نمایش نتایج 1 تا 2 از 2

نام تاپیک: دربارهء Wiki و ویکیپدیا و مزایای آن

دربارهء Wiki و ویکیپدیا و مزایای آن

بنده برای اولین بار در عمرم یه مقاله در ویکیپدیا دادم. میتونید اینجا ببینیدش.
    راستش تاحالا مقاله های متعددی ترجمه کردم و در چند فرومی که میرم درج میکردم، که منبع اصلی بعضی از اون مقاله ها هم ویکیپدیا بوده. اینبار فکر کردم چرا وقتی بعنوان منبع از ویکیپدیا استفاده میکنم، ترجمه هام رو به خود ویکیپدیا هم اهدا نکنم تا اینطوری ازش حمایت کرده باشم. علت اینکه قبلا اینکار رو نکرده بودم این بود که فکر میکردم یادگیری سینتاکس و ایجاد مقاله درش، وقت و انرژی قابل توجهی میبره. ولی خوشبختانه در عرض یک شب تونستم پایهء کارش رو یاد بگیرم و یکی دو روزه مقاله رو به شکل خوب و کاملی درست کنم.
    با یادگیری و کار کردن باهاش متوجه شدم که کلا سیستم واقعا جالبی داره و خوب هوشمند و با امکانات هست که شاید از ظاهرش پیدا نباشه. با اینکه کدها رو دستی باید وارد و تنظیم کنید و ظاهرش خیلی پیشرفته بنظر نمیرسه و پر زرق و برق نیست، اما وقتی باهاش آشنا بشید میبینید که سیستم و امکانات و راحتی کافی و گسترده ای داره و برای کاربرد خودش بقدر کافی کاراست.

توصیه میکنم همه طرز کار با نرم افزار ویکی رو یاد بگیرن. ویکی هم فقط ویکیپدیا نیست؛ ضمنا بصورت شخصی هم میشه از نرم افزارهای ویکی استفاده کرد؛ دقیقا همونطور که نرم افزارهای مدیریت محتوای رایگان وجود دارن و دارای استفاده های عمومی مفید برای همگان هستن.
    خیلی ها روی سایتشون از ویکی بصورت عمومی یا خصوصی یا گروهی استفاده میکنن.

مقاله ها رو خوب میشه به سرعت در ویکی سازمان دهی و فرمت کرد و پیوند داد و ضمنا تمرکزی که یک ویکی ایجاد میکنه بعلاوهء کمک دیگر مشارکت کنندگان و بنظرم فرهنگ درکل خوبی که اونجا حاکم هست، باعث میشه پتانسیل استفادهء مفید و گسترده تر و پایدارتر از کار شما، خیلی بالاتر بره و هرکسی در هرجای دنیا بهش دسترسی داشته باشه.
    مقاله هایی که بنده قبلا میدادم در چند فروم پراکنده بودن که هرکس بهشون دسترسی نداره و به مرور زمان فرومها از بین میرن و ضمنا مقاله ها هم به سرعت از صفحهء اول که 90% کارایی فروم رو داره محو میشن.

بنظر من اگر هرکدوم از ما هر چند وقت یک بار هم که وقت میکنیم، یک مقاله در ویکیپدیا بدیم، برای بشریت و آیندهء خودمون کار کردیم و همین برای موفق شدن چنین پروژه هایی کافیه. پروژه هایی که نشون میدن در دنیای اطلاعات، رایانه، اینترنت، و نرم افزار میشه با مشارکت عمومی کارهای بزرگ کرد که همه بصورت رایگان ازش بهره مند بشن. بنظر بنده چنین چیزهایی به نفع همهء ماست. درکل!

ویکیپدیا مدت 10 سال هست که راه افتاده و در این مدت ظاهرا (تاجایی که شنیدم) به عظیم ترین دائرت المعارف بشری تبدیل شده. و در تمام این مدت هزینهء خودش رو از طریق کمک های داوطلبانه تامین کرده و نیاز نداشته حتی یک تبلیغ در سایتش بذاره. ویکیپدیا درحال حاضر پنجمین سایت پرترافیک جهان و اولین سایت از نظر تعداد لینک های داده شده به اون هست.

نقل قول: دربارهء Wiki و ویکیپدیا و مزایای آن

خلاصه گفتم ببینم بین برنامه نویسان چند نفر ویکی کار داریم و از تجربه و نظراتشون بهره مند بشیم.
    البته ببخشید من یخورده عقب هستم احتمالا! چون درمورد هرچیزی اول کلی زمینه چینی میکنم. مثلا اول میرم مقاله میخونم که ویکی چیه و چه تاریخچه و ماجراهایی داشته و فناوری اون چطوری کار میکنه و غیره. ولی خیلی ها بدون مقدمه میرن سراغ اصل مطلب!!

بنظرم ویکی هم از اون چیزایی بود که باید در طول زندگیم یاد میگرفتم و تجربه میکردم؛ اونم چیزی که مثل نرم افزار آزاد از آزادی و همکاری و کمک سرچشمه میگیره!

قوانین ایجاد تاپیک در تالار

• شما نمی توانید تاپیک جدید ایجاد کنید
  • شما نمی توانید به تاپیک ها پاسخ دهید
  • شما نمی توانید ضمیمه ارسال کنید
  • شما نمی توانید پاسخ هایتان را ویرایش کنید
  •