نمایش نتایج 1 تا 4 از 4

نام تاپیک: !!!The top 10 dead (or dying) computer skills

کاربر دائمی آواتار modirmasool
    محل زندگی
    Home is where the heart is

Wink !!!The top 10 dead (or dying) computer skills

دوستان اتفاقی این تاپیک رو در یه سایتی دیدم به نظرم جالب اومد:

نقل قول: !!!The top 10 dead (or dying) computer skills

خوندنش جالب و لذت بخش بود. من با اینکه اون دوران ها نبودم یا فعالیتی در این زمینه نداشتم، اما احساس میکنم جای اون افراد و تاریخ بودم و حس نوستالژیک بهم دست میده.
    البته بنده کلا برای علم اینطور هستم. احساس میکنم در زمانهای دیگه ای هم وجود داشتم و در علم فعالیت میکردم یا خیلی علاقه داشتم و اون زمانها رو تجربه کردم. هرچند از اونجایی که بنده معتقد به این هستم که انسان بیش از یک بار در این جهان زندگی میکنه (بله بنده یکی از معتقدان جدی نظام زندگی های چندگانه هستم)، واقعی بودن منشاء این احساسات بنظرم اصلا بعید نیست. با این عشقی که به علم دارم فکر میکنم در زندگی های قبلیم دانشمندی چیزی بودم و احتمالا موفقیت هایی داشتم! بقیهء زندگیم رو بخاطر عشقی که به دونستن و تونستن داشتم رها کردم، و الان از این بابت خیلی تحت فشارم چون بعضی بخشهای مهم زندگیم کلا حذف شد بخاطر اینکه میخواستم وقت و انرژی و آزادی نامحدود داشته باشم برای رفتن بدنبال یادگیری چیزهای مورد علاقم، اما با اینحال پشیمون نیستم و تاحد قابل توجهی هم ارضا شدم!

راستی در یک بحث سایت اسلش دات هم که چند وقت پیش میخوندم ظاهرا از کمبود توسعه دهندگان هستهء سیستم عامل صحبت شده بود. ظاهرا پیدا کردن علاقمندان و جایگزین برای نسل قبلی توسعه دهندگان هستهء سیستم عامل (منظور بیشتر لینوکس و سیستمهای هم خانواده هست) که دیگه وقت بازنشسته شدنشون داره فرا میرسه دشوار شده! یکی از علتهاش هم که بعضی ذکر کرده بودن این بود که اینقدر دنیای برنامه نویسی اپلیکیشن گسترده و جذاب و راحت شده که دیگه کمتر کسی انگیزهء یادگیری و درگیر شدن در برنامه نویسی سطح پایین سیستم عامل و اینطور چیزها رو داره. یعنی کسی نمیخواد عمرش رو صرف این کار بکنه و شغلش همین باشه.
    این از اون مهارت هایی هست که هنوز مثل قبل مورد نیازه، اما کمتر برنامه نویسی بهش علاقه داره. شاید بتونن با اختصاص دادن حقوق و مزایای بالا، عده ای رو به این کار جلب کنن. میگن اونقدرها هم که افراد فکر میکنن کار سختی نیست!! ولی خب فکر کنید شما کلی جزییات فنی یادمیگیرید و کلی کد مینویسید تا چیزی رو تولید کنید که هیچ نمود گرافیکی و کاربرد سطح اپلیکیشنی نداره و یکسری کارهای خشک و محدود انجام میده، بعد یکی با نصف سواد و زحمت شما میاد یک برنامهء تحت وب یا تحت دسکتاپ پر زرق و برق درست میکنه که پشتک وارو میزنه و کلی کارای مفید و جالب میکنه!! البته پایهء همهء اینا برنامه نویسی سیستمی و سطح پایین هست.

کاربر دائمی آواتار modirmasool
    محل زندگی
    Home is where the heart is

کاملا درسته. بعضی ها این عقیده رو دارن که مایکروسافت هدفش دور کردن برنامه نویسان از زبان های سطح پایین هست تا یه جورایی اون ها رو برده ی خودش کنه.

خب همه چیز ممکنه. ولی این مسئله بنظرم چندان قابل اثبات نیست. چون بنظر بنده میاد که توجیه های فنی قابل قبول زیادی هم میشه برای فناوریهای جدید آورد. ولی کسی چه میدونه شاید همزمان دو هدف دنبال میشه.
    بهرحال چیزی که مشخصه و مهمه اینه که، جامعهء آزاد و برنامه نویسان و مردم، خودشون یه نقش مهمی در حفاظت از آزادی و منافع حال و آیندهء خودشون دارن و کس دیگه اینکار رو براشون نمیکنه (تازه میشه انتظار داشت به این آزادی و منافع حمله هم بشه). چرا بکنه؟ مثلا میکروسافت چه انگیزه ای داره از آزادی و منافع عمومی حمایت بکنه و براش برنامه ریزی داشته باشه و از منافع و قدرت خودش بخاطر این هدف چیزی رو قربانی کنه؟
    پس مردم خودشون باید آگاه و هوشمند باشن و مسیر و سیاست جامعهء خودشون رو خودشون بسازن. نباید منفعل بود. هوشمندی افرادی مثل ریچارد استالمن هم در همین بوده که این مسئله رو خوب فهمیدن و عملی کردن. تجارت همیشه دوست مردم نیست و منافع و خواست تجارت همیشه در راستای آزادی و منافع عمومی و عدالت و دموکراسی نیست. اتفاقا بعکس تجارت همیشه باید کنترل بشه و به تجارت مداران و سرمایه دارها مشکوک بود. این عاقلانه هست و میگن حداقلش کار از محکم کاری عیب نمیکنه. یک گرایش کاملا طبیعی شدید در این زمینه وجود داره و در طول تاریخ بارها این انحرافات آشکار و اثبات شدن.
    خب اگر ما نیاز داریم برنامه نویسی سطح پایین داشته باشیم، خودمون باید این کار رو بکنیم.
    ولی از پیشرفت فناوریهای جدید هم که نمیشه براحتی جلوگیری کرد. هرچند برتری و مفید بودن واقعی این فناوریها، مسلما به پتانسیل و خطرات و عوارض و سوء استفاده های ممکن از اون فناوریها هم بستگی داره و مسلما صرف جدید بودن یا برتری فنی تنها معیار بحساب آمدنی نیست.
    فناوریهای پیشرفته ای بودن که تنها به همین دلایل خطرات و امکان سوء استفاده و کنترل داشتن یک عدهء خاص بر اونها، مورد مخالفت واقع شدن و منسوخ یا محدود شدن. مثلا همون قضیهء Trusted computing که با وجود دارا بودن بعضی مزایا و کاربردها، از سوی نرم افزار آزاد و خیلی افراد دیگه مورد مخالفت شدید واقع شد یا حداقل درموردش هشدار دادن.
    بهرحال من نمیدونم این مسائل درمورد فناوریهای میکروسافت مثل دات نت تا چه حد قابل تعمیم هستن. نیاز به دانش و تحقیق و تحلیل گسترده تر علمی و منطقی داره. من تاحالا نظری در اینمورد از افراد صاحبنظر هم ندیدم. ریچارد استالمن هم اگر با دات نت مخالفت کرده بود واضحا تنها بخاطر ضعف و ابهام در مسائل قانونی و شک درمورد نیت عملکرد قانونی میکروسافت در آینده بوده.
    از طرفی سیستم عاملهای دیگه و زبانهای دیگه هم هستن و فقط میکروسافت نیست که وجود داره.
    فعلا خطر جدی ای حداقل در کوتاه مدت بنظر نمیرسه!

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •