به دلیل اینکه سوالات نکراری و مشابهی در این خصوص پرسیده میشه ، این تاپیک ایجاد شده به سوالاتی از فبیل : "با چه میکرویی شروع کنم" ، " چه وسایلی لازم دارم " و .... پاسخ داده بشه .

برخی از سوالات (و جوابشان) در این زمینه :

شروع کار برای ساحت ربات

راهنمایی در مورد انتخاب میکروی مناسب

شروع برنامه نویسی میکروکنترلرها

برای شروع چه میکرویی رو انتخاب کنم ؟

1.توی ایران میکروکنترهای AVR , PIC (اتمل و میکروچیپ) به راحتی پیدا میشه ، اینکه با کدومشون کار کنید خیلی تفاوتی نداره ! البته بعضی از پارامترهایی توی انتخاب موثره رو میگم ولی از همه اینا مهمتر سلیقه خودتونه ! چون هیچ کدوم در کل مزبت عمده ای نسبت به اونیکی نداره.
  • سابقه و اعتبار(پس فردا در شرکتش رو تخته نکنن!) : این مورد توی کار های تجاری خیلی مهمه ولی برای شروع کار اصلا مهم نیست. در این زمینه میکروچیپ (PIC ) از avr سرشناس تره(کیفیت محصولاتش هم یکم بهتره).

سرعت و توان مصرفی : میکروکنترلر های avr نسبت به PIC ها ، در یک فرکانس کاری ، مصرف کمتر و سرعت بیشتری دارن

تنوع خانواده ها: PIC ها تنوع خیلی بیشتر دارن (البته تو ایران 1/10 شون هم پیدا نمیشه)

امکانات جانبی : معمولا avr ها (سری مگا و xmega ) چگالی امکانات توشون یکم بیشتره.

فیمت : قبلا avr ها در مقایسه با PIC های هم ردشون خیلی ارزونتر بودن(تو ایران) ولی الان فیمتشون تقریبا برابره

مطالب آموزشی : برای جفتشون زیاده ولی avr مطلب آمورشی فارسی بیشتری داره

IDE :هر جفتشون جدود 10 تا کامپایلر مختلف با زبانهای C , Basic , Pascal دارن و مزیتی نسبت به هم ندارن

2. برای شروع کدوم شماره میکرو کنترلر رو از فلان شرکت بگیرم؟
ببینید ؛ برای شروع شما باید یه led چشمک زن و بعدش lcd کاراکتری رو راه بندازید ، برای همین هیچ فرقی نداره کدوم مدل باشه ، همشون میتونن این کار ها رو انجام بدن . بعدا که یکم راه افتادید ، خودتون راحت میتونید مدلی که لازم دارید رو انتخاب کنید. ببینید کدومشون رو دارن و کدومش ارزونتره! اگرم فقط دنبال یه اسم هستید ، atmega8 , atmega32 از avr و 16f84 , 16f877 از pic تو بازار راحت پیدا میشن.

3. با چه زبانی برنامه بنویسم ؟
این موضوع در ابتدای کار سلیقه ای هست ولی در کل من اکیدا توصیه میکنم C (نه basic , pascal ). همچنین ide هم تاحدود زیادی سلیقه ای هست .چون تو ایران کپی رایت وجود نداره ببینید کدومشون رو بیشتر دوست دارید ، همون رو استفاده کنید!

4. برای شروع چه چیزایی نیاز دارم بخرم ؟
یدونه برد بورد(bread board) ،یدونه میکروکنترلر، یه پروگرمر یه آداپتور (7.5 ولت به بالا) ،یدونه lm7805 ، سیم ، مقاومت 470 اهم و led و کریستال (حدود 1-8 مگ) و 2 تاخازن 22 پیکو فاراد.
بقیه لوازم برای شروع کار ضروری نیست مثل مولتی متر ،سنسور اینفرارد ، lcd کاراکتری ، موتور و...
ابن موارد هم بین همه میکرو کنترلر ها مشترکه و فرقی نداره از چی استفاده میکنید.