هر چند ممکن است به ظاهر طرح چنین سوالی تکراری بیاد ولی باور بفرمایید بنده پس از چندین روز گشت و گذار در این فروم به طور کامل جواب خودم را دریافت ننمودم . هر چند تا حدی افق دید بنده نسبت به پاسخ این سوال باز شد ولی هنوز بصورت دسته بندی و مستند نتوانستم پاسخ کامل را بگیرم که قطعا این سوال بسیاری از برنامه نویسان دیگر نیز می باشد که برای ورود با موفقیت در دنیای دات نت به چه پیش زمینه ، متدلوژی ، و معماری نیاز می باشد . به عنوان مثال درک و فهم framework. و معماری آن یکی از مواردی است که یک برنامه نویس دات نت باید بداند و با توجه به کلاسهای متنوع و بسیار زیاد آن یک برنامه نویس دات نت باید مسیر کاری خود را مشخص نماید که قصد برنامه نویسی در چه زمینه ای را دارد ( تحت وب، تحت شبکه ، تحت ویندوز و ...) و پس ازاین مسیریابی، دانشی را که می بایستی در این مسیر فرابگیرد دسته بندی نماید.
به عنوان مثال بنده برنامه نویس بانک اطلاعاتی برنامه های تحت ویندوز و کاربران شبکه ای هستم و تا کنون با vba و اکسس و تا حدی sqlserver پروژه ها را انجام می دادم و اکنون که قصد ورود به دنیای دات نت برای این نوع برنامه نویسی را دارم چه مواردی را باید بدانم : که تا اینجا framework. و Ado.net جزو ضروریات می باشد ، بقیه موارد چیست ؟