مشاهده دست آورد نظرسنجی: طراحی پروژه وب از ابتدا؟ یا استفاده از CMS؟

رای دهنده
9. شما نمی توانید در این رای گیری رای بدهید
  • طراحی هسته از ابتدا و استفاده از کامپوننت ها و ...

5 55.56%
  • استفاده از CMS ها و توسعه آنها

4 44.44%
  • سایر موارد (توضیح دهید)

1 11.11%
نظرسنجی چند گزینه ای
نمایش نتایج 1 تا 3 از 3

نام تاپیک: طراحی وب: از ابتدا یا CMS ؟

طراحی وب: از ابتدا یا CMS ؟

دوستان طراح وب:

برای یک پروژه تحت وب (اعم از وب سایت یا اتوماسیون و ...)

کدام راه را انتخاب می کنید:

1. طراحی واجرای هسته پروژه از ابتدا و استفاده از کامپوننت ها
    2. استفاده از CMS ها (و موارد مشابه) و توسعه آن بر اساس نیاز پروژه

دلایلتون رو هم ذکر کنید. (مالی، سیاسی، فنی، آموزشی و ....)

اگر هر دوش ، کدوم رو کجا استفاده می کنید؟

کاربر تازه وارد آواتار marijooon
    محل زندگی
    .Net Framework

نقل قول: طراحی وب: از ابتدا یا CMS ؟

1
    اگر منظورتون سی ام اس های آماده است من ترجیح میدم خودم از اول بنویسم تا هم یاد بگیرم هم کار خودم باشه!
    مگه من چی ام از اونی که سی ام اس رو نوشته کمتره؟؟؟!!!!

کاربر دائمی آواتار m.hamidreza
    محل زندگی
    کره زمین

Lightbulb نقل قول: طراحی وب: از ابتدا یا CMS ؟

مهمترین پارامتر تاثیرگذار در این انتخاب چیزی نیست جز "شرایط پروژه".
    شرایط پروژه خیلی گسترده هست ولی اگه بخوام موردی بهش بپردازم این موارد به ذهن من میرسه که البته ترکیب و برآیند این موارد رو باید در نظر گرفت.

• نوع پروژه
    • مدت زمان انجام کار
    • قیمت پروژه
    • دانش تیم فنی
    • سلیقه کارفرما
    • میزان توسعه پذیری پروژه در آینده و شرایط قرارداد پشتیبانی

منظورم از نوع بیشتر level و میزان حرفه ای بودن و متفاوت بودن موضوع پروژه هست. در بعضی از پروژه ها اصلا CMS ای نداریم. تو بعضی دیگه از پروژه ها سلیقه کارفرما اونقدر بالاست که قرارگرقتن در چارچوب CMS به ضرر مجری هست و بالعکس مثلا وب سایت موردنیاز اکثر وزارتخانه ها کاملا یکسان هست و نیازهاشون رو یه CMS مثله DNN میتونه پاسخ بده.
    طبیعتا بازه زمانی موردنیاز برای انجام یه پروژه Custom به مراتب از نوع CMS بیشتر هست و در شرایطی که کارفرما عجله داره و از اون سمت پول خوبی هم نمیده انتخاب بهتر CMS هست.
    میدونید هزینه نیروی کار برای شرکت های نرم افزاری نوپا و حتی متوسط که تعدادشون هم حدود 80 درصد کل شرکت های فعال در حوزه کامپیوتر هست سنگین هست و چاره ای جز این ندارن که بیان و روی CMS ها تمرکز کنن البته این شیوه کار کردن این شرکت ها هم باعث میشه که فقط در همون سطح بمونن یعنی شرکت فقط بقا داره و پیشرفت چندانی نداره.
    درlevel های Enterprise مسلما CMS گزینه اول نیست و در بعضی اوقات اصلا نمیتونه باشه.
    استفاده از CMS در این سطح ریسک پروژه رو بالا میبره. از طرف دیگه CMS کارکردن در این level دانش فنی بالایی رو در حوزه اون CMS نیاز داره و این تسلط بر CMS هم مستلزم صرف زمان برای پروژه هست. در اغلب این پروژه ها مهندسی معکوس کردن CMS حالت سرمایه گذاری برای تیم داره تا حالت اجرایی. چون واقعا از لحاظ قیمت نمیصرفه.
    مثلا خیلی ها میگن ما چرا Sharepoint کار حرفه ای نداریم؛ ولی به این فکر نمیکنن که مگه چندتا پروژه خوش قیمت رو یه شرکت متوسط میتونه در 5سال بگیره که بیاد رو Sharepoint سرمایه گذاری کنه و بره دنبال توسعه اون. روزمزد کار کردن شرکت های نرم افزاری ما یه اصل اجتناب ناپذیر هست یعنی پروژه به پروژه پول دارن و پروژه نباشه پول ندارن. بخاطر همینه که اکثرا دچار روزمرگی شدن و تعیین هدف و چشم انداز رو فراموش کردن. به نظر من آینده شرکت های نرم افزاری ما آینده خوبی نیست. حالا اینا بماند...
    ممکنه خیلی ها بگن که خوب CMS رو توسعه میدیم کاری نداره که! بله توسعه CMS کار خوبی هست ولی باید ببینید اولا دانش فنی تیمتون در چه حد هست؟ ثانیا زمانی که برای پروژه صرف میکنید با قیمت پروژه میصرفه ثالثا درصد احتمال استفاده از این توسعه ای که دادین در پروژه های بعدی چقدر هست؟
    از اون طرف Custom کار کردن هم شامل این موارد میشه ولی یکی از حسن هایی که داره اینه که شما رو پروژه اشراف کامل دارین که این موضوع خیلی مهم هست.
    بعضی پروژه ها هم کارفرما اونقدر تغییر شرایط میده و کم میکنه اضافه میکنه و چیزهای غیر معمول میخواد که اگه با CMS بنویسی اصلا ضرر میکنی!
    در کل استفاده از CMS در سطح پروژه های متوسط و روتین چیز بدی نیست. میدونید که سایت شهرداری تهران رو با DNN نوشتن. به نظر من نوشتن یه پروژه در این سطح بصورت CMS کار اشتباهی بود چرا چون قیمت تمام شده این پروژه در این حالت خیلی بیشتر از این شد که اینا Custom مینوشتن. بعد تازه شما بحث بهینه سازی، نگهداری و کلا مدیریت و توسعه دیتابیس این سایت به این عظمت رو در نظر بگیرین ببینید چی میشه.
    موفق باشید.

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •