نمایش نتایج 1 تا 6 از 6

نام تاپیک: راهنمایی در مورد تنظیم IP برای این شبکه !

راهنمایی در مورد تنظیم IP برای این شبکه !

دوستان توی این شکل 6 عدد روتر داریم و به هر روتر شبکه هاب بزرگی متصل شده !
    اینجا ما از کلاس B باید استفاده کنیم و متد vlsm یا همون clssless

دوستان اگه میشه منو تو این زمینه راهنمایی منن ... چون class B یه کم گیج شدم !!!

عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه
    آخرین ویرایش به وسیله manvaputra : جمعه 09 مهر 1389 در 13:01 عصر دلیل: تغییر اندازه تصویر ضمیمه.

نقل قول: راهنمایی در مورد تنظیم IP برای این شبکه !

سلام طبق همون اصول VLSM قدم به قدم بری جلو مشکلی نیست ، با خود VLSM مشکلی نداری؟ توصیه می کنم به تاپیک زیر یه سری بزنی و حتما مطالعه کنی:
    http://www.barnamenevis.org/sh...3&postcount=53

رنج IP رو هم بذار تا طبق همون بریم جلو.چون چیزی نذاشتی من 130.1.0.0 انتخاب کردم.

خوب برای شروع بیاد تمامی شبکه ها رو از بزرگ به کوچیک مرتب کنی چون توی VLSM آدرس دهی از بزرگترین شبکه شروع میشه:
    DARWIN = 1500
    CANBERRA= 1300
    MELBOURNE= 960
    VICTORIA= 800
    BRISBANE= 700
    SYDNEY= 500

خوب چون توی لینکی که دادم همه اصول رو بررسی کردم دیگه دوباره کاری نمی کنم و اینجا فقط خلاصه وار براتون توضیح میدم.ساختار آدرس آی پی به شکل زیر هست یعنی 4 بخش 8 بیتی:

X X X X X X X X . X X X X X X X X . X X X X X X X X . X X X X X X X X

اولین شبکه شما یعنی داروین به 1500 هاست نیاز داره . شما باید ببینی برای این تعداد هاست چند بیت باید اختصاص بدی . پس می گیم 2 به توان چه عددی به 1500 نزدیکتره؟ که میشه 11. چرا؟ چون اگه دو به توان 10 باشه میشه 1024 در صورتی که ما 1500 هاست می خوایم پس مجبوریم دو به توان 11 رو در نظر بگیریم که میشه 2048. پس 11 بیت از سمت راست اختصاص داده میشه به این شبکه. به شکل زیر:

X X X X X X X X . X X X X X X X X . X X X X X X X X . X X X X X X X X

خوب حالا محدوده آدرس شما این بود 130.1.0.0 که 11 بیت سمت راست رو هم اختصاص دادیم به شبکه اول یعنی داروین :

00000000. 00000000. 0000001 . 10000010

پس الان رنج شبکه ما میشه از:

00000000. 00000000. 0000001 . 10000010

تا:

11111111. 00000111. 0000001 . 10000010

که بصورت دسیمال میشه از 130.1.0.0 تا 130.1.7.255 که اولی آدرس شبکه داروین هست و آخری آدرس برادکست . آدرس معتبر هاست ها هم از 130.1.0.1 میشه تا 130.1.7.254

بقیه شبکه هه رو هم به همین منوال ادامه میدیم .سعی کردم خیلی واضح توضیح بدم هر جاش مشکلی بود بگو تا ادامه بدیم.

One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man (Elbert Hubbard)

دوست عزیز خیلی خیلی ممنونم.

من یک مشکل دیگه که دارم اینه که برای هر روتر چندین اتصال به روتر های دیگه وجود داره ! چور باید اونها ست بشه ؟ میشه یه مثال از این مورد بزنید ممنون میشم .

که بصورت دسیمال میشه از 130.1.0.0 تا 130.1.7.255 که اولی آدرس شبکه داروین هست و آخری آدرس برادکست .
    منظورتون از داروین چی !
    ببخشید میشه توشیح یدین ؟

منظورتون از داروین چی !
    منظورم همون DARWIN بود که بالای شبکه شماره 6 نوشته . اسم شبکه رو همون داروین انتخاب کردم متوجه بشید مال کدوم روتر هست.

من یک مشکل دیگه که دارم اینه که برای هر روتر چندین اتصال به روتر های دیگه وجود داره
    خوب دوست عزیز اینم اصلا مشکلی نداره. تمام او اتصالا خودشون یه شبکه مجزا در نظر گرفته میشن به شکل زیر دقت کن:

سه گروه نارنجی ، سبز و آبی خودشون شبکه های جداگانه حساب میشن که هر کدوم به دو آدرس آی پی نیاز دارن . یکی برای s1 و یکی برای s2 . به همین راحتی . اونوقت شما توی VLSM دوبیت از سمت راست در نظر بگیر و آدرس دهی کن. اگه مبهمه جاییش بگو تا بیشتر توضیخ بدم.
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه
    One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man (Elbert Hubbard)

ممنون تشکر الان برام جا افتاد !

کاربر تازه وارد

دوست عزیز لطفا توضیح بدین در محاسبه رنج آی پی چرا اون بیت های (00000111) را به صورت 111 محاسبه کردی و به صورت 001 قرار ندادی

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •