صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 تا 40 از 73

نام تاپیک: دلیل بیاورید : چرا از لینوکس استفاده کنیم ؟؟؟

Question دلیل بیاورید : چرا از لینوکس استفاده کنیم ؟؟؟

سلام دوستان .
    دیروز از طریق پست نسخه جدید ابونتو به دستم رسید .
    تستش کردم . خوب بود .
    بعد از چند ساعت که به خیلی از قسمتهاش سر زدم ، ناگهان این سوالات اومد تو ذهنم :
    مگه لینوکس چه برتری نسبت به ویندوز داره ؟
    ویندوز که خیلی از برنامه ها رو به صورت گسترده پشتیبانی میکنه ولی لینوکس ؟؟؟
    نصب برنامه ها در ویندوز خیلی راحت تر از لینوکسه ؟؟؟
    نصب درایور سخت افزارها در لینوکس مشکله و حتی بعضی از سخت افزارها واسه لینوکس درایور ندارن . ولی در ویندوز این کارا خیلی راحت انجام میشه .
    و کلی سوال جورواجور دیگه ..........

برآیند همه سوالات این شد که چرا باید از لینوکس استفاده کنم ؟؟؟

میخواستم بدونم شما دوستان میتونید چندتا دلیل قانع کننده بیارید ، که چرا باید از لینوکس استفاده کنیم ؟
    خواهشا دلایل که همگی شنیدیم رو بیان نکنید .
    مثل :
    لینوکس کد باز و ویندوز کد بسته . لینوکس رایگان است و ویندوز پولی .
    خودتون میدونید اینگونه دلایل به حال ما هیچ فرقی نمیکنه . مثلا اینکه لینوکس مجانیه . خب مگه ویندوز رو با 1000 تومن نمیخریم ؟؟؟
    پس خواهشا دلایل بهتری رو بیان کنید .
    با تشکر از شما ...........

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

نقل قول: دلیل بیاورید : چرا از لینوکس استفاده کنیم ؟؟؟

سرعت
    امنیت
    پشتیبانی کاملتر از فارسی نسبت به ویندوز
    Copyleft
    اتفاقا" بهتر از ویندوز بعضی درایور ها رو میشناسه.
    امکانات شبکه بی انتها
    قابلیت تبدیل کردن شما به یک هکر در 3 سال
    امکان multi desktop
    نداشتن IE
    حدر نکردن منابع سیستم.
    نوشته نشدن توسط یک مشت احمق(مراجعه شود به سورس کد لو رفته ویندوز 2000)
    و هزاران مورد دیگه که تشریحشون رو به بزرگواران دیگه میسپارم.

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    تهران

نقل قول نوشته شده توسط shirin_sh1024 مشاهده تاپیک

به نظر من تاپیک خوبیه چون منم اگه دلایل خوبی واسه جایگزین کردن ویندوز با لینوکس پیدا کنم احتمالا این کار رو میکنم لطفا دوستانی که از لینوکس استفاده میکنند حتما نظر بدند
    آره موافقم،خیلی بحث خوبی میتونه باشه،به شرطی که به نتیجه برسه،NetSky جان ممنون از اینکه این تاپیکو ایجاد کردی.
    توی بازار کارم لینوکس کارا و php کارا بازار بهتری دارن،ولی اینجوری که بچه ها میگن کار کردن با لینوکس باید سخت باشه(اجرای برنامه های مایکروسافت با MONO یا سختی اجرای فایلای exe )

مگه لینوکس چه برتری نسبت به ویندوز داره ؟
    دقیقا این سئوال شما، میلیون بار توسط کاربران قدیمی فوروم پاسخ داده شده. پستهای اینپرایز رو بگردین حتما پیدا میکنین.

ویندوز که خیلی از برنامه ها رو به صورت گسترده پشتیبانی میکنه ولی لینوکس
    زمانیکه لینوکس و یونیکس بودن، ویندوز ساخته نشده بود. مطمئنا" استفاده کننده هاش اونقدر می فهمن که لینوکس رو به ویندوز ترجیح میدن

نصب برنامه ها در ویندوز خیلی راحت تر از لینوکسه
    مشکل اینجاست که کاربران حاظر به پذیرش محیط جدید با تفاسیر جدید نیستن. لینوکس دنیای متفاوت از ویندوزه و با معماری متفاوتی پیاده سازی شده.
    اما هنوز هم پکیج های فراوانی در اینترنت هست که فقط با یک کلیک نصب میشن و حجم چند مگابایتی Setup های ویندوزی رو ندارن
    در بسیاری از موارد لینوکس نیازی به درایور نداره، چون خودش Detect میکنه. لیکن درایورها و طریقه نصبشون همه جای اینترنت هست.

چندتا دلیل قانع کننده بیارید ، که چرا باید از لینوکس استفاده کنیم
    مشکلی که کاربران ایرانی باهاش دست و پنجه نرم میکنن اینه که یا فقط ویندوز رو میخوان و یا فقط لینوکس رو ... معلوم نیست چرا نمیتونن هر دو رو کنار هم داشته باشن.

ویندوز بعد از یونیکس و با الهام از دسکتاپ مکینتاش ساخته شد و سپس سعی در کاربر پسند کردنش کرد.

از اونجا که ویندوز انحصارا در اختیا یک شرکته کسی نیمتونه از امنیتش مطمئن باشه. حال انکه لینوکس با توزیع های مختلف و کدباز بودنش باعث شده هرنوع باگی سریعا پوشش داده بشه.(حتما به خاطر دارید زمانی رو که سورس های ویندوز در اینترنت پخش شد و معلوم شد بخشی از معماری TCP/IP رو از سورس لینوکس استفاده کردن)

وجود توزیع ها و فایل سیستم های مختلف در لینوکس، باعث میشه تقریبا هر قشری از جامعه رو با هر سلیقه و هر درجه از امنیت پوشش بده.
    همین متفاوت بودن ها باعث عدم گسترش ویروس ها و تروجانها در محیط لینوکس میشه.

غالب برنامه های لینوکس، کدباز هستن، یعنی فقط چند کیلوبایت سورس دانلود میکنین و با تایپ یک دستور کل پروژه کامپایل و نصب میشه

لینوکس بر خلاف ویندوز به سخت افزار گران قیمت نیازی نداره و بسیاری از افکت های زیبا و جذاب رو با سخت افزارهای معمولی ساپورت میکنه.

لینوکس، چیز اضافی نصب نمیکنه. یعنی به جای شما تصمیم نمیگیره...

لینوکس این قابلیت رو داره که برحسب نیاز شما، و معماری کامپیوتر شما، تغییر کنه.

لینوکس و جدش در سرورهای بزرگ و گلوگاه های اینترنتی استفاده میشه. بدون آنکه حتی نیاز به ریست داشته باشه. (خود بنده شاهد بودم که سروری رو در کارخانه راه اندازی کرده بودن که تاریخ آخرین ShutDown اون 2005 بود.)

ویندوز در برخی امورات مربوط به شبکه، بهتر از لینوکس عمل کرده (نقل قول از اینپرایز)

تقریبا هر آنچه رو که ویندوز انجام میده، لینوکس هم انجام میده ولی برعکسش همیشه صادق نیست.

لینوکس و یونیکس برای سیستم های RealTime استفاده میشن لیکن ویندوز به خاطر حجم بالای پروسس ها و گرافیکش قادر به اینکار نیست.

خانواده یونیکس، برای مصارف نظامی و فضایی، استفاده چشمگیری دارن.

در لینوکس میتونین پارتیشن Home رو بسازین و هر موقع که دلتون خواست سیستم عامل رو تعویض و مجددا نصب کنین. اما به محض بالا اومدن لینوکس خواهید دید که تمام تنظیمات کما فی السابق حضور دارن در حالیکه در ویندوز کلیه تنظمیات پاک میشن.

من پرسیدم گفتن vs و sql نمیشه روی لینوکس اجرا کرد.
    قرار نیست هرچیزی که در ویندوز هست، عینا در لینوکس هم باشه. و نبودنش دلیل بر ضعف لینوکس نیست.
    در باره نرم افزار WINE و پروژه Mono کمی جستجو کنین

کاربر دائمی آواتار FastCode
    محل زندگی
    /dev/null

من پرسیدم گفتن vs و sql نمیشه روی لینوکس اجرا کرد.
    قرار نیست هرچیزی که در ویندوز هست، عینا در لینوکس هم باشه. و نبودنش دلیل بر ضعف لینوکس نیست.
    ولی MonoDevelop, Netbeans, ...., MySQL, Oracle,.... روی لینوکس اجرا میشن.

نقل قول نوشته شده توسط shirin_sh1024 مشاهده تاپیک
    سلام
    جاوا رو دست کم نگیر دوست عزیز برنامه های خیلی بزرگ و interprise معمولا با جاوا تولید میشه چون قابلیت های زیادی داره و من شخصا خیلی هم علاقمند بودم حتی قبل از شروع C#‎‎ و ASP.NET خیلی دنبال این بودم که جاوا رو یاد بگیرم ولی متاسفانه چون احساس میکردم زبان سنگینیه و نیاز به گذروندن یه دوره خوب دارم واسه شروع و نتونستم جایی رو که واقعا در این مورد خوب هست پیدا کنم و فقط به خاطر دسترسی آموزشی بهتر و ساده تر بودن و همین طور بازار کار دنبال ASP.NET و C#‎‎ رفتم
    نمیتونم بگم از این کار پشیمونم یا این زبان رو دوست ندارم ولی شاید اگه اینقدر جاوا تو ایران محدود نبود و اگه سی شارپ و ASP.NET رو شروع نکرده بودم و براش وقت و هزینه نذاشته بودم حتما همین کار رو میکردم و میرفتم سراغ جاوا ولی خیلی جالب نیست کاری رو شروع کردن و وسطاش به یه شاخه دیگه پرش کردن. در آینده اگه امکانش بود حتما میرم دنبال جاوا و این احساس معنویت رو کامل میکنم
    خواهشا بحث رو منحرف نکنید .
    در مورد لینوکس صحبت کنید .

کاربر دائمی آواتار Saeed.Masoumi
    محل زندگی
    نامعلوم

سلام
    والا خیلی از کار کردن من با لینوکس نمی گذره.تنها سیستم عاملی که ارزش داره با هاش کار کرد ویندوز سرور 2003 بود.حالا جالبه بگم واقعا از لینوکس خوشم میاد وقتی باهاش کار میکنید (حتی یکی مثل من که با ابر سیستم عامل مایکروسافت کار کرده) احساس می کنید واقعا در یک محیط متفاوت و حرفه ای کار می کنید اون چیزایی که FastCode عزیز گفت نسبی هستند مثلا همون مالتی دسکتاپ (با نصب نرم افزار روی ویندوز این قابلیت اضافه میشه) یا مثلا نصب آسان تر درایور ها و اما توهین ایشان به شرکت مایکروسافت یک چیزی می گم و قصد ندارم بحث رو تغییر دهم ببخشین خود شما به شخصه چند بار کرنل لینوکس کامپایل کردید یا چند بار سور آن را مرور کردید که متوجه شدید خیلی بهتر از ویندوز ساخته شده؟(البته بنا به شناختم از شما , شما حتما این کار را کردید اما باز هم دلیل نمیشه ویندوز رو زیر سوال ببرید)
    نصب نرم افزار و درایور های سخت افزاری با توجه به گفته ی دوستمان Afshin_Zavar کاملا درست است اگر شما به همان مقدار که در ویندوز کار می کنید با لینوکس هم کار کنید متوجه می شود دو دنیای مختلف هستند.
    اما دلایل اینکه چرا باید از لینوکس استفاده کنید:
    1-در بحث شبکه اگر اول نباشه ولی 100% قبل از ویندوز توی لیست جای داره
    2-از نظر امنیت خیلی بهتر از ویندوز عمل می کند هم باگهای پابلیک شده و .... کمتری دارد(شاید بدلیل اینکه ویندوز لا اقل در کشور ما بیشتر مورد استفاده است)
    3-شما به عنوان یک مهندس نرم افزار موظفید که با سیستم عاملهای دیگر لا اقل کمترین آشنایی را داشته باشید.
    4-استفاده از لینوکس باعث میشه شما (اگر مثل من) دیگر مجبور نباشید برنامه نویسی صرفا تحت یک فریم ورک یا ... را یاد بگیرید
    5-دلیل آخر رو بازهم می گم جذابیت فراوان این سیستم عامل فقط کافیست یک بار با ترمینال کار کنید و آنرا با CMD مقایسه کنید.
    آخرین ویرایش به وسیله Saeed.Masoumi : پنج شنبه 03 تیر 1389 در 02:37 صبح دلیل: آها حل شد!!!!

نقل قول نوشته شده توسط Saeed.Masoumi مشاهده تاپیک
    نصب نرم افزار و درایور های سخت افزاری با توجه به گفته ی دوستمان Afshin_Zavar کاملا درست است اگر شما به همان مقدار که در ویندوز کار می کنید با لینوکس هم کار کنید متوجه می شود دو دنیای مختلف هستند.
    اما دلایل اینکه چرا باید از لینوکس استفاده کنید:
    1-در بحث شبکه اگر اول نباشه ولی 100% قبل از ویندوز توی لیست جای داره
    2-از نظر امنیت خیلی بهتر از ویندوز عمل می کند هم باگهای پابلیک شده و .... کمتری دارد(شاید بدلیل اینکه ویندوز لا اقل در کشور ما بیشتر مورد استفاده است)
    3-شما به عنوان یک مهندس نرم افزار موظفید که با سیستم عاملهای دیگر لا اقل کمترین آشنایی را داشته باشید.
    4-استفاده از لینوکس باعث میشه شما (اگر مثل من) دیگر مجبور نباشید برنامه نویسی صرفا تحت یک فریم ورک یا ... را یاد بگیرید
    5-دلیل آخر رو بازهم می گم جذابیت فراوان این سیستم عامل فقط کافیست یک بار با ترمینال کار کنید و آنرا با CMD مقایسه کنید.
    همون طور که می دونید در ویندوز 7 اگه سخت افزارتون جدید باشه تقریبا می شه گفت خودش کاملا شناسایی و نصب می کنه و نیازی به درایور نیست.
    این دلایلی هم که آوردین همش برمیگرده به کارهای شبکه برای یه کاربر خانگی لینوکس نمی تونه جای ویندوز رو بگیره. اما خب قبول دارم که در حد آشنایی باید بدونیم...

( راستی من Ubuntu رو از سایت خودش دانلود کردم ولی وسط نصب error می ده، برای دوستان دیگه هم اتفاق افتاده؟)

کاربر دائمی آواتار nima898
    محل زندگی
    بجنورد

نداشتن IE
    نداشتن IE هیچ مزیتی ندارره

محل زندگی
    نامعلوم

نقل قول نوشته شده توسط avif.rfa مشاهده تاپیک
    همون طور که می دونید در ویندوز 7 اگه سخت افزارتون جدید باشه تقریبا می شه گفت خودش کاملا شناسایی و نصب می کنه و نیازی به درایور نیست.
    این دلایلی هم که آوردین همش برمیگرده به کارهای شبکه برای یه کاربر خانگی لینوکس نمی تونه جای ویندوز رو بگیره. اما خب قبول دارم که در حد آشنایی باید بدونیم...
    دوست عزیز این تیکه هیچ مزیتی حساب نمیشه چون شما با نرم افزاری مانند nLite می تونید یک ویندوز XP را با همین مشخصه سفارشی کنید.
    نه همه ی دلایل شبکه نیست.من در مورد برنامه نویسی هم گفتم.جالبه که توی روسیه لینوکس در بین کاربران خانگی جایگاه جالبی داره(یعنی اینقدر حرفه ای هستند؟)
    ( راستی من Ubuntu رو از سایت خودش دانلود کردم ولی وسط نصب error می ده، برای دوستان دیگه هم اتفاق افتاده؟)
    کجاش؟چه ایرادی؟یک تاپیک دیگه ایجاد کنید.

چند دلیل باعث میشه که نتونم از لینوکس به عنوان سیستم عامل اول استفاده کنم.

1- تمام نرم افزارهای سفارشی من برای تولید ویندوزی هستند و محیط کار من هم visual studio هست
    2- کمبود نرم افزارهای کامل و مناسب برای لینوکس
    3- باگ دار بودن نرم افزارهای رده دوم لینوکسی. یعنی به غیر از نرم افزارهایی رده اول که مستقیما ارائه و پشتیبانی میشن، بقیه اکثرا مشکل دار هستند
    4- نیاز به تخصص پیدا کردن برای استفاده از برخی امکاناتش که زمان آدم رو بیخودی میگیره و می تونست ساده تر باشه

تمام نرم افزارهای سفارشی من برای تولید ویندوزی هستند و محیط کار من هم visual studio هست
    احتراما چون شما و دوستان شما نتونستن اون کاربری رو که در ویندوز دارن در لینوکس هم داشته باشن نمیتونه قدرت لینوکس رو زیر سئوال ببره.
    لطفا پروژه Mono رو سرچ کن

کمبود نرم افزارهای کامل و مناسب برای لینوکس
    واقعا فکر میکنی اینهمه بانک،شرکت بزرگ، نیروگاه هسته ای و هزاران کاربر در سراسر جهان، مشکل ذهنی دارن که وقتشون رو لینوکس گذاشتن؟!
    باگ دار بودن نرم افزارهای رده دوم لینوکسی. یعنی به غیر از نرم افزارهایی رده اول که مستقیما ارائه و پشتیبانی میشن، بقیه اکثرا مشکل دار هستند
    چنین چیزی صحت نداره. همونطور که تو برنامه نویسی و ممکنه برنامه ات باگ داشته باشه، برنامه لینوکسی هم میتونه باگ داشته باشه. این ربطی به سیستم عامل نداره

اغلب پکیج های لینوکس با یک اشاره نصب میشن. اونقدر نرم افزار و پکیج داره که باور نمیکنین. تقریبا برای هر کاری نرم افزاری هست. از رایت CD تا کارهای سنگین مهندسی. چند ده محیط کامل برنامه نویسی.
    بسته به زبان برنامه نویسی که ازش استفاده میکنین میتونین از NetBeans ، Mono ، Kylix و محیطهای مشابه جهت برنامه نویسی استفاده کنین و برنامه هایی که بهش میگین "کامل" رو پیاده سازی کنین.
    مضافا بر اینکه برای هر کاربردی که متصور بشی حداقل سه نوع نرم افزار با پیاده سازی های متفاوت رو پیدا میکنی.

نیاز به تخصص پیدا کردن برای استفاده از برخی امکاناتش که زمان آدم رو بیخودی میگیره و می تونست ساده تر باش
    مگه روزی که کار با ویندوز رو شروع کردید تخصص داشتید؟ اونقدر سر و کله زدید که کار باهاش رو یاد گرفتین.
    اگه میخوای در دنیای لینوکس کار کنی نباید با طرز فکر ویندوزی کار کنی. چون اینها دو دنیای کاملا متفاوته.
    لینوکس چیزی رو از پیش برات نصب نمیکنه و به جای تو تصمیم نمیگیره بلکه بستری فراهم میکنه تا تو هر کاری که قدرتت بهت اجازه میده درش انجام بدی.
    لی اینجوری که بچه ها میگن کار کردن با لینوکس باید سخت باشه
    هیچ کس منکر این نیست که ویندوز user friendly رو به آخرش رسونده ولی دلیل نمیشه امنیت و قدرتهای جانبی لینوکس و اجدادش رو فدای کاربرپسند بودن ویندوز کنین...
    والا خیلی از کار کردن من با لینوکس نمی گذره.تنها سیستم عاملی که ارزش داره با هاش کار کرد ویندوز سرور 2003 بود
    دوست عزیز، نظر شخصی خودتون رو به فرم قضیه نشون ندید. لطفا قدرت سرورهای مبتنی بر لینوکس رو مطالعه کنین... در خصوص سیستم های Nix , BSD* مطالب فراوانی در دنیای اینترنت هست.
    ای کاش وب سرورهای سایتهای بزرگی چون گوگل رو مشاهده می کردین

دوست عزیز NetSky جان؛
    سیستم عاملهای ,Kubuntu,Xubuntu,Edubuntu,Ubuntu رو از Debian ساختن واسه همین اگه دنبال پکیجی میگردی باید پکیج های مبتنی بر Debian رو نصب کنی ولی اگه پکیج Redhatو امثالهم رو هم پیدا کردی براحتی قابل تبدیل هست. اما دقت کن که منطق اوبونتو اینطوره که شما دسترسی به اینترنت با سرعت بالا داری و میتونی پکیج های لازم رو دنلود و نصب کنی. اگه اینطور نیست از فروشگاه های اینترنتی فارسی، DVD مربوطه به Ubuntu رو سفارش بده ( البته قابل دنلود هست) اینطوری تقریبا تمام پکیج های مورد نیاز رو یکجا خواهی داشت.

در پایان ، لطفا سایت Ubuntu.ir و تاپیک زیر رو به طور کامل مطالعه کنین https://barnamenevis.org/showthread.php?t=8133
    آخرین ویرایش به وسیله Developer Programmer : پنج شنبه 03 تیر 1389 در 10:17 صبح

http://www.forum.p30world.com/showthread.php?t=289132&highlight=%D9%85%D9%87%D8% A7%D8%AC%D8%B1%D8%AA

http://www.forum.p30world.com/showthread.php?t=228119

از این قبیل بحث ها زیاد شده.

GNU/Linux یک دستاورد بزرگ بشری هست که به تمام انسانها تعلق داره.
    حال آنکه ویندوز یک محصول انحصاری تجاری و بشدت محدود از لحاظ اختیارات هست که به یک شرکت آمریکایی تعلق داره و موجب جابجایی هنگفت ثروت در جهان به نفع شرکت و کشور خاصی میشه (میدونیم که نرم افزارها بعلت نداشتن هزینه و محدودیت فیزیکی برای تکثیر، میتونن سود بسیار بالایی داشته باشن).
    هر جایی که بخوان چیزی برای خودشون داشته باشن، روی همه چیز بتونن مطالعه کنن و تغییر و گسترش بدن، و محصول خودشون رو برای عموم منتشر کنن، از نرم افزارهای آزاد مثل گنو/لینوکس استفاده میکنن.
    دانشگاهها، موسسات تحقیقاتی، و خیلی جاها هم بخاطر کاهش هزینه ها.
    البته این انگیزه ها دلیل بر این نیست که کیفیت فنی و امکانات لینوکس در اون کاربردها کمتر از ویندوز بوده (بلکه بیشتر هم هست). امروزه اگر محصولی کیفیت و امکانات کافی برای استفاده نداشته باشه کسی نمیاد بخاطر هزینه کارش رو بر اساس اون قرار بده؛ اونم شرکتها و سازمانهای معتبر که کارهای جدی میکنن.
    از طرف دیگه گنو/لینوکس در بخشهای غیر از دسکتاپ سهم بزرگی داره و کاملا موفق بوده. مثل همین سرورهای وب که میبینید. هرچند در دسکتاپ هم به پیشرفت های چشمگیری نائل شده و کاملا قابل استفاده هست (اما در بعضی کاربردها به پای ویندوز نمیرسه).

خلاصه نمیشه لینوکس رو نادیده گرفت. و تنبلیتون نیاد، اگر میخواید واقعا یک متخصص و هکر در حوزهء دانش رایانه و نرم افزار باشید باید با لینوکس هم درحدی بیشتر از آشنایی کار کنید. یاد گرفتن چنتا چیز که ظاهرا نقشهای یکسانی دارن ناخوشایند و کسالت آور و نامعقول بنظر میرسه، اما واقعیت اینه که نقش و کارایی ویندوز و لینوکس با هم بحد کافی تفاوت داره (این تفاوت ها تنها به بعد فنی برنمیگرده و همونطور که گفتم ابعاد مالی و سیاسی و اخلاقی و غیره هم داره).

منکه از یادگیری حرفه ای لینوکس و مثلا محیط شل اون (خط فرمان) پشیمون نشدم و عملا چند جا بدردم خورد. مثلا روی سایت که سرورش لینوکس هست و میدونیم که بخش بزرگی از سرورهای اینترنت لینوکس یا از همون خانواده (یونیکسی ها) هستن؛ ضمنا PHP هم که دنیا رو گرفته و خودش یک نرم افزار آزاد هست (اصولا روی گنو/لینوکس بیشتر نرم افزار آزاد دیده میشه تا چیز دیگه) بیشتر روی لینوکس موجود هست تا ویندوز (خیلی از سرورهای ویندوزی سرویس PHP نمیدن).

برای کاربران خانگی و اداری عادی دسکتاپ، اونم بقول شما در ایران که نرم افزارها همه مجانی درمیان، بنظر من دلیل خاصی وجود نداره از لینوکس بجای ویندوز استفاده کنن. مگر اینکه این افراد با ذات و اهداف نرم افزارهای آزاد آشنا بشن و بهش علاقمند بشن و بخوان حامی این فلسفه باشن، یا به علتهای دیگری مثل عدم وابستگی کشورشون و امنیت ملی و غیره از نرم افزارهای آزاد استفاده کنن.

دلیل اینکه من از لینوکس استفاده کردم اینه که به فلسفه و تاثیر مثبت نرم افزارهای آزاد بر جهان اعتقاد اساسی دارم و بنظر من بدون این فلسفه ها و حرکتها، جهان به سمت و سوی نادرستی حرکت میکنه.
    گنو/لینوکس رو حتی اگر مستقیما استفاده نمیکنیم باید حمایت کنیم بخاطر تاثیری که در جهان داره.
    جز گنو/لینوکس و نرم افزارهای آزاد نماینده و بازوی اجرایی ای برای فلسفه های حامی اخلاق و اجتماع در شکلهای خاص و ممتازی که امروزه کمتر شناخته شده هستن، وجود نداره.

دلیل دیگر اینکه بعنوان یک متخصص و برنامه نویس که دوست داشتم توانایی هام هرچه کاملتر باشه، یادگیری و توان استفاده از این سیستم عامل و محیط برنامه نویسیش رو ضروری دیدم. فکر نمیکنم کسی بتونه این ضرورت رو نفی بکنه! خیلی جاها هست که ممکنه شما باهاش برخورد بکنید که نیاز به دانش و مهارت در زمینهء لینوکس و نرم افزارهای آزاد در کل براتون ضروری یا خیلی مفید باشه.
    من ذاتا عاشق علم و توانایی هستم و برام خیلی مهمه همه چیز رو تاحد ممکن بدونم و بتونم. حداقل در حد پایه و برای محک زدن ظرفیت و توانایی های خودم.

ضمنا درحال حاضر لینوکس در دسترسم نیست و مدتی هست فقط با ویندوز کار میکنم. و دارم برنامه نویسی Native ویندوزی رو یاد میگیرم بخاطر بازار کار و درآمد. ولی مدت تقریبا یکسال در ۹۹٪ اوقات روی لینوکس کار میکردم و مدام درحال یادگیری و شناختن ساختار و استانداردهاش و مطالعهء داکیومنت هاش بودم (بخصوص شل و برنامه های خط فرمانش).
    برام مهم این بود که بدونم واقعا چیه و چه ظرفیت و کارایی و کیفیتی داره و بتونم باهاش کار کنم.
    الان دیگه از لینوکس نمیترسم و میدونم تواناییم در حدی هست که بتونم بگم یک کاربر پیشرفته هم برای ویندوز و هم لینوکس هستم و ضمنا میتونم در هر دو برنامه نویسی حرفه ای انجام بدم.
    در کل لینوکس از نظر نیاز به حرفه ای و دانشمند بودن واقعا بالاتر از ویندوز هست و کار برنامه نویسی روی اونم باوجود امکانات زیاد و قدرتش، در مقایسه با ویندوز واقعا مخوفه (بخصوص اگر بخواید بصورت کاملا native کار کنید). بخشی از این سختی بخاطر تعداد زیاد توزیع های لینوکس و استانداردها و کتابخانه ها و ابزارهای اون هست.

من خودم با اینکه عاشق فلسفهء نرم افزار آزاد بودم تا حد ناامیدی کامل با این سیستم عامل پیش رفتم. ولی اینقدر انگیزه و همت داشتم و اینقدر پایهء فنی داشتم که تا نهایت قدرت یک انسان سماجت کردم و سرانجام موفق شدم تاحد زیادی ارضاء بشم. گذشتن از این سد خیلی سخت بود و خیلی ها پشتش میمونن. اما بعدش احساس رضایت و قدرتی میکنید که ارزشش رو داره.

مقایسهء لینوکس و ویندوز صرفا از بعد فنی، اونم از دید کاربر عادی غیرمتخصص و غیربرنامه نویس، و حتی برنامه نویسان عادی اپلیکیشن، کاملا ناقصه. علت وجودی گنو/لینوکس (و نرم افزارهای آزاد در کل) و خواص موثر اون در عمل، شامل خیلی چیزهای مهم دیگه هم میشه.
    بنظر من اگر واقعا بخوایم بحث رو محدود به کاربران دسکتاپ یا برنامه نویسان عادی اپلیکیشن بکنیم، میشه گفت ویندوز براحتی برنده میشه.
    مسلمه که ویندوز راحتتره. بازار کارش هم راحتتر و بیشتره.
    لینوکس هنوز هم بیشتر برای حرفه ایهای واقعی و افرادی با انگیزه هایی بیش از کاربران و برنامه نویسان عادی که فقط میخوان کارشون رو راه بندازن هست.
    بدون لینوکس و نرم افزار آزاد هم میشه زندگی کرد و برنامه نویس بود و شغل و درآمد خوب داشت.
    اما بدون ویندوز این مسئله دشوار هست.
    اما اینو بدونید که نرم افزارهای آزاد در کل بر زندگی همهء ما تاثیرات مدام و زیادی دارن که ممکنه خیلی از ما متوجه اونها نباشیم. اگر شما از فایرفاکس استفاده میکنید، بخاطر نرم افزار آزاده؛ و بخاطر حتی لینوکس. بسیاری یا بیشتر برنامه نویسان نرم افزارهای آزاد روی لینوکس کار میکنن و خیلی از برنامه ها ابتدا فقط روی لینوکس توسعه داده شدن و بعد به پلتفرمهای دیگر هم منتقل شدن یا ایده دادن. اگر سایتی رو میبینید، احتمالا سرور اون لینوکس یا سیستم عامل آزاد دیگری هست. اگر کسی کسب و کار دامین و هاست راه انداخته احتمالا اهمیت گاه حیاتی ارزان بودن سرورهای لینوکس رو میدونه. اگر شما از اینترنت استفاده میکنید، باید بگم بخش بزرگی از فناوریها و استانداردها و سرورها و برنامه هایی که اینترنت رو اداره میکنن زاییدهء نرم افزار آزاد هستن. اگر یک عکس رو با فرمت PNG در اینترنت اکسپلورر مشاهده میکنید، بازم دارید از بخشی از دستاوردهای نرم افزار آزاد استفاده میکنید. خلاصه خیلی خیلی چیزها که شما تصورش رو هم نمیکنید مستقیما و غیرمستقیم بخاطر نرم افزار آزاد هستن. چیزهایی که راحتی و فرصتهایی رو برای شما فراهم کردن که نرم افزارهای انحصاری لزوما نمیکردن. حتی اگر فکر میکنید یک محیط کاملا تجاری و انحصاری و مثلا مایکروسافتی یا ادوبی و غیره دارید، بازهم احتمالا دارید از بخش قابل توجهی از دستاوردهای نرم افزار آزاد بدون اینکه بدونید استفاده میکنید.
    لینوکس و ویندوز درواقع دو طرف نبرد نرم افزار آزاد و نرم افزار انحصاری و دو تفکر و فلسفه و ساختار اجتماع هستن. اما این نبرد و جبهه ها فقط به این دو محصول خلاصه نمیشه و ابعاد گسترده تری داره.
    درحال حاضر دنیای ما از ترکیبی از این دو فلسفه تشکیل شده.
    تشخیص من اینه که مدل نرم افزار آزاد در کل بهتره.
    و در یک حداقل میشه گفت وجود این تنوع و نبرد مسئلهء حیاتی ای بنظر میرسه.
    نمیشه گفت یکی باقی بمونه. هرچند بنظر من اگر قرار باشه یکی باقی بمونه بهتره نرم افزار آزاد باقی بمونه. اما من نمیتونم نظرم رو ثابت کنم و احتمالش وجود داره که مخالفان هم درست بگن.
    بهرحال چیزی که هست کسی نمیتونه ثابت کنه کدوم طرف بهتره و باید بمونه.
    عقل هر آدم سالمی با گرایش بیشتر به هرکدوم از این طرفها میگه حداقل باید هر دو باشن. یعنی این امن ترین و عاقلانه ترین گزینه هست.
    دقیقا مثل اینکه مدارس دولتی باید باشن اما مدارس غیردولتی هم درکنارش هستن.
    ایدهء آموزش پایهء رایگان بنظر من مسلما ایدهء درست و حیاتی ای بوده.

سلامی دوباره .
    الان داشتم داخل ویکی ابونتو گشتی میزدم . به یه قسمت برخوردم که نوشته بود " تغییر رزولوشن مانیتور " .
    رفتم داخل و مطالبش رو خوندم . نوشته بود واسه این کار باید تغییراتی در فایل xorg بوجود بیارید و کلی مطلب و دستور که باید در ترمینال وارد میشد .
    وقتی این مورد رو با تغییر رزولشن در ویندوز مقایسه کردم ، نسبت به ابونتو و کلا لینوکس سرد شدم .
    یعنی واقعا برنامه نویسهایی که دارن رو سیستم عاملی به این بزرگی کار میکنن ، نمیتونن چیزی شبیه به ویندوز رو درست کنن تا کاربر راحت تر باشه ؟؟؟
    البته این مورد چیزی از شایستگی های لینوکس کم نمیکنه ولی اگه وجود داشته باشه به نظر شما بهتر نیست ؟؟؟

نوشته بود واسه این کار باید تغییراتی در فایل xorg بوجود بیارید و کلی مطلب و دستور که باید در ترمینال وارد میشد
    جواب شما رو اینپرایز اینطور داده:
    اگر با فرهنگ یک کاربر ویندوز وارد دنیای لینوکس بشی ، چیزی جز سرخوردگی عایدت نخواهد شد ، درست مثل همین حسی که حالا داری و تو نوشته هات تابلو است . ویندوز کمک میکنه کاربر حتی الامکان حتی پلک هم نزنه ، فوت هم نکنه و فلان کار انجام بشه . نمیخوام در مورد اینکه این ویژگی خوبه یا بد صحبت کنم ، خیلی بحث مفصل میشه ، اما طبیعتا" محور و مبنای لینوکس اینطور نیست ! یعنی قرار نیست لینوکس برای تو کاری انجام بده ؛ قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی . به کلمات این جمله دقت کن :

قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی

طبیعتا" هر فرد دیگری با همین دیدگاه ( دیدگاه تو ) وارد سرزمین لینوکس بشه جز شکست چیز عایدش نخواهد شد .

اگر با فرهنگ یک کاربر ویندوز وارد دنیای لینوکس بشی ، چیزی جز سرخوردگی عایدت نخواهد شد ، درست مثل همین حسی که حالا داری و تو نوشته هات تابلو است . ویندوز کمک میکنه کاربر حتی الامکان حتی پلک هم نزنه ، فوت هم نکنه و فلان کار انجام بشه . نمیخوام در مورد اینکه این ویژگی خوبه یا بد صحبت کنم ، خیلی بحث مفصل میشه ، اما طبیعتا" محور و مبنای لینوکس اینطور نیست ! یعنی قرار نیست لینوکس برای تو کاری انجام بده ؛ قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی . به کلمات این جمله دقت کن :

قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی

طبیعتا" هر فرد دیگری با همین دیدگاه ( دیدگاه تو ) وارد سرزمین لینوکس بشه جز شکست چیز عایدش نخواهد شد .
    قابل قبول نیست .
    این متن بیشتر آدم رو به این فکر میندازه که افراد طرفدار لینوکس میخان روی بعضی از کاستی های لینوکس سرپوش بزارن .
    شما بیا به یه نفر بگو که مثلا میخایی یه برنامه نصب کنی . یا باید از طریق ویزارد مثل ویندوز برنامه رو با چند کلیک ساده نصب کنی ، یا باید از طریق یه سری دستورات در ترمینال لینوکس اون برنامه رو نصب کنی . به نظر شما جواب اون فرد چی میتونه باشه ؟؟؟ مسلما میگه که از طریق ویزارد و با چند کلیک ساده .

لطفا جواب قانع کننده تری به اون سوال بدید ........

کاربر دائمی آواتار mahdi68
    محل زندگی
    تبریز

سلامی دوباره .
    الان داشتم داخل ویکی ابونتو گشتی میزدم . به یه قسمت برخوردم که نوشته بود " تغییر رزولوشن مانیتور " .
    رفتم داخل و مطالبش رو خوندم . نوشته بود واسه این کار باید تغییراتی در فایل xorg بوجود بیارید و کلی مطلب و دستور که باید در ترمینال وارد میشد .
    وقتی این مورد رو با تغییر رزولشن در ویندوز مقایسه کردم ، نسبت به ابونتو و کلا لینوکس سرد شدم .
    یعنی واقعا برنامه نویسهایی که دارن رو سیستم عاملی به این بزرگی کار میکنن ، نمیتونن چیزی شبیه به ویندوز رو درست کنن تا کاربر راحت تر باشه ؟؟؟
    البته این مورد چیزی از شایستگی های لینوکس کم نمیکنه ولی اگه وجود داشته باشه به نظر شما بهتر نیست ؟؟؟

شاید مهمترین دلیلی که ما باید به لینوکس مهاجرت کنیم , نفس لینوکس هست که اون یعنی آزادی بدون تبعیض نژادی هست.
    با وجود موقعیت سیاسی کشور ما , ممکن است بعدها مایکروسافت بخواهد ویندوز را از ما سلب کند.

محل زندگی
    تبریز

شما جواب سوالتون وقتی میگیرید که قشنگ بشینید یه مدت کامل با لینوکس کار کنید بعد بشینید مقایسه کنید
    شما چون نمیدونین فلان کار تو لینوکس چجوری انجام بدین میایین ایراد میگیرین !!! این شکل مقایسه که من تو ویندوز با سه کلیک یک کار میکنم ولی تو لینوکس 10 تا کلیک هست اشتباهه . وقتی یاد گرفتین میبینین که اونم خیلی ساده و راحت هست

دوست عزیز آیا دنبال دلیل میگردی که از لینوکس استفاده نکنی ؟؟؟
    اتفاقا اگه عنوان تاپیک رو مشاهده کنید دارم دنبال دلیل میگردم که چرا از لینوکس کنم ؟
    شاید مهمترین دلیلی که ما باید به لینوکس مهاجرت کنیم , نفس لینوکس هست که اون یعنی آزادی بدون تبعیض نژادی هست.
    نه حامد جان . من دارم دنبال دلایل بهتری میگردم . این چیزا رو تو خیلی از سایتا و وبلاگها خوندم .
    با وجود موقعیت سیاسی کشور ما , ممکن است بعدها مایکروسافت بخواهد ویندوز را از ما سلب کند.
    مطمئن باش که هیچ کس هیچ چیزی رو نمیتونه از ایرانی جماعت سلب کنه .

شما چون نمیدونین فلان کار تو لینوکس چجوری انجام بدین میایین ایراد میگیرین !!!
    نه ببین مهدی جان ، من که با لینوکس دشمنی ندارم . مسئله ای که واسم اینجا مهمه و میخام بدونم اینه که چرا لینوکس برخی کارهای زمان بر رو واسه کاربر ساده تر نمیکنه . نمونش همین مساله رزولوشن هست . کلی دستور باید وارد کنی که فلان کار انجام بشه . حالا شما فرض کن واسه هرکاری بخای دستور مورد نظر رو در حافظت نگهداری کنی . واقعا خیلی مشکل میشه این کار رو کرد . ولی در ویندوز روی یه روال ساده کارهای زیادی انجام میشه .

محل زندگی
    تبریز

اتفاقا اگه عنوان تاپیک رو مشاهده کنید دارم دنبال دلیل میگردم که چرا از لینوکس کنم ؟
    نه حامد جان . من دارم دنبال دلایل بهتری میگردم . این چیزا رو تو خیلی از سایتا و وبلاگها خوندم .
    ولی پست هایی که دادی نشون میده که دنبال دلیل میگردی که خودت قانع کنی که استفاده نکنی
    برای اینکه به قدرت و امنیت لینوکس پی ببری باید خودت یه مدت کار کنی باهاش و وقتی که کامل یاد گرفتی متوجه میشی که چه مزیتهایی داره .

محل زندگی
    تبریز

نه ببین مهدی جان ، من که با لینوکس دشمنی ندارم . مسئله ای که واسم اینجا مهمه و میخام بدونم اینه که چرا لینوکس برخی کارهای زمان بر رو واسه کاربر ساده تر نمیکنه . نمونش همین مساله رزولوشن هست . کلی دستور باید وارد کنی که فلان کار انجام بشه . حالا شما فرض کن واسه هرکاری بخای دستور مورد نظر رو در حافظت نگهداری کنی . واقعا خیلی مشکل میشه این کار رو کرد . ولی در ویندوز روی یه روال ساده کارهای زیادی انجام میشه .
    من که رزولوشن با ویزارد و خیلی ساده میتونم عوض کنم !!!
    قرار نیست دستورات حفظ کنی باید اصولش یاد بگیری

خوب شما الان آموزشش رو اینجا بزار تا چند نفر مثل من که نمیدونن ، یاد بگیرین .
    قرار نیست دستورات حفظ کنی باید اصولش یاد بگیری
    نه مهدی جان . با این یکی حرفت موافق نیستم .
    عین این میمونه که بگی میخای برنامه نویسی یاد بگیری برو اصول برنامه نویسی رو یاد بگیر . نیازی نیست دستورات مورد نظر برای کار مورد نظرت رو بلد باشی .

البته تشکر میکنم از شما و همه دوستانی که دارن پاسخ میدن .

امنیت لینوکس
    یه جا داشتم مطلبی رو میخوندم یه نقل قول از آدریان لامو ( یه هکر بسیار معروفه ) بود ( البته فکر کنم ، شایدم از یه هکر دیگه بود ) . نوشته بود که " امنیت لینوکس به این دلیله که توزیع های مختلف لینوکس سهم کمتری از بازار سیستم عامل ها رو در اختیار دارن و به همین دلیل زیاد مورد توجه نویسندگان بدافزار قرار نمیگیرن . در حالی که سیستم عامل های خانواده ویندوز به صورت بسیار گسترده توسط کاربران استفاده میشن و از همین رو مورد علاقه بدافزارنویسان قرار دارن و هر روز بیشتر از روز قبل مورد حمله قرار میگیرن " .
    البته خودم این مسئله رو کامل قبول دارم که سیستم عامل های خانواده ویندوز اشکالات فراوانی دارن .
    ولی به نظر شما اگه یه روز لینوکس به جایگاهی که الان ویندوز داره برسه ، با مشکلات فعلی ویندوز روبرو نمیشه ؟؟؟

کاربر دائمی آواتار hi.alir
    محل زندگی
    Iran

شما که برنامه نویس هستی باید این کار رو بکنی. برو برنامش رو بنویس که این کار ها رو انجام بده، ملت هم استفاده کنند.
    شاید دیدن Open Source هست، گفتن بزار این جور کارا رو انجام ندیم، ملت برنامه نویس هم بیان در انواع مختلف پیاده سازی کنند.

کاربر دائمی آواتار PC2st
    محل زندگی
    کرمانشاه

همیشه اینطور نیست، احتمالا آن شخص، سیستم را دستکاری کرده و یا بلایی سرش آورده که ابزار گرافیکی به مشکل برخورده و نتوانسته تغییر رزولوشن محیط را از طریق محیط گرافیکی تغییر بده... یا اینکه آن را کامل نصب نکرده یا درایور کارت گرافیک را نصب نکرده یا ... در حالت عادی چنین مشکلی پیش نخواهد آمد. با توجه به اینکه توزیع اوبونتو مبتنی‌بر دبیان ناپایدار است، می‌توان به ندرت، در برخی مواقع انتظار چنین باگهایی را هم داشت. توزیع پارسیکس مبتنی‌بر دبیان آزمایشی است و می‌توان گفت پایدارتر از اوبونتو است.

خوب شما الان آموزشش رو اینجا بزار تا چند نفر مثل من که نمیدونن ، یاد بگیرین .
    آموزش: از منوی System -> Preferences گزینه Screen Resolution را انتخاب کنید.

کاربر دائمی آواتار M.T.P
    محل زندگی
    Planet Earth

به نظر من هیچ دلیلی برای ما برنامه نویس ها و ایرانی ها وجود نداره. شاید 90 درصد برنامه نویس های این سایت و کلا کشورمون دارن از ویندوز استفاده و با محصولات مایکروسافت برنامه نویسی میکنند. استفاده سازمان های نظامی و هوا و فضا هم به نظرم به خاطر اینه که دسترسی به جزئیات و به اصطلاح از پیش تعریف نشده براشون خیلی مهمه و این در حالی هستش که یک کاربر معمولی ،، ویندوز هم براش زیاده.
    سری که درد نداره دستمال نبندید.

محل زندگی
    نامعلوم

نقل قول نوشته شده توسط Afshin_Zavar مشاهده تاپیک
    دوست عزیز، نظر شخصی خودتون رو به فرم قضیه نشون ندید. لطفا قدرت سرورهای مبتنی بر لینوکس رو مطالعه کنین... در خصوص سیستم های Nix , BSD* مطالب فراوانی در دنیای اینترنت هست.
    ای کاش وب سرورهای سایتهای بزرگی چون گوگل رو مشاهده می کردین

https://barnamenevis.org/showthread.php?t=8133
    دوست عزیز فکر کنم شما جمله اول هر پاراگراف روخوندید و نقل قل کردید
    این جمله رودر ادامش نمی بینید؟؟
    حالا جالبه بگم واقعا از لینوکس خوشم میاد وقتی باهاش کار میکنید (حتی یکی مثل من که با ابر سیستم عامل مایکروسافت کار کرده) احساس می کنید واقعا در یک محیط متفاوت و حرفه ای کار می کنید...
    دوست عزیز دو تا برداشت از این جملات:
    1-همه هم می دانند هم همه قبول دارند سرور 2003 بهترین سیستم عامل سرور مایکرو سافتی است
    2-لینوکس رو همدوست دارمو خوشم اومد.
    لطفا از این به بعد پست ها را کامل بخونید و بی خودی تعصبی نشید.

منتظر تایید آدرس ایمیل
    محل زندگی
    تهران

والا منم هنوز متقاعد نشدم که چرا باید از لینوکس استفاده کنم،من که همه کارم با محصولات مایکروسافته (VS,SQL)،بعدم که میگن اینا تو اون محیط اجرا نمیشه،پس چطوری میتونم اونجا کار کنم؟
    آیا باید از SQL به MySQL و از ASP.NET به PHP کوچ کنم،و در کل برای هر کدوم از محصولات مایکروسافت یه جایگزین پیدا کنم؟

نقل قول نوشته شده توسط Netsky مشاهده تاپیک
    برآیند همه سوالات این شد که چرا باید از لینوکس استفاده کنم ؟؟؟
    با سلام

تاپیک بسیار جالب و خوبیه . متاسفانه بنده اونو تازه دیدم و نتونستم از مصاحبت با بزرگان این امر استفاده کنم . اما همه پست ها رو خوندم . بعضی از پست ها خیییییییییییییییییییییییی لی جالب بودند و باید به نویسنده اون ها تبریک گفت و شاید اگر همان زمان بنده هم حضور داشتم میتوانستیم با این دوستان عزیز گفتگوی جالبی داشته باشیم ...انگار سعادت نداشته ایم.

برایند سوالهای شما جالب است ؛ با توجه به منظری که از آن به لینوکس مینگرید و دیدگاهیکه نسبت به هر چیزی از گوش دادن یک آهنگ گرفته تا نوشتن یک برنامه در آن دارید ؛ برآیند جواب نیز به شما این است : که شما به طرزی در باره آن فکر میکنید و به آن نگاه میکنید که هیچ صحبتی تاثیر گذار نیست و سریعا سوال های دیگری در ذهن شما پدیدار میشود ؛ به همین علت ؛ تنها وتنها راه فهمیدن جواب این سوال در این است که خود از آن استفاده کنید و بس. شاید هم ترجیح بدهید که آن را برای همیشه از روی سیستمتان پاک کنید و هرگز به آن فکر هم نکنید. در هر حال جواب شما تنها در عمل شماست .
    موفق باشید.

دلیل بیاورید : چرا از لینوکس استفاده کنیم ؟؟؟
    دليلي وجود نداره!

• با ويندوز كار مي كنيد و بواسطه وجود اون امرار معاش مي كنيد؟
    • ويندوز رو 1000 تومان مي خريد؟
    • كار كردن با ويندوز براتون راحته؟
    • به نرم افزار هاي ويندوز عادت كرديد؟

اگر بله، پس هيچ دليلي براي استفاده از گنو/لينوكس نداريد. ويندوز يك سيستم عامل كاربرپسند با محيط روان كه براي اهداف و كاربرد هاي خانگي بهينه شده است. اگر مباحث بالاتر مانند سرور ها يا ابر كامپيوتر ها را كنار بگذاريم، لينوكس و ويندوز هر دو مي توانند روي سيستم شما نصب شوند، اما در حقيقت شما با ويندوز راحت تريد، پس لزومي نداره از سيستم عامل ديگه اي استفاده كنيد. شايد همين الان يكي ديگه داره اين سوالو از خودش ميپرسه: "چرا بايد از ويندوز استفاده كنم؟" حقيقت اينه كه براي اون هم جوابي وجود نداره. با هر چي كه راحت تري كار كن. تا زماني كه به مشكلي برخورد كني يا كمبودي حس كني، اون موقع حد اقل يه دليل داري. اما فعلاً داري با ويندوز كار مي كني و مشكلي نداري پس همين روند آرامش رو حفظ كن.

عین این میمونه که بگی میخای برنامه نویسی یاد بگیری برو اصول برنامه نویسی رو یاد بگیر . نیازی نیست دستورات مورد نظر برای کار مورد نظرت رو بلد باشی .
    خود من الان حفظ نيستم چطور در C#‎ بايد يك استريم تعريف كنم و اطلاعات رو از يك فايل بخونم، اما اصولشو بلدم و بدون مراجعه به msdn و اينترنت مي تونم اين كد رو بنوسيم.

یه جا داشتم مطلبی رو میخوندم یه نقل قول از آدریان لامو ( یه هکر بسیار معروفه ) بود ( البته فکر کنم ، شایدم از یه هکر دیگه بود ) . نوشته بود که " امنیت لینوکس به این دلیله که توزیع های مختلف لینوکس سهم کمتری از بازار سیستم عامل ها رو در اختیار دارن و به همین دلیل زیاد مورد توجه نویسندگان بدافزار قرار نمیگیرن . در حالی که سیستم عامل های خانواده ویندوز به صورت بسیار گسترده توسط کاربران استفاده میشن و از همین رو مورد علاقه بدافزارنویسان قرار دارن و هر روز بیشتر از روز قبل مورد حمله قرار میگیرن " .
    البته خودم این مسئله رو کامل قبول دارم که سیستم عامل های خانواده ویندوز اشکالات فراوانی دارن .
    ولی به نظر شما اگه یه روز لینوکس به جایگاهی که الان ویندوز داره برسه ، با مشکلات فعلی ویندوز روبرو نمیشه ؟؟؟
    نوشتن يك ويروس براي لينوكس به همان روال نوشتن آن براي ويندوز است، يك برنامه كه بايد كاري را انجام دهد و اين كار، كار مفيدي نيست! اما چند مسئله باعث شده تا آسيب پذيري لينوكس كمتر باشه.
    يك فايل elf در هر ماشيني كه هسته آن لينوكس باشد اجرا خواهد شد، اين مسئله به توزيع ربطي ندارد!
    اولين نكته مجوز هاي اجراست، اگر يك كاربر عادي بخواد يك فايل سيستمي رو پاك كنه نمي تونه، اگر همين كاربر يك برنامه (يا ويروس) رو فعال كنه كه اونم چنين قصدي داشته باشه اون برنامه هم نا موفق خواهد بود. پس بايد در راهنماي ويروس قيد بشه كه اين فايل رو با مجوز root اجرا كنيد.
    مسئله بعدي نوع تربيت كاربران لينوكسه، خيلي از كاربران از حساب root فقط براي امور سيستمي استفاده مي كنند و يك حساب كاربري مجزا دارند. اين مسئله باعث ميشه يك ويروس بستر مناسبي براي دسترسي به اطلاعات سيستم و تغيير اونها نداشته باشه.

میخان روی بعضی از کاستی های لینوکس سرپوش بزارن
    ببین، در پستهای قبل گفتم که هیچ کس منکر کاربر پسند بودن ویندوز نیست و در همون پست هم گفته شد که ویندوز میخواد خودش به جای تو تصمیم بگیره ولی لینوکس اینطور نیست. برای هر کاری، راه حلی هست چه آسون و چه سخت. اما این کاستی به حساب نمیاد.
    اگه میخوای استفاده کنی، استفاده کن ولی نه فقط یکی رو! هر دو رو پیش هم داشته باش و کم کم به نقاط قوت و ضعفشون پی ببر
    دوست عزیز دو تا برداشت از این جملات:
    1-همه هم می دانند هم همه قبول دارند سرور 2003 بهترین سیستم عامل سرور مایکرو سافتی است
    2-لینوکس رو هم دوست دارم و خوشم اومد.
    لطفا از این به بعد پست ها را کامل بخونید و بی خودی تعصبی نشید.
    من نه تعصبی هستم و نه اول پست کسی رو میخونم.
    از جمله:
    تنها سیستم عاملی که ارزش داره با هاش کار کرد ویندوز سرور 2003 بود
    جمله :
    همه هم می دانند هم همه قبول دارند سرور 2003 بهترین سیستم عامل سرور مایکرو سافتی است
    برداشت نمیشه. حتی اگه نظرتون درست باشه.

کاربر دائمی آواتار M.T.P
    محل زندگی
    Planet Earth

جناب زوار میشه بفرماین منظور از ویندوز به جای شما تصمیم میگیره چیه؟

چیزی شبیه این مفهوم :
    ویندوز کمک میکنه کاربر حتی الامکان حتی پلک هم نزنه ، فوت هم نکنه و فلان کار انجام بشه . نمیخوام در مورد اینکه این ویژگی خوبه یا بد صحبت کنم ، خیلی بحث مفصل میشه ، اما طبیعتا" محور و مبنای لینوکس اینطور نیست ! یعنی قرار نیست لینوکس برای تو کاری انجام بده ؛ قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی

کاربر دائمی آواتار M.T.P
    محل زندگی
    Planet Earth

اما طبیعتا" محور و مبنای لینوکس اینطور نیست ! یعنی قرار نیست لینوکس برای تو کاری انجام بده ؛ قراره لینوکس فضائی باشه برای اینکه تو هر کاری خواستی خودت انجام بدی
    این خصوصیت همه سیستم عامل هاست نه لینوکس. اصلا سیستم عامل یعنی همین.
    دلیل بهتری لطفا ؟

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

برچسب های این تاپیک

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •