کرده که سرعت دلفی از همه کمتره.
    یکی از اون تجربیاتت را بیان بکن که ما هم استفاده کنیم. این اولین بار هست که من می بینم کسی ادعا میکنه کدهای Manage شده جاوا یا #C از Native Code سرعت بیشتری دارند!

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •