نمایش نتایج 1 تا 10 از 10

نام تاپیک: راهنمایی در مورد قطعات یک سیستم سخت افزاری

کاربر دائمی آواتار علیرضا حسن زاده
    محل زندگی
    تــــــــــــــــــــــــــبریز

راهنمایی در مورد قطعات یک سیستم سخت افزاری

با سلام خدمت دوستان
    من در خال طراحی یه سخت افزار شبیه به ربات هستم که براش دو تا موتور نیاز دارم
    1- موتوری که بتونم با اون ندازه حرکت رو مشخص کنم مثلا با چرخش موتور قطعه متصل به اون چقدر جلو یا عقب بره.
    2- موتوری که بتونم برای سرعت های مختلف و حرکت معکوس از اون استفاده کنم به این صورت که قطعه متصل به اون بتونه در مدت زمان معینی یک حرکت رفت و برگشتی با سرعت ثابت داشته باشه
    3- برای کنترل اینها می خوام از AVR استفاده کنم که باید به کامپیوتر هم وصل باشه(فعلا با سیم ولی در آینده امکان اتصال بیسیم هم داشته باشم ) اطلاعات دریافتی از کامپیوتر هم برای هر دستوری که برای اجرا به میکرو ارسال میشه حدودا 2تا 3 مگ هست

حالا با این اوصاف شما چه نوع موتورها و کدوم میکرو رو پیشنهاد می کنید (چه قطعات دیگری به نظرتون ممکنه نیاز باشه)

کاربر دائمی آواتار ژوپیتر
    محل زندگی
    منظومه شمسی

نقل قول: راهنمایی در مورد قطعات یک سیستم سخت افزاری

شما باید از Step Motor استفاده کنی که انواع مختلفی داره، اونها از نظر قدرت، تقسیم بندی زاویه و مهمتر از همه دسترسی به اونها برای خریدن دوباره در زمانی که از کار می افتند و یا میسوزند، متفاوتند.

با استفاده از این موتورها هر دو جهت چرخش رو می تونید انجام بدید، حتی حالت قفل و یا همان ترمز هم قابل اجراست.

با توجه به معروفیت AVR در این نوع پروژه ها، من به شما پیشنهاد میکنم از همین نوع میکرو استفاده کنید
    تا بتونید از کدهای دیگران هم استفاده کنید. من خودم بیشتر از PIC استفاده می کنم، از خیلی جهات PIC از AVR بهتره، انتخاب با شماست.

با کمی جستجو در اینترنت میتونید لیست کاملی از لوازم و قطعات مورد نیازتون رو پیدا کنید

http://letsmakerobots.com/taxonomy/term/238

محل زندگی

ممکنه لطف کنید در مورد انواع Step Motorهایی که گفتین کمی توضیح بدین و در مورد خرید دوباره اونها؟
    مرجع فارسی هم لطف کنید (چون اونهایی که انگلیسی هستن قطعاتش رو پیدا کردن مشکله)

یه موضوع دیگه: Step Motor همون Servo هست؟

محل زندگی
    منظومه شمسی

من نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد کارتون دارم تا بتونم درست راهنمایی تون کنم

محل زندگی

من یه سخت افزار طراحی کردم که یه بازو داره و حرکتش فقط به جلو و عقب هست البته با اندازه های مشخص که باید با AVR تنظیم بشه و متغییر هم باشه مثلا یه موقع 1 سانتی متر جلو بره و یه موقعی نیم سانتی متر
    بازوی دوم که حدودا 50cm هست عمود بر این بازوی اول رو اون بالا و پایین میره حرکت این بازه باید به یک سرعت ثابت باشه وقتی به انتهای بازو میرسه حرکت برعکس بشه و دوباره برگرده به ابتدای بازو البته بعضی مواقع ممکنه تا انتهای بازو هم حرکت نکنه و وسط کار نیاز باشه به اول برگرده

محل زندگی
    منظومه شمسی

اینطور که متوجه شدم شما سخت افزاری رو در نظر دارید که در راستای محور عمود و افق با استفاده از اطلاعاتی که از کامپیوتر میگیره حرکت میکنه، اگه دقت در حرکت خیلی مهمه مثلا 4/5 سانت بشه 4/6 اون وقت باید از انکودر هم برای feedback استفاده کنید، در غیر این صورت همان موتور پله ای یا Step Motor کافیه.

باتوجه به وزن بازوها و عدم استفاده از Gear Box شما باید Step Motor خوبی رو انتخاب کنید که قدرت تحمل حداقل 2 برابر وزن هر بازو رو داشته باشه(نیروی محرکه).
    برای استفاده از این نوع موتورها آی سی هایی موجود هستند که بر اساس اطلاعات ورودی خروجی PWM مورد نظر رو تولید می کنند، ولی اگه شما می خواهید کمتر هزینه کنید، با کم کردن وزن بازوها(مثلا استفاده از فلکسی) و با ترانزیستورهای ارزان، همون کار رو میتونید در میکرو به صورت نرم افزاری پیاده کنید.
    برای ارتباط با کامپیوتر هم از پورت سریال استفاده کنید. با استفاده از چند قطعه برای راه اندازی میکرو و موتورها کار شما با برنامه نویسی برای میکرو شروع میشه.

اطلاعاتی در مورد چند قطعه ارزون که بتونید از مغازه های الکترونیکی تبریز بخرید رو تو پیغام بعدی میزارم.

محل زندگی

هزینه تا حد معقول مشکلی نداره مهم تمیز و خوب در اومدن کاره

محل زندگی
    منظومه شمسی

چند نمونه مدار و سایتهای مفید
    عکس های ضمیمه عکس های ضمیمه  
    فایل های ضمیمه فایل های ضمیمه

محل زندگی
    منظومه شمسی

میشه گفت Step Motor یک قسمتی از Servo Motor هست، Servo Motor ها دقت بسیار بالا، قدرت بسیار بالا، درایور و انکودر مخصوص به خود رو دارند ودر کارهای صنعتی به کار میره، در ضمن هزینه قابل توجهی هم دارند، در این نوع موتورها از میکرو کنترلرها استفاده نمی شود، چون یک دستگاه بسیار بزرگ با نویز پذیری میکو های غیر صنعتی حتما دچار مشکل خواهد شد، در این موارد از PLC استفاده می شود.

کاربر دائمی آواتار kernel
    محل زندگی
    تهران

Cool نقل قول: راهنمایی در مورد قطعات یک سیستم سخت افزاری

من یه سخت افزار طراحی کردم که یه بازو داره و حرکتش فقط به جلو و عقب هست البته با اندازه های مشخص که باید با AVR تنظیم بشه و متغییر هم باشه مثلا یه موقع 1 سانتی متر جلو بره و یه موقعی نیم سانتی متر
    بازوی دوم که حدودا 50cm هست عمود بر این بازوی اول رو اون بالا و پایین میره حرکت این بازه باید به یک سرعت ثابت باشه وقتی به انتهای بازو میرسه حرکت برعکس بشه و دوباره برگرده به ابتدای بازو البته بعضی مواقع ممکنه تا انتهای بازو هم حرکت نکنه و وسط کار نیاز باشه به اول برگرده
    به نظر میرسه دوستمون قصد طراحی CNC دارن

اطلاعات دریافتی از کامپیوتر هم برای هر دستوری که برای اجرا به میکرو ارسال میشه حدودا 2تا 3 مگ هست
    البته باید تو حجم اطلاعات ارسالی تجدید نظر کنی دوست عزیز !

یه موضوع دیگه: Step Motor همون Servo هست؟
    میشه گفت Step Motor یک قسمتی از Servo Motor هست، Servo Motor ها دقت بسیار بالا، قدرت بسیار بالا، درایور و انکودر مخصوص به خود رو دارند ودر کارهای صنعتی به کار میره، در ضمن هزینه قابل توجهی هم دارند، در این نوع موتورها از میکرو کنترلرها استفاده نمی شود، چون یک دستگاه بسیار بزرگ با نویز پذیری میکو های غیر صنعتی حتما دچار مشکل خواهد شد، در این موارد از PLC استفاده می شود.
    البته مواردی که ژوپیتر عزیز فرمودند مربوط به سروو موتورهای صنعتی و بسیار بزرگ میشه ! اساس کار سروو موتورهای غیر صنعتی که تو بازار میبینید با اونا فرق داره.
    تو سروو های کوچیک از موتورهای معمولی (not steper! ) به همراه پتانسیومتر برای تعیین زاویه استفاده میشه
    البته این سروو موتورها نمیتونن به طور کامل دوران داشته باشن ! یعنی بعد از مقداری چرخش به جهت خاصی موتور قفل میکنه و باید به طور معکوس حرکت کنن . اما steper ها میتونن مثل بقه موتورها به طور کامل دوران داشته باشن ( با دقتی که شما در نظر دارین )

به نظرم این موتورها به دردت بخورن :
    http://roboeq.com/modules.php?op=mod...tails&lid=1223

http://roboeq.com/modules.php?op=mod...etails&lid=723

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •