صفحه 2 از 3 اولاول 123 آخرآخر
نمایش نتایج 41 تا 80 از 81

نام تاپیک: دلفي : آري يا نه؟

کاربر دائمی آواتار gbg
    محل زندگی
    تهران

نقل قول: دلفي : آري يا نه؟

net. یک فریم ورک هستش و ایجاد شدش تا بتونه با جاوا رقابت کنه ( که بنظر من این رقابت رو تا حالا باخته) ، خیلی از سیستم عامل ها و سخت افزارها ، ماشین مجازی جاوا دارن و sdk های استانداردی رو دارن که می تونن برنامه های جاوا رو اجرا کنن ولی در مورد دات نت فقط ویندوز و تعداد کمی گوشی موبایل دات نت رو پشتیبانی میکنه،...

سلام دوست عزیز
    نقل قول نوشته شده توسط gbg مشاهده تاپیک
    net. یک فریم ورک هستش و ایجاد شدش تا بتونه با جاوا رقابت کنه ( که بنظر من این رقابت رو تا حالا باخته) ، خیلی از سیستم عامل ها و سخت افزارها ، ماشین مجازی جاوا دارن و sdk های استانداردی رو دارن که می تونن برنامه های جاوا رو اجرا کنن ولی در مورد دات نت فقط ویندوز و تعداد کمی گوشی موبایل دات نت رو پشتیبانی میکنه،...
    بله. ولی خوب توی طراحی وب انتخاب خیلی خوبیه. توی ویندوز هم برای کارهای سبک
    معقولانه هستش.
    توی بقیه موارد هم اگر این سمت بخواد بره Native براش کابوسه و اگر اون سمت بخواد
    بره جاوا. توی موبایل هم که جاوا فعلا داره میتازونه. اون تعداد کم گوشی هم اگر نباشه
    فرقی به حال کسی نمیکنه!!! چون قیمتش هم مایکروسافتیه!!
    من که خودم اگر یه روز بخوام طراحی وب بکنم میرم سمت دات نت وگرنه اگر گردنم هم بزنن
    دنبال دات نت نمیرم. توی تکنولوژی های دیگه آدما وقت میذارن تا اون تکنولوژی رو
    به صورت کامل یاد بگیرن. تو دات نت باید وقت گذاشت تا با تکنولوژی قبلی خداحافظی کرد و
    با جدیده کنار اومد, تا میاد کنار بیاد جدید تر میاد و .......
    ولی خوب واسه کسی که میخواد سریع به محصول نهایی نزدیک بشه و واسش فقط بعد تجاری مهمه دات نت خوبه.
    موفق باشی

کاربر دائمی
    محل زندگی
    esfahan

از نظر من تا چند وقت دیگه Python جای dotnet و java رو میگیره ، الان خیلی از شرکت های بزرگ که مثالش ناسا هست java رو کنار گذاشتن و python استفاده میکنن ، python با این که کوچک و کم حجمه (حدود 20 مگابایت نهایتاً فایل نصبش هست) قدرت خارق العاده ای داره ، اینو میتونید خودتون تجربه کنید ... .
    هر موردی که دیدین سریعاً مایکروسافت اونو داخل Framework خودش قرار میده یا به نوعی ازش پشتیبانی میکنه بدونید که یه قدرتی داره ، IronPython پروژه ای هست که مایکروسافت روش سرمایه گذاری کرده و برنامه های زیادی هم داره براش ظاهراً ... ، به هر صورت در آینده تغییرات زیادی رو خواهید دید ، dotnet اینطوری که الان خودش رو داره نشون میده نخواهد ماند

کاربر دائمی
    محل زندگی
    esfahan

دقیقاً ، Ruby هم قدرت خیلی زیادی داره ، اتفاقاً حتی خود شرکت Sun پروژه ای به نام jRuby داره ظاهراً مثل jython ، شاید برای این باشه که خیلی هنوز مونده تا شناخته بشن و توی این چند سال اخیر خیلی قدرتمند عمل کردن ، الان توی مباحث امنیت و هکینگ ابزارهای بسیار جالبی با این دو تا زبان نوشته شده.

این ضعف مربوط به کامپایلر ++VC میشه یا خود زبون ++C ؟؟
    منظور مجموعه ++VC بود، یعنی قابلیت هایی که کامپایلر آن و IDE آن برای توسعه نرم افزار ارائه می کنند.
    بحث مقایسه زبان برنامه نویسی دلفی با زبان برنامه نویسی ++C یک بحث جدا ست.

تا اونجائی که مطلع هستم ، اگر اشتباه نکنم دلفی با زبان اسمبلی نوشته شده ولی ++Visual C اینطور نیست ، سریع بودن دلفی فکر میکنم به این قضیه برمیگرده و کند بودن ++Visual C در برابر دلفی.
    اینطور نیست؛ کامپایلر دلفی با کامپایلر C بورلند کامپایل شده. کامپایلر ++Visual C هم احتمالا با C مایکروسافت کامپایل شده. البته استفاده وسیع از کدهای اسمبلی در کامپایلرها یک امر رایج هست، و طبیعی هست که درصد کدهای اسمبلی استفاده شده در این کامپایلرها بالا باشه.

IDE دلفی، با خودِ دلفی نوشته شده.

علت بالا بودن سرعت کامپایل دلفی نسبت به C یا ++C هم به زبان برنامه نویسی کامپایلر آنها مربوط نمیشه، بلکه بیشتر به ساختار زبان های پاسکال و C مربوط میشه (مثلا وجود بخش های Interface و Implementation در فایل های پاسکال)، و برخی اقداماتی که کامپایلر انجام میده (مثل نحوه تولید فایل های DCU در دلفی).

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

بله همچنین توی بعضی موارد هم Ruby مثل اینکه داره جای جاوا رو میگیره.
    از نظر من تا چند وقت دیگه Python جای dotnet و java رو میگیره ، الان خیلی از شرکت های بزرگ که مثالش ناسا هست java رو کنار گذاشتن و python استفاده میکنن
    Ruby در حد و اندازه های جاوا نیست. از نظر Scalability هم تا جایی که یادم هست، مشکلاتی داشت.
    Ruby و Python زبان های اسکریپتی هستند، نه زبان های کامپایلی. این زبان های اسکریپتی کاربردهای خودشان را دارند.

وَ سَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا [آل محمد حقهم] أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ - الشعراء (227)
    و ظالمین [حق آل محمد (ص) ] به زودی خواهند دانست که به کدام بازگشتگاه بازخواهند گشت.

کامپایلر دلفی با کامپایلر C بورلند کامپایل شده
    ببخشيد، اگه منظورتون همون C++‎ Builder هستش، تا اونجايي كه من توي كتاب SamsTeach your self Borland Delphi 4 in 21 days خونده بودم C++‎ Builder بعد از دلفي ساخته شده!!! (فصل 21)

نقل قول نوشته شده توسط Ashayeri مشاهده تاپیک
    ببخشيد، اگه منظورتون همون C++‎‎ Builder هستش، تا اونجايي كه من توي كتاب SamsTeach your self Borland Delphi 4 in 21 days خونده بودم C++‎‎ Builder بعد از دلفي ساخته شده!!! (فصل 21)
    سلام دوست عزیز
    ++C نه.C. چون بورلند به جز ++C دارای C هم بود.
    موفق باشی

ببخشيد، اگه منظورتون همون C++‎‎‎‎ Builder هستش، تا اونجايي كه من توي كتاب SamsTeach your self Borland Delphi 4 in 21 days خونده بودم C++‎‎‎‎ Builder بعد از دلفي ساخته شده!!! (فصل 21)
    C++‎‎‎ Builder نسخه ویژوال Borland C++‎‎‎ هست ، قبل از C++‎‎‎ Builder برلند Borland C++‎‎‎ رو عرضه کرده بود که در نوع خودش هنوز هم بی نظیره .

کلا فکر مینم این بحث ها بیهوده هست ، کسی که روی یک زبان تعصب داره هر کاری هم که بکنی یه بهونه میاره !
    دوستانی که میگن دلفی مرده ، به درد نمیخوره و ... خوش باشن ، از دلفی 2009 به بعد دلفی داره پله ها ترقی رو 10 تا 10 تا بالا میره و به نظرم تو IDE ها RAD حرف اول و آخر رو میزنه ، همه چیز رو یکجا و بی دردسر در اختیارتون میزاره ، بدون هیچ دلهره ای هم میتونید مطمئن باشید آخرین تکنولوژی ها رو در دسترس دارید .

يك مقايسه ي مفصل :

A Comparison Between Delphi and Visual Basic
    جناب Mahmood_N اين لينكي كه در اينجا قرار دادين بسيار قديمي است. درضمن اين لينك به مقايسه C#‎ و دلفي مي پردازه. يك نكته ديگه اين كه بسياري از اين نقص ها در نسخه هاي جديد دلفي رفع شده است. به عنوان مثال در صفحه مذكور نوشته شده كه C#‎ حلقه پيمايشي foreach دارد ولي دلفي ندارد. اين نقص مربوط به گذشته است ولي اكنون دلفي ساختار مشابهي به نام For..in دارد و...

اين نقص مربوط به گذشته است ولي اكنون دلفي ساختار مشابهي به نام For..in دارد
    این یک نقص نبوده ، یک قابلیت برای راحتی کار هست که تا اون زمان دلفی ارائه نداده بود ، الان میگی نقص پس فردا میان میگن دلفی چون تو نسخه ها قبلی ساختار For each مثل C#‎ نداشت پس به درد نمیخوره !!!!!!!

جناب Mahmood_N اين لينكي كه در اينجا قرار دادين بسيار قديمي است. درضمن اين لينك به مقايسه C#‎‎‎ و دلفي مي پردازه. يك نكته ديگه اين كه بسياري از اين نقص ها در نسخه هاي جديد دلفي رفع شده است. به عنوان مثال در صفحه مذكور نوشته شده كه C#‎‎‎ حلقه پيمايشي foreach دارد ولي دلفي ندارد. اين نقص مربوط به گذشته است ولي اكنون دلفي ساختار مشابهي به نام For..in دارد و...
    متاسفانه لينك رو اشتباهي قرار دادم ، تصحيح شد ... !
    ممنون كه اطلاع داديد ، اون صفحه هم همزمان باز بود وداشتم ميخوندم كه متاسفانه آدرس اون صفحه رو اشتباهي قرار دادم ! ، در مورد اون مواردي كه گفته شده هم مربوط به نسخه هاي زمان نگارش اون مقايسه هست و مطمئنا تغييرات زيادي البته در هر دو زبان اعمال شده ...

باز هم ممنون كه اطلاع داديد ...

موفق باشيد ...

سلام ! بابا بي خيال !!!!!!!!!!!!! چه سؤال جنجالي شد !!!!!!!!!!!!!!!!! من اصلا نمي دنستم يه همچين جنگي به پا بشه !!! دو روزه سر نزدم ولي آقاي Ashayri باهام تماس گرفت و قضيه رو گفت و ديدم واقعا بحث داغي شده.اون استاد C#‎ كاره و معتقده چون دلفي توسط مايكروسافت خريداري شده ديگه حرفي براي گفتن نداره. من حالم از برنامه نويسي به هم مي خورد ولي الان عاشقشم چون دلفي كارم. يه سؤالم داشتم Delphi for php از كجا گير بيارم؟ از همتون ممنونم كه جواب سؤالم رو به بهترين شكل ممكن داديد

سلام دوست من
    اون استاد C#‎‎‎ كاره و معتقده چون دلفي توسط مايكروسافت خريداري شده ديگه حرفي براي گفتن نداره
    ؟؟؟؟؟؟؟
    دلفی رو مایکروسافت خریده؟؟؟ یکی از طراحانش رو بله ولی خودشو خیر. بعد چون دلفی رو مایکروسافت خریده حرفی
    برای گفتن نداره ولی #C رو که مایکروسافت تولید کرده حرفی برای گفتن داره؟؟؟
    به اون استادتون بگو بیاد اینجا بچه ها یکم بهش اطلاعات و آموزش برنامه نویسی بدن!!
    موفق باشی

و معتقده چون دلفي توسط مايكروسافت خريداري شده ديگه حرفي براي گفتن نداره.
    بهشون بگید شرط اول مهندس نرم افزار بودن یا بالاتریا استاد دانشگاه بودن به روز بودن هست ، کامپیوتر علمی هست که 1 روز هم عقب ماندگی اطلاعات رو در بر داره .

بهش یاداوری کنید خودش رو به روز نگه داره و اطلاعات 5 سال پیش رو بزاره تو آرشیو !!!

اون استاد C#‎‎ كاره و معتقده چون دلفي توسط مايكروسافت خريداري شده ديگه حرفي براي گفتن نداره.
    معذرت میخوام، استادتان ظاهرا اطلاعی از دنیای نرم افزار ندارند! مایکروسافت هیچ وقت دلفی رو نخرید. کل بخش توسعه نرم افزار بورلند شامل نرم افزارهای معروفی مثل JBuilder، Delphi, C++‎ Builder, Delphi4PHP و غیره، دو سال و نیم پیش، توسط شرکت Embarcadero خریداری شدند.

مایکروسافت از سال 1998 تا 2001 تعداد زیادی از طراحان ارشد دلفی را استخدام کرد، تا با کمک آنها دات نت را تولید کنه. #C هم ساخته اندرس هلزبرگ مخترع Turbo Pascal و معمار ارشد دلفی هست، که 10-11 سال قبل از بورلند به مایکروسافت رفت.

پس دلایل استاد شما، با عرض معذرت، تماما چرت و پرت، و ساخته تخیل ایشون هست.

يه سؤالم داشتم Delphi for php از كجا گير بيارم؟
    سلام حسام جان
    ميتوني نسخه Trial اين برنامه رو از سايت Embarcadero دانلود كني. در ضمن بايد بگم كه اين برنامه تقريباً ربطي به دلفي نداره. اين يك نرم افزار است كه مي توانيد در آن كدهاي PHP بنويسيد و بر خلاف محيط هاي ديگر براي اين كار ميتوانيد به صورت وي‍ژال هم با آن ارتباط برقرار كنيد. به عنوان مثال مي توانيد كامپوننتي را با تكنيك كشيدن و رها كردن روي صفحه قرار دهيد. شباهت اسمي اين نرم افزار با دلفي تنها به اين دليل است كه IDE مربوط به اين برنامه با دلفي ساخته شده است. حجم اين برنامه براي دانلود در حدود 50 تا 60 مگابايت است. اگه اينترنتت نفتي هست، پيشنهاد مي كنم كه به سايت Embarcadero يه سر بزني تا متوجه بشي آخرين نسخه اين نرم افزار چيه و بعد هم از بازار تهيه كنيش (چون به خونتون نزديك تره)

کاربر دائمی آواتار nilidelphi
    محل زندگی
    ارومیه

Question نقل قول: دلفي : آري يا نه؟

نقل قول نوشته شده توسط علی کشاورز مشاهده تاپیک
    این هم تصویری از نسخه پیش از بتا دلفی 2011 که در نیمه سال 2010 عرضه خواهد شد:
    يعني ديگه IDE دلفي رو مثل Visualtadio نكردن؟
    چون خيلي از برنامه نويسان دلفي از اين ناراحت بودن كه دلفي خودش شبيه VS كرده و از اون روند Syntex خود دلفي كه بهش عادت كرديم دور شده و يه جورايي هم آدم تعصبي ميشه كه چرا دلفي بايد اين كار بكنه؟
    از عكسي كه آقاي كشاورز گذاشتن معلومه كه دلفي به همون IDE خودش(يعني دلفي 2009 ) برگشته كه من با اين IDE خيلي راحتم.

حالا سوال اينجاست كه آيا من درست متوجه شدم يا بايد بازم خودمون مايكروسافتي كنيم؟

از عكسي كه آقاي كشاورز گذاشتن معلومه كه دلفي به همون IDE خودش(يعني دلفي 2009 ) برگشته كه من با اين IDE خيلي راحتم.
    بحث مربوط به شباهت IDE دلفی به ویژوال استودیو مربوط به الان نیست، بلکه مربوط به زمان دلفی 8 و دلفی 2005 هست. در آن زمان بر سر اینکه IDE دلفی به شکل سابق خودش (مثل دلفی 7) باقی بماند، یا به شکل جدید (مثل دلفی 8 و دلفی 2005) باشد که شباهت بیشتری به ویژوال استودیو دارد؛ بحث بود.
    IDEهای دلفی 2005 تا دلفی2011 همگی از یک هسته استفاده می کنند.

کاربر تازه وارد آواتار yaseriran
    محل زندگی
    زمین

ای بابا چرا شماها پیچیدش کردید...
    همه چی تو عمل مشخص میشه. حالا یه نفر پاشده و گفته دلفی خوب نیست، چه ربطی به مایکروسافت داره!؟ تا دلمون بخواد استاد بی سواد دارن درس میدن با ساعتی 3هزارتومان...

بگو تا چه داری بیار از خرد * که گوش نیوشنده زو برخورد
    میاسای زآموختن یک زمان * زدانش میفکن دل اندر گمان... فردوسی

يه سوال ؟
    اگه يه روز قانوني تصويب بشه كه ناچار باشيم از Linux استفاده كنيم نه ويندوز (كه احتمالش زياد هست) با چي مي خواهيد برنامه بنويسيد ؟
    ديگه اون وقت زبانهاي ماكروسافتي ارزشي ندارند .

يه سوال ؟
    اگه يه روز قانوني تصويب بشه كه ناچار باشيم از Linux استفاده كنيم نه ويندوز (كه احتمالش زياد هست) با چي مي خواهيد برنامه بنويسيد ؟
    این سوال رو از کی پرسیدید ؟ دلفی کارا یا مایکروسافتی ها ؟
    بچه های دلفی کار تا چند وقت دیگه این مشکلشون با عرضه دلفی 2011 حل میشه .

کاربر دائمی آواتار مصطفی ساتکی
    محل زندگی
    www.7khatcode.com

در سال های که دلفی در اوج بود مایکروسافت ادعایی نداشت.حکایت از اونجا شروع شد که مایکروسافت با vb ره به جایی نبرد و از علاقه برنامه نویسان به دلفی به فکر فرو رفت. مزیت هایی ورژن های اون زمان خوانایی و سرعت بود همان تبلیغ معروف یوزپلنگ دلفی.به هر حال دلفی رو هجلزبرگ نوشته و C#‎ رو هم خودش و از مهم ترین افراد تاثیر گذار در پروژه .Net بوده.تنها تفاهم و نقطه عطف یه دلفی کار با .Net کار هجلزبرگه و بس.البته شاید همه ما به جایی اون بودیم همین کارو میکردیم .مایکروسافت به فکر چاره بود و پولش داد هجلزبرگ گل هم این کارو کرد.آقای کشاورز می فرمائید. از سالهای 2002 تا 2007 افت کرد.وقتی هجلزبرگ خداحافظی کرد این افت صورت گرفت. به هر حال تعصب در هر 2 طرف جالب نیست.

نقل قول نوشته شده توسط Saeid59_m مشاهده تاپیک
    يه سوال ؟
    حداقل تا 100 سال آینده همچین چیزی در ایران اتفاق نمیفته . اینها چند ساله دارن روی یه لینوکس فارسی کار میکنن . هنوز که هنوزه خبری نشده . پیاده سازی طرح بزرگ طالب دانش زیاد هست، که ما فقط فکر میکنیم داریم ..

بچه های دلفی کار تا چند وقت دیگه این مشکلشون با عرضه دلفی 2011 حل میشه .
    دلفی 2011 روی ویندوز اجرا خواهد شد، نه روی لینوکس، بلکه فقط میتونه برای لینوکس و MacOS X کد رو کامپایل کنه؛ یعنی باید در ویندوز برنامه بنویسید، و اون رو برای سایر سکوها کامپایل کنید.

آقای کشاورز می فرمائید. از سالهای 2002 تا 2007 افت کرد.وقتی هجلزبرگ خداحافظی کرد این افت صورت گرفت.
    دوست عزیز، هلزبرگ (j توی اسمش خوانده نمیش) در سال 1996 از بورلند جدا شد (یعنی وسط کار دلفی 3)، در حالی که نقطه اوج دلفی در سال های بعد، یعنی سال های 99 تا 2001 بود. پس ادعای شما که با رفتن هلزبرگ دلفی افت کرد، صحیح نیست. همچنین، هلزبرگ قبل از رفتنش، خبر جدا شدنش رو به صورت داخلی به تیم دلفی اعلام کرده بود، و تیم دلفی قبل از رفتن وی، خودشان را برای رفتنش آماده کرده بودند. نکته بعدی اینکه هلزبرگ طراح ارشد دلفی بود، نه اینکه کلا دلفی رو اون نوشته باشه. معماری که بعد از هلزبرگ توسعه دلفی رو برعهده گرفت، خودش از کله گنده های دنیای نرم افزار بود، و بعدها (سال 2001 یا 2002) به مایکروسافت پیوست و مسئولیتی در بخش توسعه XAML در مایکروسافت بر عهده گرفت. و نکته آخر در این رابطه اینکه، هلزبرگ تنها کسی نبود که از بورلند جدا شد و به مایکروسافت پیوست. از سال 1998 تا سال 2002 روند مهاجرت مهندسان ارشد بورلند به مایکروسافت ادامه داشت.

پس با این تفاسیر، برداشت شما که دلفی از زمان رفتن هلزبرگ دچار افت شد، صحیح نیست، و دوران اوج دلفی زمانی بود که هلزبرگ قبلش از تیم جدا شده بود.

تنها تفاهم و نقطه عطف یه دلفی کار با .Net کار هجلزبرگه و بس
    این هم صحیح نیست، دلفی و دات نت از نظر تکنیکی نقاط مشترک و مشابه زیادی با هم دارند، هر چند اساسا مقایسه یک زبان برنامه نویسی با یک پلت فرم برنامه نویسی غلط هست.
    آخرین ویرایش به وسیله vcldeveloper : دوشنبه 07 تیر 1389 در 15:10 عصر دلیل: تصحیح تاریخ جدا شدن هلزبرگ از 1998 به 1996

دلفی 2011 روی ویندوز اجرا خواهد شد، نه روی لینوکس، بلکه فقط میتونه برای لینوکس و MacOS X کد رو کامپایل کنه؛ یعنی باید در ویندوز برنامه بنویسید، و اون رو برای سایر سکوها کامپایل کنید.
    منظور من هم همین بود ، نمیشه که قانونی تصویب بشه نشه از ویندوز استفاده کرد ، ممکنه بگن تو ادارات باید از لینوکس استفاده بشه که اون موقع میشه با دلفی برنامه رو توسعه داد و تو لینوکس ازش استفاده کرد .

اگه برنامه ای هم بخواهیم در محیط لینوکس توسعه بدیم در آن صورت از Lazarus هم می توان استفاده کرد. برای آشنایی با این محصول می توانید به مجله Blaise Pascal شماره 7، صفحه 5 مراجعه کنید.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    نام کاربری قبلی: Ashayeri

کاربر دائمی آواتار SAASTN
    محل زندگی
    تهران

اولا عذر می خوام که روند بحث رو تغییر می دم و دوباره بر می گردم به موضوع اصلی تاپیک که می پرسه: دلفی: آری یا نه؟
    در ثانی بنده خودم شیفته و دلباخته دلفی هستم و هدف از هر صبحتی که می کنم تنها ایجاد یه فضای رئال هست نه موضع گیری در برابر ماهیت و قدرت delphi.
    ثالثا موضوعات تنها مربوط به فضای برنامه نویسی داخل کشور هست که بنا به دلائل متعددی با فضای جهانی مقداری اختلاف فاز داره و افزایش امکانات و گسترش تبلیغات یه محیط توسعه خیلی تاثیری روش نداره.

حالا سوال اصلی اینه که اگه دلفی کاری وجود نداشته باشه آیا دلفی ای وجود داره یا نه؟

شرکت ما طی ماه گذشته برای جذب نیروی دلفی کار چند تا آگهی داد. متاسفانه تعداد مراجعه کننده ها در حدود یک سوم یا یک چهارم مراجعه کننده های دلفی کار نسبت به حدودا دو سال پیش بود. که در بین این تعداد مراجعه کننده نسبت افراد با سابقه بالای 3 سال نسبت به دو سال پیش خیلی بیشتر بود. این مطلب نشون دهنده اینه که رویش در بین دلفی نویسان به شدت افت پیدا کرده. که البته خود افت مطلب جدیدی نیس و دوستان قبلا هم اشاره کردن، اما مطلب جدید شدت این افته که واقعا انتخاب رو سخت و تا حدودی پر هزینه می کنه.
    نکته ای که هست اینه که ما غیر از کارایی و توانایی یه زبان باید به کیفیت نیروی کاری که قادرند با اون زبان کد بزنند هم توجه کنیم. متاسفانه امروز بستن یه تیم دلفی کار خیلی پر مشقته. چون جو C#‎‎‎‎ کل فضای نرم افزار رو قبضه کرده و همه تازه راه ها و تازه کار ها رو مسحور می کنه و به سمت خوش می کشونه، عده ای هم که در سطح بالاتری کار می کنند عموما به cpp رو میارن. و در این میون سهم دلفی هر روز به صفر نزدیکتر و نزدیکتر میشه.
    این میشه که کم کم کلاسای آموزشی دلفی کنسل می شن، پروژه های کمتری با دلفی start میشه، همونطور که دوستان اشاره کردن فعالیت توی بخش های دلفی کمرنگ تر میشه، دلفی با اقبال کمتری از طرف دانشجوها مواجه میشه، و همین دانشجوها وارد مجامع بالاتر علمی می شن و فضا رو باز هم برای دلفی تنگتر میکنن و ... و با کمال اندوه این یعنی مرگ دلفی، نه به خاطر ضعفش بلکه به خاطر عدم رویش در برنامه نویساش.

حالا سوال اینه که دلفی: آری یا نه؟ و اگر آرای: چطور؟ یا بهتر بپرسم، ما دلفی کارای ایرانی می تونیم برای حفظ دلفی توی ایران کاری بکنیم یا نه؟

البته یه نکته رو بگم، وضعیت اتوماسیون نویسی با دلفی هنوز خیلی افتضاح نیست، آگهی های معروف Delphi+SQL هنوز هم نسبتا زیادن و 99.9% مراجعین هم توی همین سبک کار می کنن. مسئله ما اینه که جنس کارمون یکم متفاوته، قبلا از هر 20 نفری که میومدن برای مصاحبه یکی دو نفر پیدا میشدن که با این جنس کار آشنا باشن اما حالا اون 20 نفر شدن 5 نفر، اون یکی دو نفر هم شدن صفر نفر! اگه یکی هم پیدا بشه معمولا پروژه ای کار می کنه، برای فول تایم هم یه قیمتی میگه که ...
    آخرین ویرایش به وسیله SAASTN : دوشنبه 17 خرداد 1389 در 00:32 صبح

سلام.مهم این نیست که چند نفر با سی شارپ کد تایپ میکنند.مهم اینه که ببینیم از این همه افرادی که برای استخدام مراجعه میکنند وادعای برنامه نویسی چند ساله با شونصدتا زبان رو دارند واقعا میتونند یک جمع ساده رو بنویسند؟؟؟ من که خیلی هارو تست کردم و جواب منفی گرفتم. من به شخصه زیاد طرفدار این بحث نیستم. به نظرم مهم اینه که یک زبان کار منو در همه حوزه ها راه بندازه و هرکاری که من فکرشو بکنم با اون زبان برنامه نویسی میتونم انجام بدم. ولی این صحبت هم به نظرم غلطه بیایم بگیم دلفی مرده یا سی شارپ تا یک سال دیگه میمیره. مرده یا زنده بودن یک زبان رو کی تعیین میکنه؟ آیا این تعیین میکنه که بگیم پروژه های دانشجویی با چه زبانی نوشته میشن یا به تعداد آگهی های روزنامه نگاه کنیم؟ یا بیایم نگاه کنیم ببینیم در عمل چه برنامه های کاربردی با چه زبانی میشه نوشت یا نوشته شده؟ فکر میکنم در این زمینه مقایسه صورت بگیره دیدها تغییر کنه.
    موفق باشید

محل زندگی
    تهران

مهم اینه که ببینیم از این همه افرادی که برای استخدام مراجعه میکنند وادعای برنامه نویسی چند ساله با شونصدتا زبان رو دارند واقعا میتونند یک جمع ساده رو بنویسند؟؟؟
    منم که همینو گفتم، می گم نسبت کسایی که (به نظر من) می تونن یه کد با کیفیت بنویسن توی جامعه برنامه نویسا 1 به 20ه، حالا یه موقع وقتی آگهی می دادی 50 نفر دلفی کار می اومدن که می شد از بینشون رو دو سه نفر فکر کرد. حالا آگهی می دی 10 نفر میان که به زور رو یک نفرشون هم نمیشه حساب کرد.
    به نظرم مهم اینه که یک زبان کار منو در همه حوزه ها راه بندازه و هرکاری که من فکرشو بکنم با اون زبان برنامه نویسی میتونم انجام بدم.
    کاملا با شما موافقم، ولی این در شرایطی صادقه که شما بخوای تکی کار کنی، اما وقتی گستره کار زیاد می شه و لازمه که یه تیم ببندی دیگه قدرت زبانت به تنهایی کافی نیست، حالا به چهار نفر آدم قدرتمند هم احتیاج داری که بتونن با اون زبون کار کنن.
    ولی این صحبت هم به نظرم غلطه بیایم بگیم دلفی مرده یا سی شارپ تا یک سال دیگه میمیره. مرده یا زنده بودن یک زبان رو کی تعیین میکنه؟
    من در فضای کشور خودمون این مطلب رو گفتم، مرده یا زنده بودن زبان رو هم به نظر من تنها و تنها تعداد پروژه هایی که با اون زبون start میشن تعیین می کنه. که در ایران‎ فکر نمی کنم دلفی و C#‎ در این مورد قابل مقایسه باشن. نشانه ها هم واضحند.
    ببینید من یه بار دیگه هم تاکید می کنم من هیچ ایرادی به توانایی های دلفی نمی گیرم. بنده خودم امروز با دلفی کار می کنم که نشون می ده دلفی نیازهای امروزم رو پاسخ داده. اما خوب بستر برنامه نویسی توی ایران مشخصا دلفی رو پس زده و با توجه به شرایط موجود خیلی بعید به نظر میاد که دلفی توی ایران دوباره بتونه قد علم کنه. مگر با یه معجزه! حالا ما اگه بشینیم هی بگیم دلفی نمرده، دلفی نمرده چیزی عوض نمیشه. سوال من هم این بود که آیا ما می تونیم به وقوع این معجزه کمکی کنیم یا نه؟

سوال من هم این بود که آیا ما می تونیم به وقوع این معجزه کمکی کنیم یا نه؟
    خیلی هامون خوب میدونیم تو صنعت برنامه نویسی کشور چی داره میگزره ...
    بله میتونیم کمک کنیم ، کافیه دور هم جمع بشیم و یک کار گروهی رو استارت بزنیم ، البته استارت این کار چندی پیش زده شد و من و آقای صادقیان و تعدادی از دوستان داریم کارهایی انجام میدیم که به امید خدا شروع خوبی خواهد بود .

در ضمن خود Embarcadero هم بیکار نشسته و به قول شما گفتنی به زودی معجزه رو خواهیم دید ، اون وقت خیلی ها نظرشون در مورد دلفی تغییر میکنه ...

محل زندگی
    تهران

البته استارت این کار چندی پیش زده شد و من و آقای صادقیان و تعدادی از دوستان داریم کارهایی انجام میدیم که به امید خدا شروع خوبی خواهد بود .
    ممکنه بیشتر توضیح بدید؟ یه پروژه تجاریه یا چیزه دیگه ایه؟
    در ضمن خود Embarcadero هم بیکار نشسته و به قول شما گفتنی به زودی معجزه رو خواهیم دید ، اون وقت خیلی ها نظرشون در مورد دلفی تغییر میکنه ...
    خوب مشخصا با سیاستای Embarcadero دوره افول دلفی رو به اتمامه، اما همونطور که قبلا گفتم فکر نمی کنم تحرکات تبلیغاتی و افزایش قدرت دلفی تاثیر زیادی روی تعداد کاربرای ایرانیش داشته باشه. چون به نظر من همین بد اقبالی ای که امروز دلفی تو ایران داره ناشی از یه جور جوه نه مسائل فنی یا عدم آشنایی. مگه چند درصد دانشجوها برای انتخاب زبان دنبال یه مقایسه فنی می رن یا چند درصد از اساتید عزیز می تونن یه همچین مقایسه ای بین زبونا ارائه کنن؟ به تصور من گرایش به یه زبان توی ایران از طریق پیشنهادای کلامی اتفاق می افته. 10 سال پیش تو دبیرستان البرز یه دوره کلاس دلفی گذاشتن بنده الان دلفی کارم، چه بسا اگه اون کلاس vb یا چیز دیگه ای بود من الان داشتم تو یه بخش دیگه پست می دادم.
    برای همین من تصور می کنم راه نجات اینه که دلفی به عنوان یه انتخاب جذاب سر راه تازه کار ها قرار بگیره. حالا چطوری؟

کل صحبتهای من مربوط به ایران هستا!
    اینکه در ایران بیشتر دانشجویان به سمت C#‎‎.NET میروند و برنامه نویسان دلفی کمتر میشوند فقط بخاطر تدریس
    زبان ++C وASP.NET در دانشگاه ها هست.
    من هنوز آشنایی کامل با بازار کار و شرکتها ندارم ولی تا اونجایی که دیدم برنامه های بانکها، ادارات آموزش و
    پرورش ، دانشگاهها ، حسابداری ها(کارخانه ها) رو ویندوز XP هست.
    کمتر بازار کار به نوشتن سایت و یا برنامه ای که روی سیستم عاملهای مختلف بخواهد اجرا بشود احتیاج پیدا
    میکنند.بیشتر قدرت NET. روی اجرای کد در بقیه سیستم عاملها تکیه دارد(در حالیکه هنوز این پروژه 100 درصد
    نشده)اگر هم این امکان کاملا اضافه بشه توی ایران به سن من و شما نمیخوره.باید بریم به نوه هامون یاد بدیم.
    تا حالا سعی کردید که یک برنامه NET. را به بازار کار بدید؟!من که توی زمینه دستکاری برنامه ها و نصبشون یکمی
    حرفه ای ام هنوز نتونستم وقتی که net. framework خراب بشه اونو درست کنم چه برسه به یک کاربر معمولی.
    فکر میکنید کی شرکتها و کارخانه ها حاضر به نصب ویندوز ویستا و XP میشوند؟!
    مگه میخواهید برای سرورهای ناسا برنامه بنویسید که اینقدر روی سرعت و قدرت اجرای برنامه تکیه میکنید؟(که
    فکر نمیکنم اونا با NET. کار کنند)برنامه های پردازش تصویر و صدا هم که نمیخواهید بنویسید؟اگر هم میخواهید
    برنامه های تحت وب بنویسید که اصلا این فرومو بیخیال بشد.
    بهتره اول زمینه کاری خودتو مشخص کنید.کار در ایران یا خارج کشور،بازار کار داخلی،برنامه های پیشرفته
    محاسباتی،پشتیبانی خوب و همیشگی
    اینو بگم ممکنه دلفی دیگه هرگز پشتیبانی نشه(ولی با آمدن Delphi 2011 احتمالش نزدیک به صفره) ولی اینقدر
    کامپوننت داره که دیگه به تکنولوژی جدید برنامه نویسی کمتر احتیاج پیدا میکنید(به این قسمت زیاد گیر ندیدا)!!!.تازه شرکتهای کامپوننت نویسی هم به این زودیها منحل نمیشن.هنوز شرکتهای کامپوننت نویسی هر کامپوننتی که برای delphi 2010 میسازند اونو برای delphi 5 هم تبدیل میکنند (بدون استثنا.من خودم از دلفی 7 و 2010 استفاده میکنم )
    ولی ممکنه دیگه C#‎‎.NET پشتیبانی نشه و مایکروسافت به سمت زبان دیگه مثلا J# بره.کاری هم به تعداد کاربران
    و پروژه ها و سورسها نداره.مثل ویندوز XP , VB

محل زندگی
    تهران

مگه میخواهید برای سرورهای ناسا برنامه بنویسید که اینقدر روی سرعت و قدرت اجرای برنامه تکیه میکنید؟(که
    فکر نمیکنم اونا با NET. کار کنند)برنامه های پردازش تصویر و صدا هم که نمیخواهید بنویسید؟اگر هم میخواهید
    برنامه های تحت وب بنویسید که اصلا این فرومو بیخیال بشد.
    من (ما) دارم اینو می نویسم: http://www.rayansazeh.com/home/sazehnegar3p1.aspx
    توش یه دونه tableه SQL هم نیست. کل کار پردازش عددی و محاسبه و گرافیکه.
    الان یه ماهه داریم تو روزنامه آگهی می دیم برا برنامه نویس هنوز یه نفر که استانداردای یه همچین کاری رو داشته باشیم پیدا نکردیم. هر کی میاد شروع میکنه من این سیستم رو بستم اون سیستم رو بستم، ازش می پرسم الان می تونی یه کد بنویسی یه آرایه عددی رو سورت کنه، باور کن تو این سی نفر من به ایمان نرسیدم یکیشون بتونه. بخدا سوالایی هم که می پرسم هیچ کدوم فنی و حرفه ای نیست، لیست سوالا رو اسکن کنم بذارم خندت می گیره (البته من که گریم می گیره که کارم به اینجا رسیده).
    کاری که به محاسبه و سرعت نیاز داشته باشه انجام میشه، به نظر من برای همچین کاری (البته تو این سطحی که ما داریم انجام می دیم) دلفی واقعا بهترین گزینه است اما متاسفانه این وضعی که حاکم شده باعث شده افراد کمتری به سمت دلفی بیان و نتیجه اینه که قدرت عمل و تحرک تیم کم میشه و من نگرانم که یه یه روز به توقف کامل منجر بشه.

هنوز شرکتهای کامپوننت نویسی هر کامپوننتی که برای delphi 2010 میسازند اونو برای delphi 5 هم تبدیل میکنند (بدون استثنا.من خودم از دلفی 7 و 2010 استفاده میکنم )
    کاملاً با نظر شما هم عقیده هستم. چون من شخصاً بخاطر همین موضوع به دلفی روی آوردم. من کدهای بسیار زیادی دارم (در حدود چند هزار کد) که بسیاری از آنها در دلفی 6 و یا 7 ویا ... نوشته شده اند. این در حالی است که من اکنون از دلفی 2010 استفاده می کنم و تاکنون برای کامپایل این کدهای قدیمی با دلفی 2010 با مشکلی مواجه نشده ام. این یکی از بهترین کارهای سازندگان دلفی است، که همیشه امکان آپدیت کردن برنامه ها و اضافه کردن قابلیتهای جدید را به سادگی برای برنامه های قدیمی فراهم می کند. البته این در حالی است که مایکروسافت در این ضمینه به هیچ عنوان موفق نبوده است، چون با آمدن نسخه جدید ویژوال بیسیک تمام برنامه هایی که با vb6 نوشته شده بودند عملاً خارج از رده شدند و امکان آپدیتشان با نسخه های جدید vb وجود نداشت. البته هنوز هم بسیاری از افراد ترجیح می دهند که از زبان های دات نتی استفاده کنند. اگر مایکروسافت (مثل گذشته ها) تکنولوژی جدیدی را ایجاد کند و تکنولوژی کنونی(یعنی دات نت) را دور بریزد، این افراد این موضوع را بهتر درک خواهند کرد. (تجربه ی بسیار تلخی که خودم شخصاً آنرا تجربه کرده ام و از آن موقع به بعد هر روز بر مایکروسافت لعنت می فرستم )

بستگی به کسی داره که از زبان برنامه نویسی استفاده میکنه.

حرفه ای یا .........؟

بستگی به کسی داره که از زبان برنامه نویسی استفاده میکنه.

حرفه ای یا .........؟
    منظورتون رو متوجه نشدم. میشه بیشتر توضیح بدین ؟

کاربر دائمی آواتار sadaf_
    محل زندگی
    اصفهان

بالاخره من نفهمیدم دلفی آری یا نه؟

کاربر دائمی
    محل زندگی
    کنار ساحل نیلگون خلیج همیشه فارس

شک نکن : دلفی رو انتخاب کن قال قضیه را بکن .
    هم زبان شیرینه + هم قدرتمند + هم سریع + هم یادگیری سریع در این زبان + هم برنامه نویس های حرفه ای جهت راهنمایی در این سایت داریم
    پس با این حساب هیچ مشکلی باهاش نداریم.
    انشاالله موفق باشی

بالاخره من نفهمیدم دلفی آری یا نه؟
    دلفی از زمان نسخه 2009 بسیار سریعتر از قبل پیشرفت کرده و الان با اومدن دلفی XE2 دیگه هیچ حرفی برای گفتن باقی نگذاشته. قابلیت هایی که از زمان دلفی 2009 به دلفی اضافه شده اند امروز دلفی را به یکی از بهترین و بی نقص ترین ابزار های برنامه نویسی تبدیل کرده که به نظر من ریسک سرمایه گزاری روی دلفی را بسیار بسیار پایین آورده است. شما می توانید در تاپیک زیر اطلاعات بیشتری را در مورد نسخه جدید XE2 بدست آورید:
    https://barnamenevis.org/showthread.p...D9%88%D8%AF!!!

صفحه 2 از 3 اولاول 123 آخرآخر

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •