سلام
بنده به تازگی تصمیم گرفتم برنامه نویسی با استفاده از زبان قدرتمند دلفی رو آغاز کنم . در اولین برخورد با دلفی 2010 متوجه عدم وجود برخی امکانات مهم زمان کد نویسی در این محیط توسعه شدم :

• قابلیت IntelliSense به طور Live در دلفی 2010 وجود نداره . به عبارت ساده تر شما تنها زمانی لیست Suggestion رو مشاهده می کنید که (نقطه) تایپ کرده باشید یا احتملاً با استفاده از کلید های ترکیبی Ctrl+J بخواین لیسی از کلمات کلیدی موجود رو مشاهده کنید . در صورتی که در VS 2008 به طور زنده و در هنگام تایپ ، دایره ی وسیعی از Keyword های داینامیک و استاتیک در اختیارتون قرار میگیره و عملیات تایپ در زمان کمتری انجام میشه .

• در VB 6 اگر متغیری به نام SUM تعریف بشه محیط توسعه VB به طور خودکار و با توجه به شناختی که از نوع نوشتن متغیر SUM (حروف بزرگ) داره ، تمامی متغیر هایی با این نام رو به صورت حروف بزرگ تبدیل میکنه . پس زمانی که در صحت املای کلمه مورد نظر شک داشته باشید این قابلیت به کمک شما میاد و متاسفانه این امکان در IDE دلفی 2010 وجود نداره .

البته امیدوارم تنظیمات خاصی برای دسترسی به این قابلیت ها وجود داشته باشه .

در کل از نظر من محیط توسعه VS با RAD اصلاً قابل قیاس نیست و کاملاً مشخصه که در این زمینه مایکروسافت موفق تر بوده .